MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay] Winner: Hugo Dellien (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=256218)

Sombrerero loco 04-19-2013 03:51 PM

Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay] Winner: Hugo Dellien
 
Location: Villa del Dique
Type: $10K
Surface: Clay (Outdoor)


ENTRY LIST

Main Draw


1 Juan-Pablo AMADO (ARG) 363 1
2 Federico CORIA (ARG) 531 2
3 Facundo MENA (ARG) 538 1
4 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 594 2
5 Sergio GALDOS (PER) 609 1
6 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 610 1
7 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 611 1
8 Hugo DELLIEN (BOL) 656 1
9 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 660 1
10 Joss ESPASANDIN (SUI) 667 2
11 Hernan CASANOVA (ARG) 688 2
12 Nicolas KICKER (ARG) 727 2
13 Caio SILVA (BRA) 763 2
14 Gustavo GUERSES (BRA) 765 2
15 Juan Pablo ORTIZ (ARG) 811 2
16 Valentin FLOREZ (ARG) 847 1
17 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 870 1
18 Tomas BUCHHASS (ARG) 871 1

Qualifying

1 Pedro SAKAMOTO (BRA) 874 P 1
2 Filipe BRANDAO (BRA) 910 2
3 Juan Pablo PAZ (ARG) 929 1
4 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 953 1
5 Franco AGAMENONE (ARG) 1068= 1
6 Facundo MANZANARES (ARG) 1073= 1
7 Santiago MACCIO (ARG) 1076 2
8 Mariano URLI (ARG) 1203= 1
9 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 1262 1
10 Andres CEPPO (ARG) 1276 1
11 Pedro CACHIN (ARG) 1321= 1
12 Francisco ARRECHEA (ARG) 1325= 1
13 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 1413= 1
14 Mateo Facundo CRESSA (ARG) 1465= 1
15 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 1492= 2
16 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1551= 1
17 Gaston PAZ (ARG) 1551= 1
18 Kevin PRANDO (ARG) 1559= 1
19 Franco FEITT (ARG) 1574= 1
20 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG) 1675= 1
21 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 1774= 1
22 Mariano BARRIOS (ARG) 1840= 1
23 Lautaro PANE (ARG) 1840= 1
24 Franco Emanuel EGEA (ARG) 1840= 1
25 Gonzalo Tomas PEREZ BACIGALUPO (ARG) 1840= 1
26 Jose Angel CARRIZO (ARG) 1899= 1
27 Manuel BARROS (ARG) 1899= 1
28 Oscar ALMADA (ARG) 1927= 1
29 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 113 1
30 Brian ORRADRE (ARG) 115 1
31 Matias DEL RIO (ARG) 116 1
32 Agustin MOYANO (ARG) 118 1
33 Joaquin AMAYA (ARG) 120 1
34 Justiniano RICHARD (ARG) 126 1
35 Paulo CORONADO (BRA) 81 1
36 Nicolas-Andres RODRIGUEZ (ARG) 127 1
37 Patricio MERCURI (ARG) 127 1
38 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 133 2
39 Luciano BETELLA (ARG) 135 1
40 Julian BUSCH (ARG) 138 1
41 Eugenio Gaston GASTIEN (ARG) 139 1
42 Alex ERGUANTI (ARG) 140 1
43 Mauricio CASSIMIRO (BRA) 84 1
44 Martin RONDINA (ARG) 143 1
45 Rodrigo GIUDICI (BRA) 85 1
46 Gaston TABORDA (ARG) 147 1
47 Matias ZUKAS (ARG) 155 1
48 Juan Emilo TEA (ARG) 158 1
49 Franco VIU (ARG) 166 1
50 Yuri ANDRADE (BRA) 86 1
51 Jonathan ESPINOLA (ARG) 168 1
52 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA) 89 1
53 Luiz SGARBI (BRA) 91 1
54 Lucio CATANIA (ARG) 172 1
55 Juan Fernando TOVO (ARG) 174 1
56 Leandro PORTMANN (ARG) 178 1

Sombrerero loco 04-19-2013 03:51 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
QUALIFYING DRAW

Q-First Round
(1)Juan Pablo Paz (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 1-6 6-2 6-0
Lucio Catania (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-4 6-0
Ian Smichovski (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 6-3 6-3
(13)Gaston Paz (ARG) d. Mauricio Velasco (ARG) 6-4 6-2
(2)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Renan Conti Espricigo (BRA) 7-6(6) 6-1
Leandro Portmann (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-1 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (WC)Ignacio Calderon (ARG) 6-3 6-3
Yuri Andrade (BRA) d. (16)Esteban Adrian Contreras (ARG) 7-5 1-6 7-6(9)
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (3)Franco Agamenone (ARG) 3-6 6-3 6-4
Patricio Mercuri (ARG) d. (WC)Ian Fligler (ARG) 6-3 7-5
Manuel Barros (ARG) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-1 6-1
(12)Juan Manuel Matute (ARG) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-1 6-1
(4)Santiago Maccio (ARG) d. (WC)Federico Ciarrochi (ARG) 6-2 6-1
Martin Rondina (ARG) d. Luiz Sgarbi (BRA) 6-0 6-2
Julian Busch (ARG) d. Marcos Peres Bernardes (BRA) 6-1 6-1
(14)Kevin Prando (ARG) d. Paulo Coronado (BRA) 6-2 7-5
(5)Mariano Urli (ARG) d. Juan Emilo Tea (ARG) 6-1 6-0
Luciano Betella (ARG) d. (WC)Severiano Astrada (ARG) 4-6 6-4 6-1
Brian Orradre (ARG) d. Justiniano Richard (ARG) 6-2 6-1
(9)Gonzalo Villanueva (ARG) d. (WC)Franco Capalbo (ARG) 6-0 6-3
(6)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-2 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (WC)Federico Gruppi (ARG) 6-2 6-4
Matias Zukas (ARG) d. Mariano Barrios (ARG) 6-2 6-1
(11)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Victor Grassani (BRA) 6-0 6-2
Jose Angel Carrizo (ARG) d. (7)Andres Ceppo (ARG) 7-6(5) 6-2
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-1 6-3
Lautaro Pane (ARG) d. (WC)Agustin Savarino (ARG) 6-2 6-0
(15)Franco Feitt (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-3 6-2
(8)Francisco Arrechea (ARG) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-3 6-1
Franco Viu (ARG) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 6-0 6-4
Gustavo Vellbach (ARG) d. (WC)Rodrigo Saccani (ARG) 7-6(4) 6-4
(10)Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-1 2-6 6-1

Q-Second Round
(1)Juan Pablo Paz (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 6-4 7-6(3)
(13)Gaston Paz (ARG) d. Ian Smichovski (ARG) 6-0 6-2
Leandro Portmann (ARG) d. (2)Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-1 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Yuri Andrade (BRA) 6-3 7-5
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-4 6-0
(12)Juan Manuel Matute (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 6-1 1-0 ret.
(4)Santiago Maccio (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-1 6-1
(14)Kevin Prando (ARG) d. Julian Busch (ARG) 6-4 6-2
(5)Mariano Urli (ARG) d. Luciano Betella (ARG) 6-2 6-3
(9)Gonzalo Villanueva (ARG) d. Brian Orradre (ARG) 6-3 6-1
(6)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 7-5 6-2
(11)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 6-1 6-3
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 6-0 6-4
Lautaro Pane (ARG) d. (15)Franco Feitt (ARG) 6-2 7-5
(8)Francisco Arrechea (ARG) d. Franco Viu (ARG) 6-3 6-3
Gustavo Vellbach (ARG) d. (10)Mateo Facundo Cressa (ARG) 7-5 6-3

Qualifying Round
(13)Gaston Paz (ARG) d. (1)Juan Pablo Paz (ARG) 6-4 6-3
Leandro Portmann (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-4 6-0
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (12)Juan Manuel Matute (ARG) 4-6 6-1 7-6(6)
(4)Santiago Maccio (ARG) d. (14)Kevin Prando (ARG) 7-5 5-7 6-1
(9)Gonzalo Villanueva (ARG) d. (5)Mariano Urli (ARG) 5-7 6-3 6-1
(11)Juan Ignacio Galarza (ARG) d. (6)Eduardo Agustin Torre (ARG) 7-5 6-0
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Lautaro Pane (ARG) 0-6 6-4 6-4
Gustavo Vellbach (ARG) d. (8)Francisco Arrechea (ARG) 6-4 6-2

Sombrerero loco 04-19-2013 03:52 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
DOUBLES

First Round
(1)Sergio Galdos (PER)/Caio Silva (BRA) d. Jose Angel Carrizo (ARG)/Mateo Facundo Cressa (ARG) 6-2 5-7 (10-4)
Hugo Dellien (BOL)/Gaston Paz (ARG) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG)/Eduardo Agustin Torre (ARG) 7-5 3-6 (10-7)
(4)Federico Coria (ARG)/Valentin Florez (ARG) d. Joss Espasandin (SUI)/Gustavo Guerses (BRA) 6-4 6-2
Tomas Buchhass (ARG)/Santiago Maccio (ARG) d. Hernan Casanova (ARG)/Mariano Urli (ARG) 7-6(1) 6-3
Ryusei Makiguchi (JPN)/Juan Pablo Ortiz (ARG) d. Joaquin Amaya (ARG)/Franco Viu (ARG) 6-2 6-1
(3)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Franco Feitt (ARG)/Nicolas Kicker (ARG) 6-1 6-0
Juan-Pablo Amado (ARG)/Juan Manuel Matute (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)/Kevin Prando (ARG) 7-5 6-4
(2)Facundo Mena (ARG)/Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Juan Ignacio Galarza (ARG)/Sebastian Exequiel Pini (ARG) 7-6(2) 4-6 (10-8)

Quarterfinals
Hugo Dellien (BOL)/Gaston Paz (ARG) d. (1)Sergio Galdos (PER)/Caio Silva (BRA) 6-2 7-6(5)
Tomas Buchhass (ARG)/Santiago Maccio (ARG) d. (4)Federico Coria (ARG)/Valentin Florez (ARG) 7-5 7-6(1)
(3)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Ryusei Makiguchi (JPN)/Juan Pablo Ortiz (ARG) 7-5 7-6(5)
(2)Facundo Mena (ARG)/Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Juan-Pablo Amado (ARG)/Juan Manuel Matute (ARG) 4-6 7-6(5) (10-8)

Semifinals
Tomas Buchhass (ARG)/Santiago Maccio (ARG) d. Hugo Dellien (BOL)/Gaston Paz (ARG) 2-6 6-4 (10-4)
(3)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. (2)Facundo Mena (ARG)/Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) 7-6(5) 3-6 (10-8)

Finals
(3)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Tomas Buchhass (ARG)/Santiago Maccio (ARG) 6-4 4-6 (10-8)

Sombrerero loco 04-19-2013 03:53 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
MAIN DRAW

First Round
Ryusei Makiguchi (JPN) d. (1)Juan-Pablo Amado (ARG) 6-3 1-6 6-2
Tomas Buchhass (ARG) d. (WC)Franco Emanuel Egea (ARG) 6-1 6-1
(PR)Pedro Sakamoto (BRA) d. Joss Espasandin (SUI) 6-0 3-6 6-2
Gustavo Guerses (BRA) d. (7)Mauricio Perez Mota (ARG) 6-4 1-6 6-4
(4)Sergio Galdos (PER) d. (q)Gonzalo Villanueva (ARG) 6-4 6-2
Juan Pablo Ortiz (ARG) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG) 6-1 2-6 7-6(4)
(WC)Pedro Cachin (ARG) d. (q)Juan Ignacio Galarza (ARG) 7-6(4) 6-3
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (WC)Facundo Manzanares (ARG) 3-6 6-0 7-6(6)
(8)Hugo Dellien (BOL) d. (q)Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-3 6-3
(WC)Joaquin Amaya (ARG) d. Nicolas Kicker (ARG) 6-2 5-7 6-2
(q)Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Caio Silva (BRA) 6-2 7-6(4)
(3)Facundo Mena (ARG) d. (q)Gustavo Vellbach (ARG) 6-3 6-3
(5)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. (q)Gaston Paz (ARG) 6-2 6-7(6) 6-1
Valentin Florez (ARG) d. (q)Santiago Maccio (ARG) 7-6(5) 5-7 6-4
Filipe Brandao (BRA) d. (q)Leandro Portmann (ARG) 1-6 6-3 6-4
(2)Federico Coria (ARG) d. Hernan Casanova (ARG) 6-1 6-3

Second Round
Ryusei Makiguchi (JPN) d. Tomas Buchhass (ARG) 1-6 6-4 7-5
(PR)Pedro Sakamoto (BRA) d. Gustavo Guerses (BRA) 6-2 6-1
Juan Pablo Ortiz (ARG) d. (4)Sergio Galdos (PER) 7-6(1) 6-1
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (WC)Pedro Cachin (ARG) 6-2 6-3
(8)Hugo Dellien (BOL) d. (WC)Joaquin Amaya (ARG) 6-2 6-0
(q)Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (3)Facundo Mena (ARG) 6-4 6-4
(5)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Valentin Florez (ARG) 7-6(5) 6-4
(2)Federico Coria (ARG) d. Filipe Brandao (BRA) 6-0 6-0

Quarterfinals
Ryusei Makiguchi (JPN) d. Pedro Sakamoto (BRA) 6-4 6-4
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Juan Pablo Ortiz (ARG) 6-3 6-1
(8)Hugo Dellien (BOL) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-4 6-1
(2)Federico Coria (ARG) d. (5)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) 6-0 6-1

Semifinals
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Ryusei Makiguchi (JPN) 6-3 5-7 7-6(5)
(8)Hugo Dellien (BOL) d. (2)Federico Coria (ARG) 6-3 6-1

Finals
(8)Hugo Dellien (BOL) d. (6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 7-6(3) 2-6 6-3

juddy96 04-21-2013 12:07 AM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Q- 1st Round

(1) Juan Pablo Paz (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 1-6 6-2 6-0
Lucio Catania (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-4 6-0
Ian Smichovski (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 6-3 6-3
(13) Gaston Paz (ARG) d. Mauricio Velasco (ARG) 6-4 6-2
(2) Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Renan Conti Espricigo (BRA) 7-6 6-1
Leandro Portmann (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-1 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (WC) Ignacio Calderon (ARG) 6-3 6-3
Yuri Andrade (BRA) d. (16) Esteban Adrian Contreras (ARG) 7-5 1-6 7-6
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (3) Franco Agamenone (ARG) 3-6 6-3 6-4
Patricio Mercuri (ARG) d. (WC) Ian Fligler (ARG) 6-3 7-5
Manuel Barros (ARG) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-1 6-1
(12) Juan Manuel Matute (ARG) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-1 6-1
(4) Santiago Maccio (ARG) d. (WC) Federico Ciarrochi (ARG) 6-2 6-1
Martin Rondina (ARG) d. Luiz Sgarbi (BRA) 6-0 6-2
Julian Busch (ARG) d. Marcos Peres Bernardes (BRA) 6-1 6-1
(14) Kevin Prando (ARG) d. Paulo Coronado (BRA) 6-2 7-5
(5) Mariano Urli (ARG) d. Juan Emilio Tea (ARG) 6-1 6-0
Luciano Betella (ARG) d. (WC) Severiano Astrada (ARG) 4-6 6-4 6-1
Brian Orradre (ARG) d. Justiniano Richard (ARG) 6-2 6-1
(9) Gonzalo Villanueva (ARG) d. Franco Capalbo (ARG) 6-0 6-3
(6) Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-2 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (WC) Federico Gruppi (ARG) 6-2 6-4
Matias Zukas (ARG) d. Mariano Barrios (ARG) 6-2 6-1
(11) Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Victor Grassani (BRA) 6-0 6-2
Jose Angel Carrizo (ARG) d. (7) Andres Ceppo (ARG) 7-6 6-2
Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-1 6-3
Lautaro Pane (ARG) d. (WC) Agustin Savarino (ARG) 6-2 6-0
(15) Franco Feitt (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-3 6-2
(8) Francisco Arrechea (ARG) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-3 6-1
Franco Viu (ARG) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 6-0 6-4
Gustavo Vellbach (ARG) d. (WC) Rodrigo Saccani (ARG) 7-6 6-4
(10) Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-1 2-6 6-1

juddy96 04-21-2013 12:12 AM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Q- 2nd Round

(1) Juan Pablo Paz (ARG) vs. Lucio Catania (ARG)
Ian Smichovski (ARG) vs. (13) Gaston Paz (ARG)
(2) Sebastian Exequiel Pini (ARG) vs. Leandro Portmann (ARG)
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) vs. Yuri Andrade (BRA)
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) vs. Patricio Mercuri (ARG)
Manuel Barros (ARG) vs. (12) Juan Manuel Matute (ARG)
(4) Santiago Maccio (ARG) vs. Martin Rondina (ARG)
Julian Busch (ARG) vs. (14) Kevin Prando (ARG)
(5) Mariano Urli (ARG) vs. Luciano Betella (ARG)
Brian Orradre (ARG) vs. (9) Gonzalo Villanueva (ARG)
(6) Eduardo Agustin Torre (ARG) vs. Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Matias Zukas (ARG) vs. (11) Juan Ignacio Galarza (ARG)
Jose Angel Carrizo (ARG) vs. Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG)
Lautaro Pane (ARG) vs. (15) Franco Feitt (ARG)
(8) Francisco Arrechea (ARG) vs. Franco Viu (ARG)
Gustavo Vellbach (ARG) vs. (10) Mateo Facundo Cressa (ARG)

VamosHoracio 04-21-2013 06:48 AM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Hopefully qualifiers will be Paz(either one), Pini, Barros, Maccio, Villanueva, Arreche, De Gregorio, and Arrechea.

juddy96 04-21-2013 08:01 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Q- 2nd Round

(1) Juan Pablo Paz (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 6-4 7-6
(13) Gaston Paz (ARG) d. Ian Smichovski (ARG) 6-0 6-2
Leandro Portmann (ARG) d. (2) Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-1 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Yuri Andrade (BRA) 6-3 7-5
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-4 6-0
(12) Juan Manuel Matute (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 6-1 1-0 ret.
(4) Santiago Maccio (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-1 6-1
(14) Kevin Prando (ARG) d. Julian Busch (ARG) 6-4 6-2
(5) Mariano Urli (ARG) d. Luciano Betella (ARG) 6-2 6-3
(9) Gonzalo Villanueva (ARG) d. Brian Orradre (ARG) 6-3 6-1
(6) Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 7-5 6-2
(11) Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 6-1 6-3
Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 6-0 6-4
Lautaro Pane (ARG) d. (15) Franco Feitt (ARG) 6-2 7-5
(8) Francisco Arrechea (ARG) d. Franco Viu (ARG) 6-0 6-4
Gustavo Vellbach (ARG) d. (10) Mateo Facundo Cressa (ARG) 7-5 6-3

juddy96 04-21-2013 08:03 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Qualifying Round

(1) Juan Pablo Paz (ARG) vs. (13) Gaston Paz (ARG)
Leandro Portmann (ARG) vs. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG)
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) vs. (12) Juan Manuel Matute (ARG)
(4) Santiago Maccio (ARG) vs. (14) Kevin Prando (ARG)
(5) Mariano Urli (ARG) vs. (9) Gonzalo Villanueva (ARG)
(6) Eduardo Agustin Torre (ARG) vs. (11) Juan Ignacio Galarza (ARG)
Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG) vs. Lautaro Pane (ARG)
(8) Francisco Arrechea (ARG) vs. Gustavo Vellbach (ARG)

juddy96 04-21-2013 08:07 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Main Draw

1st Round

(1) Juan-Pablo Amado (ARG) vs. Ryusei Makiguchi (JPN)
Tomas Buchhass (ARG) vs. (WC) Franco Emanuel Egea (ARG)
Joss Espasandin (SUI) vs. (PR) Pedro Sakamoto (BRA)
Gustavo Guerses (BRA) vs. (7) Mauricio Perez Mota (ARG)
(4) Sergio Galdos (PER) vs. (Q)
Tomas Lipovsek Puches (ARG) vs. Juan Pablo Ortiz (ARG)
(WC) Pedro Cachin (ARG) vs. (Q)
(WC) Facundo Manzanares (ARG) vs. (6) Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
(8) Hugo Dellien (BOL) vs. (Q)
Nicolas Kicker (ARG) vs. (WC) Joaquin Amaya (ARG)
Caio Silva (BRA) vs. (Q)
(Q) vs. (3) Facundo Mena (ARG)
(5) Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) vs. (Q)
(Q) vs. Valentin Florez (ARG)
(Q) vs. Filipe Brandao (BRA)
Hernan Casanova (ARG) vs. (2) Federico Coria (ARG)

juddy96 04-22-2013 07:20 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Qualifying Round

(13) Gaston Paz (ARG) d. (1) Juan Pablo Paz (ARG) 6-4 6-3
Leandro Portmann (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-4 6-0
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (12) Juan Manuel Matute (ARG) 4-6 6-1 7-6
(4) Santiago Maccio (ARG) d. (14) Kevin Prando (ARG) 7-5 5-7 6-1
(9) Gonzalo Villanueva (ARG) d. (5) Mariano Urli (ARG) 5-7 6-3 6-1
(11) Juan Ignacio Galarza (ARG) d. (6) Eduardo Agustin Torre (ARG) 7-5 6-0
Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG) d. Lautaro Pane (ARG) 0-6 6-4 6-4
Gustavo Vellbach (ARG) d. (8) Francisco Arrechea (ARG) 6-4 6-2

juddy96 04-22-2013 07:22 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Main Draw

1st Round

Ryusei Makiguchi (JPN) d. (1) Juan-Pablo Amado (ARG) 6-3 1-6 6-2
Tomas Buchhass (ARG) d. (WC) Franco Emanuel Egea (ARG) 6-1 6-1
(PR) Pedro Sakamoto (BRA) d. Joss Espasandin (SUI) 6-0 3-6 6-2
Gustavo Guerses (BRA) d. (7) Mauricio Perez Mota (ARG) 6-4 1-6 6-4
(4) Sergio Galdos (PER) d. (Q) Gonzalo Villanueva (ARG) 6-4 6-2
Juan Pablo Ortiz (ARG) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG) 6-1 2-6 7-6
(WC) Pedro Cachin (ARG) d. (Q) Juan Ignacio Galarza (ARG) 7-6 6-3
(6) Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (WC) Facundo Manzanares (ARG) 3-6 6-0 7-6
(8) Hugo Dellien (BOL) d. (Q) Nicolas Alejandro de Gregorio (ARG) 6-3 6-3
(WC) Joaquin Amaya (ARG) d. Nicolas Kicker (ARG) 6-2 5-7 6-2
(Q) Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Caio Silva (BRA) 6-2 7-6
(3) Facundo Mena (ARG) d. (Q) Gustavo Vellbach (ARG) 6-3 6-3
(5) Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. (Q) Gaston Paz (ARG) 6-2 6-7 6-1
Valentin Florez (ARG) d. (Q) Santiago Maccio (ARG) 7-6 5-7 6-4
Filipe Brandao (BRA) d. (Q) Leandro Portmann (ARG) 1-6 6-3 6-4
(2) Federico Coria (ARG) d. Hernan Casanova (ARG) 6-1 6-3

juddy96 04-23-2013 11:48 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Main Draw

2nd Round

Ryusei Makiguchi (JPN) d. Tomas Buchhass (ARG) 1-6 6-4 7-5
(PR) Pedro Sakamoto (BRA) d. Gustavo Guerses (BRA) 6-2 6-1
Juan Pablo Ortiz (ARG) d. (4) Sergio Galdos (PER) 7-6 6-1
(6) Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (WC) Pedro Cachin 6-2 6-3
(8) Hugo Dellien (BOL) d. (WC) Joaquin Amaya (ARG) 6-2 6-0
(Q) Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (3) Facundo Mena (ARG) 6-4 6-4
(5) Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Valentin Florez (ARG) 7-6 6-4
(2) Federico Coria (ARG) d. Filipe Brandao (BRA) 6-0 6-0

juddy96 04-24-2013 08:22 PM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Quarterfinals

Ryusei Makiguchi (JPN) vs. (PR) Pedro Sakamoto (BRA)
Juan Pablo Ortiz (ARG) vs. (6) Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
(8) Hugo Dellien (BOL) vs. (Q) Matias Rodolfo Buchhass (ARG)
(5) Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) vs. (2) Federico Coria (ARG)

VamosHoracio 04-25-2013 04:45 AM

Re: Argentina F3 [22 April/Villa del Dique/Clay]
 
Unbelievable tournament from Mati Buchhass, he has never gotten an ATP point, beats 3 quality players in qualy, then Caio Silva and today just an unbelievable win against Facu Mena. Vamos Mati!

But I am going for Federico Coria all the way for the title.


All times are GMT. The time now is 11:49 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.