MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard] Winner: Rik De Voest (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=250218)

Sombrerero loco 04-05-2013 04:25 PM

USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard] Winner: Rik De Voest
 
Location: Oklahoma City
Type: $15k
Surface: Hard (Outdoor)


ENTRY LIST

Main Draw


1 Tennys SANDGREN (USA) 218 1
2 Matt REID (AUS) 231 1
3 Alex BOGDANOVIC (GBR) 310 1
4 Luke SAVILLE (AUS) 341 1
5 Rik DE VOEST (RSA) 343 1
6 Chase BUCHANAN (USA) 354 1
7 Benjamin MITCHELL (AUS) 406 1
8 Saketh MYNENI (IND) 433 1
9 Artem SITAK (NZL) 457 1
10 Matheson KLEIN (AUS) 526 1
11 Yoshihito NISHIOKA (JPN) 538 1
12 Eric QUIGLEY (USA) 560 1
13 Sekou BANGOURA (USA) 569 1
14 Milan POKRAJAC (CAN) 592 1
15 Nikita KRYVONOS (USA) 607 1
16 Dennis NEVOLO (USA) 621 1
17 Ryan ROWE (USA) 744 1
18 Keith-Patrick CROWLEY (RSA) 779 1

Qualifying

1 Tyler HOCHWALT (USA) 871 1
2 Mico SANTIAGO (USA) 953 1
3 Dean O'BRIEN (RSA) 1023 1
4 Tucker VORSTER (RSA) 1042= 1
5 Rifat BIKTYAKOV (UZB) 1048 1
6 Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 1057= 1
7 Will GRAY (USA) 1177 1
8 Kevin KING (USA) 1313= 1
9 Jean-Yves AUBONE (USA) 1355= 1
10 Vladislav BONDARENKO (UKR) 1425= 1
11 Dante SALEH (USA) 1445= 1
12 Jon WIEGAND (USA) 1445= 1
13 Marc FERRIGNO (DEN) 1558= 1
14 Bojan TEMUNOVIC (SRB) 1566= 1
15 Charles BOYCE (USA) 1676= 1
16 Artem BARADACH (BLR) 1778= 1
17 Hans HACH VERDUGO (MEX) 7 1
18 Ronnie SCHNEIDER (USA) 73 1
19 Javier EASTON (CHI) 181 1
20 Paul C. OOSTERBAAN (USA) 182 1
21 Maxx LIPMAN (USA) 191 1
22 Jakob SUDE (GER) 226 1
23 Christopher G HAWORTH (USA) 222 1
24 Renier MOOLMAN (RSA) 80 2
25 Harry FOWLER (USA) 231 1
26 Patrick DAVIDSON (USA) 231 1
27 Benn MARLER (USA) 297 1
28 Nicholas Alexander REYES (USA) 297 1
29 Kevin KYLAR (CAN) 27 1
30 Ognjen SAMARDZIC (USA) 302 1
31 Max FREY (USA) 334 1
32 Sasha ERMAKOV (USA) 334 1
33 Cristian EASTON (CHI) 230 1
34 Spencer FELDMAN (USA) 350 2
35 Benjamin ADRIAN (USA) 358 1
36 Rodney VICKERS (USA) 478 1
37 James MCAVOY (USA) 478 1
38 Stephen STEGE (USA) 478 1
39 Perris BURKE (USA) 1
40 Oleg DMITRIEV (RUS) 1
41 Tony WILKEY (USA) 1
42 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA) 1
43 William LITTLE (USA) 1
44 Wilks KOTHMANN (USA) 1
45 Miguel ALDA (USA) 1
46 Anish PARIKH (USA) 1
47 Eric GAST (USA) 1
48 David CRISOVAN (USA) 1
49 Carlos ARANA (PAN) 1
50 Gregory Noddin POULIN (USA) 1
51 Dmytro STOIETSKYI (UKR) 1
52 Bret BERRYMAN (USA) 1
53 Hunt ELLIOTT (USA) 1
54 Luis SALAZAR (USA) 1
55 Bryan LILLEY (USA) 1

Sombrerero loco 04-05-2013 04:26 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
QUALIFYING DRAW

Q-First Round
(1)David Rice (GBR) bye
Maxx Lipman (USA) d. Stephen Stege (USA) 2-6 6-2 6-0
Paul C. Oosterbaan (USA) d. William Little (USA) 1-6 7-5 6-3
Ilie Babinciuc (MDA) d. Hans Hach Verdugo (MEX) 6-2 1-6 6-1
(2)Sean Thornley (GBR) bye
Bret Berryman (USA) d. Benn Marler (USA) 7-6(0) 1-6 6-1
Sasha Ermakov (USA) d. Johnny Montgomery (USA) 6-0 6-0
Sergei Avdeyev (KAZ) d. Charles Mcconnell (USA) 7-6(4) 6-3
(3)Dean O’Brien (RSA) bye
Eric Gast (USA) d. Nicholas Alexander Reyes (USA) 6-3 4-1 ret.
Ognjen Samardzic (USA) d. Wilks Kothmann (USA) 6-4 6-3
Cesar Bracho (PAR) d. Benjamin Adrian (USA) 6-1 6-0
(4)Tucker Vorster (RSA) bye
Rodney Vickers (USA) d. Tony Wilkey (USA) 6-1 6-2
James Mcavoy (USA) d. Javier Easton (CHI) 4-6 6-2 6-2
Patrick Davidson (USA) d. Jeff Gast (USA) 6-2 6-4
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) bye
Bryan Lilley (USA) d. Perris Burke (USA) 6-0 6-0
Renier Moolman (RSA) d. Samuel Beddow (GBR) 6-2 6-1
Kevin Kylar (CAN) d. Alejandro Carstens (MEX) 6-0 6-4
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) bye
Saman Samii (SWE) d. Gandhi Bhakthavachalam (USA) 6-4 3-6 6-3
Max Frey (USA) d. Carlos Arana (PAN) 6-2 6-2
(9)Bojan Temunovic (SRB) bye
(7)Dante Saleh (USA) bye
David Crisovan (USA) bye
Cristian Easton (CHI) d. Julio Ricardo Olaya (USA) 6-0 6-4
(11)Artem Baradach (BLR) bye
(8)Marc Ferrigno (DEN) bye
Oleg Dmitriev (RUS) d. Spencer Feldman (USA) 6-3 6-2
Jakob Sude (GER) d. Anish Parikh (USA) 6-2 6-1
(10)Charles Boyce (USA) bye

Q-Second Round
(1)David Rice (GBR) d. Maxx Lipman (USA) 6-1 6-1
Paul C. Oosterbaan (USA) d. Ilie Babinciuc (MDA) 6-4 7-6(4)
(2)Sean Thornley (GBR) d. Bret Berryman (USA) 6-0 6-3
Sasha Ermakov (USA) d. Sergei Avdeyev (KAZ) 6-4 6-7(5) 6-2
(3)Dean O’Brien (RSA) d. Eric Gast (USA) 6-1 6-2
Cesar Bracho (PAR) d. Ognjen Samardzic (USA) 6-4 6-3
(4)Tucker Vorster (RSA) d. Rodney Vickers (USA) 6-3 6-2
Patrick Davidson (USA) d. James Mcavoy (USA) 5-7 6-0 6-1
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) d. Bryan Lilley (USA) 6-0 6-3
Renier Moolman (RSA) d. Kevin Kylar (CAN) 6-7(6) 6-3 6-3
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Saman Samii (SWE) 6-2 6-2
Max Frey (USA) d. (9)Bojan Temunovic (SRB) 6-3 6-1
(7)Dante Saleh (USA) d. David Crisovan (USA) 7-6(2) 6-7(4) 6-2
(11)Artem Baradach (BLR) d. Cristian Easton (CHI) 6-2 6-2
Oleg Dmitriev (RUS) d. (8)Marc Ferrigno (DEN) 6-3 6-3
(10)Charles Boyce (USA) d. Jakob Sude (GER) 6-3 6-3

Qualifying Round
(1)David Rice (GBR) d. Paul C. Oosterbaan (USA) 6-2 6-0
(2)Sean Thornley (GBR) d. Sasha Ermakov (USA) 6-3 6-4
(3)Dean O’Brien (RSA) d. Cesar Bracho (PAR) 6-1 6-0
(4)Tucker Vorster (RSA) d. Patrick Davidson (USA) 6-0 6-1
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) d. Renier Moolman (RSA) 7-6(5) 7-6(4)
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Max Frey (USA) 6-3 6-1
(11)Artem Baradach (BLR) d. David Crisovan (USA) 6-1 6-1
(10)Charles Boyce (USA) d. Oleg Dmitriev (RUS) 7-6(3) 2-6 6-4

Sombrerero loco 04-05-2013 04:27 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
DOUBLES

First Round
(1)David Rice (GBR)/Sean Thornley (GBR) d. Hassan Ndayishimiye (BDI)/Mico Santiago (USA) 6-4 2-6 (10-3)
Sekou Bangoura (USA)/Eric Quigley (USA) d. Nikita Kryvonos (USA)/Milan Pokrajac (CAN) 6-4 6-2
(3)Saketh Myneni (IND)/Artem Sitak (NZL) d. Vahid Mirzadeh (USA)/Ryan Rowe (USA) 6-3 6-7(6) (10-8)
Keith-Patrick Crowley (RSA)/Matheson Klein (AUS) d. Cesar Bracho (PAR)/Bruno Tiberti (ARG) w/o
Kevin King (USA)/Dean O’brien (RSA) d. Dante Saleh (USA)/Tucker Vorster (RSA) 7-6(4) 6-2
Andy Connelly (USA)/Will Gray (USA) d. (4)Matt Reid (AUS)/Luke Saville (AUS) 6-4 7-6(2)
Jean-Yves Aubone (USA)/Dennis Nevolo (USA) d. Marc Ferrigno (DEN)/Bojan Temunovic (SRB) 6-2 6-1
(2)Chase Buchanan (USA)/Tennys Sandgren (USA) d. Artem Baradach (BLR)/Vladislav Bondarenko (UKR) 6-1 6-4

Quarterfinals
Sekou Bangoura (USA)/Eric Quigley (USA) d. (1)David Rice (GBR)/Sean Thornley (GBR) 6-4 6-7(3) (10-4)
(3)Saketh Myneni (IND)/Artem Sitak (NZL) d. Keith-Patrick Crowley (RSA)/Matheson Klein (AUS) 6-4 6-2
Andy Connelly (USA)/Will Gray (USA) d. Kevin King (USA)/Dean O’brien (RSA) 6-3 6-1
Jean-Yves Aubone (USA)/Dennis Nevolo (USA) d. (2)Chase Buchanan (USA)/Tennys Sandgren (USA) 6-2 6-2

Semifinals
(3)Saketh Myneni (IND)/Artem Sitak (NZL) d. Sekou Bangoura (USA)/Eric Quigley (USA) 7-5 6-1
Jean-Yves Aubone (USA)/Dennis Nevolo (USA) d. Andy Connelly (USA)/Will Gray (USA) 6-3 6-2

Finals
Jean-Yves Aubone (USA)/Dennis Nevolo (USA) d. (3)Saketh Myneni (IND)/Artem Sitak (NZL) 6-1 7-5

Sombrerero loco 04-05-2013 04:28 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Tennys Sandgren (USA) d. (q)Sean Thornley (GBR) 6-4 6-2
(q)Tucker Vorster (RSA) d. (q)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-3 6-3
Ryan Rowe (USA) d. Eric Quigley (USA) 7-6(6) 6-2
(8)Saketh Myneni (IND) d. Keith-Patrick Crowley (RSA) 6-0 4-0
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. (q)Dean O’Brien (RSA) 6-2 6-1
(WC)Jean-Yves Aubone (USA) d. Dennis Nevolo (USA) 6-3 6-4
Mico Santiago (USA) d. Sekou Bangoura (USA) 6-1 3-6 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) d. (5)Luke Saville (AUS) 6-4 7-5
(WC)Ronnie Schneider (USA) d. (7)Benjamin Mitchell (AUS) 6-2 6-7(7) 6-3
(q)David Rice (GBR) d. (q)Artem Baradach (BLR) 6-4 6-4
(WC)Kevin King (USA) d. Tyler Hochwalt (USA) 6-3 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. Artem Sitak (NZL) 7-6(6) 6-3
(6)Chase Buchanan (USA) d. (q)Charles Boyce (USA) 6-0 6-2
Matheson Klein (AUS) d. Milan Pokrajac (CAN) 4-6 7-6(3) 6-2
Nikita Kryvonos (USA) d. (WC)Will Gray (USA) 7-5 6-4
(2)Rik De Voest (RSA) d. (q)Hassan Ndayishimiye (BDI) 6-1 6-1

Second Round
(q)Tucker Vorster (RSA) d. (1)Tennys Sandgren (USA) 1-6 6-2 6-4
(8)Saketh Myneni (IND) d. Ryan Rowe (USA) 6-3 7-5
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. (WC)Jean-Yves Aubone (USA) 7-5 6-4
Mico Santiago (USA) d. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4 2-6 6-2
(q)David Rice (GBR) d. (WC)Ronnie Schneider (USA) 4-6 6-3 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. (WC)Kevin King (USA) 4-6 6-2 6-4
(6)Chase Buchanan (USA) d. Matheson Klein (AUS) 6-1 6-2
(2)Rik De Voest (RSA) d. Nikita Kryvonos (USA) 6-3 6-2

Quarterfinals
(8)Saketh Myneni (IND) d. (q)Tucker Vorster (RSA) 7-5 6-3
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. Mico Santiago (USA) 6-1 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. (q)David Rice (GBR) 6-7(4) 6-1 7-6(2)
(2)Rik De Voest (RSA) d. (6)Chase Buchanan (USA) 6-1 6-4

Semifinals
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. (8)Saketh Myneni (IND) 7-6(3) 7-6(2)
(2)Rik De Voest (RSA) d. (3)Matt Reid (AUS) 2-6 6-4 7-6(5)

Finals
(2)Rik De Voest (RSA) d. (4)Alex Bogdanovic (GBR) 6-3 6-2

*Jean* 04-06-2013 06:36 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
Qualifying Draw

(1)Rice v Bye
Stege v Lipman
Little v Oosterbaan
Hach Verdugo v Babinciuc

(2)Thornley v Bye
Marler v Berryman
Ermakov v Montgomery
McConnell v Adveyev

(3)O'Brien v Bye
Reyes v Gast
Kothmann v Samardzic
Bracho v Adrian

(4)Vorster v Bye
Vickers v Wikley
Easton v McAvoy
Gast v Davidson

(5)Ndayishimiye v Bye
Lilley v Burke
Beddow v Moolman
Carstens v Kylar

(6)Bondarenko v Bye
Bhakthavachalam v Samii
Frey v Arana
Bye v (9)Temunovic

(7)Saleh
v Bye
Crisovan v Bye
Easton v Olaya
Bye v (11)Baradach

(8)Ferrigno
v Bye
Dmitriev v Feldman
Sude v Parikh
Bye v (10)Boyce

Sombrerero loco 04-06-2013 09:15 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
please qualify marc ferrigno!!

*Jean* 04-07-2013 06:27 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
First qualifying round

David RICE (GBR) [1] BYE
Maxx LIPMAN (USA) 2-6 6-2 6-0 Stephen STEGE (USA)
Paul C. OOSTERBAAN (USA) 1-6 7-5 6-3 William LITTLE (USA)
Ilie BABINCIUC (MDA) 6-2 1-6 6-1 Hans HACH VERDUGO (MEX)
Sean THORNLEY (GBR) [2] BYE
Bret BERRYMAN (USA) 7-6(0) 1-6 6-1 Benn MARLER (USA)
Sasha ERMAKOV (USA) 6-0 6-0 Johnny MONTGOMERY (USA)
Sergei AVDEYEV (KAZ) 7-6(4) 6-3 Charles MCCONNELL (USA)
Dean O'BRIEN (RSA) [3] BYE
Eric GAST (USA) 6-3 4-1 Retired Nicholas Alexander REYES (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) 6-4 6-3 Wilks KOTHMANN (USA)
Cesar BRACHO (PAR) 6-1 6-0 Benjamin ADRIAN (USA)
Tucker VORSTER (RSA) [4] BYE
Rodney VICKERS (USA) 6-1 6-2 Tony WILKEY (USA)
James MCAVOY (USA) 4-6 6-2 6-2 Javier EASTON (CHI)
Patrick DAVIDSON (USA) 6-2 6-4 Jeff GAST (USA)
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [5] BYE
Bryan LILLEY (USA) 6-0 6-0 Perris BURKE (USA)
Renier MOOLMAN (RSA) 6-2 6-1 Samuel BEDDOW (GBR)
Kevin KYLAR (CAN) 6-0 6-4 Alejandro CARSTENS (MEX)
Vladislav BONDARENKO (UKR) [6] BYE
Saman SAMII (SWE) 6-4 3-6 6-3 Gandhi BHAKTHAVACHALAM (USA)
Max FREY (USA) 6-2 6-2 Carlos ARANA (PAN)
Bojan TEMUNOVIC (SRB) [9] BYE
Dante SALEH (USA) [7] BYE
David CRISOVAN (USA) BYE
Cristian EASTON (CHI) 6-0 6-4 Julio Ricardo OLAYA (USA)
Artem BARADACH (BLR) [11] BYE
Marc FERRIGNO (DEN) [8] BYE
Oleg DMITRIEV (RUS) 6-3 6-2 Spencer FELDMAN (USA)
Jakob SUDE (GER) 6-2 6-1 Anish PARIKH (USA)
Charles BOYCE (USA) [10] BYE

Sombrerero loco 04-07-2013 10:18 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
QUALY

Q-First Round
(1)David Rice (GBR) bye
Maxx Lipman (USA) d. Stephen Stege (USA) 2-6 6-2 6-0
Paul C. Oosterbaan (USA) d. William Little (USA) 1-6 7-5 6-3
Ilie Babinciuc (MDA) d. Hans Hach Verdugo (MEX) 6-2 1-6 6-1
(2)Sean Thornley (GBR) bye
Bret Berryman (USA) d. Benn Marler (USA) 7-6(0) 1-6 6-1
Sasha Ermakov (USA) d. Johnny Montgomery (USA) 6-0 6-0
Sergei Avdeyev (KAZ) d. Charles Mcconnell (USA) 7-6(4) 6-3
(3)Dean O’Brien (RSA) bye
Eric Gast (USA) d. Nicholas Alexander Reyes (USA) 6-3 4-1 ret.
Ognjen Samardzic (USA) d. Wilks Kothmann (USA) 6-4 6-3
Cesar Bracho (PAR) d. Benjamin Adrian (USA) 6-1 6-0
(4)Tucker Vorster (RSA) bye
Rodney Vickers (USA) d. Tony Wilkey (USA) 6-1 6-2
James Mcavoy (USA) d. Javier Easton (CHI) 4-6 6-2 6-2
Patrick Davidson (USA) d. Jeff Gast (USA) 6-2 6-4
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) bye
Bryan Lilley (USA) d. Perris Burke (USA) 6-0 6-0
Renier Moolman (RSA) d. Samuel Beddow (GBR) 6-2 6-1
Kevin Kylar (CAN) d. Alejandro Carstens (MEX) 6-0 6-4
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) bye
Saman Samii (SWE) d. Gandhi Bhakthavachalam (USA) 6-4 3-6 6-3
Max Frey (USA) d. Carlos Arana (PAN) 6-2 6-2
(9)Bojan Temunovic (SRB) bye
(7)Dante Saleh (USA) bye
David Crisovan (USA) bye
Cristian Easton (CHI) d. Julio Ricardo Olaya (USA) 6-0 6-4
(11)Artem Baradach (BLR) bye
(8)Marc Ferrigno (DEN) bye
Oleg Dmitriev (RUS) d. Spencer Feldman (USA) 6-3 6-2
Jakob Sude (GER) d. Anish Parikh (USA) 6-2 6-1
(10)Charles Boyce (USA) bye

Q-Second Round
(1)David Rice (GBR) vs Maxx Lipman (USA)
Paul C. Oosterbaan (USA) vs Ilie Babinciuc (MDA)
(2)Sean Thornley (GBR) vs Bret Berryman (USA)
Sasha Ermakov (USA) vs Sergei Avdeyev (KAZ)
(3)Dean O’Brien (RSA) vs Eric Gast (USA)
Ognjen Samardzic (USA) vs Cesar Bracho (PAR)
(4)Tucker Vorster (RSA) vs Rodney Vickers (USA)
James Mcavoy (USA) vs Patrick Davidson (USA)
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) vs Bryan Lilley (USA)
Renier Moolman (RSA) vs Kevin Kylar (CAN)
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) vs Saman Samii (SWE)
Max Frey (USA) vs (9)Bojan Temunovic (SRB)
(7)Dante Saleh (USA) vs David Crisovan (USA)
Cristian Easton (CHI) vs (11)Artem Baradach (BLR)
(8)Marc Ferrigno (DEN) vs Oleg Dmitriev (RUS)
Jakob Sude (GER) vs (10)Charles Boyce (USA)

Moder 04-08-2013 11:41 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
QD
http://www.stevegtennis.com/2013-fut...ifying-usa-f9/

Qualifying Round
(1)David Rice (GBR) d. Paul C. Oosterbaan (USA) 6-2 6-0
(2)Sean Thornley (GBR) d. Sasha Ermakov (USA) 6-3 6-4
(3)Dean O’Brien (RSA) d. Cesar Bracho (PAR) 6-1 6-0
(4)Tucker Vorster (RSA) d. Patrick Davidson (USA) 6-0 6-1
(5)Hassan Ndayishimiye (BDI) d. Renier Moolman (RSA) 7-6(5) 7-6(4)
(6)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Max Frey (USA) 6-3 6-1
(11)Artem Baradach (BLR) d. David Crisovan (USA) 6-1 6-1
(10)Charles Boyce (USA) d. Oleg Dmitriev (RUS) 7-6(3) 2-6 6-4


Main Draw
http://www.stevegtennis.com/2013-futures-usa-f9/

First Round
(1)Tennys Sandgren (USA) vs (q)Sean Thornley (GBR)
(q)Tucker Vorster (RSA) vs (q)Vladislav Bondarenko (UKR)
Eric Quigley (USA) vs Ryan Rowe (USA)
Keith-Patrick Crowley (RSA) vs (8)Saketh Myneni (IND)
(4)Alex Bogdanovic (GBR) vs (q)Dean O’Brien (RSA)
Dennis Nevolo (USA) vs (WC)Jean-Yves Aubone (USA)
Sekou Bangoura (USA) vs Mico Santiago (USA)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs (5)Luke Saville (AUS)
(7)Benjamin Mitchell (AUS) vs (WC)Ronnie Schneider (USA)
(q)Artem Baradach (BLR) vs (q)David Rice (GBR)
Tyler Hochwalt (USA) vs (WC)Kevin King (USA)
Artem Sitak (NZL) vs (3)Matt Reid (AUS)
(6)Chase Buchanan (USA) vs (q)Charles Boyce (USA)
Matheson Klein (AUS) vs Milan Pokrajac (CAN)
(WC)Will Gray (USA) vs Nikita Kryvonos (USA)
(q)Hassan Ndayishimiye (BDI) vs (2)Rik De Voest (RSA)

*Jean* 04-09-2013 06:16 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
Doubles Draw

(1)Rice/Thornley v Ndayishimiye/Santiago
Kryvonos/Pokrajac v Bangoura/Quigley
(3)Myneni/Sitak v Mirzadeh/Rowe
Crowley/Klein v Bracho/Tiberti

Saleh/Vorster v King/O'Brien
(WC)Connelly/Gray v (4)Reid/Saville
Ferrigno/Temunovic v Aubone/Nevolo
Baradach/Bondarenko v (2)Buchanan/Sandgren

Adri89 04-09-2013 07:16 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
Poor luck for Hassan to play De Voest :(
GL to him, I hope he can make it close one set

Sombrerero loco 04-10-2013 09:39 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Tennys Sandgren (USA) vs (q)Sean Thornley (GBR)
(q)Tucker Vorster (RSA) vs (q)Vladislav Bondarenko (UKR)
Eric Quigley (USA) vs Ryan Rowe (USA)
Keith-Patrick Crowley (RSA) vs (8)Saketh Myneni (IND)
(4)Alex Bogdanovic (GBR) vs (q)Dean O’Brien (RSA)
Dennis Nevolo (USA) vs (WC)Jean-Yves Aubone (USA)
Mico Santiago (USA) d. Sekou Bangoura (USA) 6-1 3-6 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) vs (5)Luke Saville (AUS)
(7)Benjamin Mitchell (AUS) vs (WC)Ronnie Schneider (USA)
(q)Artem Baradach (BLR) vs (q)David Rice (GBR)
Tyler Hochwalt (USA) vs (WC)Kevin King (USA)
Artem Sitak (NZL) vs (3)Matt Reid (AUS)
(6)Chase Buchanan (USA) vs (q)Charles Boyce (USA)
Matheson Klein (AUS) vs Milan Pokrajac (CAN)
Nikita Kryvonos (USA) d. (WC)Will Gray (USA) 7-5 6-4
(q)Hassan Ndayishimiye (BDI) vs (2)Rik De Voest (RSA)

Sombrerero loco 04-12-2013 10:03 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Tennys Sandgren (USA) d. (q)Sean Thornley (GBR) 6-4 6-2
(q)Tucker Vorster (RSA) d. (q)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-3 6-3
Ryan Rowe (USA) d. Eric Quigley (USA) 7-6(6) 6-2
(8)Saketh Myneni (IND) d. Keith-Patrick Crowley (RSA) 6-0 4-0
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. (q)Dean O’Brien (RSA) 6-2 6-1
(WC)Jean-Yves Aubone (USA) d. Dennis Nevolo (USA) 6-3 6-4
Mico Santiago (USA) d. Sekou Bangoura (USA) 6-1 3-6 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) d. (5)Luke Saville (AUS) 6-4 7-5
(WC)Ronnie Schneider (USA) d. (7)Benjamin Mitchell (AUS) 6-2 6-7(7) 6-3
(q)David Rice (GBR) d. (q)Artem Baradach (BLR) 6-4 6-4
(WC)Kevin King (USA) d. Tyler Hochwalt (USA) 6-3 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. Artem Sitak (NZL) 7-6(6) 6-3
(6)Chase Buchanan (USA) d. (q)Charles Boyce (USA) 6-0 6-2
Matheson Klein (AUS) d. Milan Pokrajac (CAN) 4-6 7-6(3) 6-2
Nikita Kryvonos (USA) d. (WC)Will Gray (USA) 7-5 6-4
(2)Rik De Voest (RSA) d. (q)Hassan Ndayishimiye (BDI) 6-1 6-1

Second Round
(q)Tucker Vorster (RSA) d. (1)Tennys Sandgren (USA) 1-6 6-2 6-4
(8)Saketh Myneni (IND) d. Ryan Rowe (USA) 6-3 7-5
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. (WC)Jean-Yves Aubone (USA) 7-5 6-4
Mico Santiago (USA) d. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4 2-6 6-2
(q)David Rice (GBR) d. (WC)Ronnie Schneider (USA) 4-6 6-3 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. (WC)Kevin King (USA) 4-6 6-2 6-4
(6)Chase Buchanan (USA) d. Matheson Klein (AUS) 6-1 6-2
(2)Rik De Voest (RSA) d. Nikita Kryvonos (USA) 6-3 6-2

Quarterfinals
(q)Tucker Vorster (RSA) vs (8)Saketh Myneni (IND)
(4)Alex Bogdanovic (GBR) vs Mico Santiago (USA)
(q)David Rice (GBR) vs (3)Matt Reid (AUS)
(6)Chase Buchanan (USA) vs (2)Rik De Voest (RSA)

*Jean* 04-13-2013 04:53 AM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
Rik & Alex :yeah:

Sombrerero loco 04-13-2013 10:30 PM

Re: USA F9 [8 April/Oklahoma City/Hard]
 
MAIN DRAW

Quarterfinals
(8)Saketh Myneni (IND) d. (q)Tucker Vorster (RSA) 7-5 6-3
(4)Alex Bogdanovic (GBR) d. Mico Santiago (USA) 6-1 6-2
(3)Matt Reid (AUS) d. (q)David Rice (GBR) 6-7(4) 6-1 7-6(2)
(2)Rik De Voest (RSA) d. (6)Chase Buchanan (USA) 6-1 6-4

Semifinals
(8)Saketh Myneni (IND) vs (4)Alex Bogdanovic (GBR)
(2)Rik De Voest (RSA) d. (3)Matt Reid (AUS)2-6 6-4 7-6

de voest is coming back, yeah...


All times are GMT. The time now is 03:54 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.