MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet] Winner: Roberto Ortega-Olmedo (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=248562)

Sombrerero loco 03-30-2013 10:31 AM

Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet] Winner: Roberto Ortega-Olmedo
 
Location: Villajoyosa
Type: $10k
Surface: Carpet (Outdoor)


ENTRY LIST

Main Draw


1 Taro DANIEL (JPN) 264 2
2 Jose CHECA-CALVO (ESP) 286 1
3 Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 302 2
4 Marc GINER (ESP) 304 4
5 Alexandre FOLIE (BEL) 491 5
6 David PEREZ SANZ (ESP) 535 1
7 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 572 1
8 David ESTRUCH (ESP) 597 1
9 Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) 633 1
10 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 661 1
11 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 668 1
12 Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 702 1
13 Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) 768 3
14 Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 780 2
15 Jean-Marc WERNER (GER) 791 2
16 Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 793 1
17 Oriol ROCA BATALLA (ESP) 796 1
18 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 809 1

Qualifying


1 Alban MEUFFELS (NED) 825 1
2 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 829 1
3 Ricardo OJEDA LARA (ESP) 968 1
4 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 990 1
5 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 1030 1
6 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 1059= 1
7 Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP) 1062 1
8 Joao DOMINGUES (POR) 1079= 1
9 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 1084 1
10 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) 1137 1
11 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 1166= 1
12 Matias CASTRO (ARG) 1207 2
13 Maciej SMOLA (POL) 1265 1
14 Henrique SOUSA (POR) 1439= 1
15 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 1468= 1
16 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 1492= 1
17 Dmitry SURCHENKO (RUS) 1544= 1
18 Jose-Ricardo NUNES (POR) 1568 1
19 Goncalo PEREIRA (POR) 1569= 1
20 Sandro VIAENE PIERAS (ESP) 1571= 1
21 Alexey NIKIFOROV (RUS) 1571= 1
22 Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 1672= 1
23 Artem OGANESYAN (RUS) 1672= 2
24 Tomas IRIARTE (ARG) 1672= 1
25 Sixto SEGOVIA (ARG) 1672= 1
26 David PEL (NED) 1933= 1
27 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) 1950= 2
28 Ivan ESQUERDO-ANDREU (ESP) 47 1
29 Richard BROOKS (GBR) 80 1
30 Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 64 1
31 Aaron CORTES ALCARAZ (ESP) 88 1
32 Samuel CORRALIZA-MORENO (ESP) 92 1
33 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 94 1
34 David JORDA SANCHIS (ESP) 101 1
35 Ivan GAKHOV (RUS) 101 1
36 Vicente MONTON QUERALT (ESP) 122 1
37 Alberto CACERES CASAS (ESP) 123 1
38 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 158 1
39 Alberto GALIANO-HERNANDEZ (ESP) 162 1
40 Ibai GOMEZ (ESP) 163 1
41 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 171 1
42 Titas MIKELEVICIUS (LTU) 19 1
43 Joshua JORDAN (MAS) 42 1
44 Rafael MARTINEZ (VEN) 179 1
45 Andres ZEPEDA (MEX) 202 1
46 Aleksei NERUSHENKO (ESP) 203 1
47 Santiago PENADES-SANZ (ESP) 218 1
48 Ignacio GONZALBEZ LLORIA (ESP) 221 1
49 Daniel CASABLANCAS (ESP) 228 1
50 Yahir ALCOLEA SALIDO (ESP) 246 1
51 Santiago ZULIANI (ARG) 376 1
52 Gleb TARASOV (KAZ) 299 1
53 Elroy MIDDENDORP (NED) 67 1
54 Jesper KORSBAEK JENSEN (DEN) 259 1
55 Fernando RIVAS LUQUE (ESP) 273 1
56 Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP) 328 1

Sombrerero loco 03-30-2013 10:31 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
QUALIFYING DRAW

Q-First Round
(1)Colin Van Beem (NED) d. Ondrej Vaculik (CZE) 6-1 6-2
Barkin Yalcinkale (TUR) d. Sefa Suluoglu (TUR) 6-1 6-2
Gleb Alekseenko (UKR) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-0
(14)Yanais Laurent (FRA) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-2 6-1
(2)Jeroen Benard (NED) d. Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) 6-0 6-0
Dayne Kelly (AUS) d. Quentin Robert (REU) 6-2 6-1
Kong Pop Lertchai (THA) d. Erik Johnsson (SWE) 6-1 6-1
(15)Igor Smilansky (ISR) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP) 3-6 6-3 6-1
(3)Simon Ede (AUS) d. Baris Firat (TUR) 6-2 7-5
Durukan Durmus (TUR) d. Philipp-Luca Raickovic (GER) 7-6(4) 6-2
Florian Barth (GER) d. Pavel Musaiev (UKR) 6-1 6-0
(12)Maximilian Marterer (GER) d. Fatih Taha Erun (TUR) 6-3 6-2
(4)Jan Kuncik (CZE) d. Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) 6-3 6-4
Alexandre David (FRA) d. Sinan Tuna (TUR) 7-6(3) 6-2
Ugo Nastasi (LUX) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-2 6-3
(10)Hasier Pastor (ESP) d. Scott Browne (AUS) 6-3 6-1
(5)Yann Marti (SUI) d. Lorenz Ilg (GER) 6-2 6-3
Joachim Bjerke (NOR) d. Mert Dinc (TUR) 6-0 6-1
Kalle Averfalk (SWE) d. Bobbie De Goeijen (NED) 6-3 3-6 6-4
Johan Skattum (NOR) d. (9)Kirill Dmitriev (RUS) 6-4 6-3
Jakub Hadrava (CZE) d. (6)Lennert Van Der Linden (NED) 3-0 ret.
Nils Ellefsen (NOR) d. Eldin Balic (GER) 6-1 6-1
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. Adrian Legarreta (ESP) 6-3 6-2
(16)Tomislav Jotovski (MKD) d. Batyr Sapaev (UZB) 6-2 6-2
(7)Tom Schonenberg (GER) d. Efe Yurtacan (TUR) 6-3 6-2
Herkko Pollanen (FIN) d. Zeke Hindle (USA) 6-2 6-0
Marko Tepavac (SRB) d. Muhammet Haylaz (TUR) 6-1 6-1
(11)Henrik Sillanpaa (FIN) d. Tan Acar (TUR) 6-2 6-2
(8)Haluk Akkoyun (TUR) d. Alp Horoz (TUR) 6-4 6-2
Jan Kirchhoff (GER) d. Mika Julin (FIN) 6-3 6-4
Jean Pascal Vernet (FRA) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-1 6-0
(13)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Cem Ilkel (TUR) 6-2 6-2

Q-Second Round
(1)Colin Van Beem (NED) d. Barkin Yalcinkale (TUR) 6-2 6-4
Gleb Alekseenko (UKR) d. (14)Yanais Laurent (FRA) 6-3 7-6(2)
Dayne Kelly (AUS) d. (2)Jeroen Benard (NED) 6-1 6-2
(15)Igor Smilansky (ISR) d. Kong Pop Lertchai (THA) 6-2 6-2
Durukan Durmus (TUR) d. (3)Simon Ede (AUS) 2-6 6-2 6-4
(12)Maximilian Marterer (GER) d. Florian Barth (GER) 6-2 6-4
(4)Jan Kuncik (CZE) d. Alexandre David (FRA) 7-5 6-4
Ugo Nastasi (LUX) d. (10)Hasier Pastor (ESP) 6-3 6-2
(5)Yann Marti (SUI) d. Joachim Bjerke (NOR) 6-0 6-4
Kalle Averfalk (SWE) d. (9)Kirill Dmitriev (RUS) 7-6(4) 6-2
Nils Ellefsen (NOR) d. Jakub Hadrava (CZE) 6-4 0-6 6-1
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. (16)Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 6-2
(7)Tom Schonenberg (GER) d. Herkko Pollanen (FIN) 7-5 6-4
Marko Tepavac (SRB) d. (11)Henrik Sillanpaa (FIN) 6-4 6-0
(8)Haluk Akkoyun (TUR) d. Jan Kirchhoff (GER) 6-4 6-1
(13)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 6-4 4-6 6-3

Qualifying Round
(1)Colin Van Beem (NED) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-4 6-4
Dayne Kelly (AUS) d. (15)Igor Smilansky (ISR) 7-6(3) 6-1
(12)Maximilian Marterer (GER) d. (WC)Durukan Durmus (TUR) 6-3 6-2
(4)Jan Kuncik (CZE) d. Ugo Nastasi (LUX) 7-5 7-6(4)
(5)Yann Marti (SUI) d. Kalle Averfalk (SWE) 2-6 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. Nils Ellefsen (NOR) 6-2 7-5
(7)Tom Schonenberg (GER) d. Marko Tepavac (SRB) 6-3 6-4
(13)Gilad Ben Zvi (ISR) d. (8)(WC)Haluk Akkoyun (TUR) 6-4 6-2

Sombrerero loco 03-30-2013 10:32 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
DOUBLES

First Round
(1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) d. Carlos Garcia-Villanueva (ESP)/Marc Giner (ESP) 7-6(6) 7-5
David Vega Hernandez (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) d. Jose Checa-Calvo (ESP)/Thomas Mccone (BEL) 6-2 6-0
Eduard Esteve Lobato (ESP)/Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. (4)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)/David Perez Sanz (ESP) 6-1 6-4
Marcos Giraldi Requena (ESP)/Nicolas Rosenzweig (FRA) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP)/Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 4-6 6-3 (10-7)
Goncalo Pereira (POR)/Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ)/Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-3 6-3
(3)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Jose-Ricardo Nunes (POR)/Henrique Sousa (POR) 6-1 6-1
Alban Meuffels (NED)/David Pel (NED) d. Joao Domingues (POR)/Jose Anton Salazar Martin (ESP) 6-2 6-1
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. David Estruch (ESP)/Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-1 6-2

Quarterfinals
David Vega Hernandez (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) d. (1)Miguel-Angel Lopez Jaen (ESP)/Jordi Marse-Vidri (ESP) 6-3 6-2
Eduard Esteve Lobato (ESP)/Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. Marcos Giraldi Requena (ESP)/Nicolas Rosenzweig (FRA) 6-1 6-3
(3)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Goncalo Pereira (POR)/Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 7-6(3) 6-2
(2)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) d. Alban Meuffels (NED)/David Pel (NED) 6-4 6-2

Semifinals
Eduard Esteve Lobato (ESP)/Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. David Vega Hernandez (ESP)/Jean-Marc Werner (GER) 6-3 6-3
(3)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. (2)Ivan Arenas-Gualda (ESP)/Jaime Pulgar-Garcia (ESP) 1-6 6-0 (10-8)

Finals
(3)Oriol Roca Batalla (ESP)/Andoni Vivanco-Guzman (ESP) d. Eduard Esteve Lobato (ESP)/Gerard Granollers-Pujol (ESP) 6-4 3-6 (10-8)

Sombrerero loco 03-30-2013 10:34 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Taro Daniel (JPN) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-3 6-0
Ivan Arenas Gualda (ESP) d. Nicolas Rosenzweig (FRA) 4-6 6-2 6-0
Edualdo Bonet De Gispert (ESP) d. Jaim Pulgar Garcia (ESP) 4-6 6-2 6-4
David Vega Hernandez (ESP) d. (5)Alexandre Folie (BEL) 7-6(3) 7-5
(4)Gerard Granollers Pujol (ESP) d. Alban Meuffels (NED) 3-6 6-3 6-2
Jordi Munoz Abreu (VEN) d. Rafael Mazon Hernandez (ESP) 6-3 5-7 6-3
Garcia Villanueva (ESP) d. Mario Vilella Martinez (ESP) 6-1 3-6 7-6(3)
(8)David Estruch (ESP) d. Oriol Roca Batalla (ESP) 6-2 5-7 7-6(5)
Alexander Rumyantsev (RUS) d. Marc Lopez Jaen (ESP) 7-5 1-6 6-1
Jean Marc Werner (GER) d. Aaron Cortes Alcaraz (ESP) 6-0 6-0
Joao Domingues (POR) d. Juan Arauzo Martinez (ESP) 7-6(11) 6-2
Roberto Ortega Olmedo (ESP) d. (3)Marc Giner (ESP) 7-5 7-5
(6)David Perez Sanz (ESP) d. Jose Salazar Martin (ESP) 6-3 6-4
Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. Adam Sanjurjo Hermida (ESP) 7-5 6-4
Eduado Esteve Lobato (ESP) d. David Pel (NED) 7-6(4) 1-6 6-4
(2)Jose Checa Calvo (ESP) d. Andoni Vivanco Guzman (ESP) 5-0 ret.

Second Round
(1)Taro Daniel (JPN) d. Ivan Arenas Gualda (ESP) 6-4 3-6 6-3
Edualdo Bonet De Gispert (ESP) d. David Vega Hernandez (ESP) 6-3 1-6 6-3
(4)Gerard Granollers Pujol (ESP) d. Jordi Munoz Abreu (VEN) 6-3 6-2
(8)David Estruch (ESP) d. Garcia Villanueva (ESP) 7-5 6-2
Jean Marc Werner (GER) d. Alexander Rumyantsev (RUS) 6-2 5-7 6-4
Roberto Ortega Olmedo (ESP) d. Joao Domingues (POR) 6-4 6-3
(6)David Perez Sanz (ESP) d. Borja Rodriguez Manzano (ESP) 6-4 6-1
(2)Jose Checa Calvo (ESP) d. Eduado Esteve Lobato (ESP) 6-3 6-4

Quarterfinals
(1)Taro Daniel (JPN) d. Edualdo Bonet De Gispert (ESP) 6-1 6-4
(4)Gerard Granollers Pujol (ESP) d. (8)David Estruch (ESP) 7-5 6-1
Roberto Ortega Olmedo (ESP) d. Jean Marc Werner (GER) 6-0 6-4
(2)Jose Checa Calvo (ESP) d. (6)David Perez Sanz (ESP) 7-6(3) 4-6 6-3

Semifinals
(4)Gerard Granollers Pujol (ESP) d. (1)Taro Daniel (JPN) 6-7(2) 6-1 6-3
Roberto Ortega Olmedo (ESP) d. (2)Jose Checa Calvo (ESP) 7-6(4) 7-6(6)

Finals
Roberto Ortega Olmedo (ESP) d. (4)Gerard Granollers Pujol (ESP) 6-0 5-7 6-3

*Jean* 03-30-2013 11:02 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
Qualifying First Round

Alexander RUMYANTSEV (RUS)*[1] v BYE
David JORDA SANCHIS (ESP) v Jorge GODOY GOMIS (ESP)
Manuel MONTALVO HIDALGO (ESP) v Santiago ZULIANI (ARG)
Alberto GALIANO-HERNANDEZ (ESP) v Matias CASTRO (ARG)*[9]

Ricardo OJEDA LARA (ESP)*[2] v Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Alejandro BEJAR ANDRES (ESP) v Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)
David PEL (NED) v Diogo LOURENCO (POR)
Fernando BERNABEU SANZ (ESP) v Henrique SOUSA (POR)*[12]

David VEGA HERNANDEZ (ESP)*[3] v Victor Manuel PEREZ CASTILLO (ESP)
Artur MADZHAR (RUS) v Ignacio GONZALBEZ LLORIA (ESP)
Rafael MORENO-HIGUERAS (ESP) v Javier LOPEZ-PARRA (ESP)
Alex VALERIANO (ESP) v Jose-Ricardo NUNES (POR)*[10]

Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)*[4] v Ricardo RODEIRO-STETSON (ESP)
Daniel CASABLANCAS (ESP) v Alberto CACERES CASAS (ESP)
Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) v Fernando RIVAS LUQUE (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) v Dmitry SURCHENKO (RUS)*[11]

Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)*[5] v Carlos OUWEHAND (NED)
Joshua JORDAN (MAS) v Artem OGANESYAN (RUS)
Samuel CORRALIZA-MORENO (ESP) v Elroy MIDDENDORP (NED)
Aleksei NERUSHENKO (ESP) v Alexey NIKIFOROV (RUS)*[16]

Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)*[6] v Alejandro SALMERON (ESP)
Jorge JIMENEZ-LETRADO (ESP) v Vicente MONTON QUERALT (ESP)
Goncalo OLIVEIRA (POR) v Richard BROOKS (GBR)
Sandro VIAENE PIERAS (ESP) v Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)*[13]

Joao DOMINGUES (POR)*[7] v Enrique ALMUDEVER (ESP)
Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) v Jorge GONZALEZ SOLER (ESP)
Gleb TARASOV (KAZ) v Stanislav NIKULCHIKOV (KAZ)
Tomas IRIARTE (ARG) v Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)*[14]

Sergio MARTOS GORNES (ESP)*[8] v Ibai GOMEZ (ESP)
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) v Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP)
Ivan BUTRIM (RUS) v Arseniy MOROZOV (RUS)
Andres ZEPEDA (MEX) v Goncalo PEREIRA (POR)*[15]

Sombrerero loco 03-30-2013 11:06 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
GL in the qualies rumyantsev! also vega

VamosHoracio 03-30-2013 03:41 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
Vamos Matias Castro y Tomas Iriarte!

Sombrerero loco 03-31-2013 12:05 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
MD and doubles draw out already
artuņedo is out, so there will be 1 LL here
taro is top seed, being checa the second and giner the third. could be checa-giner in the semifinals
no carballes or carreņo here. so please taro win this

Sombrerero loco 03-31-2013 12:07 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
Quote:

Originally Posted by VamosHoracio (Post 14399434)
Vamos Matias Castro y Tomas Iriarte!

castro lost 62 62 to galiano in the first round :facepalm:
iriarte lost to giraldi 64 61
both in the qr1. sorry :hug:

Moder 04-01-2013 06:21 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
Q-First Round
(1)Alexander Rumyantsev (RUS) bye
David Jorda Sanchis (ESP) d. Jorge Godoy Gomis (ESP) 6-0 6-2
Manuel Montalvo Hidalgo (ESP) d. Santiago Zuliani (ARG) 7-6(5) 6-2
Alberto Galiano-Hernandez (ESP) d. (9)Matias Castro (ARG) 6-2 6-2
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Jose Fco Vidal Azorin (ESP) 6-1 7-6(2)
Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) d. Alejandro Bejar Andres (ESP) 6-2 6-3
David Pel (NED) d. Diogo Lourenco (POR) 6-1 6-1
(12)Henrique Sousa (POR) d. Fernando Bernabeu Sanz (ESP) 6-2 6-2
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. Victor Manuel Perez Castillo (ESP) 6-3 7-5
Ignacio Gonzalbez Lloria (ESP) d. Artur Madzhar (RUS) 6-2 6-2
Javier Lopez-Parra (ESP) d. Rafael Moreno-Higueras (ESP) 6-1 6-2
(10)Jose-Ricardo Nunes (POR) d. Alex Valeriano (ESP) 6-2 7-6(4)
(4)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Ricardo Rodeiro-Stetson (ESP) 6-4 6-4
Alberto Caceres Casas (ESP) d. Daniel Casablancas (ESP) 6-2 6-1
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) d. Fernando Rivas Luque (ESP) 6-3 6-1
(11)Dmitry Surchenko (RUS) d. Ivan Gakhov (RUS) 7-5 2-6 6-3
(5)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Carlos Ouwehand (NED) 6-4 6-2
Artem Oganesyan (RUS) d. Joshua Jordan (MAS) 3-1 ret.
Elroy Middendorp (NED) d. Samuel Corraliza-Moreno (ESP) w/o
(16)Alexey Nikiforov (RUS) d. Aleksei Nerushenko (ESP) 6-3 7-6(3)
(6)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Alejandro Salmeron (ESP) 6-2 6-1
Vicente Monton Queralt (ESP) d. Jorge Jimenez-Letrado (ESP) 6-2 6-2
Goncalo Oliveira (POR) d. Richard Brooks (GBR) 7-5 6-2
(13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Sandro Viaene Pieras (ESP) 6-7(9) 6-3 7-6(1)
(7)Joao Domingues (POR) d. Enrique Almudever (ESP) 6-1 6-0
Pablo Vivero Gonzalez (ESP) d. Jorge Gonzalez Soler (ESP) 6-1 6-1
Stanislav Nikulchikov (KAZ) d. Gleb Tarasov (KAZ) 6-0 7-6(3)
(14)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Tomas Iriarte (ARG) 6-4 6-1
(8)Sergio Martos Gornes (ESP) d. Ibai Gomez (ESP) 1-6 6-1 6-2
Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. Roberto Herrero Araguas (ESP) 6-2 6-2
Arseniy Morozov (RUS) d. Ivan Butrim (RUS) 6-3 6-3
(15)Goncalo Pereira (POR) d. Andres Zepeda (MEX) 7-5 7-6(5)

Q-Second Round
(1)Alexander Rumyantsev (RUS) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-4 6-1
Alberto Galiano-Hernandez (ESP) d. Manuel Montalvo Hidalgo (ESP) 6-3 6-1
(2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) d. Jose Maria Hidalgo Salgado (ESP) 6-2 6-0
David Pel (NED) d. (12)Henrique Sousa (POR) 6-2 6-1
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. Ignacio Gonzalbez Lloria (ESP) 6-2 6-1
(10)Jose-Ricardo Nunes (POR) d. Javier Lopez-Parra (ESP) 6-4 6-3
(4)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Alberto Caceres Casas (ESP) 6-1 6-1
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) d. (11)Dmitry Surchenko (RUS) 7-5 6-3
(5)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Artem Oganesyan (RUS) 6-3 2-0 ret.
Elroy Middendorp (NED) d. (16)Alexey Nikiforov (RUS) 6-1 6-7(5) 6-3
(6)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Vicente Monton Queralt (ESP) 6-3 6-3
(13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) d. Goncalo Oliveira (POR) 7-5 6-3
(7)Joao Domingues (POR) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 6-1 6-2
(14)Marcos Giraldi Requena (ESP) d. Stanislav Nikulchikov (KAZ) 6-1 6-2
Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. (8)Sergio Martos Gornes (ESP) 6-3 6-2
(15)Goncalo Pereira (POR) d. Arseniy Morozov (RUS) 7-6(5) 2-6 7-6(4)

Qualifying Round
(1)Alexander Rumyantsev (RUS) d. Alberto Galiano-Hernandez (ESP) 7-5 2-6 7-5
David Pel (NED) d. (2)Ricardo Ojeda Lara (ESP) 7-6(6) 6-4
(3)David Vega Hernandez (ESP) d. (10)Jose-Ricardo Nunes (POR) 7-6(2) 6-7(5) 6-3
(4)Rafael Mazon-Hernandez (ESP) d. Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) w/o
(5)Jose Anton Salazar Martin (ESP) d. Elroy Middendorp (NED) 6-4 6-0
(6)Eduard Esteve Lobato (ESP) d. (13)Samuel Ribeiro Navarrete (ESP) 6-3 6-4
(7)Joao Domingues (POR) d. (14)Marcos Giraldi Requena (ESP) 7-6(4) 6-0
Edualdo Bonet-De Gispert (ESP) d. (15)Goncalo Pereira (POR) 7-5 6-4


Qualy
http://www.stevegtennis.com/2013-fut...ying-spain-f9/

Sombrerero loco 04-02-2013 11:32 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Taro Daniel (JPN) vs Ricardo Ojeda Lara (ESP)
Nicolas Rosenzweig (FRA) vs Ivan Arenas Gualda (ESP)
E Bonet De Gispert (ESP) vs Jaim Pulgar Garcia (ESP)
D Vega Hernandez (ESP) vs (5)Alexandre Folie (BEL)
(4)Gerard Granollers Pujol (ESP) vs Alban Meuffels (NED)
Jordi Munoz Abreu (VEN) vs R Mazon Hernandez (ESP)
Garcia Villanueva (ESP) vs M Vilella Martinez (ESP)
Oriol Roca Batalla (ESP) vs (8)David Estruch (ESP)
M Lopez Jaen (ESP) vs A Rumyantsev (RUS)
A Cortes Alcaraz (ESP) vs Jean Marc Werner (GER)
Joao Domingues (POR) vs J Arauzo Martinez (ESP)
R Ortega Olmedo (ESP) vs (3)Marc Giner (ESP)
(6)David Perez Sanz (ESP) vs J Salazar Martin (ESP)
A Sanjurjo Hermida (ESP) vs B Rodriguez Manzano (ESP)
E Esteve Lobato (ESP) vs David Pel (NED)
A Vivanco Guzman (ESP) vs (2)Jose Checa Calvo (ESP)

Sombrerero loco 04-02-2013 11:58 AM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
ortega def. giner 75 75 :unsure:
bonet de gispert def. pulgar 46 62 64

Sombrerero loco 04-02-2013 02:17 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
rodriguez manzano def sanjurjo 75 64
muņoz abreu def. mazon 63 57 64

Sombrerero loco 04-02-2013 03:15 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
daniel def ojeda lara 63 60 =D

Sombrerero loco 04-02-2013 03:30 PM

Re: Spain F9 [1 April/Villajoyosa/Carpet]
 
vega def. folie 76 75 :woohoo:


All times are GMT. The time now is 09:29 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.