MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard] Winner: Marsel Ilhan (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=246306)

Sombrerero loco 03-23-2013 03:13 PM

Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard] Winner: Marsel Ilhan
 
Location: Antalya-Belconti
Type: $10K
Surface: Hard (Outdoor)


ENTRY LIST

Main Draw


1 Marsel ILHAN (TUR) 206 1
2 Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 282 1
3 Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 302 5
4 Guillermo OLASO (ESP) 308 2
5 Michael LINZER (AUT) 334 1
6 Marin BRADARIC (CRO) 372 1
7 Ivo KLEC (SVK) 379 1
8 Dayne KELLY (AUS) 401 P 1
9 Mohamed SAFWAT (EGY) 408 1
10 Yannick JANKOVITS (FRA) 414 3
11 Thiago MONTEIRO (BRA) 449 1
12 Egor GERASIMOV (BLR) 478 2
13 Juan Ignacio LONDERO (ARG) 490 1
14 Miliaan NIESTEN (NED) 501 1
15 Lorenzo GIUSTINO (ITA) 514 1
16 Gleb SAKHAROV (FRA) 517 1
17 Jose HERNANDEZ (DOM) 550 1
18 Dimitar KUZMANOV (BUL) 558 1

Qualifying

1 Nicolas Gustavo KAUER (CHI) 582 1
2 Denis YEVSEYEV (KAZ) 586 1
3 Patrik BRYDOLF (SWE) 612 1
4 Davy SUM (FRA) 615 2
5 Sean BERMAN (USA) 630 2
6 Alexander BURY (BLR) 636 1
7 Joss ESPASANDIN (SUI) 679 1
8 Yaraslau SHYLA (BLR) 723 2
9 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) 774 2
10 Dorian DESCLOIX (FRA) 775 3
11 Colin VAN BEEM (NED) 819 1
12 Jeroen BENARD (NED) 831 1
13 Tomas BUCHHASS (ARG) 836 1
14 Simon EDE (AUS) 849 2
15 Matteo FAGO (ITA) 851 1
16 Jose Maria PANIAGUA (ARG) 864 1
17 Jan KUNCIK (CZE) 881 1
18 Anton MANEGIN (RUS) 967 1
19 Guilherme HADLICH (BRA) 980 1
20 Anil YUKSEL (TUR) 982= 1
21 Kirill DMITRIEV (RUS) 1022 1
22 Alex LLOMPART (PUR) 1040= 1
23 Hasier PASTOR (ESP) 1083 1
24 Baris ERGUDEN (TUR) 1133= 1
25 Antoine RICHARD (CAN) 1181= 1
26 Mariano URLI (ARG) 1199= 1
27 Vladzimir KRUK (BLR) 1243= 1
28 Batyr SAPAEV (UZB) 1294 1
29 Ondrej VACULIK (CZE) 1330= 2
30 Kalle AVERFALK (SWE) 1373 2
31 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 1468= 1
32 Marko TEPAVAC (SRB) 1532= 1
33 Gleb ALEKSEENKO (UKR) 1532= 1
34 Barkin YALCINKALE (TUR) 1552= 1
35 Tomas PAPIK (CZE) 1781= 1
36 Ugo NASTASI (LUX) 1844= 1
37 Alexey NESTEROV (KAZ) 1933= 1
38 Bobbie DE GOEIJEN (NED) 1950= 1
39 Christoffer SOLBERG (SWE) 75 1
40 Kong Pop LERTCHAI (THA) 23 3
41 Inigo SANTOS-FERNANDEZ (ESP) 48 1
42 Sardor PULATOV (UZB) 25 1
43 Joachim BJERKE (NOR) 1 1
44 Adrian LEGARRETA (ESP) 165 1
45 Berk ILIESCU (TUR) 39 1
46 Johan SKATTUM (NOR) 5 1
47 Shonigmatjon SHOFAYZIYEV (UZB) 31 1
48 Luca GELHARDT (GER) 234 1
49 Nils ELLEFSEN (NOR) 6 1
50 Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (ESP) 198 1
51 Timur KHABIBULIN (KAZ) 32 1
52 Cem ERTURK (TUR) 66 1
53 Hao ZHANG (CHN) 87 1
54 Mert DINC (TUR) 79 1
55 Alexis KLEGOU (BEN) 197 1
56 Anton DJAMALOV (UZB) 175 1

Sombrerero loco 03-23-2013 03:14 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
QUALIFYING DRAW

Q-First Round
Nils Ellefsen (NOR) d. Philipp Arndt (GER) 6-3 6-1
(WC)Scott Browne (AUS) d. Daniil Tarantinov (RUS) 6-2 6-3
Hasier Pastor (ESP) d. (WC)Dennis Druzhinsky (USA) 6-2 6-2
Kalle Averfalk (SWE) d. (15)Anil Yuksel (TUR) 6-3 7-5
(2)Davy Sum (FRA) d. Philipp-Luca Raickovic (GER) 6-2 6-4
(WC)Zeke Hindle (USA) d. Bernhard Linzer (AUT) 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-3 7-5
(14)Jan Kuncik (CZE) d. (WC)Pavle Daljev (SRB) 6-0 6-1
(3)Patrik Brydolf (SWE) d. Luca Gelhardt (GER) 6-4 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. Alexander Merino (PER) 6-0 3-6 6-0
Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) d. Mert Dinc (TUR) 6-2 6-3
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (9)Jeroen Benard (NED) 7-6(3) 6-4
(4)Sean Berman (USA) d. Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) 6-3 3-6 6-2
Tomas Papik (CZE) d. Rens Bouwmans (NED) 6-1 6-1
Ugo Nastasi (LUX) d. Guilherme Hadlich (BRA) 6-4 6-3
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR) 6-2 6-1
(5)Joss Espasandin (SUI) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-1 6-2
Alex Llompart (PUR) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 3-6 6-2 6-4
Gustavo Gomez Buyatti (ARG) d. Raman Humianiuk (BLR) 6-0 6-0
(13)Tomas Buchhass (ARG) d. (WC)Kirill Nasonov (RUS) 6-3 6-3
(6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Tan Acar (TUR) 6-1 6-0
(WC)Muhammet Haylaz (TUR) d. Jonah J. Pristat (GER) 1-6 7-5 6-4
Antoine Richard (CAN) d. Adrian Legarreta (ESP) 6-3 6-4
Kirill Dmitriev (RUS) d. (10)Simon Ede (AUS) 6-3 5-7 7-6(5)
(7)Colin Van Beem (NED) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-1 6-1
Marko Tepavac (SRB) d. Cem Erturk (TUR) 6-1 6-2
Mariano Urli (ARG) d. Bobbie De Goeijen (NED) 7-5 6-3
(11)Matteo Fago (ITA) d. Ondrej Vaculik (CZE) 6-4 6-2
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Mikhail Belov (RUS) 6-2 6-1
Vladzimir Kruk (BLR) d. Batyr Sapaev (UZB) 7-5 7-6(3)
Johan Skattum (NOR) d. Vladimir Polyakov (RUS) 5-7 6-4 6-4
Inigo Santos-Fernandez (ESP) d. (16)Anton Manegin (RUS) 6-3 6-1

Q-Second Round
Nils Ellefsen (NOR) d. (WC)Scott Browne (AUS) 6-3 4-6 6-4
Kalle Averfalk (SWE) d. Hasier Pastor (ESP) 6-4 6-0
(2)Davy Sum (FRA) d. (WC)Zeke Hindle (USA) 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. (14)Jan Kuncik (CZE) 4-6 6-3 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. (3)Patrik Brydolf (SWE) 6-0 7-5
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) 7-5 6-4
(4)Sean Berman (USA) d. Tomas Papik (CZE) 7-6(4) 6-3
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Ugo Nastasi (LUX) 6-2 6-2
Alex Llompart (PUR) d. (5)Joss Espasandin (SUI) 7-6(1) 6-4
(13)Tomas Buchhass (ARG) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-3 6-1
(6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Muhammet Haylaz (TUR) 6-4 6-1
Antoine Richard (CAN) d. Kirill Dmitriev (RUS) 6-4 6-3
(7)Colin Van Beem (NED) d. Marko Tepavac (SRB) 6-1 4-1 ret.
(11)Matteo Fago (ITA) d. Mariano Urli (ARG) 6-2 6-2
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Vladzimir Kruk (BLR) 6-1 6-0
Johan Skattum (NOR) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP) 4-6 6-1 6-4

Qualifying Round
Kalle Averfalk (SWE) d. Nils Ellefsen (NOR) 7-5 6-4
(2)Davy Sum (FRA) d. Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) 6-2 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 6-4
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. (4)Sean Berman (USA) 7-5 6-2
Alex Llompart (PUR) d. (13)Tomas Buchhass (ARG) 7-5 6-1
Antoine Richard (CAN) d. (6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-3 6-4
(11)Matteo Fago (ITA) d. (7)Colin Van Beem (NED) 6-1 6-3
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Johan Skattum (NOR) 7-6(3) 7-6(4)

Sombrerero loco 03-23-2013 03:15 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
DOUBLES

First Round
(1)Gerard Granollers-Pujol (ESP)/Guillermo Olaso (ESP) d. Sefa Suluoglu (TUR)/Efe Yurtacan (TUR) 6-1 6-1
Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) d. Gleb Alekseenko (UKR)/Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-2 1-6 (10-8)
Maximiliano Estevez (ARG)/Thiago Monteiro (BRA) d. (3)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) 7-5 6-0
Nicolas Gustavo Kauer (CHI)/Jose Maria Paniagua (ARG) d. Lorenzo Giustino (ITA)/Mohamed Safwat (EGY) w/o
Jeroen Benard (NED)/Colin Van Beem (NED) d. Durukan Durmus (TUR)/Gokberk Ergeneman (TUR) 6-2 6-0
(4)Alexander Bury (BLR)/Egor Gerasimov (BLR) d. Simon Ede (AUS)/Dayne Kelly (AUS) 2-6 7-5 (10-2)
Dorian Descloix (FRA)/Davy Sum (FRA) d. Baris Erguden (TUR)/Berk Iliescu (TUR) 6-4 6-4
(2)Kirill Dmitriev (RUS)/Yaraslau Shyla (BLR) d. Jose Hernandez (DOM)/Alex Llompart (PUR) 6-2 0-6 (10-6)

Quarterfinals
Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) d. (1)Gerard Granollers-Pujol (ESP)/Guillermo Olaso (ESP) 3-0 ret.
Maximiliano Estevez (ARG)/Thiago Monteiro (BRA) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI)/Jose Maria Paniagua (ARG) 6-4 6-4
(4)Alexander Bury (BLR)/Egor Gerasimov (BLR) d. Jeroen Benard (NED)/Colin Van Beem (NED) 6-3 2-6 (10-5)
(2)Kirill Dmitriev (RUS)/Yaraslau Shyla (BLR) d. Dorian Descloix (FRA)/Davy Sum (FRA) 4-6 7-6(7) (10-4)

Semifinals
Maximiliano Estevez (ARG)/Thiago Monteiro (BRA) d. Tuna Altuna (TUR)/Anil Yuksel (TUR) 4-6 6-3 (10-2)
(2)Kirill Dmitriev (RUS)/Yaraslau Shyla (BLR) d. (4)Alexander Bury (BLR)/Egor Gerasimov (BLR) 7-6(4) 6-2

Finals
Maximiliano Estevez (ARG)/Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Kirill Dmitriev (RUS)/Yaraslau Shyla (BLR) 5-7 6-2 (10-6)

Sombrerero loco 03-23-2013 03:15 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (WC)Baris Erguden (TUR) 6-0 6-0
(q)Kalle Averfalk (SWE) d. Lorenzo Giustino (ITA) 6-4 ret.
Jose Hernandez (DOM) d. (q)Davy Sum (FRA) 4-6 6-2 6-3
(8)Yannick Jankovits (FRA) d. (WC)Berk Iliescu (TUR) 6-0 6-2
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Gleb Sakharov (FRA) 6-3 7-5
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (q)Dorian Descloix (FRA) 6-3 6-4
Denis Yevseyev (KAZ) d. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3) 7-6(6)
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-1
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (WC)Durukan Durmus (TUR) 6-1 6-1
(q)Tuna Altuna (TUR) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 5-7 6-3 6-4
Miliaan Niesten (NED) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(1) 1-6 7-5
(3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. (SE)Alexis Klegou (BEN) 6-4 3-6 6-2
(5)Michael Linzer (AUT) d. (q)Alex Llompart (PUR) 6-3 6-1
(q)Matteo Fago (ITA) d. (q)Antoine Richard (CAN) 6-1 6-1
Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (WC)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-2 6-4
Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Maximiliano Estevez (ARG) 7-5 6-0

Second Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (q)Kalle Averfalk (SWE) 6-4 6-4
Jose Hernandez (DOM) d. (8)Yannick Jankovits (FRA) 3-6 6-1 6-2
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 6-2 6-2
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-2 6-0
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (q)Tuna Altuna (TUR) 2-1 ret.
Miliaan Niesten (NED) d. (3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) 4-6 6-0 7-5
(q)Matteo Fago (ITA) d. (5)Michael Linzer (AUT) 6-2 5-2 ret.
Thiago Monteiro (BRA) d. Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(5) 6-3

Quarterfinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. Jose Hernandez (DOM) 6-0 6-4
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (4)Guillermo Olaso (ESP) 6-4 6-4
Miliaan Niesten (NED) d. (6)Marin Bradaric (CRO) 6-4 6-3
(q)Matteo Fago (ITA) d. Thiago Monteiro (BRA) 6-4 6-0

Semifinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (7)Mohamed Safwat (EGY) 7-6(3) 6-0
(q)Matteo Fago (ITA) d. Miliaan Niesten (NED) 6-1 6-7(5) 6-4

Finals
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (q)Matteo Fago (ITA) 6-2 6-2

Sombrerero loco 03-24-2013 10:22 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
QUALY

Q-First Round
Nils Ellefsen (NOR) d. Philipp Arndt (GER) 6-3 6-1
(WC)Scott Browne (AUS) d. Daniil Tarantinov (RUS) 6-2 6-3
Hasier Pastor (ESP) d. (WC)Dennis Druzhinsky (USA) 6-2 6-2
Kalle Averfalk (SWE) d. (15)Anil Yuksel (TUR) 6-3 7-5
(2)Davy Sum (FRA) d. Philipp-Luca Raickovic (GER) 6-2 6-4
(WC)Zeke Hindle (USA) d. Bernhard Linzer (AUT) 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-3 7-5
(14)Jan Kuncik (CZE) d. (WC)Pavle Daljev (SRB) 6-0 6-1
(3)Patrik Brydolf (SWE) d. Luca Gelhardt (GER) 6-4 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. Alexander Merino (PER) 6-0 3-6 6-0
Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) d. Mert Dinc (TUR) 6-2 6-3
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (9)Jeroen Benard (NED) 7-6(3) 6-4
(4)Sean Berman (USA) d. Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) 6-3 3-6 6-2
Tomas Papik (CZE) d. Rens Bouwmans (NED) 6-1 6-1
Ugo Nastasi (LUX) d. Guilherme Hadlich (BRA) 6-4 6-3
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR) 6-2 6-1
(5)Joss Espasandin (SUI) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-1 6-2
Alex Llompart (PUR) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 3-6 6-2 6-4
Gustavo Gomez Buyatti (ARG) d. Raman Humianiuk (BLR) 6-0 6-0
(13)Tomas Buchhass (ARG) d. (WC)Kirill Nasonov (RUS) 6-3 6-3
(6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Tan Acar (TUR) 6-1 6-0
(WC)Muhammet Haylaz (TUR) d. Jonah J. Pristat (GER) 1-6 7-5 6-4
Antoine Richard (CAN) d. Adrian Legarreta (ESP) 6-3 6-4
Kirill Dmitriev (RUS) d. (10)Simon Ede (AUS) 6-3 5-7 7-6(5)
(7)Colin Van Beem (NED) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-1 6-1
Marko Tepavac (SRB) d. Cem Erturk (TUR) 6-1 6-2
Mariano Urli (ARG) d. Bobbie De Goeijen (NED) 7-5 6-3
(11)Matteo Fago (ITA) d. Ondrej Vaculik (CZE) 6-4 6-2
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Mikhail Belov (RUS) 6-2 6-1
Vladzimir Kruk (BLR) d. Batyr Sapaev (UZB) 7-5 7-6(3)
Johan Skattum (NOR) d. Vladimir Polyakov (RUS) 5-7 6-4 6-4
Inigo Santos-Fernandez (ESP) d. (16)Anton Manegin (RUS) 6-3 6-1

Q-Second Round
Nils Ellefsen (NOR) d. (WC)Scott Browne (AUS) 6-3 4-6 6-4
Kalle Averfalk (SWE) d. Hasier Pastor (ESP) 6-4 6-0
(2)Davy Sum (FRA) d. (WC)Zeke Hindle (USA) 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. (14)Jan Kuncik (CZE) 4-6 6-3 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. (3)Patrik Brydolf (SWE) 6-0 7-5
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) 7-5 6-4
(4)Sean Berman (USA) d. Tomas Papik (CZE) 7-6(4) 6-3
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Ugo Nastasi (LUX) 6-2 6-2
Alex Llompart (PUR) d. (5)Joss Espasandin (SUI) 7-6(1) 6-4
(13)Tomas Buchhass (ARG) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-3 6-1
(6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Muhammet Haylaz (TUR) 6-4 6-1
Antoine Richard (CAN) d. Kirill Dmitriev (RUS) 6-4 6-3
(7)Colin Van Beem (NED) d. Marko Tepavac (SRB) 6-1 4-1 ret.
(11)Matteo Fago (ITA) d. Mariano Urli (ARG) 6-2 6-2
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Vladzimir Kruk (BLR) 6-1 6-0
Johan Skattum (NOR) vs Inigo Santos-Fernandez (ESP)

Sombrerero loco 03-25-2013 07:18 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) vs (WC)Baris Erguden (TUR)
Lorenzo Giustino (ITA) vs (q)Kalle Averfalk (SWE)
Jose Hernandez (DOM) vs (q)Davy Sum (FRA)
(WC)Berk Iliescu (TUR) vs (8)Yannick Jankovits (FRA)
(4)Guillermo Olaso (ESP) vs Gleb Sakharov (FRA)
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) vs (q)Dorian Descloix (FRA)
Egor Gerasimov (BLR) vs Denis Yevseyev (KAZ)
(q)Jose Maria Paniagua (ARG) vs (7)Mohamed Safwat (EGY)
(6)Marin Bradaric (CRO) vs (WC)Durukan Durmus (TUR)
(q)Tuna Altuna (TUR) vs (PR)Dayne Kelly (AUS)
Miliaan Niesten (NED) vs Juan Ignacio Londero (ARG)
(SE)Alexis Klegou (BEN) vs (3)Gerard Granollers-Pujol (ESP)
(5)Michael Linzer (AUT) vs (q)Alex Llompart (PUR)
(q)Antoine Richard (CAN) vs (q)Matteo Fago (ITA)
(WC)Barkin Yalcinkale (TUR) vs Dimitar Kuzmanov (BUL)
Thiago Monteiro (BRA) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)

GL giustino

Sombrerero loco 03-25-2013 07:20 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
QUALY

Q-Second Round
Nils Ellefsen (NOR) d. (WC)Scott Browne (AUS) 6-3 4-6 6-4
Kalle Averfalk (SWE) d. Hasier Pastor (ESP) 6-4 6-0
(2)Davy Sum (FRA) d. (WC)Zeke Hindle (USA) 6-2 6-3
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. (14)Jan Kuncik (CZE) 4-6 6-3 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. (3)Patrik Brydolf (SWE) 6-0 7-5
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Luis Diego Chavez Villalpando (ESP) 7-5 6-4
(4)Sean Berman (USA) d. Tomas Papik (CZE) 7-6(4) 6-3
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Ugo Nastasi (LUX) 6-2 6-2
Alex Llompart (PUR) d. (5)Joss Espasandin (SUI) 7-6(1) 6-4
(13)Tomas Buchhass (ARG) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-3 6-1
(6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Muhammet Haylaz (TUR) 6-4 6-1
Antoine Richard (CAN) d. Kirill Dmitriev (RUS) 6-4 6-3
(7)Colin Van Beem (NED) d. Marko Tepavac (SRB) 6-1 4-1 ret.
(11)Matteo Fago (ITA) d. Mariano Urli (ARG) 6-2 6-2
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Vladzimir Kruk (BLR) 6-1 6-0
Johan Skattum (NOR) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP) 4-6 6-1 6-4

Qualifying Round
Kalle Averfalk (SWE) d. Nils Ellefsen (NOR) 7-5 6-4
(2)Davy Sum (FRA) d. Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) 6-2 6-2
(WC)Tuna Altuna (TUR) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 6-4
(12)Jose Maria Paniagua (ARG) d. (4)Sean Berman (USA) 7-5 6-2
Alex Llompart (PUR) d. (13)Tomas Buchhass (ARG) 7-5 6-1
Antoine Richard (CAN) d. (6)Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-3 6-4
(11)Matteo Fago (ITA) d. (7)Colin Van Beem (NED) 6-1 6-3
(8)Dorian Descloix (FRA) d. Johan Skattum (NOR) 7-6(3) 7-6(4)

Sombrerero loco 03-26-2013 09:15 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) vs (WC)Baris Erguden (TUR)
Lorenzo Giustino (ITA) vs (q)Kalle Averfalk (SWE)
Jose Hernandez (DOM) d. (q)Davy Sum (FRA) 4-6 6-2 6-3
(WC)Berk Iliescu (TUR) vs (8)Yannick Jankovits (FRA)
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Gleb Sakharov (FRA) 6-3 7-5
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (q)Dorian Descloix (FRA) 6-3 6-4
Denis Yevseyev (KAZ) d. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3) 7-6(6)
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-1
(6)Marin Bradaric (CRO) vs (WC)Durukan Durmus (TUR)
(q)Tuna Altuna (TUR) vs (PR)Dayne Kelly (AUS)
Miliaan Niesten (NED) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(1) 1-6 7-5
(3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. (SE)Alexis Klegou (BEN) 6-4 3-6 6-2
(5)Michael Linzer (AUT) vs (q)Alex Llompart (PUR)
(q)Antoine Richard (CAN) vs (q)Matteo Fago (ITA)
(WC)Barkin Yalcinkale (TUR) vs Dimitar Kuzmanov (BUL)
Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Maximiliano Estevez (ARG) 7-5 6-0

denis :woohoo: vamos!! finally a win...

Moder 03-27-2013 11:05 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
QD Source
http://www.stevegtennis.com/2013-fut...ng-turkey-f12/

MD Source
http://www.stevegtennis.com/2013-futures-turkey-f12/


First Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (WC)Baris Erguden (TUR) 6-0 6-0
(q)Kalle Averfalk (SWE) d. Lorenzo Giustino (ITA) 6-4 ret.
Jose Hernandez (DOM) d. (q)Davy Sum (FRA) 4-6 6-2 6-3
(8)Yannick Jankovits (FRA) d. (WC)Berk Iliescu (TUR) 6-0 6-2
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Gleb Sakharov (FRA) 6-3 7-5
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (q)Dorian Descloix (FRA) 6-3 6-4
Denis Yevseyev (KAZ) d. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3) 7-6(6)
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-1
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (WC)Durukan Durmus (TUR) 6-1 6-1
(q)Tuna Altuna (TUR) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 5-7 6-3 6-4
Miliaan Niesten (NED) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(1) 1-6 7-5
(3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. (SE)Alexis Klegou (BEN) 6-4 3-6 6-2
(5)Michael Linzer (AUT) d. (q)Alex Llompart (PUR) 6-3 6-1
(q)Matteo Fago (ITA) d. (q)Antoine Richard (CAN) 6-1 6-1
Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (WC)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-2 6-4
Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Maximiliano Estevez (ARG) 7-5 6-0

Sombrerero loco 03-28-2013 10:35 AM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

First Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (WC)Baris Erguden (TUR) 6-0 6-0
(q)Kalle Averfalk (SWE) d. Lorenzo Giustino (ITA) 6-4 ret.
Jose Hernandez (DOM) d. (q)Davy Sum (FRA) 4-6 6-2 6-3
(8)Yannick Jankovits (FRA) d. (WC)Berk Iliescu (TUR) 6-0 6-2
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Gleb Sakharov (FRA) 6-3 7-5
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (q)Dorian Descloix (FRA) 6-3 6-4
Denis Yevseyev (KAZ) d. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(3) 7-6(6)
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-1
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (WC)Durukan Durmus (TUR) 6-1 6-1
(q)Tuna Altuna (TUR) d. (PR)Dayne Kelly (AUS) 5-7 6-3 6-4
Miliaan Niesten (NED) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(1) 1-6 7-5
(3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) d. (SE)Alexis Klegou (BEN) 6-4 3-6 6-2
(5)Michael Linzer (AUT) d. (q)Alex Llompart (PUR) 6-3 6-1
(q)Matteo Fago (ITA) d. (q)Antoine Richard (CAN) 6-1 6-1
Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (WC)Barkin Yalcinkale (TUR) 6-2 6-4
Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Maximiliano Estevez (ARG) 7-5 6-0

Second Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) vs (q)Kalle Averfalk (SWE)
Jose Hernandez (DOM) vs (8)Yannick Jankovits (FRA)
(4)Guillermo Olaso (ESP) vs Nicolas Gustavo Kauer (CHI)
Denis Yevseyev (KAZ) vs (7)Mohamed Safwat (EGY)
(6)Marin Bradaric (CRO) vs (q)Tuna Altuna (TUR)
Miliaan Niesten (NED) vs (3)Gerard Granollers-Pujol (ESP)
(5)Michael Linzer (AUT) vs (q)Matteo Fago (ITA)
Dimitar Kuzmanov (BUL) vs Thiago Monteiro (BRA)

Sombrerero loco 03-28-2013 11:54 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

Second Round
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. (q)Kalle Averfalk (SWE) 6-4 6-4
Jose Hernandez (DOM) d. (8)Yannick Jankovits (FRA) 3-6 6-1 6-2
(4)Guillermo Olaso (ESP) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 6-2 6-2
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. Denis Yevseyev (KAZ) 6-2 6-0
(6)Marin Bradaric (CRO) d. (q)Tuna Altuna (TUR) 2-1 ret.
Miliaan Niesten (NED) d. (3)Gerard Granollers-Pujol (ESP) 4-6 6-0 7-5
(q)Matteo Fago (ITA) d. (5)Michael Linzer (AUT) 6-2 5-2 ret.
Thiago Monteiro (BRA) d. Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(5) 6-3

Quarterfinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) vs Jose Hernandez (DOM)
(4)Guillermo Olaso (ESP) vs (7)Mohamed Safwat (EGY)
(6)Marin Bradaric (CRO) vs Miliaan Niesten (NED)
(q)Matteo Fago (ITA) vs Thiago Monteiro (BRA)

denis :hug:

Sombrerero loco 03-30-2013 09:46 AM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
MAIN DRAW

Quarterfinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) d. Jose Hernandez (DOM) 6-0 6-4
(7)Mohamed Safwat (EGY) d. (4)Guillermo Olaso (ESP) 6-4 6-4
Miliaan Niesten (NED) d. (6)Marin Bradaric (CRO) 6-4 6-3
(q)Matteo Fago (ITA) d. Thiago Monteiro (BRA) 6-4 6-0

Semifinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) vs (7)Mohamed Safwat (EGY)
Miliaan Niesten (NED) vs (q)Matteo Fago (ITA)

CooCooCachoo 03-30-2013 12:51 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
Marsel should obviously win this.

Good week for Niesten :)

*Jean* 03-30-2013 03:31 PM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
Semifinals
(1)Marsel Ilhan (TUR) d (7)Mohamed Safwat (EGY) 76 60
(q)Matteo Fago (ITA) d Miliaan Niesten (NED) 61 67 64

Sombrerero loco 03-31-2013 11:56 AM

Re: Turkey F12 [25 March/Antalya-Belconti/Hard]
 
i thinks its been raining all the morning


All times are GMT. The time now is 12:25 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.