MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Challenger Series (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Week 13: Pereira, Colombia [Winner: Santiago GIRALDO] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=239066)

SKozak 03-07-2013 03:07 PM

Week 13: Pereira, Colombia [Winner: Santiago GIRALDO]
 
Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]



Location: Pereira, Colombia
Type: $50K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site:
Starting Date: March 25
2012 Champion: Carlos Salamanca (Colombia)
Tournament website: http://www.tennissegurosbolivar.com/



Entry List:
Main Draw
Code:

Falla, Alejandro        COL        59
Giraldo, Santiago        COL        82
Dutra Silva, Rogerio        BRA        114
Delbonis, Federico        ARG        116
Souza, Joao                BRA        126
Veic, Antonio                CRO        127
Odesnik, Wayne                USA        131
Karlovic, Ivo                CRO        143
Capdeville, Paul        CHI        147
Gonzalez, Alejandro        COL        171
Gil, Frederico                POR        183
Aguilar, Jorge                CHI        188
Gabashvili, Teymuraz        RUS        193
Trungelliti, Marco        ARG        197
Campozano, Julio Cesar        ECU        202
Clezar, Guilherme        BRA        212
Kirche, Leonardo        BRA        213
Olivo, Renzo                ARG        219
Podlipnik-Castillo, Hans        CHI        240
Van der Merwe, Izak        RSA        249
Yang, Tsung-Hua                TPE        246
De Paula, Fabiano        BRA        254

Alternates:
1. Salamanca, Carlos COL 262
2. Mektic, Nikola CRO 267
3. Ghedin, Riccardo ITA 269
4. # Rochette, Laurent FRA 271
5. # Reynet, Florian FRA 273
6. Bagnis, Facundo ARG 274
7. Hocevar, Ricardo BRA 275
8. Estevez, Maximiliano ARG 282
9. Barrientos, Nicolas COL 284
10. Collarini, Andrea ARG 299
11. # Giner, Marc ESP 304
12. Androic, Toni CRO 323
13. Souto, David VEN 326
14. Grassi, Claudio ITA 327
15. @ Travaglia, Stefano ITA 330
16. # Estrella, Victor DOM 331
17. Ghem, Andre BRA 332
18. Kovalik, Jozef SVK 335
19. Arnaboldi, Andrea ITA 353
20. # Ciric, Nikola SRB 356
21. Molteni, Andres ARG 360
22. Rivera-Aranguiz, Guillermo CHI 365
23. Marcan, Dino CRO 368
...


QUALIFYING DRAW

[1] David SOUTO (VEN) vs [WC] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)
Frank MOSER (GER) vs Mauricio ECHAZU (PER)
Daniel Elahi GALAN RIVEROS (COL) vs Stefano TRAVAGLIA (ITA)
[WC] Ricardo PAREDES (COL) vs [7] Michael QUINTERO (COL)

[2] Jozef KOVALIK (SVK) vs Rodrigo SENATTORE (URU)
Simon STADLER (GER) vs Duilio BERETTA (PER)
Guillermo DURAN (ARG) vs [WC] Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
[WC] Santiago MARESCA (URU) vs [6] Juan Carlos SAEZ (CHI)

[3] Claudio GRASSI (ITA) vs [WC] Jhan FONTALVO SILVA (COL)
Barlaham ZULUAGA GAVIRIA (COL) vs Felipe ESCOBAR (COL)
[WC] Nicolas MANRIQUE (COL) vs Ivan ENDARA (ECU)
Felipe MANTILLA (COL) vs [5] Dino MARCAN (CRO)

[4] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) vs Federico GAIO (ITA)
Sergio GALDOS (PER) vs Juan Sebastian GOMEZ (COL)
Pablo TELLEZ (COL) vs Luis David MARTINEZ (VEN)
Santiago MACCIO (ARG) vs [8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)


FIRST QUALIFYING ROUND

[1] David SOUTO (VEN) d. [WC] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) 6-0 6-0
Mauricio ECHAZU (PER) d. Frank MOSER (GER) 7-5 6-4
Stefano TRAVAGLIA (ITA) d. Daniel Elahi GALAN RIVEROS (COL) 6-3 6-1
[7] Michael QUINTERO (COL) d. [WC] Ricardo PAREDES (COL) 6-1 6-0

[2] Jozef KOVALIK (SVK) d. Rodrigo SENATTORE (URU) 6-1 6-3
Simon STADLER (GER) d. Duilio BERETTA (PER) 6-4 7-5
Guillermo DURAN (ARG) d. [WC] Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) 6-4 6-2
[6] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. [WC] Santiago MARESCA (URU) 6-1 6-0

[3] Claudio GRASSI (ITA) d. [WC] Jhan FONTALVO SILVA (COL) 6-0 6-0
[Alt] Felipe Rojas (COL) d. Barlaham ZULUAGA GAVIRIA (COL) 6-3 6-2
Ivan ENDARA (ECU) d. [WC] Nicolas MANRIQUE (COL) 6-1 6-0
[5] Dino MARCAN (CRO) d. Felipe MANTILLA (COL) 3-6 6-3 6-3

Federico GAIO (ITA) d. [4] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-4 3-6 6-3
Sergio GALDOS (PER) d. Juan Sebastian GOMEZ (COL) 2-1 ret'd
Luis David MARTINEZ (VEN) d. Pablo TELLEZ (COL) 6-4 6-3
[8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) d. Santiago MACCIO (ARG) 6-2 6-2

SECOND QUALIFYING ROUND

[1] David SOUTO (VEN) d. Mauricio ECHAZU (PER) 6-2 7-6(3)
Stefano TRAVAGLIA (ITA) d. [7] Michael QUINTERO (COL) 1-0 ret'd

[2] Jozef KOVALIK (SVK) d. Simon STADLER (GER) 6-3 7-6(4)
[6] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. Guillermo DURAN (ARG) 7-6(6) 5-7 6-4

[3] Claudio GRASSI (ITA) d. [Alt] Felipe Rojas (COL) 6-2 6-2
Ivan ENDARA (ECU) d. [5] Dino MARCAN (CRO) 6-2 7-5

Federico GAIO (ITA) d. Sergio GALDOS (PER) 6-7(5) 7-6(3) 6-1
[8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) d. Luis David MARTINEZ (VEN) 6-4 6-3


FINAL QUALIFYING ROUND

[1] David SOUTO (VEN) d. Stefano TRAVAGLIA (ITA) 7-6(3) 6-3
[2] Jozef KOVALIK (SVK) d. [6] Juan Carlos SAEZ (CHI) 2-6 6-4 6-3
Ivan ENDARA (ECU) d. [3] Claudio GRASSI (ITA) 7-5 6-2
Federico GAIO (ITA) d. [8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 7-5 7-5


MAIN DRAW

[1/WC] Paolo LORENZI (ITA) vs Renzo OLIVO (ARG)
[Q] Jozef KOVALIK (SVK) vs [Q] Federico GAIO (ITA)
Facundo BAGNIS (ARG) vs [WC] Felipe ESCOBAR (COL)
Guilherme CLEZAR (BRA) vs [7] Antonio VEIC (CRO)

[3] Federico DELBONIS (ARG) vs Paul CAPDEVILLE (CHI)
Nikola MEKTIC (CRO) vs [Alt] Toni ANDROIC (CRO)
[WC] Juan Sebastian CABAL (COL) vs Fabiano DE PAULA (BRA)
Ricardo HOCEVAR (BRA) vs [6] Ivo KARLOVIC (CRO)

[5] Joao SOUZA (BRA) vs Nicolas BARRIENTOS (COL)
[Q] David SOUTO (VEN) vs Julio Cesar CAMPOZANO (ECU)
Frederico GIL (POR) vs Marco TRUNGELLITI (ARG)
Andrea COLLARINI (ARG) vs [4] Rogerio DUTRA SILVA (BRA)

[8] Alejandro GONZALEZ (COL) vs Teymuraz GABASHVILI (RUS)
Carlos SALAMANCA (COL) vs [WC] Eduardo STRUVAY (COL)
Jorge AGUILAR (CHI) vs [Q] Ivan ENDARA (ECU)
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) vs [2] Santiago GIRALDO (COL)


FIRST ROUND

[1/WC] Paolo LORENZI (ITA) d. Renzo OLIVO (ARG) 7-6(2) 4-6 6-4
[Q] Jozef KOVALIK (SVK) d. [Q] Federico GAIO (ITA) 6-2 6-2
Facundo BAGNIS (ARG) d. [WC] Felipe ESCOBAR (COL) 6-1 2-6 6-1
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [7] Antonio VEIC (CRO) 6-4 6-2

Paul CAPDEVILLE (CHI) d. [3] Federico DELBONIS (ARG) 1-6 7-6(3) 7-6(2)
[Alt] Toni ANDROIC (CRO) d. Nikola MEKTIC (CRO) 6-3 3-6 6-1
Fabiano DE PAULA (BRA) d. [WC] Juan Sebastian CABAL (COL) 6-3 6-4
[6] Ivo KARLOVIC (CRO) d. Ricardo HOCEVAR (BRA) 7-6(5) 7-6(4)

[5] Joao SOUZA (BRA) d. Nicolas BARRIENTOS (COL) 6-4 6-3
Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) d. [Q] David SOUTO (VEN) 6-4 6-3
Marco TRUNGELLITI (ARG) d. Frederico GIL (POR) 6-3 6-3
[4] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Andrea COLLARINI (ARG) 3-6 7-6(6) 6-2

Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. [8] Alejandro GONZALEZ (COL) 2-6 6-3 6-4
Carlos SALAMANCA (COL) d. [WC] Eduardo STRUVAY (COL) 6-3 6-7(5) 6-3
Jorge AGUILAR (CHI) d. [Q] Ivan ENDARA (ECU) 6-2 6-4
[2] Santiago GIRALDO (COL) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-3 6-4


SECOND ROUND

[1/WC] Paolo LORENZI (ITA) d. [Q] Jozef KOVALIK (SVK) 1-6 7-6(4) 6-3
Facundo BAGNIS (ARG) d. Guilherme CLEZAR (BRA) 6-0 2-6 7-6(5)
Paul CAPDEVILLE (CHI) d. [Alt] Toni ANDROIC (CRO) 2-6 6-2 7-5
Fabiano DE PAULA (BRA) d. [6] Ivo KARLOVIC (CRO) 6-4 7-6(5)

[5] Joao SOUZA (BRA) d. Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) 6-7(6) 6-3 7-6(4)
[4] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Marco TRUNGELLITI (ARG) 6-3 7-6(4)
Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. Carlos SALAMANCA (COL) 6-2 6-4
[2] Santiago GIRALDO (COL) d. Jorge AGUILAR (CHI) 6-2 6-2


QFs

[1/WC] Paolo LORENZI (ITA) d. Facundo BAGNIS (ARG) 6-3 4-6 6-2
Paul CAPDEVILLE (CHI) d. Fabiano DE PAULA (BRA) 6-7(7) 6-2 6-4
[5] Joao SOUZA (BRA) d. [4] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 6-2 6-3
[2] Santiago GIRALDO (COL) d. Teymuraz GABASHVILI (RUS) 6-4 3-6 6-1


SFs

Paul CAPDEVILLE (CHI) d. [1/WC] Paolo LORENZI (ITA) 6-4 7-5
[2] Santiago GIRALDO (COL) d. [5] Joao SOUZA (BRA) 6-2 6-3


FINAL

[2] Santiago GIRALDO (COL) d. Paul CAPDEVILLE (CHI) 6-2 6-4


DOUBLES DRAW

[1] Juan Sebastian CABAL / Robert FARAH (COL) vs Facundo BAGNIS / Federico DELBONIS (ARG)
[WC] Sam BARNETT / Kevin KIM (USA) vs Dino MARCAN / Alexander SATSCHKO (CRO/GER)
[4] Ivo KARLOVIC / Frank MOSER (CRO/GER) vs Alejandro GONZALEZ / Claudio GRASSI (COL/ITA)
Nikola MEKTIC / Antonio VEIC (CRO) vs Frederico GIL / Joao SOUZA (POR/BRA)

[WC] Nicolas BARRIENTOS / Eduardo STRUVAY (COL) vs Teymuraz GABASHVILI / Stefano IANNI (RUS/ITA)
[WC] Felipe ESCOBAR / Carlos SALAMANCA (COL) vs [3] Fabiano DE PAULA / Marcel FELDER (BRA/URU)
Jorge AGUILAR / Paul CAPDEVILLE (CHI) vs Guilherme CLEZAR / Rogerio DUTRA SILVA (BRA)
Renzo OLIVO / Marco TRUNGELLITI (ARG) vs [2] Nicholas MONROE / Simon STADLER (USA/GER)


DOUBLES FIRST ROUND

Facundo BAGNIS / Federico DELBONIS (ARG) d. [1] Juan Sebastian CABAL / Robert FARAH (COL) 6-3 7-6(6)
Dino MARCAN / Alexander SATSCHKO (CRO/GER) d. [WC] Sam BARNETT / Kevin KIM (USA) 6-1 6-2
[4] Ivo KARLOVIC / Frank MOSER (CRO/GER) d. Alejandro GONZALEZ / Claudio GRASSI (COL/ITA) 1-6 7-5 10-7
Frederico GIL / Joao SOUZA (POR/BRA) d. Nikola MEKTIC / Antonio VEIC (CRO) 7-5 6-4

[WC] Nicolas BARRIENTOS / Eduardo STRUVAY (COL) d. Teymuraz GABASHVILI / Stefano IANNI (RUS/ITA) 6-7(5) 7-5 10-7
[3] Fabiano DE PAULA / Marcel FELDER (BRA/URU) d. [WC] Felipe ESCOBAR / Carlos SALAMANCA (COL) 4-6 7-6(6) 12-10
Jorge AGUILAR / Paul CAPDEVILLE (CHI) d. Guilherme CLEZAR / Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 7-6(3) 7-5
[2] Nicholas MONROE / Simon STADLER (USA/GER) d. Renzo OLIVO / Marco TRUNGELLITI (ARG) 6-3 6-2


DOUBLES QFs

Facundo BAGNIS / Federico DELBONIS (ARG) d. Dino MARCAN / Alexander SATSCHKO (CRO/GER) 7-6(2) 6-4
[4] Ivo KARLOVIC / Frank MOSER (CRO/GER) d. Frederico GIL / Joao SOUZA (POR/BRA) 5-7 6-3 10-8
[WC] Nicolas BARRIENTOS / Eduardo STRUVAY (COL) d. [3] Fabiano DE PAULA / Marcel FELDER (BRA/URU) 6-3 6-2
[2] Nicholas MONROE / Simon STADLER (USA/GER) d. Jorge AGUILAR / Paul CAPDEVILLE (CHI) 6-3 5-7 10-7

DOUBLES SFs

Facundo BAGNIS / Federico DELBONIS (ARG) d. [4] Ivo KARLOVIC / Frank MOSER (CRO/GER) 6-4 6-3
[WC] Nicolas BARRIENTOS / Eduardo STRUVAY (COL) d. [2] Nicholas MONROE / Simon STADLER (USA/GER) 5-7 7-6(8) 10-8


DOUBLES FINAL

[WC] Nicolas BARRIENTOS / Eduardo STRUVAY (COL) d. Facundo BAGNIS / Federico DELBONIS (ARG) 3-6 6-3 10-6

Sombrerero loco 03-07-2013 04:19 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
GL veic, del bonis

The Prince 03-07-2013 04:57 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
It's pretty telling about his form that last year's champion can't enter directly, as of now.

Sauletekis 03-07-2013 05:06 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Gil is back! :eek:

fran70 03-07-2013 10:47 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Surprising to see Karlovic, Van der Merwe and Yang here

Ramsay 03-08-2013 03:41 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Right, Gil is back on track too.

SKozak 03-19-2013 10:12 AM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
OUT: Kirche, Van der Merwe
IN: Salamanca, Mektic

posteni 03-19-2013 09:47 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Extremely short list of european players, considering that many are playing Miami quallies so it's not a long trip,and possibly easier points than in european challengers :(

SKozak 03-21-2013 01:39 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
OUT: Odesnik, Yang
IN: Bagnis, Hocevar

Ramsay 03-21-2013 09:23 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Quote:

Originally Posted by posteni (Post 14189834)
Extremely short list of european players, considering that many are playing Miami quallies so it's not a long trip,and possibly easier points than in european challengers :(

Yeah, but next main clay tour tournaments will be on Europe, expectable.

SKozak 03-24-2013 10:17 AM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
QUALIFYING DRAW

[1] David SOUTO (VEN) vs [WC] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)
Frank MOSER (GER) vs Mauricio ECHAZU (PER)
Daniel Elahi GALAN RIVEROS (COL) vs Stefano TRAVAGLIA (ITA)
[WC] Ricardo PAREDES (COL) vs [7] Michael QUINTERO (COL)

[2] Jozef KOVALIK (SVK) vs Rodrigo SENATTORE (URU)
Simon STADLER (GER) vs Duilio BERETTA (PER)
Guillermo DURAN (ARG) vs [WC] Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
[WC] Santiago MARESCA (URU) vs [6] Juan Carlos SAEZ (CHI)

[3] Claudio GRASSI (ITA) vs [WC] Jhan FONTALVO SILVA (COL)
Barlaham ZULUAGA GAVIRIA (COL) vs Felipe ESCOBAR (COL)
[WC] Nicolas MANRIQUE (COL) vs Ivan ENDARA (ECU)
Felipe MANTILLA (COL) vs [5] Dino MARCAN (CRO)

[4] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) vs Federico GAIO (ITA)
Sergio GALDOS (PER) vs Juan Sebastian GOMEZ (COL)
Pablo TELLEZ (COL) vs Luis David MARTINEZ (VEN)
Santiago MACCIO (ARG) vs [8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)

CooCooCachoo 03-24-2013 01:15 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
Stadler :cool:

Dupuis2006 03-24-2013 04:22 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
If Giraldo doesnt win this. :eek:

Nathaliia 03-24-2013 05:51 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
giraldo tends to lose these home events once he got better

falla typically wins them

SKozak 03-24-2013 06:44 PM

Re: Week 13: Pereira, Colombia [Entry List]
 
FIRST QUALIFYING ROUND

[1] David SOUTO (VEN) d. [WC] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) 6-0 6-0
Mauricio ECHAZU (PER) d. Frank MOSER (GER) 7-5 6-4
Stefano TRAVAGLIA (ITA) d. Daniel Elahi GALAN RIVEROS (COL) 6-3 6-1
[7] Michael QUINTERO (COL) d. [WC] Ricardo PAREDES (COL) 6-1 6-0

[2] Jozef KOVALIK (SVK) d. Rodrigo SENATTORE (URU) 6-1 6-3
Simon STADLER (GER) d. Duilio BERETTA (PER) 6-4 7-5
Guillermo DURAN (ARG) d. [WC] Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) 6-4 6-2
[6] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. [WC] Santiago MARESCA (URU) 6-1 6-0

[3] Claudio GRASSI (ITA) d. [WC] Jhan FONTALVO SILVA (COL) 6-0 6-0
[Alt] Felipe Rojas (COL) d. Barlaham ZULUAGA GAVIRIA (COL) 6-3 6-2
Ivan ENDARA (ECU) d. [WC] Nicolas MANRIQUE (COL) 6-1 6-0
[5] Dino MARCAN (CRO) d. Felipe MANTILLA (COL) 3-6 6-3 6-3

Federico GAIO (ITA) d. [4] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 6-4 3-6 6-3
Sergio GALDOS (PER) d. Juan Sebastian GOMEZ (COL) 2-1 ret'd
Luis David MARTINEZ (VEN) d. Pablo TELLEZ (COL) 6-4 6-3
[8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) d. Santiago MACCIO (ARG) 6-2 6-2


SECOND QUALIFYING ROUND

[1] David SOUTO (VEN) vs Mauricio ECHAZU (PER) 6-2 1-2*
Stefano TRAVAGLIA (ITA) d. [7] Michael QUINTERO (COL) 1-0 ret'd

[2] Jozef KOVALIK (SVK) vs Simon STADLER (GER) 4*-2
Guillermo DURAN (ARG) vs [6] Juan Carlos SAEZ (CHI)

[3] Claudio GRASSI (ITA) vs [Alt] Felipe Rojas (COL)
Ivan ENDARA (ECU) vs [5] Dino MARCAN (CRO)

Federico GAIO (ITA) vs Sergio GALDOS (PER)
Luis David MARTINEZ (VEN) vs [8] Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)


All times are GMT. The time now is 06:11 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.