MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   25th Czech Int'l | Czech Republic | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS) (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=216169)

SapELee 01-13-2013 02:46 AM

25th Czech Int'l | Czech Republic | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS)
 
Tournament:25th Czech International Junior Indoor Championships
Host Country: Czech Republic
Grade: Grade 1
Surface: Hard - Indoor
Date: 14 January - 20 January 2013
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100028174
Official Tournament Website: http://www.cztenis.cz/mezinarodni-turnaje

Entry List (Modified 09 Jan 2013)

1 Alexander VASILENKO (RUS) 54 1
2 Yuriy KRYVOY (UKR) 84 4 1
3 Marek ROUTA (CZE) 117 6 2
4 Pavel STAUBERT (CZE) 125 2 1
5 Roman SAFIULLIN (RUS) 140 1
6 Vadym KALYUZHNYY (UKR) 164 7 1
7 Maxime JANVIER (FRA) 165 2
8 Kamil MAJCHRZAK (POL) 177 2
9 Johannes HAERTEIS (GER) 187 1
10 Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) 188 4 1
11 Callum POLAND-SMITH (GBR) 191 1
12 Benjamin BONZI (FRA) 192 2
13 Jan ZIELINSKI (POL) 194 2
14 Billy HARRIS (GBR) 202 1
15 Goran MARKOVIC (SRB) 203 36 1
16 Adrian BODMER (SUI) 212 1
17 Daniel VALENT (SUI) 217 1
18 Daniel BAUMANN (GER) 225 1
19 Domagoj BILJESKO (CRO) 227 15 1
20 Mikhail GALYAMOV (RUS) 232 1
21 Michael GEERTS (BEL) 236 3 1
22 Mantas BUGAILISKIS (LTU) 237 1
23 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 238 3 1
24 Piotr LOMACKI (POL) 255 2
25 Viktor DURASOVIC (NOR) 263 16 1
26 Christopher PEARCE (GBR) 265 1
27 Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 274 7 1
28 Filipp KEKERCHENI (UKR) 275 19 1
29 Aman AGARWAL (IND) 283 13 1
30 LASSE MUSCHEITES (GER) 289 2
31 Alexandr CHEPELEV (RUS) 291 1
32 Joel POPOV (FIN) 295 1
33 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 305 4 1
34 Oleg KURBATOV (RUS) 308 1

SapELee 01-13-2013 02:49 AM

Qualifying
 
Code:

    Round 1

        Boris POKOTILOV (RUS) [1]            6-3 6-4        Jorge MARTINEZ MARTINEZ (ESP)
        Alessandro RICCI (CZE)              6-7(3) 6-1 6-4  Martin BLASKO (SVK) [11]
        Filip KRALJEVIC (CRO) [2]          2-6 6-2 6-3    Zdenek KOLAR (CZE)
        Yvo PANAK (CZE) [8]                7-6(3) 7-5      Ronan JONCOUR (FRA)
        Oliver NAGY (SVK)                  7-5 6-1        Jan CHOINSKI (GER) [3]
        Kasparas ZEMAITELIS (LTU) [12]      6-4 6-1        Filip MATEJKA (CZE)
        Luca George TATOMIR (ROU) [4]      6-4 6-2        Patrik CVIK (SVK)
        Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [7] 6-4 6-1        IVAN KOCOUREK (CZE)
        Zdenek DERKAS (CZE)                6-3 0-6 6-2    Jonathan MRIDHA (SWE) [5]
        Petar CONKIC (SRB)                  6-4 6-1        Alexandre MULLER (FRA) [9]
        Jakub FILIPSKY (CZE)                6-2 6-3        Miroslav HERZAN (CZE) [6]
        Timur SALBIEV (RUS)                6-3 6-2        Javier JOVER MAESTRE (ESP) [10]

Code:

    Round 2 (Final)

        Boris POKOTILOV (RUS) [1]        6-4 6-4            Alessandro RICCI (CZE)
        Yvo PANAK (CZE) [8]              6-0 6-2            Filip KRALJEVIC (CRO) [2]
        Kasparas ZEMAITELIS (LTU) [12]    2-6 6-2 6-4        Oliver NAGY (SVK)
        Luca George TATOMIR (ROU) [4]    6-3 6-2            Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [7]
        Petar CONKIC (SRB)                6-4 6-1            Zdenek DERKAS (CZE)
        Jakub FILIPSKY (CZE)              6-3 4-6 7-6(3)    Timur SALBIEV (RUS)


SapELee 01-13-2013 11:53 PM

Maindraw
 
Alexander VASILENKO (RUS) [1] BYE
Dominik STARY (CZE) (WC) vs Daniel BAUMANN (GER)
Aman AGARWAL (IND) vs Filip KRALJEVIC (CRO) (LL)
Billy HARRIS (GBR) [13] BYE

Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] BYE
Phillip GRESK (POL) vs Joel POPOV (FIN)
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) vs ????
Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] BYE

Pavel STAUBERT (CZE) [3] BYE
Alexandr CHEPELEV (RUS) vs Filipp KEKERCHENI (UKR)
Yvo PANAK (CZE) (Q) vs Petar CONKIC (SRB) (Q)
Daniel VALENT (SUI) [16] BYE

Jan ZIELINSKI (POL) [12] BYE
Mantas BUGAILISKIS (LTU) vs ????
Michael GEERTS (BEL) vs Boris POKOTILOV (RUS) (Q)
Maxime JANVIER (FRA) [6] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [8] BYE
Vadym URSU (UKR) (SE) vs Oleg KURBATOV (RUS)
Piotr LOMACKI (POL) vs Jakub FILIPSKY (CZE) (Q)
Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] BYE

Goran MARKOVIC (SRB) [14] BYE
???? vs Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q)
Vit KOPRIVA (CZE) (WC) vs Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] BYE

Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] BYE
Viktor DURASOVIC (NOR) vs Andreas MOLTKE-LETH (DEN)
David POLJAK (CZE) (WC) vs Mikhail GALYAMOV (RUS)
Benjamin BONZI (FRA) [10] BYE

Adrian BODMER (SUI) [15] BYE
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) vs Domagoj BILJESKO (CRO)
Christopher PEARCE (GBR) vs Dominik KELLOVSKY (CZE) (WC)
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] BYE

SapELee 01-15-2013 10:08 PM

Round 1
 
Alexander VASILENKO (RUS) [1] BYE
Daniel BAUMANN (GER) d. Dominik STARY (CZE) (WC) 6-4 6-4
Aman AGARWAL (IND) d. Filip KRALJEVIC (CRO) (LL) 7-6(3) 7-6(4)
Billy HARRIS (GBR) [13] BYE

Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] BYE
Joel POPOV (FIN) d. Phillip GRESK (POL) 7-5 6-3
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) d. Adam MARTIN (CZE) 6-1 6-2
Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] BYE

Pavel STAUBERT (CZE) [3] BYE
Filipp KEKERCHENI (UKR) d. Alexandr CHEPELEV (RUS) 6-0 6-1
Petar CONKIC (SRB) (Q) d. Yvo PANAK (CZE) (Q) 6-4 6-7(5) 6-3
Daniel VALENT (SUI) [16] BYE

Jan ZIELINSKI (POL) [12] BYE
ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) d. Mantas BUGAILISKIS (LTU) 5-7 6-2 6-2
Boris POKOTILOV (RUS) (Q) d. Michael GEERTS (BEL) 7-6(6) 4-6 6-2
Maxime JANVIER (FRA) [6] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [8] BYE
Vadym URSU (UKR) (SE) d. Oleg KURBATOV (RUS) 6-4 7-6(5)
Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) d. Piotr LOMACKI (POL) 6-3 6-7(4) 7-6(2)
Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] BYE

Goran MARKOVIC (SRB) [14] BYE
Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q) d. Szymon WALKOW (POL) 6-4 6-4
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) d. Vit KOPRIVA (CZE) (WC) 7-5 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] BYE

Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] BYE
Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Viktor DURASOVIC (NOR) 6-4 6-3
David POLJAK (CZE) (WC) d. Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-4 6-3
Benjamin BONZI (FRA) [10] BYE

Adrian BODMER (SUI) [15] BYE
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) d. Domagoj BILJESKO (CRO) 4-6 6-3 6-4
Christopher PEARCE (GBR) d. Dominik KELLOVSKY (CZE) (WC) 6-4 1-6 6-3
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] BYE

SapELee 01-16-2013 09:57 PM

Round 2
 
Alexander VASILENKO (RUS) [1] d. Daniel BAUMANN (GER) 7-6(1) 6-4
Billy HARRIS (GBR) [13] d. Aman AGARWAL (IND) 6-2 6-4
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Joel POPOV (FIN) 6-4 6-3
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) d. Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] 6-4 6-4

Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-2 6-4
Petar CONKIC (SRB) (Q) d. Daniel VALENT (SUI) [16] 6-2 6-2
ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) d. Jan ZIELINSKI (POL) [12] 7-5 6-3
Maxime JANVIER (FRA) [6] d. Boris POKOTILOV (RUS) (Q) 7-5 6-0

Johannes HAERTEIS (GER) [8] d. Vadym URSU (UKR) (SE) 6-1 7-5
Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) d. Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] 3-6 6-2 6-3
Goran MARKOVIC (SRB) [14] d. Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q) 6-1 3-6 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-1 6-3

Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] 3-6 7-6(7) 6-4
David POLJAK (CZE) (WC) d. Benjamin BONZI (FRA) [10] 7-5 6-4
Adrian BODMER (SUI) [15] d. Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 6-4 7-5
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] d. Christopher PEARCE (GBR) 2-6 6-2 6-2

ciprianned 01-17-2013 05:38 PM

Re: 25th Czech International | Czech Republic | G1 | 14 January - 20 January 2013
 
Tatomir - SOENDERGAARD ?

SapELee 01-17-2013 09:59 PM

Round 3
 
Alexander VASILENKO (RUS) [1] d. Billy HARRIS (GBR) [13] 6-3 6-2
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Luca George TATOMIR (ROU) (Q) 6-3 3-6 7-6(5)

Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Petar CONKIC (SRB) (Q) 2-6 6-4 6-3
Maxime JANVIER (FRA) [6] d. ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) 3-6 6-1 6-2

Johannes HAERTEIS (GER) [8] d. Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) 6-3 1-6 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Goran MARKOVIC (SRB) [14] 6-0 6-4

Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d.David POLJAK (CZE) (WC) 7-6(1) Retired
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] d. Adrian BODMER (SUI) [15] 6-4 6-7(5) 6-3

SapELee 01-18-2013 09:44 PM

Quarterfinals
 
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Alexander VASILENKO (RUS) [1] 6-2 6-2
Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Maxime JANVIER (FRA) [6] 6-4 6-7(8) 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Johannes HAERTEIS (GER) [8] 7-6(3) 7-6(5)
Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Yuriy KRYVOY (UKR) [2] 6-2 5-7 6-2

SapELee 01-19-2013 04:14 PM

Semifinals
 
Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] 5-7 6-0 6-3
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 6-3 6-4

SapELee 01-20-2013 03:05 PM

Finals
 
Singles

Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Pavel STAUBERT (CZE) [3] 7-6(3) 6-1


Doubles

Code:

1st Round

    Michael GEERTS (BEL) /  Alexander VASILENKO (RUS) [1]      BYE 
    Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)                  6-1 6-4    Viktor DURASOVIC (NOR) /  Dominik STARY (CZE)
    Aman AGARWAL (IND) /  Callum POLAND-SMITH (GBR)            6-3 6-1    Alessandro RICCI (CZE) /  Stepan SIMEK (CZE)
    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]              BYE 
    Filipp KEKERCHENI (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [3]          BYE 
    Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU)    6-4 6-4    ONDREJ KRSTEV (CZE) /  Pavel STAUBERT (CZE)
    Andreas MOLTKE-LETH (DEN) /  Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) 6-2 6-2    Alexandr CHEPELEV (RUS) /  Oleg KURBATOV (RUS)
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]          BYE 
    Vadym KALYUZHNYY (UKR) /  Piotr LOMACKI (POL) [6]          BYE 
    Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)              6-3 6-4    Roman SAFIULLIN (RUS) /  Vadym URSU (UKR)
    Mantas BUGAILISKIS (LTU) /  Kasparas ZEMAITELIS (LTU)      4-6 7-6(0) [10-8]  Filip KRALJEVIC (CRO) /  Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]            BYE 
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]        BYE 
    Billy HARRIS (GBR) /  Christopher PEARCE (GBR)              7-6(4) 6-4  Boris POKOTILOV (RUS) /  Joel POPOV (FIN)
    Miroslav HERZAN (CZE) /  Yvo PANAK (CZE)                    6-0 6-1      Mikhail GALYAMOV (RUS) /  Timur SALBIEV (RUS)
    Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]            BYE 


2nd Round

    Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)              6-4 6-4          Michael GEERTS (BEL) /  Alexander VASILENKO (RUS) [1]
    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]          4-6 6-3 [10-6]    Aman AGARWAL (IND) /  Callum POLAND-SMITH (GBR)
    Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU) 6-2 3-6 [16-14]  Filipp KEKERCHENI (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [3]
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]      6-4 6-4          Andreas MOLTKE-LETH (DEN) /  Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
    Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)          6-2 6-4          Vadym KALYUZHNYY (UKR) /  Piotr LOMACKI (POL) [6]
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]        6-2 6-3          Mantas BUGAILISKIS (LTU) /  Kasparas ZEMAITELIS (LTU)
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]    6-3 6-2          Billy HARRIS (GBR) /  Christopher PEARCE (GBR)
    Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]        7-6(4) 7-6(4)    Miroslav HERZAN (CZE) /  Yvo PANAK (CZE)


Quarterfinal

    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]        6-2 6-2          Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]    6-0 6-3          Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU)
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]      Walkover        Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]    1-6 6-1 [11-9]  Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]


Semifinal

    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]      3-6 6-4 [10-3]    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]  6-2 7-6(6)        Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]


Final

    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]    7-5 7-6(1)    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]



All times are GMT. The time now is 05:49 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.