MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Copa Gatorade 2013 | Venezuela | G1 | 07 Jan | Winner:Jorge B. PANTA HERREROS (PER) (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=214609)

SapELee 01-06-2013 04:32 PM

Copa Gatorade 2013 | Venezuela | G1 | 07 Jan | Winner:Jorge B. PANTA HERREROS (PER)
 
Tournament: Copa Gatorade 2013
Host Country: Venezuela
Grade: Grade 1
Surface: Hard - Outdoor
Date: 07 January - 13 January 2013
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100028055
Official Tournament Website: http://www.torneojuvenilaltamira.com.ve/a2013/index.php

Entry List (Modified 02 Jan 2013)

1 Clement GEENS (BEL) 70 1 1
2 Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) 72 5 1
3 Guillermo NUNEZ (CHI) 93 1
4 Luca CORINTELI (USA) 118 1
5 Alexander SENDEGEYA (GBR) 134 192 1
6 Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) 137 1
7 Diego PEDRAZA (COL) 143 6 1
8 Franz SYDOW (NED) 149 1
9 Sebastian PENALOZA (CHI) 161 1
10 Jared DONALDSON (USA) 167 1
11 Simeon ROSSIER (SUI) 173 1
12 Tommy MYLNIKOV (CAN) 189 78 1
13 Rafael Antonio COUTINHO (VEN) 200 1
14 Andrey RUBLEV (RUS) 206 1
15 Marcelo TEBET FILHO (BRA) 214 1
16 Andres ALFONZO PAREDES (VEN) 219 1
17 Andres CABEZAS (ECU) 222 16 1
18 Simon STEVENS (BEL) 228 2 1
19 Serdar BOJADJIEVA (SWE) 234 11 1
20 Justin BUTSCH (USA) 250 1
21 David VOLFSON (CAN) 266 1
22 Nam Hoang LY (VIE) 276 1
23 Jordi ARCONADA (ARG) 297 72 1
24 Anders Arenfeldt HOLM (DEN) 334 13 1
25 Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) 339 6 1
26 Javier RESTREPO (USA) 343 1
27 Ivan DIVKOVIC (CRO) 396 51 1
28 Adrian ORTIZ (MEX) 420 1
29 Zvonimir BABIC (CRO) 432 11 1
30 Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) 450 4 1
31 Allan VELASCO (ECU) 453 3 1
32 Daniel ETCHEVERRY (CHI) 464 1
33 Diego VIVES (CHI) 478 1
34 Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) 483 1

SapELee 01-06-2013 04:38 PM

Qualies
 
Code:

Round 1
        Pablo TELLEZ (COL) [1]                BYE 
        Jonathan NGUYEN (USA)                6-2 6-1    Constantino Rafael MORALES PICCA (VEN)
        Antonio RAMIREZ (VEN)                BYE 
        Jose CASTRO (VEN) [7]                BYE 
        Serjen OLMEDO (CHI) [2]              BYE 
        Juan Manuel PENDONES (VEN)            Walkover    Wlayimer JIMENEZ (VEN)
        Miguel BENDITO (VEN)                  BYE 
        Alejandro MANZANARES (VEN) [9]        BYE 
        Benjamin TAPIA (CHI) [3]              BYE 
        Daniel SUPERLANO (VEN)                6-2 6-1    Ramon Andres RODRIGUEZ MEZA (VEN)
        Joel BILBAO (VEN)                    Walkover    Carlos ANEZ (VEN)
        Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) [12]  BYE 
        Franco MORAL (CHI) [4]                BYE 
        Luis Eduardo LUDENA EGAS (VEN)        6-3 6-4    Gabriel CASTRO (VEN)
        Irving CORRALES (VEN)                6-3 6-1    David RODRIGUEZ BRANDWIJK (VEN)
        Miguel ENCISO (VEN) [10]              BYE 
        Andre KU MEZA (PER) [5]              BYE 
        Humberto NEVI (VEN)                  6-2 6-1    Ruben Dario FERNANDEZ MERLOS (VEN)
        Christian GRIOT (VEN)                Walkover    Paolo Edmundo JACOME CADENA (ECU)
        Lucas MORENO (CHI) [8]                BYE 
        Abraham ALVAREZ (VEN) [6]            BYE 
        Simon D'ALFONSO (USA)                3-6 6-3 7-5 Rafael ROTHE (VEN)
        Alejandro NICOLI (VEN)                Walkover    Carlos Enrique PARDI PIMENTEL (VEN)
        Jorge VARGAS (COL) [11]              BYE

Code:

    Round 2
        Pablo TELLEZ (COL) [1]              6-3 6-2    Jonathan NGUYEN (USA)
        Jose CASTRO (VEN) [7]                6-1 6-2    Antonio RAMIREZ (VEN)
        Juan Manuel PENDONES (VEN)          7-5 6-3    Serjen OLMEDO (CHI) [2]
        Alejandro MANZANARES (VEN) [9]      6-1 6-3    Miguel BENDITO (VEN)
        Daniel SUPERLANO (VEN)              6-3 6-4    Benjamin TAPIA (CHI) [3]
        Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) [12] 7-6(2) 6-3  Joel BILBAO (VEN)
        Franco MORAL (CHI) [4]              6-1 7-6(3)  Luis Eduardo LUDENA EGAS (VEN)
        Miguel ENCISO (VEN) [10]            6-1 6-2    Irving CORRALES (VEN)
        Andre KU MEZA (PER) [5]              7-5 6-4    Humberto NEVI (VEN)
        Lucas MORENO (CHI) [8]              6-1 6-2    Christian GRIOT (VEN)
        Abraham ALVAREZ (VEN) [6]            6-1 6-3    Simon D'ALFONSO (USA)
        Jorge VARGAS (COL) [11]              6-1 6-1    Alejandro NICOLI (VEN)

Code:

    Round 3 (Final)

    Pablo TELLEZ (COL) [1]                  6-2 6-2            Jose CASTRO (VEN) [7]
    Juan Manuel PENDONES (VEN)              6-1 7-5            Alejandro MANZANARES (VEN) [9]
    Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) [12] 6-3 4-6 6-0    Daniel SUPERLANO (VEN)
    Franco MORAL (CHI) [4]                  6-1 6-4            Miguel ENCISO (VEN) [10]
    Lucas MORENO (CHI) [8]                  0-6 7-6(3) 7-6(5)  Andre KU MEZA (PER) [5]
    Jorge VARGAS (COL) [11]                  4-6 6-0 6-1        Abraham ALVAREZ (VEN) [6]


SapELee 01-07-2013 08:40 PM

Maindraw
 
Clement GEENS (BEL) [1] BYE
Jordi ARCONADA (ARG) vs Lucas MORENO (CHI) (Q)
Abraham ALVAREZ (VEN) (LL) vs Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)
Francis TIAFOE (USA) [14] (WC) BYE

Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [12] BYE
Pablo TELLEZ (COL) (Q) vs Nicholas OSTERLING (PER)
Zvonimir BABIC (CRO) vs Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX)
Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [5] BYE

Luca CORINTELI (USA) [4] BYE
Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) vs Alejandro MANZANARES (VEN) (LL)
Franco MORAL (CHI) (Q) vs Nam Hoang LY (VIE)
Marcelo TEBET FILHO (BRA) [13] BYE

Simeon ROSSIER (SUI) [11] BYE
Gervis GONZALEZ (VEN) (WC) vs Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Allan VELASCO (ECU) vs Daniel ETCHEVERRY (CHI)
Franz SYDOW (NED) [8] BYE

Alexander SENDEGEYA (GBR) [6] vs BYE
Diego VIVES (CHI) vs Fernando NARDELLI (VEN) (WC)
Javier RESTREPO (USA) vs Ivan DIVKOVIC (CRO)
Diego PEDRAZA (COL) [9] BYE

Simon STEVENS (BEL) [16] BYE
Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) (Q) vs David VOLFSON (CAN)
Anders Arenfeldt HOLM (DEN) vs Jorge Eliecer ALFONZO (VEN) (WC)
Guillermo NUNEZ (CHI) [3] BYE

Sebastian PENALOZA (CHI) [7] BYE
Juan Manuel PENDONES (VEN) (Q) vs Adrian ORTIZ (MEX)
Andres ALFONZO PAREDES (VEN) vs Serdar BOJADJIEVA (SWE)
Jared DONALDSON (USA) [10] BYE

Andrey RUBLEV (RUS) [15] BYE
Luis Roberto CAPRILES FANIANOS (VEN) (WC) vs Romai UGARTE (CHI) (WC)
Jose Pablo GIL (CRC) vs Jorge VARGAS (COL) (Q)
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] BYE

Chilenaitor 01-08-2013 11:46 AM

Re: Copa Gatorade 2013 | Venezuela | G1 | 07 January - 13 January 2013
 
GL CHileans

SapELee 01-09-2013 08:28 PM

Round 1
 
Clement GEENS (BEL) [1] BYE
Jordi ARCONADA (ARG) d. Lucas MORENO (CHI) (Q) 6-4 6-3
Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) d. Abraham ALVAREZ (VEN) (LL) 6-4 6-0
Francis TIAFOE (USA) [14] (WC) BYE

Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [12] BYE
Nicholas OSTERLING (PER) d. Pablo TELLEZ (COL) (Q) 7-5 6-2
Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) d. Zvonimir BABIC (CRO) 6-3 6-2
Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [5] BYE

Luca CORINTELI (USA) [4] BYE
Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) d. Alejandro MANZANARES (VEN) (LL) 6-3 6-2
Nam Hoang LY (VIE) d. Franco MORAL (CHI) (Q) 5-7 6-4 6-2
Marcelo TEBET FILHO (BRA) [13] BYE

Simeon ROSSIER (SUI) [11] BYE
Sebastian SANTIBANEZ (CHI) d. Gervis GONZALEZ (VEN) (WC) 6-0 6-2
Daniel ETCHEVERRY (CHI) d. Allan VELASCO (ECU) 6-4 6-7(10) 6-3
Franz SYDOW (NED) [8] BYE

Alexander SENDEGEYA (GBR) [6] vs BYE
Diego VIVES (CHI) d. Fernando NARDELLI (VEN) (WC) 6-1 6-2
Javier RESTREPO (USA) d. Ivan DIVKOVIC (CRO) 6-3 6-3
Diego PEDRAZA (COL) [9] BYE

Simon STEVENS (BEL) [16] BYE
David VOLFSON (CAN) d. Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) (Q) 6-1 6-1
Anders Arenfeldt HOLM (DEN) d. Jorge Eliecer ALFONZO (VEN) (WC) 6-0 7-5
Guillermo NUNEZ (CHI) [3] BYE

Sebastian PENALOZA (CHI) [7] BYE
Adrian ORTIZ (MEX) d. Juan Manuel PENDONES (VEN) (Q) 6-2 6-2
Serdar BOJADJIEVA (SWE) d. Andres ALFONZO PAREDES (VEN) 7-5 3-6 6-4
Jared DONALDSON (USA) [10] BYE

Andrey RUBLEV (RUS) [15] BYE
Luis Roberto CAPRILES FANIANOS (VEN) (WC) d. Romai UGARTE (CHI) (WC) 6-4 6-2
Jose Pablo GIL (CRC) d. Jorge VARGAS (COL) (Q) 6-2 6-2
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] BYE

SapELee 01-10-2013 10:58 PM

Round 2
 
Clement GEENS (BEL) [1] d. Jordi ARCONADA (ARG) 6-3 4-6 7-6(3)
Francis TIAFOE (USA) [14] (WC) d. Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) 7-5 4-6 6-2
Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [12] d. Nicholas OSTERLING (PER) 6-3 3-6 6-2
Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [5] d. Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) 5-7 6-1 6-2

Luca CORINTELI (USA) [4] d. Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) 7-5 5-7 6-4
Nam Hoang LY (VIE) d. Marcelo TEBET FILHO (BRA) [13] 7-6(3) 6-0
Simeon ROSSIER (SUI) [11] d. Sebastian SANTIBANEZ (CHI) 6-4 7-6(5)
Franz SYDOW (NED) [8] d. Daniel ETCHEVERRY (CHI) 7-6(6) 6-2

Alexander SENDEGEYA (GBR) [6] d. Diego VIVES (CHI) 6-3 2-6 6-1
Diego PEDRAZA (COL) [9] d. Javier RESTREPO (USA) 6-2 6-0
David VOLFSON (CAN) d. Simon STEVENS (BEL) [16] 2-6 6-2 7-5
Guillermo NUNEZ (CHI) [3] d. Anders Arenfeldt HOLM (DEN) 3-6 6-4 6-1

Adrian ORTIZ (MEX) d. Sebastian PENALOZA (CHI) [7] 6-3 6-4
Jared DONALDSON (USA) [10] d. Serdar BOJADJIEVA (SWE) 6-3 6-1
Andrey RUBLEV (RUS) [15] d. Luis Roberto CAPRILES FANIANOS (VEN) (WC) 6-0 6-1
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] d. Jose Pablo GIL (CRC) 6-3 6-1

SapELee 01-11-2013 08:16 PM

Round 3
 
Clement GEENS (BEL) [1] d. Francis TIAFOE (USA) [14] (WC) 7-6(5) 6-3
Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [12] d. Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [5] 3-6 6-3 6-1

Luca CORINTELI (USA) [4] d. Nam Hoang LY (VIE) 6-3 7-6(5)
Franz SYDOW (NED) [8] d. Simeon ROSSIER (SUI) [11] 6-4 6-3

Diego PEDRAZA (COL) [9] d. Alexander SENDEGEYA (GBR) [6] 7-6(5) 3-6 6-1
Guillermo NUNEZ (CHI) [3] d. David VOLFSON (CAN) 6-2 6-4

Adrian ORTIZ (MEX) d. Jared DONALDSON (USA) [10] 6-4 6-1
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] d. Andrey RUBLEV (RUS) [15] 6-4 6-2

SapELee 01-13-2013 01:38 AM

Re: Copa Gatorade 2013 | Venezuela | G1 | 07 January - 13 January 2013
 
Quarterfinals

Clement GEENS (BEL) [1] d. Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [12] 6-2 6-4
Luca CORINTELI (USA) [4] d. Franz SYDOW (NED) [8] 6-4 6-2
Diego PEDRAZA (COL) [9] d. Guillermo NUNEZ (CHI) [3] 3-6 6-3 7-6(8)
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] d. Adrian ORTIZ (MEX) 6-3 4-6 6-4


Semfinals

Luca CORINTELI (USA) [4] d. Clement GEENS (BEL) [1] 6-1 7-6(10)
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] d. Diego PEDRAZA (COL) [9] 6-1 6-7(5) 6-4

SapELee 01-13-2013 10:37 PM

Finals
 
Finals

Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [2] d. Luca CORINTELI (USA) [4] 4-6 6-2 6-3


Doubles

Code:

1st Round

Luca CORINTELI (USA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [1]                BYE   
Zvonimir BABIC (CRO) /  Ivan DIVKOVIC (CRO)                      6-1 6-3    Daniel ETCHEVERRY (CHI) /  Sebastian SANTIBANEZ (CHI)
Luis Roberto CAPRILES FANIANOS (VEN) /  Simon D'ALFONSO (USA)    6-2 7-6(5)  Abraham ALVAREZ (VEN) /  Jose CASTRO (VEN)
Jared DONALDSON (USA) /  Franz SYDOW (NED) [6]                    BYE   
Clement GEENS (BEL) /  Simon STEVENS (BEL) [3]                    BYE   
Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) /  Javier RESTREPO (USA)              6-0 6-1    Franco MORAL (CHI) /  Serjen OLMEDO (CHI)
Marcelo TEBET FILHO (BRA) /  Diego VIVES (CHI)                    6-3 7-5    Serdar BOJADJIEVA (SWE) /  Anders Arenfeldt HOLM (DEN)
Jordi ARCONADA (ARG) /  Francis TIAFOE (USA) [8]                  BYE   
Simeon ROSSIER (SUI) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [5]            BYE   
Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) /  Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) 6-1 4-6 [10-3]    Gervis GONZALEZ (VEN) /  Lucas MORENO (CHI)
Jose Pablo GIL (CRC) /  Andrey RUBLEV (RUS)                      6-2 7-6(3)  Pablo TELLEZ (COL) /  Allan VELASCO (ECU)
Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) /  Sebastian PENALOZA (CHI) [4]  BYE   
Andres ALFONZO PAREDES (VEN) /  Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [7] BYE   
Nam Hoang LY (VIE) /  David VOLFSON (CAN)                        6-3 7-5    Nicholas OSTERLING (PER) /  Romai UGARTE (CHI)
Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) /  Adrian ORTIZ (MEX)                6-3 6-0    Fernando NARDELLI (VEN) /  Jorge VARGAS (COL)
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) /  Diego PEDRAZA (COL) [2]      BYE   


2nd Round

Luca CORINTELI (USA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [1]      6-3 6-2                  Zvonimir BABIC (CRO) /  Ivan DIVKOVIC (CRO)
Jared DONALDSON (USA) /  Franz SYDOW (NED) [6]        6-1 6-2                  Luis Roberto CAPRILES FANIANOS (VEN) /  Simon D'ALFONSO (USA)
Clement GEENS (BEL) /  Simon STEVENS (BEL) [3]        6-4 6-3                  Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) /  Javier RESTREPO (USA)
Marcelo TEBET FILHO (BRA) /  Diego VIVES (CHI)        6-4 6-4                  Jordi ARCONADA (ARG) /  Francis TIAFOE (USA) [8]
Simeon ROSSIER (SUI) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [5]  6-2 6-4                  Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) /  Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU)
Jose Pablo GIL (CRC) /  Andrey RUBLEV (RUS)            7-6(4) 6-3              Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) /  Sebastian PENALOZA (CHI) [4]
Nam Hoang LY (VIE) /  David VOLFSON (CAN)              6-4 6-4                  Andres ALFONZO PAREDES (VEN) /  Rafael Antonio COUTINHO (VEN) [7]
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) /  Diego PEDRAZA (COL) [2]  4-6 7-6(9) [10-7]  Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) /  Adrian ORTIZ (MEX)

Quarterfinal

Luca CORINTELI (USA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [1]          6-2 6-7(0) [12-10]  Jared DONALDSON (USA) /  Franz SYDOW (NED) [6]
Clement GEENS (BEL) /  Simon STEVENS (BEL) [3]              6-1 7-6(3)          Marcelo TEBET FILHO (BRA) /  Diego VIVES (CHI)
Jose Pablo GIL (CRC) /  Andrey RUBLEV (RUS)                7-6(3) 6-4          Simeon ROSSIER (SUI) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [5]
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) /  Diego PEDRAZA (COL) [2] 6-3 6-2            Nam Hoang LY (VIE) /  David VOLFSON (CAN)


Semifinal

Luca CORINTELI (USA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [1]              7-5 6-4    Clement GEENS (BEL) /  Simon STEVENS (BEL) [3]
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) /  Diego PEDRAZA (COL) [2]    Walkover    Jose Pablo GIL (CRC) /  Andrey RUBLEV (RUS)


Final

Luca CORINTELI (USA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [1]    6-3 6-3    Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) /  Diego PEDRAZA (COL) [2]



All times are GMT. The time now is 06:49 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.