MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Osaka Mayor's Cup | Japan | GA | 22 Oct 2012 | Winner: Nick KYRGIOS (AUS) (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=211713)

SapELee 10-20-2012 05:58 PM

Osaka Mayor's Cup | Japan | GA | 22 Oct 2012 | Winner: Nick KYRGIOS (AUS)
 
Tournament: Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Tennis Championships
Host Country: Japan
Grade: Grade A
Surface: Hard - Outdoor
Date: 22 October - 28 October 2012
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100026808
Official Tournament Website: http://www.kansaita.jp

Entry List (Modified 17 Oct 2012)

Code:

1        Nick KYRGIOS (AUS) 5 1       
2        Kaichi UCHIDA (JPN) 8 1       
3        Nikola MILOJEVIC (SRB) 9 1       
4        Borna CORIC (CRO) 50 1        1       
5        Ku Keon KANG (KOR) 58 1       
6        Anton DESYATNIK (RUS) 63 1       
7        Evan HOYT (GBR) 78 1       
8        Johan Sebastien TATLOT (FRA) 88 1       
9        Karen KHACHANOV (RUS) 92 1       
10        Cameron NORRIE (NZL) 93 1       
11        Cem ILKEL (TUR) 95 1       
12        Cheng-Yu YU (TPE) 98 1        1       
13        Krittin KOAYKUL (THA) 99 1       
14        Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) 112 1       
15        Alexandre FAVROT (FRA) 118 1       
16        Chi-Shan JAO (TPE) 127        9 1       
17        Thien NGUYEN HOANG (VIE) 129 1       
18        Dukyoung KIM (KOR) 130 1       
19        Adrian OBERT (GER) 140 1       
20        Bradley MOUSLEY (AUS) 141 1       
21        Ken ONISHI (JPN) 147 1       
22        Jay ANDRIJIC (AUS) 150 1       
23        Simeon ROSSIER (SUI) 151 1       
24        Pak Long YEUNG (HKG) 159 1       
25        Takashi SAITO (JPN) 164 1       
26        Omar JASIKA (AUS) 166 1       
27        Seong Chan HONG (KOR) 171 14 1       
28        Chun Hun WONG (HKG) 172 1       
29        Alexander SENDEGEYA (GBR) 177 1       
30        Kazuma KAWACHI (JPN) 187 1       
31        Paul WOERNER (GER) 188        3       
32        Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)        191 2 1       
33        Tom HILL (GBR) 200 1       
34        Benjamin BONZI (FRA) 201 1       
35        Michael MMOH (USA) 211 1       
36        Young Seok KIM (KOR) 219 29 1       
37        Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) 229 5 1       
38        Tommy MYLNIKOV (CAN) 232 95 1       
39        Jumpei YAMASAKI (JPN) 244 1       
40        Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 253 4 1       
41        Duck Hee LEE (KOR) 255        33 2       
42        Wei-Jen CHEN (TPE) 273        3 1       
43        Soichiro MORITANI (JPN) 282 1       
44        Maxime JANVIER (FRA) 284 1       
45        Nam Hoang LY (VIE) 285 2       
46        Suraj R PRABODH (IND) 288 1

Qualifying List (Modified 17 Oct 2012)

Code:


1        Adrian BODMER (SUI) 297 1       
2        KUAN-YI LEE (TPE) 339        25 2       
3        Thomas WEIRATHER (LIE) 399= 247 1       
4        Sung Min HAN (KOR) 402 1       
5        Toshiki MATSUYA (JPN) 422 1       
6        Anders Arenfeldt HOLM (DEN) 433 5 1       
7        Makoto OCHI (JPN) 451 1       
8        Andy LAU (HKG) 490 1       
9        Sora FUKUDA (JPN) 503 1       
10        Yusuke TAKAHASHI (JPN) 541 1       
11        Khalil NAJI (MAR) 555 3 1       
12        Haru INOUE (JPN) 591 1       
13        Keisuke NUMAJIRI (JPN) 624 1       
14        Shotaro GOTO (JPN) 632        1       
15        Daiki HAYASHI (JPN) 705 1       
16        Kennosuke NOUCHI (JPN) 714 1       
17        Kenta MIYOSHI (JPN) 717= 1       
18        Hidetoshi OWADA (JPN) 737 1       
19        Masaki OSAFUNE (JPN) 753 1       
20        Ryusei KATO (JPN) 796 1       
21        takumi TSUNEMATSU (JPN) 835 1       
22        keito IIJIMA (JPN) 936= 1       
23        Kenta KURITA (JPN) 996        1       
24        Shoma KATO (JPN) 1043=        1       
25        Yang MA (CHN) 1103= 1       
26        Kairi TERAKAWA (JPN) 1166= 1


SapELee 10-21-2012 05:18 PM

Qualifying
 
Code:

Round 1

    Thomas WEIRATHER (LIE) [1]        BYE 
    Ryusei KATO (JPN) [10]            6-0 6-0    Yuki YAMAMOTO (JPN)
    Toshiki MATSUYA (JPN) [2]        BYE 
    Taiki HASHIMOTO (JPN) [13]        6-4 7-6(7)  Yuichiro INUI (JPN)
    Anders Arenfeldt HOLM (DEN) [3]  BYE 
    Shoma KATO (JPN) [11]            6-0 6-3    Taisei MIYAMOTO (JPN)
    Andy LAU (HKG) [4]                BYE 
    Kaito UESUGI (JPN)                6-2 7-6(5)  Daiki HAYASHI (JPN) [9]
    Haru INOUE (JPN) [5]              BYE 
    Kousuke OGURA (JPN) [15]          6-3 6-4    Yuki MOCHIDUKI (JPN)
    Keisuke NUMAJIRI (JPN) [6]        BYE 
    Yusuke TAKEMOTO (JPN) [14]        6-3 7-6(2)  Yutaka TAKAHATA (JPN)
    Kennosuke NOUCHI (JPN) [7]        BYE 
    Kairi TERAKAWA (JPN) [12]        6-2 6-4    Tsuyoshi TAKAMURA (JPN)
    Hidetoshi OWADA (JPN) [8]        6-2 6-0    Yusuke MIYAI (JPN)
    Ayumu IWASAKI (JPN) [16]          6-0 6-1    Jiaqi DUAN (CHN)


Code:

Round 2 (Final)

    Thomas WEIRATHER (LIE) [1]        6-3 6-2    Ryusei KATO (JPN) [10]
    Toshiki MATSUYA (JPN) [2]        6-4 6-4    Taiki HASHIMOTO (JPN) [13]
    Anders Arenfeldt HOLM (DEN) [3]  6-2 6-2    Shoma KATO (JPN) [11]
    Kaito UESUGI (JPN)                6-3 6-2    Andy LAU (HKG) [4]
    Haru INOUE (JPN) [5]              7-5 7-5    Kousuke OGURA (JPN) [15]
    Yusuke TAKEMOTO (JPN) [14]        6-0 6-2    Keisuke NUMAJIRI (JPN) [6]
    Kennosuke NOUCHI (JPN) [7]        4-6 6-0 6-4 Kairi TERAKAWA (JPN) [12]
    Hidetoshi OWADA (JPN) [8]        6-3 6-4    Ayumu IWASAKI (JPN) [16]


SapELee 10-21-2012 05:21 PM

Maindraw
 
Nick KYRGIOS (AUS) [1] - Yusuke TAKEMOTO (JPN) (Q)
Paul WOERNER (GER) - Pak Long YEUNG (HKG)
KUAN-YI LEE (TPE) - Yusuke TAKAHASHI (JPN) (WC)
Thien NGUYEN HOANG (VIE) - Krittin KOAYKUL (THA) [15]

Johan Sebastien TATLOT (FRA) [9] - Kennosuke NOUCHI (JPN) (Q)
Young Seok KIM (KOR) - Young Seok KIM (KOR)
Makoto OCHI (JPN) (WC) - Anders Arenfeldt HOLM (DEN) (Q)
Alexander SENDEGEYA (GBR) - Anton DESYATNIK (RUS) [6]

Borna CORIC (CRO) [4] - Andreas MOLTKE-LETH (DEN)
Jumpei YAMASAKI (JPN) - Tom HILL (GBR)
Soichiro MORITANI (JPN) - Simeon ROSSIER (SUI)
Suraj R PRABODH (IND) - Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) [13]

Cem ILKEL (TUR) [12] - Masaki OSAFUNE (JPN) (WC)
Toshiki MATSUYA (JPN) (Q) - Maxime JANVIER (FRA)
Chi-Shan JAO (TPE) - Ken ONISHI (JPN)
Bradley MOUSLEY (AUS) - Ku Keon KANG (KOR) [5]

Cameron NORRIE (NZL) [8] - Wei-Jen CHEN (TPE)
Reona MASUO (JPN) (WC) - Jay ANDRIJIC (AUS)
Kazuma KAWACHI (JPN) - Seong Chan HONG (KOR)
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) - Karen KHACHANOV (RUS) [10]

Alexandre FAVROT (FRA) [16] - Duck Hee LEE (KOR)
Hidetoshi OWADA (JPN) (Q) - Adrian BODMER (SUI)
Takashi SAITO (JPN) - Nam Hoang LY (VIE)
Yuhei NAKAMURA (JPN) (WC) - Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]

Evan HOYT (GBR) [7] - Omar JASIKA (AUS)
Adrian OBERT (GER) - Renta TOKUDA (JPN) (WC)
Michael MMOH (USA) - Kaito UESUGI (JPN) (Q)
Sora FUKUDA (JPN) (WC) - Cheng-Yu YU (TPE) [11]

Dukyoung KIM (KOR) [14] - Chun Hun WONG (HKG)
Thomas WEIRATHER (LIE) (Q) - Shotaro GOTO (JPN) (WC)
Tommy MYLNIKOV (CAN) - Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
Benjamin BONZI (FRA) - Kaichi UCHIDA (JPN) [2]

SapELee 10-22-2012 08:57 PM

Round 1
 
Code:

1st Round

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]              6-3 6-3        Yusuke TAKEMOTO (JPN)
    Paul WOERNER (GER)                  6-2 6-3        Pak Long YEUNG (HKG)
    Yusuke TAKAHASHI (JPN)              6-3 6-2        KUAN-YI LEE (TPE)
    Thien NGUYEN HOANG (VIE)            2-6 6-3 6-4    Krittin KOAYKUL (THA) [15]
    Johan Sebastien TATLOT (FRA) [9]    6-1 6-2        Kennosuke NOUCHI (JPN)
    Young Seok KIM (KOR)                6-2 6-1        Haru INOUE (JPN)
    Anders Arenfeldt HOLM (DEN)        6-4 6-2        Makoto OCHI (JPN)
    Anton DESYATNIK (RUS) [6]          6-3 6-3        Alexander SENDEGEYA (GBR)
    Borna CORIC (CRO) [4]              6-2 6-4        Andreas MOLTKE-LETH (DEN)
    Jumpei YAMASAKI (JPN)              6-7(6) 7-6(1) 6-2  Tom HILL (GBR)
    Soichiro MORITANI (JPN)            7-6(3) 6-3      Simeon ROSSIER (SUI)
    Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) [13]  6-4 6-3        Suraj R PRABODH (IND)
    Cem ILKEL (TUR) [12]                6-0 6-1        Masaki OSAFUNE (JPN)
    Maxime JANVIER (FRA)                6-7(3) 6-4 6-3  Toshiki MATSUYA (JPN)
    Ken ONISHI (JPN)                    6-4 7-5        Chi-Shan JAO (TPE)
    Ku Keon KANG (KOR) [5]              6-2 7-6(5)      Bradley MOUSLEY (AUS)
    Cameron NORRIE (NZL) [8]            6-0 6-0        Wei-Jen CHEN (TPE)
    Jay ANDRIJIC (AUS)                  6-3 6-1        Reona MASUO (JPN)
    Seong Chan HONG (KOR)              4-6 7-6(0) 6-0  Kazuma KAWACHI (JPN)
    Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)      4-6 6-3 6-3    Karen KHACHANOV (RUS) [10]
    Duck Hee LEE (KOR)                  6-4 6-1        Alexandre FAVROT (FRA) [16]
    Adrian BODMER (SUI)                2-6 7-6(1) 6-1  Hidetoshi OWADA (JPN)
    Takashi SAITO (JPN)                7-6(3) 4-6 6-4  Nam Hoang LY (VIE)
    Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]          6-3 6-3        Yuhei NAKAMURA (JPN) 
    Omar JASIKA (AUS)                  6-4 6-1        Evan HOYT (GBR) [7]
    Adrian OBERT (GER)                  6-3 3-6 6-3    Renta TOKUDA (JPN)
    Michael MMOH (USA)                  6-2 7-5        Kaito UESUGI (JPN)
    Cheng-Yu YU (TPE) [11]              6-3 6-2        Sora FUKUDA (JPN)
    Dukyoung KIM (KOR) [14]            6-3 6-2        Chun Hun WONG (HKG)
    Shotaro GOTO (JPN)                  6-1 6-4        Thomas WEIRATHER (LIE)
    Tommy MYLNIKOV (CAN)                6-3 6-2        Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]            6-3 6-1        Benjamin BONZI (FRA)


SapELee 10-24-2012 08:38 PM

Round 2
 
Code:

2nd Round

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]              6-2 6-0        Paul WOERNER (GER)
    Yusuke TAKAHASHI (JPN)              6-4 6-4        Thien NGUYEN HOANG (VIE)
    Johan Sebastien TATLOT (FRA) [9]    6-2 6-2        Young Seok KIM (KOR)
    Anton DESYATNIK (RUS) [6]          6-1 1-6 6-4    Anders Arenfeldt HOLM (DEN)
    Borna CORIC (CRO) [4]              6-1 6-1        Jumpei YAMASAKI (JPN)
    Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) [13]  4-6 6-4 6-0    Soichiro MORITANI (JPN)
    Maxime JANVIER (FRA)                6-1 1-6 7-6(2)  Cem ILKEL (TUR) [12]
    Ken ONISHI (JPN)                    6-2 7-6(6)      Ku Keon KANG (KOR) [5]
    Jay ANDRIJIC (AUS)                  7-6(2) 6-4      Cameron NORRIE (NZL) [8]
    Seong Chan HONG (KOR)              6-2 6-4        Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
    Duck Hee LEE (KOR)                  6-4 7-6(5)      Adrian BODMER (SUI)
    Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]          6-4 6-4        Takashi SAITO (JPN)
    Omar JASIKA (AUS)                  6-2 2-6 6-3    Adrian OBERT (GER)
    Michael MMOH (USA)                  6-4 6-4        Cheng-Yu YU (TPE) [11]
    Shotaro GOTO (JPN)                  7-6(1) 6-3      Dukyoung KIM (KOR) [14]
    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]            3-6 7-5 7-5    Tommy MYLNIKOV (CAN)


SapELee 10-25-2012 08:23 PM

Round 3
 
Code:

3rd Round

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]            6-1 6-0        Yusuke TAKAHASHI (JPN)
    Johan Sebastien TATLOT (FRA) [9]  4-6 7-6(4) 6-0  Anton DESYATNIK (RUS) [6]
    Borna CORIC (CRO) [4]            7-5 6-2        Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) [13]
    Maxime JANVIER (FRA)              6-4 6-1        Ken ONISHI (JPN)
    Seong Chan HONG (KOR)            6-1 7-6(1)      Jay ANDRIJIC (AUS)
    Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]        6-2 6-2        Duck Hee LEE (KOR)
    Michael MMOH (USA)                6-3 6-4        Omar JASIKA (AUS)
    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]          6-4 3-6 6-4    Shotaro GOTO (JPN)


SapELee 10-26-2012 08:19 PM

Quarterfinals
 
Code:

Quarterfinal

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]      6-3 6-2              Johan Sebastien TATLOT (FRA) [9]
    Borna CORIC (CRO) [4]      6-2 6-0              Maxime JANVIER (FRA)
    Seong Chan HONG (KOR)      7-6(5) 5-4 Retired    Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]
    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]    3-6 7-5 6-0          Michael MMOH (USA)


SapELee 10-27-2012 04:18 PM

Semifinals
 
Code:

Semifinal

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]      7-6(5) 6-2    Borna CORIC (CRO) [4]
    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]    6-3 6-1        Seong Chan HONG (KOR)


SapELee 10-28-2012 07:36 PM

Final
 
Code:

Final

    Nick KYRGIOS (AUS) [1]    76(5) 76(4)    Kaichi UCHIDA (JPN) [2]


SapELee 10-28-2012 07:42 PM

Doubles
 
Code:


    1st Round
        Evan HOYT (GBR) /  Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]        6-3 6-4            Seong Chan HONG (KOR) /  Dukyoung KIM (KOR)
        Shotaro GOTO (JPN) /  Reona MASUO (JPN)              6-4 6-2            Adrian BODMER (SUI) /  Thomas WEIRATHER (LIE)
        Keisuke NUMAJIRI (JPN) /  Ken ONISHI (JPN)            6-4 6-1            Taiki HASHIMOTO (JPN) /  Suraj R PRABODH (IND)
        Michael MMOH (USA) /  Tommy MYLNIKOV (CAN)            6-4 6-1            Cem ILKEL (TUR) /  Cameron NORRIE (NZL) [5]
        Omar JASIKA (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS) [4]          6-2 6-2            keito IIJIMA (JPN) /  Kenta MIYOSHI (JPN)
        Nam Hoang LY (VIE) /  Jurence Zosimo MENDOZA (PHI)    7-6(3) 6-2        Andreas MOLTKE-LETH (DEN) /  Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
        Wei-Jen CHEN (TPE) /  Cheng-Yu YU (TPE)              6-0 4-6 [10-7]    Haru INOUE (JPN) /  Hidetoshi OWADA (JPN)
        Kennosuke NOUCHI (JPN) /  Kairi TERAKAWA (JPN)        3-6 6-4 [10-5]    Anders Arenfeldt HOLM (DEN) /  Simeon ROSSIER (SUI)
        Borna CORIC (CRO) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [8]    6-3 6-1            Kazuma KAWACHI (JPN) /  Soichiro MORITANI (JPN)
        Yusuke TAKAHASHI (JPN) /  Jumpei YAMASAKI (JPN)      6-2 6-2            Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA)
        Tom HILL (GBR) /  Chi-Shan JAO (TPE)                  2-6 7-6(5) [10-8]  Makoto OCHI (JPN) /  Yusuke TAKEMOTO (JPN)
        Adrian OBERT (GER) /  Paul WOERNER (GER)              6-2 2-6 [13-11]    Anton DESYATNIK (RUS) /  Karen KHACHANOV (RUS) [3]
        Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)          6-4 6-4            Ku Keon KANG (KOR) /  Young Seok KIM (KOR) [6]
        Sora FUKUDA (JPN) /  Shoma KATO (JPN)                6-4 6-1            Andy LAU (HKG) /  KUAN-YI LEE (TPE)
        Chun Hun WONG (HKG) /  Pak Long YEUNG (HKG)          6-1 6-2            Sung Min HAN (KOR) /  Renta TOKUDA (JPN)
        Takashi SAITO (JPN) /  Kaichi UCHIDA (JPN) [2]        6-2 6-3            Toshiki MATSUYA (JPN) /  Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
 

 2nd Round
        Evan HOYT (GBR) /  Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]          6-3 6-0              Shotaro GOTO (JPN) /  Reona MASUO (JPN)
        Michael MMOH (USA) /  Tommy MYLNIKOV (CAN)            6-3 7-6(6)            Keisuke NUMAJIRI (JPN) /  Ken ONISHI (JPN)
        Omar JASIKA (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS) [4]            6-3 6-2              Nam Hoang LY (VIE) /  Jurence Zosimo MENDOZA (PHI)
        Kennosuke NOUCHI (JPN) /  Kairi TERAKAWA (JPN)        7-6(5) 3-6 [10-4]    Wei-Jen CHEN (TPE) /  Cheng-Yu YU (TPE)
        Borna CORIC (CRO) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [8]    6-4 6-4              Yusuke TAKAHASHI (JPN) /  Jumpei YAMASAKI (JPN)
        Adrian OBERT (GER) /  Paul WOERNER (GER)              6-2 6-1              Tom HILL (GBR) /  Chi-Shan JAO (TPE)
        Sora FUKUDA (JPN) /  Shoma KATO (JPN)                  6-4 3-6 [12-10]      Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)
        Chun Hun WONG (HKG) /  Pak Long YEUNG (HKG)            6-3 4-6 [10-5]        Takashi SAITO (JPN) /  Kaichi UCHIDA (JPN) [2]
 

 Quarterfinal
        Michael MMOH (USA) /  Tommy MYLNIKOV (CAN)            6-1 6-2            Evan HOYT (GBR) /  Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]
        Omar JASIKA (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS) [4]            6-1 6-3            Kennosuke NOUCHI (JPN) /  Kairi TERAKAWA (JPN)
        Borna CORIC (CRO) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [8]    2-6 6-2 [10-8]    Adrian OBERT (GER) /  Paul WOERNER (GER)
        Chun Hun WONG (HKG) /  Pak Long YEUNG (HKG)            6-2 7-5            Sora FUKUDA (JPN) /  Shoma KATO (JPN)
 

 Semifinal
        Omar JASIKA (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS) [4]            6-0 6-4            Michael MMOH (USA) /  Tommy MYLNIKOV (CAN)
        Borna CORIC (CRO) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [8]    4-6 6-4 [10-3]    Chun Hun WONG (HKG) /  Pak Long YEUNG (HKG)
 

 Final
        Borna CORIC (CRO) /  Alexander SENDEGEYA (GBR) [8]    3-6 7-6(6) [10-4]    Omar JASIKA (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS) [4]



All times are GMT. The time now is 09:35 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.