MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Germany F19 [October 08 | Essen | Hard] Winner : Jan-Lennard Struff [GER] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=210917)

MissChaChaCha 10-05-2012 12:46 PM

Germany F19 [October 08 | Essen | Hard] Winner : Jan-Lennard Struff [GER]
 
GERMANY F19

Location : Essen, Germany
Type : $10K
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : -


Entry List

1 Jan-Lennard STRUFF (GER) 267
2 Bastian KNITTEL (GER) 269
3 Jesse HUTA GALUNG (NED) 272
4 Stefan SEIFERT (GER) 292
5 Timo NIEMINEN (FIN) 348
6 Alexander WARD (GBR) 411
7 Adrian SIKORA (SVK) 467
8 Alexey VATUTIN (RUS) 515
9 Tim PUETZ (GER) 598
10 Marvin NETUSCHIL (GER) 635
11 George VON MASSOW (GER) 653
12 Tom BURN (GBR) 665
13 Jan BLECHA (CZE) 707
14 Hugo NYS (FRA) 732
15 Ralph REGUS (GER) 762
16 Richard WAITE (GER) 789
17 Maximilian DINSLAKEN (GER) 795
18 Matthias WUNNER (GER) 831
19 Alban MEUFFELS (NED) 842
20 Tim NEKIC (GER) 859

21 (Q) Matthew PIEROT (NED) 876
22 (Q) Micke KONTINEN (FIN) 901
23 (Q) Lennart ZYNGA (GER) 1002
24 (Q) Maximilian ABEL (GER) 1134
25 (Q) Yan SABANIN (RUS) 1161
26 (Q) Robin STANEK (CZE) 1286
27 (Q) Timon REICHELT (GER) 1389
28 (Q) Torsten WIETOSKA (GER) 1425

29 (wc) Tom SCHONENBERG (GER) 1338
30 (wc) Kevin DEDEN (GER)
31 (wc) Hannes WAGNER (GER)
32 (wc) Thorben MICHAELIS (GER)

MissChaChaCha 10-05-2012 12:47 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
Qualifying Draw

1st Round

Matthew Pierot [NED/1] vs. Bye
Lukas Ruepke [GER] d. Andrei Soltoianu [MDA] 6-4 6-3
Andre Straka [GER] d. Patryk Janik [POL] 7-5 6-2
Philipp Dittmer [GER/16] vs. Bye

Micke Kontinen [FIN/2] vs. Bye
Sascha Kloer [GER/w.c] d. Jannik Roettlingsberger [GER/w.c] 6-0 4-6 6-0
Michael Lux [GER] d. Luke Steeb [GER/w.c] 6-2 6-3
Yannick Ebbinghaus [NED/10] vs. Bye

David Thurner [GER/3] vs. Bye
Kim Moellers [GER] d. Lucius Von Arnim [GER/w.c] 7-6(5) 6-4
Jannis Kahlke [GER] d. Bart De Gelder [NED] 7-5 6-3
Robin Stanek [CZE/11] vs. Bye

Lennart Zynga [GER/4] vs. Bye
Pirmin Haenle [GER] d. Koen Wiggemans [NED] 6-2 6-0
David Pel [NED] d. Daniel Pashayan [RUS/w.c] 6-2 6-1
Mario Eckardt [GER/13] vs. Bye

Enrico Alonso De Pedro [GER/5] vs. Bye
Paul Monteban [NED] d. Nicolas Ernst [GER] 5-7 6-2 6-1
Egbert Weverink [NED] d. Christian Hesz [GER/w.c] 6-7(5) 6-1 6-4
Torsten Wietoska [GER/14] vs. Bye

Philip Davydenko [RUS/6] vs. Bye
Benjamin Strunk [GER/w.c] d. Ioannis Vanidis [GRE] 6-0 6-0
Mats Moraing [GER] d. David Eisenzapf [GER] 6-2 6-0
Timon Reichelt [GER/12] vs. Bye

Colin Van Beem [NED/7] vs. Bye
Bobbie De Goeijen [NED] d. Hermann Gertmann [GER] 6-0 6-0
Johann Willems [GER] d. Rens Bouwmans [NED] 6-0 6-0
Yan Sabanin [RUS/9] vs. Bye

Maximilian Abel [GER/8] vs. Bye
Florian Barth [GER] d. Stefan De Jong [NED] 3-6 6-3 6-2
Alexander Mannapov [GER] d. Leon Schutt [GER] 3-6 6-2 6-0
Matt Simpson [NZL/15] vs. Bye


2nd Round

Matthew Pierot [NED/1] d. Lukas Ruepke [GER] 6-2 6-0
Philipp Dittmer [GER/16] d. Andre Straka [GER] 7-6(5) 7-5

Micke Kontinen [FIN/2] d. Sascha Kloer [GER/w.c] 6-1 3-6 7-5
Yannick Ebbinghaus [NED/10] d. Michael Lux [GER] 6-1 1-6 6-2

David Thurner [GER/3] d. Kim Moellers [GER] 6-3 6-2
Robin Stanek [CZE/11] d. Jannis Kahlke [GER] 6-2 6-3

Lennart Zynga [GER/4] d. Pirmin Haenle [GER] 6-0 6-2
David Pel [NED] d. Mario Eckardt [GER/13] 6-2 7-5

Paul Monteban [NED] d. Enrico Alonso De Pedro [GER/5] 7-5 2-1 ret.
Torsten Wietoska [GER/14] d. Egbert Weverink [NED] 6-4 6-2

Philip Davydenko [RUS/6] d. Benjamin Strunk [GER/w.c] 5-0 ret.
Timon Reichelt [GER/12] d. Mats Moraing [GER] 6-4 6-4

Colin Van Beem [NED/7] d. Bobbie De Goeijen [NED] 7-5 3-6 6-2
Yan Sabanin [RUS/9] d. Johann Willems [GER] 6-4 7-6(3)

Maximilian Abel [GER/8] d. Florian Barth [GER] 6-4 6-0
Matt Simpson [NZL/15] d. Alexander Mannapov [GER] 6-1 6-0


Final Round

Matthew Pierot [NED/1] d. Philipp Dittmer [GER/16] 6-4 6-1
Micke Kontinen [FIN/2] d. Yannick Ebbinghaus [NED/10] 7-6(5) 4-6 6-3
Robin Stanek [CZE/11] d. David Thurner [GER/3] 6-3 6-4
Lennart Zynga [GER/4] d. David Pel [NED] 6-3 6-1
Torsten Wietoska [GER/14] d. Paul Monteban [NED] 6-3 6-0
Timon Reichelt [GER/12] d. Philip Davydenko [RUS/6] 3-6 7-6(5) 6-1
Yan Sabanin [RUS/9] d. Colin Van Beem [NED/7] 4-6 7-6(1) 6-4
Maximilian Abel [GER/8] d. Matt Simpson [NZL/15] 6-3 6-4

MissChaChaCha 10-05-2012 12:47 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
DOUBLES

1st Round

M.Dinslaken / G.Von Massow [GER/1] d. M.Linhart / J.Wenzel [GER] 6-2 6-3
T.Reichelt / R.Waite [GER] d. D.Pel / M.Pierot [NED] 7-6(4) 6-4
K.Moellers / B.Strunk [GER] d. M.Moraing / T.Schonenberg [GER] w.o
K.Deden / S.Kloer [GER/w.c] d. J.Blecha / A.Sikora [CZE/SVK/3] w.o

M.Netuschil / M.Wunner [GER] d. H.Nys / T.Puetz [FRA/GER/4] 7-5 3-6 10-8
B.De Goeijen / J.Huta Galung [NED] d. T.Michaelis / H.Wagner [GER/w.c] 7-5 6-1
P-A.Karwasz / L.Zynga [GER/Alt] d. M.Abel / J.Willems [GER/w.c] 6-3 2-6 11-9
R.Frantzen / A.Ward [NED/GBR] d. M.Kontinen / T.Nieminen [FIN/2] 6-1 5-7 10-3

P-A.Karwasz / L.Zynga [GER/Alt] replace P.Haenle / M.Simpson [GER/NZL]


Quarterfinal

M.Dinslaken / G.Von Massow [GER/1] d. T.Reichelt / R.Waite [GER] w.o
K.Deden / S.Kloer [GER/w.c] d. K.Moellers / B.Strunk [GER] 6-3 6-2
M.Netuschil / M.Wunner [GER] d. B.De Goeijen / J.Huta Galung [NED] 6-1 6-7(4) 10-3
R.Frantzen / A.Ward [NED/GBR] d. P-A.Karwasz / L.Zynga [GER/Alt] 6-4 3-6 17-15


Semifinal

K.Deden / S.Kloer [GER/w.c] d. M.Dinslaken / G.Von Massow [GER/1] 6-4 6-4
R.Frantzen / A.Ward [NED/GBR] d. M.Netuschil / M.Wunner [GER] 6-3 4-6 10-3


FINAL

R.Frantzen / A.Ward [NED/GBR] d. K.Deden / S.Kloer [GER/w.c] 3-6 6-3 10-6

MissChaChaCha 10-05-2012 12:47 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
MAIN DRAW

1st Round

Jan-Lennard Struff [GER/1] d. Richard Waite [GER] 6-2 6-0
Tom Schonenberg [GER/w.c] d. Yan Sabanin [RUS/Q] 7-6(3) 6-3
Tim Nekic [GER] d. Thorben Michaelis [GER/w.c] 6-2 6-1
Alexey Vatutin [RUS/8] d. Maximilian Abel [GER/Q] 6-3 6-4

Jesse Huta Galung [NED/3] d. Lennart Zynga [GER/Q] 6-3 6-2
Matthias Wunner [GER] d. Maximilian Dinslaken [GER] 4-6 6-3 7-5
Tim Puetz [GER] d. Ralph Regus [GER] 6-4 6-4
Timo Nieminen [FIN/5] d. Matthew Pierot [NED/Q] 6-4 7-6(1)

Adrian Sikora [SVK/7] d. Torsten Wietoska [GER/Q] 6-3 6-7(3) 6-3
Hannes Wagner [GER/w.c] d. Alban Meuffels [NED] 6-2 7-5
Micke Kontinen [FIN/Q] d. Kevin Deden [GER/w.c] 7-5 7-5
Stefan Seifert [GER/4] d. Timon Reichelt [GER/Q] 6-3 6-4

Alexander Ward [GBR/6] d. Tom Burn [GBR] 7-5 6-2
Robin Stanek [CZE/Q] d. Jan Blecha [CZE] 5-5 ret.
Hugo Nys [FRA] d. Marvin Netuschil [GER] 6-4 6-2
Bastian Knittel [GER/2] d. George Von Massow [GER] 7-5 6-2


2nd Round

Jan-Lennard Struff [GER/1] d. Tom Schonenberg [GER/w.c] 7-6(2) 6-1
Alexey Vatutin [RUS/8] d. Tim Nekic [GER] 3-6 6-1 6-2
Jesse Huta Galung [NED/3] d. Matthias Wunner [GER] 6-2 3-6 6-3
Timo Nieminen [FIN/5] d. Tim Puetz [GER] 3-6 6-3 6-4

Adrian Sikora [SVK/7] d. Hannes Wagner [GER/w.c] 7-6(4) 6-4
Stefan Seifert [GER/4] d. Micke Kontinen [FIN/Q] 6-2 3-0 ret.
Alexander Ward [GBR/6] d. Robin Stanek [CZE/Q] 6-1 6-4
Bastian Knittel [GER/2] d. Hugo Nys [FRA] 6-2 6-2


Quarterfinal

Jan-Lennard Struff [GER/1] d. Alexey Vatutin [RUS/8] 6-3 6-4
Timo Nieminen [FIN/5] d. Jesse Huta Galung [NED/3] 6-4 6-4
Stefan Seifert [GER/4] d. Adrian Sikora [SVK/7] 6-1 7-5
Bastian Knittel [GER/2] d. Alexander Ward [GBR/6] 6-1 6-4


Semifinal

Jan-Lennard Struff [GER/1] d. Timo Nieminen [FIN/5] 7-6(4) 6-1
Bastian Knittel [GER/2] d. Stefan Seifert [GER/4] 5-7 6-4 6-4


FINAL

Jan-Lennard Struff [GER/1] d. Bastian Knittel [GER/2] 6-3 6-2

Sombrerero loco 10-05-2012 04:07 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
GL nys, heliovaara, struff!!great players, great event

Sombrerero loco 10-07-2012 11:20 AM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
2 rounds of qualies to be played today?
GL micke :)

Sombrerero loco 10-08-2012 08:52 AM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
go micke please qualify, want to see you here in MD!!

Sombrerero loco 10-08-2012 09:33 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
wow!! too close micke :bowdown: but he qualified and drew a wc now...please get the victory there!

Nathaliia 10-09-2012 11:22 AM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
i've got a qualifying report on kontinen's 2nd round match (and some others) ;)
http://www.tennisalternative.com/ger...rt-rn1732.html

Sombrerero loco 10-09-2012 11:29 AM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
:woohoo: super-like it :bowdown:

Sombrerero loco 10-09-2012 10:28 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
hugo won, well done!!

Sombrerero loco 10-10-2012 07:19 PM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
micke won :woohoo: 1 point, nice run considering he just came back here!

Sombrerero loco 10-12-2012 09:55 AM

Re: Germany F19 [October 08 | Essen | Hard]
 
micke, hugo :hug:
micke just too tired on his abs, too much tennis these days


All times are GMT. The time now is 06:52 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.