MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Bolivia F4 [October 01 | La Paz | Clay] Winner : Federico Zeballos [BOL] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=210563)

MissChaChaCha 09-28-2012 12:36 PM

Bolivia F4 [October 01 | La Paz | Clay] Winner : Federico Zeballos [BOL]
 
BOLIVIA F4

Location : La Paz, Bolivia
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -


Entry List

1 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 484
2 Mauricio ECHAZU (PER) 487
3 Juan Pablo ORTIZ (ARG) 538
4 Facundo MENA (ARG) 556
5 Federico CORIA (ARG) 562
6 Sergio GALDOS (PER) 625
7 Hernan CASANOVA (ARG) 725
8 Sebastian SERRANO (COL) 778
9 Valentin FLOREZ (ARG) 812
10 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 872
11 Hugo DELLIEN (BOL) 932
12 Fabricio BURDISSO (ARG) 1029
13 Andres CEPPO (ARG) 1035
14 Mauricio ESTIVARIZ (BOL) 1038
15 Federico ZEBALLOS (BOL) 1066
16 Jose BENITEZ (PAR) 1092
17 Mauricio DORIA-MEDINA (BOL) 1117
18 Rodrigo SANCHEZ (PER) 1169
19 Matias CASTRO (ARG) 1185
20 Jose Maria PAEZ (ARG) 1557 (SE)

21 (Q) Sebastian Exequiel PINI (ARG) 1053
22 (Q) Francisco ARRECHEA (ARG) 1212
23 (Q) Alejandro MENDOZA (BOL) 1279
24 (Q) Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 1739
25 (Q) Pedro BERNARDI (BRA) 1828
26 (Q) Juan Manuel MATUTE (ARG) 1874
27 (Q) Oscar ALMADA (ARG)
28 (Q) Juan Ignacio GALARZA (ARG)

29 (wc) Rodrigo BANZER (BOL)
30 (wc) Fabricio LANZA (BOL)
31 (wc) Daniel ARRIEN (BOL)
32 (wc) Murkel Alejandro DELLIEN VELASCO (BOL)

MissChaChaCha 09-28-2012 12:36 PM

Re: Bolivia F4 [October 01 | La Paz | Clay]
 
Qualifying Draw

1st Round

Sebastian Exequiel Pini [ARG/1] vs. Bye
Karim Alejandro Mignani [ARG] vs. Bye
Manuel Barros [ARG] d. Marcelo Miranda [BOL] 6-3 6-2
Matias Valdes [CHI] vs. Bye

Francisco Arrechea [ARG/2] vs. Bye
Gabriel Blanco [ARG] d. Leandro Portmann [ARG] 6-4 ret.
Juan Ignacio Iliev [ARG] d. Laureano Alvarez [ARG] 6-4 7-5
Gerardo Cornejo [CHI] vs. Bye

Alejandro Mendoza [BOL/3] vs. Bye
Andre Ku Meza [PER] vs. Bye
Agustin Moyano [ARG] d. Sebastian Eguez [BOL] 6-1 3-6 7-5
Rodrigo Jesus Garcia [BOL] vs. Bye

Marco-Antonio Rojas [BOL/4] vs. Bye
Oscar Almada [ARG] d. Duilio Vallebuona [PER] 3-6 6-4 6-4
Gabriel Ruiz Auad [BOL] d. Rodrigo Arias [BOL] 7-5 4-6 6-2
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo [ARG/11] vs. Bye

Juan Pablo Boada G. [BOL/5] vs. Bye
Vicente Valdes [CHI] vs. Bye
Wilfredo Gherson Pino Quijano [PER] d. Julian Garcia [ARG] 6-4 6-3
Juan Manuel Matute [ARG/12] vs. Bye

Diego Choque [BOL/6] vs. Bye
Alexander Merino [PER] d. Rodrigo Huber [ARG] 6-2 1-0 ret.
Sasha Supruniuk [ARG] d. Matias Vargas [BOL] 6-2 6-0
Juan Cruz Estevarena [ARG/9] vs. Bye

Sixto Segovia [ARG/7] vs. Bye
Luis Felipe Tirado Montano [BOL] vs. Bye
Erick Rodolfo Miranda [BOL] d. Rodrigo Castro Aravena [CHI] 6-3 6-1
Pedro Bernardi [BRA/10] vs. Bye

Tomas Iriarte [ARG/8] vs. Bye
Santiago Zuliani [ARG] d. Tomislav Saulo Vrsalovic [BOL] 7-6(5) 6-2
Juan Ignacio Galarza [ARG] d. David Omar Barbieri De Peray [PAR] 6-1 6-0
Kevin Prando [ARG/13] vs. Bye


2nd Round

Sebastian Exequiel Pini [ARG/1] d. Karim Alejandro Mignani [ARG] 6-0 6-2
Manuel Barros [ARG] d. Matias Valdes [CHI] 6-1 6-2

Francisco Arrechea [ARG/2] d. Gabriel Blanco [ARG] 3-6 6-2 6-3
Juan Ignacio Iliev [ARG] d. Gerardo Cornejo [CHI] 6-7(4) 7-6(3) 6-0

Alejandro Mendoza [BOL/3] d. Andre Ku Meza [PER] 6-3 6-0
Agustin Moyano [ARG] d. Rodrigo Jesus Garcia [BOL] 6-2 6-1

Oscar Almada [ARG] d. Marco-Antonio Rojas [BOL/4] 4-6 7-6(6) 6-3
Gabriel Ruiz Auad [BOL] d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo [ARG/11] 7-6(6) 6-3

Juan Pablo Boada G. [BOL/5] d. Vicente Valdes [CHI] 6-3 6-2
Juan Manuel Matute [ARG/12] d. Wilfredo Gherson Pino Quijano [PER] 6-7(3) 6-4 6-2

Alexander Merino [PER] d. Diego Choque [BOL/6] 6-3 6-3
Juan Cruz Estevarena [ARG/9] d. Sasha Supruniuk [ARG] 6-2 6-4

Sixto Segovia [ARG/7] d. Luis Felipe Tirado Montano [BOL] 6-0 6-4
Pedro Bernardi [BRA/10] d. Erick Rodolfo Miranda [BOL] 6-2 6-1

Tomas Iriarte [ARG/8] d. Santiago Zuliani [ARG] 6-1 6-0
Juan Ignacio Galarza [ARG] d. Kevin Prando [ARG/13] 6-2 6-2


Final Round

Sebastian Exequiel Pini [ARG/1] d. Manuel Barros [ARG] 7-6(4) 6-1
Francisco Arrechea [ARG/2] d. Juan Ignacio Iliev [ARG] 6-4 6-4
Alejandro Mendoza [BOL/3] d. Agustin Moyano [ARG] 6-1 5-7 6-4
Oscar Almada [ARG] d. Gabriel Ruiz Auad [BOL] 6-7(5) 6-2 6-3
Juan Manuel Matute [ARG/12] d. Juan Pablo Boada G. [BOL/5] 2-6 7-6(4) 7-6(3)
Juan Cruz Estevarena [ARG/9] d. Alexander Merino [PER] 6-2 5-7 6-4
Pedro Bernardi [BRA/10] d. Sixto Segovia [ARG/7] 2-6 6-2 6-2
Juan Ignacio Galarza [ARG] d. Tomas Iriarte [ARG/8] 6-4 6-1

MissChaChaCha 09-28-2012 12:36 PM

Re: Bolivia F4 [October 01 | La Paz | Clay]
 
DOUBLES

1st Round

M.Echazu / S.Galdos [PER/1] d. H.Casanova / J.P.Ortiz [ARG] 6-3 6-1
M.Estivariz / F.Zeballos [BOL] d. R.Banzer / M.Dellien Velasco [BOL/w.c] 6-4 7-5
A.Mendoza / M-A.Rojas [BOL] d. T.Iriarte / S.Segovia [ARG] 7-5 6-3
J.Benitez / A.Ceppo [PAR/ARG] d. F.Coria / V.Florez [ARG/3] 6-7(7) 6-4 10-8

C.Diaz-Figueroa / S.Serrano [GUA/COL/4] d. R.Makiguchi / S.Pini [JPN/ARG] 6-3 7-6(3)
F.Burdisso / J.C.Estevarena [ARG] d. R.Garcia / M.Vargas [BOL/w.c] w.o
F.Arrechea / K.Prando [ARG] d. D.Choque / G.Ruiz Auad [BOL/w.c] 7-6(6) 6-2
H.Dellien / M.Doria-Medina [BOL/2] d. F.Mena / R.Sanchez [ARG/PER] 6-3 6-3


Quarterfinal

M.Estivariz / F.Zeballos [BOL] d. M.Echazu / S.Galdos [PER/1] 6-3 6-4
A.Mendoza / M-A.Rojas [BOL] d. J.Benitez / A.Ceppo [PAR/ARG] 6-3 6-2
C.Diaz-Figueroa / S.Serrano [GUA/COL/4] d. F.Burdisso / J.C.Estevarena [ARG] 6-7(2) 6-2 10-5
H.Dellien / M.Doria-Medina [BOL/2] d. F.Arrechea / K.Prando [ARG] 6-2 6-2


Semifinal

M.Estivariz / F.Zeballos [BOL] d. A.Mendoza / M-A.Rojas [BOL] 6-3 6-7(3) 10-7
C.Diaz-Figueroa / S.Serrano [GUA/COL/4] d. H.Dellien / M.Doria-Medina [BOL/2] 3-6 7-5 10-3


FINAL

C.Diaz-Figueroa / S.Serrano [GUA/COL/4] d. M.Estivariz / F.Zeballos [BOL] 7-5 7-5

MissChaChaCha 09-28-2012 12:37 PM

Re: Bolivia F4 [October 01 | La Paz | Clay]
 
MAIN DRAW

1st Round

Christopher Diaz-Figueroa [GUA/1] d. Juan Manuel Matute [ARG/Q] 6-4 6-4
Pedro Bernardi [BRA/Q] d. Matias Castro [ARG] 6-7(5) 6-3 6-4
Ryusei Makiguchi [JPN] d. Francisco Arrechea [ARG/Q] 6-4 0-6 6-4
Valentin Florez [ARG/8] d. Sebastian Serrano [COL] 7-5 6-3

Jose Benitez [PAR] d. Federico Coria [ARG/4] 6-7(5) 6-1 6-3
Juan Ignacio Galarza [ARG/Q] d. Rodrigo Banzer [BOL/w.c] 6-3 6-0
Federico Zeballos [BOL] d. Fabricio Burdisso [ARG] 7-6(4) 6-3
Hernan Casanova [ARG/7] d. Juan Cruz Estevarena [ARG/Q] 0-6 6-1 7-5

Sergio Galdos [PER/6] d. Fabricio Lanza [BOL/w.c] 6-3 6-3
Oscar Almada [ARG/Q] d. Daniel Arrien [BOL/w.c] 7-6(2) 6-1
Hugo Dellien [BOL] d. Rodrigo Sanchez [PER] 6-2 2-6 7-5
Facundo Mena [ARG/3] d. Sebastian Exequiel Pini [ARG/Q] 7-5 6-3

Juan Pablo Ortiz [ARG/5] d. Murkel Alejandro Dellien Velasco [BOL/w.c] 6-4 6-4
Mauricio Doria-Medina [BOL] d. Alejandro Mendoza [BOL/Q] 6-4 6-4
Jose Maria Paez [ARG] d. Mauricio Estivariz [BOL] 7-6(2) 6-3
Mauricio Echazu [PER/2] d. Andres Ceppo [ARG] 6-2 6-2


2nd Round

Christopher Diaz-Figueroa [GUA/1] d. Pedro Bernardi [BRA/Q] 3-6 6-3 6-2
Ryusei Makiguchi [JPN] d. Valentin Florez [ARG/8] 7-6(2) 6-2
Juan Ignacio Galarza [ARG/Q] d. Jose Benitez [PAR] 2-6 6-4 6-4
Federico Zeballos [BOL] d. Hernan Casanova [ARG/7] 7-5 6-1

Sergio Galdos [PER/6] d. Oscar Almada [ARG/Q] 6-2 6-4
Facundo Mena [ARG/3] d. Hugo Dellien [BOL] 6-3 3-6 6-2
Mauricio Doria-Medina [BOL] d. Juan Pablo Ortiz [ARG/5] 6-1 6-7(8) 7-6(5)
Jose Maria Paez [ARG] d. Mauricio Echazu [PER/2] 6-3 6-4


Quarterfinal

Ryusei Makiguchi [JPN] d. Christopher Diaz-Figueroa [GUA/1] 6-2 3-6 7-6(4)
Federico Zeballos [BOL] d. Juan Ignacio Galarza [ARG/Q] 3-6 6-3 7-5
Sergio Galdos [PER/6] d. Facundo Mena [ARG/3] 4-6 7-6(6) 6-4
Jose Maria Paez [ARG] d. Mauricio Doria-Medina [BOL] 7-6(5) 6-4


Semifinal

Federico Zeballos [BOL] d. Ryusei Makiguchi [JPN] 6-3 6-4
Jose Maria Paez [ARG] d. Sergio Galdos [PER/6] 7-6(3) 4-6 7-6(8)


FINAL

Federico Zeballos [BOL] d. Jose Maria Paez [ARG] 6-2 6-4


All times are GMT. The time now is 09:43 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.