MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Colombia F4 [October 01 | Villavicencio | Clay] Winner : Patricio Heras [ARG] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=210558)

MissChaChaCha 09-28-2012 01:12 PM

Colombia F4 [October 01 | Villavicencio | Clay] Winner : Patricio Heras [ARG]
 
COLOMBIA F4

Location : Villavicencio, Colombia
Type : $15K
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -


Entry List

1 Alejandro GONZALEZ (COL) 288
2 Guillermo HORMAZABAL (CHI) 289
3 Michael QUINTERO (COL) 523
4 Patricio HERAS (ARG) 565
5 Jose HERNANDEZ (DOM) 618
6 Nicolas Gustavo KAUER (CHI) 652
7 Joss ESPASANDIN (SUI) 677
8 Yuri BEZERUK (AUS) 754
9 Matheson KLEIN (AUS) 846
10 Tomas BUCHHASS (ARG) 855
11 Gustavo STERIN (ARG) 936
12 Christopher RACZ (USA) 1023
13 Marvin BARKER (NZL) 1028
14 Keith-Patrick CROWLEY (RSA) 1069
15 Felipe MANTILLA (COL) 1077
16 Felipe ESCOBAR (COL) 1116
17 Pedro Pablo RUIZ (COL) 1209
18 Jose Maria PANIAGUA (ARG) 1235
19 Steffen ZORNOSA (COL) 1517
20 Daniel CERON (COL)

21 (Q) Tigre HANK (MEX) 1759
22 (Q) Juan Pablo SIERRA GOMEZ (COL)
23 (Q) Edwin BURITICA (COL)
24 (Q) Pablo TELLEZ (COL)
25 (Q) Tomas BUILES (COL)
26 (Q) Juan Pablo SILVA SALDARRIAGA (COL)
27 (Q) Barlaham ZULUAGA GAVIRIA (COL)
28 (Q) Camilo OSORIO (COL)

29 (wc) Sander BRENDMOE (NOR) 1847
30 (wc) Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
31 (wc) Miguel BECERRA (COL)
32 (wc) Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)

MissChaChaCha 09-28-2012 01:12 PM

Re: Colombia F4 [October 01 | Villavicencio | Clay]
 
Qualifying Draw

1st Round

Tigre Hank [MEX/1] vs. Bye
Daniel Elahi Galan Riveros [COL] vs. Bye
Victor Javier Rodriguez Diaz [COL] vs. Bye
Juan Antonio Jimenez Junca [COL] vs. Bye

Hans Alex Nielsen Rodriguez [COL] vs. Bye
Santiago Andres Diaz [COL] vs. Bye
Pablo Tellez [COL] vs. Bye
Juan David Caicedo Gutierrez [COL] vs. Bye

Jose N. Calero [COL] vs. Bye
Camilo Osorio [COL] vs. Bye
Simon Hernandez Salinas [COL] vs. Bye
Wilson Andres Ramirez Amaya [COL] vs. Bye

Juan Pablo Mateus Parra [COL] vs. Bye
Tomas Builes [COL] vs. Bye
Luis Osio [USA] vs. Bye
Nicolas Manrique Botero [COL] vs. Bye

Ben O'Brien [AUS] vs. Bye
Andres N. Alvarado [COL] vs. Bye
Sergio Riveros [COL] d. Gregorio Rojas [COL] 6-1 6-3
Juan Pablo Silva Saldarriaga [COL] vs. Bye

Juan Pablo Sierra Gomez [COL] vs. Bye
Sergio Avella [COL] d. Oscar Torres [COL] 6-4 2-6 6-3
Nicolas Duarte [COL] d. Lukas Steenbakkers [ARU] 6-4 6-4
Jefferson Brand [COL] vs. Bye

Edwin Buritica [COL] vs. Bye
Jose Sebastian Herrera Piedrahita [COL] d. Juan David Quincoz Talero [COL] 6-3 6-0
Omar Felipe Lopez Torres [COL] d. Hernan Ariza Vargas [COL] 6-0 6-2
Juan Camilo Amador Hoyos [COL] vs. Bye

Juan Miguel Jaramillo [COL] vs. Bye
Barlaham Zuluaga Gaviria [COL] d. Pablo Borrero Ferrer [COL] 6-4 6-4
William Jamphier Melano Granados [COL] d. Jhonatan Prieto Perez [COL] 2-6 6-3 6-4
Andres J. Alvarado [COL] vs. Bye


2nd Round

Tigre Hank [MEX/1] d. Daniel Elahi Galan Riveros [COL] 6-0 6-3
Victor Javier Rodriguez Diaz [COL] d. Juan Antonio Jimenez Junca [COL] 6-1 6-0

Hans Alex Nielsen Rodriguez [COL] d. Santiago Andres Diaz [COL] 6-1 6-4
Pablo Tellez [COL] d. Juan David Caicedo Gutierrez [COL] 7-5 6-2

Camilo Osorio [COL] d. Jose N. Calero [COL] 6-3 7-5
Simon Hernandez Salinas [COL] d. Wilson Andres Ramirez Amaya [COL] 6-0 6-0

Tomas Builes [COL] d. Juan Pablo Mateus Parra [COL] 6-1 6-2
Luis Osio [USA] d. Nicolas Manrique Botero [COL] 6-2 6-0

Ben O'Brien [AUS] d. Andres N. Alvarado [COL] 6-3 1-6 7-6(3)
Juan Pablo Silva Saldarriaga [COL] d. Sergio Riveros [COL] 6-2 6-1

Juan Pablo Sierra Gomez [COL] d. Sergio Avella [COL] 4-6 6-2 6-3
Jefferson Brand [COL] d. Nicolas Duarte [COL] 6-0 6-7(5) 6-3

Edwin Buritica [COL] d. Jose Sebastian Herrera Piedrahita [COL] 6-1 6-3
Omar Felipe Lopez Torres [COL] d. Juan Camilo Amador Hoyos [COL] 6-2 6-1

Barlaham Zuluaga Gaviria [COL] d. Juan Miguel Jaramillo [COL] 6-2 6-1
William Jamphier Melano Granados [COL] d. Andres J. Alvarado [COL] 6-1 6-2


Final Round

Tigre Hank [MEX/1] d. Victor Javier Rodriguez Diaz [COL] 6-0 6-0
Pablo Tellez [COL] d. Hans Alex Nielsen Rodriguez [COL] 6-7(1) 7-6(3) 6-2
Camilo Osorio [COL] d. Simon Hernandez Salinas [COL] 3-6 6-0 7-6(5)
Tomas Builes [COL] d. Luis Osio [USA] 7-6(4) 6-1
Juan Pablo Silva Saldarriaga [COL] d. Ben O'Brien [AUS] 6-1 2-6 6-3
Juan Pablo Sierra Gomez [COL] d. Jefferson Brand [COL] 6-3 3-6 6-2
Edwin Buritica [COL] d. Omar Felipe Lopez Torres [COL] 6-1 6-7(5) 6-1
Barlaham Zuluaga Gaviria [COL] d. William Jamphier Melano Granados [COL] 6-1 6-4

MissChaChaCha 09-28-2012 01:13 PM

Re: Colombia F4 [October 01 | Villavicencio | Clay]
 
DOUBLES

1st Round

A.Gonzalez / F.Mantilla [COL/1] d. J.Carvajal Torres / L.Steenbakkers [COL/ARU/w.c] 6-0 6-1
F.Escobar / J.M.Jaramillo [COL] d. J.Prieto Perez / O.Torres [COL/w.c] 6-3 6-2
Y.Bezeruk / M.Klein [AUS] d. T.Builes / C.Racz [COL/USA] 6-1 6-1
P.Heras / G.Sterin [ARG/3] d. N.Duarte / J.Sierra Gomez [COL] 6-1 6-3

T.Hank / S.Zornosa [MEX/COL] d. G.Hormazabal / N.G.Kauer [CHI/4] w.o
J.Brand / S.Diaz [COL/w.c] d. L.Osio / B.Zuluaga Gaviria [USA/COL] 7-6(6) 6-2
K-P.Crowley / J.Hernandez [RSA/DOM] d. S.Brendmoe / G.Gomez [NOR/ARG] 6-3 6-3
P.P.Ruiz / M.Ruiz Naranjo [COL] d. M.Barker / M.Quintero [NZL/COL/2] 7-5 6-7(3) 10-8


Quarterfinal

A.Gonzalez / F.Mantilla [COL/1] d. F.Escobar / J.M.Jaramillo [COL] 6-2 6-2
Y.Bezeruk / M.Klein [AUS] d. P.Heras / G.Sterin [ARG/3] 6-4 4-6 10-7
T.Hank / S.Zornosa [MEX/COL] d. J.Brand / S.Diaz [COL/w.c] 6-3 6-3
K-P.Crowley / J.Hernandez [RSA/DOM] d. P.P.Ruiz / M.Ruiz Naranjo [COL] 6-2 6-2


Semifinal

Y.Bezeruk / M.Klein [AUS] d. A.Gonzalez / F.Mantilla [COL/1] 6-4 6-2
T.Hank / S.Zornosa [MEX/COL] d. K-P.Crowley / J.Hernandez [RSA/DOM] 6-3 6-4


FINAL

Y.Bezeruk / M.Klein [AUS] d. T.Hank / S.Zornosa [MEX/COL] 6-2 6-4

MissChaChaCha 09-28-2012 01:14 PM

Re: Colombia F4 [October 01 | Villavicencio | Clay]
 
MAIN DRAW

1st Round

Guillermo Hormazabal [CHI/1] d. Jose Fernando Carvajal Torres [COL/w.c] 6-2 6-0
Tomas Buchhass [ARG] d. Mateo Andres Ruiz Naranjo [COL/w.c] 6-2 6-0
Barlaham Zuluaga Gaviria [COL/Q] d. Juan Pablo Silva Saldarriaga [COL/Q] 6-1 6-0
Matheson Klein [AUS] d. Nicolas Gustavo Kauer [CHI/6] 7-5 6-3

Patricio Heras [ARG/4] d. Steffen Zornosa [COL] 6-1 6-1
Christopher Racz [USA] d. Tomas Builes [COL/Q] 6-3 6-1
Gustavo Sterin [ARG] d. Sander Brendmoe [NOR/w.c] 6-1 6-0
Jose Hernandez [DOM/5] d. Keith-Patrick Crowley [RSA] 6-1 6-7(5) 7-6(5)

Yuri Bezeruk [AUS/8] d. Felipe Mantilla [COL] 6-1 3-6 6-4
Pablo Tellez [COL/Q] d. Miguel Becerra [COL/w.c] 6-4 6-3
Tigre Hank [MEX/Q] d. Edwin Buritica [COL/Q] 6-1 6-4
Jose Maria Paniagua [ARG] d. Michael Quintero [COL/3] 1-0 ret.

Joss Espasandin [SUI/7] d. Marvin Barker [NZL] 6-1 6-2
Felipe Escobar [COL] d. Camilo Osorio [COL/Q] 6-1 6-3
Pedro Pablo Ruiz [COL] d. Daniel Ceron [COL] 6-2 1-6 6-4
Alejandro Gonzalez [COL/2] d. Juan Pablo Sierra Gomez [COL/Q] 6-0 6-0


2nd Round

Guillermo Hormazabal [CHI/1] d. Tomas Buchhass [ARG] 6-1 6-4
Matheson Klein [AUS] d. Barlaham Zuluaga Gaviria [COL/Q] 6-2 6-0
Patricio Heras [ARG/4] d. Christopher Racz [USA] 6-3 6-3
Jose Hernandez [DOM/5] d. Gustavo Sterin [ARG] 6-2 6-0

Yuri Bezeruk [AUS/8] d. Pablo Tellez [COL/Q] 3-6 6-3 6-2
Jose Maria Paniagua [ARG] d. Tigre Hank [MEX/Q] 6-3 6-4
Felipe Escobar [COL] d. Joss Espasandin [SUI/7] 6-1 1-0 ret.
Alejandro Gonzalez [COL/2] d. Pedro Pablo Ruiz [COL] 6-2 6-4


Quarterfinal

Guillermo Hormazabal [CHI/1] d. Matheson Klein [AUS] 6-4 6-7(2) 7-6(3)
Patricio Heras [ARG/4] d. Jose Hernandez [DOM/5] 6-3 3-6 6-1
Jose Maria Paniagua [ARG] d. Yuri Bezeruk [AUS/8] 7-5 6-2
Alejandro Gonzalez [COL/2] d. Felipe Escobar [COL] 6-0 6-1


Semifinal

Patricio Heras [ARG/4] d. Guillermo Hormazabal [CHI/1] 6-4 6-7(5) 6-4
Alejandro Gonzalez [COL/2] d. Jose Maria Paniagua [ARG] 6-3 6-0


FINAL

Patricio Heras [ARG/4] d. Alejandro Gonzalez [COL/2] 7-6(7) 6-4


All times are GMT. The time now is 12:03 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.