MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Serbia F12 [September 10 | Subotica | Clay] Winner : Jozef Kovalik [SVK] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=209661)

MissChaChaCha 09-07-2012 12:13 PM

Serbia F12 [September 10 | Subotica | Clay] Winner : Jozef Kovalik [SVK]
 
SERBIA F12

Location : Subotica, Serbia
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Dino Marcan [CRO]


Entry List

1 Axel MICHON (FRA) 338
2 Marc RATH (AUT) 417
3 Jozef KOVALIK (SVK) 442
4 Miljan ZEKIC (SRB) 445
5 Danilo PETROVIC (SRB) 480
6 Nicolas REISSIG (AUT) 528
7 Tihomir GROZDANOV (BUL) 652
8 Mislav HIZAK (CRO) 672
9 Lucas POUILLE (FRA) 699
10 Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) 737
11 Toby MARTIN (GBR) 772
12 Miki JANKOVIC (SRB) 820
13 Viktor FILIPENKO (HUN) 830
14 Jiri SKOLOUDIK (CZE) 859
15 Denis BEJTULAHI (SRB) 955
16 Tomislav JOTOVSKI (MKD) 999
17 Mathias BOURGUE (FRA) 1021
18 Ilija VUCIC (SRB) 1045
19 Otakar LUCAK (CZE) 1056
20 Ivan MILIVOJEVIC (SRB) 1842 (SE)

21 (Q) Juraj MASAR (SVK) 1046
22 (Q) Levente GODRY (HUN) 1065
23 (Q) Marko MIJACEVIC (CRO) 1065
24 (Q) Thomas GIRAUDEAU (FRA) 1103
25 (Q) Adrian PARTL (SVK) 1115
26 (Q) Teodor Nicolae MARIN (ROU) 1649
27 (Q) Shendrit DEARI (MKD) 1741
28 (Q) Gordan BRKIC (CRO)

29 (wc) Bojan TEMUNOVIC (SRB) 1234
30 (wc) Pedja KRSTIN (SRB) 1446
31 (wc) Laslo DJERE (SRB) 1649
32 (wc) Gergely MADARASZ (HUN)

MissChaChaCha 09-07-2012 12:13 PM

Re: Serbia F12 [September 10 | Subotica | Clay]
 
Qualifying Draw

1st Round

Juraj Masar [SVK/1] vs. Bye
Vuk Vuckovic [SRB] d. Branislav Djordjevic [SRB] 6-0 6-0
Lorenz Ilg [GER] vs. Bye
Predrag Marjanovic [SRB] vs. Bye

Levente Godry [HUN/2] vs. Bye
Filip Stipcic [SRB] d. Aleksandar Simic [SRB] 6-0 6-0
Adrian Fernandez [MEX] d. Botond Sari [HUN] 6-3 6-2
Pavle Daljev [SRB] vs. Bye

Marko Mijacevic [CRO/3] vs. Bye
Andrei Cociasu [ROU] d. Marcel Ruzic [CRO] 6-2 3-6 6-3
Vlad Corneliu Pop [ROU] d. Srdjan Trosic [CRO] 7-6(2) 6-4
Zeljko Ivic [CRO] vs. Bye

Thomas Giraudeau [FRA/4] vs. Bye
Marko Vujovic [SRB] d. Djordje Jokic [SRB] 6-2 6-2
Sergey Akopov [RUS] d. Dusan Milojevic [SRB] 7-6(2) 6-4
Bojan Zdravkovic [SRB/12] vs. Bye

Javier Herrera-Eguiluz [MEX/5] vs. Bye
Daniel Kopeinigg [AUT] d. Stefan Roganovic [SRB] 6-2 6-0
Loic Ducourau [FRA] d. Ognjen Vasiljevic [SRB] 6-2 6-2
Shendrit Deari [MKD/9] vs. Bye

Adrian Partl [SVK/6] vs. Bye
Jan Zednik [CZE] d. Stefan Lugonjic [SRB] 6-0 6-4
Slobodan Jevtic [SRB] d. Sean Wheatley [AUS] 6-4 6-0
Mate Cutura [CRO/10] vs. Bye

Matej Sabanov [CRO/7] vs. Bye
Gordan Brkic [CRO] d. Ferdun Shevkedov [BUL] 7-5 6-2
Oleksandr Gorovyts [UKR] d. Nikola Dzaleta [SRB] 6-3 6-3
Petar Tomic [SRB/13] vs. Bye

Teodor Nicolae Marin [ROU/8] vs. Bye
Gabor Mathe [HUN] d. Filip Nikolic [SRB] 6-4 6-4
Antun Vidak [CRO] d. Stefan Ristic [SRB] 2-0 ret.
Milan Krnjetin [SRB/11] vs. Bye


2nd Round

Juraj Masar [SVK/1] d. Vuk Vuckovic [SRB] 6-1 6-0
Lorenz Ilg [GER] d. Predrag Marjanovic [SRB] 6-2 6-3

Levente Godry [HUN/2] d. Filip Stipcic [SRB] 6-1 6-3
Adrian Fernandez [MEX] d. Pavle Daljev [SRB] 7-5 6-1

Marko Mijacevic [CRO/3] d. Andrei Cociasu [ROU] 6-3 6-7(8) 6-1
Zeljko Ivic [CRO] d. Vlad Corneliu Pop [ROU] 4-6 6-3 ret.

Thomas Giraudeau [FRA/4] d. Marko Vujovic [SRB] 6-2 6-4
Bojan Zdravkovic [SRB/12] d. Sergey Akopov [RUS] 6-0 6-1

Daniel Kopeinigg [AUT] d. Javier Herrera-Eguiluz [MEX/5] 6-3 7-5
Shendrit Deari [MKD/9] d. Loic Ducourau [FRA] 2-6 6-4 6-3

Adrian Partl [SVK/6] d. Jan Zednik [CZE] 6-0 6-2
Mate Cutura [CRO/10] d. Slobodan Jevtic [SRB] 6-1 6-3

Gordan Brkic [CRO] d. Matej Sabanov [CRO/7] 6-4 7-6(2)
Petar Tomic [SRB/13] d. Oleksandr Gorovyts [UKR] 3-6 6-4 6-4

Teodor Nicolae Marin [ROU/8] d. Gabor Mathe [HUN] 7-6(3) 2-6 6-1
Milan Krnjetin [SRB/11] d. Antun Vidak [CRO] 6-3 6-3


Final Round

Juraj Masar [SVK/1] d. Lorenz Ilg [GER] 6-3 6-1
Levente Godry [HUN/2] d. Adrian Fernandez [MEX] 6-3 6-1
Marko Mijacevic [CRO/3] d. Zeljko Ivic [CRO] 6-3 6-3
Thomas Giraudeau [FRA/4] d. Bojan Zdravkovic [SRB/12] 6-2 1-6 6-4
Shendrit Deari [MKD/9] d. Daniel Kopeinigg [AUT] 4-6 6-1 6-2
Adrian Partl [SVK/6] d. Mate Cutura [CRO/10] 6-1 5-7 6-0
Gordan Brkic [CRO] d. Petar Tomic [SRB/13] 6-1 6-1
Teodor Nicolae Marin [ROU/8] d. Milan Krnjetin [SRB/11] 6-4 6-4

MissChaChaCha 09-07-2012 12:14 PM

Re: Serbia F12 [September 10 | Subotica | Clay]
 
DOUBLES

1st Round

T.Jotovski / M.Zekic [MKD/SRB/1] vs. Bye
J.Herrera-Eguiluz / B.Temunovic [MEX/SRB] d. O.Gorovyts / D.Kopeinigg [UKR/AUT] 6-3 6-4
M.Krnjetin / M.Vartabedian [SRB/USA] d. I.Milivojevic / A.Vidak [SRB/CRO] 6-4 7-6(5)
J.Kovalik / O.Lucak [SVK/CZE/4] vs. Bye

M.Cutura / M.Sabanov [CRO/3] vs. Bye
S.Deari / P.Tomic [MKD/SRB] d. P.Daljev / A.Fernandez [SRB/MEX] 7-6(5) 4-6 10-5
T.N.Marin / M.Mijacevic [ROU/CRO] vs. Bye
M.Rath / N.Reissig [AUT/2] vs. Bye


Quarterfinal

T.Jotovski / M.Zekic [MKD/SRB/1] d. J.Herrera-Eguiluz / B.Temunovic [MEX/SRB] 6-3 6-7(3) 10-7
J.Kovalik / O.Lucak [SVK/CZE/4] d. M.Krnjetin / M.Vartabedian [SRB/USA] 6-0 6-0
S.Deari / P.Tomic [MKD/SRB] d. M.Cutura / M.Sabanov [CRO/3] 4-6 6-3 10-8
M.Rath / N.Reissig [AUT/2] d. T.N.Marin / M.Mijacevic [ROU/CRO] 7-6(2) 7-5


Semifinal

J.Kovalik / O.Lucak [SVK/CZE/4] d. T.Jotovski / M.Zekic [MKD/SRB/1] 6-2 6-3
M.Rath / N.Reissig [AUT/2] d. S.Deari / P.Tomic [MKD/SRB] 6-2 6-4


FINAL

J.Kovalik / O.Lucak [SVK/CZE/4] d. M.Rath / N.Reissig [AUT/2] 7-6(1) 6-4

MissChaChaCha 09-07-2012 12:15 PM

Re: Serbia F12 [September 10 | Subotica | Clay]
 
MAIN DRAW

1st Round

Axel Michon [FRA/1] d. Adrian Partl [SVK/Q] 3-6 6-3 6-0
Laslo Djere [SRB/w.c] d. Juraj Masar [SVK/Q] 1-6 7-5 6-4
Milan Krnjetin [SRB/L.L] d. Ivan Milivojevic [SRB] 3-6 6-3 6-4
Lucas Pouille [FRA/8] d. Tomislav Jotovski [MKD] 6-3 3-6 6-2

Miljan Zekic [SRB/3] d. Mathias Bourgue [FRA] 5-7 7-6(5) 6-2
Gergely Madarasz [HUN/w.c] d. Gordan Brkic [CRO/Q] 7-6(2) 7-6(3)
Levente Godry [HUN/Q] d. Thomas Giraudeau [FRA/Q] 6-3 6-4
Danilo Petrovic [SRB/5] d. Sasa Stojisavljevic [SRB] 6-1 7-6(4)

Nicolas Reissig [AUT/6] d. Ilija Vucic [SRB] 6-1 6-7(4) 7-5
Pedja Krstin [SRB/w.c] d. Denis Bejtulahi [SRB] 6-7(4) 6-1 4-0 ret.
Marko Mijacevic [CRO/Q] d. Bojan Temunovic [SRB/w.c] 6-1 6-0
Jozef Kovalik [SVK/4] d. Jiri Skoloudik [CZE] 7-6(2) 7-5

Tihomir Grozdanov [BUL/7] d. Toby Martin [GBR] 6-4 6-3
Miki Jankovic [SRB] d. Teodor Nicolae Marin [ROU/Q] 6-1 6-3
Otakar Lucak [CZE] d. Shendrit Deari [MKD/Q] 6-1 6-1
Marc Rath [AUT/2] d. Viktor Filipenko [HUN] 6-4 6-4

Milan Krnjetin [SRB/L.L] replaces Mislav Hizak [CRO]


2nd Round

Laslo Djere [SRB/w.c] d. Axel Michon [FRA/1] 6-1 6-7(2) 7-6(5)
Lucas Pouille [FRA/8] d. Milan Krnjetin [SRB/L.L] 6-4 6-2
Gergely Madarasz [HUN/w.c] d. Miljan Zekic [SRB/3] 6-2 4-6 6-3
Danilo Petrovic [SRB/5] d. Levente Godry [HUN/Q] 6-2 6-3

Nicolas Reissig [AUT/6] d. Pedja Krstin [SRB/w.c] 6-0 6-2
Jozef Kovalik [SVK/4] d. Marko Mijacevic [CRO/Q] 6-1 6-2
Miki Jankovic [SRB] d. Tihomir Grozdanov [BUL/7] 7-6(5) 6-7(4) 7-6(5)
Marc Rath [AUT/2] d. Otakar Lucak [CZE] 7-5 6-3


Quarterfinal

Laslo Djere [SRB/w.c] d. Lucas Pouille [FRA/8] 6-3 7-5
Danilo Petrovic [SRB/5] d. Gergely Madarasz [HUN/w.c] 6-1 6-1
Jozef Kovalik [SVK/4] d. Nicolas Reissig [AUT/6] 6-2 6-2
Marc Rath [AUT/2] d. Miki Jankovic [SRB] 6-4 6-1


Semifinal

Laslo Djere [SRB/w.c] d. Danilo Petrovic [SRB/5] 6-4 6-4
Jozef Kovalik [SVK/4] d. Marc Rath [AUT/2] 4-0 ret.


FINAL

Jozef Kovalik [SVK/4] d. Laslo Djere [SRB/w.c] 3-6 6-0 6-3


All times are GMT. The time now is 05:43 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.