MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 Aug 2012 | Winner: Nick KYRGIOS (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=208352)

SapELee 08-16-2012 11:57 PM

Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 Aug 2012 | Winner: Nick KYRGIOS
 
Tournament: Canadian Open Junior Championships
Host Country: Canada
Grade: Grade 1
Surface: Hard - Outdoor
Date: 26 August - 01 September 2012
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100026729
Official Tournament Website: http://www.tennis-junior-repentigny.com/

Code:

Entry List (Modified 16 Aug 2012)

1  Filip PELIWO (CAN) 2 1
2  Nikola MILOJEVIC (SRB) 6 1
3  Andrew HARRIS (AUS) 7 1
4  Nick KYRGIOS (AUS) 8 1
5  Kaichi UCHIDA (JPN) 9 1
6  Daniel MASUR (GER) 13 1
7  Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 14 1
8  Liam BROADY (GBR) 15 1
9  Herkko POLLANEN (FIN) 19 1 1
10  Hyeon CHUNG (KOR) 21 1
11  Kevin KACZYNSKI (GER) 22 1
12  Maximilian MARTERER (GER) 23 1
13  Kyle EDMUND (GBR) 29 1
14  Jordan THOMPSON (AUS) 30 1
15  Wayne MONTGOMERY (RSA) 33 1
16  Enzo COUACAUD (FRA) 34 1
17  Gabriel FRIEDRICH (BRA) 35 3 1
18  Christian GARIN (CHI) 36 1
19  Elias YMER (SWE) 39 16 1
20  Mikael TORPEGAARD (DEN) 40 1 1
21  Karim HOSSAM (EGY) 41 1 1
22  Yoshihito NISHIOKA (JPN) 45 1
23  Filip BERGEVI (SWE) 47 2 1
24  Maxime HAMOU (FRA) 53 1
25  Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) 58 1
26  Ku Keon KANG (KOR) 59 1
27  Quentin HALYS (FRA) 60 1
28  Connor FARREN (USA) 61 1
29  Evan HOYT (GBR) 72 1
30  Lucas GOMEZ (MEX) 76 1
31  Lukas MUGEVICIUS (LTU) 82 1
32  Or RAM-HAREL (ISR) 83 1
33  Ricky MEDINILLA (MEX) 90 1 1
34  Luke BAMBRIDGE (GBR) 1

Code:

Qualifying List (Modified 16 Aug 2012)

1  Cameron NORRIE (NZL) 91 1
2  Brayden SCHNUR (CAN) 105 1
3  Hugo DI FEO (CAN) 120 1
4  Martin REDLICKI (USA) 122 1
5  Sumit NAGAL (IND) 131 1
6  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 133 1
7  Luca CORINTELI (USA) 145 1
8  Diego PEDRAZA (COL) 147 6 1
9  Guilherme HADLICH (BRA) 151 4 1
10  Franz SYDOW (NED) 164 1
11  Daniel KERZNERMAN (USA) 212 1
12  Nicolas JARRY (USA) 244 1
13  Toby MITCHELL (GBR) 255 1
14  Justin BUTSCH (USA) 269 1
15  Aws LAARIBI (TUN) 303 3 1
16  Alexander DAY (CAN) 321 1
17  Andres ALFONZO PAREDES (VEN) 352 1
18  Tommy MYLNIKOV (CAN) 394 1
19  Drew HALBAUER (USA) 412 1


SapELee 08-26-2012 03:12 AM

Qualifying
 
Code:


Round 1

    Sumit NAGAL (IND) [1]            BYE 
    Drew HALBAUER (USA) [8]          6-0 6-1            Ethan ITZKOVITZ (CAN)
    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [2]    BYE 
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [7] 4-0 Ret            Thomas BACHAND-COTE (CAN)
    Nicolas JARRY (USA) [3]          6-2 6-2            Roger Jr. HERNANDEZ (CAN)
    Olivier GINGRAS (CAN) [12]      6-3 6-1            Laurent MAILLOUX (CAN)
    Colin CHAMPAGNE (CAN)            BYE 
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [9]  2-6 6-2 6-1        Sid DONARSKI (CAN)
    Aws LAARIBI (TUN) [5]            6-2 6-2            Simon COTE (CAN)
    Louis-Philippe HAMEL (CAN)      7-5 6-0            Joey VATANADILOK (USA) [10]
    Dylan NUNEZ (USA) [6]            7-5 6-7(3) 6-3    Mathieu QUEZEL-ST-PIERRE (CAN)
    Raheel MANJI (CAN) [11]          6-3 6-1            Rached RIHANI (CAN)

Round 2 (Final)

    Sumit NAGAL (IND) [1]            7-5 6-7(6) 6-3    Drew HALBAUER (USA) [8]
    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [2]    5-7 7-6(5) 7-6(0)  Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [7]
    Nicolas JARRY (USA) [3]          6-2 6-4            Olivier GINGRAS (CAN) [12]
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [9]    6-0 6-1            Colin CHAMPAGNE (CAN)
    Aws LAARIBI (TUN) [5]            6-1 6-1            Louis-Philippe HAMEL (CAN)
    Dylan NUNEZ (USA) [6]            7-5 6-2            Raheel MANJI (CAN) [11]


SapELee 08-26-2012 03:25 AM

Maindraw
 
http://www.tennis-junior-repentigny....2012/08/BS.pdf

Filip PELIWO (CAN) [1] - BYE
Filip BERGEVI (SWE) - Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) (Q)
Maxime HAMOU (FRA) - Lucas GOMEZ (MEX)
Wayne MONTGOMERY (RSA) [14] - BYE

Hyeon CHUNG (KOR) [9] - BYE
Luke BAMBRIDGE (GBR) - Christian GARIN (CHI)
Philippe COURTEAU (CAN) (WC) - Connor FARREN (USA)
Herkko POLLANEN (FIN) [8] - BYE

Kaichi UCHIDA (JPN) [4]
- BYE
Evan HOYT (GBR) - Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) (Q)
Mikael TORPEGAARD (DEN) - Brayden SCHNUR (CAN) (WC)
Jordan THOMPSON (AUS) [13] - BYE

Kevin KACZYNSKI (GER) [10]
- BYE
Cameron NORRIE (NZL) - Dylan NUNEZ (USA) (Q)
Quentin HALYS (FRA) - Edward NGUYEN (CAN) (WC)
Liam BROADY (GBR) [7] - BYE

Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [6]
- BYE
Aws LAARIBI (TUN) (Q) - Drew HALBAUER (USA) (LL)
Or RAM-HAREL (ISR) - Alexander DAY (CAN) (WC)
Maximilian MARTERER (GER) [11] - BYE

Enzo COUACAUD (FRA) [15] - BYE
Elias YMER (SWE) - Martin REDLICKI (USA) (SE)
Martin BERAN (CAN) (WC) - Lukas MUGEVICIUS (LTU)
Nick KYRGIOS (AUS) [3] - BYE

Daniel MASUR (GER) [5]
- BYE
Franz SYDOW (NED) (SE) - Ricky MEDINILLA (MEX)
Ku Keon KANG (KOR) - Louis-Philippe HAMEL (CAN) (LL)
Kyle EDMUND (GBR) [12] - BYE

Gabriel FRIEDRICH (BRA) [16] - BYE
Yoshihito NISHIOKA (JPN) - Nicolas JARRY (USA) (Q)
Sumit NAGAL (IND) (Q) - Hugo DI FEO (CAN) (WC)
Nikola MILOJEVIC (SRB) [2] - BYE

SapELee 08-28-2012 12:12 AM

Round 1
 
Code:

1st Round

    Filip PELIWO (CAN) [1]        BYE 
    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) (Q)  2-6 6-1 6-2  Filip BERGEVI (SWE)           
    Maxime HAMOU (FRA)            6-4 6-3      Lucas GOMEZ (MEX)
    Wayne MONTGOMERY (RSA) [14]    BYE 
    Hyeon CHUNG (KOR) [9]          BYE 
    Luke BAMBRIDGE (GBR)          6-3 6-1      Christian GARIN (CHI)
    Connor FARREN (USA)            6-3 6-4      Philippe COURTEAU (CAN)
    Herkko POLLANEN (FIN) [8]      BYE 
    Kaichi UCHIDA (JPN) [4]        BYE 
    Evan HOYT (GBR)                6-1 7-5      Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Mikael TORPEGAARD (DEN)        6-1 6-2      Brayden SCHNUR (CAN) (WC)
    Jordan THOMPSON (AUS) [13]    BYE 
    Kevin KACZYNSKI (GER) [10]    BYE 
    Cameron NORRIE (NZL)          3-6 6-3 6-0  Dylan NUNEZ (USA)
    Quentin HALYS (FRA)            6-4 6-4      Edward NGUYEN (CAN)
    Liam BROADY (GBR) [7]          BYE 
    Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [6]  BYE 
    Aws LAARIBI (TUN)              6-1 2-0 Ret  Drew HALBAUER (USA)
    Or RAM-HAREL (ISR)            7-5 6-4      Alexander DAY (CAN) (WC)
    Maximilian MARTERER (GER) [11] BYE 
    Enzo COUACAUD (FRA) [15]      BYE 
    Elias YMER (SWE)              7-6(5) 7-6(5) Martin REDLICKI (USA) (SE)
    Lukas MUGEVICIUS (LTU)        6-3 6-2      Martin BERAN (CAN)
    Nick KYRGIOS (AUS) [3]        BYE 
    Daniel MASUR (GER) [5]        BYE 
    Ricky MEDINILLA (MEX)          6-4 6-4      Franz SYDOW (NED)
    Ku Keon KANG (KOR)            6-1 6-0      Louis-Philippe HAMEL (CAN)
    Kyle EDMUND (GBR) [12]        BYE 
    Gabriel FRIEDRICH (BRA) [16]  BYE 
    Yoshihito NISHIOKA (JPN)      6-4 4-6 6-2  Nicolas JARRY (USA)
    Hugo DI FEO (CAN) (WC)        6-4 6-2      Sumit NAGAL (IND) (Q)           
    Nikola MILOJEVIC (SRB) [2]    BYE


SapELee 08-30-2012 02:27 AM

Round 2 & 3
 
Code:

2nd Round

    Filip PELIWO (CAN) [1]            6-2 6-4        Hassan NDAYISHIMIYE (BDI)
    Wayne MONTGOMERY (RSA) [14]        6-3 6-3        Maxime HAMOU (FRA)
    Hyeon CHUNG (KOR) [9]              3-6 6-3 6-3    Luke BAMBRIDGE (GBR)
    Herkko POLLANEN (FIN) [8]          6-4 3-6 6-4    Connor FARREN (USA)
    Kaichi UCHIDA (JPN) [4]            6-4 6-3        Evan HOYT (GBR)
    Jordan THOMPSON (AUS) [13]        4-6 6-4 6-1    Mikael TORPEGAARD (DEN)
    Kevin KACZYNSKI (GER) [10]        6-3 6-2        Cameron NORRIE (NZL)
    Liam BROADY (GBR) [7]              6-4 5-7 6-3    Quentin HALYS (FRA)
    Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [6]      7-6(4) 6-4      Aws LAARIBI (TUN)
    Maximilian MARTERER (GER) [11]    6-2 6-0        Or RAM-HAREL (ISR)
    Enzo COUACAUD (FRA) [15]          3-6 6-3 7-6(1)  Elias YMER (SWE)
    Nick KYRGIOS (AUS) [3]            7-6(5) 6-3      Lukas MUGEVICIUS (LTU)
    Daniel MASUR (GER) [5]            6-2 6-4        Ricky MEDINILLA (MEX)
    Kyle EDMUND (GBR) [12]            7-5 5-7 6-1    Ku Keon KANG (KOR)
    Yoshihito NISHIOKA (JPN)          6-3 6-2        Gabriel FRIEDRICH (BRA) [16]
    Hugo DI FEO (CAN)                  6-4 6-2        Nikola MILOJEVIC (SRB) [2]

Code:

3rd Round

    Filip PELIWO (CAN) [1]            6-3 2-1 Ret    Wayne MONTGOMERY (RSA) [14]
    Hyeon CHUNG (KOR) [9]            6-2 2-6 6-2    Herkko POLLANEN (FIN) [8]
    Jordan THOMPSON (AUS) [13]        6-3 7-5        Kaichi UCHIDA (JPN) [4]
    Liam BROADY (GBR) [7]            6-4 6-1        Kevin KACZYNSKI (GER) [10]
    Maximilian MARTERER (GER) [11]    6-2 3-6 6-3    Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [6]
    Nick KYRGIOS (AUS) [3]            6-1 7-5        Enzo COUACAUD (FRA) [15]
    Kyle EDMUND (GBR) [12]            6-4 7-6(7)      Daniel MASUR (GER) [5]
    Yoshihito NISHIOKA (JPN)          6-1 7-5        Hugo DI FEO (CAN)


Sombrerero loco 08-30-2012 09:59 PM

Re: Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 August - 01 September 2012
 
GL liam in the qfs

SapELee 08-31-2012 08:48 PM

Quarterfinals
 
Code:

Quarterfinal

    Filip PELIWO (CAN) [1]    7-6(4) 6-3            Hyeon CHUNG (KOR) [9]
    Liam BROADY (GBR) [7]      6-0 6-4              Jordan THOMPSON (AUS) [13]
    Nick KYRGIOS (AUS) [3]    6-7(4) 7-6(4) 6-3    Maximilian MARTERER (GER) [11]
    Kyle EDMUND (GBR) [12]    6-2 6-2              Yoshihito NISHIOKA (JPN)


Hian-GOAT 08-31-2012 10:21 PM

Re: Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 August - 01 September 2012
 
Liam :)

SapELee 09-01-2012 02:36 PM

Semifinals
 
Code:

Semifinal

    Liam BROADY (GBR) [7]      6-3 2-6 7-5    Filip PELIWO (CAN) [1]
    Nick KYRGIOS (AUS) [3]    7-5 6-0        Kyle EDMUND (GBR) [12]


Sombrerero loco 09-01-2012 02:40 PM

Re: Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 August - 01 September 2012
 
liam saved match points to win that match :bowdown: please take the title

SapELee 09-02-2012 01:12 AM

Final
 
Singles Final

Code:

Final

    Nick KYRGIOS (AUS) [3]    6-2 6-3    Liam BROADY (GBR) [7]


Doubles Results
Code:

1st Round

    Filip PELIWO (CAN) /  Kaichi UCHIDA (JPN) [1]                BYE 
    Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Elias YMER (SWE)                  6-3 6-3            Enzo COUACAUD (FRA) /  Quentin HALYS (FRA)
    Louis-Philippe HAMEL (CAN) /  Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)    2-6 6-4 [10-6]    Laurent MAILLOUX (CAN) /  Raheel MANJI (CAN)
    Filip BERGEVI (SWE) /  Mikael TORPEGAARD (DEN) [8]          BYE 
    Nick KYRGIOS (AUS) /  Jordan THOMPSON (AUS) [3]              BYE 
    Nicolas JARRY (USA) /  Franz SYDOW (NED)                    7-6(3) 4-6 [10-6]  Martin BERAN (CAN) /  Edward NGUYEN (CAN)
    Evan HOYT (GBR) /  Or RAM-HAREL (ISR)                        6-2 2-6 [10-7]      Ricky MEDINILLA (MEX) /  Martin REDLICKI (USA)
    Luke BAMBRIDGE (GBR) /  Liam BROADY (GBR) [5]                BYE 
    Gabriel FRIEDRICH (BRA) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [7]      BYE 
    Sumit NAGAL (IND) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI)              6-3 6-1            Philippe COURTEAU (CAN) /  Olivier GINGRAS (CAN)
    Alexander DAY (CAN) /  Aws LAARIBI (TUN)                    Walkover            Christian GARIN (CHI) /  Lucas GOMEZ (MEX)
    Nikola MILOJEVIC (SRB) /  Wayne MONTGOMERY (RSA) [4]        BYE 
    Hyeon CHUNG (KOR) /  Ku Keon KANG (KOR) [6]                  BYE 
    Cameron NORRIE (NZL) /  Herkko POLLANEN (FIN)                6-2 6-4            Sid DONARSKI (CAN) /  Kevin KACZYNSKI (GER)
    Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN)                    6-4 6-4            Drew HALBAUER (USA) /  Dylan NUNEZ (USA)
    Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]          BYE 

2nd Round

    Filip PELIWO (CAN) /  Kaichi UCHIDA (JPN) [1]              7-5 6-4        Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Elias YMER (SWE)
    Filip BERGEVI (SWE) /  Mikael TORPEGAARD (DEN) [8]          6-1 6-1        Louis-Philippe HAMEL (CAN) /  Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Nick KYRGIOS (AUS) /  Jordan THOMPSON (AUS) [3]            6-3 6-3        Nicolas JARRY (USA) /  Franz SYDOW (NED)
    Luke BAMBRIDGE (GBR) /  Liam BROADY (GBR) [5]              6-3 6-1        Evan HOYT (GBR) /  Or RAM-HAREL (ISR)
    Gabriel FRIEDRICH (BRA) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [7]    6-4 7-5        Sumit NAGAL (IND) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI)
    Nikola MILOJEVIC (SRB) /  Wayne MONTGOMERY (RSA) [4]        7-5 6-0        Alexander DAY (CAN) /  Aws LAARIBI (TUN)
    Cameron NORRIE (NZL) /  Herkko POLLANEN (FIN)              4-6 6-2 [10-4] Hyeon CHUNG (KOR) /  Ku Keon KANG (KOR) [6]
    Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN)                  7-5 6-1        Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]

Quarterfinal

    Filip BERGEVI (SWE) /  Mikael TORPEGAARD (DEN) [8]      3-6 6-3 [11-9]  Filip PELIWO (CAN) /  Kaichi UCHIDA (JPN) [1]
    Nick KYRGIOS (AUS) /  Jordan THOMPSON (AUS) [3]          6-2 6-2          Luke BAMBRIDGE (GBR) /  Liam BROADY (GBR) [5]
    Gabriel FRIEDRICH (BRA) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [7]  Walkover        Nikola MILOJEVIC (SRB) /  Wayne MONTGOMERY (RSA) [4]
    Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN)                6-2 6-4          Cameron NORRIE (NZL) /  Herkko POLLANEN (FIN)

Semifinal

    Filip BERGEVI (SWE) /  Mikael TORPEGAARD (DEN) [8]          4-6 6-4 [10-5]    Nick KYRGIOS (AUS) /  Jordan THOMPSON (AUS) [3]
    Gabriel FRIEDRICH (BRA) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [7]    6-3 4-6 [10-7]    Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN)

Final

    Filip BERGEVI (SWE) /  Mikael TORPEGAARD (DEN) [8]    7-6(5) 6-3    Gabriel FRIEDRICH (BRA) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [7]



All times are GMT. The time now is 08:37 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.