MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJANS (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=206818)

SapELee 07-23-2012 01:20 AM

2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJANS
 
Tournament: 2012 European Junior Championships
Host Country: Switzerland
Grade: Grade B1
Surface: Clay - Outdoor
Date: 23 July - 29 July 2012
ITF Tournament Page: http://www.itftennis.com/juniors/tou...tid=1100027167
Official Tournament Website: http://www.tenniseurope.org/news_item.aspx?id=64816

Code:

Entry List (Modified 18 July 2012)

1  Mohamed SHABIB (DEN) 417 2 1
2  Mikael TORPEGAARD (DEN) 35 1 1
3  Nichita CEPAK (MDA) 6 1
4  Christos HADJIGEORGIOU (CYP) 263 1 1
5  Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 50 69 1
6  Julien CAGNINA (BEL) 13 1 1
7  Johan SKATTUM (NOR) 542 5 1
8  Lukas MUGEVICIUS (LTU) 92 1
9  Bar Tzuf BOTZER (ISR) 64 1
10  Marat DEVIATIAROV (UKR) 69 3 1
11  Markus KERNER (EST) 406 1 1
12  Joseph VAN DOOREN (BEL) 224 4 1
13  Sergis KYRATZIS (CYP) 214 2 1
14  Adrian BODMER (SUI) 617= 1
15  Or RAM-HAREL (ISR) 89 1
16  Patrik FABIAN (SVK) 81 1
17  Marko GOLES BABIC (CRO) 234 1 1
18  Julius TVERIJONAS (LTU) 130 1
19  Joachim BJERKE (NOR) 471 4 1
20  Filip BERGEVI (SWE) 46 2 1
21  Kimmer COPPEJANS (BEL) 2 2 1
22  Federico MACCARI (ITA) 87 27 1
23  Anton DUBROV (BLR) 1540= 6 1
24  Fred SIMONSSON (SWE) 125 3 1
25  Daniel MASUR (GER) 19 1
26  Alexander RITSCHARD (SUI) 105 1
27  Vaclav SAFRANEK (CZE) 29 2 1
28  Pedja KRSTIN (SRB) 37 68 1
29  Maximilian MARTERER (GER) 53 1
30  Andre GASPAR MURTA (POR) 912= 1
31  Herkko POLLANEN (FIN) 21 1 1
32  Jonny O'MARA (GBR) 131 1
33  Alexander COZBINOV (MDA) 499 1 1
34  Anton DESYATNIK (RUS) 45 1
35  Alexander VASILENKO (RUS) 114 1
36  Nerman FATIC (BIH) 1644= 1
37  Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 36 54 1
38  Durukan DURMUS (TUR) 1 1
39  Frederico Ferreira SILVA (POR) 17 1 1
40  Csongor TOTH (HUN) 409 8 1
41  Markos KALOVELONIS (GRE) 41 1
42  Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 386 4 1
43  Christian PERINTI (ITA) 62 4 1
44  Yuriy KRYVOY (UKR) 80 4 1
45  Evan HOYT (GBR) 98 1
46  Jelle SELS (NED) 492 1
47  Verneri TUOMI (FIN) 8 1
48  Stefan SERAFIMOVSKI (MKD) 8 1
49  Thomas WEIRATHER (LIE) 660 247 1
50  Anton PAVLOV (EST) 648 12 1
51  Pawel CIAS (POL) 485 1
52  Tin OSTOJIC (CRO) 344 2 1
53  Mikheil KHMIADASHVILI (GEO) 251 1
54  Denis PORCIC (BIH) 1
55  Laslo DJERE (SRB) 59 8 1
56  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) 299 1
57  Enzo COUACAUD (FRA) 47 1
58  Andrei PIAKUTSKA (BLR) 763= 4 1
59  Daniel VALENT (SUI) 206 1
60  Cem ILKEL (TUR) 113 1
61  Jakub ORAVEC (SVK) 71 1
62  Piotr LOMACKI (POL) 255 1
63  Petar ATANASOV (BUL) 16 1
64  Dino VUCIDOLOV (MKD) 1
65  Matic SPEC (SLO) 15 1
66  Ioannis STERGIOU (GRE) 982 1 1
67  Simeon ROSSIER (SUI) 175 1
68  Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) 302 1
69  Daniel EGER (AUT) 41 1
70  Plamen MILUSHEV (BUL) 1
71  Tudor Cristian SULEA (ROU) 687 8 1
72  Gergely MADARASZ (HUN) 265 20 1
73  Ivan SAVELJIC (MNE) 561 5 1
74  Igor SAVELJIC (MNE) 422 1 1
75  Dominic WEIDINGER (AUT) 77 1
76  Maxime HAMOU (FRA) 57 1
77  Blaz BIZJAK (SLO) 151 1 1


SapELee 07-23-2012 01:22 AM

Maindraw
 
Maindraw: http://www.tenniseurope.org/file_dow...aspx?id=384744

Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] - Or RAM-HAREL (ISR) or Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)
Alexander RITSCHARD (SUI) - Ioannis STERGIOU (GRE)
Christian PERINTI (ITA) - Blaz BIZJAK (SLO)
Julius TVERIJONAS (LTU) - Vaclav SAFRANEK (CZE) [14]

Mikael TORPEGAARD (DEN) [10] - Stefan SERAFIMOVSKI (MKD) or Pawel CIAS (POL)
Csongor TOTH (HUN) - Durukan DURMUS (TUR)
Nerman FATIC (BIH) - Daniel EGER (AUT)
Ivan SAVELJIC (MNE) or Tudor Cristian SULEA (ROU) - Herkko POLLANEN (FIN) [7]

Maximilian MARTERER (GER) [4] - Petar ATANASOV (BUL) or Joachim BJERKE (NOR)
Alexander VASILENKO (RUS) - Fred SIMONSSON (SWE)
Matej MARUSCAK (SVK) - Jelle SELS (NED)
Joseph VAN DOOREN (BEL) or Christos HADJIGEORGIOU (CYP) - Maxime HAMOU (FRA) [16]

Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [9]
- Andre GASPAR MURTA (POR) or Adrian BODMER (SUI)
Anton DUBROV (BLR) - Aleksei BOHAN (EST)
Marat DEVIATIAROV (UKR) - Marko GOLES BABIC (CRO)
Nichita CEPAK (MDA) or Jonny O'MARA (GBR) - Pedja KRSTIN (SRB) [8]

Jeroen VANNESTE (BEL) [6] - Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) or Tin OSTOJIC (CRO)
Alexander COZBINOV (MDA) - Yuriy KRYVOY (UKR)
Igor SAVELJIC (MNE) - Igor SMILANSKY (ISR)
Andrei Stefan APOSTOL (ROU) or Thomas WEIRATHER (LIE) - Markos KALOVELONIS (GRE) [11]

Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [15] - Dino VUCIDOLOV (MKD)
Evan HOYT (GBR) - Federico MACCARI (ITA)
Denis PORCIC (BIH) - Simeon ROSSIER (SUI)
Dominic WEIDINGER (AUT) or Johan SKATTUM (NOR) - Daniel MASUR (GER) [3]

Enzo COUACAUD (FRA) [5]
- Cem ILKEL (TUR) or Laslo DJERE (SRB)
Verneri TUOMI (FIN) - Sergis KYRATZIS (CYP)
Gergely MADARASZ (HUN) - Matic SPEC (SLO)
Piotr LOMACKI (POL) or Anton PAVLOV (EST) - Filip BERGEVI (SWE) [12]

Anton DESYATNIK (RUS) [13] - Plamen MILUSHEV (BUL)
Patrik FABIAN (SVK) - Ilya IVASHKA (BLR)
Daniel VALENT (SUI) - Marek ROUTA (CZE)
Lukas MUGEVICIUS (LTU) or Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) - Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]

SapELee 07-23-2012 08:26 PM

Round 1
 
Code:

1st Round

Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]      BYE 
Or RAM-HAREL (ISR)              6-1 6-0        Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)
Alexander RITSCHARD (SUI)      BYE 
Ioannis STERGIOU (GRE)          BYE 
Christian PERINTI (ITA)        BYE 
Blaz BIZJAK (SLO)              BYE 
Julius TVERIJONAS (LTU)        BYE 
Vaclav SAFRANEK (CZE) [14]      BYE 
Mikael TORPEGAARD (DEN) [10]    BYE 
Pawel CIAS (POL)                6-1 6-1        Stefan SERAFIMOVSKI (MKD)
Csongor TOTH (HUN)              BYE 
Durukan DURMUS (TUR)            BYE 
Nerman FATIC (BIH)              BYE 
Daniel EGER (AUT)              BYE 
Tudor Cristian SULEA (ROU)      4-6 6-2 6-3    Ivan SAVELJIC (MNE)
Herkko POLLANEN (FIN) [7]      BYE 
Maximilian MARTERER (GER) [4]  BYE 
Joachim BJERKE (NOR)            6-0 6-2        Petar ATANASOV (BUL)
Alexander VASILENKO (RUS)      BYE 
Fred SIMONSSON (SWE)            BYE 
Matej MARUSCAK (SVK)            BYE 
Jelle SELS (NED)                BYE 
Joseph VAN DOOREN (BEL)        7-5 6-4        Christos HADJIGEORGIOU (CYP)
Maxime HAMOU (FRA) [16]        BYE 
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [9] BYE 
Andre GASPAR MURTA (POR)        6-4 7-5        Adrian BODMER (SUI)
Anton DUBROV (BLR)              BYE 
Aleksei BOHAN (EST)            BYE 
Marat DEVIATIAROV (UKR)        BYE 
Marko GOLES BABIC (CRO)        BYE 
Jonny O'MARA (GBR)              6-0 6-4        Nichita CEPAK (MDA)
Pedja KRSTIN (SRB) [8]          BYE 
Jeroen VANNESTE (BEL) [6]      BYE 
Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO)      7-6(7) 6-3    Tin OSTOJIC (CRO)
Alexander COZBINOV (MDA)        BYE 
Yuriy KRYVOY (UKR)              BYE 
Igor SAVELJIC (MNE)            BYE 
Igor SMILANSKY (ISR)            BYE 
Andrei Stefan APOSTOL (ROU)    6-4 5-7 7-6(6) Thomas WEIRATHER (LIE)
Markos KALOVELONIS (GRE) [11]  BYE 
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [15] BYE 
Dino VUCIDOLOV (MKD)            BYE 
Evan HOYT (GBR)                BYE 
Federico MACCARI (ITA)          BYE 
Denis PORCIC (BIH)              BYE 
Simeon ROSSIER (SUI)            BYE 
Dominic WEIDINGER (AUT)        6-2 6-4        Johan SKATTUM (NOR)
Daniel MASUR (GER) [3]          BYE 
Enzo COUACAUD (FRA) [5]        BYE 
Laslo DJERE (SRB)              6-3 6-4        Cem ILKEL (TUR)
Verneri TUOMI (FIN)            BYE 
Sergis KYRATZIS (CYP)          BYE 
Gergely MADARASZ (HUN)          BYE 
Matic SPEC (SLO)                BYE 
Piotr LOMACKI (POL)            6-1 6-2        Anton PAVLOV (EST)
Filip BERGEVI (SWE) [12]        BYE 
Anton DESYATNIK (RUS) [13]      BYE 
Plamen MILUSHEV (BUL)          BYE 
Patrik FABIAN (SVK)            BYE 
Ilya IVASHKA (BLR)              BYE 
Daniel VALENT (SUI)            BYE 
Marek ROUTA (CZE)              BYE 
Lukas MUGEVICIUS (LTU)          7-5 6-2        Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)
Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]  BYE


SapELee 07-24-2012 08:45 PM

Round 2
 
Code:

    2nd Round

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            7-5 7-5            Or RAM-HAREL (ISR)
    Alexander RITSCHARD (SUI)              6-3 6-0            Ioannis STERGIOU (GRE)
    Christian PERINTI (ITA)                7-6(2) 6-3        Blaz BIZJAK (SLO)
    Vaclav SAFRANEK (CZE) [14]            6-4 6-1            Julius TVERIJONAS (LTU)
    Pawel CIAS (POL)                      6-3 2-6 7-6(5)    Mikael TORPEGAARD (DEN) [10]
    Csongor TOTH (HUN)                    6-3 6-2            Durukan DURMUS (TUR)
    Daniel EGER (AUT)                      2-6 6-2 6-2        Nerman FATIC (BIH)
    Herkko POLLANEN (FIN) [7]              6-2 6-2            Tudor Cristian SULEA (ROU)
    Maximilian MARTERER (GER) [4]          6-3 6-1            Joachim BJERKE (NOR)
    Alexander VASILENKO (RUS)              6-4 6-4            Fred SIMONSSON (SWE)
    Matej MARUSCAK (SVK)                  6-2 5-7 6-1        Jelle SELS (NED)
    Maxime HAMOU (FRA) [16]                6-4 6-3            Joseph VAN DOOREN (BEL)
    Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [9]        3-6 6-3 6-4        Andre GASPAR MURTA (POR)
    Anton DUBROV (BLR)                    7-5 6-4            Aleksei BOHAN (EST)
    Marko GOLES BABIC (CRO)                5-7 6-2 7-5        Marat DEVIATIAROV (UKR)
    Jonny O'MARA (GBR)                    6-3 1-6 6-3        Pedja KRSTIN (SRB) [8]
    Jeroen VANNESTE (BEL) [6]              6-2 6-2            Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO)
    Alexander COZBINOV (MDA)              5-7 6-4 6-3        Yuriy KRYVOY (UKR)
    Igor SMILANSKY (ISR)                  6-7(5) 7-5 6-3    Igor SAVELJIC (MNE)
    Markos KALOVELONIS (GRE) [11]          6-2 6-1            Andrei Stefan APOSTOL (ROU)
    Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [15]        6-0 6-0            Dino VUCIDOLOV (MKD)
    Evan HOYT (GBR)                        6-0 6-4            Federico MACCARI (ITA)
    Denis PORCIC (BIH)                    6-3 4-6 6-4        Simeon ROSSIER (SUI)
    Daniel MASUR (GER) [3]                6-3 6-3            Dominic WEIDINGER (AUT)
    Laslo DJERE (SRB)                      7-6(5) 2-6 6-3    Enzo COUACAUD (FRA) [5]
    Sergis KYRATZIS (CYP)                  6-3 3-6 6-0        Verneri TUOMI (FIN)
    Gergely MADARASZ (HUN)                7-5 6-2            Matic SPEC (SLO)
    Filip BERGEVI (SWE) [12]              6-4 4-6 7-6(2)    Piotr LOMACKI (POL)
    Anton DESYATNIK (RUS) [13]            6-3 6-0            Plamen MILUSHEV (BUL)
    Ilya IVASHKA (BLR)                    4-6 6-2 7-6(5)    Patrik FABIAN (SVK)
    Marek ROUTA (CZE)                      7-6(2) 6-2        Daniel VALENT (SUI)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    7-6(5) 6-3        Lukas MUGEVICIUS (LTU)


The Prince 07-25-2012 08:57 PM

Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2
 
Jonny :yeah:

SapELee 07-26-2012 09:34 PM

Round 3
 
Code:

    3rd Round

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]        6-2 6-4        Alexander RITSCHARD (SUI)
    Vaclav SAFRANEK (CZE) [14]        6-4 6-3        Christian PERINTI (ITA)
    Csongor TOTH (HUN)                7-5 3-6 6-1    Pawel CIAS (POL)
    Daniel EGER (AUT)                  7-6(6) 6-3      Herkko POLLANEN (FIN) [7]
    Alexander VASILENKO (RUS)          6-3 6-0        Maximilian MARTERER (GER) [4]
    Maxime HAMOU (FRA) [16]            6-3 6-2        Matej MARUSCAK (SVK)
    Anton DUBROV (BLR)                Walkover        Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [9]
    Jonny O'MARA (GBR)                6-4 7-5        Marko GOLES BABIC (CRO)
    Jeroen VANNESTE (BEL) [6]          6-1 6-2        Alexander COZBINOV (MDA)
    Igor SMILANSKY (ISR)              7-5 6-1        Markos KALOVELONIS (GRE) [11]
    Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [15]    6-2 7-5        Evan HOYT (GBR)
    Daniel MASUR (GER) [3]            6-1 6-4        Denis PORCIC (BIH)
    Laslo DJERE (SRB)                  6-4 6-4        Sergis KYRATZIS (CYP)
    Gergely MADARASZ (HUN)            6-2 6-4        Filip BERGEVI (SWE) [12]
    Anton DESYATNIK (RUS) [13]        6-2 4-6 6-2    Ilya IVASHKA (BLR)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2] 6-2 6-3        Marek ROUTA (CZE)


The Prince 07-27-2012 12:31 AM

Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2
 
Kimmer :yeah:

Jonny, wow :worship:

SapELee 07-27-2012 10:56 PM

Round 4
 
Code:

    4th Round
 
    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]          6-1 6-7(4) 7-5          Vaclav SAFRANEK (CZE) [14]
    Csongor TOTH (HUN)                  6-4 2-6 6-3              Daniel EGER (AUT)
    Maxime HAMOU (FRA) [16]            6-7(1) 7-6(5) 7-6(3)    Alexander VASILENKO (RUS)
    Jonny O'MARA (GBR)                  6-0 6-1                  Anton DUBROV (BLR)
    Jeroen VANNESTE (BEL) [6]          6-3 6-3                  Igor SMILANSKY (ISR)
    Daniel MASUR (GER) [3]              7-6(2) 6-4              Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [15]
    Gergely MADARASZ (HUN)              6-3 7-6(3)              Laslo DJERE (SRB)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]  7-5 6-2                  Ilya IVASHKA (BLR)


SapELee 07-27-2012 11:05 PM

Quarterfinal
 
Code:

    Quarterfinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            vs          Csongor TOTH (HUN)               
    Maxime HAMOU (FRA) [16]              vs          Jonny O'MARA (GBR)   
    Daniel MASUR (GER) [3]                7-5 6-2    Jeroen VANNESTE (BEL) [6]
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    6-3 6-4    Gergely MADARASZ (HUN)


mcarvalho 07-28-2012 05:00 PM

Re: Quarterfinal
 
Code:

    Quarterfinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            4-6 7-6(7) 6-3  Csongor TOTH (HUN)               
    Jonny O'MARA (GBR)                    6-0 7-5        Maxime HAMOU (FRA) [16]
    Daniel MASUR (GER) [3]                7-5 6-2        Jeroen VANNESTE (BEL) [6]
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    6-3 6-4        Gergely MADARASZ (HUN)


Semifinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            vs            Jonny O'MARA (GBR)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    6-4 3-6 6-4    Daniel MASUR (GER) [3]


Fred :worship:

The Prince 07-28-2012 09:42 PM

Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2
 
Jonny lost 6&6. He served for both sets though.

Good luck Kimmer, for tomorrow.

Ramsay 07-29-2012 01:01 PM

Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2
 
Fred lost 3-6 3-6 for Coppejans.

Felixavier10 07-29-2012 04:27 PM

Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2
 
Kimmer Coppejans 30.7.2012 ITF1.

SapELee 07-29-2012 08:52 PM

Final
 
Code:

    Final

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]    6-2 6-3    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]



Doubles

Code:


        1st Round

        Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]            BYE 
        Markos KALOVELONIS (GRE) /  Ioannis STERGIOU (GRE)            6-4 6-3          Andrei Stefan APOSTOL (ROU) /  Tudor Cristian SULEA (ROU)
        Adrian BODMER (SUI) /  Simeon ROSSIER (SUI)                    BYE 
        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]    BYE 
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              BYE 
        Igor SAVELJIC (MNE) /  Ivan SAVELJIC (MNE)                    BYE 
        Anton DUBROV (BLR) /  Ilya IVASHKA (BLR)                      BYE 
        Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]                BYE 
        Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) /  Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [3]  BYE 
        Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)                    6-2 6-4          Nichita CEPAK (MDA) /  Alexander COZBINOV (MDA)
        Daniel EGER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)                  BYE 
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]              BYE 
        Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]              BYE 
        Gergely MADARASZ (HUN) /  Csongor TOTH (HUN)                  BYE 
        Marko GOLES BABIC (CRO) /  Tin OSTOJIC (CRO)                  6-1 6-2            Stefan SERAFIMOVSKI (MKD) /  Dino VUCIDOLOV (MKD)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]        BYE 
        Laslo DJERE (SRB) /  Pedja KRSTIN (SRB) [5]                    BYE 
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)    6-0 6-3            Petar ATANASOV (BUL) /  Plamen MILUSHEV (BUL)
        Aleksei BOHAN (EST) /  Anton PAVLOV (EST)                      BYE 
        Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]                    BYE 
        Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]                BYE 
        Blaz BIZJAK (SLO) /  Matic SPEC (SLO)                          BYE 
        Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) /  Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)      7-5 6-3            Durukan DURMUS (TUR) /  Cem ILKEL (TUR)
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  BYE 
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          BYE 
        Pawel CIAS (POL) /  Piotr LOMACKI (POL)                        BYE 
        Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN)                  BYE 
        Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Julius TVERIJONAS (LTU) [12]        BYE 
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          BYE 
        Nerman FATIC (BIH) /  Denis PORCIC (BIH)                      BYE 
        Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)              2-6 6-2 [10-3]    Joseph VAN DOOREN (BEL) /  Thomas WEIRATHER (LIE)
        Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]            BYE 

        2nd Round

        Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]            6-2 2-6 [10-8]        Markos KALOVELONIS (GRE) /  Ioannis STERGIOU (GRE)
        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]    6-4 6-4                Adrian BODMER (SUI) /  Simeon ROSSIER (SUI)
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-2 4-6 [10-7]        Igor SAVELJIC (MNE) /  Ivan SAVELJIC (MNE)
        Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]                6-1 6-3                Anton DUBROV (BLR) /  Ilya IVASHKA (BLR)
        Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)                    Walkover              Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) /  Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [3]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]              3-6 7-5 [10-7]        Daniel EGER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)
        Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]              6-2 6-2                Gergely MADARASZ (HUN) /  Csongor TOTH (HUN)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]        6-4 2-6 [10-8]        Marko GOLES BABIC (CRO) /  Tin OSTOJIC (CRO)
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)    6-3 6-3                Laslo DJERE (SRB) /  Pedja KRSTIN (SRB) [5]
        Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]                    6-1 6-1                Aleksei BOHAN (EST) /  Anton PAVLOV (EST)
        Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]                5-7 6-0 [10-7]        Blaz BIZJAK (SLO) /  Matic SPEC (SLO)
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  6-2 7-6(3)            Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) /  Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          6-4 6-4                Pawel CIAS (POL) /  Piotr LOMACKI (POL)
        Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN)                  7-6(6) 4-6 [11-9]      Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Julius TVERIJONAS (LTU) [12]
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          6-1 6-4                Nerman FATIC (BIH) /  Denis PORCIC (BIH)
        Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)              6-4 6-7(1) [13-11]    Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]

        3rd Round

        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]    2-6 7-6(4) [10-5]  Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-3 6-4            Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]              6-2 7-5            Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]        6-3 7-5            Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)    Walkover          Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  7-6(3) 6-3        Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          6-3 7-6(4)        Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN) 
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          4-6 6-3 [10-8]    Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)
   
        Quarterfinal

        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-4 6-1              Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]              7-6(4) 7-6(5)        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)    6-3 6-7(6) [11-9]    Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          7-6(4) 2-6 [12-10]    Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]
   
        Semifinal

        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]          6-4 6-7(6) [10-8]    Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]    2-6 7-5 [11-9]        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)
   
        Final

        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]    6-4 6-7(5) [10-7]    Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]


Ramsay 07-30-2012 01:02 AM

Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ
 
Coppejans new world number one?


All times are GMT. The time now is 09:21 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.