MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July 2012 | Winner: Clement GEENS (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=205787)

SapELee 07-08-2012 05:15 PM

Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July 2012 | Winner: Clement GEENS
 
Tournament: Mediterranee Avenir
Host Country: Morocco
Grade: Grade 1
Surface: Clay - Outdoor
Date: 09 July - 15 July 2012
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100026721
Official Tournament Website:


Code:

Entry List (Modified 04 July 2012)

1        Franko MIOCIC (CRO) 83
2        Evan HOYT (GBR) 99
3        Vasco MENSURADO (POR) 105
4        Fedor ANDRIENKO (RUS) 127
5        Clement GEENS (BEL) 130
6        Naoki NAKAGAWA (JPN) 145
7        Mazen OSAMA (EGY) 167
8        Franz SYDOW (NED) 177
9        Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) 178
10        Goncalo LOUREIRO (POR) 182
11        Tom HILL (GBR) 184
12        Diogo ROCHA (POR) 189
13        Skander MANSOURI (TUN) 193
14        Joao BARRA (POR) 204
15        Mehdi ABID (TUN) 221
16        Mikhail GALYAMOV (RUS) 225
17        Alexander MOZGOVOY (RUS) 230
18        Abdelkader BENABDELLAH (MAR) 236
19        Jared DONALDSON (USA) 243
20        Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) 244
21        Aws LAARIBI (TUN) 252
22        Milen IANAKIEV (GER) 258
23        Alexander SENDEGEYA (GBR) 265
24        Serdar BOJADJIEVA (SWE) 274
25        Tristan MERAUT (FRA) 275
26        Tuki JACOBS (NAM) 284
27        Andrey RUBLEV (RUS) 286
28        Antonio MASSARA (ITA) 288
29        Dennis USPENSKY (USA) 338
30        Guy Orly IRADUKUNDA (BDI) 383
31        Michael MMOH (USA) 402
32        Ali MEKOUAR (MAR) 450
33        Johan SKATTUM (NOR) 460
34        Omar GAMAL EL DIN (EGY) 536 (16E)


SapELee 07-09-2012 10:08 PM

Qualifying
 
Code:

Round 1
Javier JOVER MAESTRE (ESP) [1]    BYE 
Marouane WASFY (MAR)              BYE 
Andres ZEPEDA (MEX) [2]            BYE 
Amine BOUBEKER (MAR)              BYE 
FEDERICO BRONZETTI (ITA)          BYE 
Ismail OUDGHIRI (MAR) [3]          BYE 
Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP)  BYE 
Driss BAKKOUCH (MAR)              BYE 
Othmane LACHHAB (MAR) [4]          BYE 
Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)  BYE 
Omar ELALLAMI (MAR)                BYE 
Alejandro ARTUNEDO (ESP)          BYE 
Ayman JAFFAR (BRN)                BYE 
Youssef HATIM (MAR)                BYE 
Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)    BYE 
Amine MCHICHOU (MAR)              BYE 
Luca PADOVANI (ITA)                BYE 

Round 2
Javier JOVER MAESTRE (ESP) [1]        BYE 
Marouane WASFY (MAR)                  BYE 
Andres ZEPEDA (MEX) [2]              BYE 
Amine BOUBEKER (MAR)                  6-0 7-6(0)    FEDERICO BRONZETTI (ITA)
Ismail OUDGHIRI (MAR) [3]            BYE 
Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP)    6-1 6-2      Driss BAKKOUCH (MAR)
Othmane LACHHAB (MAR) [4]            BYE 
Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)      6-3 6-2      Omar ELALLAMI (MAR)
Alejandro ARTUNEDO (ESP)              BYE 
Youssef HATIM (MAR)                  6-2 6-2      Ayman JAFFAR (BRN)
Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)        BYE 
Luca PADOVANI (ITA)                  6-2 6-1      Amine MCHICHOU (MAR)

Round 3 (Final)
Javier JOVER MAESTRE (ESP) [1]    6-0 6-0          Marouane WASFY (MAR)
Andres ZEPEDA (MEX) [2]            7-5 6-3          Amine BOUBEKER (MAR)
Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP)  6-4 6-1          Ismail OUDGHIRI (MAR) [3]
Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)  6-3 6-2          Othmane LACHHAB (MAR) [4]
Alejandro ARTUNEDO (ESP)          7-6(6) 7-6(1)    Youssef HATIM (MAR)
Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)    6-1 6-0          Luca PADOVANI (ITA)


SapELee 07-09-2012 10:09 PM

Maindraw
 
Franko MIOCIC (CRO) [1] - BYE
Abdelkader BENABDELLAH (MAR) - Omar GAMAL EL DIN (EGY) (16E)
Javier JOVER MAESTRE (ESP) (Q) - Joao BARRA (POR)
Mikhail GALYAMOV (RUS) [13] - BYE

Skander MANSOURI (TUN) [11] - BYE
Tuki JACOBS (NAM) - Tristan MERAUT (FRA)
Ismail IDRISSI (MAR) (WC) - Guy Orly IRADUKUNDA (BDI) (16E)
Naoki NAKAGAWA (JPN) [6] - BYE

Vasco MENSURADO (POR) [3] - BYE
Soufiane MOULINE (MAR) (WC) - Andrey RUBLEV (RUS)
Milen IANAKIEV (GER) - Othmane LACHHAB (MAR) (LL)
Jared DONALDSON (USA) [15] - BYE

Tom HILL (GBR) [12] - BYE
Mustapha BELCORA (MAR) (WC) - Antonio MASSARA (ITA)
Andres ZEPEDA (MEX) (Q) - Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP) (Q)
Fedor ANDRIENKO (RUS) [7] - BYE

Clement GEENS (BEL) [5] - BYE
Ali MEKOUAR (MAR) - Alexander SENDEGEYA (GBR)
Aws LAARIBI (TUN) - Alejandro ARTUNEDO (ESP) (Q)
Franz SYDOW (NED) [9] - BYE

Diogo ROCHA (POR) [14] - BYE
Serdar BOJADJIEVA (SWE) - Ahmed LAHLOU (MAR) (WC)
Houssam SBAII (MAR) (WC) - Michael MMOH (USA)
Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4] - BYE

Mazen OSAMA (EGY) [8] - BYE
Mehdi ABID (TUN) - Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
Jose Vicent MONSONIS USO (ESP) (Q) - Hamid DERBANI (MAR)
Goncalo LOUREIRO (POR) [10] - BYE

Alexander MOZGOVOY (RUS) [16] - BYE
Johan SKATTUM (NOR) - Dennis USPENSKY (USA)
Khalil NAJI (MAR) (WC) - Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP) (Q
Evan HOYT (GBR) [2] - BYE

SapELee 07-09-2012 10:12 PM

Round 1
 
Code:

1st Round

Franko MIOCIC (CRO) [1]          BYE 
Omar GAMAL EL DIN (EGY)          7-5 7-6(4)    Abdelkader BENABDELLAH (MAR)
Joao BARRA (POR)                7-5 6-4      Javier JOVER MAESTRE (ESP)
Mikhail GALYAMOV (RUS) [13]      BYE 
Skander MANSOURI (TUN) [11]      BYE 
Tristan MERAUT (FRA)            6-1 6-1      Tuki JACOBS (NAM)
Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)        6-1 6-2      Ismail IDRISSI (MAR)
Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]        BYE 
Vasco MENSURADO (POR) [3]        BYE 
Andrey RUBLEV (RUS)              6-4 7-6(2)    Soufiane MOULINE (MAR)
Milen IANAKIEV (GER)            6-3 6-3      Othmane LACHHAB (MAR)
Jared DONALDSON (USA) [15]      BYE 
Tom HILL (GBR) [12]              BYE 
Antonio MASSARA (ITA)            6-2 6-4      Mustapha BELCORA (MAR)
Andres ZEPEDA (MEX)              7-5 2-6 6-2  Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP)
Fedor ANDRIENKO (RUS) [7]        BYE 
Clement GEENS (BEL) [5]          BYE 
Alexander SENDEGEYA (GBR)        7-6(4) 7-5    Ali MEKOUAR (MAR)
Aws LAARIBI (TUN)                4-6 6-3 7-6(5)Alejandro ARTUNEDO (ESP)
Franz SYDOW (NED) [9]            BYE 
Diogo ROCHA (POR) [14]          BYE 
Serdar BOJADJIEVA (SWE)          6-3 6-0      Ahmed LAHLOU (MAR)
Michael MMOH (USA)              6-4 6-3      Houssam SBAII (MAR)
Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]    BYE 
Mazen OSAMA (EGY) [8]            BYE 
Mehdi ABID (TUN)                2-6 6-1 6-4  Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)  6-0 6-1      Hamid DERBANI (MAR)
Goncalo LOUREIRO (POR) [10]      BYE 
Alexander MOZGOVOY (RUS) [16]    BYE 
Johan SKATTUM (NOR)              6-4 6-3      Dennis USPENSKY (USA)
Khalil NAJI (MAR)                6-3 6-1      Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)
Evan HOYT (GBR) [2]              BYE


Chilenaitor 07-10-2012 03:52 AM

Re: Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July - 15 July 2012
 
Marcan :D easy win in 2R

SapELee 07-10-2012 09:31 PM

Round 2
 
Code:

2nd Round

Franko MIOCIC (CRO) [1]        6-1 6-0        Omar GAMAL EL DIN (EGY)
Joao BARRA (POR)                3-6 7-5 6-2    Mikhail GALYAMOV (RUS) [13]
Skander MANSOURI (TUN) [11]    4-6 7-5 6-4    Tristan MERAUT (FRA)
Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]        6-0 4-6 6-3    Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
Vasco MENSURADO (POR) [3]      6-0 4-6 6-2    Andrey RUBLEV (RUS)
Jared DONALDSON (USA) [15]      6-4 6-2        Milen IANAKIEV (GER)
Antonio MASSARA (ITA)          6-3 6-2        Tom HILL (GBR) [12]
Andres ZEPEDA (MEX)            2-6 6-4 6-4    Fedor ANDRIENKO (RUS) [7]
Clement GEENS (BEL) [5]        6-3 6-2        Alexander SENDEGEYA (GBR)
Franz SYDOW (NED) [9]          6-4 6-2        Aws LAARIBI (TUN)
Diogo ROCHA (POR) [14]          6-4 6-1        Serdar BOJADJIEVA (SWE)
Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]  6-3 6-3        Michael MMOH (USA)
Mazen OSAMA (EGY) [8]          6-2 6-4        Mehdi ABID (TUN)
Goncalo LOUREIRO (POR) [10]    6-1 6-1        Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)
Johan SKATTUM (NOR)            6-4 6-1        Alexander MOZGOVOY (RUS) [16]
Evan HOYT (GBR) [2]            6-0 6-1        Khalil NAJI (MAR)


SapELee 07-11-2012 10:23 PM

Round 3
 
Code:

3rd Round

Franko MIOCIC (CRO) [1]        3-6 6-3 7-5          Joao BARRA (POR)
Skander MANSOURI (TUN) [11]    6-3 7-5              Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]
Vasco MENSURADO (POR) [3]      6-4 6-4              Jared DONALDSON (USA) [15]
Antonio MASSARA (ITA)          3-6 7-6(5) 7-6(1)    Andres ZEPEDA (MEX)


mcarvalho 07-13-2012 09:53 PM

Re: Round 3
 
Code:

3rd Round

Franko MIOCIC (CRO) [1]        3-6 6-3 7-5          Joao BARRA (POR)
Skander MANSOURI (TUN) [11]    6-3 7-5              Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]
Vasco MENSURADO (POR) [3]      6-4 6-4              Jared DONALDSON (USA) [15]
Antonio MASSARA (ITA)          3-6 7-6(5) 7-6(1)    Andres ZEPEDA (MEX)
Clement GEENS (BEL) [5]        6-4 7-6(5)          Franz SYDOW (NED) [9]
Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]  7-6(3) 6-4          Diogo ROCHA (POR) [14]
Mazen OSAMA (EGY) [8]          6-2 6-2              Goncalo LOUREIRO (POR) [10]
Evan HOYT (GBR) [2]            3-6 6-4 6-3          Johan SKATTUM (NOR)

Code:

Quarter Final

Franko MIOCIC (CRO) [1]        6-4 6-3            Skander MANSOURI (TUN) [11]
Vasco MENSURADO (POR) [3]      7-6(5) 6-1          Antonio MASSARA (ITA)
Clement GEENS (BEL) [5]        6-3 2-6 6-2        Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]
Mazen OSAMA (EGY) [8]          6-3 7-5            Evan HOYT (GBR) [2]


SapELee 07-13-2012 11:10 PM

Re: Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July - 15 July 2012
 
Thanks for updating it.

Ramsay 07-14-2012 12:26 AM

Re: Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July - 15 July 2012
 
Vamos Vasco!

SapELee 07-14-2012 08:06 PM

Semifinals
 
Code:

Semifinal

Franko MIOCIC (CRO) [1]    7-6(4) 6-4    Vasco MENSURADO (POR) [3]
Clement GEENS (BEL) [5]    6-3 1-6 6-2    Mazen OSAMA (EGY) [8]


SapELee 07-15-2012 09:47 PM

Final
 
Code:

Final

Clement GEENS (BEL) [5]    6-4 6-7(6) 6-2    Franko MIOCIC (CRO) [1]

Doubles Results

Code:

1st Round
Clement GEENS (BEL) /  Evan HOYT (GBR) [1]                    BYE 
Tuki JACOBS (NAM) /  Tristan MERAUT (FRA)                    6-2 5-7 [10-4]    Serdar BOJADJIEVA (SWE) /  Johan SKATTUM (NOR)
Joao BARRA (POR) /  Khalil NAJI (MAR)                        7-6(1) 6-2        Mustapha BELCORA (MAR) /  Houssam SBAII (MAR)
Mikhail GALYAMOV (RUS) /  Andrey RUBLEV (RUS) [8]            BYE 
Goncalo LOUREIRO (POR) /  Vasco MENSURADO (POR) [3]          BYE 
Abdelkader BENABDELLAH (MAR) /  Ali MEKOUAR (MAR)            5-7 6-1 [10-5]    Omar GAMAL EL DIN (EGY) /  Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
Jared DONALDSON (USA) /  Michael MMOH (USA)                  6-3 6-1          Joan Carles ALCALA LLINARES (ESP) /  Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)
Aws LAARIBI (TUN) /  Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]                BYE 
Tom HILL (GBR) /  Franz SYDOW (NED) [5]                      BYE 
Milen IANAKIEV (GER) /  Diogo ROCHA (POR)                    7-5 2-6 [10-8]    Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) /  Dennis USPENSKY (USA)
Omar ELALLAMI (MAR) /  Alexander SENDEGEYA (GBR)              6-3 7-6(6)        Amine BOUBEKER (MAR) /  Othmane LACHHAB (MAR)
Alexander MOZGOVOY (RUS) /  Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]    BYE 
Mehdi ABID (TUN) /  Skander MANSOURI (TUN) [7]                BYE 
Antonio MASSARA (ITA) /  Mazen OSAMA (EGY)                    6-2 7-5          Hamid DERBANI (MAR) /  Soufiane MOULINE (MAR)
Javier JOVER MAESTRE (ESP) /  Andres ZEPEDA (MEX)            6-1 6-4          Alejandro ARTUNEDO (ESP) /  Jose Maria HIDALGO SALGADO (ESP)
Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO) [2]              BYE 

2nd Round
Clement GEENS (BEL) /  Evan HOYT (GBR) [1]                    6-4 7-6(2)        Tuki JACOBS (NAM) /  Tristan MERAUT (FRA)
Mikhail GALYAMOV (RUS) /  Andrey RUBLEV (RUS) [8]            6-3 7-5          Joao BARRA (POR) /  Khalil NAJI (MAR)
Goncalo LOUREIRO (POR) /  Vasco MENSURADO (POR) [3]          6-2 6-3          Abdelkader BENABDELLAH (MAR) /  Ali MEKOUAR (MAR)
Aws LAARIBI (TUN) /  Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]                6-1 6-1          Jared DONALDSON (USA) /  Michael MMOH (USA)
Tom HILL (GBR) /  Franz SYDOW (NED) [5]                      6-0 4-6 [10-8]    Milen IANAKIEV (GER) /  Diogo ROCHA (POR)
Alexander MOZGOVOY (RUS) /  Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]    6-3 6-3          Omar ELALLAMI (MAR) /  Alexander SENDEGEYA (GBR)
Mehdi ABID (TUN) /  Skander MANSOURI (TUN) [7]                7-5 6-4          Antonio MASSARA (ITA) /  Mazen OSAMA (EGY)
Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO) [2]              6-4 6-3          Javier JOVER MAESTRE (ESP) /  Andres ZEPEDA (MEX)

Quarterfinal
Clement GEENS (BEL) /  Evan HOYT (GBR) [1]              6-4 6-4          Mikhail GALYAMOV (RUS) /  Andrey RUBLEV (RUS) [8]
Goncalo LOUREIRO (POR) /  Vasco MENSURADO (POR) [3]    6-4 7-5          Aws LAARIBI (TUN) /  Naoki NAKAGAWA (JPN) [6]
Tom HILL (GBR) /  Franz SYDOW (NED) [5]                4-6 6-4 [10-8]    Alexander MOZGOVOY (RUS) /  Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]
Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO) [2]        6-0 6-2          Mehdi ABID (TUN) /  Skander MANSOURI (TUN) [7]

Semifinal
Goncalo LOUREIRO (POR) /  Vasco MENSURADO (POR) [3]    7-5 6-1          Clement GEENS (BEL) /  Evan HOYT (GBR) [1]
Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO) [2]        6-1 3-6 [10-6]    Tom HILL (GBR) /  Franz SYDOW (NED) [5]

Final
Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO) [2]    7-5 6-2    Goncalo LOUREIRO (POR) /  Vasco MENSURADO (POR) [3]



All times are GMT. The time now is 11:45 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.