MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Romania F4 [June 25 | Sibiu | Clay] Winner : Marc Giner [ESP] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=204649)

MissChaChaCha 06-22-2012 11:42 AM

Romania F4 [June 25 | Sibiu | Clay] Winner : Marc Giner [ESP]
 
ROMANIA F4

Location : Sibiu, Romania
Type : $15K
Surface : Clay (Outdoor)


Entry List

1 Axel MICHON (FRA) 288
2 Dino MARCAN (CRO) 310
3 Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 332
4 Toni ANDROIC (CRO) 341
5 Denis ZIVKOVIC (USA) 343
6 Nikola MEKTIC (CRO) 361
7 Goran TOSIC (MNE) 424
8 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 454
9 Marc GINER (ESP) 462
10 Razvan SABAU (ROU) 491
11 Catalin-Ionut GARD (ROU) 532
12 Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) 539
13 Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) 617
14 Robert COMAN (ROU) 649
15 James MARSALEK (GBR) 668
16 Marin BRADARIC (CRO) 707
17 Lucas RENARD (SWE) 734
18 Maxim DUBARENCO (MDA) 747
19 Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) 854
20 Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 992

21 (Q) Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 1161
22 (Q) Gabor CSONKA (HUN) 1270
23 (Q) Sergiu ROGOVEANU (ROU) 1410
24 (Q) Andrei SAVULESCU (ROU) 1459
25 (Q) Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 1520
26 (Q) Patrick CIORCILA (ROU) 1637
27 (Q) Thomas GIRAUDEAU (FRA) 1742
28 (Q) Vasile ANTONESCU (ROU) 1773

29 (wc) Darius Florin BRAGUSI (ROU) 993
30 (wc) Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 1742
31 (wc) Lucian GHEORGHE (ROU) 1801
32 (wc) Vlad Victor CORNEA (ROU)

MissChaChaCha 06-22-2012 11:43 AM

Re: Romania F4 [June 25 | Sibiu | Clay]
 
Qualifying Draw

1st Round

Vasile-Alexandru Ghilea [ROU/1] d. Dan Dumitrascu [ROU] 6-3 6-1
Tudorel Sandu [ROU] d. Razvan Friptu [ROU] 6-1 6-4
Mihaita Daniel Damian [ROU] d. Rares Florin Mercean [ROU] 6-4 6-2
Bogdan Ciocov [ROU] d. Teodor Agavriloae [ROU] 4-6 6-1 6-2

Gabor Csonka [HUN/2] d. Victor Andrei Bodiut [ROU] 3-6 6-2 6-2
Teodor Apostu [ROU] d. Andrei Ionita [ROU] 7-6(3) 4-6 7-5
Andrei Crapcenco [ROU/w.c] d. Timofei Uzun [MDA] 6-1 6-1
Luca George Tatomir [ROU] d. Dimitar Petrov [BUL] 6-3 6-2

Sergiu Rogoveanu [ROU/3] d. Nadin Teofil Indre [ROU] 6-3 6-4
Dragos Jerca [ROU] d. Eduard Andrei Popa [ROU/w.c] 6-3 6-0
Julian Arnold [AUS] d. Firas Abdulwahed [SYR] 1-0 ret.
Razvan Ioan Dumitrescu [ROU] d. Teoctist Costache [ROU] 6-4 6-1

Pedro Graber-Anguita [CHI/4] d. Bogdan Ionut Apostol [ROU] 6-3 6-2
Andrei Cociasu [ROU] d. Vlad Corneliu Pop [ROU] 6-2 6-4
Septimiu Fratila [ROU] d. Andrei Mihai [ROU] 6-7(5) 6-4 6-0
Thomas Giraudeau [FRA/10] d. Armand Baboian [ROU] 6-1 6-1

Andrei Savulescu [ROU/5] d. Rares Ispas [ROU/w.c] 6-2 6-3
Tudor Cristian Sulea [ROU] d. Radu Ilincut [ROU] 6-1 6-1
Ioan Farcas [ROU] d. Vlad Dobre [ROU] 7-5 6-1
Teodor Nicolae Marin [ROU/12] d. Alexandru Grigorita [ROU] 5-7 7-5 7-5

Dragos Cristian Mirtea [ROU/6] d. Johann Willems [GER] 6-4 1-6 6-3
Nichita Cepak [MDA] d. Constantin Dan Lazar [ROU] 6-4 6-0
Andras Szekely [ROU] d. Alessandro Hamuth [AUT] 6-4 6-4
Patrick Ciorcila [ROU/9] d. Teodor Leahu [ROU] 7-6(1) 6-1

Alexandru Catalin Marasin [ROU/7] d. Alexandru Mihai Maru [ROU] 6-4 6-2
Bogdan Marin [ROU] d. Iustin Baciu [ROU] 6-2 2-6 6-3
Alexandru Buzelan [ROU] d. Bogdan Ursu [ROU] 6-3 6-1
Vasile Antonescu [ROU/11] d. Radu Andrei Stelian [ROU] 7-5 6-2

Carlos Boluda-Purkiss [ESP/8] d. Stefan Tapescu [ROU] 6-0 6-3
Angel Stefan Rascu [ROU] d. Vladimir Filip [ROU] 6-1 6-3
Vlad Protopopescu [ROU] d. Gabriel Vlad Crisan Zara [ROU] 6-2 6-0
Patrick Grigoriu [ROU/13] d. Iulian Mihai Crisan Zara [ROU] 6-3 6-1


2nd Round

Vasile-Alexandru Ghilea [ROU/1] d. Tudorel Sandu [ROU] 6-2 2-0 ret.
Mihaita Daniel Damian [ROU] d. Bogdan Ciocov [ROU] 6-2 6-1

Gabor Csonka [HUN/2] d. Teodor Apostu [ROU] 6-1 6-4
Luca George Tatomir [ROU] d. Andrei Crapcenco [ROU/w.c] 6-2 6-7(1) 6-0

Sergiu Rogoveanu [ROU/3] d. Dragos Jerca [ROU] 6-2 6-4
Razvan Ioan Dumitrescu [ROU] d. Julian Arnold [AUS] 6-4 6-2

Pedro Graber-Anguita [CHI/4] d. Andrei Cociasu [ROU] 7-5 6-4
Thomas Giraudeau [FRA/10] d. Septimiu Fratila [ROU] 6-0 6-2

Andrei Savulescu [ROU/5] d. Tudor Cristian Sulea [ROU] 3-6 6-4 6-2
Ioan Farcas [ROU] d. Teodor Nicolae Marin [ROU/12] 7-6(2) 2-6 7-6(0)

Dragos Cristian Mirtea [ROU/6] d. Nichita Cepak [MDA] 6-3 6-3
Patrick Ciorcila [ROU/9] d. Andras Szekely [ROU] 7-6(8) 6-1

Alexandru Catalin Marasin [ROU/7] d. Bogdan Marin [ROU] 6-4 6-4
Vasile Antonescu [ROU/11] d. Alexandru Buzelan [ROU] 6-1 6-3

Carlos Boluda-Purkiss [ESP/8] d. Angel Stefan Rascu [ROU] 6-1 6-4
Patrick Grigoriu [ROU/13] d. Vlad Protopopescu [ROU] 7-5 7-5


Final Round

Vasile-Alexandru Ghilea [ROU/1] d. Mihaita Daniel Damian [ROU] 6-1 6-2
Gabor Csonka [HUN/2] d. Luca George Tatomir [ROU] 6-0 7-5
Sergiu Rogoveanu [ROU/3] d. Razvan Ioan Dumitrescu [ROU] 6-4 6-3
Thomas Giraudeau [FRA/10] d. Pedro Graber-Anguita [CHI/4] 7-6(2) 6-3
Andrei Savulescu [ROU/5] d. Ioan Farcas [ROU] 6-4 6-1
Patrick Ciorcila [ROU/9] d. Dragos Cristian Mirtea [ROU/6] 6-2 6-0
Vasile Antonescu [ROU/11] d. Alexandru Catalin Marasin [ROU/7] 2-6 7-6(1) 6-2
Carlos Boluda-Purkiss [ESP/8] d. Patrick Grigoriu [ROU/13] 6-2 6-3

MissChaChaCha 06-22-2012 11:43 AM

Re: Romania F4 [June 25 | Sibiu | Clay]
 
DOUBLES

1st Round

G.Tosic / D.Zivkovic [MNE/USA/1] d. A.Marasin / S.Rogoveanu [ROU] 6-3 6-1
V.Cornea / L.Gheorghe [ROU] d. V.Antonescu / D.C.Mirtea [ROU] 6-4 6-7(5) 10-2
C.Boluda-Purkiss / M.Giner [ESP] d. A.Apostol / L.Tatomir [ROU/w.c] 6-0 6-4
T.Androic / M.Bradaric [CRO/3] d. G.Gallego-Bertran / M.Garcia-Roman [ESP] 6-2 6-1

C-I.Gard / P-A.Luncanu [ROU] d. R.Coman / M.Dubarenco [ROU/MDA/4] 6-0 6-3
T.Giraudeau / P.Graber-Anguita [FRA/CHI] d. V.Bodiut / V.Dobre [ROU/w.c] 6-0 6-1
V-A.Ghilea / T.C.Sulea [ROU/w.c] d. R.Ispas / J.Willems [ROU/GER/Alt] 6-2 7-6(4)
E.Lopez-Perez / J.Samper-Montana [ESP/2] d. D.Bragusi / T-D.Craciun [ROU] 6-3 6-2

R.Ispas / J.Willems [ROU/GER/Alt] replace J.Marsalek / L.Renard [GBR/SWE]


Quarterfinal

G.Tosic / D.Zivkovic [MNE/USA/1] d. V.Cornea / L.Gheorghe [ROU] 6-4 6-3
T.Androic / M.Bradaric [CRO/3] d. C.Boluda-Purkiss / M.Giner [ESP] 6-0 7-6(5)
C-I.Gard / P-A.Luncanu [ROU] d. T.Giraudeau / P.Graber-Anguita [FRA/CHI] 7-5 7-5
V-A.Ghilea / T.C.Sulea [ROU/w.c] d. E.Lopez-Perez / J.Samper-Montana [ESP/2] 6-3 7-6(2)


Semifinal

T.Androic / M.Bradaric [CRO/3] d. G.Tosic / D.Zivkovic [MNE/USA/1] 4-6 6-3 10-8
C-I.Gard / P-A.Luncanu [ROU] d. V-A.Ghilea / T.C.Sulea [ROU/w.c] 6-2 6-1


FINAL

C-I.Gard / P-A.Luncanu [ROU] d. T.Androic / M.Bradaric [CRO/3] 7-5 6-4

MissChaChaCha 06-22-2012 11:44 AM

Re: Romania F4 [June 25 | Sibiu | Clay]
 
MAIN DRAW

1st Round

Axel Michon [FRA/1] d. Catalin-Ionut Gard [ROU] 6-3 1-6 6-1
Vasile-Alexandru Ghilea [ROU/Q] d. Robert Coman [ROU] 2-6 6-1 6-4
Darius Florin Bragusi [ROU/w.c] d. Andrei Stefan Apostol [ROU/w.c] 6-4 6-2
Toni Androic [CRO/6] d. Carlos Boluda-Purkiss [ESP/Q] 6-4 6-2

Nikola Mektic [CRO/3] d. Gabor Csonka [HUN/Q] 6-2 6-1
Enrique Lopez-Perez [ESP] d. Lucas Renard [SWE] 6-4 6-7(3) 6-0
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Marc Garcia-Roman [ESP] 4-6 7-6(4) 6-1
Goran Tosic [MNE/7] d. Lucian Gheorghe [ROU/w.c] 2-6 6-2 6-3

Marc Giner [ESP/8] d. Razvan Sabau [ROU] 6-0 6-2
James Marsalek [GBR] d. Vlad Victor Cornea [ROU/w.c] 6-3 6-3
Maxim Dubarenco [MDA] d. Marin Bradaric [CRO] 7-6(6) 7-6(1)
Jordi Samper-Montana [ESP/4] d. Andrei Savulescu [ROU/Q] 6-1 7-5

Denis Zivkovic [USA/5] d. Thomas Giraudeau [FRA/Q] 6-2 6-1
Patrick Ciorcila [ROU/Q] d. Gerard Gallego-Bertran [ESP] 7-6(1) 7-5
Sergiu Rogoveanu [ROU/Q] d. Teodor-Dacian Craciun [ROU] 6-4 2-1 ret.
Dino Marcan [CRO/2] d. Vasile Antonescu [ROU/Q] 6-2 6-0


2nd Round

Axel Michon [FRA/1] d. Vasile-Alexandru Ghilea [ROU/Q] 6-2 6-3
Toni Androic [CRO/6] d. Darius Florin Bragusi [ROU/w.c] 7-5 6-1
Nikola Mektic [CRO/3] d. Enrique Lopez-Perez [ESP] 6-2 6-0
Goran Tosic [MNE/7] d. Petru-Alexandru Luncanu [ROU] 6-3 4-6 7-5

Marc Giner [ESP/8] d. James Marsalek [GBR] 6-3 0-6 6-0
Maxim Dubarenco [MDA] d. Jordi Samper-Montana [ESP/4] 6-4 7-6(4)
Denis Zivkovic [USA/5] d. Patrick Ciorcila [ROU/Q] 4-6 6-1 6-2
Dino Marcan [CRO/2] d. Sergiu Rogoveanu [ROU/Q] 6-1 7-5


Quarterfinal

Axel Michon [FRA/1] d. Toni Androic [CRO/6] 6-2 6-4
Nikola Mektic [CRO/3] d. Goran Tosic [MNE/7] 6-3 6-3
Marc Giner [ESP/8] d. Maxim Dubarenco [MDA] 6-3 4-6 6-1
Denis Zivkovic [USA/5] d. Dino Marcan [CRO/2] 6-3 7-5


Semifinal

Nikola Mektic [CRO/3] d. Axel Michon [FRA/1] 6-4 6-4
Marc Giner [ESP/8] d. Denis Zivkovic [USA/5] 6-2 6-2


FINAL

Marc Giner [ESP/8] d. Nikola Mektic [CRO/3] 6-3 2-6 6-0


All times are GMT. The time now is 03:06 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.