MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Russia F8 [June 18 | Kazan | Clay] Winner : Nikoloz Basilashvili [RUS] (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=204090)

MissChaChaCha 06-15-2012 11:36 AM

Russia F8 [June 18 | Kazan | Clay] Winner : Nikoloz Basilashvili [RUS]
 
RUSSIA F8

Location : Kazan, Russia
Type : $15K
Surface : Clay (Outdoor)


Entry List

1 Ivan SERGEYEV (UKR) 327
2 Andrey KUMANTSOV (RUS) 381
3 Ivo KLEC (SVK) 386
4 Ivan NEDELKO (RUS) 409
5 Alexander LOBKOV (RUS) 490
6 Stanislav VOVK (RUS) 493
7 Mikhail FUFYGIN (RUS) 511
8 Ilya BELYAEV (RUS) 527
9 Alexander RUMYANTSEV (RUS) 561
10 Oleksandr NEDOVYESOV (UKR) 564
11 Nikoloz BASILASHVILI (RUS) 575
12 Mikhail BIRYUKOV (RUS) 609
13 Egor GERASIMOV (BLR) 696
14 Valery RUDNEV (RUS) 706
15 Richard MUZAEV (RUS) 708
16 Alexander PAVLIOUTCHENKOV (RUS) 782
17 Andrei VASILEVSKI (BLR) 820
18 Ilia SHATSKIY (RUS) 918
19 Anton ZAITSEV (RUS) 934
20 Aslan KARATSEV (RUS) 959

21 (Q) Vitaliy KACHANOVSKIY (RUS) 1007
22 (Q) Mikhail VAKS (RUS) 1011
23 (Q) Pavel FILIN (BLR) 1104
24 (Q) Yahor YATSYK (BLR) 1292
25 (Q) Alexandr KUSHAKOV (UKR) 1410
26 (Q) Alexander IGOSHIN (RUS) 1462
27 (Q) Yaraslau SHYLA (BLR) 1517
28 (Q) Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 1801

29 (wc) Maxim LUNKIN (RUS) 1271
30 (wc) Vitaly KOZYUKOV (RUS) 1381
31 (wc) Daniyal ZAGIDULLIN (RUS)
32 (wc) Ramazan NUREEV (RUS)

MissChaChaCha 06-15-2012 11:36 AM

Re: Russia F8 [June 18 | Kazan | Clay]
 
Qualifying Draw

1st Round

Vitaliy Kachanovskiy [RUS/1] vs. Bye
Vladislav Gorshenin [RUS] vs. Bye
Ivan Polyakov [RUS] d. Vlad Shchetinin [RUS] 6-3 6-3
Svyatoslav Knyazev [RUS] vs. Bye

Mikhail Vaks [RUS/2] vs. Bye
Dmitri Tarkhatchev [RUS] d. Dmitri Marfinsky [RUS] 6-3 4-6 7-6(11)
Andrey Yakovlev [RUS] vs. Bye
Kamil Khalil [LIB/13] vs. Bye

Anton Manegin [RUS/3] vs. Bye
Vladimir Polyakov [RUS] d. Valeriy Preobrazhenskiy [RUS] 6-1 6-1
Ruslan Baymyashkin [UZB] vs. Bye
Ronald Slobodchikov [RUS/14] vs. Bye

Pavel Filin [BLR/4] vs. Bye
Victor Komlev [RUS] d. Fail Mannapov [RUS] 6-0 6-0
Aydyn Akhmetshin [RUS] vs. Bye
Ilya Lebedev [RUS/15] vs. Bye

Alexandr Kushakov [UKR/5] vs. Bye
Nikolay Vvedenskiy [RUS] d. Anton Yudkin [RUS] 6-1 6-2
Kirill Kokhanov [RUS] d. Pavel Kuzin [UKR] 6-2 6-2
Alexander Zhurbin [RUS/11] vs. Bye

Yahor Yatsyk [BLR/6] vs. Bye
Evgeny Tikhonov [RUS] d. Oskar Davleev [RUS] 6-0 6-2
Ilya Ivashka [BLR] vs. Bye
Alexey Golovachev [RUS/12] vs. Bye

Fedor Chervyakov [RUS/7] vs. Bye
Pavel Zelenkin [RUS] d. Gennady Ushakov [RUS] 6-4 6-0
Ilja Kovalev [RUS] d. Alexander Repin [RUS] 6-0 6-1
Alexander Igoshin [RUS/9] vs. Bye

Anton Galkin [RUS/8] vs. Bye
Pavel Baranov [RUS] d. Ilya Vorontsov [RUS] 7-6(1) 5-7 6-3
Philipp Skvortsov [RUS] vs. Bye
Yaraslau Shyla [BLR/10] vs. Bye


2nd Round

Vitaliy Kachanovskiy [RUS/1] d. Vladislav Gorshenin [RUS] 6-4 3-6 6-4
Ivan Polyakov [RUS] d. Svyatoslav Knyazev [RUS] 6-0 6-1

Mikhail Vaks [RUS/2] d. Dmitri Tarkhatchev [RUS] 6-4 6-2
Kamil Khalil [LIB/13] d. Andrey Yakovlev [RUS] 6-2 6-2

Vladimir Polyakov [RUS] d. Anton Manegin [RUS/3] 6-3 6-2
Ronald Slobodchikov [RUS/14] d. Ruslan Baymyashkin [UZB] 6-0 6-0

Pavel Filin [BLR/4] d. Victor Komlev [RUS] 6-2 2-0 ret.
Ilya Lebedev [RUS/15] d. Aydyn Akhmetshin [RUS] 6-1 6-1

Alexandr Kushakov [UKR/5] d. Nikolay Vvedenskiy [RUS] 6-3 6-0
Alexander Zhurbin [RUS/11] d. Kirill Kokhanov [RUS] 6-4 6-4

Yahor Yatsyk [BLR/6] d. Evgeny Tikhonov [RUS] 6-3 6-3
Ilya Ivashka [BLR] d. Alexey Golovachev [RUS/12] 6-1 6-2

Pavel Zelenkin [RUS] d. Fedor Chervyakov [RUS/7] 4-6 7-6(4) 6-4
Alexander Igoshin [RUS/9] d. Ilja Kovalev [RUS] 4-0 ret.

Anton Galkin [RUS/8] d. Pavel Baranov [RUS] 6-0 6-1
Yaraslau Shyla [BLR/10] d. Philipp Skvortsov [RUS] 6-1 6-3


Final Round

Vitaliy Kachanovskiy [RUS/1] d. Ivan Polyakov [RUS] 7-6(5) 6-3
Mikhail Vaks [RUS/2] d. Kamil Khalil [LIB/13] 6-3 7-5
Ronald Slobodchikov [RUS/14] d. Vladimir Polyakov [RUS] 4-6 6-2 6-3
Pavel Filin [BLR/4] d. Ilya Lebedev [RUS/15] 7-5 6-4
Alexandr Kushakov [UKR/5] d. Alexander Zhurbin [RUS/11] 6-3 6-4
Yahor Yatsyk [BLR/6] d. Ilya Ivashka [BLR] 7-6(2) 7-6(1)
Alexander Igoshin [RUS/9] d. Pavel Zelenkin [RUS] 2-6 7-6(3) 6-4
Yaraslau Shyla [BLR/10] d. Anton Galkin [RUS/8] 7-5 6-4

MissChaChaCha 06-15-2012 11:37 AM

Re: Russia F8 [June 18 | Kazan | Clay]
 
DOUBLES

1st Round

E.Gerasimov / A.Vasilevski [BLR/1] vs. Bye
N.Basilashvili / I.Shatskiy [RUS] d. I.Nedelko / A.Zaitsev [RUS] 7-6(3) 6-3
A.Kumantsov / A.Zhurbin [RUS] d. F.Chervyakov / R.Slobodchikov [RUS] 6-4 6-1
O.Nedovyesov / I.Sergeyev [UKR/4] d. I.Belyaev / A.Manegin [RUS] 7-5 6-4

A.Lobkov / A.Rumyantsev [RUS/3] d. I.Ivashka / Y.Shyla [BLR] 6-4 6-4
R.Muzaev / S.Vovk [RUS] d. A.Golovachev / A.Igoshin [RUS] 7-6(2) 4-6 10-7
A.Karatsev / M.Vaks [RUS] d. M.Lunkin / D.Zagidullin [RUS/w.c] 6-2 6-4
V.Kachanovskiy / A.Pavlioutchenkov [RUS/2] d. P.Filin / Y.Yatsyk [BLR] 6-4 6-2


Quarterfinal

E.Gerasimov / A.Vasilevski [BLR/1] d. N.Basilashvili / I.Shatskiy [RUS] 6-3 6-1
O.Nedovyesov / I.Sergeyev [UKR/4] d. A.Kumantsov / A.Zhurbin [RUS] 3-6 7-6(5) 10-7
A.Lobkov / A.Rumyantsev [RUS/3] d. R.Muzaev / S.Vovk [RUS] 6-4 6-4
V.Kachanovskiy / A.Pavlioutchenkov [RUS/2] d. A.Karatsev / M.Vaks [RUS] 7-6(1) 6-3


Semifinal

O.Nedovyesov / I.Sergeyev [UKR/4] d. E.Gerasimov / A.Vasilevski [BLR/1] 6-4 6-3
A.Lobkov / A.Rumyantsev [RUS/3] d. V.Kachanovskiy / A.Pavlioutchenkov [RUS/2] 3-6 7-6(5) 16-14


FINAL

O.Nedovyesov / I.Sergeyev [UKR/4] d. A.Lobkov / A.Rumyantsev [RUS/3] 6-2 6-4

MissChaChaCha 06-15-2012 11:38 AM

Re: Russia F8 [June 18 | Kazan | Clay]
 
MAIN DRAW

1st Round

Ivan Sergeyev [UKR/1] d. Alexander Igoshin [RUS/Q] 7-6(5) 6-2
Anton Zaitsev [RUS] d. Maxim Lunkin [RUS/w.c] 6-0 6-3
Alexander Pavlioutchenkov [RUS] d. Andrei Vasilevski [BLR] 3-6 6-3 6-0
Mikhail Fufygin [RUS/7] d. Mikhail Biryukov [RUS] 7-6(3) 2-0 ret.

Ilia Shatskiy [RUS] d. Alexander Zhurbin [RUS/L.L] 4-6 6-1 6-3
Valery Rudnev [RUS] d. Egor Gerasimov [BLR] 6-4 6-4
Alexander Rumyantsev [RUS] d. Mikhail Vaks [RUS/Q] 6-2 6-3
Oleksandr Nedovyesov [UKR] d. Stanislav Vovk [RUS/6] 6-0 7-5

Nikoloz Basilashvili [RUS] d. Alexander Lobkov [RUS/5] 4-6 6-4 7-6(4)
Yaraslau Shyla [BLR/Q] d. Ronald Slobodchikov [RUS/Q] 6-2 7-6(6)
Richard Muzaev [RUS] d. Alexandr Kushakov [UKR/Q] 6-4 6-4
Ivan Nedelko [RUS/4] d. Yahor Yatsyk [BLR/Q] 6-4 6-3

Ilya Belyaev [RUS/8] d. Ramazan Nureev [RUS/w.c] 6-0 6-0
Aslan Karatsev [RUS] d. Pavel Filin [BLR/Q] 6-1 6-3
Vitaly Kozyukov [RUS/w.c] d. Daniyal Zagidullin [RUS/w.c] 6-1 6-2
Andrey Kumantsov [RUS/2] d. Vitaliy Kachanovskiy [RUS/Q] 6-3 6-2

Alexander Zhurbin [RUS/L.L] replaces Ivo Klec [SVK/3]


2nd Round

Ivan Sergeyev [UKR/1] d. Anton Zaitsev [RUS] 6-4 6-2
Alexander Pavlioutchenkov [RUS] d. Mikhail Fufygin [RUS/7] 6-3 7-6(3)
Valery Rudnev [RUS] d. Ilia Shatskiy [RUS] 3-6 6-2 6-3
Oleksandr Nedovyesov [UKR] d. Alexander Rumyantsev [RUS] 6-2 6-4

Nikoloz Basilashvili [RUS] d. Yaraslau Shyla [BLR/Q] 6-0 6-2
Ivan Nedelko [RUS/4] d. Richard Muzaev [RUS] 6-2 7-5
Aslan Karatsev [RUS] d. Ilya Belyaev [RUS/8] 7-6(5) 6-3
Andrey Kumantsov [RUS/2] d. Vitaly Kozyukov [RUS/w.c] 6-2 7-6(5)


Quarterfinal

Ivan Sergeyev [UKR/1] d. Alexander Pavlioutchenkov [RUS] 7-5 6-4
Valery Rudnev [RUS] d. Oleksandr Nedovyesov [UKR] 7-6(6) 6-3
Nikoloz Basilashvili [RUS] d. Ivan Nedelko [RUS/4] 6-1 6-2
Aslan Karatsev [RUS] d. Andrey Kumantsov [RUS/2] 6-4 6-7(8) 6-4


Semifinal

Ivan Sergeyev [UKR/1] d. Valery Rudnev [RUS] 6-2 6-3
Nikoloz Basilashvili [RUS] d. Aslan Karatsev [RUS] 0-6 6-4 6-4


FINAL

Nikoloz Basilashvili [RUS] d. Ivan Sergeyev [UKR/1] 6-4 7-6(3)


All times are GMT. The time now is 11:18 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.