MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   20th Int'l Jr Tourn. of Offenbach | Germany | G1 | 12 - 17 June | Winner: Hyeon CHUNG (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=203748)

SapELee 06-11-2012 02:21 AM

20th Int'l Jr Tourn. of Offenbach | Germany | G1 | 12 - 17 June | Winner: Hyeon CHUNG
 
Tournament: 20th International Junior Tournament of Offenbach
Host Country: Germany
Grade: G1
Surface: Outdoor Clay
Date: 12 June - 17 June 2012
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100025837


Code:

Entry List (Modified 06 Jun 2012)

1        Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) 8       
2        Karim HOSSAM (EGY) 16       
3        Herkko POLLANEN (FIN) 22       
4        Juan Ignacio GALARZA (ARG) 23       
5        Christian GARIN (CHI) 49       
6        Hyeon CHUNG (KOR) 50       
7        Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 53       
8        Maximilian MARTERER (GER) 55       
9        Robin STANEK (CZE) 60       
10        Jakub ORAVEC (SVK) 63       
11        Kevin KACZYNSKI (GER) 70       
12        Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) 71       
13        Wayne MONTGOMERY (RSA) 73       
14        Jay ANDRIJIC (AUS) 75       
15        Konstantin GERLAKH (RUS) 76       
16        Lucas GOMEZ (MEX) 77       
17        Ricky MEDINILLA (MEX) 78       
18        Dominic WEIDINGER (AUT) 81       
19        Temur ISMAILOV (UZB) 82       
20        Hannes WAGNER (GER) 87       
21        Lukas MUGEVICIUS (LTU) 89       
22        Guillermo NUNEZ (CHI) 90       
23        Evgeny KARLOVSKIY (RUS) 96       
24        Hugo Cesar DOJAS (BRA) 97       
25        Yuriy KRYVOY (UKR) 99       
26        Vasco MENSURADO (POR) 100       
27        Thien NGUYEN HOANG (VIE) 107       
28        Jannis KAHLKE (GER) 109       
29        Sumit NAGAL (IND) 118       
30        Lucas MIEDLER (AUT) 124       
31        Chi-Shan JAO (TPE) 132       
32        Patrick CIORCILA (ROU) 133       
33        Jacob GRILLS (AUS) 135       
34        Harry BOURCHIER (AUS) 137       
35        Cameron NORRIE (NZL) 138       
36        Rishab AGARWAL (IND) 139       
37        Adrian OBERT (GER) 141       
38        Joao WALENDOWSKY (BRA) 147       
39        Guilherme HADLICH (BRA) 149       
40        Matthew ROSSOUW (RSA) 155       
41        Andre BIRO (HUN) 158       
42        Mazen OSAMA (EGY) 159       
43        Romain BARBOSA (POR) 160       
44        Omar JASIKA (AUS) 163       
45        Bradley MOUSLEY (AUS) 169       
46        Daniel GUCCIONE (AUS) 171


SapELee 06-11-2012 02:26 AM

Qualifying Round 1 Results
 
Code:

Round 1

Weiqiang ZHENG (CHN) [1]            6-1 7-6(6)    Bjorn KURTZE (GER)
Lukas STORCK (GER)                  6-4 1-6 7-5    Nikolas WALTERSCHEID-TUKIC (GER) [11]
Dominik BOEHLER (GER)                7-5 1-6 7-6(2) Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS) [2]
Ruben GREINER (GER)                  6-2 3-1 Ret    Jannis KOEKE (GER) [16]
Zhuoyang QIU (CHN) [3]              7-6(8) 6-2    Boris KLINGEBIEL (GER)
Hendrik JEBENS (GER)                6-7(5) 6-2 6-0 Torben HORNUNG (GER) [12]
Daniel BAUMANN (GER) [4]            6-3 7-5        Jakob SCHNAITTER (GER)
Nils HOFFACKER (GER)                6-2 7-6(5)    Fredric LEHFELDT (NOR) [13]
Antonio MASSARA (ITA) [5]            3-0 Retired    Adrian MAST (GER)
MICHAEL FEUCHT (GER) [15]            6-4 7-6(4)    Benjamin SCHWEIZER (GER)
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [6]  6-2 6-2        Daniel CZEPIELEWSKI (GER)
Zhicheng ZHU (CHN) [9]              6-2 6-4        Royi LASOWSKI (GER)
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) [7]    6-2 6-2        Marcel UELTZHOEFFER (GER)
Viktor KOSTIN (GER) [10]            6-1 7-5        Robert SUCHAN (GER)
Filipp KEKERCHENI (UKR) [8]          6-1 6-0        Kevin Kaan ANDRUSCH (GER)
ALEXANDER MEYER (GER) [14]          6-1 6-1        Jia Cheng ZHU (CHN)


SapELee 06-11-2012 09:20 PM

Final Qualifying
 
Code:

Round 2 (Final)

Weiqiang ZHENG (CHN) [1]            6-2 6-3          Lukas STORCK (GER)
Dominik BOEHLER (GER)                3-6 7-6(4) 7-5    Ruben GREINER (GER)
Zhuoyang QIU (CHN) [3]              6-1 6-2          Hendrik JEBENS (GER)
Daniel BAUMANN (GER) [4]            6-0 6-2          Nils HOFFACKER (GER)
Antonio MASSARA (ITA) [5]            6-2 6-2          MICHAEL FEUCHT (GER) [15]
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [6]  6-1 6-3          Zhicheng ZHU (CHN) [9]
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) [7]    6-7(1) 6-2 6-0    Viktor KOSTIN (GER) [10]
ALEXANDER MEYER (GER) [14]          6-1 3-6 6-2      Filipp KEKERCHENI (UKR) [8]


SapELee 06-11-2012 09:23 PM

Maindraw
 
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1] - Lukas MUGEVICIUS (LTU)
ALEXANDER MEYER (GER) (Q) - Joao WALENDOWSKY (BRA)
Adrian OBERT (GER) - Zhuoyang QIU (CHN) (Q)
Cameron NORRIE (NZL) - Konstantin GERLAKH (RUS) [16]

Kevin KACZYNSKI (GER) [12] - Rishab AGARWAL (IND)
Jacob GRILLS (AUS) - Romain BARBOSA (POR)
Philip GEHRMANN (GER) (WC) - Lucas GOMEZ (MEX)
MICHAEL FEUCHT (GER) (LL) - Christian GARIN (CHI) [8]

Karim HOSSAM (EGY) [4] - Thien NGUYEN HOANG (VIE)
Johannes HAERTEIS (GER) (WC) - Antonio MASSARA (ITA) (Q)
Alexander ZVEREV (GER) (WC) - Bradley MOUSLEY (AUS)
Matthew ROSSOUW (RSA) - Dominic WEIDINGER (AUT) [13]

Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [11] - Harry BOURCHIER (AUS)
Hannes WAGNER (GER) - Yuriy KRYVOY (UKR)
Paul WOERNER (GER) (WC) - Robert CONSTANTINOVICI (ROU) (Q)
Fajing SUN (CHN) - Temur ISMAILOV (UZB) [5]

Wayne MONTGOMERY (RSA) [6] - Dominik BOEHLER (GER) (Q)
Filipp KEKERCHENI (UKR) (LL) - Daniel GUCCIONE (AUS)
Sumit NAGAL (IND) - Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) (Q)
Patrick CIORCILA (ROU) - Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [9]

Evgeny KARLOVSKIY (RUS) [14] - Guilherme HADLICH (BRA)
KAI LEMKE (GER) (WC) - Vasco MENSURADO (POR)
Till RICHTER (GER) (WC) - Lucas MIEDLER (AUT)
Franz SYDOW (NED) - Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]

Hyeon CHUNG (KOR) [7] - Weiqiang ZHENG (CHN) (Q)
Nils ELLEFSEN (NOR) (WC) - Daniel BAUMANN (GER) (Q)
Guillermo NUNEZ (CHI) - Ricky MEDINILLA (MEX)
Omar JASIKA (AUS) - Maximilian MARTERER (GER) [10]

Jay ANDRIJIC (AUS) [15] - Chi-Shan JAO (TPE)
Andre BIRO (HUN) - Jannis KAHLKE (GER)
Hugo Cesar DOJAS (BRA) - Luca MARQUARD (GER) (WC)
Mazen OSAMA (EGY) - Herkko POLLANEN (FIN) [2]

SapELee 06-12-2012 10:26 PM

Round 1 Results
 
Code:

1st Round
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]      6-2 7-5                Lukas MUGEVICIUS (LTU)
Joao WALENDOWSKY (BRA)                6-2 6-3                ALEXANDER MEYER (GER)
Zhuoyang QIU (CHN)                    6-4 3-1 Ret            Adrian OBERT (GER)
Konstantin GERLAKH (RUS) [16]          6-4 6-2                Cameron NORRIE (NZL)
Kevin KACZYNSKI (GER) [12]            6-0 7-6(7)              Rishab AGARWAL (IND)
Romain BARBOSA (POR)                  4-6 6-3 6-3            Jacob GRILLS (AUS)
Lucas GOMEZ (MEX)                      6-2 6-4                Philip GEHRMANN (GER)
Christian GARIN (CHI) [8]              6-2 6-3                Viktor KOSTIN (GER)
Karim HOSSAM (EGY) [4]                6-2 6-1                Thien NGUYEN HOANG (VIE)
Antonio MASSARA (ITA)                  6-3 6-0                Johannes HAERTEIS (GER)
Alexander ZVEREV (GER)                6-2 7-6(5)              Bradley MOUSLEY (AUS)
Dominic WEIDINGER (AUT) [13]          6-2 6-2                Matthew ROSSOUW (RSA)
Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [11]  7-5 6-4                Harry BOURCHIER (AUS)
Yuriy KRYVOY (UKR)                    7-6(5) 3-0 Ret          Hannes WAGNER (GER)
Robert CONSTANTINOVICI (ROU)          6-1 6-4                Paul WOERNER (GER)
Temur ISMAILOV (UZB) [5]              7-6(5) 6-3              Fajing SUN (CHN)
Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]            6-0 6-2                Dominik BOEHLER (GER)
Filipp KEKERCHENI (UKR)                7-6(2) 0-6 6-2          Daniel GUCCIONE (AUS)
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER)        6-4 7-5                Sumit NAGAL (IND)
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [9]          7-6(0) 3-6 6-4          Patrick CIORCILA (ROU)
Evgeny KARLOVSKIY (RUS) [14]          4-6 6-3 6-1            Guilherme HADLICH (BRA)
Vasco MENSURADO (POR)                  7-6(2) 7-5              KAI LEMKE (GER)
Lucas MIEDLER (AUT)                    6-2 6-3                Till RICHTER (GER)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]        6-2 6-4                Franz SYDOW (NED)
Hyeon CHUNG (KOR) [7]                  6-1 6-2                Weiqiang ZHENG (CHN)
Nils ELLEFSEN (NOR)                    7-5 6-2                Daniel BAUMANN (GER)
Ricky MEDINILLA (MEX)                  6-2 7-6(4)              Guillermo NUNEZ (CHI)
Omar JASIKA (AUS)                      2-6 7-6(5) 6-2          Maximilian MARTERER (GER) [10]
Chi-Shan JAO (TPE)                    6-3 6-4                Jay ANDRIJIC (AUS) [15]
Jannis KAHLKE (GER)                    3-6 6-1 6-2            Andre BIRO (HUN)
Hugo Cesar DOJAS (BRA)                6-1 6-4                Luca MARQUARD (GER)
Herkko POLLANEN (FIN) [2]              6-7(8) 7-6(7) 7-6(5)    Mazen OSAMA (EGY)


Chilenaitor 06-14-2012 01:27 AM

Re: 20th Int'l Jr Tournament of Offenbach | Germany | G1 | 12 June - 17 June 2012
 
GL Garin :D

SapELee 06-14-2012 08:13 PM

Round 2 & 3 Results
 
Code:

2nd Round

Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    6-3 6-3          Joao WALENDOWSKY (BRA)
Konstantin GERLAKH (RUS) [16]        4-6 6-3 6-2      Zhuoyang QIU (CHN)
Kevin KACZYNSKI (GER) [12]          4-6 6-3 6-3      Romain BARBOSA (POR)
Christian GARIN (CHI) [8]            7-6(2) 6-1      Lucas GOMEZ (MEX)
Karim HOSSAM (EGY) [4]              6-4 6-4          Antonio MASSARA (ITA)
Dominic WEIDINGER (AUT) [13]        5-7 7-6(7) 6-2  Alexander ZVEREV (GER)
Yuriy KRYVOY (UKR)                  6-1 6-3          Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [11]
Robert CONSTANTINOVICI (ROU)        6-4(4) 6-2      Temur ISMAILOV (UZB) [5]
Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]          6-1 6-3          Filipp KEKERCHENI (UKR)
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [9]        6-4 3-6 6-3      Vincent Thierry SCHNEIDER (GER)
 Vasco MENSURADO (POR)              1-6 6-1 6-3      Evgeny KARLOVSKIY (RUS) [14]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]      6-4 6-7(5) 6-4  Lucas MIEDLER (AUT)
Hyeon CHUNG (KOR) [7]                6-1 6-2          Nils ELLEFSEN (NOR)
Omar JASIKA (AUS)                    7-5 6-3          Ricky MEDINILLA (MEX)
Jannis KAHLKE (GER)                  6-1 6-3          Chi-Shan JAO (TPE)
Herkko POLLANEN (FIN) [2]            6-2 4-6 6-2      Hugo Cesar DOJAS (BRA)

Code:

3rd Round

Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    6-3 6-2        Konstantin GERLAKH (RUS) [16]
Christian GARIN (CHI) [8]          6-3 6-3        Kevin KACZYNSKI (GER) [12]
Karim HOSSAM (EGY) [4]              3-6 6-1 6-3    Dominic WEIDINGER (AUT) [13]
Yuriy KRYVOY (UKR)                  6-4 6-3        Robert CONSTANTINOVICI (ROU)
Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]          6-2 6-1        Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [9]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]      4-6 6-4 6-4    Vasco MENSURADO (POR)
Hyeon CHUNG (KOR) [7]              6-0 6-0        Omar JASIKA (AUS)
Herkko POLLANEN (FIN) [2]          5-3 Retired    Jannis KAHLKE (GER)


SapELee 06-15-2012 08:36 PM

Quarterfinal Results
 
Code:

Quarterfinal

Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    6-4 6-2    Christian GARIN (CHI) [8]
Karim HOSSAM (EGY) [4]              6-2 6-1    Yuriy KRYVOY (UKR)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]      6-0 7-5    Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]
Hyeon CHUNG (KOR) [7]                6-3 6-3    Herkko POLLANEN (FIN) [2]


SapELee 06-16-2012 07:52 PM

Semifinal Results
 
Code:

Semifinal

Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    6-2 7-6(8)    Karim HOSSAM (EGY) [4]
Hyeon CHUNG (KOR) [7]    6-2 1-6 6-4    Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]


SapELee 06-17-2012 11:06 PM

Final
 
Code:

Final
Hyeon CHUNG (KOR) [7]    6-3 6-4    Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]

Impressive run for the 16 yo :yeah:.



Code:

Doubles Results

1st Round
Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    BYE 
Zhuoyang QIU (CHN) /  Weiqiang ZHENG (CHN)                        6-0 7-6(5)        Luca MARQUARD (GER) /  Till RICHTER (GER)
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) /  Lukas STORCK (GER)                6-3 Retired      Patrick CIORCILA (ROU) /  Franz SYDOW (NED)
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                  2-6 6-3 [10-6]    Temur ISMAILOV (UZB) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [5]
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]      BYE 
Rishab AGARWAL (IND) /  Chi-Shan JAO (TPE)                        7-6(3) 6-4        Nils ELLEFSEN (NOR) /  Fajing SUN (CHN)
Philip GEHRMANN (GER) /  KAI LEMKE (GER)                          7-5 6-4          Herkko POLLANEN (FIN) /  Matthew ROSSOUW (RSA)
Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)                      7-5 7-5          Lucas GOMEZ (MEX) /  Ricky MEDINILLA (MEX) [8]
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]            6-1 3-6 [10-6]    Jacob GRILLS (AUS) /  Daniel GUCCIONE (AUS)
Viktor KOSTIN (GER) /  Alexander ZVEREV (GER)                      6-4 6-1          Evgeny KARLOVSKIY (RUS) /  Antonio MASSARA (ITA)
Johannes HAERTEIS (GER) /  Paul WOERNER (GER)                      7-6(2) 3-6 [10-6] Hugo Cesar DOJAS (BRA) /  Vasco MENSURADO (POR)
Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3]                BYE 
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                6-3 6-1          Omar JASIKA (AUS) /  Sumit NAGAL (IND)
Lucas MIEDLER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)                    6-2 6-4          Kevin KACZYNSKI (GER) /  Jannis KAHLKE (GER)
Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY)                      6-2 2-6 [10-6]    Bradley MOUSLEY (AUS) /  Thien NGUYEN HOANG (VIE)
Jay ANDRIJIC (AUS) /  Karim HOSSAM (EGY) [2]                      BYE 

2nd Round
Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]    6-4 4-6 [11-9]    Zhuoyang QIU (CHN) /  Weiqiang ZHENG (CHN)
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                  6-1 6-3          Robert CONSTANTINOVICI (ROU) /  Lukas STORCK (GER)
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]      6-2 6-3          Rishab AGARWAL (IND) /  Chi-Shan JAO (TPE)
Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)                      6-3 6-4          Philip GEHRMANN (GER) /  KAI LEMKE (GER)
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]            6-3 6-4          Viktor KOSTIN (GER) /  Alexander ZVEREV (GER)
Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3]                2-6 6-3 [10-3]    Johannes HAERTEIS (GER) /  Paul WOERNER (GER)
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                6-3 6-2          Lucas MIEDLER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)
Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY)                      7-6(4) 6-2        Jay ANDRIJIC (AUS) /  Karim HOSSAM (EGY) [2]

Quarterfinal
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                6-3 6-2            Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]    6-4 6-3            Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]          6-3 6-2            Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3]
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]              7-5 6-3            Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY)

Semifinal
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]    6-2 6-3    Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]              6-2 6-4    Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]

Final
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]    6-3 6-7(4) [10-5]    Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]



All times are GMT. The time now is 03:01 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.