MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Nigeria F6b (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=20291)

SuperRevelation 10-28-2004 09:37 PM

Nigeria F6b
 
Nigeria F6b qualifying
October 25-31, 2004

Singles
Seeds:
1. Ishay Hadash
2. Johar Mubarak Saeed
3. Alexandre Koudriavtsev
4. Andrei Somov
5. Mohammed Salifu
6. Moti Maaravi
7. Oleg Ogorodov
8. Bjorn Munroe
9. Tobias Raab
10. Lior Barbash

First Round
(1)Ishay Hadash (ISR) d. Mensford Owusu (GHA) 6-1 6-2
Nikolay Nesterov (RUS) d. Saheed Omidiji (NGR) 6-1 6-0
(2)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Etido Udofa (NGR) 6-1 6-2
Charles-Robert Viale (FRA) d. Kola Aboderin (NGR) 6-2 6-2
(3)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Dada Adewale (NGR) 6-0 6-1
Michael Nortey (GHA) d. Nurudeen Adebisi (NGR) 6-3 6-2
(4)Andrei Somov (RUS) d. Rohan Weideman (RSA) 6-0 6-2
Justin Visser (RSA) d. Walter Grunfeld (ARG) 6-4 4-6 6-1
(5)Mohammed Salifu (GHA) d. Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-7(2) 6-3 6-4
Theron Cole (USA) d. Antoine Breikek (LIB) 6-3 6-1
(6)Moti Maaravi (ISR) d. Collins Abamu (NGR) 6-1 6-4
Elmehdi Zidine (MAR) d. Tunde Asaba (NGR) 6-0 6-2
(7)Oleg Ogorodov (UZB) d. Monday Igbinovia (NGR) 7-5 7-5
Sunday Igbinovia (NGR) d. (9)Tobias Raab (GER) 6-2 6-0
(8)Bjorn Munroe (BAH) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-3 6-0
(10)Lior Barbash (ISR) d. Shigeru Yamaguchi (JPN) 6-0 6-1

Qualifying Round
(1)Ishay Hadash (ISR) d. Nikolay Nesterov (RUS) 6-3 6-2
(2)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Charles-Robert Viale (FRA) 6-1 6-0
(3)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Michael Nortey (GHA) 6-2 6-0
(4)Andrei Somov (RUS) d. Justin Visser (RSA) 6-3 5-7 6-3
(5)Mohammed Salifu (GHA) d. Theron Cole (USA) 6-3 6-4
(6)Moti Maaravi (ISR) d. Elmehdi Zidine (MAR) 6-3 6-4
(7)Oleg Ogorodov (UZB) d. Sunday Igbinovia (NGR) 7-6(3) 7-5
(8)Bjorn Munroe (BAH) d. (10)Lior Barbash (ISR) 1-6 6-3 6-0


Doubles
Seeds:
none

First Round
Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Kola Aboderin/Dada Adewale (NGR) 6-4 6-1
Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) d. Nurudeen Adebisi/Saheed Omidiji (NGR) 6-1 3-6 6-2

Qualifying Round
Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) 6-3 6-4

SuperRevelation 10-28-2004 09:54 PM

Re: Nigeria F6b
 
Nigeria F6b
Lagos, Nigeria
October 25-31, 2004
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds:
1. Sebastian Fitz
2. Norikazu Sugiyama
3. Raven Klaasen
4. Komlavi Loglo
5. Valentin Sanon
6. Filip Urban
7. Jasper Smit
8. Roger Anderson

First Round
(1)Sebastian Fitz (GER) d. Filip Aniola (POL) 7-6(1) 6-2
(q)Moti Maaravi (ISR) d. Abdul-Mumin Babalola (NGR) 6-4 6-4
(q)Ishay Hadash (ISR) d. (q)Bjorn Munroe (BAH) 6-3 6-4
(8)Roger Anderson (RSA) d. Toyin Dairo (NGR) 6-0 6-3
(3)Raven Klaasen (RSA) d. Henry Adjei-Darko (GHA) 6-1 6-2
(q)Mohammed Salifu (GHA) d. Lawal Shehu (NGR) 7-5 6-1
Jonathan Igbinovia (NGR) d. Mustafa Ghouse (IND) 6-4 6-4
Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) d. (5)Valentin Sanon (CIV) 3-0 ret.
(6)Filip Urban (POL) d. Adenumi Adeniji (NGR) 6-3 7-5
(q)Oleg Ogorodov (UZB) d. Juan Ignacio Cerda (CHI) 7-6(3) 6-4
Fabian Roetschi (SUI) d. Ibukun Ilesanmi (NGR) 7-5 6-3
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. Benjamin Rufer (SUI) 6-4 6-4
(7)Jasper Smit (NED) d. (q)Andrei Somov (RUS) 6-3 6-2
(q)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Josef Nesticky (CZE) 2-0 ret.
(q)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Motaz Abou El Khair (EGY) 6-3 6-0
Luka Gregorc (SLO) d. (2)Norikazu Sugiyama (JPN) 6-4 6-3

Second Round
(1)Sebastian Fitz (GER) d. (q)Moti Maaravi (ISR) 6-3 6-4
(8)Roger Anderson (RSA) d. (q)Ishay Hadash (ISR) 6-4 6-2
(q)Mohammed Salifu (GHA) d. (3)Raven Klaasen (RSA) 6-4 1-6 6-3
Jonathan Igbinovia (NGR) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 6-1 6-0
(q)Oleg Ogorodov (UZB) d. (6)Filip Urban (POL) 7-6(2) 0-6 6-2
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. Fabian Roetschi (SUI) 3-6 6-2 6-3
(7)Jasper Smit (NED) d. (q)Alexandre Koudriavtsev (RUS) 3-6 7-6(5) 6-3
Luka Gregorc (SLO) d. (q)Johar Mubarak Saeed (QAT) 6-7(5) 6-2 6-4

SuperRevelation 10-28-2004 09:54 PM

Re: Nigeria F6b
 
Doubles
Seeds:
1. Mustafa Ghouse/Raven Klaasen
2. Juan Ignacio Cerda/Jasper Smit
3. Josef Nesticky/Filip Urban
4. Fabian Roetschi/Benjamin Rufer

First Round
(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. Oleg Ogorodov/Andrei Somov (UZB/RUS) 4-6 6-3 6-4
(q)Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Ikponwmosa Amadin/Nikolay Nesterov (NGR/RUS) w/o
Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) d. (3)Josef Nesticky/Filip Urban (CZE/POL) 6-7(3) 6-1 7-6(11)
Adenumi Adeniji/Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Pekun Akiangbade/Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-1 6-3
Ishay Hadash/Moti Maaravi (ISR) d. Toyin Dairo/Ibukun Ilesanmi (NGR) 6-4 2-6 6-2
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Sunday Igbinovia/Mohammed Salifu (NGR/GHA) 6-2 6-2
Theron Cole/Bjorn Munroe (USA/BAH) d. (LL)Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) 6-3 7-5
Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) d. (2)Juan Ignacio Cerda/Jasper Smit (CHI/NED) 6-4 7-6(5)

Quarterfinals
(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. (q)Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) 6-1 6-2
Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) d. Adenumi Adeniji/Abdul-Mumin Babalola (NGR) 7-6(4) 6-3
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Ishay Hadash/Moti Maaravi (ISR) 6-3 7-6(5)
Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) d. Theron Cole/Bjorn Munroe (USA/BAH) 6-4 6-2

Wojtek 10-30-2004 06:15 AM

Re: Nigeria F6b
 
Filip :help:

SuperRevelation 11-01-2004 10:58 PM

Re: Nigeria F6b
 
Quarterfinals
(1)Sebastian Fitz (GER) d. (8)Roger Anderson (RSA) 6-3 4-6 6-3
Jonathan Igbinovia (NGR) d. (q)Mohammed Salifu (GHA) 6-1 6-2
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Oleg Ogorodov (UZB) w/o
(7)Jasper Smit (NED) d. Luka Gregorc (SLO) 6-4 6-4

Semifinals
Jonathan Igbinovia (NGR) d. (1)Sebastian Fitz (GER) 6-3 2-6 7-6(3)
(7)Jasper Smit (NED) d. (4)Komlavi Loglo (TOG) 6-7(8) 6-3 6-4

Finals
(7)Jasper Smit (NED) d. Jonathan Igbinovia (NGR) 7-5 6-2

SuperRevelation 11-01-2004 10:58 PM

Re: Nigeria F6b
 
Semifinals
(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) 6-1 6-1
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) 6-2 6-2

Finals
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. (1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) 6-7(5) 6-3 6-3


All times are GMT. The time now is 11:46 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.