MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/forumindex.php)
-   Team USA (http://www.menstennisforums.com/57-team-usa/)
-   -   ITF Junior Results (Title updates in 1st Post) (http://www.menstennisforums.com/57-team-usa/197887-itf-junior-results-title-updates-1st-post.html)

SapELee 03-02-2012 09:16 PM

ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)
 
I will start posting the results here. Will try to post pictures and articles in appropriate threads.

2012 ITF Junior Titles

Tournament, Grade, Surface, Winner (Birth Year)

Copa Del Cafe - Costa Rica, G1, Hard - Outdoor, Noah RUBIN (1996)
Copa Milo - Chile, G2, Clay - Outdoor, Spencer PAPA (1995)
Copa La Libertad ITF Junior - El Salvador, G4, Hard - Outdoor, Henrik WIERSHOLM (1997)
Copa Universidad Galileo - Guatemala, G4, Hard - Outdoor, Michael MMOH (1998)
Costa Rica Bowl - Costa Rica, G3, Hard - Outdoor, Ciro RICCARDI (1995)
42nd Banana Bowl - Brazil, G1, Clay - Outdoor, Spencer PAPA (1995)
USTA Claremont ITF - USA (CA), G4, Hard - Outdoor, Logan SMITH (1996)
International Spring Championship - USA (CA), G1, Hard - Outdoor, Mitchell KRUEGER (1994)
ITF Junior Circuit 2012 - Trinidad & Tobago, G4, Hard - Outdoor, Nicholas C. CRYSTAL (1995)
Easter Bowl Championship (Closed) - USA, GB1, Hard - Outdoor, Mackenzie MCDONALD (1995)
Open Junior du Conseil General - Guadeloupe, G4, Hard - Outdoor, Nicholas C. CRYSTAL (1995)
Plantation ITF - USA (FL), G4, Clay - Outdoor, Daniel KERZNERMAN (1996)
Delray Beach ITF - USA (FL), G4, Clay - Outdoor, Nicolas JARRY (1995)
International Grass Court Championships - USA (PA), G4, Grass - Outdoor , Daniel KERZNERMAN (1996)
TIHTA - Aruba, G4, Hard - Outdoor, Farzin Danny AMIRI (1995)
Junkanoo Bowl - Bahamas, G4, Hardcourt - Outdoor , Daniel KERZNERMAN (1996)
Honduras Jr Bowl - Honduras, G5, Hardcourt - Outdoor , Drew HALBAUER (1995)
IV Arabe Internacional Cup - Honduras, G5, Hardcourt - Outdoor , Drew HALBAUER (1995)
Copa Coqui 2012 - Puerto Rico, G5, Hardcourt - Outdoor , Drew HALBAUER (1995)
XVII Torneo Internacional Junior U.C. - Chile, G4, Clay - Outdoor , Nicolas JARRY (1995)
Waco ITF - USA (TX), G5, Hard - Outdoor , William BLUMBERG (1998)
Wichita Falls ITF - USA (TX), G4, Hard - Outdoor , A.J. CATANZARITI (1995)
Pan American ITF Championships - USA, GB1, Hard - Outdoor , Noah RUBIN (1996)
Atlanta ITF - USA, G4, Hard - Outdoor , William BLUMBERG (1998)
South Carolina ITF - USA, G4, Hard - Outdoor , William BLUMBERG (1998)
*

SapELee 03-02-2012 09:26 PM

Uruguay Bowl - G2 - Outdoor Clay
 
Code:

1st Round
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [6]    4-6 6-3 6-2        Jonny O'MARA (GBR)
Luca CORINTELI (USA)              6-4 4-6 6-3        Kevin KACZYNSKI (GER) [4]
Spencer PAPA (USA)                6-3 6-2            Federico MACCARI (ITA)
Jared DONALDSON (USA)              6-1 6-7(6) 6-3    Gabriel FRIEDRICH (BRA) [8]
Martin REDLICKI (USA)              6-4 6-7(3) 6-3    Rodrigo ARUS (URU)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP)        6-2 6-2            Stefan KOZLOV (USA)

2nd Round
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [6]    6-3 6-2        Guilherme HADLICH (BRA)
Sebastian Exequiel PINI (ARG)      6-1 4-6 6-4    Luca CORINTELI (USA)
Luke BAMBRIDGE (GBR) [5]          6-1 6-3        Spencer PAPA (USA)
Jared DONALDSON (USA)              6-0 6-3        Naoki NAKAGAWA (JPN)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]    6-2 3-6 6-2    Martin REDLICKI (USA)

Quarterfinal
Kaichi UCHIDA (JPN) [1]    3-6 6-0 6-4    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [6]
Jared DONALDSON (USA)      6-3 7-6(5)      Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]

Semifinal 
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP)    6-1 6-2    Jared DONALDSON (USA)


SapELee 03-02-2012 09:33 PM

Copa Universidad Galileo - G4 - Hard - Outdoor
 
Code:

1st Round
Michael MMOH (USA)          6-3 6-1            Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) [1]
William ALBANESE (USA)      6-2 2-6 6-4        Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Henrik WIERSHOLM (USA)      6-0 6-1            Jose Pablo GIL (CRC) [8]
Dylan NUNEZ (USA)            7-6(2) 6-4        Jeroen ROYAKKERS (BEL) [6]
Jose pedro GALINDO (GUA)    6-3 2-6 7-6(4)    Daniel KERZNERMAN (USA)

2nd Round
Michael MMOH (USA)                4-6 6-3 6-0    Andres ALFONZO PAREDES (VEN)
William ALBANESE (USA)            7-5 6-2        Miguel BELFORT OTERO (VEN)
Henrik WIERSHOLM (USA)            6-3 6-3        Stefan Emilio GONZALEZ (GUA)
Thomas Adriano TENREIRO (VEN)    6-1 6-4        Dylan NUNEZ (USA)

Quarterfinal
Michael MMOH (USA)        6-2 2-6 7-5    Alp HOROZ (TUR)
Henrik WIERSHOLM (USA)    6-2 6-3        William ALBANESE (USA)

Semifinal
Michael MMOH (USA)    6-3 7-6(7)    Henrik WIERSHOLM (USA)


Final
Michael MMOH (USA)    6-4 6-2    Sebastian PENALOZA (CHI) [2]

Congrats Michael :yeah:

SapELee 03-05-2012 09:06 PM

32nd Asuncion Bowl - G1- Clay - Outdoor
 
Code:


1st Round
Martin REDLICKI (USA)              6-0 2-0 Retired      Tom HILL (GBR)
Spencer PAPA (USA)                  6-3 6-1              Jumpei YAMASAKI (JPN)
Mackenzie MCDONALD (USA) [8]        BYE   
Stefan KOZLOV (USA)                6-7(4) 6-1 7-6(3)    Guilherme HADLICH (BRA)
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [12]    BYE   

2nd Round
Martin REDLICKI (USA)            6-4 2-6 7-6(3)    Jakub ORAVEC (SVK) [9]
Spencer PAPA (USA)              6-3 6-2            Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [15]
Mackenzie MCDONALD (USA) [8]    6-3 7-6(5)        Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Kevin KACZYNSKI (GER) [6]        3-6 7-5 6-3        Stefan KOZLOV (USA)
Gabriel FRIEDRICH (BRA)          3-6 6-3 6-3        Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [12]

3rd Round
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [5]    6-7(4) 6-2 6-2    Martin REDLICKI (USA)
Spencer PAPA (USA)                  6-3 6-4            Herkko POLLANEN (FIN) [4]
Luke BAMBRIDGE (GBR) [11]            7-6(4) 7-5        Mackenzie MCDONALD (USA) [8]

Quarterfinal
Spencer PAPA (USA)    6-2 6-3    Luke BAMBRIDGE (GBR) [11]

Semifinal
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [5]    6-2 6-2    Spencer PAPA (USA)


Smoke944 03-07-2012 05:39 AM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Stefan lost 6-2 5-7 3-6. Tough one but this is against a guy that is 4 years older and ranked 41. Playing these tough matches at the highest junior level at age 14 should do great things for his development.

SapELee 03-07-2012 08:46 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

Originally Posted by Smoke944 (Post 11795286)
Stefan lost 6-2 5-7 3-6. Tough one but this is against a guy that is 4 years older and ranked 41. Playing these tough matches at the highest junior level at age 14 should do great things for his development.

Good effort :hug:.

Smoke944 03-07-2012 10:29 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Spencer is the only guy left in singles. He beat the 4 seed today and is into the quarterfinals.

SapELee 03-07-2012 11:52 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

Originally Posted by Smoke944 (Post 11796785)
Spencer is the only guy left in singles. He beat the 4 seed today and is into the quarterfinals.

It seems like he is the best claycourter out of this bunch.

Smoke944 03-08-2012 09:20 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Good job by Spencer, as he won comfortably again. Will get very tough now, his semifinal is against a very good Argentine that just took out the top seed.

SapELee 03-08-2012 10:17 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

Originally Posted by Smoke944 (Post 11799103)
Good job by Spencer, as he won comfortably again. Will get very tough now, his semifinal is against a very good Argentine that just took out the top seed.

:woohoo:

Smoke944 03-10-2012 12:56 AM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Spencer lost 6-2 6-2 in the semis.
Also, Stefan made it to the doubles final but they gave a walkover :confused:

SapELee 03-10-2012 01:56 AM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Great week for Spencer, nevertheless. Hopefully Stefan or his partner is not hurt.

SapELee 03-10-2012 04:20 PM

Costa Rica Bowl - G3 - Hard - Outdoor
 
Code:

1st Round
Justin BUTSCH (USA)            6-3 6-2            Miguel BELFORT OTERO (VEN)
Robert LIVI (USA) [4]          6-1 6-4            Josef ALTMANN (CRC)
Dennis USPENSKY (USA)          7-5 6-7(5) 6-1    Tristan MERAUT (FRA) [8]
Rafa ORANTES (ESA)            6-3 3-6 6-3        Luke Jacob GAMBLE (USA)
Seong Chan HONG (KOR)          6-4 6-3            Javier RESTREPO (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) [7]    3-6 6-2 6-3        Rolando TORRELLAS (VEN)
Ciro RICCARDI (USA)            6-4 7-5            Jordi ARCONADA (ARG) [2]

2nd Round
Justin BUTSCH (USA)            7-6(14) 5-7 6-4    Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) [1]
Robert LIVI (USA) [4]          4-6 6-3 7-5        Abhishek ALLA (IND)
Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)      3-6 7-6(5) 6-3      Dennis USPENSKY (USA)
Ognjen SAMARDZIC (USA) [7]    2-6 6-3 6-4        Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX)
Ciro RICCARDI (USA)            4-6 6-4 6-4        Kevin MAJOR (BAH)

Quarterfinal
Sebastian PENALOZA (CHI) [5]    4-6 6-2 6-3        Justin BUTSCH (USA)
Robert LIVI (USA) [4]            7-6(5) 6-4        Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
Ciro RICCARDI (USA)              7-5 6-7(6) 6-2    Ognjen SAMARDZIC (USA) [7]

Semifinal
Robert LIVI (USA) [4]    7-5 3-6 6-3        Sebastian PENALOZA (CHI) [5]
Ciro RICCARDI (USA)      7-6(5) 0-6 6-4    Seong Chan HONG (KOR)

Final
Ciro RICCARDI (USA)    6-4 6-2    Robert LIVI (USA) [4]


SapELee 03-11-2012 03:20 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Congrats to Ciro Riccardi on the title :yeah:, nice name btw.

Smoke944 03-13-2012 04:19 AM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Extremely tough match for Stefan tomorrow, hope he can keep it close.

SapELee 03-13-2012 08:28 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

Originally Posted by Smoke944 (Post 11811322)
Extremely tough match for Stefan tomorrow, hope he can keep it close.

Ouch, I don't think he can win.

Smoke944 03-13-2012 10:13 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Stefan lost 6-4 7-5, very good effort. Don't know the other scores yet.

SapELee 03-15-2012 09:52 PM

42nd Banana Bowl - G1- Clay - Outdoor
 
Code:

1st Round
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [16]    BYE   
Trey STROBEL (USA)                  6-3 6-1            Rodrigo ENCINAS (CHI)
Stefan KOZLOV (USA)                6-3 6-2            Guilherme HADLICH (BRA)
Hugo Cesar DOJAS (BRA)              7-5 6-7(5) 6-2    Martin REDLICKI (USA)
Spencer PAPA (USA)                  6-1 7-6(5)        Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI)
Mackenzie MCDONALD (USA) [12]      BYE   

2nd Round
Diego PEDRAZA (COL)                  2-6 6-4 6-2    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [16]
Yoshihito NISHIOKA (JPN) [4]        6-2 6-4        Trey STROBEL (USA)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [9]    6-4 7-5        Stefan KOZLOV (USA)
Spencer PAPA (USA)                  6-0 6-4        Daniel SANTOS (PER) [15]
Quentin HALYS (FRA)                  6-2 6-3        Mackenzie MCDONALD (USA) [12]

3rd Round
Spencer PAPA (USA)    6-3 6-2    Gianluigi QUINZI (ITA) [3]

Quarterfinal
Spencer PAPA (USA)    6-2 7-6(2)    Juan Ignacio GALARZA (ARG) [10]

Semifinal
Spencer PAPA (USA)    7-5 6-3    Quentin HALYS (FRA)

Fianl
Spencer PAPA (USA)  6-3 6-2    Pietro LICCIARDI (ITA)

As usual, Spencer is the last one left and what a surprising win over Quinzi :eek:.

SapELee 03-16-2012 09:24 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Spencer is in the final :cheerleader:. Will definitely boost his ranking.

Smoke944 03-17-2012 09:14 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Spencer won 6-3 6-2. Tremendous stuff, keep it up.

SapELee 03-17-2012 09:18 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
:cheerleader: 2nd title of the year for Spencer, all on clay

SapELee 03-20-2012 01:50 AM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
29th Copa Gerau: everyone is falling fast :lol: twitter

Well at least little Koz is doing better than his older compatriots :bowdown:

SapELee 03-20-2012 08:42 PM

Copa Gerdau GA
 
Papa and Kozlov are the only two left after round 1.

Spencer is starting to become my favorite 95' junior. The others are so useless on clay :smash:.

SapELee 03-23-2012 09:36 PM

Copa Gerdau GA - Outdoor Clay
 
Code:

1st Round
Daniel SANTOS (PER)            6-2 6-3          Mackenzie MCDONALD (USA) [14]
Luke BAMBRIDGE (GBR) [12]      7-6(6) 4-6 6-4    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)
Evan HOYT (GBR)                2-6 6-1 7-5      Luca CORINTELI (USA)
Stefan KOZLOV (USA)            6-0 7-5          Enzo COUACAUD (FRA) [9]
Kimmer COPPEJANS (BEL) [8]    6-4 6-2          Martin REDLICKI (USA)
Spencer PAPA (USA) [16]        6-3 6-2          Jared DONALDSON (USA)
Andre NAPOLITANO (BRA)        6-3 6-3          Trey STROBEL (USA)

2nd Round
Stefan KOZLOV (USA)        4-6 7-6(2) 6-2    Gabriel FRIEDRICH (BRA)
Spencer PAPA (USA) [16]    7-5 6-3          Michal KIANICKA (SVK)

3rd Round
Kimmer COPPEJANS (BEL) [8]    6-3 6-2        Stefan KOZLOV (USA)
Gianluigi QUINZI (ITA) [3]    3-6 6-3 6-4    Spencer PAPA (USA) [16]

:sad: Better luck at the US International Spring Championship.

SapELee 03-23-2012 09:51 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

And I neglected to note earlier that Austin Siegel reached the finals of two Grade 2 tournaments in South Africa this month, results that have boosted his ITF junior ranking to a career-high of 69. -Zootennis
I didn't realize we have a junior playing over there :shrug:, anyway congrats Austin :yeah:

Code:

NWU-PUKKE/RVTA Junior ITF 1 - South Africa, G2, Outdoor Hard

1st Round
Austin SIEGEL (USA)    6-3 7-5    Pavel STAUBERT (CZE)

2nd Round
Austin SIEGEL (USA)    7-5 3-6 6-4    Karim HOSSAM (EGY) [1]

Quarterfinal
Austin SIEGEL (USA)    6-1 7-5    Fred SIMONSSON (SWE)

Semifinal
Austin SIEGEL (USA)    6-2 6-3    Clement GEENS (BEL)

Final
Robin STANEK (CZE) [3]    6-4 6-2    Austin SIEGEL (USA)


Code:

NWU-PUKKE/RVTA Junior ITF 2 - South Africa, G2, Outdoor Hard

1st Round
Austin SIEGEL (USA)    3-6 6-3 6-4    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [2]

2nd Round
Austin SIEGEL (USA)    7-5 6-4    Vaughn HUNTER (RSA)

Quarterfinal
Austin SIEGEL (USA)    7-5 2-6 6-2    Filip BERGEVI (SWE) [6]

Semifinal
Austin SIEGEL (USA)    2-6 6-1 6-4    Matthew ROSSOUW (RSA)

Final
Elias YMER (SWE)    7-6(5) 6-2    Austin SIEGEL (USA)


SapELee 03-30-2012 10:52 PM

USTA Claremont ITF - Grade 4 - Hard - Outdoor (26 March - 31 March 2012)
 
Code:

1st Round
Thomas COLAUTTI (GBR) [1]            4-6 6-1 6-0      Christopher GRANT (USA)
Seth STOLAR (USA)                    6-2 7-6(5)        Kei EZAKA (JPN)
Collin ALTAMIRANO (USA)              6-0 6-3          Mach Dan Huynh HO (VIE)
Deiton BAUGHMAN (USA)                6-4 3-6 6-3      Rogelio SILLER (MEX) [15]
Henry CRAIG (USA)                    6-2 6-4          Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [9]
joseph DIGIULIO (USA)                6-1 3-6 6-2      Cameron KLINGER (USA)
Alex RYBAKOV (USA)                  6-2 6-1          Jorge Andres FORSECK PLAUCHU (MEX)
Pak Long YEUNG (HKG) [6]            7-6(3) 6-1        Dylan NUNEZ (USA)
Nicholas Alexander REYES (USA)      6-4 6-3          Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [4]
Gregory GARCIA (USA)                6-1 6-0          Lubomir LESHTANSKI (BUL)
Cristobal RIVERA (USA)              3-6 6-4 6-3      Eduardo BRINGOLD (MEX)
Brendan Reed MCCLAIN (USA)          6-1 6-0          Johan SKATTUM (NOR) [13]
Jake DEVINE (USA)                    2-6 7-6(8) 6-2    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [11]
Thomas PURA (USA)                    6-2 6-1          Rodrigo TICO (MEX)
Bayo PHILIPS (USA)                  6-1 6-1          Alexander DAY (CAN)
Andrei Stefan APOSTOL (ROU) [7]      7-6(3) 6-2        George GOLDHOFF (USA)
Josh Hagar HAGAR (USA) [8]          6-0 6-2          Lamar REMY (USA)
Toshiki MATSUYA (JPN)                1-6 6-3 6-1      James BOYD (USA)
Aron PIERCE (USA)                    6-2 6-0          VITALII SHCHERBA (UKR)
Santiago CEVALLOS (MEX) [12]        7-5 6-3          Alexandru GOZUN (USA)
Robbie C. BELLAMY (USA)              6-2 3-6 6-0      Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) [16]
McClaine ROY (USA)                  6-3 7-5          Stefan COOPER (GBR)
Nicholas C. CRYSTAL (USA)            6-2 6-1          Sebastian NAVA (MEX)
Thomas N. MAYRONNE (USA)            6-7(3) 6-2 6-4    Chun Hun WONG (HKG) [3]
Alexander ZVEREV (GER) [5]          6-3 6-3          Nathan PONWITH (USA)
Eduardo NAVA (USA)                  6-2 6-3          Adrian ORTIZ (MEX)
Drew HALBAUER (USA)                  7-5 5-7 6-3      Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX)
Farzin Danny AMIRI (USA)            6-1 6-1          Nam Hoang LY (VIE) [10]
William ALBANESE (USA) [14]          6-4 1-6 6-0      Ian VAN COTT (USA)
Alex LAWSON (USA)                    6-3 6-1          Martin BERAN (CAN)
Logan SMITH (USA)                    6-2 6-1          Vasiliy KICHIGIN (RUS)
Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) [2]    6-1 6-7(4) 6-2    Maximilian HAWKINS (USA)


2nd Round
Seth STOLAR (USA)              5-7 6-3 6-3      Thomas COLAUTTI (GBR) [1]
Deiton BAUGHMAN (USA)          6-7(5) 6-1 6-2    Collin ALTAMIRANO (USA)
Henry CRAIG (USA)              7-6(3) 6-2        joseph DIGIULIO (USA)
Pak Long YEUNG (HKG) [6]      6-3 6-2          Alex RYBAKOV (USA)
Gregory GARCIA (USA)          6-2 6-3          Nicholas Alexander REYES (USA)
Brendan Reed MCCLAIN (USA)    6-3 6-2          Cristobal RIVERA (USA)
Thomas PURA (USA)              6-2 6-2          Jake DEVINE (USA)
Bayo PHILIPS (USA)            6-4 6-1          Andrei Stefan APOSTOL (ROU) [7]
Josh Hagar HAGAR (USA) [8]    6-2 6-2          Toshiki MATSUYA (JPN)
Aron PIERCE (USA)              4-6 6-4 7-5      Santiago CEVALLOS (MEX) [12]
McClaine ROY (USA)            7-6(3) 6-4        Robbie C. BELLAMY (USA)
Nicholas C. CRYSTAL (USA)      6-1 7-5          Thomas N. MAYRONNE (USA)
Eduardo NAVA (USA)            6-4 6-1          Alexander ZVEREV (GER) [5]
Farzin Danny AMIRI (USA)      6-3 6-4          Drew HALBAUER (USA)
Alex LAWSON (USA)              7-6(4) 6-4        William ALBANESE (USA) [14]
Logan SMITH (USA)              6-0 6-1          Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) [2]


3rd Round
Deiton BAUGHMAN (USA)          6-2 6-3          Seth STOLAR (USA)
Henry CRAIG (USA)              6-4 2-6 6-0      Pak Long YEUNG (HKG) [6]
Brendan Reed MCCLAIN (USA)    6-3 6-0          Gregory GARCIA (USA)
Bayo PHILIPS (USA)            6-2 6-3          Thomas PURA (USA)
Josh Hagar HAGAR (USA) [8]    6-1 4-6 6-1      Aron PIERCE (USA)
Nicholas C. CRYSTAL (USA)      2-6 6-4 6-4      McClaine ROY (USA)
Farzin Danny AMIRI (USA)      6-0 6-7(7) 6-3    Eduardo NAVA (USA)
Logan SMITH (USA)              6-2 7-6(2)        Alex LAWSON (USA)


Quarterfinal
Deiton BAUGHMAN (USA)          6-3 7-5    Henry CRAIG (USA)
Brendan Reed MCCLAIN (USA)    6-1 6-3    Bayo PHILIPS (USA)
Nicholas C. CRYSTAL (USA)      6-3 6-4    Josh Hagar HAGAR (USA) [8]
Logan SMITH (USA)              6-2 6-2    Farzin Danny AMIRI (USA)


Semifinal
Deiton BAUGHMAN (USA)    3-6 6-2 6-3    Brendan Reed MCCLAIN (USA)
Logan SMITH (USA)        4-6 6-1 6-2    Nicholas C. CRYSTAL (USA)   


Final
Logan SMITH (USA)      2-6 6-1 7-5      Deiton BAUGHMAN (USA)


Interesting Final between the No.3 Ranked Sophomore (Baughman) and No.3 Ranked Freshman (Smith) in the nation. What a great debut for Smith, a final in his first ITF tournament :yeah:.

SapELee 03-31-2012 03:26 PM

Barbados Junior International 2012 - Grade 4 - Hard - Outdoor (26 March - 31 March)
 
Code:


1st Round
Orlando PULEO (USA)          6-4 5-7 6-3    Robbie RIDOUT (GBR) [1]
Daniel O'CONNOR (USA)        6-2 6-3        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
Javier RESTREPO (USA) [5]    6-0 6-1        Simon A LEWIS (BAR)
Kian MCLEAN (USA)            6-0 6-0        Brandon LEE (BAR)
Dennis USPENSKY (USA) [2]    6-2 6-0        Omar ESPINOSA DE LOS MONTEROS CASTANEDA (MEX)

2nd Round
Orlando PULEO (USA)          3-6 7-6(8) Ret  Neven KRIVOKUCA (CRO)
Daniel O'CONNOR (USA)        4-6 6-0 6-0      Renan SAMED (BRA)
Javier RESTREPO (USA) [5]    6-2 4-6 6-2      Matthew ERDMAN (CAN)
Gian ISSA (SUR) [4]          6-3 6-2          Kian MCLEAN (USA)
Dennis USPENSKY (USA) [2]    6-1 6-1          Runhao HUA (CHN)

Quarterfinal
Orlando PULEO (USA)          7-5 1-6 6-2    Daniel O'CONNOR (USA)
Javier RESTREPO (USA) [5]    7-5 6-3        Michael-John EVERY (AHO) [3] 
Ugo SANTOMENNA (FRA) [7]      6-2 6-4        Dennis USPENSKY (USA) [2]

Semifinal
Orlando PULEO (USA)          6-3 6-3    Javier RESTREPO (USA) [5]
Ugo SANTOMENNA (FRA) [7]    6-3 6-2    Gian ISSA (SUR) [4]

Final
Ugo SANTOMENNA (FRA) [7]    6-3 6-1    Orlando PULEO (USA)


SapELee 04-01-2012 03:42 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Congrats to Logan Smith on the title. Too bad he missed out on the 18s International Spring Championship list. He should have played ITFs earlier in the year :smash: :hug:.

SapELee 04-02-2012 01:42 PM

International Spring Championship - G1 - Hard - Outdoor (Carson, CA)
 
Since the draw for the ITF International Spring Championship consists of mostly Americans, I'm just going to link the thread I created in the Junior subforum instead of trying to recreate one here.

Link here.

SapELee 04-02-2012 05:16 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
The commentator from radiotennis.com is making me fall in love with Papa :lol:. A lot of praises for him especially on his kick serve and overhead putaways.

SapELee 04-02-2012 05:40 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Quote:

Originally Posted by SapELee (Post 11878515)
The commentator from radiotennis.com is making me fall in love with Papa :lol:. A lot of praises for him especially on his kick serve and overhead putaways.

And now he is falling apart :rolleyes:, a lot of ues piling up especially on the forehand side.

SapELee 04-02-2012 06:25 PM

ISC 1st Round Match btw Papa and Restrepo
 
Spencer Papa survives Javier Restrepo 64 76(?). Very intense match, a lot of baseline rallies and dropshots. Javier had his chance to close out the 2nd set, but allowed his opponent back in it. Spencer also failed to serve out the match at 65. :hug: Javier, tough loss but sounds like he has potential (needs to work on his backhand, especially on the return - Spencer frustrated him all day with the kick serve).

At one point in the match, Spencer broke his string running around his backhand to paint a forehand winner :lol:.

SapELee 04-08-2012 07:39 PM

Re: ITF Junior Results/Titles (Updates in 1st Post)
 
Congrats to Mitchell Krueger on the title and Stefan Kozlov on his runner up finish.

SapELee 04-10-2012 01:51 PM

Easter Bowl Link
 
1 Attachment(s)
Just an update on the American Junior ITF Ranking (Top 250), see attachment.

Congrats to Kozlov for his debut into the top 100.

Also, just like the last tournament I created a thread in the Junior subforum for the Easter Bowl.

SapELee 04-10-2012 05:31 PM

ITF Junior Circuit 2012 - Trinidad & Tobago, G4, Hard - Outdoor, Nicholas C. CRYSTAL
 
02 April - 07 April 2012

Code:


1st Round

George CARTLEDGE (USA)              6-1 6-2    Elan MURRAY MENDES (TRI)
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]      BYE 
HECTOR GARCIA OLIVEDA (ESP)          6-1 6-1    Eric MIKHLIN (USA)
Kian MCLEAN (USA)                    6-0 6-0    Brandon DOWELL (BAR)
Orlando PULEO (USA) [15]            BYE 
Marcelo Lorenzo BALDERRAMA (USA)    6-4 6-1    Thais James MINET (DEN)
Christopher GRANT (USA)              6-2 6-3    Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)

2nd Round
Pablo LANDA CATAN (MEX) [7]        6-0 7-6(4)    George CARTLEDGE (USA)
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]      6-0 6-1      Simon COTE (CAN)
Kevin Jack CARPENTER (MEX) [11]    6-0 6-4      Kian MCLEAN (USA)
Orlando PULEO (USA) [15]            6-1 7-6(1)    Dan DOWSON (AUS)
Adrian DE SILVA (TRI) [5]          6-2 6-4      Marcelo Lorenzo BALDERRAMA (USA)
Christopher GRANT (USA)            6-4 6-3      Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) [14]

3rd Round
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]    6-0 6-1          Aswin LIZEN (GBR)
Egor PANYUSHKIN (RUS)              6-1 6-1          Orlando PULEO (USA) [15]
Christopher GRANT (USA)            6-3 6-7(4) 6-2    Robbie RIDOUT (GBR) [2]

Quarterinal
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]    6-7(4) 6-4 6-2    Andres CABEZAS (ECU) [10]
Ugo SANTOMENNA (FRA) [9]          5-7 7-5 6-0      Christopher GRANT (USA)

Semifinal
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]    6-1 6-0    Christian CARGILL (BAH)

Final
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [13]    6-7(4) 6-2 6-3    Kevin Jack CARPENTER (MEX) [11]


SapELee 04-15-2012 08:05 PM

Open Junior du Conseil General - Guadeloupe, G4, Hard - Outdoor, Nicholas C. CRYSTAL
 
Code:

1st Round
Tristan MERAUT (FRA) [1]        6-4 6-0        Victor GUREVICH (USA)
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [4]  3-6 6-4 6-4    Ronan JONCOUR (FRA)
Christopher GRANT (USA) [7]    3-6 6-0 6-2    HECTOR GARCIA OLIVEDA (ESP)
Sunay BHAT (USA)                4-6 6-2 6-4    Alexandre MULLER (FRA)

2nd Round
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [4]    6-2 6-3      Mario MATHURIN (MRN)
Christopher GRANT (USA) [7]      7-6(4) 6-3    Lucas BOUQUET (FRA)
Sunay BHAT (USA)                  6-4 7-6(3)    Khalil NAJI (MAR) [6]

Quarterfinal
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [4]    6-2 6-0      Joseph GUILLIN (FRA)
Aswin LIZEN (GBR)                6-1 6-4      Christopher GRANT (USA) [7]
Sunay BHAT (USA)                  6-1 7-6(8)    Yifan DANG (CHN) [2]

Semifinal
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [4]    6-2 1-0 Ret'd  Tristan MERAUT (FRA) [1]
Aswin LIZEN (GBR)                6-4 6-2        Sunay BHAT (USA)

Final
Nicholas C. CRYSTAL (USA) [4]    6-3 6-4    Aswin LIZEN (GBR)

Congrats to Nick on his second consecutive title :yeah:

SapELee 04-16-2012 10:07 PM

Update ITF Ranking April 16, 2012
 
1 Attachment(s)
Congrats to Corinteli for making the Top 100 :yeah: (see attachment for ITF Top 250 Ranking)

SapELee 05-06-2012 02:16 PM

Daytona Beach ITF | Grade 4 | Outdoor - Clay | 30 April - 06 May 2012
 
Code:

1st Round
Ognjen SAMARDZIC (USA) [1]      BYE 
Samuel LAMPMAN (USA)            6-3 6-4    Catalin MATEAS (USA)
Shayan MEHDIZADEHFARD (IRI)    BYE 
Jonah KRAL (USA)                BYE 
Jose FORTUNATO (BRA)            BYE 
Francis WILLIAMS (USA)          BYE 
Drew HALBAUER (USA)            BYE 
Orlando PULEO (USA) [14]        BYE 
William ALBANESE (USA) [11]    BYE 
Aron PIERCE (USA)              BYE 
Saxon BUEHNING (USA)            BYE 
Vasyl TKACHENKO (UKR)          BYE 
Tony KOSTADINOV (USA)          BYE 
Maximiliano COLORADO ZAVALA (MEX)    BYE 
Alexander GITIN (USA)          BYE 
Yifan DANG (CHN) [7]            BYE 
Juan Sebastian MARINO (COL) [4] BYE 
Matt MCBRIDE (USA)              BYE 
Jonathan QUENARD (SUI)          BYE 
Matthew Scaggiante CRAVINHOS (USA)    BYE 
Joel Vincent LINK (GER)        BYE 
Nikola SAMARDZIC (USA)          BYE 
Christian LANGMO (USA)          BYE 
Lamar REMY (USA) [13]          BYE 
Tommy MYLNIKOV (CAN) [10]      BYE 
Cameron KLINGER (USA)          BYE 
nicholai WESTERGAARD (USA)      BYE 
Gabriel CLETO (BRA)            BYE 
Zhuopo LI (CHN)                BYE 
Ryan NEWMAN (USA)              BYE 
Daniel KERZNERMAN (USA)        BYE 
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [5]  BYE 
Rolando TORRELLAS (VEN) [8]    BYE 
Joey VATANADILOK (USA)          BYE 
Stefan COOPER (GBR)            BYE 
Jonathan HEIDENBERG (USA)      BYE 
Tommy PAUL (USA)                BYE 
Alex RYBAKOV (USA)              BYE 
Alexandru GOZUN (USA)          BYE 
Runhao HUA (CHN) [9]            BYE 
Thomas WEIRATHER (LIE) [16]    BYE 
Dylan NUNEZ (USA)              BYE 
Arjun BAL (USA)                BYE 
Daniel O'CONNOR (USA)          BYE 
Joshua CHETTY (RSA)            BYE 
Nicolas JARRY (USA)            BYE 
Shane MONROE (USA)              6-2 6-4    Gabriel PILONES (USA)
Javier RESTREPO (USA) [3]      BYE 
Alp HOROZ (TUR) [6]            BYE 
Andrew LO (USA)                BYE 
Anthony SCHOHN (FRA)            BYE 
Eduardo NAVA (USA)              BYE 
Martin BERAN (CAN)              BYE 
Jack W VAN SLYKE (CAN)          BYE 
Andrew ELY (USA)                BYE 
Farzin Danny AMIRI (USA) [12]  BYE 
Khalil NAJI (MAR) [15]          BYE 
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)      BYE 
Jordan BELGA (USA)              BYE 
Alfredo PEREZ (USA)            BYE 
Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)    BYE 
Felipe OYARZUN (CHI)            BYE 
Strong KIRCHHEIMER (USA)        5-7 6-4 6-1    Jake DEVINE (USA)
Justin BUTSCH (USA) [2]        BYE 

2nd Round
Ognjen SAMARDZIC (USA) [1]          7-5 2-6 6-3    Samuel LAMPMAN (USA)
Jonah KRAL (USA)                    6-2 6-3        Shayan MEHDIZADEHFARD (IRI)
Jose FORTUNATO (BRA)                6-3 6-0        Francis WILLIAMS (USA)
Drew HALBAUER (USA)                6-1 6-3        Orlando PULEO (USA) [14]
Aron PIERCE (USA)                  6-2 7-6(4)    William ALBANESE (USA) [11]
Saxon BUEHNING (USA)                6-1 6-0        Vasyl TKACHENKO (UKR)
Tony KOSTADINOV (USA)              4-6 6-1 6-0    Maximiliano COLORADO ZAVALA (MEX)
Alexander GITIN (USA)              3-6 6-3 6-4    Yifan DANG (CHN) [7]
Juan Sebastian MARINO (COL) [4]    6-2 6-0        Matt MCBRIDE (USA)
Jonathan QUENARD (SUI)              2-2 Retired    Matthew Scaggiante CRAVINHOS (USA)
Joel Vincent LINK (GER)            6-3 5-7 6-2    Nikola SAMARDZIC (USA)
Christian LANGMO (USA)              5-7 6-2 7-6(5) Lamar REMY (USA) [13]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [10]          6-1 6-1        Cameron KLINGER (USA)
Gabriel CLETO (BRA)                6-3 6-2        nicholai WESTERGAARD (USA)
Zhuopo LI (CHN)                    6-3 6-1        Ryan NEWMAN (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)            6-1 6-1        Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [5]
Rolando TORRELLAS (VEN) [8]        6-1 6-0        Joey VATANADILOK (USA)
Stefan COOPER (GBR)                2-6 7-6(11) 6-1Jonathan HEIDENBERG (USA)
Tommy PAUL (USA)                    6-4 4-6 7-6(6) Alex RYBAKOV (USA)
Alexandru GOZUN (USA)              6-4 2-6 7-6(5) Runhao HUA (CHN) [9]
Dylan NUNEZ (USA)                  6-3 7-6(4)    Thomas WEIRATHER (LIE) [16]
Arjun BAL (USA)                    6-2 6-0        Daniel O'CONNOR (USA)
Nicolas JARRY (USA)                6-0 6-2        Joshua CHETTY (RSA)
Javier RESTREPO (USA) [3]          6-3 4-6 4-0 Retired  Shane MONROE (USA)
Alp HOROZ (TUR) [6]                6-1 6-0        Andrew LO (USA)
Eduardo NAVA (USA)                  7-5 6-3        Anthony SCHOHN (FRA)
Jack W VAN SLYKE (CAN)              6-3 3-6 6-4    Martin BERAN (CAN)
Andrew ELY (USA)                    7-6(4) 2-6 6-4 Farzin Danny AMIRI (USA) [12]
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)          4-6 6-4 6-4    Khalil NAJI (MAR) [15]
Jordan BELGA (USA)                  6-1 6-4        Alfredo PEREZ (USA)
Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)6-1 6-1        Felipe OYARZUN (CHI)
Justin BUTSCH (USA) [2]            7-5 6-3        Strong KIRCHHEIMER (USA)

3rd Round
Ognjen SAMARDZIC (USA) [1]      4-6 6-0 6-4    Jonah KRAL (USA)
Drew HALBAUER (USA)            6-3 6-1        Jose FORTUNATO (BRA)
Aron PIERCE (USA)              6-4 6-4        Saxon BUEHNING (USA)
Tony KOSTADINOV (USA)          6-2 6-1        Alexander GITIN (USA)
Juan Sebastian MARINO (COL) [4] 6-2 6-2        Jonathan QUENARD (SUI)
Joel Vincent LINK (GER)        6-3 7-5        Christian LANGMO (USA)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [10]      6-0 6-3        Gabriel CLETO (BRA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-3 6-2        Zhuopo LI (CHN)
Rolando TORRELLAS (VEN) [8]    3-6 6-1 6-1    Stefan COOPER (GBR)
Alexandru GOZUN (USA)          6-3 7-6(5)    Tommy PAUL (USA)
Dylan NUNEZ (USA)              6-1 6-0        Arjun BAL (USA)
Nicolas JARRY (USA)            6-0 6-2        Javier RESTREPO (USA) [3]
Alp HOROZ (TUR) [6]            6-3 6-4        Eduardo NAVA (USA)
Andrew ELY (USA)                6-2 6-3        Jack W VAN SLYKE (CAN)
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)      6-2 6-1        Jordan BELGA (USA)
Justin BUTSCH (USA) [2]        6-0 3-6 6-4    Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)
 
4th Round
Ognjen SAMARDZIC (USA) [1]        6-1 1-6 7-5    Drew HALBAUER (USA)
Aron PIERCE (USA)                6-3 6-2        Tony KOSTADINOV (USA)
Juan Sebastian MARINO (COL) [4]  6-2 6-1        Joel Vincent LINK (GER)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [10]        7-5 6-1        Daniel KERZNERMAN (USA)
Rolando TORRELLAS (VEN) [8]      6-4 7-5        Alexandru GOZUN (USA)
Nicolas JARRY (USA)              6-3 5-7 6-4    Dylan NUNEZ (USA)
Alp HOROZ (TUR) [6]              6-3 6-1        Andrew ELY (USA)
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)        6-2 5-7 6-4    Justin BUTSCH (USA) [2]

Quarterfinal
Aron PIERCE (USA)                6-1 6-2        Ognjen SAMARDZIC (USA) [1]
Juan Sebastian MARINO (COL) [4]  4-6 6-1 6-1    Tommy MYLNIKOV (CAN) [10]
Nicolas JARRY (USA)              4-6 6-1 6-2    Rolando TORRELLAS (VEN) [8]
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)        6-7(6) 7-5 6-3 Alp HOROZ (TUR) [6]

Semifinal
Juan Sebastian MARINO (COL) [4]  6-2 6-4    Aron PIERCE (USA)
Nicolas JARRY (USA)              6-3 6-1    Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)

Final
Juan Sebastian MARINO (COL) [4]  6-2 6-4    Nicolas JARRY (USA)


SapELee 05-13-2012 07:28 PM

Plantation ITF - USA (FL), G4, Clay - Outdoor, Daniel KERZNERMAN (1996)
 
Code:

1st Round
Austin SIEGEL (USA) [1]      6-1 6-4        Daniel O'CONNOR (USA)
Alex RYBAKOV (USA)            6-2 6-3        Zhuopo LI (CHN)
Ryan NEWMAN (USA)            4-6 6-2 6-1    David VOLFSON (CAN)
Rolando TORRELLAS (VEN) [14]  6-0 6-1        Andrew LO (USA)
Nicolas JARRY (USA)          6-3 6-3        Gian ISSA (SUR) [10]
Jake ALBO (USA)              6-0 6-0        Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Chase COLTON (USA)            7-6(2) 6-2      Thomas WEIRATHER (LIE)
Javier RESTREPO (USA) [8]    7-5 6-0        Kei EZAKA (JPN)
Josh Hagar HAGAR (USA) [4]    6-4 6-0        Kyle JOSEPH (ANT)
Farzin Danny AMIRI (USA)      6-4 6-2        Pablo LANDA CATAN (MEX)
Zandrix ACOB (USA)            6-0 3-0 Ret    Tommy MYLNIKOV (CAN)
William ALBANESE (USA)        6-3 1-0 Ret    Yifan DANG (CHN) [13]
Konrad ZIEBA (USA)            5-0 Retired    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [12]
Jake DEVINE (USA)            6-1 6-0        Andres CABEZAS (ECU)
Matthew Scaggiante CRAVINHOS (USA) 6-3 6-4    Renan SAMED (BRA)
Drew HALBAUER (USA)          6-3 6-4        Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) [7]
Christian LANGMO (USA)        7-6(5) 7-5      Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [6]
Aron PIERCE (USA)            6-2 6-2        Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)
Logan SMITH (USA)            6-3 6-2        Martin BERAN (CAN)
Henrik WIERSHOLM (USA) [9]    3-6 6-2 6-2    Roberto AFFONSO NETO (ITA)
Dylan NUNEZ (USA)            3-6 6-3 6-2    Runhao HUA (CHN) [16]
Khalil NAJI (MAR)            6-7(3) 6-4 6-2  Nicholas Alexander REYES (USA)
Eduardo NAVA (USA)            6-3 6-2        Anthony SCHOHN (FRA)
Gianlucca MASSA (USA)        6-3 6-3        Ognjen SAMARDZIC (USA) [3]
Justin BUTSCH (USA) [5]      6-2 6-3        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
Lamar REMY (USA)              6-1 3-6 7-6(4)  Egor PANYUSHKIN (RUS)
Daniel KERZNERMAN (USA)      6-3 6-3        Rodrigo TICO (MEX)
Juan Sebastian MARINO (COL) [11] 6-1 6-4      Joshua GOODMAN (USA)
Tommy PAUL (USA)              6-2 6-3        Jose Pablo GIL (CRC) [15]
Alejandro TABILO (CAN)        3-6 6-3 6-3    Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)
Cameron KLINGER (USA)          6-2 6-3        Sebastian SALINAS WALTHER (MEX)
Alexander SENDEGEYA (GBR) [2]  6-3 6-4        Alexander GITIN (USA)

2nd Round
Austin SIEGEL (USA) [1]        6-0 6-2      Alex RYBAKOV (USA)
Rolando TORRELLAS (VEN) [14]  6-2 6-4      Ryan NEWMAN (USA)
Nicolas JARRY (USA)            7-5 6-2      Jake ALBO (USA)
Javier RESTREPO (USA) [8]      6-2 3-6 [10-8]    Chase COLTON (USA)
Farzin Danny AMIRI (USA)      6-2 6-7(1) [10-4] Josh Hagar HAGAR (USA) [4]
William ALBANESE (USA)        6-4 3-6 [10-6]    Zandrix ACOB (USA)
Jake DEVINE (USA)              6-4 6-4      Konrad ZIEBA (USA)
Drew HALBAUER (USA)            6-2 6-4      Matthew Scaggiante CRAVINHOS (USA)
Christian LANGMO (USA)        6-3 6-3      Aron PIERCE (USA)
Logan SMITH (USA)              6-3 6-4      Henrik WIERSHOLM (USA) [9]
Dylan NUNEZ (USA)              6-1 6-3      Khalil NAJI (MAR)
Eduardo NAVA (USA)            6-2 6-3      Gianlucca MASSA (USA)
Justin BUTSCH (USA) [5]        6-1 6-3      Lamar REMY (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-2 7-6(7)    Juan Sebastian MARINO (COL) [11]
Tommy PAUL (USA)              6-2 6-2      Alejandro TABILO (CAN)
Alexander SENDEGEYA (GBR) [2]  7-6(5) 6-4    Cameron KLINGER (USA)

3rd Round
Rolando TORRELLAS (VEN) [14]  6-4 6-3            Austin SIEGEL (USA) [1]
Nicolas JARRY (USA)            6-3 7-5            Javier RESTREPO (USA) [8]
William ALBANESE (USA)        6-2 7-5            Farzin Danny AMIRI (USA)
Drew HALBAUER (USA)            6-7(5) 6-3 6-4    Jake DEVINE (USA)
Logan SMITH (USA)              7-5 6-4            Christian LANGMO (USA)
Dylan NUNEZ (USA)              7-5 6-7(3) 3-1 Ret Eduardo NAVA (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-2 6-2            Justin BUTSCH (USA) [5]
Alexander SENDEGEYA (GBR) [2]  6-4 6-2            Tommy PAUL (USA)

Quarterfinal
Rolando TORRELLAS (VEN) [14]  7-6(3) 6-7(3) 7-5  Nicolas JARRY (USA)
William ALBANESE (USA)        7-6(4) 1-6 6-2    Drew HALBAUER (USA)
Logan SMITH (USA)              2-6 7-5 7-5        Dylan NUNEZ (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        7-5 6-2            Alexander SENDEGEYA (GBR) [2]

Semifinal
Rolando TORRELLAS (VEN) [14]  2-6 6-1 6-1      William ALBANESE (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-3 6-3          Logan SMITH (USA)

Final
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-2 6-1    Rolando TORRELLAS (VEN) [14]

Congrats Danny :yeah:

SapELee 05-20-2012 03:01 PM

Delray Beach ITF - USA (FL), G4, Clay - Outdoor, Nicolas JARRY (1995)
 
Code:


1st Round
Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [1]  5-7 6-3 6-4    Tony KOSTADINOV (USA)
Jordan BELGA (USA)              6-2 6-3        Robert SHULMAN (CAN)
Nicolas JARRY (USA)            6-2 6-4        Jonathan QUENARD (SUI)
Jack W VAN SLYKE (CAN)          3-6 6-3 6-1    Vasiliy KICHIGIN (RUS)
Christian LANGMO (USA)          7-5 6-0        Gian ISSA (SUR) [10]
Andres CABEZAS (ECU)            6-3 6-4        Reilly OPELKA (USA)
Nicholas Alexander REYES (USA)  6-4 6-2        Khoo Er Yang KHOO (MAS)
Henrik WIERSHOLM (USA) [7]      6-4 7-5        Marcelo Lorenzo BALDERRAMA (USA)
Justin BUTSCH (USA) [3]        6-1 6-1        Kei EZAKA (JPN)
Sunay BHAT (USA)                6-2 6-2        Anthony SCHOHN (FRA)
Sebastian SALINAS WALTHER (MEX) 3-6 7-6(5) 6-4 Catalin MATEAS (USA)
Runhao HUA (CHN) [13]          7-6(6) 6-3    Jake DEVINE (USA)
Javier RESTREPO (USA) [12]      6-2 6-3        Alex RYBAKOV (USA)
Rolando TORRELLAS (VEN)        6-2 6-2        Cameron KLINGER (USA)
Aron PIERCE (USA)              6-1 7-5        Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX)
Tommy MYLNIKOV (CAN) [8]        6-2 6-2        Alfredo PEREZ (USA)
Jake ALBO (USA)                6-2 6-3        Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) [6]
Jose E GRACIA (USA)            6-2 1-6 7-5    Roberto AFFONSO NETO (ITA)
Drew HALBAUER (USA)            6-2 6-3        Basil KHUMA (IND)
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [11] 6-4 7-5        Ryan NEWMAN (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-3 6-2        Jose Pablo GIL (CRC) [14]
Dylan NUNEZ (USA)              6-2 6-3        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)      6-2 6-3        Martin BERAN (CAN)
Josh Hagar HAGAR (USA) [4]      6-1 6-0        Jose pedro GALINDO (GUA)
Farzin Danny AMIRI (USA)        6-2 6-2        Rafa ORANTES (ESA) [5]
Eduardo NAVA (USA)              6-3 6-4        Shayan MEHDIZADEHFARD (IRI)
Egor PANYUSHKIN (RUS)          7-6(4) 6-2    Austin SPINAZZE (USA)
Alp HOROZ (TUR) [9]            6-1 6-2        Kian MCLEAN (USA)
Logan SMITH (USA)              6-2 7-6(3)    Pablo LANDA CATAN (MEX) [15]
Alejandro TABILO (CAN)          6-1 6-7(3) 7-5 Zandrix ACOB (USA)
Tommy PAUL (USA)                4-6 6-3 6-0    Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU)
Thomas WEIRATHER (LIE)          3-6 6-3 6-4    Ognjen SAMARDZIC (USA) [2]

2nd Round
Jordan BELGA (USA)              6-3 6-2      Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [1]
Nicolas JARRY (USA)            6-4 6-2      Jack W VAN SLYKE (CAN)
Andres CABEZAS (ECU)            3-6 6-3 6-0  Christian LANGMO (USA)
Nicholas Alexander REYES (USA)  Walkover      Henrik WIERSHOLM (USA) [7]
Justin BUTSCH (USA) [3]        6-7(3) 6-2 7-6(7) Sunay BHAT (USA)
Runhao HUA (CHN) [13]          6-3 6-3      Sebastian SALINAS WALTHER (MEX)
Rolando TORRELLAS (VEN)        6-3 6-3      Javier RESTREPO (USA) [12]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [8]        6-1 6-2      Aron PIERCE (USA)
Jake ALBO (USA)                6-7(16) 6-0 1-0 Ret  Jose E GRACIA (USA)
Drew HALBAUER (USA)            7-6(7) 7-6(4) Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [11]
Daniel KERZNERMAN (USA)        6-4 6-3      Dylan NUNEZ (USA)
Josh Hagar HAGAR (USA) [4]      6-4 6-2      Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)
Farzin Danny AMIRI (USA)        6-4 6-2      Eduardo NAVA (USA)
Alp HOROZ (TUR) [9]            6-2 6-4      Egor PANYUSHKIN (RUS)
Logan SMITH (USA)              6-2 6-1      Alejandro TABILO (CAN)
Tommy PAUL (USA)                6-4 7-5      Thomas WEIRATHER (LIE)

3rd Round
Nicolas JARRY (USA)        6-2 6-4          Jordan BELGA (USA)
Andres CABEZAS (ECU)      6-1 6-3          Nicholas Alexander REYES (USA)
Justin BUTSCH (USA) [3]    6-1 3-6 7-6(8)    Runhao HUA (CHN) [13]
Tommy MYLNIKOV (CAN) [8]  6-3 6-4          Rolando TORRELLAS (VEN)
Jake ALBO (USA)            6-0 6-2          Drew HALBAUER (USA)
Daniel KERZNERMAN (USA)    2-6 6-2 6-2      Josh Hagar HAGAR (USA) [4]
Alp HOROZ (TUR) [9]        4-6 7-5 4-0 Ret  Farzin Danny AMIRI (USA)
Logan SMITH (USA)          6-4 6-2          Tommy PAUL (USA)

Quarterfinal
Nicolas JARRY (USA)        1-6 6-3 6-4    Andres CABEZAS (ECU)
Justin BUTSCH (USA) [3]    6-2 6-2        Tommy MYLNIKOV (CAN) [8]
Jake ALBO (USA)            6-4 6-2        Daniel KERZNERMAN (USA)
Alp HOROZ (TUR) [9]        6-4 6-1        Logan SMITH (USA)

Semifinal
Nicolas JARRY (USA)    7-5 6-1    Justin BUTSCH (USA) [3]
Alp HOROZ (TUR) [9]    6-4 6-3    Jake ALBO (USA)

Final
Nicolas JARRY (USA)    6-2 6-4    Alp HOROZ (TUR) [9]

Quote:

Jarry was listed from Chile when he competed in the 16s division at the Orange Bowl last December, but is currently showing on the draws as USA, and played high school tennis in Miami this spring. - zootennis
Congrats to Nick on the title after a disappointing loss in the final last week. Not sure of the reason for switching nationality.


All times are GMT. The time now is 12:35 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome