MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Ecuador F5 [August 08 | Guayaquil | Hard] Winner: Marcel Felder (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=187529)

Marita_Matthäus 08-04-2011 02:06 AM

Ecuador F5 [August 08 | Guayaquil | Hard] Winner: Marcel Felder
 
Dates : 08 Aug to 14 Aug 2011
Venue : Guayaquil, Ecuador
Surface : Hard
Type : $15K*
Website : www.guayaquiltenisclub.org


Entry list

1 GONZALEZ, Alejandro COL 330
2 DIAZ-FIGUEROA, Christopher GUA 373
3 FELDER, Marcel URU 383
4 CAMPOZANO, Julio-Cesar ECU 410
5 ANDREOZZI, Guido ARG 438
6 BENEDETTI, Cristian ARG 468
7 GALLARDO-VALLES, Miguel MEX 491
8 ENDARA, Ivan ECU 554
9 RECARTE, Roman VEN 591
10 BARRIENTOS, Nicolas COL 661
11 LOPEZ CASSACCIA, Daniel-Alejandro PAR 664
12 GALEANO, Diego PAR 672
13 MUNOZ, Javier CHI 718
14 LONDERO, Juan Ignacio ARG 728
15 MARTINEZ, Luis David VEN 765=
16 QUIROZ, Roberto ECU 848
17 DIAS, Gabriel BRA 852
18 GOMEZ, Emilio ECU 912=

Qualifying

1 HIDALGO, Diego ECU 952
2 BEHAR, Ariel URU 999=
3 NUNEZ, Eric USA 1033
4 CEPPO, Andres ARG 1058
5 LEITE, Wilson BRA 1127
6 RIOS, Felipe CHI 1172=
7 MANTILLA, Felipe COL 1192
8 ZORNOSA, Steffen COL 1196=
9 LAMA, Gonzalo CHI 1251=
10 CASARES, Bernardo ECU 1326=
11 ARRECHEA, Francisco ARG 1392=
12 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1826=
13 APUD, Alejo ARG
14 CABEZAS, Andres ECU
15 MONCAYO, Martin Victor ECU
16 RAMAZZINI, Luciano GUA
17 GROOMS, Brian USA
18 BARREZUETA, Galo ECU
19 QUINTANA, Gonzalo ECU
20 ALVAREZ, Laureano ARG
21 TRAPERO, Martin ECU
22 NAPOLITANO, Andre BRA
23 GARCIA, Julian ARG
24 SINHA, Michael USA
25 PREIS, Emilio ECU
26 SOSA, Kevin ARG
27 GOMEZ BUYATTI, Gustavo ARG
28 DAQUINO, Lucas ARG
29 ARAOZ, Juan Ignacio ARG
30 MERINO, Alexander PER

*15K according to ITF, 10K according to ATP

Marita_Matthäus 08-04-2011 02:06 AM

Re: Ecuador F5 [August 08 | Guayaquil | Hard] Entry list
 
Qualifying Draw

1st Round

Eric NUNEZ (USA) (1) BYE
Juan Ignacio ARAOZ (ARG) defeated Roberto ORTIZ (ECU) 6-3 3-6 7-6(7)
Laureano ALVAREZ (ARG) defeated Paulo ALVARADO (ECU) 3-6 5-2 Retired
Walter VALAREZO (ECU) defeated Edwing Christopher ACOSTA ZAMBRANO (ECU) 6-0 6-0

Andres CEPPO (ARG) (2) BYE
Lucas DAQUINO (ARG) defeated Andre NAPOLITANO (BRA) 6-1 6-4
Brian GROOMS (USA) defeated Juan-Pablo GUTIERREZ (ECU) 6-3 1-6 6-3
Alejo APUD (ARG) defeated Kevin SOSA (ARG) 6-4 6-0

Wilson LEITE (BRA) (3) BYE
Sebastien VIDAL (GUA) defeated Leonardo LAPENTTI (ECU) 6-1 6-3
David ORCES (ECU) defeated Alexander MERINO (PER) 6-4 6-2
Galo BARREZUETA (ECU) BYE

Felipe RIOS (CHI) (4) BYE
Julio Cesar RODRIGUEZ (ECU) defeated Mario Alberto NOBOA ZURITA (ECU) 5-7 6-1 6-4
Alejandro VALAREZO PLAZA (ECU) defeated Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) 1-6 6-3 6-2
Martin TRAPERO (ECU) defeated Jose Rafael COBO GALLEGOS (ECU) 6-3 6-2

Felipe MANTILLA (COL) (5) BYE
Gustavo GOMEZ BUYATTI (ARG) defeated Sebastian ROJAS (ECU) 6-1 6-3
Emilio PREIS (ECU) defeated Diego QUIROZ (ECU) 3-6 6-3 7-6(3)
Martin Victor MONCAYO (ECU) defeated Flash HOYOS (ECU) 6-0 6-1

Steffen ZORNOSA (COL) (6) BYE
Lautaro PANE (ARG) defeated Michael SINHA (USA) 6-3 6-0
Gonzalo QUINTANA (ECU) defeated Leonardo Xavier VERA GARCIA (ECU) 6-3 6-2
Sebastian BUSTAMANTE (ECU) defeated Juan Pablo ORDONES AGUIRRE (ECU) 6-2 6-0

Gonzalo LAMA (CHI) (7) BYE
Alejandro GOMEZ (COL) defeated Julian GARCIA (ARG) 6-2 6-0
Carlos Andres CARRERA HIDALGO (ECU) defeated Allan VELASCO (ECU) 6-4 7-5
Francisco ARRECHEA (ARG) (9) BYE

Bernardo CASARES (ECU) (8) BYE
Jesus RODRIGUEZ (VEN) defeated Mark BELKIN (USA) 6-3 6-1
Luciano RAMAZZINI (GUA) defeated Pedro GARCIA (ECU) 6-2 6-0
Vlademyros MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) (10) BYE

2nd Round

Eric NUNEZ (USA) (1) defeated Juan Ignacio ARAOZ (ARG) 6-3 6-0
Walter VALAREZO (ECU) defeated Laureano ALVAREZ (ARG) 6-2 6-2
Lucas DAQUINO (ARG) defeated Andres CEPPO (ARG) (2) 0-3 Retired
Alejo APUD (ARG) defeated Brian GROOMS (USA) 7-5 6-4

Sebastien VIDAL (GUA) defeated Wilson LEITE (BRA) (3) 3-6 6-3 6-4
David ORCES (ECU) defeated Galo BARREZUETA (ECU) 6-4 6-1
Felipe RIOS (CHI) (4) defeated Julio Cesar RODRIGUEZ (ECU) 6-3 6-2
Martin TRAPERO (ECU) defeated Alejandro VALAREZO PLAZA (ECU) 6-3 7-5

Felipe MANTILLA (COL) (5) defeated Gustavo GOMEZ BUYATTI (ARG) 6-2 6-0
Emilio PREIS (ECU) defeated Martin Victor MONCAYO (ECU) 6-2 7-5
Lautaro PANE (ARG) defeated Steffen ZORNOSA (COL) (6) 2-6 6-3 Retired
Sebastian BUSTAMANTE (ECU) defeated Gonzalo QUINTANA (ECU) 6-0 6-3

Alejandro GOMEZ (COL) defeated Gonzalo LAMA (CHI) (7) 6-7(8) 6-2 6-4
Francisco ARRECHEA (ARG) (9) defeated Carlos Andres CARRERA HIDALGO (ECU) 6-0 6-3
Bernardo CASARES (ECU) (8) defeated Jesus RODRIGUEZ (VEN) 6-3 6-2
Luciano RAMAZZINI (GUA) defeated Vlademyros MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) (10) 6-4 6-4

3rd Round

Walter VALAREZO (ECU) defeated Eric NUNEZ (USA) (1) 2-6 6-4 6-4
Alejo APUD (ARG) defeated Lucas DAQUINO (ARG) 6-3 6-2
Sebastien VIDAL (GUA) defeated David ORCES (ECU) 6-2 6-4
Felipe RIOS (CHI) (4) defeated Martin TRAPERO (ECU) 6-4 6-4

Felipe MANTILLA (COL) (5) defeated Emilio PREIS (ECU) 6-1 6-1
Lautaro PANE (ARG) defeated Sebastian BUSTAMANTE (ECU) 6-2 7-5
Alejandro GOMEZ (COL) defeated Francisco ARRECHEA (ARG) (9) 6-2 6-4
Bernardo CASARES (ECU) (8) defeated Luciano RAMAZZINI (GUA) 6-7(1) 7-5 6-2

Marita_Matthäus 08-04-2011 02:07 AM

Re: Ecuador F5 [August 08 | Guayaquil | Hard] Entry list
 
Singles Main Draw

1st Round

Alejandro GONZALEZ (COL) (1) defeated Felipe MANTILLA (COL) 6-3 6-3
Roberto QUIROZ (ECU) defeated Lautaro PANE (ARG) 6-4 6-3
Emilio GOMEZ (ECU) defeated Gabriel DIAS (BRA) 6-1 5-7 6-3
Ivan ENDARA (ECU) (7) defeated Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-4

Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Alejo APUD (ARG) 6-2 6-0
Juan Ignacio LONDERO (ARG) defeated Ariel BEHAR (URU) 6-4 7-6(5)
Bernardo CASARES (ECU) defeated Jose Andres CHAMBA GOMEZ (ECU) 6-2 6-3
Roman RECARTE (VEN) defeated Miguel GALLARDO-VALLES (MEX) (8) 7-5 7-6(5)

Guido ANDREOZZI (ARG) (5) defeated Andres CABEZAS (ECU) 6-1 6-2
Walter VALAREZO (ECU) defeated Felipe RIOS (CHI) 6-3 6-3
Luis David MARTINEZ (VEN) defeated Diego GALEANO (PAR) 6-4 6-3
Marcel FELDER (URU) (4) defeated Javier MUNOZ (CHI) 6-3 6-0

Cristhian Ignacio BENEDETTI (ARG) (6) defeated Eric NUNEZ (USA) 5-7 6-4 6-4
Sebastien VIDAL (GUA) defeated Juan Sebastian CARVAJAL JURADO (ECU) 6-1 6-2
Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) defeated Alejandro Jose GOMEZ ESTRADA (ECU) 6-3 6-2
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) (2) defeated Nicolas BARRIENTOS (COL) 6-2 7-5

2nd Round

Alejandro GONZALEZ (COL) (1) defeated Roberto QUIROZ (ECU) 6-2 6-2
Ivan ENDARA (ECU) (7) defeated Emilio GOMEZ (ECU) 6-4 6-3
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Juan Ignacio LONDERO (ARG) 6-2 6-2
Roman RECARTE (VEN) defeated Bernardo CASARES (ECU) 6-3 6-3

Guido ANDREOZZI (ARG) (5) defeated Walter VALAREZO (ECU) 6-3 6-3
Marcel FELDER (URU) (4) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-1 7-6(5)
Cristhian Ignacio BENEDETTI (ARG) (6) defeated Sebastien VIDAL (GUA) 5-7 6-1 6-2
Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) (2) defeated Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) 6-2 7-6(3)

Quarterfinal

Ivan ENDARA (ECU) (7) defeated Alejandro GONZALEZ (COL) (1) 6-3 6-3
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Roman RECARTE (VEN) 6-2 7-5
Marcel FELDER (URU) (4) defeated Guido ANDREOZZI (ARG) (5) 5-7 6-3 Retired
Cristhian Ignacio BENEDETTI (ARG) (6) defeated Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) (2) 1-6 6-3 6-1

Semifinal

Ivan ENDARA (ECU) (7) defeated Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) 6-4 6-3
Marcel FELDER (URU) (4) defeated Cristhian Ignacio BENEDETTI (ARG) (6) 4-6 6-2 6-2

Final

Marcel FELDER (URU) (4) defeated Ivan ENDARA (ECU) (7) 4-6 7-5 6-1

Marita_Matthäus 08-04-2011 02:08 AM

Re: Ecuador F5 [August 08 | Guayaquil | Hard] Entry list
 
Doubles Draw

1st Round

DIAZ-FIGUEROA (GUA) / GALLARDO-VALLES (MEX) defeated GALEANO (PAR) / LOPEZ CASSACCIA (PAR) (1) 6-4 7-5
MUNOZ (CHI) / VALAREZO (ECU) defeated CAMPOZANO (ECU) / GOMEZ (ECU) 6-3 6-2
HIDALGO (ECU) / NUNEZ (USA) (4) defeated LONDERO (ARG) / MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) 6-3 6-4
GONZALEZ (COL) / MANTILLA (COL) defeated RAMAZZINI (GUA) / VIDAL (GUA) 5-7 6-3 [10-6]

ANDREOZZI (ARG) / BEHAR (URU) defeated LAMA (CHI) / RIOS (CHI) Walkover
ENDARA (ECU) / QUIROZ (ECU) (3) defeated DIAS (BRA) / LEITE (BRA) 4-6 7-6(3) [10-8]
BENEDETTI (ARG) / RECARTE (VEN) defeated GOMEZ ESTRADA (ECU) / TRAPERO (ECU) 6-1 6-4
FELDER (URU) / MARTINEZ (VEN) (2) defeated CABEZAS (ECU) / CHAMBA GOMEZ (ECU) 6-3 6-2

Quarterfinal

MUNOZ (CHI) / VALAREZO (ECU) defeated DIAZ-FIGUEROA (GUA) / GALLARDO-VALLES (MEX) 6-3 1-6 [10-4]
GONZALEZ (COL) / MANTILLA (COL) defeated HIDALGO (ECU) / NUNEZ (USA) (4) 7-5 6-4
ANDREOZZI (ARG) / BEHAR (URU) defeated ENDARA (ECU) / QUIROZ (ECU) (3) 6-1 6-4
FELDER (URU) / MARTINEZ (VEN) (2) defeated BENEDETTI (ARG) / RECARTE (VEN) 6-0 6-3

Semifinal

GONZALEZ (COL) / MANTILLA (COL) defeated MUNOZ (CHI) / VALAREZO (ECU) 7-5 6-3
ANDREOZZI (ARG) / BEHAR (URU) defeated FELDER (URU) / MARTINEZ (VEN) (2) 7-6(6) 1-6 [10-6]

Final

ANDREOZZI (ARG) / BEHAR (URU) defeated GONZALEZ (COL) / MANTILLA (COL) 7-6(9) 4-6 [10-8]


All times are GMT. The time now is 10:19 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.