MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   2010 Futures Overview (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=154979)

Zirconek 12-04-2009 11:41 AM

2010 Futures Overview
 
2010 SINGLES HALL OF FAME

Number of Singles Titles:

7. Augustin Gensse FRA [7 Clay Outdoor]
6. Kristijan Mesaros CRO [6 Clay Outdoor]
5. Attila Balazs HUN [5 Clay Outdoor]
5. Eric Prodon FRA [5 Clay Outdoor]
5. Gregoire Burquier FRA [1 Clay Indoor, 2 Hard Indoor, 2 Hard Outdoor]
5. Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [5 Clay Outdoor]
5. Victor Estrella DOM [1 Clay Outdoor, 4 Hard Outdoor]
5. Jurgen Zopp EST [4 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
5. Andres Molteni ARG [5 Clay Outdoor]
5. Daniel Dutra Da Silva BRA [1 Clay Indoor, 2 Clay Outdoor, 2 Hard Outdoor]
5. Daniel Cox GBR [3 Hard Outdoor, 1 Carpet Outdoor, 1 Grass Outdoor]
5. Sebastian Rieschick GER [5 Hard Outdoor]
4. Gabriel Trujillo-Soler ESP [4 Clay Outdoor]
4. Vasek Pospisil CAN [2 Hard Indoor, 2 Hard Outdoor]
4. Mikhail Elgin RUS [2 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor, 1 Hard Outdoor]
4. Laurent Rochette FRA [3 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
4. Matteo Viola ITA [4 Clay Outdoor]
4. Alexander Flock GER [4 Clay Outdoor]
4. Florian Reynet FRA [4 Clay Outdoor]
4. Alexander Lobkov RUS [4 Clay Outdoor]
4. Fernando Romboli BRA [4 Clay Outdoor]
3. Benoit Paire FRA [1 Clay Outdoor, 2 Hard Outdoor]
3. Borut Puc SLO [3 Clay Outdoor]
3. Andrej Martin SVK [1 Hard Indoor, 2 Hard Outdoor]
3. Roberto Bautista Agut ESP [1 Hard Indoor, 2 Hard Outdoor]
3. Jaroslav Pospisil CZE [3 Clay Outdoor]
3. Marco Mirnegg AUT [3 Clay Outdoor]
3. Jerzy Janowicz POL [1 Clay Outdoor, 2 Hard Indoor]
3. Henri Kontinen FIN [2 Hard Indoor, 1 Carpet Indoor]
3. Ruben Bemelmans BEL [2 Hard Indoor, 1 Hard Outdoor]
3. Luca Vanni ITA [2 Clay Outdoor, 1 Carpet Indoor]
3. Matwe Middelkoop NED [2 Clay Outdoor, 1 Carpet Indoor]
3. Alessio Di Mauro ITA [3 Clay Outdoor]
3. Ivo Klec SVK [2 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
3. Brydan Klein AUS [2 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
3. Thomas Schoorel NED [3 Clay Outdoor]
3. Jonathan Eysseric FRA [3 Clay Outdoor]
3. Facundo Arguello ARG [3 Clay Outdoor]
3. Adrian Cruciat ROU [2 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
3. Guillermo Hormazabal CHI [3 Clay Outdoor]
3. Javier Marti ESP [3 Clay Outdoor]
3. Dennis Bloemke GER [3 Clay Outdoor]
3. Joao Sousa POR [1 Clay Outdoor, 2 Hard Outdoor]
3. Nikola Ciric SRB [3 Clay Outdoor]
3. Timo Nieminen FIN [2 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
3. Fritz Wolmarans RSA [3 Hard Outdoor]
3. Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [3 Clay Outdoor]
3. Pablo Galdon ARG [3 Clay Outdoor]
3. David Goffin BEL [2 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
3. Philip Bester CAN [3 Clay Outdoor]
3. Grigor Dimitrov BUL [3 Clay Outdoor]
3. Maxime Teixeira FRA [3 Clay Outdoor]
3. Gregory Ouellette USA [1 Clay Outdoor, 2 Hard Outdoor]
3. Guillermo Olaso ESP [3 Clay Outdoor]
3. Sebastian Decoud ARG [3 Clay Outdoor]
3. Claudio Grassi ITA [3 Hard Outdoor]
3. Adam Kellner HUN [2 Clay Outdoor, 1 Carpet Outdoor]
3. Gerald Melzer AUT [3 Clay Outdoor]
3. Clement Reix FRA [3 Hard Indoor]
3. Samuel Groth AUS [3 Hard Outdoor]
3. Juan-Pablo Amado ARG [3 Clay Outdoor]
2. Jesse Huta Galung NED [1 Clay Outdoor, 1 Carpet Indoor]
2. Martin Klizan SVK [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Jonathan Gonzalia ARG [2 Clay Outdoor]
2. Arnau Brugues-Davi ESP [2 Hard Outdoor]
2. Miloslav Mecir SVK [2 Hard Outdoor]
2. Pedro Clar-Rossello ESP [2 Clay Outdoor]
2. John Millman AUS [1 Hard Outdoor, 1 Grass Outdoor]
2. Thomas Fabbiano ITA [2 Clay Outdoor]
2. Johannes Ager AUT [1 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
2. Alexander Kudryavtsev RUS [1 Hard Indoor, 1 Hard Outdoor]
2. Karan Rastogi IND [2 Hard Outdoor]
2. Go Soeda JPN [2 Hard Outdoor]
2. Gianni Mina FRA [2 Clay Outdoor]
2. Di Wu CHN [2 Hard Outdoor]
2. Harri Heliovaara FIN [2 Hard Outdoor]
2. Marcel Felder URU [2 Clay Outdoor]
2. Olivier Patience FRA [1 Clay Indoor, 1 Clay Outdoor]
2. Milos Raonic CAN [2 Hard Outdoor]
2. Ilya Belyaev RUS [2 Clay Outdoor]
2. Karlis Lejnieks LAT [1 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
2. Michal Schmid CZE [2 Clay Outdoor]
2. Marcelo Demoliner BRA [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Leonardo Kirche BRA [2 Clay Outdoor]
2. Dusan Lojda CZE [2 Clay Outdoor]
2. Marcel Zimmermann GER [2 Clay Outdoor]
2. Young-Jun Kim KOR [1 Hard Indoor, 1 Hard Outdoor]
2. Nikola Mektic CRO [2 Clay Outdoor]
2. Mark Verryth AUS [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Victor-Mugurel Anagnastopol ROU [2 Clay Outdoor]
2. Blaz Rola SLO [2 Clay Outdoor]
2. Malek Jaziri TUN [2 Hard Outdoor]
2. Robert Farah COL [2 Hard Outdoor]
2. Daniel Yoo KOR [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Miguel-Angel Lopez Jaen ESP [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. James Ward GBR [1 Clay Outdoor, 1 Grass Outdoor]
2. Aldin Setkic BIH [2 Clay Outdoor]
2. Mikhail Vasiliev RUS [2 Clay Outdoor]
2. Adam El Mihdawy USA [2 Clay Outdoor]
2. Pablo Santos-Gonzalez ESP [2 Clay Outdoor]
2. Rogerio Dutra Silva BRA [2 Clay Outdoor]
2. Marc Fornell-Mestres ESP [2 Clay Outdoor]
2. Robbye Poole USA [2 Hard Outdoor]
2. Rafael Camilo BRA [2 Clay Outdoor]
2. Joshua Milton GBR [2 Hard Outdoor]
2. Juho Paukku FIN [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Marcin Gawron POL [2 Clay Outdoor]
2. Andre Miele BRA [2 Clay Outdoor]
2. Axel Michon FRA [2 Clay Outdoor]
2. Alexander Rumyantsev RUS [2 Clay Outdoor]
2. Siarhei Betau BLR [1 Clay Outdoor, 1 Hard Indoor]
2. Julio-Cesar Campozano ECU [2 Hard Outdoor]
2. Colin Ebelthite AUS [2 Hard Outdoor]
2. Yan Bai CHN [2 Hard Outdoor]
2. Danai Udomchoke THA [2 Hard Outdoor]
2. Amir Weintraub ISR [2 Hard Outdoor]
2. Roman Borvanov MDA [1 Clay Outdoor, 1 Hard Outdoor]
2. Cristobal Saavedra-Corvalan CHI [2 Clay Outdoor]
2. Yuichi Sugita JPN [2 Hard Outdoor]
2. Jan Mertl CZE [2 Carpet Indoor]
1. Chris Eaton GBR [1 Hard Indoor]
1. Francesco Aldi ITA [1 Clay Outdoor]
1. Stefano Galvani ITA [1 Hard Indoor]
1. Bastian Knittel GER [1 Hard Indoor]
1. Sergei Bubka UKR [1 Carpet Indoor]
1. Marius Copil ROU [1 Hard Outdoor]
1. Niels Desein BEL [1 Carpet Indoor]
1. Lamine Ouahab ALG [1 Clay Outdoor]
1. Juan-Manuel Valverde ARG [1 Clay Outdoor]
1. Charles-Antoine Brezac FRA [1 Hard Indoor]
1. Cesar Ramirez MEX [1 Clay Outdoor]
1. Martin Alund ARG [1 Clay Outdoor]
1. Andis Juska LAT [1 Hard Indoor]
1. Daniel King-Turner NZL [1 Grass Outdoor]
1. Ervin Eleskovic SWE [1 Hard Indoor]
1. Dawid Olejniczak POL [1 Carpet Indoor]
1. Karim Maamoun EGY [1 Hard Outdoor]
1. Artem Sitak RUS [1 Hard Outdoor]
1. Michael Ryderstedt SWE [1 Hard Indoor]
1. Adrien Bossel SUI [1 Hard Indoor]
1. Guillermo Alcaide ESP [1 Hard Outdoor]
1. Riccardo Ghedin ITA [1 Hard Outdoor]
1. Nathan Thompson USA [1 Hard Outdoor]
1. Yuichi Ito JPN [1 Hard Outdoor]
1. Pavol Cervenak SVK [1 Clay Outdoor]
1. Ze Zhang CHN [1 Hard Outdoor]
1. Andreas Haider-Maurer AUT [1 Clay Outdoor]
1. Andrey Kuznetsov RUS [1 Hard Indoor]
1. Daniel Munoz-De La Nava ESP [1 Clay Indoor]
1. Ante Pavic CRO [1 Carpet Indoor]
1. Herbert Wiltschnig AUT [1 Clay Outdoor]
1. Rupesh Roy IND [1 Hard Outdoor]
1. Yasutaka Uchiyama JPN [1 Hard Outdoor]
1. Pablo Carreno Busta ESP [1 Hard Outdoor]
1. Zhe Li CHN [1 Hard Outdoor]
1. Jose Pereira BRA [1 Clay Outdoor]
1. David Souto VEN [1 Clay Outdoor]
1. Cedrik-Marcel Stebe GER [1 Clay Outdoor]
1. Jordan Cox USA [1 Hard Outdoor]
1. Santiago Gonzalez MEX [1 Hard Outdoor]
1. Lionel Noviski ARG [1 Clay Outdoor]
1. Murad Inoyatov UZB [1 Hard Outdoor]
1. Franco Ferreiro BRA [1 Clay Outdoor]
1. Alexander Slabinsky GBR [1 Clay Outdoor]
1. Miguel Gallardo-Valles MEX [1 Hard Outdoor]
1. Steven Diez CAN [1 Clay Outdoor]
1. Rik De Voest RSA [1 Hard Outdoor]
1. Victor Romero MEX [1 Hard Outdoor]
1. Inigo Cervantes Huegun ESP [1 Clay Outdoor]
1. Daniele Giorgini ITA [1 Clay Outdoor]
1. Andrew Anderson RSA [1 Hard Outdoor]
1. Goran Tosic MNE [1 Clay Outdoor]
1. Tihomir Grozdanov BUL [1 Clay Outdoor]
1. Frederik Nielsen DEN [1 Clay Outdoor]
1. Nikolaus Moser AUT [1 Hard Outdoor]
1. Franko Skugor CRO [1 Clay Outdoor]
1. Mirza Basic BIH [1 Clay Outdoor]
1. Tatsuma Ito JPN [1 Hard Outdoor]
1. Ludovic Walter FRA [1 Carpet Outdoor]
1. Michael Venus USA [1 Hard Outdoor]
1. Marco Trungelliti ARG [1 Clay Outdoor]
1. Christopher Rungkat INA [1 Hard Indoor]
1. Jan-Lennard Struff GER [1 Clay Outdoor]
1. Tasuku Iwami JPN [1 Carpet Outdoor]
1. Oleksandr Nedovyesov UKR [1 Clay Outdoor]
1. Agustin Boje-Ordonez ESP [1 Hard Outdoor]
1. Juan-Sebastian Cabal COL [1 Hard Outdoor]
1. Tsung-Hua Yang TPE [1 Hard Outdoor]
1. Igor Sijsling NED [1 Hard Outdoor]
1. James Lemke AUS [1 Clay Outdoor]
1. Matteo Marrai ITA [1 Clay Outdoor]
1. Hiroki Kondo JPN [1 Carpet Outdoor]
1. Farrukh Dustov UZB [1 Clay Outdoor]
1. Andrea Stoppini ITA [1 Clay Outdoor]
1. Rohan Gajjar IND [1 Hard Outdoor]
1. Alexander Sadecky SUI [1 Hard Outdoor]
1. Eladio Ribeiro Neto BRA [1 Clay Outdoor]
1. Hiroki Moriya JPN [1 Clay Outdoor]
1. Romain Jouan FRA [1 Clay Outdoor]
1. Caio Zampieri BRA [1 Clay Outdoor]
1. Josh Goodall GBR [1 Grass Outdoor]
1. Fabrice Martin FRA [1 Hard Outdoor]
1. Guido Pella ARG [1 Clay Outdoor]
1. Marcelo Palacios-Siegenthale ESP [1 Clay Outdoor]
1. Francesco Piccari ITA [1 Clay Outdoor]
1. Andrei Mlendea ROU [1 Clay Outdoor]
1. Dusan Lajovic SRB [1 Clay Outdoor]
1. Mohamed Safwat EGY [1 Hard Outdoor]
1. Ryler Deheart USA [1 Hard Outdoor]
1. Marco Crugnola ITA [1 Clay Outdoor]
1. Joaquin-Jesus Monteferrario ARG [1 Clay Outdoor]
1. Daniel Lustig CZE [1 Clay Outdoor]
1. Diego Alvarez ARG [1 Clay Outdoor]
1. Ivan Bjelica SRB [1 Clay Outdoor]
1. Michal Pazicky SVK [1 Clay Outdoor]
1. Julien Obry FRA [1 Clay Outdoor]
1. David Rice GBR [1 Hard Outdoor]
1. Philipp Oswald AUT [1 Clay Outdoor]
1. Dayne Kelly AUS [1 Hard Outdoor]
1. Roberto Carballes Baena ESP [1 Clay Outdoor]
1. Julio Silva BRA [1 Clay Outdoor]
1. Antony Dupuis FRA [1 Clay Outdoor]
1. Gary Sacks RSA [1 Hard Outdoor]
1. Nicholas Monroe USA [1 Hard Outdoor]
1. Guillermo Carry ARG [1 Clay Outdoor]
1. Filip Prpic SWE [1 Hard Indoor]
1. Morgan Phillips GBR [1 Hard Outdoor]
1. Adrian Menendez-Maceiras ESP [1 Hard Outdoor]
1. Diego Sebastian Schwartzman ARG [1 Clay Outdoor]
1. Albano Olivetti FRA [1 Carpet Indoor]
1. Denis Matsukevitch RUS [1 Carpet Indoor]
1. Richard Muzaev RUS [1 Hard Indoor]
1. Chris Guccione AUS [1 Hard Outdoor]
1. Renzo Olivo ARG [1 Clay Outdoor]
1. Nick Lindahl AUS [1 Hard Outdoor]
1. Denis Kudla USA [1 Hard Outdoor]
1. Christian Lindell SWE [1 Clay Outdoor]
1. Julien Dubail BEL [1 Hard Indoor]
1. Radu Albot MDA [1 Hard Outdoor]
1. Matthew Ebden AUS [1 Hard Indoor]
1. Alejandro Gonzalez COL [1 Hard Outdoor]
1. Miljan Zekic SRB [1 Clay Outdoor]
1. Andrea Falgheri ITA [1 Carpet Outdoor]
1. Agustin Velotti ARG [1 Clay Outdoor]
1. Gero Kretschmer GER [1 Clay Outdoor]
1. Erik Chvojka CAN [1 Hard Outdoor]
1. Andre Ghem BRA [1 Clay Outdoor]
1. Alexandros Jakupovic GRE [1 Hard Outdoor]
1. Kittiphong Wachiramanowong THA [1 Hard Outdoor]
1. Jose Checa-Calvo ESP [1 Clay Outdoor]
1. Michael Linzer AUT [1 Clay Outdoor]
1. Artem Smirnov UKR [1 Clay Outdoor]
1. Guido Andreozzi ARG [1 Clay Outdoor]
1. Alessandro Giannessi ITA [1 Clay Outdoor]
1. Juan-Pablo Villar ARG [1 Clay Outdoor]
1. Stefano Travaglia ITA [1 Clay Outdoor]
1. James Ludlow USA [1 Hard Outdoor]
1. Facundo Bagnis ARG [1 Clay Outdoor]
1. Rainer Eitzinger AUT [1 Clay Outdoor]
1. Deniss Pavlovs LAT [1 Hard Outdoor]



Titles per Country:
50. France [7 A. Gensse, 5 E. Prodon, 5 G. Burquier, 4 L. Rochette, 4 F. Reynet, 3 B. Paire, 3 J. Eysseric, 3 M. Teixeira, 3 C. Reix, 2 G. Mina, 2 O. Patience, 2 A. Michon, 1 C. Brezac, 1 L. Walter, 1 R. Jouan, 1 F. Martin, 1 J. Obry, 1 A. Dupuis, 1 A. Olivetti]
37. Spain [5 S. Gutierrez-Ferrol, 4 G. Trujillo-Soler, 3 R. Bautista Agut, 3 J. Marti, 3 G. Olaso, 2 A. Brugues-Davi, 2 P. Clar-Rossello, 2 M. Lopez Jaen, 2 P. Santos-Gonzalez, 2 M. Fornell-Mestres, 1 G. Alcaide, 1 D. Munoz-De La Nava, 1 P. Carreno Busta, 1 I. Cervantes Huegun, 1 A. Boje-Ordonez, 1 M. Palacios-Siegenthale, 1 R. Carballes Baena, 1 A. Menendez-Maceiras, 1 J. Checa-Calvo]
33. Argentina [5 A. Molteni, 3 F. Arguello, 3 P. Galdon, 3 S. Decoud, 3 J. Amado, 2 J. Gonzalia, 1 J. Valverde, 1 M. Alund, 1 L. Noviski, 1 M. Trungelliti, 1 G. Pella, 1 J. Monteferrario, 1 D. Alvarez, 1 G. Carry, 1 D. Schwartzman, 1 R. Olivo, 1 A. Velotti, 1 G. Andreozzi, 1 J. Villar, 1 F. Bagnis]
26. Italy [4 M. Viola, 3 L. Vanni, 3 A. Di Mauro, 3 C. Grassi, 2 T. Fabbiano, 1 F. Aldi, 1 S. Galvani, 1 R. Ghedin, 1 D. Giorgini, 1 M. Marrai, 1 A. Stoppini, 1 F. Piccari, 1 M. Crugnola, 1 A. Falgheri, 1 A. Giannessi, 1 S. Travaglia]
25. Brazil [5 D. Dutra Da Silva, 4 F. Romboli, 2 M. Demoliner, 2 L. Kirche, 2 R. Dutra Silva, 2 R. Camilo, 2 A. Miele, 1 J. Pereira, 1 F. Ferreiro, 1 E. Ribeiro Neto, 1 C. Zampieri, 1 J. Silva, 1 A. Ghem]
20. Russia [4 M. Elgin, 4 A. Lobkov, 2 A. Kudryavtsev, 2 I. Belyaev, 2 M. Vasiliev, 2 A. Rumyantsev, 1 A. Sitak, 1 A. Kuznetsov, 1 D. Matsukevitch, 1 R. Muzaev]
18. Germany [5 S. Rieschick, 4 A. Flock, 3 D. Bloemke, 2 M. Zimmermann, 1 B. Knittel, 1 C. Stebe, 1 J. Struff, 1 G. Kretschmer]
17. Australia [3 B. Klein, 3 S. Groth, 2 J. Millman, 2 M. Verryth, 2 C. Ebelthite, 1 J. Lemke, 1 D. Kelly, 1 C. Guccione, 1 N. Lindahl, 1 M. Ebden]
14. Great Britain [5 D. Cox, 2 J. Ward, 2 J. Milton, 1 C. Eaton, 1 A. Slabinsky, 1 J. Goodall, 1 D. Rice, 1 M. Phillips]
14. Austria [3 M. Mirnegg, 3 G. Melzer, 2 J. Ager, 1 A. Haider-Maurer, 1 H. Wiltschnig, 1 N. Moser, 1 P. Oswald, 1 M. Linzer, 1 R. Eitzinger]
14. USA [3 G. Ouellette, 2 A. El Mihdawy, 2 R. Poole, 1 N. Thompson, 1 J. Cox, 1 M. Venus, 1 R. Deheart, 1 N. Monroe, 1 D. Kudla, 1 J. Ludlow]
12. Slovak Republic [3 A. Martin, 3 I. Klec, 2 M. Klizan, 2 M. Mecir, 1 P. Cervenak, 1 M. Pazicky]
11. Canada [4 V. Pospisil, 3 P. Bester, 2 M. Raonic, 1 S. Diez, 1 E. Chvojka]
11. Croatia [6 K. Mesaros, 2 N. Mektic, 1 A. Pavic, 1 F. Skugor, 1 B. Puc]
10. Finland [3 H. Kontinen, 3 T. Nieminen, 2 H. Heliovaara, 2 J. Paukku]
10. Czech Republic [3 J. Pospisil, 2 M. Schmid, 2 D. Lojda, 2 J. Mertl, 1 D. Lustig]
10. Japan [2 G. Soeda, 2 Y. Sugita, 1 Y. Ito, 1 Y. Uchiyama, 1 T. Ito, 1 T. Iwami, 1 H. Kondo, 1 H. Moriya]
9. Netherlands [3 M. Middelkoop, 3 T. Schoorel, 2 J. Huta Galung, 1 I. Sijsling]
8. Hungary [5 A. Balazs, 3 A. Kellner]
8. Chile [3 G. Hormazabal, 3 G. Rivera-Aranguiz, 2 C. Saavedra-Corvalan]
8. Flag Belgium [3 R. Bemelmans, 3 D. Goffin, 1 N. Desein, 1 J. Dubail]
7. Flag Romania [3 A. Cruciat, 2 V. Anagnastopol, 1 M. Copil, 1 A. Mlendea]
6. Flag Poland [3 J. Janowicz, 2 M. Gawron, 1 D. Olejniczak]
6. Flag China, P.R. [2 D. Wu, 2 Y. Bai, 1 Z. Zhang, 1 Z. Li]
6. Flag South Africa [3 F. Wolmarans, 1 R. De Voest, 1 A. Anderson, 1 G. Sacks]
6. Flag Serbia [3 N. Ciric, 1 D. Lajovic, 1 I. Bjelica, 1 M. Zekic]
5. Flag Dominican Republic [5 V. Estrella]
5. Flag Estonia [5 J. Zopp]
4. Flag Slovenia [2 B. Puc, 2 B. Rola]
4. Flag Bulgaria [3 G. Dimitrov, 1 T. Grozdanov]
4. Flag Korea, Rep. [2 Y. Kim, 2 D. Yoo]
4. Flag Latvia [2 K. Lejnieks, 1 A. Juska, 1 D. Pavlovs]
4. Flag India [2 K. Rastogi, 1 R. Roy, 1 R. Gajjar]
4. Flag Colombia [2 R. Farah, 1 J. Cabal, 1 A. Gonzalez]
4. Flag Mexico [1 C. Ramirez, 1 S. Gonzalez, 1 M. Gallardo-Valles, 1 V. Romero]
4. Flag Sweden [1 E. Eleskovic, 1 M. Ryderstedt, 1 F. Prpic, 1 C. Lindell]
3. Flag Portugal [3 J. Sousa]
3. Flag Bosnia & Herzegovina [2 A. Setkic, 1 M. Basic]
3. Flag Thailand [2 D. Udomchoke, 1 K. Wachiramanowong]
3. Flag Moldova [2 R. Borvanov, 1 R. Albot]
3. Flag Ukraine [1 S. Bubka, 1 O. Nedovyesov, 1 A. Smirnov]
2. Flag Uruguay [2 M. Felder]
2. Flag Tunisia [2 M. Jaziri]
2. Flag Belarus [2 S. Betau]
2. Flag Ecuador [2 J. Campozano]
2. Flag Israel [2 A. Weintraub]
2. Flag Egypt [1 K. Maamoun, 1 M. Safwat]
2. Flag Switzerland [1 A. Bossel, 1 A. Sadecky]
2. Flag Uzbekistan [1 M. Inoyatov, 1 F. Dustov]
1. Flag Algeria [1 L. Ouahab]
1. Flag New Zealand [1 D. King-Turner]
1. Flag Venezuela [1 D. Souto]
1. Flag Montenegro [1 G. Tosic]
1. Flag Denmark [1 F. Nielsen]
1. Flag Indonesia [1 C. Rungkat]
1. Flag Chinese Taipei [1 T. Yang]
1. Flag Greece [1 A. Jakupovic]



Consecutive Titles: (more than 2 tournaments won in a row without any loss at Futures level)
4. Attila Balazs HUN [Croatia F2-Iran F1-Iran F2-Croatia F7]
4. Victor Estrella DOM [Colombia F3-Dominican Republic F1-Dominican Republic F2-Dominican Republic F3]
4. Gabriel Trujillo-Soler ESP [Spain F6-Spain F7-Spain F8-Spain F9]
4. Ruben Bemelmans BEL [France F15 2009-France F4-France F5-Spain F23- *
4. Jesse Huta Galung NED [Turkey F11 2009-Turkey F12 2009-Malaysia F6 2009-Germany F1]
3. Augustin Gensse FRA [Morocco F3-France F9-Morocco F5]
3. Augustin Gensse FRA [Germany F12-Latvia F1-Italy F28- *
3. Kristijan Mesaros CRO [Croatia F4-Croatia F5-Croatia F6]
3. Eric Prodon FRA [USA F2-USA F3-Egypt F2]
3. Jurgen Zopp EST [Turkey F7-Turkey F8-Czech Republic F1]
3. Sebastian Rieschick GER [Thailand F2-Thailand F3-Kuwait F1]
3. Alexander Flock GER [Germany F11-Poland F5-Netherlands F5]
3. Alexander Lobkov RUS [Iran F4-Iran F5-Egypt F4]
3. Brydan Klein AUS [USA F9-Australia F3-Australia F4]
3. Joao Sousa POR [Spain F17-Spain F18-Spain F19]
3. Nikola Ciric SRB [Italy F13-Serbia F2-Austria F1]
3. Gerald Melzer AUT [Burundi F1-Rwanda F1-Uganda F1]
3. Martin Klizan SVK [Slovak Rep. F1 2009-Italy F23 2009-Morocco F1]
3. Marcel Felder URU [Colombia F4 2009-Brazil F1-Brazil F4]
3. Yuichi Sugita JPN [Japan F9 2009-Thailand F4-Thailand F5- *
2. Kristijan Mesaros CRO [Croatia F8-Iran F6]
2. Eric Prodon FRA [Great Britain F5-Great Britain F7]
2. Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [Spain F14-Tunisia F1]
2. Andres Molteni ARG [Argentina F6-Argentina F7]
2. Daniel Cox GBR [Great Britain F10-Ireland F1]
2. Sebastian Rieschick GER [Australia F11-New Zealand F1]
2. Vasek Pospisil CAN [Mexico F6-Mexico F7]
2. Mikhail Elgin RUS [Russia F7-Russia F8]
2. Laurent Rochette FRA [Tunisia F3-France F10]
2. Matteo Viola ITA [USA F11-Italy F12]
2. Matteo Viola ITA [Italy F18-Italy F22]
2. Fernando Romboli BRA [Brazil F37-Brazil F38- *
2. Andrej Martin SVK [Israel F1-Israel F2]
2. Roberto Bautista Agut ESP [Spain F3-Great Britain F3]
2. Jaroslav Pospisil CZE [Egypt F1-Croatia F1]
2. Marco Mirnegg AUT [Turkey F4-Turkey F6]
2. Henri Kontinen FIN [Great Britain F16 2009-Bosnia & Herzegovina F2]
2. Henri Kontinen FIN [Sweden F1-Sweden F2]
2. Luca Vanni ITA [Italy F24-Italy F25]
2. Alessio Di Mauro ITA [Italy F3-Italy F8]
2. Ivo Klec SVK [Sudan F1-Sudan F2- *
2. Thomas Schoorel NED [Netherlands F3-Netherlands F4- *
2. Pablo Galdon ARG [Argentina F11-Argentina F12]
2. David Goffin BEL [Belgium F1-France F18]
2. Grigor Dimitrov BUL [Germany F10-Spain F29]
2. Guillermo Olaso ESP [Belarus F1-Belarus F2]
2. Sebastian Decoud ARG [Colombia F1-Colombia F2]
2. Adam Kellner HUN [Greece F2-USA F29]
2. Clement Reix FRA [France F14-France F15]
2. Samuel Groth AUS [Turkey F9-Turkey F10]
2. Go Soeda JPN [Japan F2-Japan F3- *
2. Olivier Patience FRA [France F6-France F7]
2. Michal Schmid CZE [Bosnia & Herzegovina F3-Bosnia & Herzegovina F4]
2. Leonardo Kirche BRA [Brazil F7-Brazil F8]
2. Dusan Lojda CZE [Poland F2-Poland F4- *
2. Nikola Mektic CRO [Slovenia F2-Italy F17- *
2. Victor-Mugurel Anagnastopol ROU [Romania F4-Romania F5]
2. Daniel Yoo KOR [USA F15-USA F16]
2. James Ward GBR [Great Britain F8-Spain F31]
2. Rogerio Dutra Silva BRA [Brazil F16-Brazil F21- *
2. Marc Fornell-Mestres ESP [Spain F26-Spain F28]
2. Robbye Poole USA [USA F19-USA F20]
2. Axel Michon FRA [Austria F5-Austria F6- *
2. Julio-Cesar Campozano ECU [Ecuador F1-Ecuador F2]
2. Colin Ebelthite AUS [Australia F7-Australia F8]
2. Yan Bai CHN [China F7-China F8- *
2. Danai Udomchoke THA [Japan F9-Japan F10]
2. Roman Borvanov MDA [Mexico F8-Mexico F9]
2. Jan Mertl CZE [Czech Republic F4-Czech Republic F5- *
2. Facundo Bagnis ARG [Argentina F24 2009-Brazil F36- *

(*) ongoing at Futures level



Potential Streaks: (undefeated at Futures level since last Futures level title won)
1. Gregoire Burquier FRA [Israel F5- *
1. Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [Spain F37- *
1. Jurgen Zopp EST [Great Britain F17- *
1. Andres Molteni ARG [Argentina F22- *
1. Daniel Cox GBR [Israel F4- *
1. Vasek Pospisil CAN [Canada F5- *
1. Mikhail Elgin RUS [Kazakhstan F4- *
1. Borut Puc SLO [Chile F8- *
1. Roberto Bautista Agut ESP [Spain F33- *
1. Alessio Di Mauro ITA [Italy F30- *
1. Facundo Arguello ARG [Argentina F21- *
1. Fritz Wolmarans RSA [USA F27- *
1. Philip Bester CAN [USA F31- *
1. Guillermo Olaso ESP [Spain F38- *
1. Sebastian Decoud ARG [Peru F1- *
1. Samuel Groth AUS [Australia F13- *
1. Martin Klizan SVK [Kuwait F2- *
1. Johannes Ager AUT [Austria F2- *
1. Karan Rastogi IND [Nigeria F2- *
1. Di Wu CHN [China F6- *
1. Milos Raonic CAN [Korea F4- *
1. Mark Verryth AUS [Mexico F11- *
1. Blaz Rola SLO [Austria F3- *
1. Robert Farah COL [Venezuela F3- *
1. Siarhei Betau BLR [Belarus F4- *
1. Cristobal Saavedra-Corvalan CHI [Chile F9- *
1. Martin Alund ARG [Argentina F3- *
1. Santiago Gonzalez MEX [Mexico F2- *
1. Rik De Voest RSA [India F5- *
1. Daniele Giorgini ITA [Italy F9- *
1. Tatsuma Ito JPN [Guam F1- *
1. Caio Zampieri BRA [Brazil F12- *
1. Ryler Deheart USA [USA F21- *
1. Roberto Carballes Baena ESP [Spain F32- *
1. Julio Silva BRA [Brazil F23- *
1. Filip Prpic SWE [Italy F27- *
1. Chris Guccione AUS [USA F25- *
1. Miljan Zekic SRB [Egypt F5- *
1. Andrea Falgheri ITA [Greece F3- *
1. Alexandros Jakupovic GRE [Greece F4- *
1. Kittiphong Wachiramanowong THA [Laos F1- *
1. Jose Checa-Calvo ESP [Spain F39- *
1. Artem Smirnov UKR [Iran F7- *
1. Alessandro Giannessi ITA [Spain F40- *
1. Rainer Eitzinger AUT [Mexico F12- *
1. Deniss Pavlovs LAT [Cuba F1- *


WINS BY SURFACE:

Clay Indoor:


1. Gregoire Burquier FRA
1. Daniel Munoz-De La Nava ESP
1. Olivier Patience FRA
1. Daniel Dutra Da Silva BRA


Clay Outdoor:


7. Augustin Gensse FRA
6. Kristijan Mesaros CRO
5. Attila Balazs HUN
5. Eric Prodon FRA
5. Sergio Gutierrez-Ferrol ESP
5. Andres Molteni ARG
4. Gabriel Trujillo-Soler ESP
4. Jurgen Zopp EST
4. Matteo Viola ITA
4. Alexander Flock GER
4. Florian Reynet FRA
4. Alexander Lobkov RUS
4. Fernando Romboli BRA
3. Borut Puc SLO
3. Jaroslav Pospisil CZE
3. Marco Mirnegg AUT
3. Alessio Di Mauro ITA
3. Thomas Schoorel NED
3. Jonathan Eysseric FRA
3. Laurent Rochette FRA
3. Facundo Arguello ARG
3. Guillermo Hormazabal CHI
3. Javier Marti ESP
3. Dennis Bloemke GER
3. Nikola Ciric SRB
3. Guillermo Rivera-Aranguiz CHI
3. Pablo Galdon ARG
3. Philip Bester CAN
3. Grigor Dimitrov BUL
3. Maxime Teixeira FRA
3. Guillermo Olaso ESP
3. Sebastian Decoud ARG
3. Gerald Melzer AUT
3. Juan-Pablo Amado ARG
2. Jonathan Gonzalia ARG
2. Pedro Clar-Rossello ESP
2. Thomas Fabbiano ITA
2. Gianni Mina FRA
2. Marcel Felder URU
2. Brydan Klein AUS
2. Ilya Belyaev RUS
2. Michal Schmid CZE
2. Adrian Cruciat ROU
2. Leonardo Kirche BRA
2. Dusan Lojda CZE
2. Marcel Zimmermann GER
2. Daniel Dutra Da Silva BRA
2. Nikola Mektic CRO
2. Matwe Middelkoop NED
2. Victor-Mugurel Anagnastopol ROU
2. Blaz Rola SLO
2. Timo Nieminen FIN
2. Aldin Setkic BIH
2. David Goffin BEL
2. Mikhail Vasiliev RUS
2. Adam El Mihdawy USA
2. Pablo Santos-Gonzalez ESP
2. Rogerio Dutra Silva BRA
2. Marc Fornell-Mestres ESP
2. Rafael Camilo BRA
2. Marcin Gawron POL
2. Andre Miele BRA
2. Axel Michon FRA
2. Adam Kellner HUN
2. Alexander Rumyantsev RUS
2. Mikhail Elgin RUS
2. Luca Vanni ITA
2. Cristobal Saavedra-Corvalan CHI
2. Ivo Klec SVK
1. Francesco Aldi ITA
1. Benoit Paire FRA
1. Martin Klizan SVK
1. Lamine Ouahab ALG
1. Juan-Manuel Valverde ARG
1. Cesar Ramirez MEX
1. Martin Alund ARG
1. Jesse Huta Galung NED
1. Pavol Cervenak SVK
1. Andreas Haider-Maurer AUT
1. Herbert Wiltschnig AUT
1. Jose Pereira BRA
1. David Souto VEN
1. Olivier Patience FRA
1. Cedrik-Marcel Stebe GER
1. Lionel Noviski ARG
1. Karlis Lejnieks LAT
1. Franco Ferreiro BRA
1. Alexander Slabinsky GBR
1. Steven Diez CAN
1. Inigo Cervantes Huegun ESP
1. Daniele Giorgini ITA
1. Goran Tosic MNE
1. Tihomir Grozdanov BUL
1. Joao Sousa POR
1. Frederik Nielsen DEN
1. Franko Skugor CRO
1. Mirza Basic BIH
1. Jerzy Janowicz POL
1. Marco Trungelliti ARG
1. Mark Verryth AUS
1. Jan-Lennard Struff GER
1. Oleksandr Nedovyesov UKR
1. James Lemke AUS
1. Matteo Marrai ITA
1. Farrukh Dustov UZB
1. Andrea Stoppini ITA
1. Eladio Ribeiro Neto BRA
1. Hiroki Moriya JPN
1. Daniel Yoo KOR
1. Romain Jouan FRA
1. Caio Zampieri BRA
1. Johannes Ager AUT
1. Guido Pella ARG
1. Marcelo Demoliner BRA
1. Marcelo Palacios-Siegenthale ESP
1. Gregory Ouellette USA
1. Miguel-Angel Lopez Jaen ESP
1. Francesco Piccari ITA
1. Andrei Mlendea ROU
1. Dusan Lajovic SRB
1. Marco Crugnola ITA
1. Juho Paukku FIN
1. Joaquin-Jesus Monteferrario ARG
1. Daniel Lustig CZE
1. Diego Alvarez ARG
1. Ivan Bjelica SRB
1. Michal Pazicky SVK
1. Julien Obry FRA
1. Victor Estrella DOM
1. James Ward GBR
1. Philipp Oswald AUT
1. Siarhei Betau BLR
1. Roberto Carballes Baena ESP
1. Julio Silva BRA
1. Antony Dupuis FRA
1. Guillermo Carry ARG
1. Diego Sebastian Schwartzman ARG
1. Renzo Olivo ARG
1. Christian Lindell SWE
1. Miljan Zekic SRB
1. Agustin Velotti ARG
1. Gero Kretschmer GER
1. Roman Borvanov MDA
1. Andre Ghem BRA
1. Jose Checa-Calvo ESP
1. Michael Linzer AUT
1. Artem Smirnov UKR
1. Guido Andreozzi ARG
1. Alessandro Giannessi ITA
1. Juan-Pablo Villar ARG
1. Stefano Travaglia ITA
1. Facundo Bagnis ARG
1. Rainer Eitzinger AUT


Hard Indoor:


3. Clement Reix FRA
2. Jerzy Janowicz POL
2. Ruben Bemelmans BEL
2. Vasek Pospisil CAN
2. Henri Kontinen FIN
2. Gregoire Burquier FRA
1. Chris Eaton GBR
1. Stefano Galvani ITA
1. Bastian Knittel GER
1. Charles-Antoine Brezac FRA
1. Andis Juska LAT
1. Ervin Eleskovic SWE
1. Michael Ryderstedt SWE
1. Roberto Bautista Agut ESP
1. Adrien Bossel SUI
1. Andrej Martin SVK
1. Johannes Ager AUT
1. Alexander Kudryavtsev RUS
1. Andrey Kuznetsov RUS
1. Young-Jun Kim KOR
1. Christopher Rungkat INA
1. Filip Prpic SWE
1. Richard Muzaev RUS
1. Timo Nieminen FIN
1. Mikhail Elgin RUS
1. David Goffin BEL
1. Karlis Lejnieks LAT
1. Julien Dubail BEL
1. Siarhei Betau BLR
1. Matthew Ebden AUS
1. Jurgen Zopp EST


Hard Outdoor:


5. Sebastian Rieschick GER
4. Victor Estrella DOM
3. Fritz Wolmarans RSA
3. Claudio Grassi ITA
3. Daniel Cox GBR
3. Samuel Groth AUS
2. Andrej Martin SVK
2. Roberto Bautista Agut ESP
2. Arnau Brugues-Davi ESP
2. Miloslav Mecir SVK
2. Benoit Paire FRA
2. Karan Rastogi IND
2. Go Soeda JPN
2. Di Wu CHN
2. Harri Heliovaara FIN
2. Milos Raonic CAN
2. Joao Sousa POR
2. Malek Jaziri TUN
2. Robert Farah COL
2. Robbye Poole USA
2. Joshua Milton GBR
2. Vasek Pospisil CAN
2. Gregoire Burquier FRA
2. Julio-Cesar Campozano ECU
2. Colin Ebelthite AUS
2. Yan Bai CHN
2. Daniel Dutra Da Silva BRA
2. Danai Udomchoke THA
2. Gregory Ouellette USA
2. Amir Weintraub ISR
2. Yuichi Sugita JPN
1. Marius Copil ROU
1. Karim Maamoun EGY
1. Artem Sitak RUS
1. Guillermo Alcaide ESP
1. Riccardo Ghedin ITA
1. Nathan Thompson USA
1. Yuichi Ito JPN
1. Ze Zhang CHN
1. Ivo Klec SVK
1. Rupesh Roy IND
1. Brydan Klein AUS
1. Yasutaka Uchiyama JPN
1. Pablo Carreno Busta ESP
1. Zhe Li CHN
1. Jordan Cox USA
1. Mikhail Elgin RUS
1. Santiago Gonzalez MEX
1. Alexander Kudryavtsev RUS
1. Murad Inoyatov UZB
1. Miguel Gallardo-Valles MEX
1. Marcelo Demoliner BRA
1. Rik De Voest RSA
1. Victor Romero MEX
1. Andrew Anderson RSA
1. Nikolaus Moser AUT
1. Tatsuma Ito JPN
1. Michael Venus USA
1. Young-Jun Kim KOR
1. Agustin Boje-Ordonez ESP
1. Laurent Rochette FRA
1. Juan-Sebastian Cabal COL
1. Tsung-Hua Yang TPE
1. Igor Sijsling NED
1. Daniel Yoo KOR
1. Miguel-Angel Lopez Jaen ESP
1. Rohan Gajjar IND
1. Alexander Sadecky SUI
1. Ruben Bemelmans BEL
1. Fabrice Martin FRA
1. Mohamed Safwat EGY
1. Ryler Deheart USA
1. David Rice GBR
1. Dayne Kelly AUS
1. John Millman AUS
1. Gary Sacks RSA
1. Nicholas Monroe USA
1. Morgan Phillips GBR
1. Adrian Menendez-Maceiras ESP
1. Chris Guccione AUS
1. Nick Lindahl AUS
1. Denis Kudla USA
1. Juho Paukku FIN
1. Radu Albot MDA
1. Martin Klizan SVK
1. Adrian Cruciat ROU
1. Alejandro Gonzalez COL
1. Erik Chvojka CAN
1. Alexandros Jakupovic GRE
1. Kittiphong Wachiramanowong THA
1. Roman Borvanov MDA
1. James Ludlow USA
1. Mark Verryth AUS
1. Deniss Pavlovs LAT


Carpet Indoor:


2. Jan Mertl CZE
1. Jesse Huta Galung NED
1. Sergei Bubka UKR
1. Niels Desein BEL
1. Dawid Olejniczak POL
1. Henri Kontinen FIN
1. Luca Vanni ITA
1. Matwe Middelkoop NED
1. Ante Pavic CRO
1. Albano Olivetti FRA
1. Denis Matsukevitch RUS


Carpet Outdoor:


1. Ludovic Walter FRA
1. Tasuku Iwami JPN
1. Hiroki Kondo JPN
1. Daniel Cox GBR
1. Adam Kellner HUN
1. Andrea Falgheri ITA


Grass Outdoor:


1. Daniel King-Turner NZL
1. John Millman AUS
1. James Ward GBR
1. Josh Goodall GBR
1. Daniel Cox GBR

Zirconek 12-04-2009 11:42 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
SINGLES | RUNNERS-UP:

Number of Singles Finals lost:


5. Aldin Setkic BIH
5. Daniel Evans GBR
4. Ivan Endara ECU
4. Adrien Bossel SUI
4. Hiroki Kondo JPN
4. Pablo Carreno Busta ESP
4. Javier Marti ESP
4. Gerard Granollers-Pujol ESP
4. Karlis Lejnieks LAT
4. Alexandre Folie BEL
4. Eladio Ribeiro Neto BRA
4. Adam El Mihdawy USA
4. Diego Sebastian Schwartzman ARG
4. Alexander Lobkov RUS
4. Brydan Klein AUS
3. Sergio Gutierrez-Ferrol ESP
3. Grzegorz Panfil POL
3. Stefano Ianni ITA
3. Pablo Santos-Gonzalez ESP
3. Daniel Smethurst GBR
3. Niels Desein BEL
3. Hiroki Moriya JPN
3. Riccardo Ghedin ITA
3. Gregory Ouellette USA
3. Mao-Xin Gong CHN
3. Denys Molchanov UKR
3. Guillermo Duran ARG
3. Mikhail Vasiliev RUS
3. Karan Rastogi IND
3. Thales Turini BRA
3. Alexander Flock GER
3. Mathieu Rodrigues FRA
3. Rodrigo Guidolin BRA
3. Artem Smirnov UKR
3. Matwe Middelkoop NED
3. Matteo Marrai ITA
3. Dusan Lajovic SRB
3. Florian Reynet FRA
3. James Lemke AUS
3. David Goffin BEL
3. Timo Nieminen FIN
3. Christian Lindell SWE
3. Pablo Galdon ARG
3. Guillermo Rivera-Aranguiz CHI
3. Michael Ryderstedt SWE
3. Cesar Ramirez MEX
3. Juan-Pablo Amado ARG
3. Nicolas Pastor ARG
2. Jamie Baker GBR
2. Francesco Aldi ITA
2. Jesse Huta Galung NED
2. Jose Checa-Calvo ESP
2. Thomas Schoorel NED
2. Laurent Rochette FRA
2. Axel Michon FRA
2. Petru-Alexandru Luncanu ROU
2. Ze Zhang CHN
2. Alejandro Fabbri ARG
2. Siarhei Betau BLR
2. Alexander Peya AUT
2. Andrey Kumantsov RUS
2. Adrian Cruciat ROU
2. Eric Prodon FRA
2. Benoit Paire FRA
2. Fabrice Martin FRA
2. Maxime Teixeira FRA
2. Malek Jaziri TUN
2. Vishnu Vardhan IND
2. Marin Bradaric CRO
2. John Millman AUS
2. Shuichi Sekiguchi JPN
2. Augustin Gensse FRA
2. Romain Jouan FRA
2. Andoni Vivanco-Guzman ESP
2. Max Raditschnigg AUT
2. Victor Romero MEX
2. David Estruch ESP
2. Antonio Pastorino ARG
2. Erling Tveit NOR
2. Johannes Ager AUT
2. Amir Weintraub ISR
2. Miliaan Niesten NED
2. Adrian Garcia CHI
2. Blaz Rola SLO
2. Michael Lammer SUI
2. Radu Albot MDA
2. Jerzy Janowicz POL
2. Ivan Miranda PER
2. Artem Sitak RUS
2. Philip Bester CAN
2. Roman Jebavy CZE
2. Federico Torresi ITA
2. David Rice GBR
2. Marco Viola ITA
2. Marco Trungelliti ARG
2. Andrea Falgheri ITA
2. Fernando Romboli BRA
2. Juan Lizariturry ESP
2. Joshua Milton GBR
2. Peter Torebko GER
2. Stefano Travaglia ITA
2. Antony Dupuis FRA
2. Guillermo Olaso ESP
2. Ludovic Walter FRA
2. Luca Vanni ITA
2. Rudy Coco FRA
2. Andre Miele BRA
2. Ivo Klec SVK
2. Mauricio Echazu PER
2. Christopher Diaz-Figueroa GUA
2. Roko Karanusic CRO
1. Gilles Muller LUX
1. Marco Mirnegg AUT
1. Uladzimir Ignatik BLR
1. Ricardo Siggia BRA
1. Alberto Brizzi ITA
1. Martin Alund ARG
1. Todd Paul USA
1. Catalin-Ionut Gard ROU
1. Jonathan Gonzalia ARG
1. Julio-Cesar Campozano ECU
1. Victor Estrella DOM
1. Miguel Gallardo-Valles MEX
1. Lukas Dlouhy CZE
1. Thomas Fabbiano ITA
1. Colin Ebelthite AUS
1. Vasek Pospisil CAN
1. Guillermo Alcaide ESP
1. Greg Jones AUS
1. Mikhail Ledovskikh RUS
1. Mario Ancic CRO
1. Pedro Clar-Rossello ESP
1. Juho Paukku FIN
1. Alessio Di Mauro ITA
1. Marc Meigel GER
1. Pavol Cervenak SVK
1. Charles-Antoine Brezac FRA
1. Igor Sijsling NED
1. Stefano Galvani ITA
1. Evgeny Donskoy RUS
1. Milos Raonic CAN
1. Attila Balazs HUN
1. Rupesh Roy IND
1. Sandro Ehrat SUI
1. Matteo Viola ITA
1. Romain Sichez FRA
1. Andis Juska LAT
1. Ivan Bjelica SRB
1. Andreas Haider-Maurer AUT
1. Chu-Huan Yi TPE
1. Teodor-Dacian Craciun ROU
1. Rafael Camilo BRA
1. Sebastien De Chaunac FRA
1. Martin Fischer AUT
1. Alejandro Kon ARG
1. Daniele Giorgini ITA
1. Daniel-Alejandro Lopez ITA
1. Jason Kubler AUS
1. Juan-Martin Aranguren ARG
1. Bruno Rodriguez MEX
1. Matt Reid AUS
1. Dane Propoggia AUS
1. Patricio Heras ARG
1. Aljaz Bedene SLO
1. Simone Vagnozzi ITA
1. Guillaume Rufin FRA
1. Robin Vik CZE
1. Blazej Koniusz POL
1. Michael Linzer AUT
1. Marcelo Demoliner BRA
1. Jan Mertl CZE
1. Ivan Nedelko RUS
1. David Thurner GER
1. Yong-Kyu Lim KOR
1. Junn Mitsuhashi JPN
1. Dong-Whee Choi KOR
1. Yann Marti SUI
1. Dimitar Kutrovsky BUL
1. Jae-Sung An KOR
1. Gleb Alekseenko UKR
1. Gyorgy Balazs HUN
1. Valery Rudnev RUS
1. Michal Schmid CZE
1. Maximiliano Estevez ARG
1. Dennis Bloemke GER
1. Sergei Krotiouk RUS
1. Miguel-Angel Lopez Jaen ESP
1. Dorian Descloix FRA
1. Young-Jun Kim KOR
1. Alejandro Gonzalez COL
1. Toshihide Matsui JPN
1. Nicolas Reissig AUT
1. Pablo Martin-Adalia ESP
1. Andrey Kuznetsov RUS
1. Andrea Arnaboldi ITA
1. Kaden Hensel AUS
1. Andres Molteni ARG
1. Carlos Oliveira BRA
1. Hsin-Han Lee TPE
1. Carlos Boluda-Purkiss ESP
1. Vladimir Obradovic SRB
1. Jarmere Jenkins USA
1. Joaquin-Jesus Monteferrario ARG
1. Rogerio Dutra Silva BRA
1. Razvan Sabau ROU
1. Rhyne Williams USA
1. Norbert Gombos SVK
1. Inigo Cervantes Huegun ESP
1. Abdullah Maqdes KUW
1. Daniel Dutra Da Silva BRA
1. Josh Goodall GBR
1. Gleb Sakharov FRA
1. Daniel Yoo KOR
1. Paris Gemouchidis GRE
1. Facundo Arguello ARG
1. Andrei Mlendea ROU
1. Joel Kielbowicz USA
1. Jan-Lennard Struff GER
1. Kristijan Mesaros CRO
1. Austin Krajicek USA
1. Denis Matsukevitch RUS
1. Marco Simoni ITA
1. Deniss Pavlovs LAT
1. Marcin Gawron POL
1. Simon Cauvard FRA
1. Johnny Hamui USA
1. Oleksandr Nedovyesov UKR
1. Matthias Bachinger GER
1. Pascal Brunner AUT
1. Micke Kontinen FIN
1. Marko Djokovic SRB
1. Marek Michalicka CZE
1. Lado Chikhladze GEO
1. Tak Khunn Wang FRA
1. Ismar Gorcic BIH
1. David Novak CZE
1. Miljan Zekic SRB
1. Suk-Young Jeong KOR
1. Francesco Piccari ITA
1. Boy Westerhof NED
1. Alexander Slabinsky GBR
1. Sascha Kloer GER
1. Daniel Lustig CZE
1. Juan-Sebastian Cabal COL
1. Hans Podlipnik-Castillo CHI
1. Andre Wiesler GER
1. Michael Look AUS
1. Cristhian Ignacio Benedetti ARG
1. Bart Govaerts BEL
1. Filippo Leonardi ITA
1. Juan-Pablo Villar ARG
1. Maciek Sykut USA
1. Stanislav Vovk RUS
1. Devin Britton USA
1. Nikolaus Moser AUT
1. Harri Heliovaara FIN
1. Laurynas Grigelis LTU
1. Takanyi Garanganga ZIM
1. Robbye Poole USA
1. Nicholas Monroe USA
1. Joao Sousa POR
1. Mauricio Estivariz BOL
1. Christoph Lessiak AUT
1. Mikhail Elgin RUS
1. Daniel Kosakowski USA
1. Nick Lindahl AUS
1. Kenny De Schepper FRA
1. Marc Sieber GER
1. Holger Fischer GER
1. Bjorn Propst AUT
1. Julien Dubail BEL
1. Alexander Bury BLR
1. Ti Chen TPE
1. Tyler Hochwalt USA
1. Adrians Zguns LAT
1. Danila Arsenov RUS
1. Marcel Zimmermann GER
1. Yannick Mertens BEL
1. Jordan Cox USA
1. Kornel Bardoczky HUN
1. Haluk Akkoyun TUR
1. Dino Marcan CRO
1. Raven Klaasen RSA
1. Alexandros Jakupovic GRE
1. Kamil Capkovic SVK
1. Juan Carlos Saez CHI
1. Colin O'Brien IRL
1. Gastao Elias POR
1. Arata Onozawa JPN
1. Phillip Simmonds USA
1. Walter Trusendi ITA
1. Adam Kellner HUN
1. Samuel Groth AUS
1. Pavel Snobel CZE
1. Andre Ghem BRA
1. Cristobal Saavedra-Corvalan CHI
1. Ryan Young USA
1. Benjamin Mitchell AUS
1. Pierre-Hugues Herbert FRA
1. Guillermo Hormazabal CHI
1. Leonardo Kirche BRA

Zirconek 12-04-2009 11:42 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
JANUARY

[02] 11.01.2010 | Great Britain F1 [Glasgow, $15K, Hard Indoor] - Chris Eaton GBR def Jamie Baker GBR [5] | 6-4 6-4
[02] 11.01.2010 | Germany F1 [Schwieberdingen, $10K, Carpet Indoor] - Jesse Huta Galung NED [2] def Gilles Muller LUX [1] | 6-2 6-7(4) 6-3
[02] 11.01.2010 | Spain F1 [Ciutadella (Menorca), $10K, Clay Outdoor] - Francesco Aldi ITA [2] def Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [1] | 6-3 7-5
[02] 11.01.2010 | USA F1 [Plantation, FL, $10K, Clay Outdoor] - Benoit Paire FRA [3] def Marco Mirnegg AUT [Q] | 6-2 6-7(10) 7-5

[03] 18.01.2010 | Great Britain F2 [Sheffield, $15K, Hard Indoor] - Stefano Galvani ITA [3] def Uladzimir Ignatik BLR [1] | 6-4 4-6 6-0
[03] 18.01.2010 | El Salvador F1 [Santa Tecla, $10K, Clay Outdoor] - Borut Puc SLO def Ricardo Siggia BRA [7] | 6-4 6-7(2) 6-0
[03] 18.01.2010 | Germany F2 [Stuttgart, $10K, Hard Indoor] - Bastian Knittel GER [6] def Grzegorz Panfil POL | 7-6(5) 6-1
[03] 18.01.2010 | Spain F2 [Cala Millor (Mallorca), $10K, Clay Outdoor] - Attila Balazs HUN [3] def Francesco Aldi ITA [2] | 6-7(3) 6-4 6-1
[03] 18.01.2010 | USA F2 [Hollywood, FL, $10K, Clay Outdoor] - Eric Prodon FRA [2] def Stefano Ianni ITA [Q] | 6-4 7-6(2)

[04] 25.01.2010 | Germany F3 [Kaarst, $15K, Carpet Indoor] - Sergei Bubka UKR [2] def Jesse Huta Galung NED [3] | 6-1 6-4
[04] 25.01.2010 | Morocco F1 [Casablanca, $15K, Clay Outdoor] - Martin Klizan SVK [4] def Alberto Brizzi ITA [3] | 6-7(1) 6-2 6-0
[04] 25.01.2010 | Argentina F1 [Dolores, $10K, Clay Outdoor] - Jonathan Gonzalia ARG [6] def Martin Alund ARG [2] | 6-3 4-6 6-1
[04] 25.01.2010 | France F1 [Bagnoles De L'Orne, $10K+H, Clay Indoor] - Gregoire Burquier FRA [8] def Jose Checa-Calvo ESP [1] | 4-6 6-4 6-4
[04] 25.01.2010 | Guatemala F1 [Guatemala City, $10K, Hard Outdoor] - Marius Copil ROU [2] def Ivan Endara ECU [3] | 7-6(5) 7-6(3)
[04] 25.01.2010 | Israel F1 [Eilat, $10K, Hard Outdoor] - Andrej Martin SVK [3] def Todd Paul USA | 6-2 6-2
[04] 25.01.2010 | Spain F3 [Murcia, $10K, Hard Outdoor] - Roberto Bautista Agut ESP [1] def Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [2] | 7-5 6-2
[04] 25.01.2010 | USA F3 [Tamarac, FL, $10K, Clay Outdoor] - Eric Prodon FRA [1] def Catalin-Ionut Gard ROU [4] | 2-6 7-6(3) 6-4

Zirconek 12-04-2009 11:42 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
FEBRUARY

[05] 01.02.2010 | Germany F4 [Nussloch, $15K, Carpet Indoor] - Niels Desein BEL [2] def Thomas Schoorel NED [6] | 6-7(2) 7-6(3) 7-6(6)
[05] 01.02.2010 | Morocco F2 [Rabat, $15K, Clay Outdoor] - Lamine Ouahab ALG [1][Q] def Laurent Rochette FRA | 6-3 6-3
[05] 01.02.2010 | Argentina F2 [Tandil, $10K, Clay Outdoor] - Juan-Manuel Valverde ARG [5] def Jonathan Gonzalia ARG [8] | 6-3 4-6 7-6(2)
[05] 01.02.2010 | Egypt F1 [Giza, $10K, Clay Outdoor] - Jaroslav Pospisil CZE def Axel Michon FRA | 6-2 6-3
[05] 01.02.2010 | France F2 [Feucherolles, $10K+H, Hard Indoor] - Charles-Antoine Brezac FRA [5] def Petru-Alexandru Luncanu ROU [6] | 6-2 6-1
[05] 01.02.2010 | Israel F2 [Eilat, $10K, Hard Outdoor] - Andrej Martin SVK [3] def Ze Zhang CHN | 6-1 6-1
[05] 01.02.2010 | Panama F1 [Panama City, $10K, Clay Outdoor] - Cesar Ramirez MEX [7] def Julio-Cesar Campozano ECU [6] | 2-6 6-3 7-5
[05] 01.02.2010 | Spain F4 [Murcia, $10K, Clay Outdoor] - Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [3] def Jose Checa-Calvo ESP [4] | 7-5 6-4
[05] 01.02.2010 | USA F4 [Palm Coast, FL, $10K, Clay Outdoor] - Marco Mirnegg AUT def Victor Estrella DOM [1] | 6-1 6-3

[06] 08.02.2010 | Mexico F1 [Mexico City, $15K, Hard Outdoor] - Arnau Brugues-Davi ESP [4] def Miguel Gallardo-Valles MEX [5] | 6-2 6-4
[06] 08.02.2010 | Argentina F3 [Mar del Plata, $10K, Clay Outdoor] - Martin Alund ARG [2] def Alejandro Fabbri ARG [7] | 7-5 6-3
[06] 08.02.2010 | Egypt F2 [Giza, $10K, Clay Outdoor] - Eric Prodon FRA [1] def Axel Michon FRA | 6-4 6-3
[06] 08.02.2010 | France F3 [Bressuire, $10K+H, Hard Indoor] - Andis Juska LAT def Lukas Dlouhy CZE [Q] | 6-4 6-4
[06] 08.02.2010 | Israel F3 [Eilat, $10K, Hard Outdoor] - Miloslav Mecir SVK [8] def Thomas Fabbiano ITA [7] | 6-4 7-6(6)
[06] 08.02.2010 | Spain F5 [Murcia, $10K, Clay Outdoor] - Pedro Clar-Rossello ESP [1] def Pablo Santos-Gonzalez ESP [6] | 6-4 6-2

[07] 15.02.2010 | Australia F1 [Mildura, $15K, Grass Outdoor] - Daniel King-Turner NZL [3] def Colin Ebelthite AUS | 6-3 6-7(4) 6-4
[07] 15.02.2010 | Azerbaijan F1 [Baku, $15K, Hard Indoor] - Ervin Eleskovic SWE def Siarhei Betau BLR | 6-3 6-2
[07] 15.02.2010 | Bosnia & Herzegovina F1 [Sarajevo, $15K, Carpet Indoor] - Dawid Olejniczak POL def Aldin Setkic BIH [5] | 6-4 7-5
[07] 15.02.2010 | USA F5 [Brownsville, TX, $15K, Hard Outdoor] - Victor Estrella DOM [2] def Vasek Pospisil CAN [3] | 6-4 6-3
[07] 15.02.2010 | Egypt F3 [Giza, $10K, Hard Outdoor] - Karim Maamoun EGY [2] def Guillermo Alcaide ESP [1] | 7-5 6-3
[07] 15.02.2010 | Spain F6 [Cartagena, $10K, Clay Outdoor] - Gabriel Trujillo-Soler ESP [3] def Daniel Smethurst GBR [8] | 4-6 7-6(2) 6-2

[08] 22.02.2010 | Australia F2 [Berri, $15K, Grass Outdoor] - John Millman AUS [6] def Greg Jones AUS [1] | 1-6 6-4 6-4
[08] 22.02.2010 | Azerbaijan F2 [Baku, $15K, Hard Indoor] - Jerzy Janowicz POL [1] def Mikhail Ledovskikh RUS | 6-4 7-6(6)
[08] 22.02.2010 | Bosnia & Herzegovina F2 [Sarajevo, $15K, Carpet Indoor] - Henri Kontinen FIN [4] def Alexander Peya AUT [6] | 6-3 7-6(4)
[08] 22.02.2010 | USA F6 [Harlingen, TX, $15K, Hard Outdoor] - Arnau Brugues-Davi ESP [4] def Andrey Kumantsov RUS [5] | 7-6(2) 6-3

Zirconek 12-04-2009 11:43 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
MARCH

[09] 01.03.2010 | USA F7 [McAllen, TX, $15K, Hard Outdoor] - Artem Sitak RUS [3] def Mario Ancic CRO | 6-1 6-4
[09] 01.03.2010 | Canada F1 [Gatineau, $10K, Hard Indoor] - Michael Ryderstedt SWE [7] def Adrien Bossel SUI | 6-4 5-7 6-4
[09] 01.03.2010 | Portugal F1 [Faro, $10K, Hard Outdoor] - Benoit Paire FRA [2] def Adrian Cruciat ROU [Q] | 3-6 6-4 6-2
[09] 01.03.2010 | Spain F7 [Terrasa, $10K, Clay Outdoor] - Gabriel Trujillo-Soler ESP def Pedro Clar-Rossello ESP [4] | 7-5 6-2
[09] 01.03.2010 | Turkey F1 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Jesse Huta Galung NED [1] def Eric Prodon FRA [2] | 7-6(4) 6-0

[10] 08.03.2010 | France F4 [Lille, $15K, Hard Indoor] - Ruben Bemelmans BEL [3][Q] def Niels Desein BEL [1] | 6-4 6-2
[10] 08.03.2010 | Great Britain F3 [Tipton, $15K, Hard Indoor] - Roberto Bautista Agut ESP [1] def Daniel Smethurst GBR [7] | 7-5 6-4
[10] 08.03.2010 | Canada F2 [Montreal, $10K, Hard Indoor] - Adrien Bossel SUI def Juho Paukku FIN [8] | 6-7(4) 6-4 6-4
[10] 08.03.2010 | Portugal F2 [Lagos, $10K, Hard Outdoor] - Guillermo Alcaide ESP [1] def Benoit Paire FRA [2] | 6-4 4-6 6-3
[10] 08.03.2010 | Spain F8 [Sabadell, $10K, Clay Outdoor] - Gabriel Trujillo-Soler ESP [6] def Alessio Di Mauro ITA [2] | 6-2 6-2
[10] 08.03.2010 | Switzerland F1 [Taverne, $10K, Carpet Indoor] - Luca Vanni ITA def Marc Meigel GER [Q] | 6-3 6-3
[10] 08.03.2010 | Turkey F2 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Thomas Fabbiano ITA def Pavol Cervenak SVK [3] | 6-3 6-4

[11] 15.03.2010 | China F1 [Kaiyuan, Honghe, $15K, Hard Outdoor] - Riccardo Ghedin ITA [2] def Fabrice Martin FRA | 6-3 6-4
[11] 15.03.2010 | France F5 [Poitiers, $15K+H, Hard Indoor] - Ruben Bemelmans BEL [7] def Charles-Antoine Brezac FRA | 6-4 4-6 6-4
[11] 15.03.2010 | Great Britain F4 [Bath, $15K, Hard Indoor] - Andrej Martin SVK def Igor Sijsling NED [1] | 2-6 6-2 7-6(4)
[11] 15.03.2010 | Italy F1 [Trento, $15K, Hard Indoor] - Johannes Ager AUT def Stefano Galvani ITA [6] | 6-3 5-7 6-4
[11] 15.03.2010 | Kazakhstan F1 [Astana, $15K, Hard Indoor] - Alexander Kudryavtsev RUS [4] def Evgeny Donskoy RUS [8] | 6-4 6-3
[11] 15.03.2010 | Canada F3 [Sherbrooke, $10K, Hard Indoor] - Vasek Pospisil CAN [1] def Milos Raonic CAN [2] | 6-4 4-6 6-3
[11] 15.03.2010 | Croatia F1 [Porec, $10K, Clay Outdoor] - Jaroslav Pospisil CZE def Attila Balazs HUN [3] | 2-6 6-3 6-3
[11] 15.03.2010 | India F1 [Kolkata, $10K, Hard Outdoor] - Nathan Thompson USA [8] def Rupesh Roy IND [6] | 4-6 6-2 7-5
[11] 15.03.2010 | Japan F1 [Tokyo, $10K, Hard Outdoor] - Yuichi Ito JPN [1] def Hiroki Moriya JPN [3] | 7-5 1-6 6-4
[11] 15.03.2010 | Portugal F3 [Albufeira, $10K, Hard Outdoor] - Benoit Paire FRA [1] def Thomas Schoorel NED [2] | 7-6(5) 6-4
[11] 15.03.2010 | Spain F9 [Badalona, $10K, Clay Outdoor] - Gabriel Trujillo-Soler ESP [3] def Pablo Santos-Gonzalez ESP [4] | 6-3 4-6 6-4
[11] 15.03.2010 | Switzerland F2 [Wetzikon, $10K, Carpet Indoor] - Matwe Middelkoop NED [1][Q] def Sandro Ehrat SUI [WC] | 6-3 6-4
[11] 15.03.2010 | Turkey F3 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Pavol Cervenak SVK [2] def Maxime Teixeira FRA [Q] | 6-1 6-3

[12] 22.03.2010 | China F2 [Mengzi, Honghe, $15K, Hard Outdoor] - Ze Zhang CHN def Riccardo Ghedin ITA [1] | 6-1 6-4
[12] 22.03.2010 | Italy F2 [Roma, $15K, Clay Outdoor] - Andreas Haider-Maurer AUT [2] def Malek Jaziri TUN | 6-3 7-5
[12] 22.03.2010 | Kazakhstan F2 [Almaty, $15K, Hard Indoor] - Andrey Kuznetsov RUS [3] def Alexander Peya AUT [2] | 6-3 7-6(1)
[12] 22.03.2010 | Croatia F2 [Rovinj, $10K, Clay Outdoor] - Attila Balazs HUN [2] def Matteo Viola ITA [5] | 6-4 6-4
[12] 22.03.2010 | India F2 [Chandigarh, $10K, Hard Outdoor] - Karan Rastogi IND def Romain Sichez FRA [Q] | 4-6 6-4 6-4
[12] 22.03.2010 | Japan F2 [Tokyo, $10K, Hard Outdoor] - Go Soeda JPN [1] def Hiroki Kondo JPN [7] | 6-2 6-3
[12] 22.03.2010 | Spain F10 [Zaragoza, $10K, Clay Indoor] - Daniel Munoz-De La Nava ESP [1][WC] def Pablo Carreno Busta ESP | 6-3 6-4
[12] 22.03.2010 | Switzerland F3 [Vaduz (LIECHTENSTEIN), $10K, Carpet Indoor] - Ante Pavic CRO [Q] def Andis Juska LAT [1] | 6-3 7-6(3)
[12] 22.03.2010 | Turkey F4 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Marco Mirnegg AUT def Ivan Bjelica SRB | 6-1 6-4

[13] 29.03.2010 | Italy F3 [Foggia, $15K, Clay Outdoor] - Alessio Di Mauro ITA [2] def Andreas Haider-Maurer AUT [1] | 6-2 7-6(2)
[13] 29.03.2010 | USA F8 [Mobile, AL, $15K, Hard Outdoor] - Ivo Klec SVK [8] def Gregory Ouellette USA | 6-1 6-4
[13] 29.03.2010 | Croatia F3 [Rovinj, $10K, Clay Outdoor] - Herbert Wiltschnig AUT [Q] def Javier Marti ESP | 6-4 7-5
[13] 29.03.2010 | India F3 [Vijayawada, $10K, Hard Outdoor] - Rupesh Roy IND [7] def Vishnu Vardhan IND [2] | 1-6 6-4 7-5
[13] 29.03.2010 | Japan F3 [Kofu, $10K, Hard Outdoor] - Go Soeda JPN [2] def Chu-Huan Yi TPE [8] | 6-3 6-4
[13] 29.03.2010 | Turkey F5 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Gianni Mina FRA [Q] def Gerard Granollers-Pujol ESP [7] | 6-3 6-1

Zirconek 12-04-2009 11:43 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
APRIL

[14] 05.04.2010 | China F3 [Chongqing, $15K, Hard Outdoor] - Di Wu CHN def Marin Bradaric CRO [8] | 7-5 Retired
[14] 05.04.2010 | Korea F1 [Seogwipo, $15K, Hard Outdoor] - Harri Heliovaara FIN def Teodor-Dacian Craciun ROU | 6-4 6-2
[14] 05.04.2010 | USA F9 [Little Rock, AR, $15K, Hard Outdoor] - Brydan Klein AUS def John Millman AUS [3] | 6-3 3-6 6-3
[14] 05.04.2010 | Brazil F1 [Santa Maria, $10K, Clay Outdoor] - Marcel Felder URU [1] def Rafael Camilo BRA | 7-6(4) 6-4
[14] 05.04.2010 | Japan F4 [Tsukuba, $10K, Hard Outdoor] - Yasutaka Uchiyama JPN [Q] def Shuichi Sekiguchi JPN | 7-5 6-1
[14] 05.04.2010 | Spain F11 [Madrid, $10K, Hard Outdoor] - Pablo Carreno Busta ESP [6] def Karlis Lejnieks LAT | 7-5 6-7(5) 6-3
[14] 05.04.2010 | Turkey F6 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Marco Mirnegg AUT [5] def Aldin Setkic BIH [2] | 6-3 6-2

[15] 12.04.2010 | China F4 [Guiyang, $15K, Hard Outdoor] - Zhe Li CHN def Mao-Xin Gong CHN [3] | 6-4 6-3
[15] 12.04.2010 | France F6 [Angers, $15K+H, Clay Indoor] - Olivier Patience FRA def Sebastien De Chaunac FRA [1] | 6-2 6-4
[15] 12.04.2010 | Italy F4 [Vercelli, $15K+H, Clay Outdoor] - Thomas Schoorel NED def Martin Fischer AUT [1] | 6-4 6-3
[15] 12.04.2010 | Korea F2 [Daegu, $15K, Hard Outdoor] - Milos Raonic CAN [1] def Hiroki Kondo JPN [4] | 6-1 6-1
[15] 12.04.2010 | Brazil F2 [Bauru, $10K, Clay Outdoor] - Jose Pereira BRA def Alejandro Kon ARG [6] | 6-4 6-3
[15] 12.04.2010 | Spain F12 [Madrid, $10K, Clay Outdoor] - David Souto VEN def Karlis Lejnieks LAT | 6-4 7-6(4)
[15] 12.04.2010 | Turkey F7 [Adana, $10K, Clay Outdoor] - Jurgen Zopp EST [6] def Augustin Gensse FRA | 6-2 4-6 6-4

[16] 19.04.2010 | France F7 [Grasse, $15K, Clay Outdoor] - Olivier Patience FRA def Romain Jouan FRA | 6-3 6-4
[16] 19.04.2010 | Italy F5 [Padova, $15K, Clay Outdoor] - Cedrik-Marcel Stebe GER [Q] def Daniele Giorgini ITA | 4-6 6-1 6-2
[16] 19.04.2010 | Korea F3 [Changwon, $15K, Hard Outdoor] - Jordan Cox USA [LL] def Ze Zhang CHN | 6-4 6-3
[16] 19.04.2010 | Uzbekistan F1 [Andijan, $15K, Hard Outdoor] - Mikhail Elgin RUS [5] def Adrien Bossel SUI | 6-4 6-4
[16] 19.04.2010 | Brazil F3 [Brasilia, $10K, Clay Outdoor] - Jonathan Eysseric FRA [4] def Daniel-Alejandro Lopez ITA | 4-6 6-3 6-3
[16] 19.04.2010 | Spain F13 [Reus, $10K, Clay Outdoor] - Laurent Rochette FRA [5] def Andoni Vivanco-Guzman ESP [6] | 6-1 6-1
[16] 19.04.2010 | Turkey F8 [Tarsus, $10K, Clay Outdoor] - Jurgen Zopp EST [5] def Alexandre Folie BEL | 6-3 6-1

[17] 26.04.2010 | Australia F3 [Ipswich, $15K, Clay Outdoor] - Brydan Klein AUS [1] def Jason Kubler AUS [Q] | 6-3 6-4
[17] 26.04.2010 | Italy F6 [Vicenza, $15K, Clay Outdoor] - Ilya Belyaev RUS [Q] def Juan-Martin Aranguren ARG [2] | 6-3 6-2
[17] 26.04.2010 | Korea F4 [Gimcheon, $15K, Hard Outdoor] - Milos Raonic CAN [5] def Max Raditschnigg AUT [Q] | 6-4 6-4
[17] 26.04.2010 | Mexico F2 [Cordoba, $15K, Hard Outdoor] - Santiago Gonzalez MEX [1] def Bruno Rodriguez MEX [5] | 6-7(1) 6-2 6-2
[17] 26.04.2010 | Uzbekistan F2 [Namangan, $15K, Hard Outdoor] - Alexander Kudryavtsev RUS [1] def Denys Molchanov UKR [6] | 6-4 6-4
[17] 26.04.2010 | Argentina F4 [Buenos Aires, $10K, Clay Outdoor] - Lionel Noviski ARG [6] def Guillermo Duran ARG [8] | 6-4 6-4
[17] 26.04.2010 | Brazil F4 [Fortaleza, $10K, Clay Outdoor] - Marcel Felder URU [2] def Eladio Ribeiro Neto BRA [5] | 4-6 6-3 6-4
[17] 26.04.2010 | Great Britain F5 [Bournemouth, $10K, Clay Outdoor] - Eric Prodon FRA [1] def Mikhail Vasiliev RUS | 7-6(3) 6-1
[17] 26.04.2010 | Spain F14 [Vic, $10K, Clay Outdoor] - Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [2] def Benoit Paire FRA [1] | 2-6 7-5 7-5
[17] 26.04.2010 | USA F10 [Vero Beach, FL, $10K, Clay Outdoor] - Karlis Lejnieks LAT def Matt Reid AUS [6] | 6-4 6-4

Zirconek 12-04-2009 11:43 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
MAY

[18] 03.05.2010 | Australia F4 [Bundaberg, $15K, Clay Outdoor] - Brydan Klein AUS [1] def Dane Propoggia AUS [7] | 7-5 6-3
[18] 03.05.2010 | India F4 [Kolkata, $15K, Hard Outdoor] - Murad Inoyatov UZB [5] def Karan Rastogi IND [6] | 6-4 6-4
[18] 03.05.2010 | Argentina F5 [Buenos Aires, $10K, Clay Outdoor] - Facundo Arguello ARG def Patricio Heras ARG [Q] | 6-2 6-1
[18] 03.05.2010 | Bosnia & Herzegovina F3 [Doboj, $10K, Clay Outdoor] - Michal Schmid CZE def Aljaz Bedene SLO [1] | 5-7 6-2 7-6(4)
[18] 03.05.2010 | Brazil F5 [Teresina, $10K, Clay Outdoor] - Franco Ferreiro BRA [4][WC] def Thales Turini BRA | 7-5 6-3
[18] 03.05.2010 | Bulgaria F1 [Varna, $10K, Clay Outdoor] - Adrian Cruciat ROU def Alexandre Folie BEL [5] | 6-4 3-6 6-2
[18] 03.05.2010 | Czech Republic F1 [Teplice, $10K, Clay Outdoor] - Jurgen Zopp EST [4] def Alexander Flock GER [5] | 4-6 6-2 7-5
[18] 03.05.2010 | Great Britain F6 [Edinburgh, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Slabinsky GBR def Mathieu Rodrigues FRA [4] | 7-6(4) 7-5
[18] 03.05.2010 | Italy F7 [Viterbo, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Hormazabal CHI def Daniel Evans GBR [1] | 5-7 6-3 6-4
[18] 03.05.2010 | Mexico F3 [Mexico City, $10K, Hard Outdoor] - Miguel Gallardo-Valles MEX [1][WC] def Victor Romero MEX [5] | 6-3 6-4
[18] 03.05.2010 | Spain F15 [Balaguer, $10K, Clay Outdoor] - Steven Diez CAN [7] def David Estruch ESP | 6-2 6-1
[18] 03.05.2010 | USA F11 [Orange Park, FL, $10K, Clay Outdoor] - Matteo Viola ITA [1] def Stefano Ianni ITA [2] | 6-2 6-1

[19] 10.05.2010 | Brazil F6 [Caldas Novas, $15K, Hard Outdoor] - Marcelo Demoliner BRA [1] def Rodrigo Guidolin BRA | 7-6(5) 6-4
[19] 10.05.2010 | India F5 [New Delhi, $15K, Hard Outdoor] - Rik De Voest RSA [1] def Karan Rastogi IND [7] | 7-5 6-2
[19] 10.05.2010 | Italy F8 [Pozzuoli, $15K, Clay Outdoor] - Alessio Di Mauro ITA [4][WC] def Simone Vagnozzi ITA [6] | 7-5 6-4
[19] 10.05.2010 | Argentina F6 [Buenos Aires, $10K, Clay Outdoor] - Andres Molteni ARG [2] def Antonio Pastorino ARG | 6-4 6-3
[19] 10.05.2010 | Bosnia & Herzegovina F4 [Sarajevo, $10K, Clay Outdoor] - Michal Schmid CZE def Guillaume Rufin FRA [1][Q] | Walkover
[19] 10.05.2010 | Bulgaria F2 [Varna, $10K, Clay Outdoor] - Javier Marti ESP [8] def Adrian Cruciat ROU | 6-2 6-1
[19] 10.05.2010 | Czech Republic F2 [Most, $10K, Clay Outdoor] - Dennis Bloemke GER [7] def Robin Vik CZE [1] | 7-6(2) 6-1
[19] 10.05.2010 | Great Britain F7 [Newcastle, $10K, Clay Outdoor] - Eric Prodon FRA [2] def Mathieu Rodrigues FRA [5] | 6-3 3-6 6-1
[19] 10.05.2010 | Mexico F4 [Celaya, $10K, Hard Outdoor] - Victor Romero MEX [5] def Adam El Mihdawy USA [3] | 4-6 6-3 6-2
[19] 10.05.2010 | Spain F16 [Lleida, $10K, Clay Outdoor] - Inigo Cervantes Huegun ESP [1] def Andoni Vivanco-Guzman ESP [8] | 6-4 7-5
[19] 10.05.2010 | USA F12 [Tampa, FL, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [4] def Erling Tveit NOR | 6-3 6-2

[20] 17.05.2010 | Italy F9 [Parma, $15K, Clay Outdoor] - Daniele Giorgini ITA [3] def Johannes Ager AUT [4] | 6-4 5-7 6-3
[20] 17.05.2010 | Poland F1 [Katowice, $15K, Clay Outdoor] - Alexander Flock GER def Blazej Koniusz POL [WC] | 6-7(5) 6-4 6-4
[20] 17.05.2010 | South Africa F1 [Durban, $15K, Hard Outdoor] - Andrew Anderson RSA [8] def Amir Weintraub ISR [4] | 3-6 6-3 7-6(3)
[20] 17.05.2010 | Bosnia & Herzegovina F5 [Brcko, $10K, Clay Outdoor] - Goran Tosic MNE [1] def Michael Linzer AUT | 7-5 6-3
[20] 17.05.2010 | Brazil F7 [Marilia, $10K, Clay Outdoor] - Leonardo Kirche BRA [2] def Marcelo Demoliner BRA [1] | 6-3 6-4
[20] 17.05.2010 | Bulgaria F3 [Plovdiv, $10K, Clay Outdoor] - Tihomir Grozdanov BUL def Javier Marti ESP [8] | 6-4 6-3
[20] 17.05.2010 | Czech Republic F3 [Jablonec Nad Nisou, $10K, Clay Outdoor] - Jaroslav Pospisil CZE [5] def Jan Mertl CZE [4] | 7-5 6-7(5) 6-4
[20] 17.05.2010 | Romania F1 [Bucharest, $10K, Clay Outdoor] - Florian Reynet FRA [8] def Artem Smirnov UKR [2] | 6-2 3-6 6-1
[20] 17.05.2010 | Spain F17 [Valldoreix, $10K, Clay Outdoor] - Joao Sousa POR [2] def Ivan Nedelko RUS [Q] | 6-0 6-3

[21] 24.05.2010 | Italy F10 [Cesena, $15K, Clay Outdoor] - Frederik Nielsen DEN [7] def Matwe Middelkoop NED | 7-5 6-7(5) 3-3 Retired
[21] 24.05.2010 | South Africa F2 [Durban, $15K, Hard Outdoor] - Nikolaus Moser AUT def Adrien Bossel SUI [3] | 6-3 5-7 6-2
[21] 24.05.2010 | Bosnia & Herzegovina F6 [Prijedor, $10K, Clay Outdoor] - Franko Skugor CRO [3] def Miliaan Niesten NED | 6-3 6-4
[21] 24.05.2010 | Brazil F8 [Juiz de Fora, $10K, Clay Outdoor] - Leonardo Kirche BRA [2] def Rodrigo Guidolin BRA | 4-6 6-3 7-6(4)
[21] 24.05.2010 | Poland F2 [Krakow, $10K, Clay Outdoor] - Dusan Lojda CZE [1] def Adrian Garcia CHI [5] | 6-2 7-5
[21] 24.05.2010 | Romania F2 [Pitesti, $10K, Clay Outdoor] - Adrian Cruciat ROU [6] def Artem Smirnov UKR [1] | 6-4 7-6(5)
[21] 24.05.2010 | Slovenia F1 [Kamnik, $10K, Clay Outdoor] - Marcel Zimmermann GER def Blaz Rola SLO | 3-6 6-2 6-4
[21] 24.05.2010 | Spain F18 [Adeje (Tenefife), $10K, Hard Outdoor] - Joao Sousa POR [2] def David Thurner GER [Q] | 7-5 6-4

[22] 31.05.2010 | China F5 [Wuhan, $15K, Hard Outdoor] - Harri Heliovaara FIN [3] def Yong-Kyu Lim KOR [1] | 6-7(5) 6-4 6-0
[22] 31.05.2010 | Spain F19 [Lanzarote, $15K, Hard Outdoor] - Joao Sousa POR [3] def Michael Lammer SUI [1] | 7-5 6-4
[22] 31.05.2010 | Argentina F7 [Neuquen, $10K, Clay Outdoor] - Andres Molteni ARG [1] def Diego Sebastian Schwartzman ARG [7] | 6-4 6-2
[22] 31.05.2010 | Bosnia & Herzegovina F7 [Kiseljak, $10K, Clay Outdoor] - Mirza Basic BIH def Miliaan Niesten NED [7] | 6-3 6-0
[22] 31.05.2010 | Brazil F9 [Araguari, $10K, Clay Outdoor] - Daniel Dutra Da Silva BRA def Eladio Ribeiro Neto BRA [3] | 6-3 1-6 6-1
[22] 31.05.2010 | Guam F1 [Tumon, $10K, Hard Outdoor] - Tatsuma Ito JPN [1][WC] def Junn Mitsuhashi JPN [2] | 6-2 6-4
[22] 31.05.2010 | Indonesia F1 [Bandung, $10K, Hard Indoor] - Young-Jun Kim KOR [1] def Dong-Whee Choi KOR [Q] | 6-4 6-2
[22] 31.05.2010 | Italy F11 [Bergamo, $10K, Clay Outdoor] - Pedro Clar-Rossello ESP [1] def Yann Marti SUI [Q] | 7-6(6) 2-6 7-6(4)
[22] 31.05.2010 | Poland F3 [Koszalin, $10K, Clay Outdoor] - Jerzy Janowicz POL [1] def Adrian Garcia CHI [2] | 6-7(2) 6-3 6-3
[22] 31.05.2010 | Romania F3 [Bacau, $10K, Clay Outdoor] - Florian Reynet FRA [7] def Radu Albot MDA | 6-1 6-3
[22] 31.05.2010 | Slovenia F2 [Rogaska Slatina, $10K, Clay Outdoor] - Nikola Mektic CRO [1] def Denys Molchanov UKR [2][Q] | 6-3 4-2 Retired
[22] 31.05.2010 | Tunisia F1 [Tunis, $10K, Clay Outdoor] - Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [1][Q] def Malek Jaziri TUN [2] | 6-4 6-2

Zirconek 12-04-2009 11:43 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
JUNE

[23] 07.06.2010 | China F6 [Jiaxing, $15K, Hard Outdoor] - Di Wu CHN def Mao-Xin Gong CHN [7] | 7-5 5-7 6-4
[23] 07.06.2010 | Netherlands F1 [Apeldoorn, $15K, Clay Outdoor] - Matwe Middelkoop NED def Mathieu Rodrigues FRA | 6-1 6-4
[23] 07.06.2010 | Spain F20 [Puerto de la Cruz (Tenerife), $15K, Carpet Outdoor] - Ludovic Walter FRA [7] def Michael Lammer SUI [1] | 4-6 6-3 7-6(4)
[23] 07.06.2010 | USA F13 [Loomis, CA, $15K, Hard Outdoor] - Michael Venus USA [8] def Dimitar Kutrovsky BUL [Q] | 7-6(4) 1-6 6-3
[23] 07.06.2010 | Argentina F8 [Cordoba, $10K, Clay Outdoor] - Marco Trungelliti ARG [5] def Guillermo Duran ARG [8] | 6-3 4-6 6-2
[23] 07.06.2010 | Indonesia F2 [Tarakan, $10K, Hard Indoor] - Christopher Rungkat INA [WC] def Jae-Sung An KOR | 6-3 0-6 6-2
[23] 07.06.2010 | Italy F12 [Mestre, $10K, Clay Outdoor] - Matteo Viola ITA [3] def Matteo Marrai ITA | 7-6(2) 6-2
[23] 07.06.2010 | Japan F5 [Karuizawa, $10K, Clay Outdoor] - Mark Verryth AUS def Hiroki Moriya JPN [3] | 6-1 6-4
[23] 07.06.2010 | Poland F4 [Gliwice, $10K, Clay Outdoor] - Dusan Lojda CZE [1] def Jerzy Janowicz POL [2] | 7-6(7) 7-6(6)
[23] 07.06.2010 | Romania F4 [Brasov, $10K, Clay Outdoor] - Victor-Mugurel Anagnastopol ROU [Q] def Gleb Alekseenko UKR [Q] | 6-2 7-5
[23] 07.06.2010 | Slovenia F3 [Maribor, $10K, Clay Outdoor] - Blaz Rola SLO def Gyorgy Balazs HUN [7] | 2-6 6-4 6-4
[23] 07.06.2010 | Tunisia F2 [Sfax, $10K, Hard Outdoor] - Malek Jaziri TUN [1] def Laurent Rochette FRA [2] | 6-4 6-3
[23] 07.06.2010 | Venezuela F1 [Maracaibo, $10K, Hard Outdoor] - Robert Farah COL [Q] def Ivan Miranda PER [3] | 6-3 7-6(3)

[24] 14.06.2010 | France F8 [Blois, $15K+H, Clay Outdoor] - Jonathan Eysseric FRA [8] def Valery Rudnev RUS [4] | 6-4 4-6 7-6(1)
[24] 14.06.2010 | Italy F13 [Padova, $15K, Clay Outdoor] - Nikola Ciric SRB [3] def Matteo Marrai ITA [5] | 4-6 7-6(5) 7-6(3)
[24] 14.06.2010 | Netherlands F2 [Alkmaar, $15K, Clay Outdoor] - Timo Nieminen FIN [2] def Michal Schmid CZE [8] | 6-1 6-3
[24] 14.06.2010 | USA F14 [Davis, CA, $15K, Hard Outdoor] - Fritz Wolmarans RSA def Artem Sitak RUS [1] | 6-3 6-4
[24] 14.06.2010 | Argentina F9 [Posadas, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [8] def Maximiliano Estevez ARG | 6-3 3-6 6-3
[24] 14.06.2010 | Germany F5 [Koeln, $10K, Clay Outdoor] - Jan-Lennard Struff GER def Dennis Bloemke GER [3] | 7-6(5) 6-0
[24] 14.06.2010 | Indonesia F3 [Tegal, $10K, Hard Outdoor] - Young-Jun Kim KOR [1] def Sergei Krotiouk RUS [8] | 6-1 6-2
[24] 14.06.2010 | Japan F6 [Kusatsu, $10K, Carpet Outdoor] - Tasuku Iwami JPN [7] def Hiroki Kondo JPN [2] | 6-4 6-4
[24] 14.06.2010 | Morocco F3 [Rabat, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [1] def Gerard Granollers-Pujol ESP [2] | 6-3 6-4
[24] 14.06.2010 | Serbia F1 [Belgrade, $10K, Clay Outdoor] - Oleksandr Nedovyesov UKR [Q] def Dusan Lajovic SRB [5] | 6-4 6-2
[24] 14.06.2010 | Spain F21 [La Palma-Valle de Aridane, $10K, Hard Outdoor] - Agustin Boje-Ordonez ESP [2] def Miguel-Angel Lopez Jaen ESP [1] | 6-3 5-7 6-4
[24] 14.06.2010 | Tunisia F3 [Kelibia, $10K, Hard Outdoor] - Laurent Rochette FRA [1] def Dorian Descloix FRA | 3-6 7-6(1) 6-1
[24] 14.06.2010 | Venezuela F2 [Coro, $10K, Hard Outdoor] - Juan-Sebastian Cabal COL [1] def Ivan Miranda PER [3] | 6-4 6-1

[25] 21.06.2010 | France F9 [Toulon, $15K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [5] def Philip Bester CAN [8] | 6-1 6-4
[25] 21.06.2010 | Malaysia F1 [Kuala Lumpur, $15K, Hard Outdoor] - Tsung-Hua Yang TPE [2] def Young-Jun Kim KOR [1] | 6-2 6-2
[25] 21.06.2010 | Netherlands F3 [Rotterdam, $15K, Clay Outdoor] - Thomas Schoorel NED [4] def Johannes Ager AUT [5] | 6-3 4-6 6-4
[25] 21.06.2010 | Norway F1 [Gausdal, $15K, Hard Outdoor] - Igor Sijsling NED [1] def Riccardo Ghedin ITA [2] | 7-5 Retired
[25] 21.06.2010 | USA F15 [Chico, CA, $15K, Hard Outdoor] - Daniel Yoo KOR def Gregory Ouellette USA [6] | 2-6 6-4 7-6(3)
[25] 21.06.2010 | Argentina F10 [Posadas, $10K, Clay Outdoor] - Andres Molteni ARG [1] def Antonio Pastorino ARG | 6-3 6-0
[25] 21.06.2010 | Germany F6 [Wolfsburg, $10K, Clay Outdoor] - James Lemke AUS [3] def Roman Jebavy CZE [7] | 6-4 6-2
[25] 21.06.2010 | Italy F14 [Aosta, $10K, Clay Outdoor] - Matteo Marrai ITA [5] def Alejandro Gonzalez COL [1] | 6-2 6-3
[25] 21.06.2010 | Japan F7 [Tokyo, $10K, Carpet Outdoor] - Hiroki Kondo JPN [2] def Toshihide Matsui JPN [5] | 7-6(4) 7-6(5)
[25] 21.06.2010 | Morocco F4 [Kenitra, $10K, Clay Outdoor] - Florian Reynet FRA [4] def Gerard Granollers-Pujol ESP [3] | 1-6 6-2 6-2
[25] 21.06.2010 | Serbia F2 [Belgrade, $10K, Clay Outdoor] - Nikola Ciric SRB [4] def Nicolas Reissig AUT | 7-6(4) 4-6 6-4
[25] 21.06.2010 | Spain F22 [Melilla, $10K, Hard Outdoor] - Miguel-Angel Lopez Jaen ESP [1] def Pablo Martin-Adalia ESP [7] | 6-4 6-4
[25] 21.06.2010 | Venezuela F3 [Barquisimeto, $10K, Hard Outdoor] - Robert Farah COL [Q] def Ivan Endara ECU [6] | 6-4 6-2

[26] 28.06.2010 | France F10 [Montauban, $15K+H, Clay Outdoor] - Laurent Rochette FRA [2] def Florian Reynet FRA [7] | 7-6(4) 6-1
[26] 28.06.2010 | Germany F7 [Kassel, $15K+H, Clay Outdoor] - Farrukh Dustov UZB def Andrey Kuznetsov RUS [2] | 6-4 6-4
[26] 28.06.2010 | Italy F15 [Bologna, $15K, Clay Outdoor] - Andrea Stoppini ITA [6] def Andrea Arnaboldi ITA [3][WC] | 6-1 7-6(3)
[26] 28.06.2010 | Malaysia F2 [Kuala Lumpur, $15K, Hard Outdoor] - Rohan Gajjar IND [5] def Kaden Hensel AUS [3] | 7-6(2) 6-1
[26] 28.06.2010 | Netherlands F4 [Breda, $15K+H, Clay Outdoor] - Thomas Schoorel NED [6] def Jesse Huta Galung NED [5] | 6-2 7-6(5)
[26] 28.06.2010 | Norway F2 [Gausdal, $15K, Hard Outdoor] - Alexander Sadecky SUI [5] def Fabrice Martin FRA [8] | 7-5 6-3
[26] 28.06.2010 | Spain F23 [Palma Del Rio, $15K, Hard Outdoor] - Ruben Bemelmans BEL [2][WC] def Niels Desein BEL [1] | 4-6 6-4 7-6(1)
[26] 28.06.2010 | Argentina F11 [Obera, $10K, Clay Outdoor] - Pablo Galdon ARG [7] def Andres Molteni ARG [1] | 7-6(4) 6-4
[26] 28.06.2010 | Brazil F13 [Aracatuba, $10K, Clay Outdoor] - Eladio Ribeiro Neto BRA [6] def Carlos Oliveira BRA | 6-2 6-3
[26] 28.06.2010 | Great Britain F8 [Manchester, $10K, Grass Outdoor] - James Ward GBR [2] def Jamie Baker GBR [1][WC] | 6-2 7-6(1)
[26] 28.06.2010 | Japan F8 [Sapporo, $10K, Clay Outdoor] - Hiroki Moriya JPN [2] def Hsin-Han Lee TPE | 6-1 6-3
[26] 28.06.2010 | Morocco F5 [Khemisset, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [1] def Carlos Boluda-Purkiss ESP | 6-1 6-2
[26] 28.06.2010 | Romania F5 [Medias, $10K, Clay Outdoor] - Victor-Mugurel Anagnastopol ROU [Q] def Federico Torresi ITA | 6-3 6-7(6) 6-1
[26] 28.06.2010 | Serbia F3 [Belgrade, $10K, Clay Outdoor] - Aldin Setkic BIH [2] def Vladimir Obradovic SRB | 6-3 3-6 6-3
[26] 28.06.2010 | USA F16 [Rochester, NY, $10K, Clay Outdoor] - Daniel Yoo KOR [6] def Jarmere Jenkins USA [WC] | 6-3 6-4

Zirconek 12-04-2009 11:43 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
JULY

[27] 05.07.2010 | Austria F1 [Telfs, $15K, Clay Outdoor] - Nikola Ciric SRB [4] def Andrey Kumantsov RUS [3] | 7-5 6-1
[27] 05.07.2010 | France F11 [Bourg-en-Bresse, $15K+H, Clay Outdoor] - Romain Jouan FRA [7] def James Lemke AUS [5] | 6-2 6-7(5) 6-1
[27] 05.07.2010 | Argentina F12 [Resistencia, $10K, Clay Outdoor] - Pablo Galdon ARG [6] def Joaquin-Jesus Monteferrario ARG | 6-2 7-6(5)
[27] 05.07.2010 | Brazil F12 [Sorocaba, $10K, Clay Outdoor] - Caio Zampieri BRA [1] def Rogerio Dutra Silva BRA [2] | 6-2 5-7 7-6(4)
[27] 05.07.2010 | Germany F8 [Roemerberg, $10K, Clay Outdoor] - David Goffin BEL [2] def Eric Prodon FRA [1] | Walkover
[27] 05.07.2010 | Great Britain F9 [Ilkley, $10K, Grass Outdoor] - Josh Goodall GBR [3] def David Rice GBR [4] | 6-3 7-6(2)
[27] 05.07.2010 | Italy F16 [Desenzano, $10K, Clay Outdoor] - Mikhail Vasiliev RUS [5] def Marco Viola ITA [8] | 6-4 7-6(3)
[27] 05.07.2010 | Romania F6 [Cluj Napoca, $10K, Clay Outdoor] - Javier Marti ESP [2] def Razvan Sabau ROU [7] | 7-6(5) 5-7 6-1
[27] 05.07.2010 | Spain F24 [Bakio, $10K, Hard Outdoor] - Fabrice Martin FRA [3] def Amir Weintraub ISR [2][Q] | 6-3 6-4
[27] 05.07.2010 | USA F17 [Pittsburgh, PA, $10K, Clay Outdoor] - Adam El Mihdawy USA [3] def Rhyne Williams USA [WC] | 6-3 7-6(6)

[28] 12.07.2010 | Austria F2 [Kramsach, $15K, Clay Outdoor] - Johannes Ager AUT [2] def Norbert Gombos SVK [Q] | 6-2 6-4
[28] 12.07.2010 | Estonia F1 [Kuressaare, $15K, Clay Outdoor] - Pablo Santos-Gonzalez ESP [5] def Inigo Cervantes Huegun ESP [1] | 7-6(5) 5-7 6-3
[28] 12.07.2010 | France F12 [Saint-Gervais, $15K, Clay Outdoor] - Philip Bester CAN [7] def Augustin Gensse FRA [4] | 6-2 2-6 6-2
[28] 12.07.2010 | Iran F1 [Tehran, $15K, Clay Outdoor] - Attila Balazs HUN [1] def Abdullah Maqdes KUW [Q] | 6-2 6-2
[28] 12.07.2010 | Italy F17 [Fano, $15K+H, Clay Outdoor] - Nikola Mektic CRO [5] def Stefano Ianni ITA | 6-2 6-0
[28] 12.07.2010 | Argentina F13 [Corrientes, $10K, Clay Outdoor] - Guido Pella ARG [1] def Marco Trungelliti ARG [6] | 3-6 6-1 6-2
[28] 12.07.2010 | Brazil F15 [Guarulhos, $10K, Clay Outdoor] - Marcelo Demoliner BRA [2] def Daniel Dutra Da Silva BRA [7] | 6-7(4) 6-4 6-4
[28] 12.07.2010 | Germany F9 [Trier, $10K, Clay Outdoor] - Grigor Dimitrov BUL [1][WC] def David Goffin BEL [3] | 4-6 6-1 6-4
[28] 12.07.2010 | Great Britain F10 [Frinton, $10K, Grass Outdoor] - Daniel Cox GBR def Josh Goodall GBR [3][WC] | 7-6(5) 6-2
[28] 12.07.2010 | Romania F7 [Iasi, $10K, Clay Outdoor] - Maxime Teixeira FRA [5] def Gleb Sakharov FRA | 6-2 6-3
[28] 12.07.2010 | Spain F25 [Elche, $10K, Clay Outdoor] - Marcelo Palacios-Siegenthale ESP def Erling Tveit NOR [8] | 6-3 6-1
[28] 12.07.2010 | USA F18 [Peoria, IL, $10K, Clay Outdoor] - Gregory Ouellette USA [2] def Daniel Yoo KOR [5] | 7-5 1-6 6-3

[29] 19.07.2010 | Estonia F2 [Tallinn, $15K, Clay Outdoor] - Jurgen Zopp EST [6] def Timo Nieminen FIN [2] | 6-3 3-6 6-3
[29] 19.07.2010 | Iran F2 [Tehran, $15K, Clay Outdoor] - Attila Balazs HUN [1] def Paris Gemouchidis GRE [8] | 6-1 6-4
[29] 19.07.2010 | Ireland F1 [Dublin, $15K, Carpet Outdoor] - Daniel Cox GBR def Andrea Falgheri ITA [7] | 6-1 3-6 6-3
[29] 19.07.2010 | Italy F18 [Modena, $15K, Clay Outdoor] - Matteo Viola ITA [3] def Blaz Rola SLO | 6-1 4-6 6-1
[29] 19.07.2010 | Argentina F14 [Rafaela, $10K, Clay Outdoor] - Andres Molteni ARG [2] def Facundo Arguello ARG [7] | 3-6 7-6(0) 6-1
[29] 19.07.2010 | Brazil F16 [Jundiai, $10K, Clay Outdoor] - Rogerio Dutra Silva BRA [3] def Fernando Romboli BRA [6] | 6-3 7-5
[29] 19.07.2010 | Romania F8 [Craiova, $10K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO def Andrei Mlendea ROU [2] | 7-6(5) 6-4
[29] 19.07.2010 | Spain F26 [Gandia, $10K, Clay Outdoor] - Marc Fornell-Mestres ESP [4] def Juan Lizariturry ESP | 7-6(4) 3-6 6-2
[29] 19.07.2010 | USA F19 [Joplin, MO, $10K, Hard Outdoor] - Robbye Poole USA def Joel Kielbowicz USA [Q] | 6-1 6-4

[30] 26.07.2010 | Germany F10 [Dortmund, $15K+H, Clay Outdoor] - Grigor Dimitrov BUL [4] def Jan-Lennard Struff GER | 7-5 7-5
[30] 26.07.2010 | Great Britain F11 [Chiswick, $15K, Hard Outdoor] - Miloslav Mecir SVK [4] def Joshua Milton GBR | 6-2 6-4
[30] 26.07.2010 | Italy F19 [La Spezia, $15K+H, Clay Outdoor] - Thomas Fabbiano ITA [8] def Francesco Aldi ITA [4] | 6-0 5-7 6-3
[30] 26.07.2010 | Brazil F17 [Uberlandia, $10K, Clay Outdoor] - Rafael Camilo BRA [5] def Christian Lindell SWE | 6-4 6-2
[30] 26.07.2010 | Romania F9 [Arad, $10K, Clay Outdoor] - Maxime Teixeira FRA [8] def Kristijan Mesaros CRO | 7-5 6-2
[30] 26.07.2010 | Spain F27 [Denia, $10K, Clay Outdoor] - Miguel-Angel Lopez Jaen ESP [2] def Pablo Carreno Busta ESP [1] | 7-6(5) 5-7 6-3
[30] 26.07.2010 | USA F20 [Godfrey, IL, $10K, Hard Outdoor] - Robbye Poole USA def Austin Krajicek USA [Q] | 6-3 7-5

Zirconek 12-04-2009 11:44 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
AUGUST

[31] 02.08.2010 | Great Britain F12 [London - Roehampton, $15K, Hard Outdoor] - Joshua Milton GBR def Vishnu Vardhan IND [4] | 7-6(4) 2-6 6-3
[31] 02.08.2010 | Russia F3 [Moscow, $15K, Clay Outdoor] - Ilya Belyaev RUS [4] def Denis Matsukevitch RUS | 6-1 6-4
[31] 02.08.2010 | Argentina F15 [Buenos Aires, $10K, Clay Outdoor] - Facundo Arguello ARG [8] def Pablo Galdon ARG [1] | 6-1 6-4
[31] 02.08.2010 | Germany F11 [Wetzlar, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Flock GER [3] def David Goffin BEL [2] | 7-5 6-2
[31] 02.08.2010 | Italy F20 [Avezzano, $10K, Clay Outdoor] - Francesco Piccari ITA [2] def Marco Simoni ITA [5][Q] | 6-3 6-0
[31] 02.08.2010 | Lithuania F1 [Vilnius, $10K, Clay Outdoor] - Timo Nieminen FIN [1] def Deniss Pavlovs LAT | 7-5 6-2
[31] 02.08.2010 | Romania F10 [Bucharest, $10K, Clay Outdoor] - Andrei Mlendea ROU [3] def Maxime Teixeira FRA [6] | 6-3 6-3
[31] 02.08.2010 | Serbia F4 [Novi Sad, $10K, Clay Outdoor] - Dusan Lajovic SRB [2][Q] def Aldin Setkic BIH [1] | 6-0 4-6 6-3
[31] 02.08.2010 | Slovak Rep. F1 [Piestany, $10K, Clay Outdoor] - Florian Reynet FRA [1] def Marcin Gawron POL [5] | 6-1 6-2
[31] 02.08.2010 | Spain F28 [Xativa, $10K, Clay Outdoor] - Marc Fornell-Mestres ESP [2] def Juan Lizariturry ESP [8] | 6-3 6-2
[31] 02.08.2010 | Thailand F1 [Nonthaburi, $10K, Hard Outdoor] - Mohamed Safwat EGY [7] def Simon Cauvard FRA [Q] | 7-6(7) 6-3
[31] 02.08.2010 | USA F21 [Decatur, IL, $10K, Hard Outdoor] - Ryler Deheart USA [1][LL] def Johnny Hamui USA [Q] | 6-1 6-1

[32] 09.08.2010 | Belarus F1 [Minsk, $15K, Clay Outdoor] - Guillermo Olaso ESP [1] def Oleksandr Nedovyesov UKR | 6-2 6-2
[32] 09.08.2010 | Italy F21 [Appiano, $15K+H, Clay Outdoor] - Marco Crugnola ITA def Matthias Bachinger GER | 6-4 3-6 6-2
[32] 09.08.2010 | Russia F4 [Moscow, $15K+H, Clay Outdoor] - Mikhail Vasiliev RUS [5] def Artem Sitak RUS [1] | 7-6(3) 6-4
[32] 09.08.2010 | Spain F29 [Irun, $15K, Clay Outdoor] - Grigor Dimitrov BUL [2] def Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [1] | 4-6 6-3 6-4
[32] 09.08.2010 | Argentina F16 [Santiago del Estero, $10K, Clay Outdoor] - Pablo Galdon ARG [2] def Guillermo Duran ARG [6] | 6-0 6-4
[32] 09.08.2010 | Austria F3 [Bad Waltersdorf, $10K, Clay Outdoor] - Blaz Rola SLO [2] def Pascal Brunner AUT | 7-5 6-3
[32] 09.08.2010 | Belgium F1 [Eupen, $10K, Clay Outdoor] - David Goffin BEL [1] def Peter Torebko GER [8] | 6-3 4-6 6-3
[32] 09.08.2010 | Finland F1 [Vierumaki, $10K, Clay Outdoor] - Juho Paukku FIN [3] def Micke Kontinen FIN [WC] | 6-2 7-5
[32] 09.08.2010 | Germany F12 [Friedberg, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [1] def Alexandre Folie BEL [2] | 6-4 6-3
[32] 09.08.2010 | Serbia F5 [Novi Sad, $10K, Clay Outdoor] - Aldin Setkic BIH [1] def Marko Djokovic SRB | 6-1 6-1
[32] 09.08.2010 | Slovak Rep. F2 [Piestany, $10K, Clay Outdoor] - Marcin Gawron POL [3] def Marek Michalicka CZE | 6-3 6-1
[32] 09.08.2010 | Thailand F2 [Phitsanulok, $10K, Hard Outdoor] - Sebastian Rieschick GER [5] def Hiroki Kondo JPN [1] | 6-4 6-1

[33] 16.08.2010 | Belarus F2 [Minsk, $15K, Clay Outdoor] - Guillermo Olaso ESP [1] def Siarhei Betau BLR [5] | 6-1 7-6(5)
[33] 16.08.2010 | Colombia F1 [Bogota, $15K, Clay Outdoor] - Sebastian Decoud ARG [2] def Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [7] | 6-4 6-3
[33] 16.08.2010 | Italy F22 [Este Padova, $15K+H, Clay Outdoor] - Matteo Viola ITA [2] def Dusan Lajovic SRB | 7-5 6-1
[33] 16.08.2010 | Poland F5 [Olsztyn, $15K, Clay Outdoor] - Alexander Flock GER [2] def Max Raditschnigg AUT [8] | 6-1 6-4
[33] 16.08.2010 | Russia F5 [Moscow, $15K+H, Clay Outdoor] - Alexander Lobkov RUS [3] def Mikhail Vasiliev RUS [4] | 6-4 6-4
[33] 16.08.2010 | Spain F30 [Vigo, $15K, Clay Outdoor] - Pablo Santos-Gonzalez ESP [1] def David Estruch ESP [7] | 7-6(3) 6-4
[33] 16.08.2010 | Argentina F17 [Salta, $10K, Clay Outdoor] - Joaquin-Jesus Monteferrario ARG [7] def Stefano Travaglia ITA | 7-6(3) 3-6 7-6(12)
[33] 16.08.2010 | Austria F4 [St. Poelten, $10K, Clay Outdoor] - Daniel Lustig CZE def Lado Chikhladze GEO [Q] | 6-4 6-2
[33] 16.08.2010 | Belgium F2 [Koksijde, $10K, Clay Outdoor] - Jonathan Eysseric FRA [1] def Tak Khunn Wang FRA | 2-6 6-2 6-2
[33] 16.08.2010 | Brazil F19 [Sao Jose Dos Campos, $10K, Clay Outdoor] - Andre Miele BRA [3][Q] def Christian Lindell SWE [8] | 6-4 1-6 6-4
[33] 16.08.2010 | Bulgaria F4 [Sofia, $10K, Clay Outdoor] - Diego Alvarez ARG [3] def Michael Ryderstedt SWE [1] | 6-4 6-3
[33] 16.08.2010 | Croatia F4 [Cakovec, $10K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO [4] def Ismar Gorcic BIH [1] | 6-1 4-1 Retired
[33] 16.08.2010 | Latvia F1 [Jurmala, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [1] def David Novak CZE | 6-3 6-2
[33] 16.08.2010 | Serbia F6 [Sombor, $10K, Clay Outdoor] - Ivan Bjelica SRB [1] def Miljan Zekic SRB | 6-3 6-2
[33] 16.08.2010 | Slovak Rep. F3 [Michalovce, $10K, Clay Outdoor] - Michal Pazicky SVK [5] def Roman Jebavy CZE [1] | 6-2 5-7 6-2
[33] 16.08.2010 | Thailand F3 [Nakorn Ratchasima, $10K, Hard Outdoor] - Sebastian Rieschick GER [4] def Suk-Young Jeong KOR | 6-1 6-1

[34] 23.08.2010 | Brazil F21 [Campo Grande, $15K+H, Clay Outdoor] - Rogerio Dutra Silva BRA [1] def Eladio Ribeiro Neto BRA [8] | 6-7(9) 7-5 4-0 Retired
[34] 23.08.2010 | Colombia F2 [Medellin, $15K, Clay Outdoor] - Sebastian Decoud ARG [1] def Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [6] | 7-6(6) 7-5
[34] 23.08.2010 | Italy F23 [Piombino, $15K, Hard Outdoor] - Claudio Grassi ITA [2] def Francesco Piccari ITA [1] | 6-4 7-6(4)
[34] 23.08.2010 | Netherlands F5 [Enschede, $15K, Clay Outdoor] - Alexander Flock GER [1] def Boy Westerhof NED [4] | 3-6 6-3 6-2
[34] 23.08.2010 | Poland F6 [Poznan, $15K, Clay Outdoor] - Marcin Gawron POL [6] def Alexander Slabinsky GBR [5][Q] | 6-3 6-4
[34] 23.08.2010 | Austria F5 [Poertschach, $10K, Clay Outdoor] - Axel Michon FRA [5] def Antony Dupuis FRA [7] | 6-4 7-5
[34] 23.08.2010 | Belgium F3 [Huy, $10K, Clay Outdoor] - Julien Obry FRA def Sascha Kloer GER | 3-6 6-1 6-2
[34] 23.08.2010 | Bulgaria F5 [Bourgas, $10K, Clay Outdoor] - Adam Kellner HUN [1] def Michael Ryderstedt SWE [2] | 0-6 7-6(4) 6-4
[34] 23.08.2010 | Croatia F5 [Vinkovci, $10K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO [5] def Marin Bradaric CRO | 6-4 3-6 7-6(5)
[34] 23.08.2010 | Germany F13 [Ueberlingen, $10K, Clay Outdoor] - Dennis Bloemke GER [1][WC] def Daniel Lustig CZE [5] | 4-6 6-2 6-3
[34] 23.08.2010 | Mexico F5 [Zacatecas, $10K, Hard Outdoor] - David Rice GBR [2] def Cesar Ramirez MEX [4] | 6-3 6-4
[34] 23.08.2010 | Russia F6 [Sochi, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Rumyantsev RUS [Q] def Alexander Lobkov RUS [1] | 6-4 6-4

[35] 30.08.2010 | Colombia F3 [Manizales, $15K, Clay Outdoor] - Victor Estrella DOM [3] def Juan-Sebastian Cabal COL [1] | 6-4 6-4
[35] 30.08.2010 | Netherlands F6 [Middelburg, $15K, Clay Outdoor] - Matwe Middelkoop NED [2][WC] def Niels Desein BEL [1] | 7-6(2) 6-2
[35] 30.08.2010 | Russia F7 [Moscow, $15K, Clay Outdoor] - Mikhail Elgin RUS [7] def Alexander Lobkov RUS [6] | 3-6 7-6(5) 7-5
[35] 30.08.2010 | Spain F31 [Santander, $15K, Clay Outdoor] - James Ward GBR [1] def Guillermo Olaso ESP [2] | 7-5 6-4
[35] 30.08.2010 | Austria F6 [Wels, $10K, Clay Outdoor] - Axel Michon FRA [5] def Antony Dupuis FRA [4] | 6-3 6-7(2) 6-3
[35] 30.08.2010 | Brazil F22 [Sao Jose Do Rio Preto, $10K, Clay Outdoor] - Andre Miele BRA [7] def Juan-Pablo Amado ARG [2] | 6-3 6-2
[35] 30.08.2010 | Bulgaria F6 [Dobrich, $10K, Clay Outdoor] - Philipp Oswald AUT [1] def Petru-Alexandru Luncanu ROU [2] | 6-3 6-1
[35] 30.08.2010 | Croatia F6 [Osijek, $10K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO def Hans Podlipnik-Castillo CHI [5] | 6-3 6-0
[35] 30.08.2010 | Germany F14 [Kempten, $10K, Clay Outdoor] - Marcel Zimmermann GER [5] def Andre Wiesler GER [Q] | 6-2 2-3 Retired
[35] 30.08.2010 | Italy F24 [Trieste, $10K, Clay Outdoor] - Luca Vanni ITA [3] def Andrea Falgheri ITA [2] | 7-5 6-7(6) 6-3
[35] 30.08.2010 | Mexico F6 [Leon, $10K, Hard Outdoor] - Vasek Pospisil CAN [1] def David Rice GBR [5] | 6-1 6-2
[35] 30.08.2010 | Poland F7 [Bydgoszcz, $10K, Clay Outdoor] - Siarhei Betau BLR [4] def Grzegorz Panfil POL [3] | 7-5 3-6 6-3

Zirconek 12-04-2009 11:44 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
SEPTEMBER

[36] 06.09.2010 | Australia F5 [Cairns, $15K, Hard Outdoor] - Dayne Kelly AUS [4] def Michael Look AUS [Q] | 7-6(5) 6-4
[36] 06.09.2010 | France F13 [Bagneres-De-Bigorre, $15K+H, Hard Outdoor] - Gregoire Burquier FRA def Ludovic Walter FRA [7] | 6-3 7-6(4)
[36] 06.09.2010 | Spain F32 [Oviedo, $15K, Clay Outdoor] - Roberto Carballes Baena ESP [WC] def Pablo Carreno Busta ESP [2] | 6-4 6-2
[36] 06.09.2010 | Brazil F23 [Fortaleza, $10K+H, Clay Outdoor] - Julio Silva BRA [1] def Cristhian Ignacio Benedetti ARG | 6-2 2-6 6-2
[36] 06.09.2010 | Burundi F1 [Bujumbura, $10K, Clay Outdoor] - Gerald Melzer AUT [8] def Bart Govaerts BEL | 6-2 6-4
[36] 06.09.2010 | Ecuador F1 [Guayaquil, $10K, Hard Outdoor] - Julio-Cesar Campozano ECU [3][WC] def Nicolas Pastor ARG [6] | 5-7 6-3 6-3
[36] 06.09.2010 | Germany F15 [Kenn / Trier, $10K, Clay Outdoor] - Antony Dupuis FRA [3] def Alexandre Folie BEL [1] | 6-4 6-0
[36] 06.09.2010 | Great Britain F13 [London - Cumberland, $10K, Hard Outdoor] - Daniel Cox GBR [3] def Daniel Evans GBR [1] | 6-1 6-1
[36] 06.09.2010 | Italy F25 [Siena, $10K, Clay Outdoor] - Luca Vanni ITA [4] def Filippo Leonardi ITA | 6-2 1-6 7-6(5)
[36] 06.09.2010 | Mexico F7 [Guadalajara, $10K, Hard Outdoor] - Vasek Pospisil CAN [1] def Adam El Mihdawy USA [2] | 6-0 6-1
[36] 06.09.2010 | Russia F8 [Vsevolozhsk, $10K, Clay Outdoor] - Mikhail Elgin RUS [2] def Alexander Lobkov RUS [1] | 6-2 6-4

[37] 13.09.2010 | Australia F6 [Darwin, $15K, Hard Outdoor] - John Millman AUS [1] def Hiroki Moriya JPN [5] | 6-0 6-1
[37] 13.09.2010 | Brazil F24 [Recife, $15K, Clay Indoor] - Daniel Dutra Da Silva BRA [3] def Juan-Pablo Villar ARG [2] | 6-3 1-6 6-4
[37] 13.09.2010 | France F14 [Mulhouse, $15K+H, Hard Indoor] - Clement Reix FRA def Romain Jouan FRA [3] | 6-3 6-4
[37] 13.09.2010 | Italy F26 [Porto Torres, $15K, Hard Outdoor] - Claudio Grassi ITA [3] def Luca Vanni ITA [6] | 3-6 6-4 6-4
[37] 13.09.2010 | Morocco F6 [Casablanca, $15K, Clay Outdoor] - Maxime Teixeira FRA [6] def Florian Reynet FRA [3] | 6-1 6-3
[37] 13.09.2010 | Spain F33 [Mostoles, $15K, Hard Outdoor] - Roberto Bautista Agut ESP [1] def Philip Bester CAN [2] | 6-7(4) 6-4 6-2
[37] 13.09.2010 | Sweden F1 [Danderyd, $15K, Hard Indoor] - Henri Kontinen FIN [1] def Timo Nieminen FIN [2] | 6-3 6-4
[37] 13.09.2010 | Bolivia F1 [Tarija, $10K+H, Clay Outdoor] - Adam El Mihdawy USA [1] def Diego Sebastian Schwartzman ARG [2] | 7-6(4) 6-1
[37] 13.09.2010 | Ecuador F2 [Guayaquil, $10K, Hard Outdoor] - Julio-Cesar Campozano ECU [1] def Maciek Sykut USA [8] | 6-2 6-0
[37] 13.09.2010 | Great Britain F14 [Nottingham, $10K, Hard Outdoor] - Joshua Milton GBR [3] def Daniel Evans GBR [1] | 6-1 7-5
[37] 13.09.2010 | Rwanda F1 [Kigali, $10K, Clay Outdoor] - Gerald Melzer AUT def Stanislav Vovk RUS | 7-6(8) 6-0
[37] 13.09.2010 | USA F23 [Claremont, CA, $10K, Hard Outdoor] - Gary Sacks RSA [Q] def Devin Britton USA | 7-6(8) 6-2

[38] 20.09.2010 | Australia F7 [Alice Springs, $15K, Hard Outdoor] - Colin Ebelthite AUS [8] def John Millman AUS [1] | 7-5 7-6(2)
[38] 20.09.2010 | Canada F4 [Toronto, $15K, Hard Outdoor] - Nicholas Monroe USA [7] def Nikolaus Moser AUT [5] | 6-3 3-6 6-4
[38] 20.09.2010 | China F7 [Hangzhou, $15K, Hard Outdoor] - Yan Bai CHN [7] def Harri Heliovaara FIN [2] | 6-2 4-6 6-3
[38] 20.09.2010 | France F15 [Plaisir, $15K+H, Hard Indoor] - Clement Reix FRA def Ludovic Walter FRA [8] | 2-6 7-6(8) 6-2
[38] 20.09.2010 | Morocco F7 [Tanger, $15K, Clay Outdoor] - Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [2] def Florian Reynet FRA [3] | 6-4 6-2
[38] 20.09.2010 | Sweden F2 [Falun, $15K, Hard Indoor] - Henri Kontinen FIN [1] def Timo Nieminen FIN [2] | 6-3 3-6 7-6(5)
[38] 20.09.2010 | Bolivia F2 [La Paz, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Carry ARG def Adam El Mihdawy USA [2] | 6-2 4-2 Retired
[38] 20.09.2010 | Great Britain F15 [Wrexham, $10K, Hard Outdoor] - Daniel Cox GBR [3] def Joshua Milton GBR [5] | 7-6(1) 6-4
[38] 20.09.2010 | Iran F3 [Tehran, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Rumyantsev RUS [4] def Alexander Lobkov RUS [1] | 7-6(3) 6-3
[38] 20.09.2010 | Italy F27 [Brusaporto, $10K, Hard Indoor] - Filip Prpic SWE [1] def Laurynas Grigelis LTU [2] | 6-3 6-4
[38] 20.09.2010 | Spain F34 [Madrid, $10K, Hard Outdoor] - Morgan Phillips GBR [6] def Javier Marti ESP [3] | 6-1 6-4
[38] 20.09.2010 | Uganda F1 [Kampala, $10K, Clay Outdoor] - Gerald Melzer AUT [8] def Takanyi Garanganga ZIM | 6-4 6-4
[38] 20.09.2010 | USA F24 [Costa Mesa, CA, $10K, Hard Outdoor] - Fritz Wolmarans RSA [3] def Robbye Poole USA [4] | 6-0 6-3

[39] 27.09.2010 | Canada F5 [Markham, $15K, Hard Indoor] - Vasek Pospisil CAN [1] def Nicholas Monroe USA [5] | 6-3 6-2
[39] 27.09.2010 | China F8 [Shanghai, $15K, Hard Outdoor] - Yan Bai CHN def Mao-Xin Gong CHN [2] | 6-3 6-2
[39] 27.09.2010 | Portugal F4 [Porto, $15K, Clay Outdoor] - Laurent Rochette FRA [1] def Alexander Flock GER [2] | 7-6(4) 7-6(6)
[39] 27.09.2010 | Spain F35 [Martos, $15K, Hard Outdoor] - Adrian Menendez-Maceiras ESP [1] def Joao Sousa POR [2] | 7-5 7-6(6)
[39] 27.09.2010 | Bolivia F3 [Cochabamba, $10K, Clay Outdoor] - Diego Sebastian Schwartzman ARG [1] def Mauricio Estivariz BOL | 6-4 7-5
[39] 27.09.2010 | Brazil F26 [Itu, $10K, Clay Outdoor] - Fernando Romboli BRA [3] def Christian Lindell SWE [5] | 6-4 7-5
[39] 27.09.2010 | France F16 [Sarreguemines, $10K, Carpet Indoor] - Albano Olivetti FRA [WC] def Rudy Coco FRA [6] | 7-6(4) 6-4
[39] 27.09.2010 | Germany F16 [Hambach, $10K, Carpet Indoor] - Denis Matsukevitch RUS [1][Q] def Karlis Lejnieks LAT [8] | 6-4 6-4
[39] 27.09.2010 | Iran F4 [Tehran, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Lobkov RUS [1] def Christoph Lessiak AUT | 6-3 6-3
[39] 27.09.2010 | Italy F28 [Frascati, $10K, Clay Outdoor] - Augustin Gensse FRA [1] def Grzegorz Panfil POL [6] | 6-1 3-6 6-2
[39] 27.09.2010 | Kazakhstan F3 [Astana, $10K, Hard Indoor] - Richard Muzaev RUS [Q] def Mikhail Elgin RUS [2][WC] | 7-6(7) 3-6 6-2
[39] 27.09.2010 | Turkey F9 [Antalya, $10K, Hard Outdoor] - Samuel Groth AUS [3] def Radu Albot MDA [8] | 6-3 6-1
[39] 27.09.2010 | USA F25 [Irvine, Ca, $10K, Hard Outdoor] - Chris Guccione AUS [6] def Daniel Kosakowski USA [Q] | 6-3 6-4

Zirconek 12-04-2009 11:44 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
OCTOBER

[40] 04.10.2010 | Australia F8 [Port Pirie, $15K, Hard Outdoor] - Colin Ebelthite AUS [5] def Nick Lindahl AUS [1] | 3-6 7-5 6-3
[40] 04.10.2010 | France F17 [Nevers, $15K+H, Hard Indoor] - Gregoire Burquier FRA [8] def Kenny De Schepper FRA | 3-6 6-4 6-3
[40] 04.10.2010 | Portugal F5 [Espinho, $15K, Clay Outdoor] - Javier Marti ESP [5] def Marc Sieber GER [8] | 6-4 7-6(2)
[40] 04.10.2010 | Spain F36 [Cordoba, $15K, Hard Outdoor] - Malek Jaziri TUN [6] def Pablo Carreno Busta ESP [4] | 6-4 5-7 6-4
[40] 04.10.2010 | Bolivia F4 [Santa Cruz, $10K, Clay Outdoor] - Renzo Olivo ARG [8] def Diego Sebastian Schwartzman ARG [1] | 7-5 7-6(3)
[40] 04.10.2010 | Brazil F27 [Salvador, $10K, Hard Outdoor] - Daniel Dutra Da Silva BRA [2] def Fernando Romboli BRA [3] | 7-6(3) 3-6 6-4
[40] 04.10.2010 | Germany F17 [Leimen, $10K, Hard Indoor] - Timo Nieminen FIN [1] def Holger Fischer GER | 6-3 7-5
[40] 04.10.2010 | Iran F5 [Tehran, $10K, Clay Outdoor] - Alexander Lobkov RUS [1] def Bjorn Propst AUT | 6-3 6-4
[40] 04.10.2010 | Italy F29 [Naples, $10K, Hard Outdoor] - Claudio Grassi ITA [1] def Federico Torresi ITA [4] | 6-0 7-6(4)
[40] 04.10.2010 | Kazakhstan F4 [Astana, $10K, Hard Indoor] - Mikhail Elgin RUS [1][Q] def Julien Dubail BEL [5] | 6-4 7-6(1)
[40] 04.10.2010 | Turkey F10 [Antalya, $10K, Hard Outdoor] - Samuel Groth AUS [2] def Artem Smirnov UKR [3] | 6-4 6-2

[41] 11.10.2010 | Australia F9 [Happy Valley, $15K, Hard Outdoor] - Nick Lindahl AUS [1] def Brydan Klein AUS [2] | 7-6(5) 6-3
[41] 11.10.2010 | Belarus F3 [Minsk, $15K, Hard Indoor] - Jerzy Janowicz POL [1] def Alexander Bury BLR [7] | 7-6(6) 6-3
[41] 11.10.2010 | France F18 [Saint-Dizier, $15K, Hard Indoor] - David Goffin BEL [3] def Adrien Bossel SUI | 6-4 7-5
[41] 11.10.2010 | Japan F9 [Kashiwa, $15K, Hard Outdoor] - Danai Udomchoke THA def Ti Chen TPE | 6-4 6-2
[41] 11.10.2010 | Kuwait F1 [Meshref, $15K, Hard Outdoor] - Sebastian Rieschick GER [3] def Riccardo Ghedin ITA [2][Q] | 6-3 6-7(5) 6-0
[41] 11.10.2010 | USA F26 [Austin, TX, $15K, Hard Outdoor] - Denis Kudla USA def Tyler Hochwalt USA | 7-5 6-1
[41] 11.10.2010 | Brazil F28 [Fernandopolis, $10K, Clay Outdoor] - Christian Lindell SWE [7] def Andre Miele BRA [1] | 7-6(6) 6-2
[41] 11.10.2010 | Germany F18 [Isernhagen, $10K, Hard Indoor] - Karlis Lejnieks LAT [6] def Peter Torebko GER [8] | 4-6 6-4 6-3
[41] 11.10.2010 | Greece F1 [Kos, $10K, Hard Outdoor] - Juho Paukku FIN [2] def Adrians Zguns LAT | 6-3 6-2
[41] 11.10.2010 | Italy F30 [Reggio Calabria, $10K, Clay Outdoor] - Alessio Di Mauro ITA [1][WC] def Luca Vanni ITA [7] | 7-6(4) 6-4
[41] 11.10.2010 | Kazakhstan F5 [Almaty, $10K, Hard Indoor] - Julien Dubail BEL [4] def Danila Arsenov RUS [Q] | 6-4 6-1
[41] 11.10.2010 | Turkey F11 [Antalya, $10K, Hard Outdoor] - Radu Albot MDA [3] def Denys Molchanov UKR [2] | 6-3 4-6 7-5
[41] 11.10.2010 | Venezuela F4 [Caracas, $10K, Hard Outdoor] - Gregory Ouellette USA [1] def Ivan Endara ECU [2] | 6-3 6-1

[42] 18.10.2010 | Belarus F4 [Minsk, $15K, Hard Indoor] - Siarhei Betau BLR [4] def Jerzy Janowicz POL [1] | 4-6 7-6(6) 7-6(3)
[42] 18.10.2010 | Croatia F7 [Dubrovnik, $15K, Clay Outdoor] - Attila Balazs HUN [1] def Marcel Zimmermann GER [6] | 6-2 7-5
[42] 18.10.2010 | Egypt F4 [Cairo, $15K, Clay Outdoor] - Alexander Lobkov RUS [2] def Gerard Granollers-Pujol ESP [5] | 6-4 6-2
[42] 18.10.2010 | France F19 [La Roche-sur-Yon, $15K+H, Hard Indoor] - Clement Reix FRA [6] def Yannick Mertens BEL [1] | 6-3 6-7(7) 7-6(8)
[42] 18.10.2010 | Great Britain F16 [Glasgow, $15K, Hard Indoor] - Matthew Ebden AUS [1][WC] def Daniel Evans GBR [8] | 6-2 3-6 6-3
[42] 18.10.2010 | Japan F10 [Nishi-Tama, $15K, Hard Outdoor] - Danai Udomchoke THA def Shuichi Sekiguchi JPN | 6-1 6-7(6) 6-4
[42] 18.10.2010 | Kuwait F2 [Meshref, $15K, Hard Outdoor] - Martin Klizan SVK [1] def Mikhail Vasiliev RUS [4] | 6-1 6-1
[42] 18.10.2010 | Nigeria F1 [Lagos, $15K+H, Hard Outdoor] - Amir Weintraub ISR [3] def Karan Rastogi IND [5] | 2-6 6-4 7-5
[42] 18.10.2010 | Spain F37 [Sabadell, $15K, Clay Outdoor] - Sergio Gutierrez-Ferrol ESP [2] def Guillermo Olaso ESP [1] | 1-6 6-4 6-2
[42] 18.10.2010 | USA F27 [Mansfield, TX, $15K, Hard Outdoor] - Fritz Wolmarans RSA [3] def Jordan Cox USA [4] | 6-1 6-2
[42] 18.10.2010 | Argentina F20 [La Rioja, $10K, Clay Outdoor] - Jonathan Gonzalia ARG [5][Q] def Nicolas Pastor ARG [8] | 6-4 6-4
[42] 18.10.2010 | Brazil F29 [Sao Leopoldo, $10K+H, Clay Outdoor] - Rafael Camilo BRA [8] def Ivo Klec SVK [1] | 6-4 6-1
[42] 18.10.2010 | Chile F1 [Santiago, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [1] def Mauricio Echazu PER [4] | 6-2 4-6 7-5
[42] 18.10.2010 | Greece F2 [Paros, $10K, Carpet Outdoor] - Adam Kellner HUN [3] def Kornel Bardoczky HUN | 3-2 Retired
[42] 18.10.2010 | Paraguay F1 [Lambare, $10K, Clay Outdoor] - Juan-Pablo Amado ARG [1] def Matteo Marrai ITA [2] | 3-6 6-1 6-4
[42] 18.10.2010 | Turkey F12 [Adana, $10K, Hard Outdoor] - Adrian Cruciat ROU [1] def Haluk Akkoyun TUR | 6-2 6-1
[42] 18.10.2010 | Venezuela F5 [Caracas, $10K, Hard Outdoor] - Alejandro Gonzalez COL [1][Q] def Gregory Ouellette USA [2] | 6-1 7-6(3)

[43] 25.10.2010 | Croatia F8 [Dubrovnik, $15K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO [7] def Dino Marcan CRO | 6-2 6-4
[43] 25.10.2010 | Egypt F5 [Cairo, $15K, Clay Outdoor] - Miljan Zekic SRB def Dusan Lajovic SRB [5] | 6-1 3-6 6-4
[43] 25.10.2010 | Great Britain F17 [Cardiff, $15K, Hard Indoor] - Jurgen Zopp EST [5] def Daniel Evans GBR | 6-4 7-5
[43] 25.10.2010 | Nigeria F2 [Lagos, $15K+H, Hard Outdoor] - Karan Rastogi IND [5] def Raven Klaasen RSA [4] | 6-2 6-7(4) 7-5
[43] 25.10.2010 | Argentina F21 [San Juan, $10K, Clay Outdoor] - Facundo Arguello ARG [1] def Diego Sebastian Schwartzman ARG [2] | 6-1 6-1
[43] 25.10.2010 | Brazil F30 [Porto Alegre, $10K, Clay Outdoor] - Daniel Dutra Da Silva BRA [2] def Rodrigo Guidolin BRA [1][Q] | 7-6(5) 5-7 6-2
[43] 25.10.2010 | Chile F2 [Santiago, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Hormazabal CHI [6] def Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [3] | 7-5 6-2
[43] 25.10.2010 | Greece F3 [Rodez, $10K+H, Hard Indoor] - Gregoire Burquier FRA [1] def Karlis Lejnieks LAT [6] | 6-4 3-6 6-4
[43] 25.10.2010 | Greece F3 [Heraklion, $10K, Carpet Outdoor] - Andrea Falgheri ITA [1] def Alexandros Jakupovic GRE [2] | 6-2 7-5
[43] 25.10.2010 | Paraguay F2 [Asuncion, $10K, Clay Outdoor] - Agustin Velotti ARG [6] def Juan-Pablo Amado ARG [1] | 7-5 Retired
[43] 25.10.2010 | Spain F38 [Sant Cugat, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Olaso ESP [1] def Pablo Santos-Gonzalez ESP [2] | 6-2 7-5
[43] 25.10.2010 | Turkey F13 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Gero Kretschmer GER [3] def Kamil Capkovic SVK | 6-1 2-0 Retired
[43] 25.10.2010 | USA F28 [Birmingham, AL, $10K, Clay Outdoor] - Philip Bester CAN [2] def James Lemke AUS [1] | 0-6 6-2 6-0
[43] 25.10.2010 | Venezuela F6 [Higuerote, $10K, Hard Outdoor] - Gregory Ouellette USA [2] def Christopher Diaz-Figueroa GUA [8] | 6-3 6-2

Zirconek 12-04-2009 11:44 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
NOVEMBER

[44] 01.11.2010 | Australia F10 [Kalgoorlie, $15K, Hard Outdoor] - Erik Chvojka CAN [7] def Brydan Klein AUS [1] | 3-6 6-3 7-6(4)
[44] 01.11.2010 | Israel F4 [Ramat Hasharon, $15K, Hard Outdoor] - Daniel Cox GBR [7] def David Goffin BEL [1] | 3-6 6-4 6-4
[44] 01.11.2010 | Mexico F8 [Guadalajara, $15K, Clay Outdoor] - Roman Borvanov MDA [8] def Cesar Ramirez MEX [4] | 6-1 6-4
[44] 01.11.2010 | Argentina F22 [Rosario, $10K, Clay Outdoor] - Andres Molteni ARG [2][Q] def Marco Trungelliti ARG [4][WC] | 6-2 6-0
[44] 01.11.2010 | Brazil F31 [Port Alegre, $10K, Clay Outdoor] - Andre Ghem BRA def Andre Miele BRA [3] | 6-4 6-1
[44] 01.11.2010 | Chile F3 [Santiago, $10K, Clay Outdoor] - Cristobal Saavedra-Corvalan CHI [4] def Juan Carlos Saez CHI | 2-6 7-6(3) 7-6(5)
[44] 01.11.2010 | Greece F4 [Heraklion, $10K, Hard Outdoor] - Alexandros Jakupovic GRE [5] def Colin O'Brien IRL [8] | 6-3 6-3
[44] 01.11.2010 | Laos F1 [Vientiane, $10K, Hard Outdoor] - Kittiphong Wachiramanowong THA [2] def Roko Karanusic CRO [1] | 7-6(5) 7-6(6)
[44] 01.11.2010 | Paraguay F3 [Encarnacion, $10K, Clay Outdoor] - Juan-Pablo Amado ARG [1] def Alejandro Fabbri ARG [3] | 6-4 6-4
[44] 01.11.2010 | Spain F39 [Vilafranca del Penedes, $10K, Clay Outdoor] - Jose Checa-Calvo ESP [6] def Marco Viola ITA | 2-6 6-4 6-1
[44] 01.11.2010 | Turkey F14 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Michael Linzer AUT [Q] def Michael Ryderstedt SWE [3] | 2-6 7-6(4) 7-6(2)
[44] 01.11.2010 | USA F29 [Niceville, FL, $10K, Clay Outdoor] - Adam Kellner HUN [7] def James Lemke AUS [1] | 6-3 7-6(3)

[45] 08.11.2010 | Australia F11 [Esperance, $15K, Hard Outdoor] - Sebastian Rieschick GER [2] def Brydan Klein AUS [1] | 6-3 6-4
[45] 08.11.2010 | Iran F6 [Kish Island, $15K, Clay Outdoor] - Kristijan Mesaros CRO [3] def Ivo Klec SVK [1] | 6-4 6-4
[45] 08.11.2010 | Israel F5 [Tel Aviv, $15K, Hard Outdoor] - Gregoire Burquier FRA [1] def Rudy Coco FRA [7] | 6-1 6-3
[45] 08.11.2010 | Mexico F9 [Durango, $15K, Hard Outdoor] - Roman Borvanov MDA [7] def Victor Romero MEX [4] | 6-3 6-4
[45] 08.11.2010 | Brazil F32 [Barueri, $10K, Hard Outdoor] - Daniel Dutra Da Silva BRA [1] def Gastao Elias POR [Q] | 6-7(0) 7-6(3) 7-6(5)
[45] 08.11.2010 | Chile F4 [Santiago, $10K, Clay Outdoor] - Borut Puc SLO [5] def Pablo Galdon ARG [1] | 6-3 7-6(2)
[45] 08.11.2010 | Peru F1 [Arequipa, $10K, Clay Outdoor] - Sebastian Decoud ARG [1] def Mauricio Echazu PER [3][WC] | 7-6(4) 7-6(5)
[45] 08.11.2010 | Thailand F4 [Khon Kaen, $10K, Hard Outdoor] - Yuichi Sugita JPN [1] def Arata Onozawa JPN [7] | 6-4 6-2
[45] 08.11.2010 | Turkey F15 [Antalya, $10K, Clay Outdoor] - Gianni Mina FRA def Alexander Flock GER [1] | 6-3 6-3
[45] 08.11.2010 | USA F30 [Pensacola, FL, $10K, Clay Outdoor] - Dennis Bloemke GER [3] def Phillip Simmonds USA | 6-1 6-3

[46] 15.11.2010 | Czech Republic F4 [Roznov Pod Radhostem, $15K, Carpet Indoor] - Jan Mertl CZE [5] def Daniel Smethurst GBR | 7-6(4) 1-6 6-3
[46] 15.11.2010 | Iran F7 [Kish Island, $15K, Clay Outdoor] - Artem Smirnov UKR [7] def Walter Trusendi ITA [4] | 6-1 6-2
[46] 15.11.2010 | New Zealand F1 [Wellington, $15K, Hard Outdoor] - Sebastian Rieschick GER [2] def Brydan Klein AUS [1] | 7-5 6-3
[46] 15.11.2010 | Brazil F33 [Belo Horizonte, $10K, Clay Outdoor] - Fernando Romboli BRA [2] def Thales Turini BRA [4] | 6-3 6-2
[46] 15.11.2010 | Chile F5 [Quillota, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Rivera-Aranguiz CHI [2] def Pablo Galdon ARG [1] | 6-2 6-3
[46] 15.11.2010 | Peru F2 [Chosica-Lima, $10K, Clay Outdoor] - Guido Andreozzi ARG def Juan-Pablo Amado ARG [1] | 6-3 6-4
[46] 15.11.2010 | Spain F40 [Madrid, $10K, Clay Outdoor] - Alessandro Giannessi ITA [6] def Javier Marti ESP [2] | 7-5 6-2
[46] 15.11.2010 | Thailand F5 [Nonthaburi, $10K, Hard Outdoor] - Yuichi Sugita JPN [1] def Roko Karanusic CRO [4] | 6-4 6-1
[46] 15.11.2010 | USA F31 [Amelia Island, FL, $10K, Clay Outdoor] - Philip Bester CAN [1] def Adam Kellner HUN [3] | 7-6(2) 6-4

[47] 22.11.2010 | Australia F12 [Traralgon, $15K, Hard Outdoor] - Amir Weintraub ISR [2] def Samuel Groth AUS [4] | 6-2 6-4
[47] 22.11.2010 | Czech Republic F5 [Opava, $15K, Carpet Indoor] - Jan Mertl CZE [6] def Pavel Snobel CZE [7] | 7-5 6-2
[47] 22.11.2010 | Sudan F1 [Khartoum, $15K, Clay Outdoor] - Ivo Klec SVK [1] def Aldin Setkic BIH [3] | 6-2 6-2
[47] 22.11.2010 | Brazil F34 [Foz Do Iguacu, $10K, Clay Outdoor] - Juan-Pablo Villar ARG [1] def Andre Ghem BRA [2] | 6-1 6-3
[47] 22.11.2010 | Chile F6 [Rancagua, $10K, Clay Outdoor] - Stefano Travaglia ITA [8] def Cristobal Saavedra-Corvalan CHI [2] | 6-4 6-1
[47] 22.11.2010 | Dominican Republic F1 [Santo Domingo, $10K, Hard Outdoor] - Victor Estrella DOM [1] def Matwe Middelkoop NED [2] | 6-1 2-6 6-1
[47] 22.11.2010 | Mexico F10 [Colima, $10K, Hard Outdoor] - James Ludlow USA [Q] def Cesar Ramirez MEX [4] | 7-6(4) 6-4
[47] 22.11.2010 | Peru F3 [Lima, $10K, Clay Outdoor] - Juan-Pablo Amado ARG [2] def Ryan Young USA [Q] | 6-2 6-1

[48] 29.11.2010 | Australia F13 [Bendigo, $15K, Hard Outdoor] - Samuel Groth AUS [8] def Benjamin Mitchell AUS [WC] | 7-6(7) 6-4
[48] 29.11.2010 | Sudan F2 [Khartoum, $15K, Clay Outdoor] - Ivo Klec SVK [1] def Aldin Setkic BIH [5] | 6-3 7-5
[48] 29.11.2010 | Chile F7 [Talca, $10K, Clay Outdoor] - Guillermo Hormazabal CHI def Nicolas Pastor ARG | 6-4 6-3
[48] 29.11.2010 | Dominican Republic F2 [Santo Domingo, $10K, Hard Outdoor] - Victor Estrella DOM [1] def Pierre-Hugues Herbert FRA | 6-1 6-3
[48] 29.11.2010 | Mexico F11 [Chiapas, $10K, Hard Outdoor] - Mark Verryth AUS [5] def Adam El Mihdawy USA [1] | 5-7 6-2 6-0

Zirconek 12-04-2009 11:45 AM

Re: 2010 Futures Overview
 
DECEMBER

[49] 06.12.2010 | Brazil F36 [Aracatuba, $10K, Clay Outdoor] - Facundo Bagnis ARG [1] def Eladio Ribeiro Neto BRA [2] | 6-2 6-3
[49] 06.12.2010 | Chile F8 [Concepcion, $10K, Clay Outdoor] - Borut Puc CRO def Guillermo Hormazabal CHI [8] | 6-2 6-7(4) 7-6(3)
[49] 06.12.2010 | Dominican Republic F3 [Santo Domingo, $10K, Hard Outdoor] - Victor Estrella DOM [1] def Matwe Middelkoop NED [2] | 6-4 6-2
[49] 06.12.2010 | Mexico F12 [Guerrero, $10K, Clay Outdoor] - Rainer Eitzinger AUT def Ivan Endara ECU [2] | 6-2 6-3

[50] 13.12.2010 | Brazil F37 [Guarulhos, $10K, Clay Outdoor] - Fernando Romboli BRA [4] def Leonardo Kirche BRA [5] | 6-1 6-0
[50] 13.12.2010 | Chile F9 [Concepcion, $10K, Clay Outdoor] - Cristobal Saavedra-Corvalan CHI [2] def Stefano Travaglia ITA [5] | 7-6(3) 6-1
[50] 13.12.2010 | Cuba F1 [Havana, $10K, Hard Outdoor] - Deniss Pavlovs LAT [5] def Christopher Diaz-Figueroa GUA [3] | 6-2 6-1

[51] 20.12.2010 | Brazil F38 [Sorocaba, $10K, Clay Outdoor] - Fernando Romboli BRA [2] def Thales Turini BRA [6] | 6-2 6-1

Zirconek 12-04-2009 12:27 PM

Re: 2010 Futures Overview
 
Update: January, February and March tournaments added to calendar.


All times are GMT. The time now is 09:36 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.