MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/forumindex.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/2850-futures-seasons-archives/)
-   -   Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Winner: Axel Michon (http://www.menstennisforums.com/2850-futures-seasons-archives/147992-estonia-f2-%5Bjuly-20-kuressaare-clay%5D-winner-axel-michon.html)

Zirconek 07-21-2009 04:04 PM

Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Winner: Axel Michon
 
Estonia F2
Location: Kuressare, Estonia
Type: $10K
Surface: clay (indoor)

http://pvs.uni-muenster.de/pvs/forsc...are-aerial.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020204
info: www.tennis.ee

Entry List
1 BALLERET, Benjamin MON 382 1
2 RUFIN, Guillaume FRA 414 1
3 ZOPP, Jurgen EST 506 1
4 MECIR, Miloslav SVK 518 1
5 NIEMINEN, Timo FIN 541 1
6 SABECKIS, Gvidas LTU 560 1
7 IGNATIK, Uladzimir BLR 590 1
8 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 615 1
9 ROSENHOLM, Patrik SWE 741 1
10 KUNNAP, Mait EST 825 1
11 POLDMA, Jaak EST 829 1
12 PAUKKU, Juho FIN 843 1
13 PHILLIPS, Morgan GBR 850 1
14 $ KROMANN, Thomas DEN 855 1
15 MICHON, Axel FRA 900 1
16 BERGMAN, Carl SWE 972 1
17 $ STOJISAVLJEVIC, Sasa SRB 976 1
18 LOBKOV, Alexander RUS 1021 1

Qualifying
1 ERIKSSON, Markus SWE 1098 1
2 SEKULIC, Milos SWE 1192= 1
3 LINDSTROM, Anders SWE 1208 1
4 KONTINEN, Henri FIN 1299 1
5 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1442= 1
6 BALMASHEV, Mikhail RUS 1519= 1
7 VASKIS, Oskars LAT 1591= 1
8 BISHOP, Paul GBR 1675= 1
9 $ IVANOV, Vladimir EST 1759= 1
10 HUURINAINEN, Sami FIN 1784= 1
11 GOVAERTS, Bart BEL 1798= 1
12 ROOS, Taavo EST 1824= 1
13 $ CRASSON, Guillaume BEL 203 2
14 EMULINS, Richards LAT 6 1
15 EAMES, Jake AUS 100 1
16 HELIOVAARA, Harri FIN 6 1
17 IRDOJA, Mikk EST 4 1
18 BRUNSTROM, Jesper SWE 68 1
19 KOVALEV, Egor RUS 110 2
20 FORBERG SKOGENG, Adrian NOR 10 1
21 KIURU, Jesse FIN 10 1
22 KOBZAR, Ivan BLR 18 1
23 RITSLAID, Morten EST 12 1
24 BERZINS, Arvis LAT 12 1
25 $ MAKSIMCHYK, Artsiom BLR 39 1

http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 07-21-2009 04:13 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Qualifying

1st Round

Henri KONTINEN (FIN) (1) defeated Max WENNAKOSKI (FIN) 6-0 6-4
Richards EMULINS (LAT) defeated Karlis JAUNROMANS (LAT) 6-0 6-1
Anders LINDSTROM (SWE) (2) defeated Jaan KONONOV (EST) 6-3 6-0
Ivan KOBZAR (BLR) defeated Karlis STONIS (LAT) 6-1 6-2
Bart GOVAERTS (BEL) (3) defeated Artsiom MAKSIMCHYK (BLR) 6-0 6-0
Roope KAILAHEIMO (FIN) defeated Karl-Erik PAARO (EST) 6-3 5-7 7-5
Sami HUURINAINEN (FIN) (4) defeated Timofey SKRIPKIN (RUS) 6-1 6-2
Jake EAMES (AUS) defeated Jaunius LAURYNAS (LTU) 6-1 6-0
Mikhail BALMASHEV (RUS) (5) defeated Siim TUUS (EST) 6-1 6-3
Harri HELIOVAARA (FIN) defeated Jesper BRUNSTROM (SWE) (12) 6-0 6-1
Oskars VASKIS (LAT) (6) defeated Taavi HIMMIST (EST) 6-3 6-1
Jesse KIURU (FIN) (11) defeated Pavel BAZUNOV (RUS) 6-4 6-3
Vladimir IVANOV (EST) (7) defeated Ilja ORRE (FIN) 6-2 6-2
Benas MAJAUSKAS (LTU) defeated Taavo ROOS (EST) (9) 7-5 6-2
Paul BISHOP (GBR) (8) defeated Arvis BERZINS (LAT) 6-4 4-6 6-4
Adrian FORBERG SKOGENG (NOR) (10) defeated Pavels GRIGORJEVS (LAT) 6-4 6-3

2nd Round

Henri KONTINEN (FIN) (1) defeated Richards EMULINS (LAT) 6-3 4-6 6-4
Anders LINDSTROM (SWE) (2) defeated Ivan KOBZAR (BLR) 4-6 6-3 7-5
Bart GOVAERTS (BEL) (3) defeated Roope KAILAHEIMO (FIN) 6-3 6-2
Jake EAMES (AUS) defeated Sami HUURINAINEN (FIN) (4) 6-3 3-6 6-1
Harri HELIOVAARA (FIN) defeated Mikhail BALMASHEV (RUS) (5) 7-6(4) 7-5
Jesse KIURU (FIN) (11) defeated Oskars VASKIS (LAT) (6) 5-7 7-5 6-4
Vladimir IVANOV (EST) (7) defeated Benas MAJAUSKAS (LTU) 6-2 6-1
Adrian FORBERG SKOGENG (NOR) (10) defeated Paul BISHOP (GBR) (8) 6-4 6-2

Zirconek 07-21-2009 04:24 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Doubles

1st Round

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) (1) BYE
BRUNSTROM (SWE) / ERIKSSON (SWE) defeated EMULINS (LAT) / VASKIS (LAT) 6-3 3-6 [10-3]
BERGMAN (SWE) / KROMANN (DEN) (3) defeated FORBERG SKOGENG (NOR) / LINDSTROM (SWE) 6-2 7-5
IVANOV (EST) / ROOS (EST) defeated GOVAERTS (BEL) / PHILLIPS (GBR) Played and abandoned
KARPAVICIUS (LTU) / SABECKIS (LTU) Vs IRDOJA (EST) / POLDMA (EST)
KOVALEV (RUS) / LOBKOV (RUS) Vs ROSENHOLM (SWE) / SEKULIC (SWE) (4)
KAILAHEIMO (FIN) / ORRE (FIN) Vs BAZUNOV (RUS) / BAZUNOV (RUS)
KUNNAP (EST) / PAUKKU (FIN) (2) BYE

Zirconek 07-21-2009 04:26 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
1st Round

Benjamin BALLERET (MON) (1) defeated (LL)Sami HUURINAINEN (FIN) 7-5 6-1
(WC)Mikk IRDOJA (EST) Vs Axel MICHON (FRA)
(Q)Harri HELIOVAARA (FIN) Vs (WC)Morten RITSLAID (EST)
(Q)Jesse KIURU (FIN) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR) (6)

Mait KUNNAP (EST) defeated Miloslav MECIR (SVK) (4) 6-1 6-3
(Q)Anders LINDSTROM (SWE) Vs (Q)Adrian FORBERG SKOGENG (NOR)
Markus ERIKSSON (SWE) Vs Carl BERGMAN (SWE)
Jaak POLDMA (EST) Vs Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (8)

Gvidas SABECKIS (LTU) (5) Vs Thomas KROMANN (DEN)
(Q)Vladimir IVANOV (EST) Vs (Q)Jake EAMES (AUS)
(WC)Stanislav VOVK (RUS) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-2 6-1
(Q)Henri KONTINEN (FIN) Vs Jurgen ZOPP (EST) (3)

Timo NIEMINEN (FIN) (7) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 7-6(3) 6-4
Patrik ROSENHOLM (SWE) defeated (WC)Egor KOVALEV (RUS) 6-1 6-1
(Q)Bart GOVAERTS (BEL) Vs Juho PAUKKU (FIN)
Alexander LOBKOV (RUS) Vs Guillaume RUFIN (FRA) (2)

Zirconek 07-21-2009 06:57 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
1st Round

Benjamin BALLERET (MON) (1) defeated Sami HUURINAINEN (FIN) 7-5 6-1
Axel MICHON (FRA) defeated Mikk IRDOJA (EST) 7-5 6-4
Harri HELIOVAARA (FIN) defeated Morten RITSLAID (EST) 6-1 6-1
Uladzimir IGNATIK (BLR) (6) defeated Jesse KIURU (FIN) 6-4 7-5
Mait KUNNAP (EST) defeated Miloslav MECIR (SVK) (4) 6-1 6-3
Anders LINDSTROM (SWE) defeated Adrian FORBERG SKOGENG (NOR) 6-4 6-2
Markus ERIKSSON (SWE) defeated Carl BERGMAN (SWE) 2-6 6-4 6-2
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (8) defeated Jaak POLDMA (EST) 6-1 2-1 Retired
Thomas KROMANN (DEN) defeated Gvidas SABECKIS (LTU) (5) 6-2 6-4
Vladimir IVANOV (EST) defeated Jake EAMES (AUS) 6-2 6-2
Stanislav VOVK (RUS) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-2 6-1
Jurgen ZOPP (EST) (3) defeated Henri KONTINEN (FIN) 7-5 6-4
Timo NIEMINEN (FIN) (7) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 7-6(3) 6-4
Patrik ROSENHOLM (SWE) defeated Egor KOVALEV (RUS) 6-1 6-1
Juho PAUKKU (FIN) defeated Bart GOVAERTS (BEL) 6-2 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-3 6-2

laura-DSandMC 07-21-2009 07:22 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
good luck Guillaume !! :D

Zirconek 07-22-2009 04:51 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
2nd Round

Axel MICHON (FRA) defeated Benjamin BALLERET (MON) (1) 6-3 6-2
Uladzimir IGNATIK (BLR) (6) defeated Harri HELIOVAARA (FIN) 6-1 6-4
Mait KUNNAP (EST) defeated Anders LINDSTROM (SWE) 6-1 6-2
Markus ERIKSSON (SWE) defeated Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (8) 6-1 6-2
Thomas KROMANN (DEN) defeated Vladimir IVANOV (EST) 6-3 7-5
Jurgen ZOPP (EST) (3) defeated Stanislav VOVK (RUS) 6-1 3-0 Retired
Timo NIEMINEN (FIN) (7) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 7-5 6-2
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Juho PAUKKU (FIN) 6-3 6-2

Quarterfinal

Axel MICHON (FRA) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR) (6)
Mait KUNNAP (EST) Vs Markus ERIKSSON (SWE)
Thomas KROMANN (DEN) Vs Jurgen ZOPP (EST) (3)
Timo NIEMINEN (FIN) (7) Vs Guillaume RUFIN (FRA) (2)

Zirconek 07-22-2009 04:53 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Doubles

1st Round

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) (1) BYE
BRUNSTROM (SWE) / ERIKSSON (SWE) defeated EMULINS (LAT) / VASKIS (LAT) 6-3 3-6 [10-3]
BERGMAN (SWE) / KROMANN (DEN) (3) defeated FORBERG SKOGENG (NOR) / LINDSTROM (SWE) 6-2 7-5
IVANOV (EST) / ROOS (EST) defeated GOVAERTS (BEL) / PHILLIPS (GBR) Walkover
KARPAVICIUS (LTU) / SABECKIS (LTU) defeated IRDOJA (EST) / POLDMA (EST) Walkover
KOVALEV (RUS) / LOBKOV (RUS) defeated ROSENHOLM (SWE) / SEKULIC (SWE) (4) 7-6(7) 6-1
KAILAHEIMO (FIN) / ORRE (FIN) defeated BAZUNOV (RUS) / BAZUNOV (RUS) 7-6(2) 6-4
KUNNAP (EST) / PAUKKU (FIN) (2) BYE

Quarterfinal

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) (1) defeated BRUNSTROM (SWE) / ERIKSSON (SWE) 6-2 6-3
BERGMAN (SWE) / KROMANN (DEN) (3) defeated IVANOV (EST) / ROOS (EST) 6-3 6-1
KOVALEV (RUS) / LOBKOV (RUS) defeated KARPAVICIUS (LTU) / SABECKIS (LTU) 7-6(1) 6-3
KUNNAP (EST) / PAUKKU (FIN) (2) defeated KAILAHEIMO (FIN) / ORRE (FIN) 6-2 6-2

Semifinal

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) (1) Vs BERGMAN (SWE) / KROMANN (DEN) (3)
KOVALEV (RUS) / LOBKOV (RUS) Vs KUNNAP (EST) / PAUKKU (FIN) (2)

Caio_Brasil 07-23-2009 11:13 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Quarterfinal

Axel MICHON (FRA) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) (6) 3-6 6-4 6-3
Mait KUNNAP (EST) defeated Markus ERIKSSON (SWE) 6-3 6-4
Jurgen ZOPP (EST) (3) defeated Thomas KROMANN (DEN) 6-3 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Timo NIEMINEN (FIN) (7) 6-1 6-0

Semifinal

Axel MICHON (FRA) Vs Mait KUNNAP (EST)
Jurgen ZOPP (EST) (3) Vs Guillaume RUFIN (FRA) (2)

Caio_Brasil 07-23-2009 11:13 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Great stuff from Rufin again :yeah:

Two France vs Estonia semis.

Smasher 07-24-2009 09:13 AM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Doubles final: HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) (1) def. KUNNAP (EST) / PAUKKU (FIN) (2) 6-3 6-3

meelis13 07-25-2009 02:10 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Main Draw
 
Semifinal

Axel MICHON (FRA) defeated Mait KUNNAP (EST) 4-6 6-3 7-5 (from 2-5 in final set and saving MP)
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Jurgen ZOPP (EST) (3) 6-1 6-3

CooCooCachoo 07-27-2009 06:20 PM

Re: Estonia F2 [July 20 - Kuressaare - Clay] Winner: Axel Michon
 
Axel Michon FRA beat Guillaume Rufin FRA [2] | 6-3 7-6 (5)


All times are GMT. The time now is 09:05 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome