MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Winner: Marco Trungelliti (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=145151)

Zirconek 06-04-2009 01:44 PM

Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Winner: Marco Trungelliti
 
Argentina F8
Location: Rafaela, Santa Fé, Argentina
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020059
info: www.aat.com.ar
www.tenisargentina.com

Entry List
1 AGUILAR, Jorge CHI 325 1
2 FABBRI, Alejandro ARG 371 1
3 JARA-LOZANO, Nicolas ARG 436 1
4 TUR, Gonzalo ARG 484 1
5 GRIMOLIZZI, Gaston-Arturo ARG 502 1
6 BAGNIS, Facundo ARG 525 1
7 PATRIARCA, Damian ARG 534 1
8 TRUNGELLITI, Marco ARG 570 1
9 LOPEZ, Daniel-Alejandro ITA 580 1
10 MOLTENI, Andres ARG 599 1
11 PICCO, Agustin ARG 633 1
12 TARANTINO, Agustin ARG 654 1
13 $ SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 683 1
14 $ VERONELLI, Diego ARG 716 1
15 TIBERTI, Bruno ARG 735 1
16 $ PASTOR, Nicolas ARG 750 1
17 PEREZ, Rodrigo CHI 770 1

Qualifying
1 CAVALLERO, Federico ARG 775 1
2 $ RIVERA-ARANGUIZ, Guillermo CHI 846 1
3 CONOCENTE, Marcos ARG 868 1
4 CROSA, Juan-Enrique PAR 891 1
5 GAICH, German ARG 910 1
6 DURAN, Guillermo ARG 938 1
7 CRISTIN, Diego ARG 1002 1
8 BEHAR, Ariel URU 1006 1
9 HERAS, Patricio ARG 1032= 1
10 BUJNIEWICZ, Guillermo ARG 1070 1
11 $ NUNEZ, Victor CHI 1210= 1
12 $ ICHKOV, Stanislav ARG 1228= 1
13 FLORES, Juan COL 1253= 1
14 $ ANDREOZZI, Guido ARG 1266= 1
15 BENITEZ, Jose PAR 1288= 1
16 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1419= 1
17 KRIVULIN, Ezequiel ARG 1439= 1
18 STERIN, Gustavo ARG 1493= 1
19 MAKIGUCHI, Ryusei BOL 1507= 1
20 MORA, Julian ARG 1543= 1
21 MONGES, Sergio PER 1701= 1
22 REYES, Erick BOL 1701= 1
23 LICATA, Stefano ARG 1864= 1
24 TELLO, Matias-Omar ARG 1908= 1
----------------------------Nat. ranking
25 KAUER, Nicolas Gustavo CHI 25 1
26 CAMILLONI, Juan-Manuel URU 6 1
27 PIZZI, Nicolas ARG 101 1
28 CUEVAS, Martin URU 7 1
29 RAMIREZ, Juan Pablo COL 84 1
30 SCARAVILLI, Franco ARG 108 1
31 BAFUME, Andre BRA 95 1
32 LAU, Roberto CHI 26 1
33 GUERSES, Gustavo BRA 174 1
34 SERRANO, Sebastian COL 102 2
35 HIDALGO, Gabriel Alejandro ARG 109 1
36 $ SOBARZO-VIGNOLO, Marco CHI 36 1
37 MOYANO, Agustin ARG 111 1
38 GIDI, Francisco CHI 39 1
39 ABELLA, Lucas BRA 309 1
40 SBOROWITZ, Matias CHI 42 1
41 TOCCI, Lucas ARG 115 1
42 PRADO, Diego ARG 117 1
43 BIBILONI, Fernando ARG 117 1
44 SOSA, Kevin ARG 123 1
45 BULACIO, Nicolas ARG 124 1
46 KICKER, Nicolas ARG 129 1
47 $ ALVERO, Christian ARG 130 1
48 MACCIO, Santiago ARG 134 1
49 $ APARICIO, Francisco ARG 135 1
50 ASTOBIZA, Gonzalo ARG 136 1
51 BURDISSO, Fabricio ARG 138 1
52 $ ALBANO, Rodrigo ARG 138 1
53 LUGONES, Facundo ARG 140 1
54 BEKERMAN, Matias ARG 144 1
55 $ ALVAREZ, Rodrigo ARG 147 1
56 BUCHHASS, Tomas ARG 149 1

http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 06-06-2009 03:19 PM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

German GAICH (ARG) (1) BYE
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) defeated Martin RONDINA (ARG) 6-4 2-6 6-4
Sebastian SERRANO (COL) defeated Rodrigo ALBANO (ARG) 4-6 6-2 6-0
Gustavo STERIN (ARG) (12) defeated Thomas ZAMORA-FUENTES (CHI) 6-0 6-4
Juan-Enrique CROSA (PAR) (2) BYE
Federico CIARROCHI (ARG) defeated Francisco APARICIO (ARG) 6-2 6-3
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) defeated Christian ALVERO (ARG) 7-5 6-4
Erick REYES (BOL) (15) defeated Fabricio BURDISSO (ARG) 3-6 6-1 6-1
Guillermo DURAN (ARG) (3) BYE
Matias VITTORI (ARG) defeated Gaston BRIZUELA (ARG) 7-6(2) 6-4
Juan-Manuel CAMILLONI (URU) defeated Matias MOYANO (ARG) 6-0 6-0
Ezequiel KRIVULIN (ARG) (10) defeated Roberto LAU (CHI) 6-1 6-2
Diego CRISTIN (ARG) (4) BYE
Fabricio VARAS (ARG) defeated Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-2 7-6(2)
Armando Javier BOSCHETTI (ARG) defeated Martincho CERUTI (ARG) 6-3 6-3
Matias-Omar TELLO (ARG) (16) defeated Fernando BIBILONI (ARG) 6-3 6-2
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (5) BYE
Gonzalo ASTOBIZA (ARG) defeated Nicolas PIZZI (ARG) 6-1 6-1
Nicolas Gustavo KAUER (CHI) defeated Lucas TOCCI (ARG) 6-4 6-3
Martin CUEVAS (URU) (9) defeated Santiago MACCIO (ARG) 6-3 7-5
Victor NUNEZ (CHI) (6) defeated Nicolas BULACIO (ARG) 6-1 6-1
Gustavo GUERSES (BRA) defeated Agustin MOYANO (ARG) 6-2 6-4
Nicolas KICKER (ARG) defeated Andre BAFUME (BRA) 6-2 6-1
Ryusei MAKIGUCHI (BOL) (13) defeated Kevin SOSA (ARG) 6-2 6-1
Agustin PORTIS (ARG) defeated Stanislav ICHKOV (ARG) (7) 6-2 5-0 Retired
Marco SOBARZO-VIGNOLO (CHI) defeated Diego PRADO (ARG) 6-1 6-3
Facundo LUGONES (ARG) defeated Damian KAPITULA (ARG) 6-2 6-3
Arturo BARAVALLE (ARG) defeated Sergio MONGES (PER) (14) 6-1 4-6 6-4
Ariel SAULO (ARG) defeated Jose BENITEZ (PAR) (8) 6-4 6-3
Luciano DI SCALA (ARG) defeated Facundo GOMEZ (ARG) 7-6(6) 7-5
Lucas ABELLA (BRA) defeated Francisco GIDI (CHI) 6-1 6-3
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (11) defeated Canyo DAGUN (ARG) 6-3 6-0

2nd Round

German GAICH (ARG) (1) defeated Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 3-6 6-2 6-4
Sebastian SERRANO (COL) defeated Gustavo STERIN (ARG) (12) 1-6 7-6(3) 6-1
Juan-Enrique CROSA (PAR) (2) defeated Federico CIARROCHI (ARG) 6-3 1-6 6-2
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) defeated Erick REYES (BOL) (15) 6-4 2-6 6-3
Guillermo DURAN (ARG) (3) defeated Matias VITTORI (ARG) 6-4 6-3
Ezequiel KRIVULIN (ARG) (10) defeated Juan-Manuel CAMILLONI (URU) 7-5 6-2
Diego CRISTIN (ARG) (4) defeated Fabricio VARAS (ARG) 6-2 6-1
Matias-Omar TELLO (ARG) (16) defeated Armando Javier BOSCHETTI (ARG) 4-6 6-1 6-1
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (5) defeated Gonzalo ASTOBIZA (ARG) 6-3 6-3
Martin CUEVAS (URU) (9) defeated Nicolas Gustavo KAUER (CHI) 6-4 6-3
Victor NUNEZ (CHI) (6) defeated Gustavo GUERSES (BRA) 6-3 6-4
Ryusei MAKIGUCHI (BOL) (13) defeated Nicolas KICKER (ARG) 5-7 6-0 6-4
Agustin PORTIS (ARG) defeated Marco SOBARZO-VIGNOLO (CHI) 6-1 6-3
Facundo LUGONES (ARG) defeated Arturo BARAVALLE (ARG) 3-6 6-4 7-6(4)
Luciano DI SCALA (ARG) defeated Ariel SAULO (ARG) 6-4 3-6 6-2
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (11) defeated Lucas ABELLA (BRA) 6-2 6-1

3rd Round

German GAICH (ARG) (1) defeated Sebastian SERRANO (COL) 6-3 6-1
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) defeated Juan-Enrique CROSA (PAR) (2) 7-6(1) 6-3
Guillermo DURAN (ARG) (3) defeated Ezequiel KRIVULIN (ARG) (10) 6-2 6-2
Diego CRISTIN (ARG) (4) defeated Matias-Omar TELLO (ARG) (16) 6-3 6-4
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (5) defeated Martin CUEVAS (URU) (9) 6-3 6-1
Ryusei MAKIGUCHI (BOL) (13) defeated Victor NUNEZ (CHI) (6) 6-1 6-2
Facundo LUGONES (ARG) defeated Agustin PORTIS (ARG) 6-3 6-2
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (11) defeated Luciano DI SCALA (ARG) 6-0 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020059

Zirconek 06-07-2009 09:56 PM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Qualifying & Main Draw
 
MAIN DRAW

(1) AGUILAR, Jorge (CHI) vs PICCO, Agustin (ARG)
CAVALLERO, Federico (ARG) vs QUALIFIER
CONOCENTE, Marcos (ARG) vs PEREZ, Rodrigo (CHI)
(5) GRIMOLIZZI, Gaston-Arturo (ARG) vs TIBERTI, Bruno (ARG)

(3) JARA-LOZANO, Nicolas (ARG) vs PATRIARCA, Damian (ARG)
VERONELLI, Diego (ARG) vs (WC) HERAS, Patricio (ARG)
TARANTINO, Agustin (ARG) vs QUALIFIER
(7) TRUNGELLITI, Marco (ARG) vs SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal (CHI)

(6) BAGNIS, Facundo (ARG) vs QUALIFIER
(WC) MORA, Julian (ARG) vs QUALIFIER
PASTOR, Nicolas (ARG) vs (WC) GALDON, Mateo (ARG)
(4) TUR, Gonzalo (ARG) vs QUALIFIER

(8) LOPEZ, Daniel-Alejandro (ITA) vs RIVERA-ARANGUIZ, Guillermo (CHI)
(WC) HAMANN, Bruno (ARG) vs QUALIFIER
QUALIFIER vs QUALIFIER
(2) FABBRI, Alejandro (ARG) vs MOLTENI, Andres (ARG)

Zirconek 06-09-2009 11:55 AM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Main Draw
 
1st Round

Jorge AGUILAR (CHI) (1) defeated Agustin PICCO (ARG) 4-6 6-2 7-5
Federico CAVALLERO (ARG) Vs Ryusei MAKIGUCHI (BOL)
Marcos CONOCENTE (ARG) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (5) defeated Bruno TIBERTI (ARG) 6-1 6-4
Damian PATRIARCA (ARG) defeated Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (3) 7-5 1-6 7-6(5)
Patricio HERAS (ARG) defeated Diego VERONELLI (ARG) 6-2 6-4
Agustin TARANTINO (ARG) Vs Martin RIOS-BENITEZ (ARG)
Marco TRUNGELLITI (ARG) (7) defeated Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 3-6 6-4 6-4
Facundo BAGNIS (ARG) (6) Vs Diego CRISTIN (ARG)
Julian MORA (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Nicolas PASTOR (ARG) Vs Mateo GALDON (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) Vs Gonzalo TUR (ARG) (4)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) defeated Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (8) 7-5 6-0
Bruno HAMANN (ARG) Vs Guillermo DURAN (ARG)
Facundo LUGONES (ARG) Vs German GAICH (ARG)
Andres MOLTENI (ARG) Vs Alejandro FABBRI (ARG) (2)

FERNET 06-14-2009 08:05 PM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Main Draw
 
2nd Round

AGUILAR Jorge (CHI) (1) defeated Federico CAVALLERO (ARG) 4-6 6-3 6-2
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (5) defeated PEREZ Rodrigo (CHI) 6-1 6-2
Patricio HERAS (ARG) defeated PATRIARCA Damian (ARG) 6-7(0) 6-2 Retired
Marco TRUNGELLITI (ARG) (7) defeated RIOS-BENITEZ Martin (ARG) 6-3 7-5
BAGNIS Facundo (ARG) (6) defeated Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) 3-6 7-5 6-3
Gonzalo TUR (ARG) (4) defeated PASTOR Nicolas (ARG) 6-1 7-6(1)
RIVERA-ARANGUIZ Guillermo (CHI) defeated Guillermo DURAN (ARG) 6-4 6-3
Alejandro FABBRI (ARG) (2) defeated GAICH German (ARG) 6-2 6-1

Quarterfinal

AGUILAR Jorge (CHI) (1) defeated Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (5) 6-3 6-2
Marco TRUNGELLITI (ARG) (7) defeated HERAS Patricio (ARG) 6-3 6-4
BAGNIS Facundo (ARG) (6) defeated Gonzalo TUR (ARG) (4) 4-6 6-2 7-6(5)
RIVERA-ARANGUIZ Guillermo (CHI) defeated Alejandro FABBRI (ARG) (2) 4-6 6-4 6-4

Semifinal

Marco TRUNGELLITI (ARG) (7) defeated AGUILAR Jorge (CHI) (1) 4-6 6-4 6-2
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) defeated BAGNIS Facundo (ARG) (6) 6-1 6-3

Final

TRUNGELLITI Marco (ARG) (7) defeated Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 4-6 6-2 5-1 Retired

FERNET 06-14-2009 08:06 PM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Main Draw
 
Congrats Marco :clap2:

FERNET 06-14-2009 08:14 PM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Main Draw
 
1st Round

FABBRI (ARG) / PATRIARCA (ARG) (1) defeated ASTOBIZA (ARG) / RONDINA (ARG) 6-1 6-3
MORA (ARG) / PICCO (ARG) defeated CIARROCHI (ARG) / STERIN (ARG) 6-2 6-0
TIBERTI (ARG) / TRUNGELLITI (ARG) defeated BUJNIEWICZ (ARG) / TUR (ARG) (4) 6-3 6-1
CUEVAS (URU) / HERAS (ARG) defeated BENITEZ (PAR) / CROSA (PAR) 6-4 6-2
BAGNIS (ARG) / DURAN (ARG) defeated CAVALLERO (ARG) / TARANTINO (ARG) 6-3 6-4
CRISTIN (ARG) / GRIMOLIZZI (ARG) (3) defeated AGUILAR (CHI) / PEREZ (CHI) 4-6 6-2 [10-4]
LOPEZ (ITA) / PASTOR (ARG) defeated GALDON (ARG) / MOYANO (ARG) 6-4 6-1
RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) defeated JARA-LOZANO (ARG) / MOLTENI (ARG) (2) 6-4 7-6(4)

Quarterfinal

MORA (ARG) / PICCO (ARG) defeated FABRI (ARG) / PATRIARCA (ARG) (1) 6-1 6-1
CUEVAS (URU) / HERAS (ARG) defeated TIBERTI (ARG) / TRUNGELLITI (ARG) 6-2 4-6 [10-8]
CRISTIN (ARG) / GRIMOLIZZI (ARG) (3) defeated BAGNIS (ARG) / DURAN (ARG) 7-5 6-3
LOPEZ (ITA) / PASTOR (ARG) defeated RIVERA-ARANGUIZ (CHI) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 6-2 2-6 [10-6]

Semifinal

CUEVAS (URU) / HERAS (ARG) defeated MORA (ARG) / PICCO (ARG) 1-6 6-3 [10-8]
LOPEZ (ITA) / PASTOR (ARG) defeated CRISTIN (ARG) / GRIMOLIZZI (ARG) (3) 4-6 7-5 [10-3]

Final

LOPEZ (ITA) / PASTOR (ARG) defeated CUEVAS (URU) / HERAS (ARG) 6-2 3-6 [10-6]

HuaTuo 06-15-2009 05:14 AM

Re: Argentina F8 [June 08 - Rafaela - Clay] Main Draw
 
Martin Cuevas:baby:


All times are GMT. The time now is 01:42 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.