MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Winner: Alejandro Kon (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=142059)

Zirconek 04-17-2009 02:27 PM

Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Winner: Alejandro Kon
 
Argentina F3
Location: Arroyito, Córdoba, Argentina
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019819
info: www.aat.com.ar
www.tenisargentina.com

Entry List
1 BONATTO, Alexandre BRA 429 1
2 LOPES, Tiago BRA 434 1
3 RIBEIRO NETO, Eladio BRA 439 1
4 JARA-LOZANO, Nicolas ARG 441 1
5 GALDON, Pablo ARG 451 1
6 KON, Alejandro ARG 486 1
7 TUR, Gonzalo ARG 501 1
8 PELLA, Guido ARG 515 1
9 VALVERDE, Juan-Manuel ARG 526 1
10 DEL BONIS, Federico ARG 533 1
11 $ MOLTENI, Andres ARG 553 1
12 BAGNIS, Facundo ARG 565 1
13 DORIA-MEDINA, Mauricio BOL 670 1
14 $ PICCO, Agustin ARG 671 1
15 GIUSSANI, Gaston ARG 672 1
16 CAVALLERO, Federico ARG 702 1
17 SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 709 1
18 PEREIRA, Jose BRA 996 1 Junior Exempt

Qualifying
1 TIBERTI, Bruno ARG 760 1
2 CRISTIN, Diego ARG 839 1
3 MATOS, Diego BRA 844 1
4 PASKVAN, Federico ARG 901 P 1
5 CONOCENTE, Marcos ARG 909 1
6 GAICH, German ARG 939 1
7 DURAN, Guillermo ARG 964 1
8 MARTIRE, Ignacio ARG 983 1
9 RIVERA-ARANGUIZ, Guillermo CHI 1030 1
10 BEHAR, Ariel URU 1033 1
11 HERAS, Patricio ARG 1045 1
12 VELOTTI, Agustin ARG 1047 1
13 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1070 1
14 $ VAZQUEZ-VALENZUELA, Juan ARG 1099 1
15 COSTA, Charles BRA 1114 1
16 $ RAMIREZ, Roberto Eduardo ARG 1126= 1
17 TURINI, Thales BRA 1165= 1
18 SAVELLI, Leandro ARG 1165= 1
19 GOMEZ SAIGOS, Rodrigo ESP 1167= 1
20 COSTA, Joao Victor BRA 1174 1
21 BUJNIEWICZ, Guillermo ARG 1175 1
22 CASTRO, Matias ARG 1230= 1
23 ICHKOV, Stanislav ARG 1244= 1
24 CARBAJAL, Francisco PER 1244= 1
25 ORTIZ, Juan Pablo ARG 1270 1
26 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1301= 1
27 $ DUJOVNE, Aaron CHI 1319= 1
28 TORRES, Angel CHI 1337= 1
29 $ ALVAREZ-GUZMAN, Mauricio CHI 1404= 1
30 ACOSTA, Dario URU 1431= 1
31 AGASARKISSIAN, Juan-Manuel ARG 1470= 1
32 LOPASSO, Lucas BRA 1470= 1
33 STERIN, Gustavo ARG 1488= 1
34 ROJAS, Marco-Antonio BOL 1506= 1
35 GALDOS, Sergio PER 1526= 1
36 MORA, Julian ARG 1554= 1
37 NAZAL, Alvaro CHI 1641= 1
38 REYES, Erick BOL 1717= 1
39 VOLKMANN, Bruno BRA 1717= 1
40 $ PIZZI, Nicolas ARG 1717= 1
41 $ OLIVEIRA, Joao BRA 1779= 1
42 SEVERINO, Carlos Eduardo BRA 1779= 1
43 SLONIK, Tiago BRA 1881= 1
44 LICATA, Stefano ARG 1890= 1
45 MONTERO, Jorge CHI 1900= 1
-----------------------------National Ranking
46 KAUER, Nicolas Gustavo CHI 22 1
47 HIDALGO, Gabriel Alejandro ARG 100 1
48 RITTER, Hermann BOL 23 1
49 $ CAMILLONI, Juan-Manuel URU 6 1
50 PIMENTEL, Gabriel BRA 113 1
51 MOYANO, Agustin ARG 104 1
52 LAU, Roberto CHI 23 1
53 BAFUME, Andre BRA 125 1
54 CUEVAS, Martin URU 7 1
55 CEPPO, Andres ARG 106 1
56 NICOL, Guillermo CHI 24 1

full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 04-26-2009 01:57 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

German GAICH (ARG) (1) defeated Bruno VOLKMANN (BRA) 6-3 6-4
Stefano LICATA (ARG) defeated Lucas LOPASSO (BRA) 6-4 6-4
Pablo MORA (CHI) defeated Andres CEPPO (ARG) 7-5 7-6(3)
Joao Victor COSTA (BRA) (14) defeated Jorge MONTERO (CHI) 7-6(0) 3-6 6-2
Guillermo DURAN (ARG) (2) defeated Andre BAFUME (BRA) 6-0 6-2
Santiago CELIA (ARG) defeated Nicolas PIZZI (ARG) 2-6 6-1 6-0
Aaron DUJOVNE (CHI) defeated Mauricio ALVAREZ-GUZMAN (CHI) 6-4 7-5
Charles COSTA (BRA) (9) defeated Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-4 6-4
Ignacio MARTIRE (ARG) (3) defeated Jose Angel CARRIZO (ARG) 6-1 6-3
Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) defeated Martin CUEVAS (URU) 6-3 6-1
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) defeated Facundo MENA (ARG) 6-2 6-3
Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP) (13) defeated Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 6-1 6-4
Ariel BEHAR (URU) (4) defeated Roberto MEZA (CHI) 6-7(2) 6-1 6-0
Francisco CARBAJAL (PER) defeated Agustin MOYANO (ARG) 6-2 6-1
Nicolas Gustavo KAUER (CHI) defeated Gabriel NAJLE (ARG) 6-1 6-1
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) defeated Matias CASTRO (ARG) (16) 7-5 6-1
Patricio HERAS (ARG) (5) defeated Gustavo STERIN (ARG) 6-1 6-3
Fernando BIBILONI (ARG) defeated Marcos REMONDEGUI (ARG) 6-4 7-5
Rodrigo ALBANO (ARG) defeated Bruno HAMANN (ARG) 6-3 6-2
Roberto Eduardo RAMIREZ (ARG) (10) defeated Roberto LAU (CHI) 6-1 6-3
Agustin VELOTTI (ARG) (6) defeated Matias VALDES (CHI) 6-1 6-0
Juan Pablo ORTIZ (ARG) defeated Angel TORRES (CHI) 6-0 4-6 6-4
Dario ACOSTA (URU) defeated Juan-Manuel CAMILLONI (URU) 6-7(6) 6-2 6-2
Thales TURINI (BRA) (11) defeated Hermann RITTER (BOL) 6-3 6-3
Julian MORA (ARG) defeated Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (7) 3-6 7-5 6-4
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) defeated Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) 6-4 1-6 6-4
Fernando BENITEZ (ARG) defeated Rodrigo SCATAREGGIA (ARG) 4-6 6-2 6-1
Leandro SAVELLI (ARG) (12) defeated Francisco GIDI (CHI) 6-3 6-1
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (8) defeated Santiago MACCIO (ARG) 4-6 6-2 6-1
Guillermo NICOL (CHI) defeated Joao OLIVEIRA (BRA) 6-4 6-2
Luciano DAHER (ARG) defeated Andres TAGLIANI (ARG) 6-1 6-4
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (15) defeated Stanislav ICHKOV (ARG) 6-2 6-3

2nd Round

German GAICH (ARG) (1) defeated Stefano LICATA (ARG) 6-3 6-2
Joao Victor COSTA (BRA) (14) defeated Pablo MORA (CHI) 2-6 6-4 6-2
Guillermo DURAN (ARG) (2) defeated Santiago CELIA (ARG) 6-1 6-1
Charles COSTA (BRA) (9) defeated Aaron DUJOVNE (CHI) 1-6 6-2 6-2
Ignacio MARTIRE (ARG) (3) defeated Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) 6-4 6-0
Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP) (13) defeated Martin RIOS-BENITEZ (ARG) 6-3 6-2
Ariel BEHAR (URU) (4) defeated Francisco CARBAJAL (PER) 3-6 6-2 6-3
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) defeated Nicolas Gustavo KAUER (CHI) 6-2 6-4
Patricio HERAS (ARG) (5) defeated Fernando BIBILONI (ARG) 6-2 6-1
Rodrigo ALBANO (ARG) defeated Roberto Eduardo RAMIREZ (ARG) (10) 6-2 6-1
Agustin VELOTTI (ARG) (6) defeated Juan Pablo ORTIZ (ARG) 7-5 6-1
Dario ACOSTA (URU) defeated Thales TURINI (BRA) (11) 7-6(5) 6-3
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) defeated Julian MORA (ARG) 3-6 6-4 Retired
Leandro SAVELLI (ARG) (12) defeated Fernando BENITEZ (ARG) 6-3 7-5
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (8) defeated Guillermo NICOL (CHI) 6-1 6-2
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (15) defeated Luciano DAHER (ARG) 6-1 6-3

Qualifying Round

German GAICH (ARG) (1) Vs Joao Victor COSTA (BRA) (14)
Guillermo DURAN (ARG) (2) Vs Charles COSTA (BRA) (9)
Ignacio MARTIRE (ARG) (3) Vs Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP) (13)
Ariel BEHAR (URU) (4) Vs Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Patricio HERAS (ARG) (5) Vs Rodrigo ALBANO (ARG)
Agustin VELOTTI (ARG) (6) Vs Dario ACOSTA (URU)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) Vs Leandro SAVELLI (ARG) (12)
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (8) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (15)

http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019819

Zirconek 04-26-2009 01:57 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying Draw
 
Good luck to my countrymen :)

nicorejon 04-26-2009 10:25 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying Draw
 
vamosssssss pelaaaaaaaaaaaaa

HuaTuo 04-27-2009 05:00 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying Draw
 
very poor field,but I still wonder is G.Coria able to take the title if he plays here.

Zirconek 04-27-2009 09:57 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying & Main Draw
 
Qualifying Round

German GAICH (ARG) (1) Vs Joao Victor COSTA (BRA) (14)
Guillermo DURAN (ARG) (2) Vs Charles COSTA (BRA) (9)
Ignacio MARTIRE (ARG) (3) Vs Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP) (13)
Ariel BEHAR (URU) (4) Vs Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Patricio HERAS (ARG) (5) Vs Rodrigo ALBANO (ARG)
Agustin VELOTTI (ARG) (6) Vs Dario ACOSTA (URU)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) Vs Leandro SAVELLI (ARG) (12)
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (8) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (15)

Zirconek 04-27-2009 10:02 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying & Main Draw
 
Main Draw

1st Round

Alexandre BONATTO (BRA) (1) Vs Facundo BAGNIS (ARG)
Mauricio DORIA-MEDINA (BOL) Vs Qualifier
(WC)Kevin KONFEDERAK (ARG) Vs (JE)Jose PEREIRA (BRA)
Gonzalo TUR (ARG) (6) Vs Qualifier

Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) Vs Qualifier
Federico CAVALLERO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
Qualifier Vs Qualifier
Agustin PICCO (ARG) Vs Guido PELLA (ARG) (7)

Juan-Manuel VALVERDE (ARG) (8) Vs Andres MOLTENI (ARG)
Diego CRISTIN (ARG) Vs Qualifier
(WC)Facundo ARGUELLO (ARG) Vs Qualifier
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (3)

Alejandro KON (ARG) (5) Vs Marcos CONOCENTE (ARG)
(WC)Guido ANDREOZZI (ARG) Vs Qualifier
Gaston GIUSSANI (ARG) Vs (WC)Diego PRADO (ARG)
Federico PASKVAN (ARG) Vs Tiago LOPES (BRA) (2)

Zirconek 04-27-2009 10:03 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying & Main Draw
 
Doubles

1st Round

BUJNIEWICZ (ARG) / JARA-LOZANO (ARG) (1) Vs CARRIZO (ARG) / CEPPO (ARG)
KON (ARG) / TUR (ARG) Vs ARGUELLO (ARG) / PICCO (ARG)
LOPES (BRA) / RIBEIRO NETO (BRA) (4) Vs COSTA (BRA) / COSTA (BRA)
DURAN (ARG) / GAICH (ARG) Vs HERAS (ARG) / MARTIRE (ARG)
BONATTO (BRA) / VALVERDE (ARG) Vs CAVALLERO (ARG) / CONOCENTE (ARG)
ALBANO (ARG) / KONFEDERAK (ARG) Vs BAGNIS (ARG) / CRISTIN (ARG) (3)
AGASARKISSIAN (ARG) / PRADO (ARG) Vs PASKVAN (ARG) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)
GOMEZ SAIGOS (ESP) / TIBERTI (ARG) Vs MOLTENI (ARG) / PELLA (ARG) (2)

Zirconek 04-27-2009 10:52 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Qualifying Round

German GAICH (ARG) (1) defeated Joao Victor COSTA (BRA) (14) 6-3 4-6 7-6(4)
Guillermo DURAN (ARG) (2) defeated Charles COSTA (BRA) (9) 7-6(3) 6-2
Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP) (13) defeated Ignacio MARTIRE (ARG) (3) 6-0 5-7 6-3
Ariel BEHAR (URU) (4) defeated Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 6-2 6-1
Patricio HERAS (ARG) (5) defeated Rodrigo ALBANO (ARG) 6-4 6-2
Agustin VELOTTI (ARG) (6) defeated Dario ACOSTA (URU) 7-6(5) 6-1
Leandro SAVELLI (ARG) (12) defeated Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 7-5 6-2
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) (15) defeated Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (8) 6-3 6-7(5) 6-3

Zirconek 04-27-2009 10:52 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Brazilians :awww:

Zirconek 04-27-2009 10:56 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Qualifying & Main Draw
 
Main Draw


1st Round

Alexandre BONATTO (BRA) (1) Vs Facundo BAGNIS (ARG)
Mauricio DORIA-MEDINA (BOL) Vs (Q)Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
(WC)Kevin KONFEDERAK (ARG) d. (JE)José PEREIRA (BRA) 6-7(5) 6-4 6-4
Gonzalo TUR (ARG) (6) Vs (Q)Rodrigo GOMEZ SAIGOS (ESP)

Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) Vs (Q)Leandro SAVELLI (ARG)
Federico CAVALLERO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
(Q)Patricio HERAS (ARG) Vs (Q)Agustin VELOTTI (ARG)
Agustin PICCO (ARG) Vs Guido PELLA (ARG) (7)

Juan-Manuel VALVERDE (ARG) (8) Vs Andres MOLTENI (ARG)
Diego CRISTIN (ARG) Vs (LL)Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG)
(WC)Facundo ARGUELLO (ARG) Vs (Q)German GAICH (ARG)
Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (3) d. Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 7-6(5) 6-4

Alejandro KON (ARG) (5) Vs Marcos CONOCENTE (ARG)
(WC)Guido ANDREOZZI (ARG) Vs (Q)Ariel BEHAR (URU
Gaston GIUSSANI (ARG) Vs (WC)Diego PRADO (ARG)
Tiago LOPES (BRA) (2) d. Federico PASKVAN (ARG) 1-6 6-3 6-4

Zirconek 04-27-2009 10:56 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Tiago :yeah:
Eládio :yeah:
Zé :hug:

nicorejon 04-27-2009 11:13 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Pella(7) defeated Picco 6-2 6-2

nicorejon 04-27-2009 11:16 PM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Fuente del post anterior: El tenis que no vemos

HuaTuo 04-28-2009 04:54 AM

Re: Argentina F3 [April 27 - Arroyito - Clay] Main Draw
 
Agustin VELOTTI:baby:


All times are GMT. The time now is 12:07 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.