MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Winner: Thomas Oger (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=141543)

Zirconek 04-09-2009 02:24 PM

Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Winner: Thomas Oger
 
Turkey F6
Location: Antalya (Belek), turkey
Type: $10K
Surface: hard (outdoor) Deco Turf II



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019775
info: www.ttf.org.tr

Entry List
1 ILHAN, Marsel TUR 215 1
2 GORBAN, Andrei MDA 351 1
3 METENIER, Pierre FRA 404 2
4 PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 432 1
5 VAN DER DUIM, Antal NED 436 P 1
6 OGER, Thomas MON 446 1
7 KLOER, Sascha GER 491 1
8 DEDEN, Kevin GER 511 1
9 DANILOVIC, Daniel MNE 527 1
10 ZOPP, Jurgen EST 528 1
11 BURQUIER, Gregoire FRA 533 1
12 MECIR, Miloslav SVK 545 1
13 CEROVIC, Ivan CRO 558 1
14 SANTOS, Nicolas BRA 569 1
15 PEDERSEN, Martin DEN 570 1
16 KELLNER, Adam HUN 579 1
17 YSERN, Pierrick FRA 581 1
18 BASIC, Mirza BIH 1724= 1 Junior Exempt

Qualifying
1 PETROV, Dmytro UKR 617 1
2 SOUSA, Joao POR 640 1
3 IANNUZZI, Enrico ITA 642 1
4 ILLINGWORTH, Matthew GBR 695 1
5 ROCHETTE, Laurent FRA 700 1
6 MILTON, Joshua GBR 717 1
7 LANGER, Nils GER 731 3
8 EMMRICH, Martin GER 767 1
9 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 768 1
10 BOSSEL, Adrien SUI 778 1
11 COX, Daniel GBR 805 1
12 SCHOOREL, Thomas NED 814 1
13 MARTI, Javier ESP 822 1
14 KUNNAP, Mait EST 824 1
15 NORFELDT, Henrik SWE 829 1
16 AKKOYUN, Haluk TUR 839 1
17 BLOEMKE, Dennis GER 841 1
18 PAZICKY, Michal SVK 853 1
19 EICHENBERGER, Patrick SUI 867 1
20 WARD, Alexander GBR 869 1
21 BJELICA, Ivan SRB 884 1
22 SIGGIA, Ricardo BRA 892 1
23 PAUKKU, Juho FIN 899 1
24 $ AGAFONOV, Aleksandr UKR 915 1
25 WILLIS, Marcus GBR 948 1
26 DUBAIL, Julien BEL 993 2
27 TASSART, Antoine FRA 1003 1
28 $ WAITE, Richard GER 1031 2
29 SMETHURST, Daniel GBR 1074 1
30 ERIKSSON, Markus SWE 1094 1
31 PAVIC, Ante CRO 1156= 1
32 $ MIJIC, Ivo GER 1208= 1
33 WANDERLEY, Gabriel BRA 1258= 1
34 FALCAO, Goncalo POR 1296= 1
35 $ KONIGSFELDT, Christoffer DEN 1312= 1
36 $ THURNER, David GER 1326 1
37 ZORLU, Ergun TUR 1352= 1
38 PAUFFLEY, Neil GBR 1372 1
39 KOLBE, Matthias GER 1428= 1
40 ZLATANOVIC, Arsenije SRB 1428= 1
41 $ MOLLER, Rasmus DEN 1432= 1
42 RAGUZ, Robert CRO 1510=
43 MORERA-BALCELLS, Xavier ESP 1539= 1
44 CRABB, Jaymon AUS 1541 1
45 PEST, Valentino GER 1555= 1
46 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1724= 1
47 BERGH, Christian NOR 1724= 1
48 ERGUDEN, Baris TUR 1724= 1
49 SPONG, Xander NED 1724= 1
50 $ IVANOV, Vladimir EST 1870= 1
------------------------National Ranking
51 MAIGA, Riccardo SUI 38 1
52 CAYLA, Jeremie FRA 220 1
53 DAVIDSON, Patrick USA 273 1
54 KHACHATRYAN, Khachatur ARM 1 1
55 SORIANO-GALLO, Federico ESP 282 1
56 $ GORITZKA, Soren GER 96 1


full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 04-17-2009 08:59 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

Sebastian RIESCHICK (GER) (1) BYE
Xander SPONG (NED) defeated Magnus ALSTERBACK (SWE) 6-4 6-4
David THURNER (GER) defeated Sami BECEREN (TUR) 6-3 6-4
Philippe FRAYSSINOUX (FRA) (16) defeated Richard WAITE (GER) 6-2 2-1 Retired
Joshua MILTON (GBR) (2) BYE
Esat TANIK (TUR) defeated Yury VASCHENKO (RUS) 7-6(4) 1-6 7-6(6)
Marcus WILLIS (GBR) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-0 6-2
Alexander WARD (GBR) (10) defeated Roman SOLDATOV (RUS) 7-6(1) 6-0
Nils LANGER (GER) (3) BYE
Raemon SLUITER (NED) defeated Julien DUBAIL (BEL) 6-4 6-4
Rasmus MOLLER (DEN) defeated Kirill SIRIN (RUS) 6-3 6-0
Dennis BLOEMKE (GER) (9) defeated Davor DEKARIS (GER) 6-2 6-1
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (4) BYE
Marcin DOMASZEWICZ (POL) defeated Nikolai SOLOVIEV (RUS) 3-6 6-2 3-0 Retired
Riccardo MAIGA (SUI) defeated Chris-Simon HENTSCHEL (GER) 6-2 6-1
Juho PAUKKU (FIN) (15) defeated Jaymon CRABB (AUS) 6-2 6-1
Martin EMMRICH (GER) (5) BYE
Barkin YALCINKALE (TUR) defeated Patrick DAVIDSON (USA) 6-3 1-6 7-6(0)
Lukasz GRUSZCZYNSKI (POL) defeated Andrey DERYAGIN (RUS) 7-6(4) 6-4
Ricardo SIGGIA (BRA) (12) defeated Timur CHERNYKH (RUS) 6-2 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (6) BYE
Gabriel WANDERLEY (BRA) defeated Dmitry KALYUZHNY (RUS) 6-3 6-4
Daniel SMETHURST (GBR) defeated Ivo MIJIC (GER) 6-2 6-2
Ivan BJELICA (SRB) (11) defeated Neil PAUFFLEY (GBR) 6-2 7-6(7)
Mait KUNNAP (EST) (7) defeated Vladimir IVANOV (EST) 6-7(3) 7-5 6-2
Markus ERIKSSON (SWE) defeated Valentino PEST (GER) 6-1 7-5
Irakli MARUTIAN (RUS) defeated Igor KHOROSHILOV (RUS) 6-2 4-0 Retired
Aleksandr AGAFONOV (UKR) (14) defeated Sercan SENCAN (TUR) 6-0 6-3
Henrik NORFELDT (SWE) (8) defeated Goncalo FALCAO (POR) 6-0 6-1
Shahin KHALEDAN (IRI) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 6-1 6-4
Robert RAGUZ (CRO) defeated Christoffer KONIGSFELDT (DEN) 6-3 6-3
Thomas SCHOOREL (NED) (13) defeated Ilhan MUTLU (TUR) 6-2 6-4

2nd Round

Sebastian RIESCHICK (GER) (1) defeated Xander SPONG (NED) 6-3 6-2
Philippe FRAYSSINOUX (FRA) (16) defeated David THURNER (GER) 7-5 7-6(6)
Joshua MILTON (GBR) (2) defeated Esat TANIK (TUR) 6-1 6-1
Marcus WILLIS (GBR) defeated Alexander WARD (GBR) (10) 6-4 3-6 6-3
Raemon SLUITER (NED) defeated Nils LANGER (GER) (3) 6-3 6-4
Dennis BLOEMKE (GER) (9) defeated Rasmus MOLLER (DEN) 6-0 6-4
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (4) defeated Marcin DOMASZEWICZ (POL) 6-0 6-1
Juho PAUKKU (FIN) (15) defeated Riccardo MAIGA (SUI) 4-6 6-0 6-2
Martin EMMRICH (GER) (5) defeated Barkin YALCINKALE (TUR) 6-1 6-2
Ricardo SIGGIA (BRA) (12) defeated Lukasz GRUSZCZYNSKI (POL) 6-0 3-0 Retired
Adrien BOSSEL (SUI) (6) defeated Gabriel WANDERLEY (BRA) 6-2 6-4
Ivan BJELICA (SRB) (11) defeated Daniel SMETHURST (GBR) 6-7(5) 6-4 6-4
Mait KUNNAP (EST) (7) defeated Markus ERIKSSON (SWE) 6-4 2-6 6-1
Aleksandr AGAFONOV (UKR) (14) defeated Irakli MARUTIAN (RUS) 6-2 6-0
Henrik NORFELDT (SWE) (8) defeated Shahin KHALEDAN (IRI) 6-0 6-1
Thomas SCHOOREL (NED) (13) defeated Robert RAGUZ (CRO) 6-1 6-2

3rd Round

Sebastian RIESCHICK (GER) (1) defeated Philippe FRAYSSINOUX (FRA) (16) 6-3 6-2
Joshua MILTON (GBR) (2) defeated Marcus WILLIS (GBR) 2-6 7-6(2) 6-0
Dennis BLOEMKE (GER) (9) defeated Raemon SLUITER (NED) 6-1 1-6 6-3
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (4) defeated Juho PAUKKU (FIN) (15) 6-2 6-4
Martin EMMRICH (GER) (5) defeated Ricardo SIGGIA (BRA) (12) 6-3 6-3
Adrien BOSSEL (SUI) (6) defeated Ivan BJELICA (SRB) (11) 3-6 7-6(5) 6-4
Mait KUNNAP (EST) (7) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) (14) 7-5 4-6 6-3
Henrik NORFELDT (SWE) (8) defeated Thomas SCHOOREL (NED) (13) 7-6(9) 0-6 6-2


http://www.atpworldtour.com/tennis/e...009/718/qs.pdf

Zirconek 04-17-2009 09:01 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Qualifying Draw
 
Entry List

OUT: Metenier, Kloer, Santos
Next: Petrov, Sousa, Ianuzzi

Tennis-Chick 04-18-2009 12:28 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Qualifying Draw
 
Good luck Marcus Willis & Neil Pauffley :)

sheva07 04-20-2009 05:39 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Qualifying Draw
 
QR3: Bloemke [9] - Sluiter 6-1, 1-6, 6-3

Raemon!:mad::o:sad:

Marc.Prozac 04-20-2009 06:22 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Qualifying Draw
 
Jesus Raemon :( :mad:

sheva07 04-21-2009 05:13 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
1R:

Sluiter - Emmrich 5-7, 7-6, 7-6 :)
Van der Duim - Rieschick 2-6, 4-6 :o

Zirconek 04-22-2009 11:32 AM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
1st Round

(Q)Adrien BOSSEL (SUI) defeated Andrei GORBAN (MDA) (1) 7-6(0) 6-1
Gregoire BURQUIER (FRA) defeated (WC)Marcel GOODMAN (USA) 6-2 6-1
(Q)Dennis BLOEMKE (GER) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) 6-2 7-6(3)
Kevin DEDEN (GER) (5) defeated Dmytro PETROV (UKR) 7-6(5) 6-1

(Q)Sebastian RIESCHICK (GER) (3) defeated (PR)Antal VAN DER DUIM (NED) 6-2 6-4
(LL)Raemon SLUITER (NED) defeated (Q)Martin EMMRICH (GER) 5-7 7-6(2) 7-6(1)
(WC)Tuna ALTUNA (TUR) defeated (WC)Nuri Ersin TARIM (TUR) 6-0 6-2
Daniel DANILOVIC (MNE) (8) defeated (JE)Mirza BASIC (BIH) 6-3 6-7(6) 6-3

Jurgen ZOPP (EST) (7) defeated Laurent ROCHETTE (FRA) 6-3 6-1
(LL)Ivan BJELICA (SRB) defeated (WC)Adem OZMERAL (TUR) 6-1 6-3
Ivan CEROVIC (CRO) defeated (LL)Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-1 6-7(4) 6-0
Thomas OGER (MON) (4) defeated (Q)Henrik NORFELDT (SWE) 6-3 6-4

Martin PEDERSEN (DEN) defeated Miloslav MECIR (SVK) (6) 1-6 6-2 6-2
(Q)Mait KUNNAP (EST) defeated Joao SOUSA (POR) 6-3 7-6(6)
(Q)Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) defeated Pierrick YSERN (FRA) 6-4 1-4 Retired
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (2) defeated (Q)Joshua MILTON (GBR) 6-3 6-2

2nd Round

(Q)Adrien BOSSEL (SUI) Vs Gregoire BURQUIER (FRA)
(Q)Dennis BLOEMKE (GER) Vs Kevin DEDEN (GER) (5)
(Q)Sebastian RIESCHICK (GER) (3) Vs (LL)Raemon SLUITER (NED)
(WC)Tuna ALTUNA (TUR) Vs Daniel DANILOVIC (MNE) (8)

Jurgen ZOPP (EST) (7) Vs (LL)Ivan BJELICA (SRB)
Ivan CEROVIC (CRO) Vs Thomas OGER (MON) (4)
Martin PEDERSEN (DEN) Vs (Q)Mait KUNNAP (EST)
(Q)Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) Vs Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (2)

Mincheff 04-22-2009 02:55 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
Mirza BASIC wasted JE, how unlucky he was in the draw :(

Rumenov-Payakov :banana:

Zirconek 04-22-2009 09:16 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
Doubles

1st Round

EMMRICH (GER) / PAUKKU (FIN) (1) BYE
BOSSEL (SUI) / FRAYSSINOUX (FRA) defeated CRABB (AUS) / DAVIDSON (USA) 2-6 6-4 [10-8]
AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) (3) BYE
PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) / ROCHETTE (FRA) defeated BECEREN (TUR) / OZMERAL (TUR) 6-4 7-6(0)
DOMASZEWICZ (POL) / GRUSZCZYNSKI (POL) defeated KOVACKA (CZE) / MECIR (SVK) Walkover
DANILOVIC (MNE) / VAN DER DUIM (NED) (4) BYE
GORBAN (MDA) / MILCHENKO (UKR) defeated ALTUNA (TUR) / TARIM (TUR) 6-3 7-5
KUNNAP (EST) / ZOPP (EST) (2) BYE

Quarterfinal

EMMRICH (GER) / PAUKKU (FIN) (1) defeated BOSSEL (SUI) / FRAYSSINOUX (FRA) 6-2 6-0
AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) (3) defeated PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) / ROCHETTE (FRA) 6-3 6-3
DANILOVIC (MNE) / VAN DER DUIM (NED) (4) defeated DOMASZEWICZ (POL) / GRUSZCZYNSKI (POL) 6-2 6-4
KUNNAP (EST) / ZOPP (EST) (2) defeated GORBAN (MDA) / MILCHENKO (UKR) 3-6 6-3 [15-13]

Semifinal

EMMRICH (GER) / PAUKKU (FIN) (1) Vs AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) (3)
DANILOVIC (MNE) / VAN DER DUIM (NED) (4) Vs KUNNAP (EST) / ZOPP (EST) (2)

Zirconek 04-22-2009 09:16 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
2nd Round

Gregoire BURQUIER (FRA) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 6-4 6-3
Kevin DEDEN (GER) (5) defeated Dennis BLOEMKE (GER) 7-5 6-3
Raemon SLUITER (NED) defeated Sebastian RIESCHICK (GER) (3) 6-2 7-5
Daniel DANILOVIC (MNE) (8) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 7-6(11) 3-6 6-2
Jurgen ZOPP (EST) (7) defeated Ivan BJELICA (SRB) 6-4 6-2
Thomas OGER (MON) (4) defeated Ivan CEROVIC (CRO) 3-6 6-4 7-5
Martin PEDERSEN (DEN) defeated Mait KUNNAP (EST) 7-5 7-6(11)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) defeated Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (2) 6-1 2-6 6-4

Zirconek 04-22-2009 09:18 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
Sluiter :yeah:

Zirconek 04-22-2009 09:19 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
Quarterfinal

Gregoire BURQUIER (FRA) Vs Kevin DEDEN (GER) (5)
Raemon SLUITER (NED) Vs Daniel DANILOVIC (MNE) (8)
Jurgen ZOPP (EST) (7) Vs Thomas OGER (MON) (4)
Martin PEDERSEN (DEN) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) Walkover


Georgi :hug:

Marc.Prozac 04-22-2009 11:31 PM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
C'mon Raemon! :o

Snowwy 04-23-2009 02:45 AM

Re: Turkey F6 [April 20 - Antalya - Hard] Main Draw
 
So sad to see Sluiter here :sad:


All times are GMT. The time now is 09:24 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.