MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Winner: Ignacio Coll-Riudavets (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=141542)

Zirconek 04-09-2009 02:20 PM

Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Winner: Ignacio Coll-Riudavets
 
Spain F13
Location: Reus, Catalunya, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019637
website: www.tennismonterols.cat

Entry List
1 SANCHEZ-DE LUNA, Jose-Antonio ESP 345 2
2 TRUJILLO-SOLER, Gabriel ESP 370 1
3 $ KRETSCHMER, Gero GER 436 2
4 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 479 1
5 KNITTEL, Bastian GER 504 3
6 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 519 1
7 KALLIAS, Photos CYP 543 3
8 FERRER-VICTORIA, Cesar ESP 563 1
9 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 576 1
10 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 593 1
11 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 623 1
12 ZAY, Marius GER 629 3
13 $ BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 630 1
14 $ VOLANTE, Matteo ITA 651 2
15 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 657 1
16 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 686 1
17 LUCASSEN, Peter NED 688 2
18 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 710 1

Qualifying
1 ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 716 1
2 $ LIVRAGHI, Mattia ITA 783 1
3 PEREZ, Rodrigo CHI 790 1
4 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 825 1
5 $ PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 832 1
6 RACHIDI, Younes MAR 999= 1
7 DIEZ, Steven ESP 1002 1
8 CUENCA-NAVARRO, Carlos ESP 1035 1
9 SOUSA, Pedro POR 1058 1
10 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 1122 1
11 $ ROMANOWSKI, Artur POL 1154 1
12 GIUSTINO, Lorenzo ITA 1250 1
13 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1334= 1
14 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1336= 1
15 BUJDO, Igor POL 1336= 1
16 CARRENO-BUSTA, Pablo ESP 1364 1
17 RINCON-VAZQUEZ, Abel ESP 1410= 1
18 CLOSA-PUNCERNAU, Guillem ESP 1472 1
19 DORFLER, Matthias GER 1474= 1
20 BLECHA, Jan CZE 1502= 2
21 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1502= 3
22 $ VUKOV, Stefano CRO 1510= 2
23 $ RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 1521= 1
24 MAZON-HERNANDEZ, Rafael ESP 1521= 1
25 VILARDO, Francesco ITA 1644= 4
26 MORENTE-GEMAS, Ignacio ESP 1724= 1
27 $ RAMIARAMANAN, Lofo MAD 1787= 1
28 ONCIU, Andrei-Gratian ROU 1787= 1
29 SANCHEZ-PATINO, Santos ESP 1787= 1
30 $ MARQUES, Frederico POR 1870= 1
31 GINER, Marc ESP 1897 1
-----------------------------National Ranking
32 WINNEWISSER, Daniel GER 208 3
33 RAJU, Kaushik IND 95 1
34 RAJSKI, Maciej POL 72 1
35 PUDICO, Tony FRA 168 1
36 ESPASANDIN, Joss SUI 67 2
37 SWYNGEDOUW, Jeremy BEL 133 1
38 MUSAT, Alexandru-Raul ROU 82 1
39 POLANEC, Jon SLO 64 1
40 MOZER, Mark BLR 22 1
41 $ PESKOV, Anton RUS 101 1
42 ASCIAK, Matthew MLT 1 1
43 YU, Nai-Zheng CHN 65 1
44 LUPIERI, Antonio CRO 131 1
45 PEREL, Allen AUS 232 1
46 BLOMBERG, Simon SWE 294 1
47 HORMIGO-HERRERA, Hector AND 2 1
48 PEISCHLER, Benedikt AUT 305 1
49 FABIK, Adam CZE 357 1
50 $ CUGNETTO, Anthony AUS 250 1
51 SPAAR, Fabian SUI 112 1
52 IEMMA, Riccardo ITA 499 1
53 WERNER, Jean-Marc GER 418 1
54 PEREIRA, Goncalo POR 47 2
55 MUNOZ-ABREU, Jordi ESP 110 1
56 $ FABRE, Thomas FRA 178 1
57 SINGH, Divyanshu IND 108 1
58 CHYLINSKI, Sebastian POL 94 1
59 ALVAREZ, Bruno BEL 196 1
60 KOVALEV, Egor RUS 110 1
61 PEREZ, Dario ARG 111 (ESP) 1
62 SILVA, Luis POR 151 1
63 KUMAR, Jagadeesan IND 129 1
64 SANTOS-FERNANDEZ, Inigo ESP 131 1
65 VALENZUELA-GONZALEZ, Javier ESP 150 1
66 COLLADO-CASTELLS, Guillem ESP 153 1
67 SALA-BORDALLO, Gil ESP 158 1
68 VAZQUEZ, Jose-Rolando MEX 160 (ESP) 1
69 $ GRIMAL-FERRER, Joan-Marc ESP 162 1
70 ROCA BATALLA, Oriol ESP 163 1
71 GIRBAL, Carles ESP 168 1
72 GARCIA-ROMAN, Marc ESP 179 1
73 GARCIA-PARRA, Xavier ESP 185 1
74 CATALA-VELASCO, David ESP 204 1
75 LIZARITURRY, Juan ESP 220 1
76 TORRES, Xavi ESP 231 1
77 LIMA-PEREZ, Jeremias ESP 232 1
78 GIMFERRER, Xavier ESP 244 1
79 MONTANES-ROCA, Francesc ESP 246 1
80 GIRALDI REQUENA, Marcos ESP 251 1
81 ARGENTE ESCAMILLA, Alejandro ESP 255 1
82 BELLOSO AUSIN, Inaki ESP 261 1
83 DJURDJEVIC, Bogdan GER 265 (ESP) 1
84 $ GALLEGO-AROSTEGUI, Andros ESP 265 1
85 ISERN PEREZ, Carles ESP 270 1
86 GUSTEMS TRILLES, Borja ESP 271 1
87 GUERRERO-PANCORBO, Carlos ESP 295 1
88 BATLLE RODRIGUEZ, Cristian ESP 306 1
89 AULINA, Francesc ESP 314 1
90 MARTINEZ MORENO, Jorge ESP 318 1
91 VIVES, Jordi ESP 328 1
92 BARO TOMAS, Josep ESP 330 1
93 VARGAS, Marc ESP 347 1
94 DE LA FUENTE-RAMOS, Sergio ESP 351 1
95 DOLCET, Marc ESP 354 1
96 ORDEIG, Roger ESP 358 1
97 DIOS-ZETTERLIND, Daniel ESP 365 1
98 PEREZ JANE, Roger ESP 367 1
99 $ BANOS-LOPEZ, Fernando ESP 369 1
100 RODRIGUEZ-MAYORALAS, Salvador ESP 370 1
101 CARBONELL AZNAR, Miguel ESP 383 1
102 CODINA SALA, Albert ESP 395 1
103 LOZANO-GALEA, Adria ESP 401 1
104 CLAVERA SORIANO, David ESP 421 1
105 SANTOS ALVAREZ DE MO, Inigo ESP 431 1
106 TUBERT, Ricard ESP 438 1
107 RIBEIRO NAVARRETE, Samuel ESP 442 1
108 $ TUPAYACHI-LLANOS, Jorge ESP 446 1
109 DE JUAN ARRANZ, Max ESP 485 1
110 SOHAL, Balraj GBR 1
111 TENNANT, Richard GBR 2
112 $ DE LA LLERA MORELLA, Juanjo ESP 1
113 RODEIRO, Pablo Ricardo ESP 1
114 REHWALD, Marc GER 1
115 NAGYI, Norbert AUT 1
116 LAZAROV, Konstantin USA 3


full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 04-17-2009 12:39 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (1) BYE
Fabian SPAAR (SUI) defeated Borja GUSTEMS TRILLES (ESP) 7-6(1) 6-0
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Jaroslaw BIENKOWSKI (POL) 6-3 6-3
Ernest ALBERCH (ESP) defeated Balraj SOHAL (GBR) 6-0 6-0
Sebastian CHYLINSKI (POL) defeated Evgeny PROKHORENKO (RUS) 6-1 6-2
Marc VARGAS (ESP) defeated Christian MOHS (GER) 6-2 6-0
Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) defeated Nai-Zheng YU (CHN) 6-2 3-6 6-2
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) (12) 6-2 6-3
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (2) BYE
Dominik BARTELS (GER) defeated Carlos USIN (ESP) 2-6 7-5 6-2
Albert CODINA SALA (ESP) defeated Filippo CALAMAI (ITA) 6-2 6-3
Julio SUAREZ (COL) defeated Ramiro GARCIA (DOM) 6-3 6-4
Allen PEREL (AUS) defeated Benedikt PEISCHLER (AUT) 6-1 6-0
Adam FABIK (CZE) defeated Carlos Alberto ALFEREZ-BOHORQUEZ (ESP) 6-2 6-0
Frederico MARQUES (POR) defeated Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) 6-4 6-7(3) 6-3
Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) (13) defeated Inigo SANTOS ALVAREZ DE MO (ESP) 6-2 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (3) BYE
Marc GINER (ESP) defeated Egor KOVALEV (RUS) 6-2 6-2
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) defeated Max DE JUAN ARRANZ (ESP) 6-2 7-5
Francesco VILARDO (ITA) defeated Bruno ALVAREZ (BEL) 6-2 6-2
Thomas FABRE (FRA) defeated Roger ORDEIG (ESP) 6-1 6-2
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) defeated Alejandro ARGENTE ESCAMILLA (ESP) 6-2 6-0
Javixu GARCIA (ESP) defeated Marc REHWALD (GER) 1-6 7-6(2) 6-0
Jordi VIVES (ESP) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) (15) 5-2 Retired
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) BYE
Matthew ASCIAK (MLT) defeated Andrei-Gratian ONCIU (ROU) 6-4 6-1
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Ricard TUBERT (ESP) 6-4 6-2
Ruben MEDINA-CAMARGO (ESP) defeated Nicolas Daniel OLGUIN (GER) 6-1 6-1
Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) defeated Evgeniy BANKOV (BUL) 6-7(3) 6-1 6-3
Goncalo PEREIRA (POR) defeated Juanjo DE LA LLERA MORELLA (ESP) 6-0 6-1
Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) defeated Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) 6-2 6-3
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) (16) defeated Francesc AULINA (ESP) 6-2 6-3
Adam CHADAJ (POL) (5) BYE
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Carles ISERN PEREZ (ESP) 6-4 6-3
Mark MOZER (BLR) defeated Jagadeesan KUMAR (IND) 6-3 6-3
Ramon GONZALEZ (ESP) defeated Sergi NOGUERAS (ESP) 6-3 6-0
Simon BLOMBERG (SWE) defeated Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) 4-6 6-1 6-3
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) defeated Cristian BATLLE RODRIGUEZ (ESP) 6-3 6-7(6) 7-6(3)
Maciej RAJSKI (POL) defeated David Christopher WHITE (GBR) 6-3 6-3
Dragos Cristian MIRTEA (ROU) (11) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-0 6-2
Pedro SOUSA (POR) (6) BYE
Alexandru-Raul MUSAT (ROU) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 6-4 7-5
Tony PUDICO (FRA) defeated Luis SILVA (POR) 6-2 6-0
Miguel CARBONELL AZNAR (ESP) defeated Max WEDEKAEMPER (GER) 6-3 6-1
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) defeated Charlie GOODE (GBR) 6-2 6-1
Josep BARO TOMAS (ESP) defeated Sergi SANCHEZ-CARRILLO (ESP) 6-4 6-2
Lofo RAMIARAMANAN (MAD) defeated Thomas PROISY (FRA) 6-0 6-3
Lorenzo GIUSTINO (ITA) (9) defeated Daniel WINNEWISSER (GER) 6-1 6-2
Max KRAMMER (AUT) (7) defeated Hector HORMIGO-HERRERA (AND) 6-2 6-3
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Ivan IVANOV (RUS) 6-1 6-0
Inigo SANTOS-FERNANDEZ (ESP) defeated Borja PEREZ GISBERT (ESP) 6-4 6-0
Kaushik RAJU (IND) defeated Marc PUJADO (ESP) 6-2 6-2
Mircea Alexandru DROZAN (ROU) defeated Ayk SARKISIAN (RUS) 6-4 6-0
Bogdan DJURDJEVIC (GER) defeated Jorge MARTINEZ MORENO (ESP) 6-1 6-0
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Marc DOLCET (ESP) 6-2 6-1
Jan BLECHA (CZE) (14) defeated Carles GIRBAL (ESP) 6-4 6-3
Artur ROMANOWSKI (POL) (8) defeated Sergio DE LA FUENTE-RAMOS (ESP) 6-2 6-1
Jean-Marc WERNER (GER) defeated Adria LOZANO-GALEA (ESP) 6-4 6-0
Stefan LUPU (ROU) defeated Inaki BELLOSO AUSIN (ESP) 3-6 6-1 7-5
Adam MAJCHROWICZ (POL) defeated Yuri NEBOLSIN (RUS) 6-2 6-2
Xavier GIMFERRER (ESP) defeated David CLAVERA SORIANO (ESP) 6-4 6-7(1) 6-2
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) defeated Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) 6-1 6-2
Daniel DIOS-ZETTERLIND (ESP) defeated Anthony CUGNETTO (AUS) 6-0 6-3
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (10) defeated Pau SALSENCH-PALLARES (ESP) 6-0 6-0

2nd Round

Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (1) defeated Fabian SPAAR (SUI) 7-5 6-1
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Ernest ALBERCH (ESP) 6-1 6-1
Marc VARGAS (ESP) defeated Sebastian CHYLINSKI (POL) 6-4 4-6 6-4
Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 1-6 7-5 6-2
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (2) defeated Dominik BARTELS (GER) 6-0 6-0
Julio SUAREZ (COL) defeated Albert CODINA SALA (ESP) 7-5 6-3
Adam FABIK (CZE) defeated Allen PEREL (AUS) 6-2 7-6(0)
Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) (13) defeated Frederico MARQUES (POR) 6-2 6-1
Marc GINER (ESP) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (3) 6-2 5-7 6-1
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) defeated Francesco VILARDO (ITA) 6-0 6-4
Thomas FABRE (FRA) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-3 3-6 6-3
Jordi VIVES (ESP) defeated Javixu GARCIA (ESP) 6-0 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) defeated Matthew ASCIAK (MLT) 4-6 6-4 6-2
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Ruben MEDINA-CAMARGO (ESP) 7-5 6-1
Goncalo PEREIRA (POR) defeated Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) 6-2 6-2
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) (16) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-1 6-2
Adam CHADAJ (POL) (5) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 4-6 6-3 6-0
Ramon GONZALEZ (ESP) defeated Mark MOZER (BLR) 6-4 6-4
Simon BLOMBERG (SWE) defeated Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 6-1 6-1
Dragos Cristian MIRTEA (ROU) (11) defeated Maciej RAJSKI (POL) 3-6 6-2 6-2
Pedro SOUSA (POR) (6) defeated Alexandru-Raul MUSAT (ROU) 6-2 6-4
Tony PUDICO (FRA) defeated Miguel CARBONELL AZNAR (ESP) 6-0 6-2
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) defeated Josep BARO TOMAS (ESP) 7-5 6-2
Lorenzo GIUSTINO (ITA) (9) defeated Lofo RAMIARAMANAN (MAD) 6-1 4-6 6-1
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Max KRAMMER (AUT) (7) 6-4 7-6(5)
Inigo SANTOS-FERNANDEZ (ESP) defeated Kaushik RAJU (IND) 6-2 6-3
Bogdan DJURDJEVIC (GER) defeated Mircea Alexandru DROZAN (ROU) 6-0 6-2
Jan BLECHA (CZE) (14) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 6-1 6-4
Jean-Marc WERNER (GER) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) (8) 6-3 6-1
Adam MAJCHROWICZ (POL) defeated Stefan LUPU (ROU) 4-6 7-6(4) 6-2
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) defeated Xavier GIMFERRER (ESP) 6-1 6-1
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (10) defeated Daniel DIOS-ZETTERLIND (ESP) 6-3 4-6 6-2

3rd Round

Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (1) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 6-2 6-2
Marc VARGAS (ESP) defeated Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) 6-1 6-4
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (2) defeated Julio SUAREZ (COL) 6-0 6-0
Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) (13) defeated Adam FABIK (CZE) 7-6(2) 6-3
Marc GINER (ESP) defeated Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 6-2 6-1
Thomas FABRE (FRA) defeated Jordi VIVES (ESP) 6-0 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-4 6-3
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) (16) defeated Goncalo PEREIRA (POR) 6-1 6-1
Adam CHADAJ (POL) (5) defeated Ramon GONZALEZ (ESP) 3-0 Retired
Dragos Cristian MIRTEA (ROU) (11) defeated Simon BLOMBERG (SWE) 2-6 6-3 6-3
Pedro SOUSA (POR) (6) defeated Tony PUDICO (FRA) 6-2 6-3
Lorenzo GIUSTINO (ITA) (9) defeated Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 6-2 7-5
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Inigo SANTOS-FERNANDEZ (ESP) 6-0 6-4
Jan BLECHA (CZE) (14) defeated Bogdan DJURDJEVIC (GER) 6-1 3-6 6-4
Jean-Marc WERNER (GER) defeated Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-2 6-1
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (10) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) 6-4 6-4

4th Round

Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (1) defeated Marc VARGAS (ESP) 6-1 0-6 6-2
Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) (13) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (2) 6-3 7-6(5)
Marc GINER (ESP) defeated Thomas FABRE (FRA) 6-4 6-4
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) (16) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) 6-3 3-6 6-4
Adam CHADAJ (POL) (5) defeated Dragos Cristian MIRTEA (ROU) (11) 6-0 6-0
Pedro SOUSA (POR) (6) defeated Lorenzo GIUSTINO (ITA) (9) 6-4 6-0
Jan BLECHA (CZE) (14) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 2-6 6-2 6-4
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (10) defeated Jean-Marc WERNER (GER) 6-2 6-4



http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019637

Zirconek 04-17-2009 12:41 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Qualifying Draw
 
Entry List

OUT: Zay
IN: Alcorta-Olarra

Zirconek 04-22-2009 11:23 AM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
1st Round

Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) defeated Mattia LIVRAGHI (ITA) 7-5 6-3
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) defeated Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) 6-1 6-1
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 3-2 Retired
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) defeated (WC)Xavi TORRES (ESP) 6-2 6-2

(Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) defeated (Q)Jan BLECHA (CZE) 6-4 6-2
(Q)Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) defeated (Q)Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) 6-4 6-3
(Q)Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated (WC)Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) 6-4 5-7 5-2 Retired
Photos KALLIAS (CYP) (8) defeated (LL)Dragos Cristian MIRTEA (ROU) 6-3 6-2

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Bastian KNITTEL (GER) (5) 6-4 1-0 Retired
(WC)Steven DIEZ (ESP) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-0 6-1
(Q)Marc GINER (ESP) defeated Peter LUCASSEN (NED) 7-5 7-5
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Gero KRETSCHMER (GER) (4) 4-6 7-6(5) 6-4

(Q)Pedro SOUSA (POR) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (6) 3-6 6-3 6-2
(WC)Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 4-6 6-2 6-1
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-4 6-3
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated (Q)Adam CHADAJ (POL) 6-0 6-4

2nd Round

Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) Vs Oscar SABATE-BRETOS (ESP)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7)
(Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) Vs (Q)Pablo CARRENO-BUSTA (ESP)
(Q)Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) Vs Photos KALLIAS (CYP) (8)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs (WC)Steven DIEZ (ESP)
(Q)Marc GINER (ESP) Vs Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP)
(Q)Pedro SOUSA (POR) Vs (WC)Jordi SAMPER-MONTANA (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2)

Zirconek 04-22-2009 09:27 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
2nd Round

Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) Vs Oscar SABATE-BRETOS (ESP)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7)
(Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) d. (Q)Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) 6-4 4-6 7-5
Photos KALLIAS (CYP) (8) d. (Q)Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs (WC)Steven DIEZ (ESP)
(Q)Marc GINER (ESP) Vs Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP)
(Q)Pedro SOUSA (POR) d. (WC)Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-2
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) d. Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-2 6-0

Zirconek 04-22-2009 09:27 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
Doubles

1st Round

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) BYE
GUTIERREZ-FERROL (ESP) / ROMANOWSKI (POL) defeated RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) / VIUDA-HERNANDEZ (ESP) 6-1 6-2
BOJE-ORDONEZ (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated FORNELL-MESTRES (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) 4-6 6-4 [11-9]
FABRE (FRA) / PUDICO (FRA) defeated RAMIARAMANAN (MAD) / WINNEWISSER (GER) 6-2 6-3
MARSE-VIDRI (ESP) / PEREL (AUS) defeated FERRER-VICTORIA (ESP) / SABATE-BRETOS (ESP) 7-6(7) 2-6 [12-10]
CLAR-ROSSELLO (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated CUENCA-NAVARRO (ESP) / GINER (ESP) 6-1 7-5
KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER) defeated MUNOZ-ABREU (ESP) / SALSENCH-PALLARES (ESP) Walkover
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (2) BYE

Quarterfinal

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) defeated GUTIERREZ-FERROL (ESP) / ROMANOWSKI (POL) 4-6 6-1 [10-3]
BOJE-ORDONEZ (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated FABRE (FRA) / PUDICO (FRA) 6-4 6-4
CLAR-ROSSELLO (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / PEREL (AUS) 6-1 4-6 [10-7]
KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (2) 6-4 1-6 [10-5]

Semifinal

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) Vs BOJE-ORDONEZ (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4)
CLAR-ROSSELLO (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) Vs KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER)

Zirconek 04-23-2009 11:15 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
2nd Round

Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) d. Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-4 6-4
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) d. Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) 6-4 6-4
(Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) d. (Q)Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) 6-4 4-6 7-5
Photos KALLIAS (CYP) (8) d. (Q)Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 6-2

(WC)Steven DIEZ (ESP) d. Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-1 3-6 6-2
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) d. (Q)Marc GINER (ESP) 6-2 6-2
(Q)Pedro SOUSA (POR) d. (WC)Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-2
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) d. Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-2 6-0

Zirconek 04-23-2009 11:15 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
Kallias/Knittel :bounce:

Zirconek 04-23-2009 11:16 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
Semifinal

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) 6-4 6-2
KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER) defeated CLAR-ROSSELLO (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) 6-3 6-3

Final

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) Vs KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER)

Zirconek 04-24-2009 07:13 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
Quarterfinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) defeated Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) 6-4 6-4
(Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) defeated Photos KALLIAS (CYP) (8) 7-5 6-7(6) 6-3
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated (WC)Steven DIEZ (ESP) 6-2 6-3
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated (Q)Pedro SOUSA (POR) 6-1 7-6(8)

Semifinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) Vs (Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3)
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) Vs Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2)

Zirconek 04-24-2009 07:13 PM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Main Draw
 
Doubles Final

SANCHEZ-DE LUNA (ESP) / TRUJILLO-SOLER (ESP) (1) defeated KALLIAS (CYP) / KNITTEL (GER) 5-7 7-6(3) [10-4]

Zirconek 04-26-2009 01:53 AM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Final: Coll vs. Sanchez de Luna
 
Semifinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) defeated (Q)Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (3) 6-4 7-5
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-3 6-2

Final

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) Vs Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2)

Zirconek 04-27-2009 09:38 AM

Re: Spain F13 [April 20 - Reus - Clay] Winner: Ignacio Coll-Riudavets
 
Final

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (7) defeated Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) 7-6(6) 7-5


All times are GMT. The time now is 05:53 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.