MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Winner: Frederik Nielsen (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=141541)

Zirconek 04-09-2009 02:14 PM

Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Winner: Frederik Nielsen
 
Korean Republic F3
Location: Changwon, Korean Republic
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019709

Entry List
1 NIELSEN, Frederik DEN 282 1
2 ITO, Tatsuma JPN 300 1
3 SUGITA, Yuichi JPN 340 1
4 $ IWAMI, Tasuku JPN 352 1
5 MOTOMURA, Gouichi JPN 396 1
6 IWABUCHI, Satoshi JPN 419 1
7 GOJOWCZYK, Peter GER 423 1
8 DE BONNEVIE, Philippe FRA 444 1
9 $ KING-TURNER, Daniel NZL 457 1
10 YOO, Daniel KOR 472 1
11 KONDO, Hiroki JPN 493 1
12 TAKEUCHI, Kento JPN 505 1
13 LI, Zhe CHN 525 1
14 $ WALTER, Ludovic FRA 529 1
15 ELESKOVIC, Ervin SWE 534 1
16 $ NAM, Hyun-Woo KOR 537 1
17 AN, Jae-Sung KOR 562 1
18 GOFFIN, David BEL 567 1

Qualifying
1 KWON, Oh-Hee KOR 626 1
2 SUN, Peng CHN 631 1
3 JONES, G.D. NZL 650 1
4 GIGOUNON, Germain BEL 658 1
5 KIM, Young-Jun KOR 674 1
6 KANG, Byung-Kook KOR 681 1
7 KIM, Dylan Seong-Kwan KOR 699 1
8 LIM, Yong-Kyu KOR 702 1
9 KIM, Hyun-Joon KOR 744 1
10 KANG, Sung-Kyun KOR 784 1
11 $ REIX, Clement FRA 793 1
12 WACHIRAMANOWONG, Kittiphong THA 811 1
13 DANIELL, Marcus NZL 818 1
14 VANDENBULCKE, Yannick BEL 870 2
15 BAI, Yan CHN 871 1
16 CHEN, Sa CHN 971 1
17 PARK, Seung-Kyu KOR 1009= 1
18 CHO, Min-Hyoek KOR 1056= 1
19 CHO, Soong-Jae KOR 1059 1
20 KIM, Woo-Ram KOR 1148= 1
21 WANG, Yu Jr. CHN 1172= 1
22 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 1189 3
23 LEE, Seung-Hoon KOR 1199= 1
24 LEE, Seung-Jae KOR 1237 1
25 KIM, Sun-Yong KOR 1240= 1
26 MATSUO, Yuki JPN 1302= 1
27 $ SATO, Bumpei JPN 1310= 1
28 $ CHEN, I-Ta TPE 1317 2
29 CHUNG, Seong-Yoon KOR 1327= 1
30 MOON, Ju-Hae KOR 1456= 1
31 LIM, Hyun-Soo KOR 1474= 1
32 SATO, Hiroyasu JPN 1474= 1
33 KIM, Sang-Gyun KOR 1644= 1
34 FUKUDA, Katsushi JPN 1840= 1
35 $ CHAMBAZ, Gregory SUI 1840= 1
----------------------National Ranking
36 LIM, Ji-Sup KOR 24 1
37 FARBMAN, Ethan HKG 19 1
38 WITMEUR, Alec BEL 172 2
39 KIURU, Jesse FIN 10 1
40 $ KINARD, Travis USA 293 1
41 OJALA, Tuomo FIN 12 1
42 JIANG, Chuan CHN 45 1
43 FUJII, Shinta JPN 74 1
44 $ CHOI, Jae-Won KOR 26 1
45 AKABA, Takero JPN 77 1
46 OH, Seung-Hoon KOR 28 1
47 $ SUZUKI, Ko JPN 156 1
48 KOIWA, Tatsuji JPN 171 2
49 KIM, A-Ram KOR 35 1
50 JEON, Tae-Hyun KOR 37 1
51 OH, Dae-Soung KOR 42 1
52 YOON, Daniel KOR 46 1
53 LIM, Kyoung Sik KOR 47 1
54 $ LEE, Seung-Joo KOR 49 1

full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 04-17-2009 01:13 PM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

Hsin-Han LEE (TPE) (1) defeated I-Ta CHEN (TPE) 7-5 6-2
Ladislav CHRAMOSTA (CZE) defeated Sung-Keun JEONG (KOR) 6-2 7-5
Hyun-Soo LIM (KOR) defeated Su-Guang CHOI (KOR) 6-2 7-5
Soong-Jae CHO (KOR) (14) defeated Hwan-Yong CHOI (KOR) 7-5 5-7 6-1
Young-Jun KIM (KOR) (2) defeated Min-Woo KIM (KOR) 6-0 6-2
Jeong Woo CHOI (KOR) defeated Chung Hyo WOO (KOR) 6-4 2-6 6-2
Bumpei SATO (JPN) defeated Ethan FARBMAN (HKG) 6-3 6-2
Min-Hyoek CHO (KOR) (13) defeated Hyun-Joon SUK (KOR) 7-5 7-5
Byung-Kook KANG (KOR) (3) defeated Sang-Gyun KIM (KOR) 6-1 6-1
Chuan JIANG (CHN) defeated Jesse KIURU (FIN) 6-3 7-6(5)
Seung-Jae LEE (KOR) defeated Austin KAROSI (USA) 6-4 3-6 6-2
Sa CHEN (CHN) (11) defeated Man-Hyo LEE (KOR) 6-1 6-7(4) 6-3
Ji-Sup LIM (KOR) defeated Hyun-Joon KIM (KOR) (4) 7-5 7-6(3)
Dae-Soung OH (KOR) defeated Takero AKABA (JPN) 1-6 6-1 6-1
Daniel CHO (KOR) defeated Minu LEE (KOR) 7-5 6-4
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Seung-Kyu PARK (KOR) (12) 6-2 6-2
Sung-Kyun KANG (KOR) (5) defeated Kyoung-Hoon PARK (KOR) 6-3 3-6 6-3
Tae-Hyun JEON (KOR) defeated Dong-Wook KIM (KOR) 6-3 6-3
Alec WITMEUR (BEL) defeated Seung-Hoon OH (KOR) 6-3 0-6 6-2
Seung-Hoon LEE (KOR) (16) defeated A-Ram KIM (KOR) 6-4 6-0
Clement REIX (FRA) (6) defeated Wan-Yong PARK (KOR) 7-5 6-2
Jae-Young HAN (KOR) defeated Tuomo OJALA (FIN) 2-6 7-5 7-5
Sang-Woo NOH (KOR) defeated Kwang-Il PARK (KOR) 7-6(5) 5-7 6-2
Yu Jr. WANG (CHN) (15) defeated Hyun-Ho LEE (KOR) 6-1 6-1
Marcus DANIELL (NZL) (7) defeated Kyoung Sik LIM (KOR) 6-1 6-0
Young-Deok CHO (KOR) defeated Bang-Ho SONG (KOR) 6-3 6-4
Dae-Young KIM (KOR) defeated Yang Gu KANG (KOR) 6-4 6-4
Yannick VANDENBULCKE (BEL) (9) defeated Joo-Hyo PARK (KOR) 6-1 6-1
Kittiphong WACHIRAMANOWONG (THA) (8) defeated Tatsuji KOIWA (JPN) 6-0 6-0
Seong-Hee AHN (KOR) defeated Seung-Joo LEE (KOR) 7-6(3) 7-5
Jung-Hyo LEE (KOR) defeated Daniel YOON (KOR) 6-3 6-4
Yan BAI (CHN) (10) defeated Seungri CHOI (KOR) 6-1 6-0

2nd Round

Hsin-Han LEE (TPE) (1) defeated Ladislav CHRAMOSTA (CZE) 6-3 7-5
Hyun-Soo LIM (KOR) defeated Soong-Jae CHO (KOR) (14) 6-3 6-2
Young-Jun KIM (KOR) (2) defeated Jeong Woo CHOI (KOR) 6-1 6-2
Min-Hyoek CHO (KOR) (13) defeated Bumpei SATO (JPN) 6-1 6-4
Byung-Kook KANG (KOR) (3) defeated Chuan JIANG (CHN) 6-1 6-2
Seung-Jae LEE (KOR) defeated Sa CHEN (CHN) (11) 6-2 6-4
Ji-Sup LIM (KOR) defeated Dae-Soung OH (KOR) 6-0 6-2
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Daniel CHO (KOR) 3-6 6-2 7-5
Sung-Kyun KANG (KOR) (5) defeated Tae-Hyun JEON (KOR) 6-1 6-1
Seung-Hoon LEE (KOR) (16) defeated Alec WITMEUR (BEL) 6-2 7-5
Clement REIX (FRA) (6) defeated Jae-Young HAN (KOR) 6-1 6-1
Yu Jr. WANG (CHN) (15) defeated Sang-Woo NOH (KOR) 4-6 6-2 6-4
Marcus DANIELL (NZL) (7) defeated Young-Deok CHO (KOR) 6-1 6-4
Yannick VANDENBULCKE (BEL) (9) defeated Dae-Young KIM (KOR) 6-1 6-1
Kittiphong WACHIRAMANOWONG (THA) (8) defeated Seong-Hee AHN (KOR) 6-2 6-4
Yan BAI (CHN) (10) defeated Jung-Hyo LEE (KOR) 6-1 6-2

3rd Round

Hsin-Han LEE (TPE) (1) defeated Hyun-Soo LIM (KOR) 6-1 6-1
Young-Jun KIM (KOR) (2) defeated Min-Hyoek CHO (KOR) (13) 6-4 6-3
Byung-Kook KANG (KOR) (3) defeated Seung-Jae LEE (KOR) 6-3 6-0
Ji-Sup LIM (KOR) defeated Ju-Hae MOON (KOR) 7-6(5) 6-2
Sung-Kyun KANG (KOR) (5) defeated Seung-Hoon LEE (KOR) (16) 2-1 Retired
Clement REIX (FRA) (6) defeated Yu Jr. WANG (CHN) (15) 7-6(6) 3-6 6-1
Yannick VANDENBULCKE (BEL) (9) defeated Marcus DANIELL (NZL) (7) 6-2 6-0
Yan BAI (CHN) (10) defeated Kittiphong WACHIRAMANOWONG (THA) (8) 6-1 3-6 6-2


http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019709

Zirconek 04-17-2009 01:15 PM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Qualifying Draw
 
Entry List

OUT: De Bonnevie, L. Walter
IN: Kwon, Sun

Zirconek 04-22-2009 11:18 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
1st Round

Frederik NIELSEN (DEN) (1) defeated (Q)Hsin-Han LEE (TPE) 6-4 6-2
(Q)Yan BAI (CHN) defeated Hiroki KONDO (JPN) 6-2 6-2
Kento TAKEUCHI (JPN) defeated (WC)Yoo-Soo KIM (KOR) 6-3 6-4
Gouichi MOTOMURA (JPN) (6) defeated (WC)Jong-Guk HO (KOR) 6-2 6-1

Tasuku IWAMI (JPN) (4) defeated Yannick (Q)VANDENBULCKE (BEL) 4-6 6-3 6-1
(WC)Yong-Kyu LIM (KOR) defeated (WC)Jae-Won CHOI (KOR) 6-2 7-5
Peng SUN (CHN) defeated Byung-Kook KANG (KOR) 6-2 2-6 6-0
Peter GOJOWCZYK (GER) (8) defeated Jae-Sung AN (KOR) 6-2 6-0

Daniel KING-TURNER (NZL) (7) defeated David GOFFIN (BEL) 6-4 6-4
(Q)Sung-Kyun KANG (KOR) defeated Zhe LI (CHN) 7-5 6-0
(Q)Clement REIX (FRA) defeated Ervin ELESKOVIC (SWE) 6-2 2-6 6-1
Yuichi SUGITA (JPN) (3) defeated (Q)Ji-Sup LIM (KOR) 6-4 6-2

Daniel YOO (KOR) defeated Satoshi IWABUCHI (JPN) (5) 4-6 6-3 6-4
(Q)Young-Jun KIM (KOR) defeated G.D. JONES (NZL) 6-0 6-4
Hyun-Woo NAM (KOR) defeated Oh-Hee KWON (KOR) 6-3 6-0
Tatsuma ITO (JPN) (2) defeated Germain GIGOUNON (BEL) 4-1 Retired

2nd Round

Frederik NIELSEN (DEN) (1) Vs (Q)Yan BAI (CHN)
Kento TAKEUCHI (JPN) Vs Gouichi MOTOMURA (JPN) (6)
Tasuku IWAMI (JPN) (4) Vs (WC)Yong-Kyu LIM (KOR)
Peng SUN (CHN) Vs Peter GOJOWCZYK (GER) (8)
Daniel KING-TURNER (NZL) (7) Vs (Q)Sung-Kyun KANG (KOR)
(Q)Clement REIX (FRA) Vs Yuichi SUGITA (JPN) (3)
Daniel YOO (KOR) Vs (Q)Young-Jun KIM (KOR)
Hyun-Woo NAM (KOR) Vs Tatsuma ITO (JPN) (2)

Zirconek 04-23-2009 11:47 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
2nd Round

Frederik NIELSEN (DEN) (1) defeated (Q)Yan BAI (CHN) 6-4 7-6(3)
Gouichi MOTOMURA (JPN) (6) defeated Kento TAKEUCHI (JPN) 6-3 6-0
(WC)Yong-Kyu LIM (KOR) defeated Tasuku IWAMI (JPN) (4) 6-1 6-3
Peng SUN (CHN) defeated Peter GOJOWCZYK (GER) (8) 6-3 3-6 7-5
Daniel KING-TURNER (NZL) (7) defeated (Q)Sung-Kyun KANG (KOR) 6-2 2-6 7-5
Yuichi SUGITA (JPN) (3) defeated (Q)Clement REIX (FRA) 7-5 6-2
(Q)Young-Jun KIM (KOR) defeated Daniel YOO (KOR) 7-6(5) 4-6 6-3
Tatsuma ITO (JPN) (2) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) 6-3 6-1

Quarterfinal

Frederik NIELSEN (DEN) (1) Vs Gouichi MOTOMURA (JPN) (6)
(WC)Yong-Kyu LIM (KOR) Vs Peng SUN (CHN)
Daniel KING-TURNER (NZL) (7) Vs Yuichi SUGITA (JPN) (3)
(Q)Young-Jun KIM (KOR) Vs Tatsuma ITO (JPN) (2)

Zirconek 04-23-2009 11:47 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Doubles

1st Round

JONES (NZL) / KING-TURNER (NZL) (1) defeated AN (KOR) / NAM (KOR) 7-5 6-7(4) [10-4]
GOJOWCZYK (GER) / MOON (KOR) defeated KIM (KOR) / KIM (KOR) 6-4 5-7 [10-4]
LI (CHN) / WANG (CHN) (4) defeated SUGITA (JPN) / YOO (KOR) 7-6(9) 7-5
BAI (CHN) / SUN (CHN) defeated KANG (KOR) / KWON (KOR) 7-6(4) 6-2
DANIELL (NZL) / WACHIRAMANOWONG (THA) defeated GIGOUNON (BEL) / GOFFIN (BEL) 6-2 7-6(4)
IWAMI (JPN) / KONDO (JPN) (3) defeated KANG (KOR) / KIM (KOR) 6-3 6-1
REIX (FRA) / VANDENBULCKE (BEL) defeated HAN (KOR) / HO (KOR) 6-3 6-4
ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2) defeated KIM (KOR) / LIM (KOR) 6-2 7-5

Quarterfinal

GOJOWCZYK (GER) / MOON (KOR) defeated JONES (NZL) / KING-TURNER (NZL) (1) 6-1 4-6 [13-11]
LI (CHN) / WANG (CHN) (4) defeated BAI (CHN) / SUN (CHN) 6-3 7-6(7)
IWAMI (JPN) / KONDO (JPN) (3) defeated DANIELL (NZL) / WACHIRAMANOWONG (THA) 7-6(5) 7-5
ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2) defeated REIX (FRA) / VANDENBULCKE (BEL) 6-4 6-2

Semifinal

GOJOWCZYK (GER) / MOON (KOR) Vs LI (CHN) / WANG (CHN) (4)
ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2) defeated IWAMI (JPN) / KONDO (JPN) (3) 3-6 6-4 [10-7]

Zirconek 04-23-2009 11:47 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Gojo lost in singles :(

Zirconek 04-24-2009 12:44 PM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Doubles

Semifinal

LI (CHN) / WANG (CHN) (4) defeated GOJOWCZYK (GER) / MOON (KOR) 6-2 7-6(6)
ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2) defeated IWAMI (JPN) / KONDO (JPN) (3) 3-6 6-4 [10-7]

Final

LI (CHN) / WANG (CHN) (4) Vs ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2)

Zirconek 04-24-2009 12:45 PM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Quarterfinal

Frederik NIELSEN (DEN) (1) defeated Gouichi MOTOMURA (JPN) (6) 4-6 6-4 7-5
Peng SUN (CHN) defeated (WC)Yong-Kyu LIM (KOR) 6-4 6-2
Yuichi SUGITA (JPN) (3) defeated Daniel KING-TURNER (NZL) (7) 6-2 5-7 6-4
(Q)Young-Jun KIM (KOR) defeated Tatsuma ITO (JPN) (2) 6-3 6-4

Semifinal

Frederik NIELSEN (DEN) (1) Vs Peng SUN (CHN)
Yuichi SUGITA (JPN) (3) Vs (Q)Young-Jun KIM (KOR)

dansktennis.dk 04-25-2009 07:06 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Frederik NIELSEN (DEN) (1) Vs Peng SUN (CHN) 2-6 6-2 6-3

Zirconek 04-26-2009 01:48 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Nielsen plays qualifier Young-Jun Kim in the final, who smashed Sugita 6-0 6-1 .

Nielsen defeated Kim in Korea F1 two weeks ago, in second round, 7-5 6-2.

Zirconek 04-26-2009 01:49 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Main Draw
 
Doubles Final

LI (CHN) / WANG (CHN) (4) defeated ELESKOVIC (SWE) / NIELSEN (DEN) (2) 6-2 6-3

Zirconek 04-27-2009 09:36 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Winner: Frederik Nielsen
 
Final

Frederik NIELSEN (DEN) (1) defeated (Q)Young-Jun KIM (KOR) 3-6 6-3 6-4

Zirconek 04-27-2009 09:37 AM

Re: Korean Republic F3 [April 20 - Changwon - Hard] Winner: Frederik Nielsen
 
Nielsen :yeah: I have Danish ancestors :)

Great week by Kim and good fight in the final :yeah:


All times are GMT. The time now is 05:37 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.