MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures Seasons Archives (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=2850)
-   -   Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Winner: Marsel Ilhan (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=140483)

Zirconek 03-24-2009 02:02 PM

Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Winner: Marsel Ilhan
 
Turkey F4 - Shine Cup Belek 2009
Location: Antalya - Belek-, Turkey
Type: $10K
Surface: hard (outdoor) Deco Turf II



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019773
info: www.ttf.org.tr

Entry List
1 ILHAN, Marsel TUR 223 1
2 VANNI, Luca ITA 350 4
3 RODRIGUES, Mathieu FRA 377 1
4 TORRESI, Federico ITA 383 3
5 METENIER, Pierre FRA 404 2
6 PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 432 1
7 EVANS, Daniel GBR 451 1
8 RIESCHICK, Sebastian GER 460 1
9 OGER, Thomas MON 473 1
10 CEROVIC, Ivan CRO 481 2
11 $ LUNCANU, Petru-Alexandru ROU 483 1
12 INOYATOV, Murad UZB 497 1
13 $ DEDEN, Kevin GER 518 1
14 DANILOVIC, Daniel MNE 537 1
15 SANON, Valentin CIV 549 1
16 PEDERSEN, Martin DEN 552 1
17 MECIR, Miloslav SVK 556 1
18 SETKIC, Aldin BIH 565 1

Qualifying
1 SANTOS, Nicolas BRA 570 1
2 TABARA, Michal CZE 571 1
3 YSERN, Pierrick FRA 582 1
4 BURQUIER, Gregoire FRA 594 1
5 ZOPP, Jurgen EST 602 1
6 SOUSA, Joao POR 622 1
7 $ PETROV, Dmytro UKR 627 1
8 VOLANTE, Matteo ITA 657 4
9 IANNUZZI, Enrico ITA 661 1
10 TOSIC, Goran MNE 687 2
11 ILLINGWORTH, Matthew GBR 698 1
12 ROCHETTE, Laurent FRA 702 1
13 MILTON, Joshua GBR 719 1
14 COCO, Rudy FRA 767 1
15 EMMRICH, Martin GER 773 1
16 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 781 1
17 PEREZ, Rodrigo CHI 793 2
18 BOSSEL, Adrien SUI 795 1
19 COX, Daniel GBR 814 1
20 $ KLEIN, Tobias GER 821 1
21 NORFELDT, Henrik SWE 830 1
22 EICHENBERGER, Patrick SUI 867 1
23 LANGER, Nils GER 871 3
24 PAUKKU, Juho FIN 874 1
25 RICE, David GBR 876 1
26 WARD, Alexander GBR 892 1
27 TASSART, Antoine FRA 895 1
28 SIGGIA, Ricardo BRA 896 1
29 BJELICA, Ivan SRB 907 1
30 $ AGAFONOV, Aleksandr UKR 918 1
31 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 919 2
32 $ FRAYSSINOUX, Philippe FRA 933 1
33 PAVAL, Costin ROU 942 1
34 WILLIS, Marcus GBR 951 1
35 PICCARI, Alessandro ITA 958 2
36 BOTTI, Kevin FRA 970 1
37 DUBAIL, Julien BEL 996 1
38 $ FALGHERI, Andrea ITA 1002 1
39 CIUMAC, Andrei MDA 1032 2
40 SOFYAN, Harutyun ARM 1057 1
41 SMETHURST, Daniel GBR 1076 1
42 ERIKSSON, Markus SWE 1099 1
43 TUDOREANU, Roman MDA 1106 1
44 BAINS, Maniel GBR 1118 1
45 PAVIC, Ante CRO 1165= 1
46 BEJTULAHI, Denis SRB 1178= 1
47 $ FARRON-MAHON, Tristan IRL 1181 2
48 KING, Barry IRL 1207= 2
49 $ MIJIC, Ivo GER 1214= 2
50 BREZAC, Charles-Antoine FRA 1217 1
51 BARAN, Andre BRA 1254= 1
52 SEKULIC, Milos SWE 1259= 1
53 WANDERLEY, Gabriel BRA 1264= 1
54 PIROZZI, Giacomo ITA 1267 2
55 ORTIZ, Juan Pablo ARG 1278 3
56 $ VAN TERHEIJDEN, Tim NED 1280 1

full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Meesbob 04-04-2009 09:36 AM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Entry List
 
Raemon Sluiter should play here, does someone know why he is not in the QD??

Marc.Prozac 04-04-2009 09:48 AM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Entry List
 
Becuase the rankings are updating monday? And then he has an ATP-rank and he can come in, cuz this qualies doesnt have unseeded players?
I dont know, i was hoping that Raemon was playing :(

Meesbob 04-04-2009 09:53 AM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Entry List
 
could be, no wc or se for him, so maybe he have to wait for next week... too bad!

MOhero 04-07-2009 11:54 AM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Entry List
 
:wavey:Sretno, Aldin ŠETKIĆ (BiH) :cool:

Zirconek 04-08-2009 07:27 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

Jurgen ZOPP (EST) (1) defeated Shahin KHALEDAN (IRI) 6-1 6-1
Markus ERIKSSON (SWE) defeated Adem OZMERAL (TUR) 6-0 6-0
Matthias KOLBE (GER) defeated Radim URBANEK (CZE) 5-7 6-1 6-1
Daniel COX (GBR) (14) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 6-4 7-5
Dmytro PETROV (UKR) (2) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-4 7-5
Alexander WARD (GBR) defeated Ergun ZORLU (TUR) 6-3 6-1
Philippe FRAYSSINOUX (FRA) defeated Julien DUBAIL (BEL) 6-4 6-4
Adrien BOSSEL (SUI) (12) defeated Omid SOURI (IRI) 6-1 6-0
Joao SOUSA (POR) (3) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 6-0 6-1
Neil PAUFFLEY (GBR) defeated Robert RAGUZ (CRO) 6-4 6-4
Jaymon CRABB (AUS) defeated Ivo MIJIC (GER) 6-3 6-4
Henrik NORFELDT (SWE) (15) defeated Gabriel WANDERLEY (BRA) 6-4 6-1
Xander SPONG (NED) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) (4) 6-4 7-6(4)
Manuel CAVACO (POR) defeated Dragomir CULJAT (CRO) 6-0 5-7 6-2
Ante PAVIC (CRO) defeated Rouzbeh KAMRAN (IRI) 6-2 6-2
Costin PAVAL (ROU) defeated Rodrigo PEREZ (CHI) (13) 6-1 6-1
Matthew ILLINGWORTH (GBR) (5) defeated Erkin ALIYEV (AZE) 6-1 6-3
Goncalo FALCAO (POR) defeated Ricardo SIGGIA (BRA) 6-1 1-6 7-5
Aleksandr AGAFONOV (UKR) defeated Barkin YALCINKALE (TUR) 6-1 6-1
Patrick EICHENBERGER (SUI) (16) defeated Roman TUDOREANU (MDA) 7-6(7) 6-2
Laurent ROCHETTE (FRA) (6) defeated Andre BARAN (BRA) 6-4 6-4
Dominic METZGER (GER) defeated Nuri Ersin TARIM (TUR) 6-1 6-0
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) defeated Antoine TASSART (FRA) 7-6(5) 6-4
Martin EMMRICH (GER) (10) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 6-2 2-6 6-2
Joshua MILTON (GBR) (7) defeated Serkan-Akin DILEK (TUR) 6-1 6-1
Riccardo MAIGA (SUI) defeated Nikolai SOLOVIEV (RUS) 6-3 6-1
Daniel SMETHURST (GBR) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-4 7-6(5)
Juho PAUKKU (FIN) defeated Rudy COCO (FRA) (9) 6-4 4-6 6-3
Nils LANGER (GER) (8) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-4 6-4
Ilhan MUTLU (TUR) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 7-5 6-3
Marcus WILLIS (GBR) defeated Ivan BJELICA (SRB) 2-6 7-6(8) 7-5
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (11) defeated Sami BECEREN (TUR) 6-3 6-3

2nd Round

Markus ERIKSSON (SWE) defeated Jurgen ZOPP (EST) (1) 6-1 6-3
Daniel COX (GBR) (14) defeated Matthias KOLBE (GER) 7-6(4) 1-6 6-3
Dmytro PETROV (UKR) (2) defeated Alexander WARD (GBR) 6-3 6-1
Adrien BOSSEL (SUI) (12) defeated Philippe FRAYSSINOUX (FRA) 7-6(4) 6-7(5) 6-4
Joao SOUSA (POR) (3) defeated Neil PAUFFLEY (GBR) 6-1 6-4
Henrik NORFELDT (SWE) (15) defeated Jaymon CRABB (AUS) 6-2 6-4
Xander SPONG (NED) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-1 6-3
Costin PAVAL (ROU) defeated Ante PAVIC (CRO) 5-7 7-6(4) 7-6(0)
Matthew ILLINGWORTH (GBR) (5) defeated Goncalo FALCAO (POR) 6-3 7-5
Patrick EICHENBERGER (SUI) (16) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 2-6 6-3 6-2
Laurent ROCHETTE (FRA) (6) defeated Dominic METZGER (GER) 6-2 4-6 6-3
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) defeated Martin EMMRICH (GER) (10) 6-4 7-6(4)
Joshua MILTON (GBR) (7) defeated Riccardo MAIGA (SUI) 6-2 6-4
Juho PAUKKU (FIN) defeated Daniel SMETHURST (GBR) 6-1 3-6 6-3
Nils LANGER (GER) (8) defeated Ilhan MUTLU (TUR) 6-1 6-0
Marcus WILLIS (GBR) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (11) 6-2 3-6 6-1

3rd Round

Daniel COX (GBR) (14) defeated Markus ERIKSSON (SWE) 6-1 6-4
Dmytro PETROV (UKR) (2) defeated Adrien BOSSEL (SUI) (12) 6-4 7-5
Joao SOUSA (POR) (3) defeated Henrik NORFELDT (SWE) (15) 4-6 6-2 6-2
Costin PAVAL (ROU) defeated Xander SPONG (NED) 6-3 6-4
Patrick EICHENBERGER (SUI) (16) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) (5) 6-2 3-6 6-2
Laurent ROCHETTE (FRA) (6) defeated Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 5-7 6-3 6-4
Juho PAUKKU (FIN) defeated Joshua MILTON (GBR) (7) 6-4 6-1
Marcus WILLIS (GBR) defeated Nils LANGER (GER) (8) 6-4 6-1

Zirconek 04-08-2009 07:28 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Doubles

1st Round

CEROVIC (CRO) / DANILOVIC (MNE) (1) Vs PEREZ (CHI) / PODLIPNIK-CASTILLO (CHI)
RODRIGUES (FRA) / TASSART (FRA) Vs RUMENOV PAYAKOV (ESP) / SOUSA (POR)
DEDEN (GER) / EMMRICH (GER) (4) Vs AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR)
BECEREN (TUR) / ERGUDEN (TUR) defeated KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) 6-4 6-2
METENIER (FRA) / SANON (CIV) Vs LUNCANU (ROU) / PAUKKU (FIN)
BJELICA (SRB) / SETKIC (BIH) Vs OGER (MON) / YSERN (FRA) (3)
BURQUIER (FRA) / COCO (FRA) Vs MECIR (SVK) / ZOPP (EST)
EVANS (GBR) / MILTON (GBR) Vs PEDERSEN (DEN) / RIESCHICK (GER) (2)

Zirconek 04-08-2009 07:28 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
1st Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Pierrick YSERN (FRA) 3-6 7-5 7-5
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 6-4 6-4
Ivan CEROVIC (CRO) defeated Nicolas SANTOS (BRA) 6-1 6-4
Thomas OGER (MON) (6) defeated Kevin DEDEN (GER) 6-3 7-6(1)
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (4) defeated Valentin SANON (CIV) 2-6 7-6(5) 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) defeated Aldin SETKIC (BIH) 7-6(4) 7-6(5)
Baris ERGUDEN (TUR) defeated Daniel DANILOVIC (MNE) 6-3 6-4
Marcus WILLIS (GBR) defeated Sebastian RIESCHICK (GER) (7) 7-6(2) 6-4
Daniel EVANS (GBR) (5) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 7-6(3) 7-5
Murad INOYATOV (UZB) defeated Miloslav MECIR (SVK) 6-4 6-3
Daniel COX (GBR) defeated Costin PAVAL (ROU) 5-7 6-1 3-1 Retired
Pierre METENIER (FRA) (3) defeated Patrick EICHENBERGER (SUI) 6-4 7-6(4)
Joao SOUSA (POR) defeated Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) (8) 6-1 7-5
Martin PEDERSEN (DEN) defeated Juho PAUKKU (FIN) 6-4 6-4
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Laurynas GRIGELIS (LTU) 6-3 3-6 6-0
Mathieu RODRIGUES (FRA) (2) defeated Dmytro PETROV (UKR) 6-1 6-1

2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Haluk AKKOYUN (TUR)
Ivan CEROVIC (CRO) Vs Thomas OGER (MON) (6)
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (4) Vs Gregoire BURQUIER (FRA)
Baris ERGUDEN (TUR) Vs Marcus WILLIS (GBR)
Daniel EVANS (GBR) (5) Vs Murad INOYATOV (UZB)
Daniel COX (GBR) Vs Pierre METENIER (FRA) (3)
Joao SOUSA (POR) Vs Martin PEDERSEN (DEN)
Laurent ROCHETTE (FRA) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (2)

alex03maccy 04-08-2009 09:42 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
well done all 3 brits. want a win from you dan e!

alex03maccy 04-09-2009 01:43 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Evans out with twisted ankle.
Cox def. Metenier

Zirconek 04-10-2009 05:46 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Doubles

1st Round

PEREZ (CHI) / PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) defeated CEROVIC (CRO) / DANILOVIC (MNE) (1) 6-3 4-6 [10-4]
AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) defeated RODRIGUES (FRA) / TASSART (FRA) 6-4 6-0
DEDEN (GER) / EMMRICH (GER) (4) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-1 6-4
BECEREN (TUR) / ERGUDEN (TUR) defeated KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) 6-4 6-2
METENIER (FRA) / SANON (CIV) defeated LUNCANU (ROU) / PAUKKU (FIN) 6-2 7-6(2)
OGER (MON) / YSERN (FRA) (3) defeated BJELICA (SRB) / SETKIC (BIH) 6-2 6-2
BURQUIER (FRA) / COCO (FRA) defeated MECIR (SVK) / ZOPP (EST) 7-6(4) 6-2
SPONG (NED) / VAN DER DUIM (NED) defeated PEDERSEN (DEN) / RIESCHICK (GER) (2) 6-2 7-5

Quarterfinal

PEREZ (CHI) / PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) Vs AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR)
DEDEN (GER) / EMMRICH (GER) (4) Vs BECEREN (TUR) / ERGUDEN (TUR)
METENIER (FRA) / SANON (CIV) Vs OGER (MON) / YSERN (FRA) (3)
BURQUIER (FRA) / COCO (FRA) Vs SPONG (NED) / VAN DER DUIM (NED)

Zirconek 04-10-2009 05:46 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
2nd Round

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-1 6-3
Ivan CEROVIC (CRO) defeated Thomas OGER (MON) (6) 7-6(5) 7-5
Gregoire BURQUIER (FRA) defeated Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) (4) 7-5 6-1
Marcus WILLIS (GBR) defeated Baris ERGUDEN (TUR) 7-6(5) 3-6 6-1
Murad INOYATOV (UZB) defeated Daniel EVANS (GBR) (5) Walkover
Daniel COX (GBR) defeated Pierre METENIER (FRA) (3) 6-3 7-5
Martin PEDERSEN (DEN) defeated Joao SOUSA (POR) 6-4 6-3
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Mathieu RODRIGUES (FRA) (2) 3-6 7-6(7) 6-3

Quarterfinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Ivan CEROVIC (CRO)
Gregoire BURQUIER (FRA) Vs Marcus WILLIS (GBR)
Murad INOYATOV (UZB) Vs Daniel COX (GBR)
Martin PEDERSEN (DEN) Vs Laurent ROCHETTE (FRA)

Zirconek 04-11-2009 12:38 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Doubles

Quarterfinal

PEREZ (CHI) / PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) defeated AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) 6-4 7-5
DEDEN (GER) / EMMRICH (GER) (4) defeated BECEREN (TUR) / ERGUDEN (TUR) 6-3 6-3
OGER (MON) / YSERN (FRA) (3) defeated METENIER (FRA) / SANON (CIV) 3-6 6-4 [10-6]
BURQUIER (FRA) / COCO (FRA) defeated SPONG (NED) / VAN DER DUIM (NED) 7-6(2) 6-7(7) [10-1]

Semifinal

PEREZ (CHI) / PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) Vs DEDEN (GER) / EMMRICH (GER) (4)
OGER (MON) / YSERN (FRA) (3) Vs BURQUIER (FRA) / COCO (FRA)

Zirconek 04-11-2009 12:38 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Quarterfinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) defeated Ivan CEROVIC (CRO) 6-4 6-2
Gregoire BURQUIER (FRA) defeated Marcus WILLIS (GBR) 7-6(2) 6-4
Daniel COX (GBR) defeated Murad INOYATOV (UZB) 4-6 6-3 6-0
Martin PEDERSEN (DEN) defeated Laurent ROCHETTE (FRA) 6-2 6-2

Semifinal

Marsel ILHAN (TUR) (1) Vs Gregoire BURQUIER (FRA)
Daniel COX (GBR) Vs Martin PEDERSEN (DEN)

wales1994 04-11-2009 02:44 PM

Re: Turkey F4 [April 06 - Antalya- Hard] Main Draw
 
Come on Dan :D Step Up to the table! Grab your first title! :bounce:


All times are GMT. The time now is 03:08 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.