MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Winner: Bastian Knittel (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=139764)

Zirconek 03-11-2009 06:48 PM

Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Winner: Bastian Knittel
 
Croatia F3 - ISTARSKA RIVIJERA
Location: Poreč, Croatia
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100019047
website: www.istrafutures.com
info: www.hts.hr

Entry List
1 MORARU, Gabriel ROU 273 1
2 VANNI, Luca ITA 352 4
3 TORRESI, Federico ITA 384 4
4 SAVIC, David SRB 436 1
5 SEMRAJC, Janez SLO 476 2
6 SKUGOR, Franco CRO 478 1
7 MESAROS, Kristijan CRO 492 1
8 MLENDEA, Andrei ROU 493 1
9 HAJEK, Jan CZE 496 1
10 BARDOCZKY, Kornel HUN 509 1
11 KNITTEL, Bastian GER 513 1
12 RADITSCHNIGG, Max AUT 532 1
13 SLOVIC, Aleksander SRB 551 1
14 IANNI, Stefano ITA 555 2
15 SKENDEROVIC, Vjekoslav CRO 556 1
16 SKOLOUDIK, Jiri CZE 608 1
17 BRADARIC, Marin CRO 627 1
18 ZAY, Marius GER 645 1

Qualifying
1 BELIC, Luka CRO 650 1
2 $ ZEKIC, Miljan SRB 678 2
3 $ SABATE-BRETOS, Oscar ESP 718 1
4 MAGG, Christian AUT 764 1
5 TOREBKO, Peter GER 804 1
6 STOEHR, Daniel GER 805 1
7 PUSCASU, Paul-Mihai ROU 878= 1
8 STOJISAVLJEVIC, Sasa SRB 915 1
9 COMAN, Robert ROU 925 1
10 GOLUBOVIC, Zoran SLO 952 2
11 BRUNKEN, Jaan-Frederik GER 986 1
12 MEIGEL, Marc GER 1011 1
13 DJURDJEVIC, Ivan SRB 1026 1
14 VUKOVIC, Ivan CRO 1043= 1
15 KLIER, David GER 1047 2
16 $ SZUMANSKI, Bojan POL 1109= 1
17 FAFL, Martin CZE 1152= 1
18 TERNAR, Tomislav SLO 1193 1
19 $ MIJIC, Ivo GER 1214= 1
20 TAVCAR, Jan SLO 1277 1
21 PFEIFFER, Dominik GER 1283= 1
22 PAZMAN, Marko CRO 1343= 1
23 SALOPEK, Dino CRO 1343= 1
24 PROPST, Bjorn AUT 1351= 1
25 MIJACEVIC, Marko CRO 1447= 1
26 $ ROLA, Blaz SLO 1466= 1
27 POLJANCIC, Boran CRO 1474= 1
28 $ SABOLCKI, Marko SLO 1506 3
29 $ VUKOV, Stefano CRO 1525= 1
30 JASTRAUNIG, Lukas AUT 1655= 2
31 SAVULESCU, Andrei ROU 1655= 1
32 FUCSOVICS, Marton HUN 1736= 1
33 MARCAN, Dino CRO 1797= 1
34 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 1848= 1
35 WILTSCHNIG, Herbert AUT 1891= 2
36 ZMAK, Deni CRO 1891= 1
37 $ SILJEGOVIC, Vedran CRO 1907 1
38 DRAGANJA, Marin CRO 1918= 1
39 $ KOPRIVICA, Milos SRB 1
40 KONDULUKOV, Aleksandre RUS 1
41 GRUNES, Christian GER 1
42 NOVAK, Adam CZE 1
43 MARASIN, Alexandru Catalin ROU 1
44 $ BENDE, Saso SLO 1
45 FRANJICEVIC, Marin CRO 1
46 KUBICKA, Walter AUT 1
47 BRONS, Bart NED 2
48 $ ZIATYK, Terry CAN 2
49 SALA-BORDALLO, Gil ESP 1
50 MORDHORST, Andre GER 1
51 WEINHANDL, Lukas AUT 1
52 DEKKER, Christopher NED 2
53 RASPUDIC, Franjo BIH 1
54 AL MAHMOUD, Adnan ROU 1
55 LUMPERT, Janko CRO 1
56 BORGO, Francesco ITA 2
57 ZAJSEK, Mitja SLO 1
58 FARQUHARSON, Tom GBR 1
59 GALLEGO-BERTRAN, Gerard ESP 2
60 $ GEORGESCU, Cosmin ROU 1
61 SAPIO, Emanuele Thomas ITA 1
62 TUCIBAT, Tomislav CRO 1
63 FERDIK, Manuel AUT 1
64 GARCIA-PARRA, Xavier ESP 1
65 BILIC, Ante CRO 1
66 NATALI, Yari ITA 3
67 URSIC, Rok SLO 1
68 HAUG, Ruben GER 1
69 RETTL, Stefan AUT 1
70 $ URBANIJA, Mike SLO 1
71 $ BAETTGER, Sebastian GER 1
72 KOVACIC, Klemen SLO 1
73 RAKOVAC, Marijan CRO 1
74 KARGL, Mario AUT 1
75 BELOTTI, Ricardo AUT 1
76 LOVRINOVIC, Marko CRO 1
77 KORELC, Domen SLO 1
78 KUJUNDZIC, Trpimir CRO 1
79 ALITI, Emir CRO 1
80 ZIBRAT, Janos SLO 1
81 SETIC, Filip CRO 1
82 ZAKOVSEK, Mark SLO 1
83 HORVATINOVIC, Tin CRO 1
84 SARIC, Mario CRO 1
85 LAZIC, Marko SLO 1
86 JUKOPILA, Goran CRO 1
87 FICKO, Gregor SLO 1
88 LUPIS, Krunoslav Sven CRO 1
89 IVIC, Leonard CRO 1
90 PAVIC, Mate CRO 1
91 BLAZEVIC, Ivan CRO 1
92 SERDARUSIC, Tomislav CRO 1
93 SABLIC, Ivan Luka CRO 1
94 RUZIC, Marcel CRO 1
95 JOSIC, Perica SRB 1
96 OLGUIN, Nicolas Daniel GER 1
97 $ MULLER, Benedikt GER 1
98 BOGLIC, Andrea CRO 1
99 $ PERIC, Karlo CRO 1
100 ZELEZNY, Jan CZE 1
101 SERDARUSIC, Filip CRO 1
102 CAPELLO, Ettore ITA 2
103 LAZARCIK, Martin SVK 1
104 SETIC, Emil CRO 1
105 SIRIN, Kirill RUS 2
106 TASIC, Dimitrije SRB 2
107 PRIBRANSZKI, Gergely HUN 1
108 CUCKA, Boris MNE 1
109 SARGANOVIC, Aladin BIH 1
110 STIGLICH, Riccardo ITA 1
111 DZANKO, Filip CRO 1
112 $ LARREA, Walter ARG 1
113 RUMLER, Robert CZE 2
114 TAHIROVIC, Ismar BEL 1
115 PELANT, Michael GER 1
116 KEKEZ, Duje CRO 1
117 HIRNER, Armin AUT 1

full and updated list: http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek 03-11-2009 06:49 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Entry List
 
Jan Zelezny Jr. :worship:
is signed to qualies :)
too bad Bubka Jr. is not playing here

Zirconek 03-20-2009 03:49 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Entry List
 
Entry List
OUT: Hajek
Next: Belic

Zirconek 03-20-2009 06:37 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Entry List
 
Singles Pre-Qualifying

First round

(1)Martin Fafl (CZE) BYE
Adam Novak (CZE) BYE

(2)Lukas Jastraunig (AUT) BYE
Stefan Rettl (AUT) BYE

(3)Deni Zmak (CRO) BYE
Jan Zelezny (CZE) BYE

Marijan Rakovac (CRO) d. Christopher Gruber (AUT) 6-1 7-5
Gregor Stopar (SLO)

Goran Jukopila (CRO) d. Sebastian Baettger (GER) 6-2 6-1
Andrej Kurtis (SVK) BYE

Nadin Indre (ROU) d. Maximillian Mayer (AUT) 6-0 6-0
Marek Budos (SVK) BYE

Final round

(1)Martin Fafl (CZE) d. Adam Novak (CZE) 6-2 6-1
(2)Lukas Jastraunig (AUT) d. Stefan Rettl (AUT) 6-4 6-4
(3)Deni Zmak (CRO) d. Jan Zelezny (CZE) 6-4 6-1
Marijan Rakovac (CRO) d. Gregor Stopar (SLO) 6-1 3-6 6-0
Andrej Kurtis (SVK) d. Goran Jukopila (CRO) 6-1 6-7(1) 6-3
Marek Budos (SVK) d. Nadin Indre (ROU) 6-4 7-6(5)

http://www.istrafutures.com/pdf/SPQF3.pdf?1237573233328

Zirconek 03-20-2009 07:19 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Qualifying Draw
 
Qualifying Draw

1st Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) BYE
Leonard IVIC (CRO) defeated Saso BENDE (SLO) 6-1 6-4
Vinko OJDANIC (CRO) defeated Marko BECHT (CRO) 6-1 6-0
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Tom KENNEDY (IRL) 6-3 6-2
Marek BUDOS (SVK) defeated Bruno KLISKINIC (CRO) 6-1 6-0
Tomislav TERNAR (SLO) defeated Aleksandre KONDULUKOV (RUS) 7-6(4) 6-4
Filip DZANKO (CRO) defeated Cosmin GEORGESCU (ROU) 6-1 6-4
Ivan VUKOVIC (CRO) (13) defeated Alexander HILLBRICHT (GER) 6-0 6-1
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) BYE
Tomislav TUCIBAT (CRO) defeated Porin TOMLJANOVIC (CRO) 6-0 6-1
Xavier GARCIA-PARRA (ESP) defeated Janko LUMPERT (CRO) 6-1 2-6 6-4
Mitja ZAJSEK (SLO) defeated Perica JOSIC (SRB) 7-6(4) 7-6(4)
Andrej KURTIS (SVK) defeated Emanuele Thomas SAPIO (ITA) 6-4 6-3
Krunoslav Sven LUPIS (CRO) defeated Kirill SIRIN (RUS) 6-0 6-2
Ismar TAHIROVIC (BEL) defeated Ivan BLAZEVIC (CRO) 6-0 6-1
Bojan SZUMANSKI (POL) (15) defeated Janos ZIBRAT (SLO) 6-2 6-1
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) BYE
Gergely HULTAI (HUN) defeated Franjo RASPUDIC (BIH) 4-6 6-4 6-3
Boran POLJANCIC (CRO) defeated Trpimir KUJUNDZIC (CRO) 7-5 6-2
Marin FRANJICEVIC (CRO) defeated Gregor STOPAR (SLO) 6-1 6-2
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Walter LARREA (ARG) 6-0 6-2
Walter KUBICKA (AUT) defeated Nadin Teofil INDRE (ROU) 6-4 7-5
Marko LISTES (CRO) defeated Csaba KALAZDI (HUN) 3-6 7-6(4) 6-4
Robert BELAK (SRB) (12) defeated Mike URBANIJA (SLO) 6-1 3-1 Retired
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) BYE
Marton FUCSOVICS (HUN) defeated Ricardo BELOTTI (AUT) 6-3 2-6 6-4
Dino SALOPEK (CRO) defeated Karlo PERIC (CRO) 6-0 6-1
Domen KORELC (SLO) defeated Jan ZELEZNY (CZE) 6-7(4) 6-3 2-3 Retired
Marko MIJACEVIC (CRO) defeated Stefan RETTL (AUT) 6-3 6-1
Tom FARQUHARSON (GBR) defeated Maximillian MAYER (AUT) 6-0 6-1
Francesco BORGO (ITA) defeated Drago KUZMAN (CRO) 6-3 6-3
David KLIER (GER) (14) defeated Marko LAZIC (SLO) 6-0 5-7 6-0
Peter TOREBKO (GER) (5) BYE
Andre MORDHORST (GER) defeated Ruben HAUG (GER) 6-2 6-4
Dominik PFEIFFER (GER) defeated Armin HIRNER (AUT) 6-0 6-0
Vedran SILJEGOVIC (CRO) defeated Ettore CAPELLO (ITA) 6-1 6-1
Klemen KOVACIC (SLO) defeated Filip SETIC (CRO) 6-0 6-1
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) defeated Milos KOPRIVICA (SRB) 6-3 7-5
Marko PAZMAN (CRO) defeated Aladin SARGANOVIC (BIH) 6-1 6-1
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10) BYE
Daniel STOEHR (GER) (6) BYE
Christopher DEKKER (NED) defeated Mario SARIC (CRO) 6-2 6-2
Marcel RUZIC (CRO) defeated Andrea BOGLIC (CRO) 6-3 6-2
Lukas JASTRAUNIG (AUT) defeated Terry ZIATYK (CAN) 6-1 6-1
Bjorn PROPST (AUT) defeated Gregor FICKO (SLO) 6-0 6-1
Adam NOVAK (CZE) defeated Manuel FERDIK (AUT) 5-7 6-3 6-2
Sebastian BAETTGER (GER) defeated Tomislav SERDARUSIC (CRO) 6-1 6-2
Herbert WILTSCHNIG (AUT) defeated Martin FAFL (CZE) (16) 6-3 4-6 6-1
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) BYE
Mario KARGL (AUT) defeated Pavao DJURASINA (CRO) 6-2 6-2
Tin HORVATINOVIC (CRO) defeated Filip SERDARUSIC (CRO) 6-1 6-2
Rok URSIC (SLO) defeated Holger ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) 6-2 6-4
Marko LOVRINOVIC (CRO) defeated Christopher GRUBER (AUT) 6-1 6-0
Duje KEKEZ (CRO) defeated Mark ZAKOVSEK (SLO) 6-3 6-3
Deni ZMAK (CRO) defeated Mate PAVIC (CRO) 2-6 7-6(7) 6-1
Robert COMAN (ROU) (9) BYE
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) BYE
Lukas WEINHANDL (AUT) defeated Domagoj BARISIC (CRO) 6-1 6-0
Andrei SAVULESCU (ROU) defeated Emir ALITI (CRO) 6-3 6-0
Bart BRONS (NED) defeated Goran JUKOPILA (CRO) 6-1 7-5
Emil SETIC (CRO) defeated Marijan RAKOVAC (CRO) 3-6 6-4 6-4
Jan TAVCAR (SLO) defeated Tadej TURK (SLO) 6-3 6-4
Ante BILIC (CRO) defeated David PARTOS (HUN) 6-2 6-3
Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11) BYE

2nd Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) defeated Leonard IVIC (CRO) 6-0 6-1
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Vinko OJDANIC (CRO) 7-6(6) 6-2
Tomislav TERNAR (SLO) defeated Marek BUDOS (SVK) 6-2 6-3
Filip DZANKO (CRO) defeated Ivan VUKOVIC (CRO) (13) 6-2 7-5
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) defeated Tomislav TUCIBAT (CRO) 6-2 6-2
Mitja ZAJSEK (SLO) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 4-6 7-5 7-6(1)
Andrej KURTIS (SVK) defeated Krunoslav Sven LUPIS (CRO) 6-7(10) 6-2 6-3
Bojan SZUMANSKI (POL) (15) defeated Ismar TAHIROVIC (BEL) 6-0 6-0
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) defeated Gergely HULTAI (HUN) 7-5 6-4
Marin FRANJICEVIC (CRO) defeated Boran POLJANCIC (CRO) 6-3 6-7(5) 7-6(3)
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Walter KUBICKA (AUT) 6-2 6-1
Robert BELAK (SRB) (12) defeated Marko LISTES (CRO) 6-1 6-1
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) defeated Marton FUCSOVICS (HUN) 6-1 0-6 6-2
Dino SALOPEK (CRO) defeated Domen KORELC (SLO) 6-2 3-6 6-0
Marko MIJACEVIC (CRO) defeated Tom FARQUHARSON (GBR) 6-3 6-0
Francesco BORGO (ITA) defeated David KLIER (GER) (14) Walkover
Peter TOREBKO (GER) (5) defeated Andre MORDHORST (GER) 6-2 6-4
Vedran SILJEGOVIC (CRO) defeated Dominik PFEIFFER (GER) 6-1 6-3
Klemen KOVACIC (SLO) defeated Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) 6-4 6-4
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10) defeated Marko PAZMAN (CRO) 6-2 6-2
Daniel STOEHR (GER) (6) defeated Christopher DEKKER (NED) 6-3 6-3
Lukas JASTRAUNIG (AUT) defeated Marcel RUZIC (CRO) 6-3 7-5
Bjorn PROPST (AUT) defeated Adam NOVAK (CZE) 6-3 6-1
Herbert WILTSCHNIG (AUT) defeated Sebastian BAETTGER (GER) 6-2 6-4
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) defeated Mario KARGL (AUT) 7-5 6-2
Tin HORVATINOVIC (CRO) defeated Rok URSIC (SLO) 6-4 7-6(5)
Duje KEKEZ (CRO) defeated Marko LOVRINOVIC (CRO) 7-5 6-3
Robert COMAN (ROU) (9) defeated Deni ZMAK (CRO) 5-7 6-3 6-0
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) defeated Lukas WEINHANDL (AUT) 6-0 6-1
Andrei SAVULESCU (ROU) defeated Bart BRONS (NED) 4-6 6-1 6-1
Jan TAVCAR (SLO) defeated Emil SETIC (CRO) 6-2 6-3
Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11) defeated Ante BILIC (CRO) 4-6 6-1 6-3

3rd Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-2 6-3
Tomislav TERNAR (SLO) defeated Filip DZANKO (CRO) 6-2 6-0
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) defeated Mitja ZAJSEK (SLO) 6-0 6-1
Andrej KURTIS (SVK) defeated Bojan SZUMANSKI (POL) (15) 7-6(3) 5-7 6-2
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) defeated Marin FRANJICEVIC (CRO) 6-4 6-2
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Robert BELAK (SRB) (12) 6-2 6-3
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) defeated Dino SALOPEK (CRO) 7-6(4) 6-4
Francesco BORGO (ITA) defeated Marko MIJACEVIC (CRO) 6-2 6-1
Peter TOREBKO (GER) (5) defeated Vedran SILJEGOVIC (CRO) 6-2 6-3
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10) defeated Klemen KOVACIC (SLO) 6-3 6-1
Daniel STOEHR (GER) (6) defeated Lukas JASTRAUNIG (AUT) 6-4 6-1
Herbert WILTSCHNIG (AUT) defeated Bjorn PROPST (AUT) 6-2 6-4
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) defeated Tin HORVATINOVIC (CRO) 7-5 6-1
Robert COMAN (ROU) (9) defeated Duje KEKEZ (CRO) 6-1 6-1
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) defeated Andrei SAVULESCU (ROU) 6-4 6-4
Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11) defeated Jan TAVCAR (SLO) 6-2 6-2

4th Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) Vs Tomislav TERNAR (SLO)
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) Vs Andrej KURTIS (SVK)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) Vs Gil SALA-BORDALLO (ESP)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) Vs Francesco BORGO (ITA)
Peter TOREBKO (GER) (5) Vs Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10)
Daniel STOEHR (GER) (6) Vs Herbert WILTSCHNIG (AUT)
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) Vs Robert COMAN (ROU) (9)
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) Vs Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11)


http://www.istrafutures.com/pdf/SQF3.pdf?1237576551953

Eitzinger :worship:

Zirconek 03-23-2009 02:28 AM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Qualifying Draw
 
Qualifying Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) Vs Tomislav TERNAR (SLO)
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) Vs Andrej KURTIS (SVK)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) Vs Gil SALA-BORDALLO (ESP)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) Vs Francesco BORGO (ITA)
Peter TOREBKO (GER) (5) Vs Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10)
Daniel STOEHR (GER) (6) Vs Herbert WILTSCHNIG (AUT)
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) Vs Robert COMAN (ROU) (9)
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) Vs Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11)

Zirconek 03-23-2009 07:24 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
Qualifying Round

Rainer EITZINGER (AUT) (1) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 1-6 6-1 6-3
Gyorgy BALAZS (HUN) (2) defeated Andrej KURTIS (SVK) 6-2 6-3
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (3) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 6-3 6-1
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) (4) defeated Francesco BORGO (ITA) 6-3 6-3
Peter TOREBKO (GER) (5) defeated Zoran GOLUBOVIC (SLO) (10) 6-4 2-6 7-5
Daniel STOEHR (GER) (6) defeated Herbert WILTSCHNIG (AUT) 6-3 6-3
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) (7) defeated Robert COMAN (ROU) (9) 7-5 6-3
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) (8) defeated Ivan DJURDJEVIC (SRB) (11) 6-4 0-6 6-3

Zirconek 03-23-2009 07:26 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
Main Draw

1st Round

Gabriel MORARU (ROU) (1) Vs Kristijan MESAROS (CRO)
(Q)Oscar SABATE-BRETOS (ESP) Vs (WC)Dino MARCAN (CRO)
Marius ZAY (GER) Vs (WC)Josip MESIN (CRO)
Miljan ZEKIC (SRB) Vs David SAVIC (SRB) (5)

Federico TORRESI (ITA) (4) Vs (Q)Paul-Mihai PUSCASU (ROU)
(Q)Daniel STOEHR (GER) Vs Luka BELIC (CRO)
(WC)Marin DRAGANJA (CRO) Vs (Q)Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO)
Vjekoslav SKENDEROVIC (CRO) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (7)

Franco SKUGOR (CRO) (6) Vs Max RADITSCHNIGG (AUT)
Bastian KNITTEL (GER) Vs (Q)Gyorgy BALAZS (HUN)
(Q)Peter TOREBKO (GER) Vs (LL)Ivan DJURDJEVIC (SRB)
(Q)Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) Vs Luca VANNI (ITA) (3)

Jan HAJEK (CZE) (8) Vs (WC)Silvio DADIC (CRO)
Kornel BARDOCZKY (HUN) Vs Stefano IANNI (ITA)
Marin BRADARIC (CRO) Vs Jiri SKOLOUDIK (CZE)
(LL)Tomislav TERNAR (SLO) Vs (Q)Rainer EITZINGER (AUT) (2)

Zirconek 03-23-2009 07:30 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Entry List
 
Quote:

Originally Posted by Zirconek (Post 8307006)
Entry List
OUT: Hajek
Next: Belic

:scratch:

Hajek is 8th seed in the draw released but is still out of entry list at ITF webiste:

Quote:

Main Draw - Last Modified 23 Mar 2009
Pos Name Nation Ranking Prot'd National Ranking Priority Info

1 MORARU, Gabriel ROU 273 1
2 VANNI, Luca ITA 352 4
3 TORRESI, Federico ITA 384 4
4 SAVIC, David SRB 436 1
5 SKUGOR, Franco CRO 478 1
6 MESAROS, Kristijan CRO 492 1
7 MLENDEA, Andrei ROU 493 1
8 BARDOCZKY, Kornel HUN 509 1
9 KNITTEL, Bastian GER 513 1
10 RADITSCHNIGG, Max AUT 532 1
11 IANNI, Stefano ITA 555 2
12 SKENDEROVIC, Vjekoslav CRO 556 1
13 SKOLOUDIK, Jiri CZE 608 1
14 BRADARIC, Marin CRO 627 1
15 ZAY, Marius GER 645 1

Qualifying - Last Modified 23 Mar 2009
Pos Name Nation Ranking Prot'd National Ranking Priority Info
1 BELIC, Luka CRO 650 1
2 $ ZEKIC, Miljan SRB 678 2
3 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 718 1
4 MAGG, Christian AUT 764 1
5 TOREBKO, Peter GER 804 1
6 STOEHR, Daniel GER 805 1
7 PUSCASU, Paul-Mihai ROU 878= 1
8 STOJISAVLJEVIC, Sasa SRB 915 1
9 COMAN, Robert ROU 925 1
10 GOLUBOVIC, Zoran SLO 952 2
11 BRUNKEN, Jaan-Frederik GER 986 1
(...)

Zirconek 03-25-2009 11:51 AM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
1st Round

Gabriel MORARU (ROU) (1) Vs Kristijan MESAROS (CRO)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) defeated Dino MARCAN (CRO) 6-7(3) 6-2 6-3
Marius ZAY (GER) Vs Josip MESIN (CRO)
David SAVIC (SRB) (5) defeated Miljan ZEKIC (SRB) 6-2 6-1
Federico TORRESI (ITA) (4) Vs Paul-Mihai PUSCASU (ROU)
Daniel STOEHR (GER) Vs Luka BELIC (CRO)
Marin DRAGANJA (CRO) Vs Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO)
Vjekoslav SKENDEROVIC (CRO) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (7)
Franco SKUGOR (CRO) (6) defeated Max RADITSCHNIGG (AUT) 2-6 6-3 6-4
Bastian KNITTEL (GER) defeated Gyorgy BALAZS (HUN) 6-3 4-6 6-3
Peter TOREBKO (GER) Vs Ivan DJURDJEVIC (SRB)
Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) Vs Luca VANNI (ITA) (3)
Herbert WILTSCHNIG (AUT) defeated Silvio DADIC (CRO) 6-3 4-6 6-3
Kornel BARDOCZKY (HUN) defeated Stefano IANNI (ITA) 6-1 6-3
Marin BRADARIC (CRO) defeated Jiri SKOLOUDIK (CZE) 6-3 6-2
Rainer EITZINGER (AUT) (2) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 6-2 6-1

Zirconek 03-25-2009 11:51 AM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
Wiltschnig replaces Hajek :p

Zirconek 03-25-2009 11:52 AM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
Jiri :(
Ianni :hug:/Kornell :yeah:

Zirconek 03-25-2009 04:28 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
1st Round

Gabriel MORARU (ROU) (1) defeated Kristijan MESAROS (CRO) 6-4 3-6 6-1
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) defeated Dino MARCAN (CRO) 6-7(3) 6-2 6-3
Josip MESIN (CRO) defeated Marius ZAY (GER) 7-6(4) 6-4
David SAVIC (SRB) (5) defeated Miljan ZEKIC (SRB) 6-2 6-1
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) defeated Federico TORRESI (ITA) (4) 7-5 6-3
Luka BELIC (CRO) defeated Daniel STOEHR (GER) 2-6 7-6(4) 7-6(5)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) defeated Marin DRAGANJA (CRO) 7-5 0-1 Retired
Andrei MLENDEA (ROU) (7) defeated Vjekoslav SKENDEROVIC (CRO) 2-0 Retired
Franco SKUGOR (CRO) (6) defeated Max RADITSCHNIGG (AUT) 2-6 6-3 6-4
Bastian KNITTEL (GER) defeated Gyorgy BALAZS (HUN) 6-3 4-6 6-3
Peter TOREBKO (GER) defeated Ivan DJURDJEVIC (SRB) 7-6(4) 6-4
Luca VANNI (ITA) (3) defeated Sasa STOJISAVLJEVIC (SRB) 6-4 6-2
Herbert WILTSCHNIG (AUT) defeated Silvio DADIC (CRO) 6-3 4-6 6-3
Kornel BARDOCZKY (HUN) defeated Stefano IANNI (ITA) 6-1 6-3
Marin BRADARIC (CRO) defeated Jiri SKOLOUDIK (CZE) 6-3 6-2
Rainer EITZINGER (AUT) (2) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 6-2 6-1

Zirconek 03-25-2009 04:29 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
Doubles

1st Round

KNITTEL (GER) / ZAY (GER) defeated SAVIC (SRB) / ZEKIC (SRB) (1) 6-3 7-6(8)
FAFL (CZE) / SZUMANSKI (POL) defeated BELAK (SRB) / SILJEGOVIC (CRO) 6-3 6-4
MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (3) defeated POLJANCIC (CRO) / TUCIBAT (CRO) 6-2 6-2
BALAZS (HUN) / BARDOCZKY (HUN) defeated PAZMAN (CRO) / SALOPEK (CRO) 6-4 3-6 [10-5]
MESAROS (CRO) / SKOLOUDIK (CZE) defeated PROPST (AUT) / WILTSCHNIG (AUT) 1-6 6-4 [10-5]
DRAGANJA (CRO) / MARCAN (CRO) defeated TOREBKO (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) (4) 7-6(4) 6-4
BRADARIC (CRO) / NAKIC-ALFIREVIC (CRO) defeated DJURDJEVIC (SRB) / STOJISAVLJEVIC (SRB) 6-2 6-4
RADITSCHNIGG (AUT) / TORRESI (ITA) (2) defeated MESIN (CRO) / VISAK (CRO) 6-3 6-4

Quarterfinal

KNITTEL (GER) / ZAY (GER) Vs FAFL (CZE) / SZUMANSKI (POL)
MLENDEA (ROU) / MORARU (ROU) (3) Vs BALAZS (HUN) / BARDOCZKY (HUN)
MESAROS (CRO) / SKOLOUDIK (CZE) defeated DRAGANJA (CRO) / MARCAN (CRO) Walkover
BRADARIC (CRO) / NAKIC-ALFIREVIC (CRO) Vs RADITSCHNIGG (AUT) / TORRESI (ITA) (2)

Zirconek 03-25-2009 04:30 PM

Re: Croatia F3 [March 23 - Poreč - Clay] Main Draw
 
2nd Round

Gabriel MORARU (ROU) (1) Vs Oscar SABATE-BRETOS (ESP)
Josip MESIN (CRO) Vs David SAVIC (SRB) (5)
Paul-Mihai PUSCASU (ROU) Vs Luka BELIC (CRO)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (7)
Franco SKUGOR (CRO) (6) Vs Bastian KNITTEL (GER)
Peter TOREBKO (GER) Vs Luca VANNI (ITA) (3)
Herbert WILTSCHNIG (AUT) Vs Kornel BARDOCZKY (HUN)
Marin BRADARIC (CRO) Vs Rainer EITZINGER (AUT) (2)


All times are GMT. The time now is 10:18 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.