MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   US Open (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=868)
-   -   Wednesday (8/27/08) OOP & Scores (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=130530)

~Jesi~ 08-26-2008 11:57 PM

Wednesday (8/27/08) OOP & Scores
 
Arthur Ashe

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Sorana Cirstea (ROU) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]

followed by
2 Women's Singles - 2nd Rnd.
Sofia Arvidsson (SWE)v. Jelena Jankovic (SRB)[2]

3 Men's Singles - 1st Rnd.
Arnaud Clement (FRA)v. Novak Djokovic (SRB)[3]

Arthur Ashe

7:00 PM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[23]v. Alisa Kleybanova (RUS)

followed by
2 Men's Singles - 1st Rnd.
Andy Roddick (USA)[8]v. Fabrice Santoro (FRA)

Armstrong

11:00 AM Start
1 Men's Singles - 1st Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS)[5]v. Dudi Sela (ISR)

followed by
2 Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[5]v. Pauline Parmentier (FRA)

3 Men's Singles - 1st Rnd.
Robby Ginepri (USA)v. Amer Delic (USA)

4 Men's Singles - 1st Rnd.
Ernests Gulbis (LAT)v. Thomas Johansson (SWE)

Grandstand

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Patty Schnyder (SUI)[15]v. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

Not Before 12:30 PM
2 Men's Singles - 1st Rnd.
Santiago Ventura (ESP)v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[19]

followed by
3 Men's Singles - 1st Rnd.
Robert Kendrick (USA)v. Nicolas Mahut (FRA)

Not Before 3:00 PM, - MAY BE MOVED TO ASHE
4 Women's Singles - 2nd Rnd.
Maria Elena Camerin (ITA)v. Caroline Wozniacki (DEN)[21]

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Melanie Oudin (USA)/Donald Young (USA)v. Cara Black (ZIM)[5]/Leander Paes (IND)[5]

Court 4

11:00 AM Start
1 Men's Singles - 1st Rnd.
Austin Krajicek (USA)v. Agustin Calleri (ARG)

followed by
2 Women's Singles - 2nd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO)[28]v. Yvonne Meusburger (AUT)

3 Men's Singles - 1st Rnd.
Marin Cilic (CRO)[30]v. Julien Benneteau (FRA)

4 Women's Singles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[14]v. Iveta Benesova (CZE)

Court 5

11:00 AM Start
1 Women's Doubles - 1st Rnd.
Julie Ditty (USA)/Carly Gullickson (USA)v. Yaroslava Shvedova (KAZ)/Tamarine Tanasugarn (THA)

followed by
2 Men's Doubles - 1st Rnd.
Nicolas Devilder (FRA)/Paul-Henri Mathieu (FRA)v. Dominik Hrbaty (SVK)/David Skoch (CZE)

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Elena Likhovtseva (RUS)/Evgeniya Rodina (RUS)v. Catalina Castano (COL)/Kaia Kanepi (EST)

4 Men's Doubles - 1st Rnd.
Rik De Voest (RSA)/Ashley Fisher (AUS)v. Chris Haggard (RSA)/Stephen Huss (AUS)



5 Men's Doubles - 1st Rnd.
Steve Darcis (BEL)/Olivier Rochus (BEL)v. Igor Kunitsyn (RUS)/Dmitry Tursunov (RUS)

Court 6

11:00 AM Start
1 Men's Singles - 1st Rnd.
Nicolas Almagro (ESP)[18]v. Frank Dancevic (CAN)

followed by
2 Women's Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[1]/Liezel Huber (USA)[1]v. Petra Cetkovska (CZE)/Yanina Wickmayer (BEL)

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Asia Muhammad (USA)/Melanie Oudin (USA)v. Sorana Cirstea (ROU)/Monica Niculescu (ROU)

4 Men's Doubles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[5]/Kevin Ullyett (ZIM)[5]v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)/
Ivan Navarro (ESP)

5 Men's Doubles - 1st Rnd.
Rajeev Ram (USA)/Bobby Reynolds (USA)v. Scott Lipsky (USA)/David Martin (USA)

Court 7

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Anne Keothavong (GBR)v. Francesca Schiavone (ITA)[25]

followed by
2 Men's Singles - 1st Rnd.
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)v. Carlos Moya (ESP)

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Foretz (FRA)/Camille Pin (FRA)v. Eva Hrdinova (CZE)[16]/Vladimira Uhlirova (CZE)[16]

4 Men's Doubles - 1st Rnd.
John Isner (USA)/Sam Querrey (USA)v. Agustin Calleri (ARG)/Fernando Gonzalez (CHI)

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Riza Zalameda (USA)/Kaes Van't Hof (USA)v. Vladimira Uhlirova (CZE)/Martin Damm (CZE)


Court 8

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Magdalena Rybarikova (SVK)v. Tamira Paszek (AUT)

followed by
2 Women's Doubles - 1st Rnd.
Marina Erakovic (NZL)/Jelena Kostanic Tosic (CRO)v. Kveta Peschke (CZE)[2]/Rennae Stubbs (AUS)[2]

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA)/Tamira Paszek (AUT)v. Maria Kirilenko (RUS)[15]/Flavia Pennetta (ITA)[15]

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Lisa Raymond (USA)/Marcelo Melo (BRA)v. Shuai Peng (CHN)/Lukas Dlouhy (CZE)

5 Men's Doubles - 1st Rnd.
Simone Bolelli (ITA)/Andreas Seppi (ITA)v. Christopher Kas (GER)/Philipp Petzschner (GER)

Court 9

11:00 AM Start
1 Women's Doubles - 1st Rnd.
Liga Dekmeijere (LAT)/Tsvetana Pironkova (BUL)v. Angela Haynes (USA)/Ahsha Rolle (USA)

followed by
2 Men's Doubles - 1st Rnd.
Teimuraz Gabashvili (RUS)/Ivo Karlovic (CRO)v. Yves Allegro (SUI)/Horia Tecau (ROU)

3 Men's Singles - 1st Rnd.
Albert Montanes (ESP)v. Victor Hanescu (ROU)

4 Women's Doubles - 1st Rnd.
Nuria Llagostera Vives (ESP)[14]/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[14]v. Gail Brodsky (USA)/Mallory Cecil (USA)

Court 10

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Ekaterina Bychkova (RUS)v. Ekaterina Makarova (RUS)

followed by
2 Women's Doubles - 1st Rnd.
Yung-Jan Chan (TPE)[3]/Chia-Jung Chuang (TPE)[3]v. Raquel Kops-Jones (USA)/Abigail Spears (USA)

3 Men's Singles - 1st Rnd.
Radek Stepanek (CZE)[28]v. Potito Starace (ITA)

4 Women's Doubles - 1st Rnd.
Elena Vesnina (RUS)[13]/Vera Zvonareva (RUS)[13]v. Jill Craybas (USA)/Olga Govortsova (BLR)

5 Men's Doubles - 1st Rnd.
Maximo Gonzalez (ARG)/Juan Monaco (ARG)v. Jeff Coetzee (RSA)[13]/Rogier Wassen (NED)[13]

Court 11

11:00 AM Start
1 Men's Singles - 1st Rnd.
Sam Warburg (USA)v. Janko Tipsarevic (SRB)

followed by
2 Women's Singles - 2nd Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[8]v. Tatiana Perebiynis (UKR)

3 Women's Singles - 2nd Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[26]v. Jie Zheng (CHN)

4 Men's Singles - 1st Rnd.
Jesse Levine (USA)v. Chris Guccione (AUS)

Court 13

11:00 AM Start
1 Women's Singles - 2nd Rnd.
Na Li (CHN)v. Sara Errani (ITA)

Not Before 12:30 PM
2 Men's Singles - 1st Rnd.
Eduardo Schwank (ARG)v. Dmitry Tursunov (RUS)[26]

followed by
3 Women's Singles - 2nd Rnd.
Aravane Rezai (FRA)v. Sybille Bammer (AUT)[29]

4 Women's Singles - 2nd Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP)v. Marion Bartoli (FRA)[12]

Court 14

11:00 AM Start
1 Men's Doubles - 1st Rnd.
Pablo Cuevas (URU)[12]/Luis Horna (PER)[12]v. Jose Acasuso (ARG)/Sebastian Prieto (ARG)

followed by
2 Men's Doubles - 1st Rnd.
Jeremy Chardy (FRA)/Gilles Simon (FRA)v. Martin Damm (CZE)[11]/Pavel Vizner (CZE)[11]

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Alona Bondarenko (UKR)[7]/Kateryna Bondarenko (UKR)[7]v. Akgul Amanmuradova (UZB)/
Darya Kustova (BLR)

4 Men's Doubles - 1st Rnd.
Mariusz Fyrstenberg (POL)[8]/Marcin Matkowski (POL)[8]v. Igor Andreev (RUS)/Mischa Zverev (GER)

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Kateryna Bondarenko (UKR)/Andre Sa (BRA)v. Liezel Huber (USA)/Jamie Murray (GBR)


Court 15

11:00 AM Start
1 Women's Doubles - 1st Rnd.
Vera Dushevina (RUS)/Ekaterina Dzehalevich (BLR)v. Eleni Daniilidou (GRE)/
Jasmin Woehr (GER)

followed by
2 Men's Doubles - 1st Rnd.
Travis Parrott (USA)/Filip Polasek (SVK)v. Jurgen Melzer (AUT)/Rainer Schuettler (GER)

3 Women's Doubles - 1st Rnd.
Timea Bacsinszky (SUI)/Alize Cornet (FRA)v. Dominika Cibulkova (SVK)/
Virginie Razzano (FRA)

4 Women's Doubles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[9]/Casey Dellacqua (AUS)[9]v. Klaudia Jans (POL)/Alicja Rosolska (POL)

5 Women's Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Poutchek (BLR)/Anastasia Rodionova (AUS)v. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)/Klara Zakopalova (CZE)


All times are GMT. The time now is 05:54 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.