Re: Doubles Tennis Tipping (DTT) - Halle, under construction
Schedule of Play
Code:
[B][U]Tentative DTT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Monday & Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday ~ DTT 2R
Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT F
[B]DOUBLES:[/B]
Monday & Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday & Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT F
DTT OOP Sunday
Sunday is day-2 of a 2-day Final for DTT Singles and Doubles.
Hal: Sergiy STAKHOVKSY/Mikhail YOUZHNY (UKR/RUS) vs. Martin DAMM/Filip POLASEK (CZE/SVK) PTS1
Que: Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) vs. Novak DJOKOVIC/Jonathan ERLICH (SRB/ISR) SR2
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Stakhovsky vs. Damm PTS1
Beck vs. Djokovic SR2
All, send picks to
trucul.
Deadline is when matches start around
15:30 CET.
DTT OOP Saturday
Saturday is day-1 of a 2-day Final for DTT Singles and Doubles.
Hal: Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) vs. Martin DAMM/Filip POLASEK (CZE/SVK) SR3
Que: Julien BENNETEAU/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Novak DJOKOVIC/Jonathan ERLICH (SRB/ISR) SR4
Que: Daniel NESTOR/Nenad ZIMONJIC (CAN/SRB) vs. Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) SR5
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Brunstrom vs. Damm SR3
Benneteau vs. Djokovic SR4
Nestor vs. Beck SR5
All, send picks to
trucul.
Deadline is when matches start around
12:00 CET.
DTT OOP Friday
Friday is a 1-day SF round for DTT Singles and Doubles. This is provisional OOP but you can already send picks.
Que: Daniel NESTOR/Nenad ZIMONJIC (CAN/SRB) vs. Mardy FISH/Mark KNOWLES (USA/BAH) PTS1
Hal: Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) vs. Sergiy STAKHOVSKY/Mikhail YOUZHNY (UKR/RUS) SR2
Que: Julien BENNETEAU/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Andrey GOLUBEV/Denis ISTOMIN (KAZ/UZB) SR3
Que: Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) vs. Marc LOPEZ/Rafael NADAL (ESP/ESP) SR4
Que: Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) vs. Robert LINDSTEDT/Horia TECAU (SWE/ROU) SR4
Que: Novak DJOKOVIC/Jonathan ERLICH (SRB/ISR) vs. Wesley MOODIE/Dick NORMAN (RSA/BEL) SR5
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Nestor vs. Fish PTS1
Cermak vs. Stakhovsky SR2
Benneteau vs. Golubev SR3
Beck vs. Lopez SR4
Beck vs. Lindstedt SR4
Djokovic vs. Moodie SR5
All, send picks to
trucul.
Deadline is when matches start around
14:30 CET.
DTT OOP Thursday
Thursday is a 1-day QF round for DTT Singles.
Thursday is day 2 of a 2-day QF for DTT Doubles.
(some matches from Queen's will not be played on Thursday but they will be counted for this DTT Round)
Hal: Sergiy STAKHOVSKY/Mikhail YOUZHNY (UKR/RUS) vs. Philipp MARX/igor ZELENAY (GER/SVK) PTS
Hal: Lleyton HEWITT/Peter LUCZAK (AUS/AUS) vs. Martin DAMM/Filip POLASEK (CZE/SVK) SR
Hal: Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) vs. Christopher KAS/Philipp KOHLSCHREIBER (GER/GER) SR
Hal: Marco CHIUDINELLI/Viktor TROICKI (SUI/SRB) vs. Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) SR
Que: Robert LINDSTEDT/Horia TECAU (SWE/ROU) vs. Marc LOPEZ/Rafael NADAL (ESP/ESP) SR
Que: Julien BENNETEAU/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Marin CILIC/Andre SA (CRO/BRA) SR
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Stakhovsky vs. Marx PTS
Hewitt vs. Damm SR
Cermak vs. Kas SR
Chiudinelli vs. Brunstrom SR
Lindstedt vs. Lopez SR
Benneteau vs. Cilic SR
All, send picks to
trucul, excepted:
quiron, trucul, John John, Nev send picks to
Boarder35m.
Deadline is when matches start: could be around
12:00 CET.
DTT OOP Wednesday
Wednesday is a 1-day second round for DTT Singles.
Wednesday is day 1 of a 2-day QF for DTT Doubles.
Hal: Benjamin BECKER/Philipp PETZSCHNER (GER/GER) vs. Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) PTS
Que: Andy MURRAY/Jamie MURRAY (GBR/GBR) vs. Mardy FISH/Mark KNOWLES (USA/BAH) SR
Hal: Leos FRIEDL/Dusan VEMIC (CZE/SRB) vs. Marco CHIUDINELLI/Viktor TROICKI (SUI/SRB) SR
Que: Marcelo MELO/Bruno SOARES (BRA/BRA) vs. Novak DJOKOVIC/Jonathan ERLICH (SRB/ISR) SR
Hal: Jeremy CHARDY/Florent SERRA (FRA/FRA) vs. Martin DAMM/Filip POLASEK (CZE/SVK) SR
Que: Andrey GOLUBEV/Denis ISTOMIN (KAZ/UZB) vs. Simon ASPELIN/Paul HANLEY (SWE/AUS) SR
Que: Mariusz FYRSTENBERG/Marcin MATKOWSKI (POL/POL) vs. Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) SR
Hal: Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) vs. Andreas BECK/Simon GREUL (GER/GER) SR
Que: Daniel NESTOR/Nenad ZIMONJIC (CAN/SRB) vs. Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) SR
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Becker vs. Brunstrom PTS
Murray vs. Fish SR
Friedl vs. Chiudinelli SR
Melo vs. Djokovic SR
Chardy vs. Damm SR
Golubev vs. Aspelin SR
Fyrstenberg vs. Beck SR
Cermak vs. Beck SR
Nestor vs. Fleming SR
All, send picks to
trucul, excepted:
quiron, trucul, diego36arg, Adder A216, John John, Nev send picks to
Boarder35m.
Deadline is when matches start: could be around
12:30 CET.
DTT OOP Tuesday
Tuesday is day 2 of a 2-day first round for DTT Singles and Doubles.
Que: Queen's (Grass)
Hal: Halle (Grass)
Que: Rainer SCHUETTLER/Janko TIPSAREVIC (GER/SRB) vs. Marc LOPEZ/Rafael NADAL (ESP/ESP) PTS1
Hal: Philipp MARX/Igor ZELENAY (GER/ZVK) vs. Rohan BOPANNA/Aisam-Ul-Haq QURESHI (IND/PAK) PTS2
Hal: Marcos BAGHDATIS/Olivier ROCHUS (CYP/BEL) vs. Martin DAMM/Filip POLASEK (CZE/SVK) PTS3
Que: Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) vs. Stephen HUSS/Gael MONFILS (AUS/FRA) PTS4
Hal: Lleyton HEWITT/Peter LUCZAK (AUS/AUS) vs. Nicolas KIEFER/Mischa ZVEREV (GER/GER) PTS5
Que: Ross HUTCHINS/Jordan KERR (AUS/AUS) vs. Karol BECK/David SKOCH (SVK/CZE) PTS6
Hal: Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) vs. Alejandro FALLA/Radek STEPANEK (COL/CZE) PTS7
Que: Eric BUTORAC/Rajeev RAM (USA/USA) vs. Andrey GOLUBEV/Denis ISTOMIN (KAZ/UZB) PTS8
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Schuettler vs. Lopez PTS1
Marx vs. Bopanna PTS2
Baghdatis vs. Damm PTS3
Fleming vs. Huss PTS4
Hewitt vs. Kiefer PTS5
Hutchins vs. Beck PTS6
Cermak vs. Falla PTS7
Butorac vs. Golubev PTS8
All, send picks to
trucul, excepted:
FERNET, trucul, send picks to
Boarder35m.
Deadline is when matches start: could be around
13:30 CET.
DTT OOP Monday
Monday is day 1 of a 2-day first round for DTT Singles and Doubles.
Que: Queen's (Grass)
Hal: Halle (Grass)
Hal: Yves ALLEGRO/Roger FEDERER (SUI/SUI) vs. Christopher KAS/Philipp KOHLSCHREIBER (GER/GER) PTS
Que: Andy MURRAY/Jamie MURRAY (GBR/GBR) vs. Scott LIPSKY/Sam QUERREY (USA/USA) PTS
Que: Arnaud CLEMENT/Nicolas MAHUT (FRA/FRA) vs. Marcel GRANOLLERS/Feliciano LOPEZ (ESP/ESP) PTS
Hal: Michael KOHLMANN/Jarkko NIEMINEN (GER/FIN) vs. Sergiy STAKHOVSKY/Mikhail YOUZHNY (UKR/RUS) PTS
Que: Jamie DELGADO/Jonathan MARRAY (GBR/GBR) vs. Novak DJOKOVIC/Jonathan ERLICH (SRB/ISR) PTS
Que: Chris EATON/Dominic INGLOT (GBR/GBR) vs. Marin CILIC/Andre SA (CRO/BRA) PTS
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Allegro vs. Kas PTS
Murray vs. Lipsky PTS
Clement vs. Granollers PTS
Kohlmann vs. Stakhovsky PTS
Delgado vs. Djokovic PTS
Eaton vs. Cilic PTS
All, send picks to
trucul, excepted:
FERNET, trucul, send picks to
Boarder35m.
Deadline is when matches start: could be around
15:00 CET.
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs/Hewitt 6:7 7:6 10-6)