Re: Tennis Tipping #44a Cali
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday
Daniel Koellerer (AUT) vs Paul Capdeville (CHI) SR 1 PTS
Match starts at 1.00pm local time, that is 7.00pm CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Match counts for the 2nd day of a 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Saturday
Daniel Koellerer (AUT) vs Maximo Gonzalez (MEX) SR 2
Martin Vassallo Arguello (ARG) vs Paul Capdeville (CHI) SR 3
Matches start at 11.00am local time, that is 5.00pm CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the 1st day of a 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Friday
Maximo Gonzalez (RAG) vs Victor Crivoi (ROU) SR 1 PTS
Martin Vassallo Arguello (ARG) vs Diego Junqueira (ARG) SR 2
Paul Capdeville (CHI) vs Nicolas Massu (CHI) SR 3
Marcos Daniel (BRA) vs Daniel Koellerer (AUT) SR 4
Matches start at 1.30pm local time, that is 7.30pm CET, 2.30am (next day) Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the SF in singles and doubles.
Good luck
Thursday
Paul Capdeville (CHI) vs Wayne Odesnik (USA) SR 1 PTS
Alejandro Falla (COL) vs Victor Crivoi (ROU) SR 2
Frederico Gil (POR) vs Diego Junqueira (ARG) SR 3
Thiago Alves (BRA) vs Nicolas Massu (CHI) SR 4
Daniel Gimeno-Traver (ESP) vs Maximo Gonzalez (ARG) SR 5
Daniel Koellerer (AUT) vs Pablo Andujar (ESP) SR 6
Martin Vassallo Arguello (ARG) vs Olivier Patience (FRA) SR 7
Marcos Daniel (BRA) vs Santiago Giraldo (COL) SR 8
Matches start at 12.00noon local time, that is 6.00pm CET, 1.00am (next day) Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the QF in singles and doubles.
Good luck
Wednesday
no new matches
Tuesday
Alejandro Falla (COL) vs Boris Pashanski (SRB) SR 1 PTS
Santiago Ventura (ESP) vs Pablo Andujar (ESP) (1-2) SR 2 (PTS for doubles)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) vs Frederico Gil (POR) SR 3 (PTS for doubles)
Alberto Martin (ESP) vs Paul Capdeville (CHI) SR 4 (PTS for doubles)
Maximo Gonzalez (ARG) vs Peter Luczak (AUS) SR 5 (PTS for doubles)
Olivier Patience (FRA) vs Leonardo Mayer (ARG) SR 6 (PTS for doubles)
Marcos Daniel (BRA) vs Pablo Cuevas (URU) SR 7 (PTS for doubles)
Sergio Roitman (ARG) vs Daniel Koellerer (AUT) SR 8 (PTS for doubles)
Daniel Munoz-de la Nava (ESP) vs Thiago Alves (BRA) SR 9 (PTS for doubles)
Santiago Giraldo (COL) vs Julio Cesar Campozano (ECU) SR 10 (PTS for doubles)
Martin Vassallo Arguello (ARG) vs Juan Sebastian Cabal (COL)
Carlos Salamanca (COL) vs Nicolas Massu (CHI)
Matches start at 12.00noon local time, that is 6.00pm CET, 1.00am (next day) Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the 2nd round in singles and for the 2nd day of a 2-day 1st round in doubles.
Good luck
Monday
Daniel Gimeno-Traver (ESP) vs Pere Riba (ESP) SR 1 PTS
Victor Crivoi (ROU) vs Luis Horna (PER) SR 2 PTS
Guillermo Hormazabal (CHI) vs Diego Junqueira (ARG) SR 3 PTS
Wayne Odesnik (USA) vs Alejandro Gonzalez (COL) SR 4 PTS
Matches start at 1.00pm local time, that is 7.00pm CET, 2.00am (next day) Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the 1st round in singles and for the 1st day of a 2-day 1st round in doubles
(SR and PTS for doubles to come in Tuesdays OOP).
Good luck
Qualy Sunday
Julio Cesar Campozano (ECU) vs Andre Miele (BRA) SR 1 PTS
Guillermo Hormazabal (CHI) vs Jean Rene Lisnard (MON) SR 2
Marcel Felder (URU) vs Joao Souza (BRA) SR 3
Daniel Munoz-de la Nava (ESP) vs Santiago Gonzalez (MEX) SR 4
Walter Valarezo (ECU) vs Horacio Zeballos (ARG) SR 5
Peter Luczak (AUS) vs Nicolas E. Moreno (COL) SR 6
Daniel Munoz-de la Nava (ESP) vs Marcel Felder (URU) SR 7
Daniel Munoz-de la Nava (ESP) vs Joao Souza (BRA) SR 7
Santiago Gonzalez (MEX) vs Marcel Felder (URU) SR 7
Santiago Gonzalez (MEX) vs Joao Souza (BRA) SR 7
Peter Luczak (AUS) vs Walter Valarezo (ARG) SR 8
Peter Luczak (AUS) vs Horacio Zeballos (ARG) SR 8
Nicolas E. Moreno (COL) vs Walter Valarezo (ARG) SR 8
Nicolas E. Moreno (COL) vs Horacio Zeballos (ARG) SR 8
Please send your picks for all possible matches.
Matches start at 11.00am local time, that is 5.00pm CET, 12.00midnight Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the final Qualifying round in singles.
Good luck
Qualy Saturday
Guillermo Hormazabal (CHI) vs Martin Alund (ARG) SR 1 PTS
Michael Quintero (COL) vs Joao Souza (BRA) SR 2 PTS
Ricardo Martin (COL) vs Walter Valarezo (ECU) SR 3 PTS
Juan Spir (COL) vs Francisco Franco (COL) SR 4 PTS
Ricardo Hocevar (BRA) vs Julio Cesar Campozano (ECU) SR 5 PTS
Sebastian Salazar (COL) vs Hans Podlipnik (CHI) SR 6 PTS
Gustavo Adolfo Rueda (COL) vs Nicolas E. Moreno (COL) SR 7 PTS
Jorge Andres Azuero (COL) vs Adam Vejmelka (CZE) SR 8 PTS
Cristian Lopez (COL) vs Santiago Gonzalez (MEX) SR 9 PTS
Sebastian Gomez (COL) vs Horacio Zeballos (ARG) SR 10 PTS
Juan Sebastian Gomez (COL) vs Andre Miele (BRA)
Marcel Felder (URU) vs Carlos Arboleda-Garcia (COL)
Peter Luczak (AUS) vs Sat Galan (COL)
Juan Sebastian Orozco (COL) vs Jean-Rene Lisnard (MON)
Daniel Munoz-de la Nava (ESP) vs Jose Daniel Bendeck (COL)
Rui Machado (POR) vs Juan Flores (COL)
Matches start at 10.00am local time, that is 5.00pm CET, 11.00pm Beijing time.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first Qualifying round in singles.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)