Week 47: Toyota, Japan
Location: Toyota, Japan
Type: $35K+H
Surface: Indoor Synthetic
Balls:
Site:
Starting Date: November 18
2012 Champion: Michał Przysiężny (Poland)
Tournament website: http://www.dunlop-tennis.jp/
Facebook: https://www.facebook.com/D.W.C.Tennis
Entry List
Main Draw
Ebden, Matthew AUS 98
Soeda, Go JPN 117
OUT Klahn, Bradley USA 123
OUT Duckworth, James AUS 138
OUT Evans, Daniel GBR 149
Ward, James GBR 166
Ito, Tatsuma JPN 172
Sugita, Yuichi JPN 174
Rola, Blaz SLO 179
Moriya, Hiroki JPN 181
Herbert, Pierre-Hugues FRA 189
Groth, Samuel AUS 192
Basic, Mirza BIH 203
OUT Jones, Greg AUS 224
Reid, Matt AUS 229
OUT Huang, Liang-Chi TPE 236
Mitchell, Benjamin AUS 240
OUT McGee, James IRL 247
OUT Barton, Matthew AUS 250
Lopez-Perez, Enrique ESP 253
Coppejans, Kimmer BEL 259
Sekiguchi, Shuichi JPN 270
Alternates
IN 1. Buchanan, Chase USA 271
OUT 2. Bhambri, Yuki IND 277
OUT 3. Statham, Jose (Rubin) NZL 283
IN 4. Yang, Tsung-Hua TPE 293
IN 5. Kondo, Hiroki JPN 300
IN 6. Chen, Ti TPE 311
OUT 7. Wang, Tak Khunn FRA 318
OUT 8. Lim, Yong-Kyu KOR 323
IN 9. Pavic, Mate CRO 328
IN 10. Uchiyama, Yasutaka JPN 333
OUT 11. Sant'anna, Bruno BRA 337
OUT 12. Jeong, Suk-Young KOR 338
OUT 13. Middelkoop, Matwe NED 343
IN 14. Ward, Alexander GBR 345
OUT 15. Venus, Michael NZL 391
16. Jung, Jason USA 396
17. Klein, Brydan GBR 402
18. Coric, Borna CRO 407
19. Whittington, Andrew AUS 410
20. Gabb, Richard GBR 414
OUT 21. Shabaz, Michael USA 417
22. Klec, Ivo SVK 424
OUT 23. # De Loore, Joris BEL 425
OUT 24. Meister, Nicolas USA 427
OUT 25. Pavic, Ante CRO 434
...
FINAL QUALIFYING ROUND
Takashi SAITO (JPN) d. Takuto NIKI (JPN) 7-6(9) 6-4
[5] Danai UDOMCHOKE (THA) d. Katsuki NAGAO (JPN) 6-4 6-4
Yuuya KIBI (JPN) d. [6] Toshihide MATSUI (JPN) 6-3 6-1
[4] Artem SITAK (NZL) d. [8] Ji Sung NAM (KOR) 4-6 6-3 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. Mirza BASIC (BIH) 6-1 7-5
Chase BUCHANAN (USA) d. [WC] Sho KATAYAMA (JPN) 6-4 3-6 7-5
[Q] Yuuya KIBI (JPN) d. [WC] Jumpei YAMASAKI (JPN) 6-4 6-2
[5] Tatsuma ITO (JPN) d. [SE] Borna CORIC (CRO) 6-3 6-4
[3] Pierre-Hugues HERBERT (FRA) d. [Q] Artem SITAK (NZL) 6-3 6-4
Benjamin MITCHELL (AUS) d. Matt REID (AUS) 7-6(5) 6-4
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-3 6-2
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Ti CHEN (TPE) 7-5 6-7(1) 7-6(2)
[6] James WARD (GBR) d. Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-3 6-2
[Q] Danai UDOMCHOKE (THA) d. Hiroki KONDO (JPN) 6-2 7-5
Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) d. [Q] Takashi SAITO (JPN) 6-4 6-3
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Takao SUZUKI (JPN) 6-1 7-5
[7] Hiroki MORIYA (JPN) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 7-6(5) 3-6 6-3
Jason JUNG (USA) d. [WC] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-5 6-3
Samuel GROTH (AUS) d. Alexander WARD (GBR) 7-6(3) 5-7 6-2
Mate PAVIC (CRO) d. [2] Go SOEDA (JPN) 6-1 7-6(7)
SECOND ROUND
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. Chase BUCHANAN (USA) 7-5 6-2
[5] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Yuuya KIBI (JPN) 4-6 6-3 6-2
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [3] Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 7-6(12) 6-4
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-4 6-2
[6] James WARD (GBR) d. [Q] Danai UDOMCHOKE (THA) 7-5 6-2
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) 6-3 6-3
Jason JUNG (USA) d. [7] Hiroki MORIYA (JPN) 4-6 6-3 6-4
Samuel GROTH (AUS) d. Mate PAVIC (CRO) 6-3 6-4
QFs
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [5] Tatsuma ITO (JPN) 7-6(2) 6-4
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Benjamin MITCHELL (AUS) 6-3 7-6(6)
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. [6] James WARD (GBR) 6-4 6-4
Samuel GROTH (AUS) d. Jason JUNG (USA) 6-7(6) 7-6(1) 6-4
QFs
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [8] Blaz ROLA (SLO) 6-4 6-4
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. Samuel GROTH (AUS) 6-4 7-6(4)
FINAL
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [4] Yuichi SUGITA (JPN) 6-3 6-2
Location: Toyota, Japan
Type: $35K+H
Surface: Indoor Synthetic
Balls:
Site:
Starting Date: November 18
2012 Champion: Michał Przysiężny (Poland)
Tournament website: http://www.dunlop-tennis.jp/
Facebook: https://www.facebook.com/D.W.C.Tennis
Entry List
Main Draw
Ebden, Matthew AUS 98
Soeda, Go JPN 117
OUT Klahn, Bradley USA 123
OUT Duckworth, James AUS 138
OUT Evans, Daniel GBR 149
Ward, James GBR 166
Ito, Tatsuma JPN 172
Sugita, Yuichi JPN 174
Rola, Blaz SLO 179
Moriya, Hiroki JPN 181
Herbert, Pierre-Hugues FRA 189
Groth, Samuel AUS 192
Basic, Mirza BIH 203
OUT Jones, Greg AUS 224
Reid, Matt AUS 229
OUT Huang, Liang-Chi TPE 236
Mitchell, Benjamin AUS 240
OUT McGee, James IRL 247
OUT Barton, Matthew AUS 250
Lopez-Perez, Enrique ESP 253
Coppejans, Kimmer BEL 259
Sekiguchi, Shuichi JPN 270
Alternates
IN 1. Buchanan, Chase USA 271
OUT 2. Bhambri, Yuki IND 277
OUT 3. Statham, Jose (Rubin) NZL 283
IN 4. Yang, Tsung-Hua TPE 293
IN 5. Kondo, Hiroki JPN 300
IN 6. Chen, Ti TPE 311
OUT 7. Wang, Tak Khunn FRA 318
OUT 8. Lim, Yong-Kyu KOR 323
IN 9. Pavic, Mate CRO 328
IN 10. Uchiyama, Yasutaka JPN 333
OUT 11. Sant'anna, Bruno BRA 337
OUT 12. Jeong, Suk-Young KOR 338
OUT 13. Middelkoop, Matwe NED 343
IN 14. Ward, Alexander GBR 345
OUT 15. Venus, Michael NZL 391
16. Jung, Jason USA 396
17. Klein, Brydan GBR 402
18. Coric, Borna CRO 407
19. Whittington, Andrew AUS 410
20. Gabb, Richard GBR 414
OUT 21. Shabaz, Michael USA 417
22. Klec, Ivo SVK 424
OUT 23. # De Loore, Joris BEL 425
OUT 24. Meister, Nicolas USA 427
OUT 25. Pavic, Ante CRO 434
...
FINAL QUALIFYING ROUND
Takashi SAITO (JPN) d. Takuto NIKI (JPN) 7-6(9) 6-4
[5] Danai UDOMCHOKE (THA) d. Katsuki NAGAO (JPN) 6-4 6-4
Yuuya KIBI (JPN) d. [6] Toshihide MATSUI (JPN) 6-3 6-1
[4] Artem SITAK (NZL) d. [8] Ji Sung NAM (KOR) 4-6 6-3 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. Mirza BASIC (BIH) 6-1 7-5
Chase BUCHANAN (USA) d. [WC] Sho KATAYAMA (JPN) 6-4 3-6 7-5
[Q] Yuuya KIBI (JPN) d. [WC] Jumpei YAMASAKI (JPN) 6-4 6-2
[5] Tatsuma ITO (JPN) d. [SE] Borna CORIC (CRO) 6-3 6-4
[3] Pierre-Hugues HERBERT (FRA) d. [Q] Artem SITAK (NZL) 6-3 6-4
Benjamin MITCHELL (AUS) d. Matt REID (AUS) 7-6(5) 6-4
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-3 6-2
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Ti CHEN (TPE) 7-5 6-7(1) 7-6(2)
[6] James WARD (GBR) d. Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-3 6-2
[Q] Danai UDOMCHOKE (THA) d. Hiroki KONDO (JPN) 6-2 7-5
Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) d. [Q] Takashi SAITO (JPN) 6-4 6-3
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. [WC] Takao SUZUKI (JPN) 6-1 7-5
[7] Hiroki MORIYA (JPN) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 7-6(5) 3-6 6-3
Jason JUNG (USA) d. [WC] Yusuke WATANUKI (JPN) 7-5 6-3
Samuel GROTH (AUS) d. Alexander WARD (GBR) 7-6(3) 5-7 6-2
Mate PAVIC (CRO) d. [2] Go SOEDA (JPN) 6-1 7-6(7)
SECOND ROUND
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. Chase BUCHANAN (USA) 7-5 6-2
[5] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Yuuya KIBI (JPN) 4-6 6-3 6-2
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [3] Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 7-6(12) 6-4
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-4 6-2
[6] James WARD (GBR) d. [Q] Danai UDOMCHOKE (THA) 7-5 6-2
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) 6-3 6-3
Jason JUNG (USA) d. [7] Hiroki MORIYA (JPN) 4-6 6-3 6-4
Samuel GROTH (AUS) d. Mate PAVIC (CRO) 6-3 6-4
QFs
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [5] Tatsuma ITO (JPN) 7-6(2) 6-4
[8] Blaz ROLA (SLO) d. Benjamin MITCHELL (AUS) 6-3 7-6(6)
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. [6] James WARD (GBR) 6-4 6-4
Samuel GROTH (AUS) d. Jason JUNG (USA) 6-7(6) 7-6(1) 6-4
QFs
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [8] Blaz ROLA (SLO) 6-4 6-4
[4] Yuichi SUGITA (JPN) d. Samuel GROTH (AUS) 6-4 7-6(4)
FINAL
[1] Matthew EBDEN (AUS) d. [4] Yuichi SUGITA (JPN) 6-3 6-2