Week 01: Nouméa, New Caledonia
Location: Nouméa, New Caledonia
Type: $75K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site:
Starting Date: December 30
2013 Champion: Adrian Mannarino (France)
Tournament website: http://www.liguetennis-caledonie.com/
Facebook: https://www.facebook.com/ATPNoumea
Entry List
Main Draw
# Falla, Alejandro COL 99
# Huta Galung, Jesse NED 101
# Klizan, Martin SVK 108
# Goffin, David BEL 110
# Kudla, Denis USA 114
OUT # Dancevic, Frank CAN 122
# Riba, Pere ESP 126
# Polansky, Peter CAN 141
# Bemelmans, Ruben BEL 148
# Johnson, Steve USA 156
# Guez, David FRA 177
# Sandgren, Tennys USA 183
# Rola, Blaz SLO 184
# Weintraub, Amir ISR 189
# Teixeira, Maxime FRA 193
OUT # Melzer, Gerald AUT 201
# Mertl, Jan CZE 202
# Pouille, Lucas FRA 203
# Menendez-Maceiras, Adrian ESP 206
# Arnaboldi, Andrea ITA 212
# Granollers, Gerard ESP 221
# Samper-Montana, Jordi ESP 225
# Burquier, Gregoire FRA 228
# Diez, Steven CAN 234
Alternates
IN 1. # McGee, James IRL 235
IN 2. # Gigounon, Germain BEL 239
3. # Krajicek, Austin USA 241
4. # Pavic, Ante CRO 246
OUT 5. # Michon, Axel FRA 247
6. # Olivetti, Albano FRA 249
7. # Coppejans, Kimmer BEL 255
8. # Huang, Liang-Chi TPE 261
9. # Carballes Baena, Roberto ESP 264
10. # Androic, Toni CRO 271
11. # Yang, Tsung-Hua TPE 277
12. # Mektic, Nikola CRO 282
13. # Molchanov, Denys UKR 283
14. # Statham, Jose (Rubin) NZL 285
OUT 15. # Sekiguchi, Shuichi JPN 286
16. # Kondo, Hiroki JPN 290
17. # Mertens, Yannick BEL 293
18. # Sikora, Adrian SVK 295
OUT 19. # Fratangelo, Bjorn USA 304
20. # Thompson, Jordan AUS 318
OUT 21. # Marti, Yann SUI 323
22. # Klein, Brydan GBR 367
23. # Bolt, Alex AUS 371
24. # Whittington, Andrew AUS 378
25. # Venus, Michael NZL 399
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Austin KRAJICEK (USA) d. Cameroon NORRIE (GBR) 6-3 4-6 6-2
[2] Ante PAVIC (CRO) d. Blake MOTT (AUS) 6-3 4-6 6-4
[3] Kimmer COPPENJANS (BEL) d. [7] Brydan KLEIN (GBR) 7-6(5) 0-6 6-2
[4] Liang-Chi HUANG (TPE) d. [6] Denys MOLCHANOV (UKR) 7-6(3) 6-7(2) 6-4
MAIN DRAW
[1] Alejandro FALLA (COL) vs [WC] Albano OLIVETTI (FRA)
[WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) vs Steve JOHNSON (USA)
[Q] Liang-Chi HUANG (TPE) vs [Q] Ante PAVIC (CRO)
Amir WEINTRAUB (ISR) vs [5] Denis KUDLA (USA)
[3] Martin KLIZAN (SVK) vs [Q] Kimmer COPPENJANS (BEL)
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) vs Lucas POUILLE (FRA)
Jan MERTL (CZE) vs Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP)
Germain GIGOUNON (BEL) vs [7] Peter POLANSKY (CAN)
[8] Ruben BEMELMANS (BEL) vs Maxime TEIXEIRA (FRA)
James McGEE (IRL) vs Jordi SAMPER-MONTANA (ESP)
Tennys SANDGREN (USA) vs [Q] Austin KRAJICEK (USA)
Gerald GRANOLLERS (ESP) vs [4] David GOFFIN (BEL)
[6] Pere RIBA (ESP) vs David GUEZ (FRA)
Steven DIEZ (CAN) vs Blaz ROLA (SVK)
Gregoire BURQUIER (FRA) vs [WC] Mathias BOURGUE (FRA)
Andrea ARNABOLDI (ITA) vs [2] Jesse HUTA GALUNG (NED)
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Albano OLIVETTI (FRA) 6-3 6-2
[WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) d. Steve JOHNSON (USA) 7-6(4) 4-6 6-3
[Q] Ante PAVIC (CRO) d. [Q] Liang-Chi HUANG (TPE) 6-3 7-6(5)
[5] Denis KUDLA (USA) d. Amir WEINTRAUB (ISR) 6-1 7-5
[Q] Kimmer COPPENJANS (BEL) d. [3] Martin KLIZAN (SVK) 2-6 6-3 6-2
Lucas POUILLE (FRA) d. [WC] Enzo COUACAUD (FRA) 7-5 6-3
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Jan MERTL (CZE) 6-7(3) 6-4 6-3
[7] Peter POLANSKY (CAN) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-2 6-4
[8] Ruben BEMELMANS (BEL) d. Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-2 7-6(2)
James McGEE (IRL) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-3 6-3
[Q] Austin KRAJICEK (USA) d. Tennys SANDGREN (USA) 6-4 6-7(3) 7-5
[4] David GOFFIN (BEL) d. Gerald GRANOLLERS (ESP) 6-1 6-0
[6] Pere RIBA (ESP) d. David GUEZ (FRA) 6-2 7-5
Steven DIEZ (CAN) d. Blaz ROLA (SVK) 1-6 7-5 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. [LL] Denys MOLCHANOV (UKR) 6-7(6) 6-4 6-4 [[WC] Mathias BOURGUE (FRA) has withdrawn]
[2] Jesse HUTA GALUNG (NED) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 7-5 6-1
SECOND ROUND
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) 6-1 6-1
[5] Denis KUDLA (USA) d. [Q] Ante PAVIC (CRO) 6-2 7-5
Lucas POUILLE (FRA) d. [Q] Kimmer COPPENJANS (BEL) 7-5 7-6(7)
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [7] Peter POLANSKY (CAN) 6-2 5-7 7-6(5)
James McGEE (IRL) d. [8] Ruben BEMELMANS (BEL) 6-3 6-3
[Q] Austin KRAJICEK (USA) d. [4] David GOFFIN (BEL) 3-1 ret'd
Steven DIEZ (CAN) d. [6] Pere RIBA (ESP) 6-1 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. [2] Jesse HUTA GALUNG (NED) 4-6 6-3 6-0
QFs
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [5] Denis KUDLA (USA) 6-2 6-4
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Lucas POUILLE (FRA) 6-4 7-6(1)
James McGEE (IRL) d. [Q] Austin KRAJICEK (USA) 4-6 6-2 6-0
Steven DIEZ (CAN) d. Gregoire BURQUIER (FRA) 7-6(2) 6-0
SFs
[1] Alejandro FALLA (COL) d. Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-1 4-6 6-2
Steven DIEZ (CAN) d. James McGEE (IRL) 6-7(2) 7-5 6-4
FINAL
[1] Alejandro FALLA (COL) d. Steven DIEZ (CAN) 6-2 6-2
Location: Nouméa, New Caledonia
Type: $75K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site:
Starting Date: December 30
2013 Champion: Adrian Mannarino (France)
Tournament website: http://www.liguetennis-caledonie.com/
Facebook: https://www.facebook.com/ATPNoumea
Entry List
Main Draw
# Falla, Alejandro COL 99
# Huta Galung, Jesse NED 101
# Klizan, Martin SVK 108
# Goffin, David BEL 110
# Kudla, Denis USA 114
OUT # Dancevic, Frank CAN 122
# Riba, Pere ESP 126
# Polansky, Peter CAN 141
# Bemelmans, Ruben BEL 148
# Johnson, Steve USA 156
# Guez, David FRA 177
# Sandgren, Tennys USA 183
# Rola, Blaz SLO 184
# Weintraub, Amir ISR 189
# Teixeira, Maxime FRA 193
OUT # Melzer, Gerald AUT 201
# Mertl, Jan CZE 202
# Pouille, Lucas FRA 203
# Menendez-Maceiras, Adrian ESP 206
# Arnaboldi, Andrea ITA 212
# Granollers, Gerard ESP 221
# Samper-Montana, Jordi ESP 225
# Burquier, Gregoire FRA 228
# Diez, Steven CAN 234
Alternates
IN 1. # McGee, James IRL 235
IN 2. # Gigounon, Germain BEL 239
3. # Krajicek, Austin USA 241
4. # Pavic, Ante CRO 246
OUT 5. # Michon, Axel FRA 247
6. # Olivetti, Albano FRA 249
7. # Coppejans, Kimmer BEL 255
8. # Huang, Liang-Chi TPE 261
9. # Carballes Baena, Roberto ESP 264
10. # Androic, Toni CRO 271
11. # Yang, Tsung-Hua TPE 277
12. # Mektic, Nikola CRO 282
13. # Molchanov, Denys UKR 283
14. # Statham, Jose (Rubin) NZL 285
OUT 15. # Sekiguchi, Shuichi JPN 286
16. # Kondo, Hiroki JPN 290
17. # Mertens, Yannick BEL 293
18. # Sikora, Adrian SVK 295
OUT 19. # Fratangelo, Bjorn USA 304
20. # Thompson, Jordan AUS 318
OUT 21. # Marti, Yann SUI 323
22. # Klein, Brydan GBR 367
23. # Bolt, Alex AUS 371
24. # Whittington, Andrew AUS 378
25. # Venus, Michael NZL 399
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Austin KRAJICEK (USA) d. Cameroon NORRIE (GBR) 6-3 4-6 6-2
[2] Ante PAVIC (CRO) d. Blake MOTT (AUS) 6-3 4-6 6-4
[3] Kimmer COPPENJANS (BEL) d. [7] Brydan KLEIN (GBR) 7-6(5) 0-6 6-2
[4] Liang-Chi HUANG (TPE) d. [6] Denys MOLCHANOV (UKR) 7-6(3) 6-7(2) 6-4
MAIN DRAW
[1] Alejandro FALLA (COL) vs [WC] Albano OLIVETTI (FRA)
[WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) vs Steve JOHNSON (USA)
[Q] Liang-Chi HUANG (TPE) vs [Q] Ante PAVIC (CRO)
Amir WEINTRAUB (ISR) vs [5] Denis KUDLA (USA)
[3] Martin KLIZAN (SVK) vs [Q] Kimmer COPPENJANS (BEL)
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) vs Lucas POUILLE (FRA)
Jan MERTL (CZE) vs Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP)
Germain GIGOUNON (BEL) vs [7] Peter POLANSKY (CAN)
[8] Ruben BEMELMANS (BEL) vs Maxime TEIXEIRA (FRA)
James McGEE (IRL) vs Jordi SAMPER-MONTANA (ESP)
Tennys SANDGREN (USA) vs [Q] Austin KRAJICEK (USA)
Gerald GRANOLLERS (ESP) vs [4] David GOFFIN (BEL)
[6] Pere RIBA (ESP) vs David GUEZ (FRA)
Steven DIEZ (CAN) vs Blaz ROLA (SVK)
Gregoire BURQUIER (FRA) vs [WC] Mathias BOURGUE (FRA)
Andrea ARNABOLDI (ITA) vs [2] Jesse HUTA GALUNG (NED)
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Albano OLIVETTI (FRA) 6-3 6-2
[WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) d. Steve JOHNSON (USA) 7-6(4) 4-6 6-3
[Q] Ante PAVIC (CRO) d. [Q] Liang-Chi HUANG (TPE) 6-3 7-6(5)
[5] Denis KUDLA (USA) d. Amir WEINTRAUB (ISR) 6-1 7-5
[Q] Kimmer COPPENJANS (BEL) d. [3] Martin KLIZAN (SVK) 2-6 6-3 6-2
Lucas POUILLE (FRA) d. [WC] Enzo COUACAUD (FRA) 7-5 6-3
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Jan MERTL (CZE) 6-7(3) 6-4 6-3
[7] Peter POLANSKY (CAN) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-2 6-4
[8] Ruben BEMELMANS (BEL) d. Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-2 7-6(2)
James McGEE (IRL) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-3 6-3
[Q] Austin KRAJICEK (USA) d. Tennys SANDGREN (USA) 6-4 6-7(3) 7-5
[4] David GOFFIN (BEL) d. Gerald GRANOLLERS (ESP) 6-1 6-0
[6] Pere RIBA (ESP) d. David GUEZ (FRA) 6-2 7-5
Steven DIEZ (CAN) d. Blaz ROLA (SVK) 1-6 7-5 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. [LL] Denys MOLCHANOV (UKR) 6-7(6) 6-4 6-4 [[WC] Mathias BOURGUE (FRA) has withdrawn]
[2] Jesse HUTA GALUNG (NED) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 7-5 6-1
SECOND ROUND
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Jose (Rubin) STATHAM (NZL) 6-1 6-1
[5] Denis KUDLA (USA) d. [Q] Ante PAVIC (CRO) 6-2 7-5
Lucas POUILLE (FRA) d. [Q] Kimmer COPPENJANS (BEL) 7-5 7-6(7)
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [7] Peter POLANSKY (CAN) 6-2 5-7 7-6(5)
James McGEE (IRL) d. [8] Ruben BEMELMANS (BEL) 6-3 6-3
[Q] Austin KRAJICEK (USA) d. [4] David GOFFIN (BEL) 3-1 ret'd
Steven DIEZ (CAN) d. [6] Pere RIBA (ESP) 6-1 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. [2] Jesse HUTA GALUNG (NED) 4-6 6-3 6-0
QFs
[1] Alejandro FALLA (COL) d. [5] Denis KUDLA (USA) 6-2 6-4
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Lucas POUILLE (FRA) 6-4 7-6(1)
James McGEE (IRL) d. [Q] Austin KRAJICEK (USA) 4-6 6-2 6-0
Steven DIEZ (CAN) d. Gregoire BURQUIER (FRA) 7-6(2) 6-0
SFs
[1] Alejandro FALLA (COL) d. Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-1 4-6 6-2
Steven DIEZ (CAN) d. James McGEE (IRL) 6-7(2) 7-5 6-4
FINAL
[1] Alejandro FALLA (COL) d. Steven DIEZ (CAN) 6-2 6-2