Hungary F6 qualifying
October 4-10, 2004
Singles
Seeds: (cut: none)
1. Georg Novak
2. Teodor Bolanu
3. Stefan Wiespeiner
4. Marin Bradaric
5. Kresimir Ritz
6. Matej Bocko
7. Vilim Visak
8. Lukas Lacko
9. Luka Kukulic
10. Aleksandar Grubin
11. Anze Kapun
12. Filip Polasek
13. Pavol Cervenak
14. Wolfgang Schranz
15. Tomas Banczi
16. Peter Miklusicak
First Round
(1)Georg Novak (AUT) bye
Erik Valerian (CZE) d. Drazen Sakac (CRO) 7-5 6-1
Peter Sauska (HUN) d. Nimrod Perel (ISR) 6-3 7-6(5)
(11)Anze Kapun (SLO) d. Peter Kiss (HUN) 6-0 6-1
(2)Teodor Bolanu (ROM) bye
Tibor Szathmary (HUN) d. Ante Nakic (CRO) 6-1 2-6 6-3
Denes Lukacs (HUN) d. Pavel Tartasyuk (UKR) 6-7(0) 6-3 6-3
Domagoj Sekosan (CRO) d. (10)Aleksandar Grubin (SCG) 6-3 6-3
(3)Stefan Wiespeiner (AUT) bye
Bruno Peric (CRO) d. Szilard Kardhordo (HUN) 5-7 6-2 6-4
Volodimir Nikolenko (UKR) d. Takahiro Ittogi (JPN) 7-5 6-3
(12)Filip Polasek (SVK) d. Jozsef Both (HUN) 7-5 6-2
(4)Marin Bradaric (CRO) bye
Daniel Gagan (HUN) d. Konstantin Kotov (UKR) 6-3 6-3
Viktor Maksimcuk (SCG) d. Peter Dani (HUN) 6-2 6-3
(15)Tomas Banczi (SVK) d. Filip Zivkovic (1986) (SCG) 6-1 6-1
(5)Kresimir Ritz (CRO) bye
Adnan Mesic (CRO) d. Marko Begovic (SCG) 6-3 6-4
Norbert Pakai (HUN) d. Marko Pazman (CRO) 7-6(5) 6-3
Markus Krenn (AUT) d. (13)Pavol Cervenak (SVK) 6-3 6-2
(6)Matej Bocko (SVK) bye
Sebastian Farkas (HUN) d. Marko Kustudija (SCG) 6-2 6-0
Denis Fedorov (UKR) d. Luka Tolic (CRO) 7-5 6-1
(9)Luka Kukulic (CRO) bye
(7)Vilim Visak (CRO) bye
Blaz Kavcic (SLO) d. Tomas Piskacek (CZE) 6-4 6-1
Goran Belosevic (CRO) d. Alexander Mantrov (UKR) 6-0 7-5
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Franco Skugor (CRO) 6-4 7-5
(8)Lukas Lacko (SVK) bye
Lukas Rosol (CZE) d. Milos Kustudija (SCG) 6-4 6-2
Goran Devrnja (CRO) d. Ajdin Mesic (CRO) 6-4 7-5
(14)Wolfgang Schranz (AUT) d. Miha Crnkovic (SLO) 6-3 6-3
Second Round
(1)Georg Novak (AUT) d. Erik Valerian (CZE) 6-3 6-0
(11)Anze Kapun (SLO) d. Peter Sauska (HUN) 6-1 7-5
(2)Teodor Bolanu (ROM) d. Tibor Szathmary (HUN) 5-7 7-6(7) 6-4
Denes Lukacs (HUN) d. Domagoj Sekosan (CRO) 6-3 7-6(3)
(3)Stefan Wiespeiner (AUT) d. Bruno Peric (CRO) 6-1 6-2
(12)Filip Polasek (SVK) d. Volodimir Nikolenko (UKR) 6-1 6-3
(4)Marin Bradaric (CRO) d. Daniel Gagan (HUN) 6-3 6-4
(15)Tomas Banczi (SVK) d. Viktor Maksimcuk (SCG) 6-2 6-3
Adnan Mesic (CRO) d. (5)Kresimir Ritz (CRO) 2-6 6-2 7-5
Markus Krenn (AUT) d. Norbert Pakai (HUN) 6-1 6-4
(6)Matej Bocko (SVK) d. Sebastian Farkas (HUN) 6-4 7-5
(9)Luka Kukulic (CRO) d. Denis Fedorov (UKR) 6-3 6-2
Blaz Kavcic (SLO) d. (7)Vilim Visak (CRO) 2-6 6-3 6-2
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Goran Belosevic (CRO) 6-1 5-7 6-0
Lukas Rosol (CZE) d. (8)Lukas Lacko (SVK) 6-4 6-2
(14)Wolfgang Schranz (AUT) d. Goran Devrnja (CRO) 6-1 6-3
Qualifying Round
(1)Georg Novak (AUT) d. (11)Anze Kapun (SLO) 7-6(3) 6-4
(2)Teodor Bolanu (ROM) d. Denes Lukacs (HUN) 6-0 6-7(7) 6-4
(12)Filip Polasek (SVK) d. (3)Stefan Wiespeiner (AUT) 7-5 6-4
(15)Tomas Banczi (SVK) d. (4)Marin Bradaric (CRO) 6-3 6-3
Markus Krenn (AUT) d. Adnan Mesic (CRO) 6-3 4-6 6-4
(6)Matej Bocko (SVK) d. (9)Luka Kukulic (CRO) 6-3 4-6 6-3
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Blaz Kavcic (SLO) 6-3 6-2
Lukas Rosol (CZE) d. (14)Wolfgang Schranz (AUT) 6-0 6-2
October 4-10, 2004
Singles
Seeds: (cut: none)
1. Georg Novak
2. Teodor Bolanu
3. Stefan Wiespeiner
4. Marin Bradaric
5. Kresimir Ritz
6. Matej Bocko
7. Vilim Visak
8. Lukas Lacko
9. Luka Kukulic
10. Aleksandar Grubin
11. Anze Kapun
12. Filip Polasek
13. Pavol Cervenak
14. Wolfgang Schranz
15. Tomas Banczi
16. Peter Miklusicak
First Round
(1)Georg Novak (AUT) bye
Erik Valerian (CZE) d. Drazen Sakac (CRO) 7-5 6-1
Peter Sauska (HUN) d. Nimrod Perel (ISR) 6-3 7-6(5)
(11)Anze Kapun (SLO) d. Peter Kiss (HUN) 6-0 6-1
(2)Teodor Bolanu (ROM) bye
Tibor Szathmary (HUN) d. Ante Nakic (CRO) 6-1 2-6 6-3
Denes Lukacs (HUN) d. Pavel Tartasyuk (UKR) 6-7(0) 6-3 6-3
Domagoj Sekosan (CRO) d. (10)Aleksandar Grubin (SCG) 6-3 6-3
(3)Stefan Wiespeiner (AUT) bye
Bruno Peric (CRO) d. Szilard Kardhordo (HUN) 5-7 6-2 6-4
Volodimir Nikolenko (UKR) d. Takahiro Ittogi (JPN) 7-5 6-3
(12)Filip Polasek (SVK) d. Jozsef Both (HUN) 7-5 6-2
(4)Marin Bradaric (CRO) bye
Daniel Gagan (HUN) d. Konstantin Kotov (UKR) 6-3 6-3
Viktor Maksimcuk (SCG) d. Peter Dani (HUN) 6-2 6-3
(15)Tomas Banczi (SVK) d. Filip Zivkovic (1986) (SCG) 6-1 6-1
(5)Kresimir Ritz (CRO) bye
Adnan Mesic (CRO) d. Marko Begovic (SCG) 6-3 6-4
Norbert Pakai (HUN) d. Marko Pazman (CRO) 7-6(5) 6-3
Markus Krenn (AUT) d. (13)Pavol Cervenak (SVK) 6-3 6-2
(6)Matej Bocko (SVK) bye
Sebastian Farkas (HUN) d. Marko Kustudija (SCG) 6-2 6-0
Denis Fedorov (UKR) d. Luka Tolic (CRO) 7-5 6-1
(9)Luka Kukulic (CRO) bye
(7)Vilim Visak (CRO) bye
Blaz Kavcic (SLO) d. Tomas Piskacek (CZE) 6-4 6-1
Goran Belosevic (CRO) d. Alexander Mantrov (UKR) 6-0 7-5
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Franco Skugor (CRO) 6-4 7-5
(8)Lukas Lacko (SVK) bye
Lukas Rosol (CZE) d. Milos Kustudija (SCG) 6-4 6-2
Goran Devrnja (CRO) d. Ajdin Mesic (CRO) 6-4 7-5
(14)Wolfgang Schranz (AUT) d. Miha Crnkovic (SLO) 6-3 6-3
Second Round
(1)Georg Novak (AUT) d. Erik Valerian (CZE) 6-3 6-0
(11)Anze Kapun (SLO) d. Peter Sauska (HUN) 6-1 7-5
(2)Teodor Bolanu (ROM) d. Tibor Szathmary (HUN) 5-7 7-6(7) 6-4
Denes Lukacs (HUN) d. Domagoj Sekosan (CRO) 6-3 7-6(3)
(3)Stefan Wiespeiner (AUT) d. Bruno Peric (CRO) 6-1 6-2
(12)Filip Polasek (SVK) d. Volodimir Nikolenko (UKR) 6-1 6-3
(4)Marin Bradaric (CRO) d. Daniel Gagan (HUN) 6-3 6-4
(15)Tomas Banczi (SVK) d. Viktor Maksimcuk (SCG) 6-2 6-3
Adnan Mesic (CRO) d. (5)Kresimir Ritz (CRO) 2-6 6-2 7-5
Markus Krenn (AUT) d. Norbert Pakai (HUN) 6-1 6-4
(6)Matej Bocko (SVK) d. Sebastian Farkas (HUN) 6-4 7-5
(9)Luka Kukulic (CRO) d. Denis Fedorov (UKR) 6-3 6-2
Blaz Kavcic (SLO) d. (7)Vilim Visak (CRO) 2-6 6-3 6-2
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Goran Belosevic (CRO) 6-1 5-7 6-0
Lukas Rosol (CZE) d. (8)Lukas Lacko (SVK) 6-4 6-2
(14)Wolfgang Schranz (AUT) d. Goran Devrnja (CRO) 6-1 6-3
Qualifying Round
(1)Georg Novak (AUT) d. (11)Anze Kapun (SLO) 7-6(3) 6-4
(2)Teodor Bolanu (ROM) d. Denes Lukacs (HUN) 6-0 6-7(7) 6-4
(12)Filip Polasek (SVK) d. (3)Stefan Wiespeiner (AUT) 7-5 6-4
(15)Tomas Banczi (SVK) d. (4)Marin Bradaric (CRO) 6-3 6-3
Markus Krenn (AUT) d. Adnan Mesic (CRO) 6-3 4-6 6-4
(6)Matej Bocko (SVK) d. (9)Luka Kukulic (CRO) 6-3 4-6 6-3
(16)Peter Miklusicak (SVK) d. Blaz Kavcic (SLO) 6-3 6-2
Lukas Rosol (CZE) d. (14)Wolfgang Schranz (AUT) 6-0 6-2