Re: Tennis tipping #23a Lugano.
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday and Tuesday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday
Saturday
Alberto MARTIN (ESP) vs Potito STARACE (ITA) SR2
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Teimuraz GABASHVILI (RUS) SR3
Matches count for day 1/2 in singles and doubles
Send picks to
goldenoldie by 12.00 noon CEST or start of play if earlier (I have not seen official OOP yet)
Friday
Alberto MARTIN (ESP) vs Martin FISCHER (AUT) SR1 PTS
Adrian UNGUR (ROU) vs Teimuraz GABASHVILI (RUS) SR2
Vincent MILLOT (FRA) vs Potito STARACE (ITA) SR3
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Alessio DI MAURO (ITA) SR4
Olivier PATIENCE (FRA) vs Alessio DI MAURO (ITA) SR4
Matches count for a 1 day semi-final in both singles and doubles
Send picks to goldenoldie before 9.30 a.m. CEST so that differences can be posted
Thursday
Josselin OUANNA (FRA) vs Vincent MILLOT (FRA) SR1 PTS
Alessio DI MAURO (ITA) vs Filippo VOLANDRI (ITA) SR3
Farrukh DUSTOV (UZB) vs Potito STARACE (ITA) SR5
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Olivier PATIENCE (FRA) SR7
Matches count for Day 2/2 in both singles and doubles
Send picks to
goldenoldie before 12.00 noon CEST
Wednesday
Martin FISCHER (AUT) - Maximo GONZALEZ (ARG) SR2
Teimuraz GABASHVILI (RUS) - Antonio VEIC (CRO) SR4
Adrian UNGUR (ROM) - Santiago GONZALEZ (MEX) SR6
Alberto MARTIN (ESP) - Alex BOGOMOLOV JR (USA) SR8
4 matches count for day 1/2 third round singles
4 matches count for day 1/2 second round doubles
Picks to goldenoldie by 12.00 a.m. CEST so that differences can be posted
Tuesday
Antonio VEIC (CRO) vs Christophe ROCHUS (BEL) SR1 PTS (Doubles SR9)
Rui MACHADO (POR) vs Adrian UNGUR (ROU) SR2 PTS (Doubles SR10)
Joao SOUZA (BRA) vs Teimuraz GABASHVILI (RUS) SR3 PTS (Doubles SR11)
Alberto MARTIN (ESP) vs Bruno RODRIGUEZ (MEX) SR4 PTS (Doubles SR12)
Robin HAASE (NED) vs Potito STARACE (ITA) SR1 PTS
Farrukh DUSTOV (UZB) vs Ivan SERGEYEV (UKR) SR2
Alessio DI MAURO (ITA) vs Nicolas RENAVAND (FRA) SR3
Thiago ALVES (BRA) vs Josselin OUANNA (FRA) SR4
Carlos SALAMANCA (COL) vs Olivier PATIENCE (FRA) SR5
Pablo ANDUJAR (ESP) vs Filippo VOLANDRI (ITA) SR6
Martin FISCHER (AUT) vs Federico GIL (POR) SR7
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Marco CRUGNOLA (ITA) SR8
First 4 matches count for day 2/2 first round singles
Remaining 8 matches count for second round singles
All 12 matches count for day 2/2 first round doubles and all matches are PTS for doubles
Picks to
goldenoldie by 11.30 a.m. CEST so that differences can be posted
Monday
Vincent MILLOT (FRA) vs Kevin KIM (USA) SR5 PTS (SR13 PTS Doubles)
Santiago GONZALEZ (MEX) vs Uladzimir IGNATIK (BLR) SR6 PTS (SR14 PTS Doubles)
Maximo GONZALEZ (ARG) vs Alexander SADECKY (SUI) SR7 PTS (SR15 PTS Doubles)
Alex BOGOMOLOV jr (USA) vs Sandro EHRAT (SUI) SR8 PTS (SR16 PTS Doubles)
Matches count for Day 1 of a 2 day round in singles and doubles
Send picks to
goldenoldie by start of play 12.00 noon CEST
Qualy Sunday
Bruno RODRIGUEZ (MEX) vs Gabriel TRUJILLO-SOLER (ESP) SR1 PTS
David MARRERO (ESP) vs Olivier PATIENCE (FRA) SR2
Andrea ARNABOLDI (ITA) vs Farrukh DUSTOV (UZB) SR3
Martin ALUND (ARG) vs Nicolas RENAVAND (FRA) SR4
Matches count for final qualy round singles.
Send picks to
goldenoldie by start of play 11.00 a.m. CEST
Qualy Saturday
Nicolas RENAVAND (FRA) vs Guido PELLA (ARG) SR1 PTS
Marc SIEBER (GER) vs Jonathan EYSSERIC (FRA) SR2 PTS
Sanchai RATIWATANA (THA) vs Romain JOUAN (FRA) SR3 PTS
Raphael LUSTENBERGER (SUI) vs Gianluca NASO (ITA) SR4 PTS
Luca MARGAROLI (SUI) vs Bruno RODRIGUEZ (MEX) SR5 PTS
Sonchat RATIWATANA (THA) vs Treat Conrad HUEY (PHI) SR6 PTS
Farrukh DUSTOV (UZB) vs Gianandrea HAYER (SUI) SR7 PTS
Facundo BAGNIS (ARG) vs Riccardo MAIGA (SUI) SR8 PTS
Federico VALSANGIACOMO (SUI) vs Matthias BACHINGER (GER) SR9 PTS
Riccardo SINICROPI (ITA) vs Olivier PATIENCE (FRA) SR10 PTS
Matches count for first qualy round singles
Send picks to
goldenoldie before start of play 10.00 a.m. CEST
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Brands 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Brands 6:7 7:6 6:1)