Re: Tennis Tipping #47 - Montreal
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R64
Tuesday ~ TT R32
Wednesday ~ TT R16
Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R32
Wednesday ~ TT R16
Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday
Andy MURRAY (GBR) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG)
SR1 PTS
Matches count for Singles and Doubles Final (Day 2)
Matches start at 7.30pm CET (1.30pm local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Saturday
Jo-Wilfried TSONGA (FRA) vs Andy MURRAY (GBR)
SR2
Andy RODDICK (USA) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG)
SR3
Matches count for Singles and Doubles Final (Day 1)
Matches start at 9pm CET (3pm local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Friday
Andy RODDICK (USA) vs Novak DJOKOVIC (SRB)
SR1 PTS
Andy MURRAY (GBR) vs Nikolay DAVYDENKO (RUS)
SR2
Juan Martin DEL POTRO (ARG) vs Rafael NADAL (ESP)
SR3
Roger FEDERER (SUI) vs Jo-Wilfried TSONGA (FRA)
SR4
Matches count for Singles and Doubles Semifinal
Matches start at 7pm CET (1pm local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Thursday
Fernando GONZALEZ (CHI) vs Nikolay DAVYDENKO (RUS)
SR1 PTS
Gilles SIMON (FRA) vs Jo-Wilfried TSONGA (FRA)
SR2
Mikhail YOUZHNY (RUS) vs Novak DJOKOVIC (SRB)
SR3
Andy RODDICK (USA) vs Fernando VERDASCO (ESP)
SR4
Andy MURRAY (GBR) vs Juan Carlos FERRERO (ESP)
SR5
Juan Martin DEL POTRO (ARG) vs Victor HANESCU (ROU)
SR6
Roger FEDERER (SUI) vs Stanislas WAWRINKA (SUI)
SR7
Philipp PETZSCHNER (GER) vs Rafael NADAL (ESP)
SR8
Matches count for Singles and Doubles Quarterfinal
Matches start at 5pm CET (11am local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Wednesday
Mikhail YOUZHNY (RUS) vs John ISNER (USA)
SR1 PTS
Victor HANESCU (ROU) vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER)
SR2
Tommy ROBREDO (ESP) vs Philipp PETZSCHNER (GER)
SR3
Fernando GONZALEZ (CHI) vs Tommy HAAS (GER)
SR4
Juan Carlos FERRERO (ESP) vs Gael MONFILS (FRA)
SR5
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Andrey GOLUBEV (KAZ)
SR6
Rainer SCHUETTLER (GER) vs Jo-Wilfried TSONGA (FRA)
SR7
David FERRER (ESP) vs Rafael NADAL (ESP)
SR8
Leonardo MAYER (ARG) vs Fernando VERDASCO (ESP)
SR9
Gilles SIMON (FRA) vs Alejandro FALLA (COL)
SR10
Andy RODDICK (USA) vs Igor ANDREEV (RUS)
SR11
Juan Martin DEL POTRO (ARG) vs Jan HERNYCH (CZE)
SR12
Matches count for Singles R3 and Doubles R2
Matches start at 5pm CET (11am local time)
All picks to
Please send only surnames!
Good luck!
Tuesday
Lleyton HEWITT (AUS) vs Juan Carlos FERRERO (ESP)
SR1 PTS
Tommy HAAS (GER) vs Ivo KARLOVIC (CRO)
SR2 (PTS for Doubles)
Feliciano LOPEZ (ESP) vs Fernando VERDASCO (ESP)
SR3 (PTS for Doubles)
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Tomas BERDYCH (CZE)
SR4 (PTS for Doubles)
Victor HANESCU (ROU) vs Jurgen MELZER (AUT)
SR5 (PTS for Doubles)
Jan HERNYCH (CZE) vs Julien BENNETEAU (FRA)
SR6 (PTS for Doubles)
Dudi SELA (ISR) vs Alejandro FALLA (COL)
SR7 (PTS for Doubles)
Jesse LEVINE (USA) vs John ISNER (USA)
SR8 (PTS for Doubles)
Andrey GOLUBEV (KAZ) vs Radek STEPANEK (CZE)
SR9 (PTS for Doubles)
Paul-Henri MATHIEU (FRA) vs Nikolay DAVYDENKO (RUS)
SR10 (PTS for Doubles)
Tommy ROBREDO (ESP) vs Alex BOGOMOLOV JR. (USA)
SR11 (PTS for Doubles)
Viktor TROICKI (SRB) vs David FERRER (ESP)
SR12 (PTS for Doubles)
Andy MURRAY (GBR) vs Jeremy CHARDY (FRA)
SR13 (PTS for Doubles)
Fernando GONZALEZ (CHI) vs Milos RAONIC (CAN)
SR14 (PTS for Doubles)
Peter POLANSKY (CAN) vs Novak DJOKOVIC (SRB)
SR15 (PTS for Doubles)
Roger FEDERER (SUI) vs Frederic NIEMEYER (CAN)
SR16 (PTS for Doubles)
Matches count for Singles R2 and Doubles R1 (Day 2)
Matches start at 5pm CET (11am local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Monday
Marat SAFIN (RUS) vs Gael MONFILS (FRA)
SR1 PTS
Marin CILIC (CRO) vs Mikhail YOUZHNY (RUS)
SR2 PTS
Dmitry TURSUNOV (RUS) vs Igor ANDREEV (RUS)
SR3 PTS
Stanislas WAWRINKA (SUI) vs Nicolas KIEFER (GER)
SR4 PTS
Gilles SIMON (FRA) vs Frank DANCEVIC (CAN)
SR5 PTS
Rainer SCHUETTLER (GER) vs Florent SERRA (FRA)
SR6 PTS
Igor KUNITSYN (RUS) vs Frederic NIEMEYER (CAN)
SR7 PTS
Philipp PETZSCHNER (GER) vs Sam QUERREY (USA)
SR8 PTS
Leonardo MAYER (ARG) vs Mischa ZVEREV (GER)
SR9 PTS
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) vs Paul-Henri MATHIEU (FRA)
SR10 PTS
Bruno AGOSTINELLI (CAN) vs Peter POLANSKY (CAN)
SR11 PTS
Yen-Hsun LU (TPE) vs Jeremy CHARDY (FRA)
SR12 PTS
Matches count for Singles First Round and Doubles First Round (Day 1)
Matches start at 5pm CET (11am local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Qualy Sunday
Julien BENNETEAU (FRA) vs Nicolas LAPENTTI (ECU)
SR1 PTS
Ernests GULBIS (LAT) vs Alejandro FALLA (COL)
SR2
Andrey GOLUBEV (KAZ) vs Jesse LEVINE (USA)
SR3
Jan HERNYCH (CZE) vs Sebastien DE CHAUNAC (FRA)
SR4
Alex BOGOMOLOV JR. (USA) vs Josselin OUANNA (FRA)
SR5
Milos RAONIC (CAN) vs Michael LLODRA (FRA)
SR6
Juan Carlos FERRERO (ESP) vs Ivan DODIG (CRO)
SR7
Matches count for Singles and Doubles Qualifying Final Round
Matches start at 4pm CET (10am local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Qualy Saturday
Kevin KIM (USA) vs Alex BOGOMOLOV JR. (USA)
SR1 PTS
Sebastien DE CHAUNAC (FRA) vs Brendan EVANS (USA)
SR2 PTS
Alejandro FALLA (COL) vs Santiago GIRALDO (COL)
SR3 PTS
Nicolas LAPENTTI (ECU) vs Michael BERRER (GER)
SR4 PTS
Marco CHIUDINELLI (SUI) vs Michael LLODRA (FRA)
SR5 PTS
Laurent RECOUDERC (FRA) vs Jesse LEVINE (USA)
SR6 PTS
Andrey GOLUBEV (KAZ) vs Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN)
SR7 PTS
Ivan DODIG (CRO) vs Rajeev RAM (USA)
SR8 PTS
Ernests GULBIS (LAT) vs Lukas DLOUHY (CZE)
SR9 PTS
Jan HERNYCH (CZE) vs Vasek POSPISIL (CAN)
SR10 PTS
Julien BENNETEAU (FRA) vs Lukasz KUBOT (POL)
SR11 PTS
Teimuraz GABASHVILI (RUS) vs Milos RAONIC (CAN)
SR12 PTS
Vincent MILLOT (FRA) vs Josselin OUANNA (FRA)
SR13 PTS
Juan Carlos FERRERO (ESP) vs Pavel KRAINIK (CAN)
SR14 PTS
Matches count for Singles and Doubles Qualifying First Round
Matches start at 4pm CET (10am local time)
All picks to
Jens
Please send only surnames!
Good luck!
Code:
EXPLANATION:
Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)