(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Bye
Nils Brinkman (GER) d. Bye
Denny Fafek (USA) d. Bye
Stefan Steinbrugger (GER) d. Bye
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Bye
Louis Donczyk (POL) d. Bye
Adrian Andrzejczuk (POL) d. Vinzent Banzer (AUT) 6-2 4-6 6-0
Alejandro Capdequi (GRE) d. Bye
(3) Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Bye
Thomas Pura (USA) d. Bye
Photos Photiades (CYP) d. Christopher Stoikoudis (AUS) 6-1 6-0
Sebastian Smithback (USA) d. Bye
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Bye
Sean Carson (AUS) d. Bye
Athanasios Verbis (GRE) d. Bye
Ethan Tulliani (AUS) d. Bye
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) d. Bye
Chris Mikrovas (GRE) d. Bye
Christos Hadjigeorgiou (CYP) d. George Kyriakakis-Messaritakis (GRE) 6-0 6-0
(WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE) d. Bye
(6) Antun Pehar (CRO) d. Bye
Stephanos Schinas (GRE) d. Bye
Lionel Mansour (FRA) d. Bye
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Bye
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Bye
Filippo Svander (ITA) d. Bye
Filippo Ghidetti (ITA) d. Bye
Matteo Dellagiacoma (ITA) d. Bye
(8) Jessy Kalambay (SUI) d. Bye
Pablo Martin-Adalia (ESP) d. Bye
Efthimios Efthimiadis (AUS) d. Bye
(9) Konstantinos Mikos (GRE) d. Bye
QD- 2nd Round
(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Nils Brinkman (GER) 7-6 4-6 6-2
Stefan Steinbrugger (GER) d. Denny Fafek (USA) W/O
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Louis Donczyk (POL) 6-2 6-2
Adrian Andrzejczuk (POL) d. Alejandro Capdequi (GRE) 7-6 3-6 6-1
Thomas Pura (USA) d. (3) Boris Nicola Bakalov (BUL) 6-3 6-0
Photos Photiades (CYP) d. Sebastian Smithback (USA) 6-0 6-1
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Sean Carson (AUS) 6-0 6-2
Athanasios Verbis (GRE) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-0 6-0
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) d. Chris Mikrovas (GRE) 6-1 6-1
Christos Hadjigeorgiou (CYP) d. (WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE) 6-0 6-0
(6) Antun Pehar (CRO) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-1
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Lionel Mansour (FRA) 6-4 6-2
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Filippo Svander (ITA) 6-1 6-1
Matteo Dellagiacoma (ITA) d. Filippo Ghidetti (ITA) 7-6 6-1
Pablo Martin-Adalia (ESP) d. (8) Jessy Kalambay (SUI) 7-5 6-4
(9) Konstantinos Mikos (GRE) d. Efthimios Efthimiadis (GRE) 6-3 6-3
Qualifying Round
(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Stefan Steinbrugger (GER) 6-0 6-1
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Adrian Andrzejczuk (POL) 6-1 6-4
Thomas Pura (USA) d. Photos Photiades (CYP) 6-3 6-1
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Athanasios Verbis (GRE) 6-1 7-5
Christos Hadjigeorgiou (CYP) d. (5) Tinotenda Chanakira (ZIM) 6-1 6-1
Eleftherios Theodorou (GRE) d. (6) Antun Pehar (CRO) 6-4 7-5
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Matteo Dellagiacoma (ITA) 6-3 5-7 7-5
Konstantinos Mikos (GRE) d. Pablo Martin-Adalia (ESP) 1-6 6-3 6-3
(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Bye
Nils Brinkman (GER) d. Bye
Denny Fafek (USA) d. Bye
Stefan Steinbrugger (GER) d. Bye
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Bye
Louis Donczyk (POL) d. Bye
Vinzent Banzer (AUT) vs. Adrian Andrzejczuk (POL)
Alejandro Capdequi (GRE) d. Bye
(3) Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Bye
Thomas Pura (USA) d. Bye
Christopher Stoikoudis (AUS) vs. Photos Photiades (CYP)
Sebastian Smithback (USA) d. Bye
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Bye
Sean Carson (AUS) d. Bye
Athanasios Verbis (GRE) d. Bye
Ethan Tulliani (AUS) d. Bye
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) d. Bye
Chris Mikrovas (GRE) d. Bye
Christos Hadjigeorgiou (CYP) vs. George Kyriakakis-Messaritakis (GRE)
(WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE) d. Bye
(6) Antun Pehar (CRO) d. Bye
Stephanos Schinas (GRE) d. Bye
Lionel Mansour (FRA) d. Bye
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Bye
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Bye
Filippo Svander (ITA) d. Bye
Filippo Ghidetti (ITA) d. Bye
Matteo Dellagiacoma (ITA) d. Bye
(8) Jessy Kalambay (SUI) d. Bye
Pablo Martin-Adalia (ESP) d. Bye
Efthimios Efthimiadis (AUS) d. Bye
(9) Konstantinos Mikos (GRE) d. Bye
(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Bye
Nils Brinkman (GER) d. Bye
Denny Fafek (USA) d. Bye
Stefan Steinbrugger (GER) d. Bye
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Bye
Louis Donczyk (POL) d. Bye
Adrian Andrzejczuk (POL) d. Vinzent Banzer (AUT) 6-2 4-6 6-0
Alejandro Capdequi (GRE) d. Bye
(3) Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Bye
Thomas Pura (USA) d. Bye
Photos Photiades (CYP) d. Christopher Stoikoudis (AUS) 6-1 6-0
Sebastian Smithback (USA) d. Bye
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Bye
Sean Carson (AUS) d. Bye
Athanasios Verbis (GRE) d. Bye
Ethan Tulliani (AUS) d. Bye
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) d. Bye
Chris Mikrovas (GRE) d. Bye
Christos Hadjigeorgiou (CYP) d. George Kyriakakis-Messaritakis (GRE) 6-0 6-0
(WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE) d. Bye
(6) Antun Pehar (CRO) d. Bye
Stephanos Schinas (GRE) d. Bye
Lionel Mansour (FRA) d. Bye
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Bye
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Bye
Filippo Svander (ITA) d. Bye
Filippo Ghidetti (ITA) d. Bye
Matteo Dellagiacoma (ITA) d. Bye
(8) Jessy Kalambay (SUI) d. Bye
Pablo Martin-Adalia (ESP) d. Bye
Efthimios Efthimiadis (AUS) d. Bye
(9) Konstantinos Mikos (GRE) d. Bye
QD- 2nd Round
(1) Vaclav Safranek (CZE) vs. Nils Brinkman (GER)
Stefan Steinbrugger (GER) d. Denny Fafek (USA) W/O
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) vs. Louis Donczyk (POL)
Adrian Andrzejczuk (POL) vs. Alejandro Capdequi (GRE)
(3) Boris Nicola Bakalov (BUL) vs. Thomas Pura (USA)
Photos Photiades (CYP) vs. Sebastian Smithback (USA)
(4) Kevin Jordi (SUI) vs. Sean Carson (AUS)
Athanasios Verbis (GRE) vs. Ethan Tulliani (AUS)
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) vs. Chris Mikrovas (GRE)
Christos Hadjigeorgiou (CYP) vs. (WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE)
(6) Antun Pehar (CRO) vs. Stephanos Schinas (GRE)
Lionel Mansour (FRA) vs. Eleftherios Theodorou (GRE)
(7) Anastasios Pavlis (GRE) vs. Filippo Svander (ITA)
Filippo Ghidetti (ITA) vs. Matteo Dellagiacoma (ITA)
(8) Jessy Kalambay (SUI) vs. Pablo Martin-Adalia (ESP)
Efthimios Efthimiadis (GRE) vs. (9) Konstantinos Mikos (GRE)
(1) Vaclav Safranek (CZE) d. Nils Brinkman (GER) 7-6 4-6 6-2
Stefan Steinbrugger (GER) d. Denny Fafek (USA) W/O
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Louis Donczyk (POL) 6-2 6-2
Adrian Andrzejczuk (POL) d. Alejandro Capdequi (GRE) 7-6 3-6 6-1
Thomas Pura (USA) d. (3) Boris Nicola Bakalov (BUL) 6-3 6-0
Photos Photiades (CYP) d. Sebastian Smithback (USA) 6-0 6-1
(4) Kevin Jordi (SUI) d. Sean Carson (AUS) 6-0 6-2
Athanasios Verbis (GRE) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-0 6-0
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) d. Chris Mikrovas (GRE) 6-1 6-1
Christos Hadjigeorgiou (CYP) d. (WC) Loudovikos Mavronikolas (GRE) 6-0 6-0
(6) Antun Pehar (CRO) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-1
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Lionel Mansour (FRA) 6-4 6-2
(7) Anastasios Pavlis (GRE) d. Filippo Svander (ITA) 6-1 6-1
Matteo Dellagiacoma (ITA) d. Filippo Ghidetti (ITA) 7-6 6-1
Pablo Martin-Adalia (ESP) d. (8) Jessy Kalambay (SUI) 7-5 6-4
(9) Konstantinos Mikos (GRE) d. Efthimios Efthimiadis (GRE) 6-3 6-3
Qualifying Round
(1) Vaclav Safranek (CZE) vs. Stefan Steinbrugger (GER)
(2) Tom Kocevar-Desman (SLO) vs. Adrian Andrzejczuk (POL)
Thomas Pura (USA) vs. Photos Photiades (CYP)
(4) Kevin Jordi (SUI) vs. Athanasios Verbis (GRE)
(5) Tinotenda Chanakira (ZIM) vs. Christos Hadjigeorgiou (CYP)
(6) Antun Pehar (CRO) vs. Eleftherios Theodorou (GRE)
(7) Anastasios Pavlis (GRE) vs. Matteo Dellagiacoma (ITA)
Pablo Martin-Adalia (ESP) vs. Konstantinos Mikos (GRE)
martin adalia, former top 500 spanish player, is retired since almost 2 years ago. he is here coaching banzer, but banzer lost in qualy round one, and martin adalia is playing final qualifying round
(1) Edward Corrie (GBR) vs. Filip Peliwo (CAN)
(WC) Alexandros-Georgios Vakouftsis (GRE) vs. Laurent Lokoli (FRA)
Lewis Burton (GBR) vs. (WC) Charalampos Kapogiannis (GRE)
Michael Laser (USA) vs. (8) Andrew Whittington (AUS)
(3) Roman Jebavy (CZE) vs. Michael Bois (FRA)
Hugo Di Feo (CAN) vs. Franjo Raspudic (BIH)
Andrew Carter (USA) vs. (Q) Christos Hadjigeorgiou (CYP)
(WC) Markos Kalovelonis (GRE) vs. (6) Federico Zeballos (BOL)
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (Q) Konstantinos Mikos (GRE)
(Q) Vaclav Safranek (CZE) vs. Sebastien Boltz (FRA)
(Q) Eleftherios Theodorou (GRE) vs. (Q) Kevin Jordi (SUI)
(Q) Anastasios Pavlis (GRE) vs. (4) Elie Rousset (FRA)
(7) James Marsalek (GBR) vs. Tristan Lamasine (FRA)
(WC) Angelos Lenis (SWE) vs. (Q) Tom Kocevar-Desman (SLO)
(Q) Thomas Pura (USA) vs. Alexandros Jakupovic (GRE)
Gregoire Barrere (FRA) vs. (2) Joshua Milton (GBR)
(1) Edward Corrie (GBR) d. Filip Peliwo (CAN) 6-3 6-1
Laurent Lokoli (FRA) d. (WC) Alexandros-Georgios Vakouftsis (GRE) 6-1 6-4
Lewis Burton (GBR) vs. (WC) Charalampos Kapogiannis (GRE)
Michael Laser (USA) vs. (8) Andrew Whittington (AUS)
(3) Roman Jebavy (CZE) vs. Michael Bois (FRA)
Franjo Raspudic (BIH) d. Hugo Di Feo (CAN) 6-3 7-5
Andrew Carter (USA) d. (Q) Christos Hadjigeorgiou (CYP) 6-4 6-3
(WC) Markos Kalovelonis (GRE) d. (6) Federico Zeballos (BOL) 6-2 6-4
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (Q) Konstantinos Mikos (GRE)
(Q) Vaclav Safranek (CZE) d. Sebastien Boltz (FRA) 6-4 6-3
(Q) Eleftherios Theodorou (GRE) vs. (Q) Kevin Jordi (SUI)
(Q) Anastasios Pavlis (GRE) vs. (4) Elie Rousset (FRA)
(7) James Marsalek (GBR) vs. Tristan Lamasine (FRA)
(Q) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. (WC) Angelos Lenis (SWE) 6-3 6-2
(Q) Thomas Pura (USA) vs. Alexandros Jakupovic (GRE)
Gregoire Barrere (FRA) vs. (2) Joshua Milton (GBR)
(1) Lewis Burton/Edward Corrie (GBR) d. Andrew Carter/Charalampos Kapogiannis (USA/GRE) 6-0 6-3
Nils Brinkman/Thomas Pura (GER/USA) d. Vinzent Banzer/Pablo Martin-Adalia (AUT/ESP) 6-3 6-2
(4) Joshua Milton/Andrew Whittington (GBR/AUS) d. Christopher Stoikoudis/Ethan Tulliani (AUS) 6-1 6-1
Roman Jebavy/Vaclav Safranek (CZE) d. Konstantinos Mikos/Athanasios Verbis (GRE) 6-2 7-5
Tom Kocevar-Desman/Angelos Lenis (SLO/SWE) vs. Hugo Di Feo/Filip Peliwo (CAN)
Anastasios Pavlis/Eleftherios Theodorou (GRE) vs. (3) Antun Pehar/Franjo Raspudic (CRO/BIH)
Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) vs. Christos Hadjigeorgiou/Photos Photiades (CYP)
(2) James Marsalek/Elie Rousset (GBR/FRA) d. Kevin Jordi/Michael Laser (SUI/USA) 4-6 6-4 10-4
(1) Edward Corrie (GBR) d. Filip Peliwo (CAN) 6-3 6-1
Laurent Lokoli (FRA) d. (WC) Alexandros-Georgios Vakouftsis (GRE) 6-1 6-4
(WC) Charalampos Kapogiannis (GRE) d. Lewis Burton (GBR) 7-6 6-7 6-1
(8) Andrew Whittington (AUS) d. Michael Laser (USA) 6-3 6-2
(3) Roman Jebavy (CZE) d. Michael Bois (FRA) 6-0 6-1
Franjo Raspudic (BIH) d. Hugo Di Feo (CAN) 6-3 7-5
Andrew Carter (USA) d. (Q) Christos Hadjigeorgiou (CYP) 6-4 6-3
(WC) Markos Kalovelonis (GRE) d. (6) Federico Zeballos (BOL) 6-2 6-4
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (Q) Konstantinos Mikos (GRE) 7-6 6-1
(Q) Vaclav Safranek (CZE) d. Sebastien Boltz (FRA) 6-4 6-3
(Q) Kevin Jordi (SUI) d. (Q) Eleftherios Theodorou (GRE) 6-0 6-1
(4) Elie Rousset (FRA) d. (Q) Anastasios Pavlis (GRE) 7-6 7-6
Tristan Lamasine (FRA) d. (7) James Marsalek (GBR) 6-3 7-5
(Q) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. (WC) Angelos Lenis (SWE) 6-3 6-2
Alexandros Jakupovic (GRE) d. (Q) Thomas Pura (USA) 6-4 6-2
(2) Joshua Milton (GBR) d. Gregoire Barrere (FRA) 6-2 6-2
2nd Round
(1) Edward Corrie (GBR) vs. Laurent Lokoli (FRA)
(WC) Charalampos Kapogiannis (GRE) vs. (8) Andrew Whittington (AUS)
(3) Roman Jebavy (CZE) vs. Franjo Raspudic (BIH)
Andrew Carter (USA) vs. (WC) Markos Kalovelonis (GRE)
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (Q) Vaclav Safranek (CZE)
(Q) Kevin Jordi (SUI) vs. (4) Elie Rousset (FRA)
Tristan Lamasine (FRA) vs. (Q) Tom Kocevar-Desman (SLO)
Alexandros Jakupovic (GRE) vs. (2) Joshua Milton (GBR)
(1) Lewis Burton/Edward Corrie (GBR) d. Andrew Carter/Charalampos Kapogiannis (USA/GRE) 6-0 6-3
Nils Brinkman/Thomas Pura (GER/USA) d. Vinzent Banzer/Pablo Martin-Adalia (AUT/ESP) 6-3 6-2
(4) Joshua Milton/Andrew Whittington (GBR/AUS) d. Christopher Stoikoudis/Ethan Tulliani (AUS) 6-1 6-1
Roman Jebavy/Vaclav Safranek (CZE) d. Konstantinos Mikos/Athanasios Verbis (GRE) 6-2 7-5
Hugo Di Feo/Filip Peliwo (CAN) d. Tom Kocevar-Desman/Angelos Lenis (SLO/SWE) 6-0 6-0
Anastasios Pavlis/Eleftherios Theodorou (GRE) d. (3) Antun Pehar/Franjo Raspudic (CRO/BIH) 6-4 6-2
Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) d. Christos Hadjigeorgiou/Photos Photiades (CYP) 6-2 6-2
(2) James Marsalek/Elie Rousset (GBR/FRA) d. Kevin Jordi/Michael Laser (SUI/USA) 4-6 6-4 10-4
(1) Lewis Burton/Edward Corrie (GBR) vs. Nils Brinkman/Thomas Pura (GER/USA)
(4) Joshua Milton/Andrew Whittington (GBR/AUS) vs. Roman Jebavy/Vaclav Safranek (CZE)
Hugo Di Feo/Filip Peliwo (CAN) vs. Anastasios Pavlis/Eleftherios Theodorou (GRE)
Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) vs. (2) James Marsalek/Elie Rousset (GBR/FRA)
Laurent Lokoli (FRA) d. (1) Edward Corrie (GBR) 6-2 6-1
(8) Andrew Whittington (AUS) d. (WC) Charalampos Kapogiannis (GRE) 4-6 6-3 6-4
Franjo Raspudic (BIH) d. (3) Roman Jebavy (CZE) 4-6 7-6 7-6
(WC) Markos Kalovelonis (GRE) d. Andrew Carter (USA) 6-3 1-6 6-3
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (Q) Vaclav Safranek (CZE) 6-0 4-6 6-2
(4) Elie Rousset (FRA) d. (Q) Kevin Jordi (SUI) 6-7 6-0 6-3
(Q) Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Tristan Lamasine (FRA) 6-1 6-3
Alexandros Jakupovic (GRE) d. (2) Joshua Milton (GBR) 2-6 6-3 6-1
Quarterfinals
Laurent Lokoli (FRA) vs. (8) Andrew Whittington (AUS)
Franjo Raspudic (BIH) vs. (WC) Markos Kalovelonis (GRE)
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (4) Elie Rousset (FRA)
(Q) Tom Kocevar-Desman (SLO) vs. Alexandros Jakupovic (GRE)
Nils Brinkman/Thomas Pura (GER/USA) d. (1) Lewis Burton/Edward Corrie (GBR) 3-6 3-2 ret.
(4) Joshua Milton/Andrew Whittington (GBR/AUS) d. Roman Jebavy/Vaclav Safranek (CZE) 6-0 6-2
Hugo Di Feo/Filip Peliwo (CAN) d. Anastasios Pavlis/Eleftherios Theodorou (GRE) 6-2 6-2
(2) James Marsalek/Elie Rousset (GBR/FRA) d. Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) 7-5 6-1
Semifinals
Nils Brinkman/Thomas Pura (GER/USA) vs. (4) Joshua Milton/Andrew Whittington (GBR/AUS)
Hugo Di Feo/Filip Peliwo (CAN) vs. (2) James Marsalek/Elie Rousset (GBR/FRA)
(8) Andrew Whittington (AUS) d. Laurent Lokoli (FRA) 6-0 6-3
(WC) Markos Kalovelonis (GRE) d. Franjo Raspudic (BIH) 6-2 6-2
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) d. (4) Elie Rousset (FRA) 6-3 6-4
Alexandros Jakupovic (GRE) d. (Q) Tom Kocevar-Desman (SLO) 7-6 3-6 7-6
Semifinals
(8) Andrew Whittington (AUS) vs. (WC) Markos Kalovelonis (GRE)
(5) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Alexandros Jakupovic (GRE)
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Related Threads
?
?
?
?
?
Mens Tennis Forums
18.5M posts
88K members
Since 2002
A forum community dedicated to male tennis players and enthusiasts. Talk about everything from the ATP, NSMTA, to college Tennis and even everything about equipment. It's all here!