Jack Carpenter [GBR/1] vs. Bye
Stephen Stege [USA] d. Nicolas De Plaen [BEL] 6-1 6-0
Kim Moellers [GER] d. Johann Gass [HUN] 6-1 6-0
Patrick Ganet [AUS] d. Matteo Blonda [BEL] 6-3 6-1
Jean Andersen [RSA/2] vs. Bye
Demian Raab [GER] d. Kristof Lybeer [BEL] 6-3 6-2
Arnaud Graisse [BEL] d. Gauthier Steiner [BEL] 6-2 6-3
Lennart Zynga [GER] d. Yoannis Hilelis [BEL] 6-2 1-6 6-0
Mick Lescure [FRA/3] vs. Bye
Bobbie De Goeijen [NED] d. Nicolas Beaufort [BEL] 6-2 6-4
Filip Van Duyse [BEL] d. Sam De Paepe [BEL] 6-3 6-3 Mehdi Bouras [ALG/9] d. Julien Sterbelle [BEL] 6-1 6-1
Simon Ede [AUS/4] vs. Bye
Ryan Thomas [AUS] d. Pedro Mol [NED] 6-1 6-4
Jordan Ubiergo [FRA] d. Dimitar Grabul [MKD/w.c] 5-7 7-5 6-4 Olaf De Weerdt [BEL/14] d. Emile Gillot [BEL/w.c] 6-1 6-1
Andrei Plotniy [RUS/5] vs. Bye
Cedric De Zutter [BEL] d. Mathieu Loosvelt [BEL/w.c] 6-1 6-3
Romain Barbosa [POR] d. Jordy Looman [NED] 2-6 7-5 6-1 Constant Lestienne [FRA/13] d. Sebastian Santibanez [CHI] 6-2 6-2
Louis Cant [BEL/6] vs. Bye
Antoine Champagne [BEL] d. Mark Kolenberg [BEL] 6-0 6-3
Benjamin Strunk [GER] d. Pieter Janssens [BEL] 6-1 7-6(5)
Gustavo Gomez Buyatti [ARG] d. Alexis Klegou [BEN/11] 1-0 ret.
Marc Abdulnour [SYR/7] d. Valentin Nourrissat [FRA] 6-3 6-0
Gianluca Forno [CHI] d. Marc Vartabedian [USA] 6-4 7-5
Bruno Alvarez [BEL] d. Philip De Vetter [BEL] 6-2 1-6 7-5
Victor Girat Magin [FRA] d. Maxime Tchoutakian [FRA/10] 6-4 6-2
Alexander Blom [AHO/8] d. Sander Arends [NED] 6-3 ret.
Ille Van Engelen [NED] d. Yuanfeng Li [CHN] 6-1 6-2
Gaetan Lemoine [FRA] d. Pelle Briffoz [BEL] 7-6(4) 7-5 Alessandro Petrone [ITA/12] d. Melik Feler [FRA] 6-3 6-2
2nd Round
Jack Carpenter [GBR/1] d. Stephen Stege [USA] 6-0 6-1
Kim Moellers [GER] d. Patrick Ganet [AUS] 6-3 6-4
Jean Andersen [RSA/2] d. Demian Raab [GER] 4-6 6-1 6-3
Arnaud Graisse [BEL] d. Lennart Zynga [GER] 6-2 2-6 6-2
Mick Lescure [FRA/3] d. Bobbie De Goeijen [NED] 7-5 6-3 Mehdi Bouras [ALG/9] d. Filip Van Duyse [BEL] 6-0 6-1
Simon Ede [AUS/4] d. Ryan Thomas [AUS] 6-4 6-1 Olaf De Weerdt [BEL/14] d. Jordan Ubiergo [FRA] 7-5 7-6(2)
Andrei Plotniy [RUS/5] d. Cedric De Zutter [BEL] 6-2 6-3
Romain Barbosa [POR] d. Constant Lestienne [FRA/13] 6-1 6-1
Louis Cant [BEL/6] d. Antoine Champagne [BEL] 6-3 6-3
Gustavo Gomez Buyatti [ARG] d. Benjamin Strunk [GER] 6-4 2-6 6-2
Marc Abdulnour [SYR/7] d. Gianluca Forno [CHI] 6-2 6-1
Victor Girat Magin [FRA] d. Bruno Alvarez [BEL] 4-6 6-2 6-4
Alexander Blom [AHO/8] d. Ille Van Engelen [NED] 6-2 6-4 Alessandro Petrone [ITA/12] d. Gaetan Lemoine [FRA] 7-6(5) 6-2
Final Round
Jack Carpenter [GBR/1] d. Kim Moellers [GER] 6-1 7-6(4)
Arnaud Graisse [BEL] d. Jean Andersen [RSA/2] 6-0 6-1 Mick Lescure [FRA/3] d. Mehdi Bouras [ALG/9] 7-5 6-2 Simon Ede [AUS/4] d. Olaf De Weerdt [BEL/14] 7-6(8) 6-3 Andrei Plotniy [RUS/5] d. Romain Barbosa [POR] 6-3 6-3 Louis Cant [BEL/6] d. Gustavo Gomez Buyatti [ARG] 6-3 6-0 Marc Abdulnour [SYR/7] d. Victor Girat Magin [FRA] 7-6(5) 6-1 Alessandro Petrone [ITA/12] d. Alexander Blom [AHO/8] 7-6(2) 6-2
Julien Dubail [BEL/1] d. Ivo Mijic [GER] 7-6(7) 6-1
Francesco Picco [ITA] d. David Fleming [CHI] 4-6 6-4 6-2 James Junior Storme [BEL/w.c] d. Emanuele Molina [ITA] 6-2 7-6(4) Alexandre Penaud [FRA/5] d. Gustavo Guerses [BRA] 6-3 6-4
Juan Carlos Saez [CHI/3] d. Mick Lescure [FRA/Q] 6-4 6-3
Jonas Koenig [GER] d. Louis Cant [BEL/Q] 6-3 7-6(4)
Simon Ede [AUS/Q] d. Luis Patino [MEX] 6-1 7-5 Tristan Lamasine [FRA/6] d. Gregoire Barrere [FRA] 6-2 6-2
Joris De Loore [BEL/7] d. Yannis Baltogiannis [BEL/w.c] 6-2 6-2
Marc Abdulnour [SYR/Q] d. Wesley Koolhof [NED] 6-4 6-4
Jack Carpenter [GBR/Q] d. Teri Groll [FRA] 6-3 6-0
Alessandro Petrone [ITA/Q] d. Abdullah Maqdas [KUW/4] 6-3 6-2
Dario Perez [ESP/8] d. Christopher Heyman [BEL/w.c] 6-4 7-6(1) Jonas Merckx [BEL/w.c] d. Mauricio Astorga [MEX] 7-6(5) 6-1
Yannick Vandenbulcke [BEL] d. Arnaud Graisse [BEL/Q] 6-0 6-0 Olivier Patience [FRA/2] d. Andrei Plotniy [RUS/Q] 6-0 6-1
2nd Round
Francesco Picco [ITA] d. Julien Dubail [BEL/1] 5-7 7-5 6-3 Alexandre Penaud [FRA/5] d. James Junior Storme [BEL/w.c] 6-2 6-4 Juan Carlos Saez [CHI/3] d. Jonas Koenig [GER] 6-1 3-6 6-3 Tristan Lamasine [FRA/6] d. Simon Ede [AUS/Q] 7-6(6) 6-2
Joris De Loore [BEL/7] d. Marc Abdulnour [SYR/Q] 6-4 7-5
Jack Carpenter [GBR/Q] d. Alessandro Petrone [ITA/Q] 6-4 6-4 Dario Perez [ESP/8] d. Jonas Merckx [BEL/w.c] 6-4 6-2 Olivier Patience [FRA/2] d. Yannick Vandenbulcke [BEL] 5-7 6-4 6-3
Quarterfinal
Alexandre Penaud [FRA/5] d. Francesco Picco [ITA] 5-7 6-2 6-1 Tristan Lamasine [FRA/6] d. Juan Carlos Saez [CHI/3] 3-6 6-3 6-4 Joris De Loore [BEL/7] d. Jack Carpenter [GBR/Q] 6-4 6-4 Olivier Patience [FRA/2] d. Dario Perez [ESP/8] 6-3 6-2
Semifinal
Alexandre Penaud [FRA/5] d. Tristan Lamasine [FRA/6] 6-1 ret. Olivier Patience [FRA/2] d. Joris De Loore [BEL/7] 7-6(5) 6-7(5) 6-1
FINAL
Olivier Patience [FRA/2] d. Alexandre Penaud [FRA/5] 6-4 6-1
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Related Threads
?
?
?
?
?
Mens Tennis Forums
18.5M posts
87.7K members
Since 2002
A forum community dedicated to male tennis players and enthusiasts. Talk about everything from the ATP, NSMTA, to college Tennis and even everything about equipment. It's all here!