USA F29 qualifying
October 18-24, 2004
Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Ryan Newport
2. Johan Brunstrom
3. Julien Cassaigne
4. David Martin
5. Philip Gubenco
6. Hamid Mirzadeh
7. Lester Cook
8. Scoville Jenkins
9. Keith From
10. Matej Bocko
11. David Corrie
12. Hayato Furukawa
13. Tetsuhiro Yamamoto
14. Alex Menichini
15. Evgheni Corduneanu
16. Bradley Sherwood
First Round
(1)Ryan Newport (USA) d. Granger Huntress (USA) 6-0 6-0
Erik Scharf (USA) d. (WC)Jason Lateko (USA) 6-0 6-1
Yevgeny Supeko (USA) d. Andrey Kumantsov (RUS) 2-6 6-2 6-4
(9)Keith From (USA) d. Brad Erickson (USA) 6-3 6-3
(2)Johan Brunstrom (SWE) d. (WC)Rafael Abreu (VEN) 7-6(2) 6-1
Robbye Poole (USA) d. Robert Gallman (USA) 6-3 6-1
Devin Mullings (BAH) d. Jarmaine Jenkins (USA) 7-5 6-3
Stephen Amritraj (USA) d. (11)David Corrie (GBR) 6-3 6-4
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. Billy Heiser (USA) 7-5 6-0
Chris Klingemann (USA) d. Miguel Soares (POR) 6-0 6-0
(WC)Michael Johnson (USA) d. Thor Barrera (USA) 6-0 6-1
(13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) d. John Valenti (USA) 6-2 6-2
(4)David Martin (USA) d. Gonzalo Bienzobas (CHI) 6-0 6-3
Robin Ley (RSA) d. Richard Rios (USA) 6-0 6-0
Gilberto Alvarez (PUR) d. Travis Dixon (USA) 6-0 6-1
(WC)Jamie Hunt (USA) d. (12)Hayato Furukawa (JPN) 6-4 6-1
Stephen Mitchell (RSA) d. (5)Philip Gubenco (CAN) 4-6 6-4 7-6(1)
Dusan Tabak (SCG) d. Vadim Demchishin (UKR) 6-3 6-0
Jose Pablo Hours (ARG) d. (WC)Matt Long (USA) 6-2 6-2
(15)Evgheni Corduneanu (MDA) d. (WC)Jantzen Witte (USA) 6-1 6-1
Stuart Waters (USA) d. (6)Hamid Mirzadeh (USA) 4-6 6-3 6-2
Bo Hodge (USA) d. Andrew Groslimond (USA) 6-3 6-2
Daniel Sachs (GER) d. Daniel Lempa (USA) 6-1 6-1
(10)Matej Bocko (SVK) d. Christopher Rasmussen (USA) 4-6 6-1 6-2
(7)Lester Cook (USA) d. Chris Johnson (USA) 6-0 6-0
Jacob Martin-Skilton (ESP) d. (WC)Michael Tisdale (USA) 6-2 6-4
(WC)Jacopo Tezza (ITA) d. Gregg Le Sueur (RSA) 6-4 7-5
Robert Cheyne (NZL) d. (16)Bradley Sherwood (USA) 6-2 6-2
(8)Scoville Jenkins (USA) d. Mikhail Arkaev (RUS) 6-3 6-1
Shaun Ellison (RSA) d. Robert Novotny (CZE) 6-1 6-2
Diego Mattar (CHI) d. Kevin Arias (USA) 6-2 2-6 7-6(8)
(14)Alex Menichini (USA) d. Santiago Montoya (COL) 6-1 6-2
Second Round
Erik Scharf (USA) d. (1)Ryan Newport (USA) 6-3 2-6 7-6(3)
Yevgeny Supeko (USA) d. (9)Keith From (USA) 6-4 6-2
Robbye Poole (USA) d. (2)Johan Brunstrom (SWE) 7-6(2) 7-6(6)
Devin Mullings (BAH) d. Stephen Amritraj (USA) 6-3 6-7(2) 6-4
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. Chris Klingemann (USA) 6-1 6-7(4) 6-1
(13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) d. (WC)Michael Johnson (USA) 6-2 7-5
(4)David Martin (USA) d. Robin Ley (RSA) 7-5 6-3
(WC)Jamie Hunt (USA) d. Gilberto Alvarez (PUR) 7-5 6-4
Stephen Mitchell (RSA) d. Dusan Tabak (SCG) 6-1 6-1
(15)Evgheni Corduneanu (MDA) d. Jose Pablo Hours (ARG) 6-0 6-0
Bo Hodge (USA) d. Stuart Waters (USA) 6-3 6-4
(10)Matej Bocko (SVK) d. Daniel Sachs (GER) 7-5 6-4
(7)Lester Cook (USA) d. Jacob Martin-Skilton (ESP) 6-3 6-3
Robert Cheyne (NZL) d. (WC)Jacopo Tezza (ITA) 6-1 6-1
(8)Scoville Jenkins (USA) d. Shaun Ellison (RSA) 6-3 6-3
(14)Alex Menichini (USA) d. Diego Mattar (CHI) 6-4 6-3
Qualifying Round
Yevgeny Supeko (USA) d. Erik Scharf (USA) 6-4 7-6(3)
Robbye Poole (USA) d. Devin Mullings (BAH) 6-4 1-2 ret.
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. (13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) 6-3 6-3
(4)David Martin (USA) d. (WC)Jamie Hunt (USA) 6-3 6-0
Stephen Mitchell (RSA) d. (15)Evgheni Corduneanu (MDA) 7-6(3) 7-5
Bo Hodge (USA) d. (10)Matej Bocko (SVK) 6-1 6-3
(7)Lester Cook (USA) d. Robert Cheyne (NZL) 6-2 3-6 6-3
(8)Scoville Jenkins (USA) d. (14)Alex Menichini (USA) 7-5 6-2
Doubles
Seeds: (cut: NR)
none
First Round
Gilberto Alvarez/Andrew Groslimond (PUR/USA) d. (WC)Jordan Freitas/Jacopo Tezza (GBR/ITA) 2-6 6-3 6-3
Curtis Ingram/Matt Long (USA) d. Kevin Arias/John Valenti (USA) 6-0 6-3
October 18-24, 2004
Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Ryan Newport
2. Johan Brunstrom
3. Julien Cassaigne
4. David Martin
5. Philip Gubenco
6. Hamid Mirzadeh
7. Lester Cook
8. Scoville Jenkins
9. Keith From
10. Matej Bocko
11. David Corrie
12. Hayato Furukawa
13. Tetsuhiro Yamamoto
14. Alex Menichini
15. Evgheni Corduneanu
16. Bradley Sherwood
First Round
(1)Ryan Newport (USA) d. Granger Huntress (USA) 6-0 6-0
Erik Scharf (USA) d. (WC)Jason Lateko (USA) 6-0 6-1
Yevgeny Supeko (USA) d. Andrey Kumantsov (RUS) 2-6 6-2 6-4
(9)Keith From (USA) d. Brad Erickson (USA) 6-3 6-3
(2)Johan Brunstrom (SWE) d. (WC)Rafael Abreu (VEN) 7-6(2) 6-1
Robbye Poole (USA) d. Robert Gallman (USA) 6-3 6-1
Devin Mullings (BAH) d. Jarmaine Jenkins (USA) 7-5 6-3
Stephen Amritraj (USA) d. (11)David Corrie (GBR) 6-3 6-4
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. Billy Heiser (USA) 7-5 6-0
Chris Klingemann (USA) d. Miguel Soares (POR) 6-0 6-0
(WC)Michael Johnson (USA) d. Thor Barrera (USA) 6-0 6-1
(13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) d. John Valenti (USA) 6-2 6-2
(4)David Martin (USA) d. Gonzalo Bienzobas (CHI) 6-0 6-3
Robin Ley (RSA) d. Richard Rios (USA) 6-0 6-0
Gilberto Alvarez (PUR) d. Travis Dixon (USA) 6-0 6-1
(WC)Jamie Hunt (USA) d. (12)Hayato Furukawa (JPN) 6-4 6-1
Stephen Mitchell (RSA) d. (5)Philip Gubenco (CAN) 4-6 6-4 7-6(1)
Dusan Tabak (SCG) d. Vadim Demchishin (UKR) 6-3 6-0
Jose Pablo Hours (ARG) d. (WC)Matt Long (USA) 6-2 6-2
(15)Evgheni Corduneanu (MDA) d. (WC)Jantzen Witte (USA) 6-1 6-1
Stuart Waters (USA) d. (6)Hamid Mirzadeh (USA) 4-6 6-3 6-2
Bo Hodge (USA) d. Andrew Groslimond (USA) 6-3 6-2
Daniel Sachs (GER) d. Daniel Lempa (USA) 6-1 6-1
(10)Matej Bocko (SVK) d. Christopher Rasmussen (USA) 4-6 6-1 6-2
(7)Lester Cook (USA) d. Chris Johnson (USA) 6-0 6-0
Jacob Martin-Skilton (ESP) d. (WC)Michael Tisdale (USA) 6-2 6-4
(WC)Jacopo Tezza (ITA) d. Gregg Le Sueur (RSA) 6-4 7-5
Robert Cheyne (NZL) d. (16)Bradley Sherwood (USA) 6-2 6-2
(8)Scoville Jenkins (USA) d. Mikhail Arkaev (RUS) 6-3 6-1
Shaun Ellison (RSA) d. Robert Novotny (CZE) 6-1 6-2
Diego Mattar (CHI) d. Kevin Arias (USA) 6-2 2-6 7-6(8)
(14)Alex Menichini (USA) d. Santiago Montoya (COL) 6-1 6-2
Second Round
Erik Scharf (USA) d. (1)Ryan Newport (USA) 6-3 2-6 7-6(3)
Yevgeny Supeko (USA) d. (9)Keith From (USA) 6-4 6-2
Robbye Poole (USA) d. (2)Johan Brunstrom (SWE) 7-6(2) 7-6(6)
Devin Mullings (BAH) d. Stephen Amritraj (USA) 6-3 6-7(2) 6-4
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. Chris Klingemann (USA) 6-1 6-7(4) 6-1
(13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) d. (WC)Michael Johnson (USA) 6-2 7-5
(4)David Martin (USA) d. Robin Ley (RSA) 7-5 6-3
(WC)Jamie Hunt (USA) d. Gilberto Alvarez (PUR) 7-5 6-4
Stephen Mitchell (RSA) d. Dusan Tabak (SCG) 6-1 6-1
(15)Evgheni Corduneanu (MDA) d. Jose Pablo Hours (ARG) 6-0 6-0
Bo Hodge (USA) d. Stuart Waters (USA) 6-3 6-4
(10)Matej Bocko (SVK) d. Daniel Sachs (GER) 7-5 6-4
(7)Lester Cook (USA) d. Jacob Martin-Skilton (ESP) 6-3 6-3
Robert Cheyne (NZL) d. (WC)Jacopo Tezza (ITA) 6-1 6-1
(8)Scoville Jenkins (USA) d. Shaun Ellison (RSA) 6-3 6-3
(14)Alex Menichini (USA) d. Diego Mattar (CHI) 6-4 6-3
Qualifying Round
Yevgeny Supeko (USA) d. Erik Scharf (USA) 6-4 7-6(3)
Robbye Poole (USA) d. Devin Mullings (BAH) 6-4 1-2 ret.
(3)Julien Cassaigne (FRA) d. (13)Tetsuhiro Yamamoto (JPN) 6-3 6-3
(4)David Martin (USA) d. (WC)Jamie Hunt (USA) 6-3 6-0
Stephen Mitchell (RSA) d. (15)Evgheni Corduneanu (MDA) 7-6(3) 7-5
Bo Hodge (USA) d. (10)Matej Bocko (SVK) 6-1 6-3
(7)Lester Cook (USA) d. Robert Cheyne (NZL) 6-2 3-6 6-3
(8)Scoville Jenkins (USA) d. (14)Alex Menichini (USA) 7-5 6-2
Doubles
Seeds: (cut: NR)
none
First Round
Gilberto Alvarez/Andrew Groslimond (PUR/USA) d. (WC)Jordan Freitas/Jacopo Tezza (GBR/ITA) 2-6 6-3 6-3
Curtis Ingram/Matt Long (USA) d. Kevin Arias/John Valenti (USA) 6-0 6-3