Franck Pepe [FRA/1] vs. Bye
Edoardo Pompei [ITA] d. Enrico Becuzzi [ITA] 6-1 6-4
Daniele Chiurulli [ITA] vs. Bye
Federico Aimar [ITA] vs. Bye
Filippo Leonardi [ITA/2] vs. Bye
Stefano Bettinelli [ITA] vs. Bye
Nicola Barraco [ITA] d. Andrea Marcora [ITA/w.c] 6-1 6-2
Edoardo Pieroni [ITA] vs. Bye
Emanuele Molina [ITA/3] vs. Bye
Alessio Giannuzzi [ITA] d. Luca Pompeo [ITA] 4-6 6-1 6-2
Giovanni Rizzuti [ITA] d. Angelo Orsini [ITA] 6-3 6-0
Daniele Tozzi [ITA] vs. Bye
Marco Bortolotti [ITA/4/w.c] vs. Bye
Jacob Kahoun [SUI] d. Massimiliano Costa [ITA] 6-1 6-3 Federico Ottolini [ITA/w.c] d. Matteo Dellagiacoma [ITA] 7-6(3) 6-1 Tommaso Lago [ITA/11] vs. Bye
Alessandro Colella [ITA/5] vs. Bye Augusto Virgili [ITA/w.c] d. Marco Stancati [ITA] 6-4 6-2
Jacopo Rossi [ITA] vs. Bye Fabio Tonello [ITA/10] vs. Bye
Giacomo Miccini [ITA/6/w.c] vs. Bye
Fabrizio Ornago [ITA] d. Samuel Rutigliano [ITA] 6-0 6-0
Simone Roncalli [ITA] d. Federico Terreni [ITA] 6-2 6-3 Matteo Fago [ITA/12] vs. Bye
Davide Della Tommasina [ITA/7] vs. Bye
Denis Cristello [ITA] vs. Bye
Matteo Rigamonti [ITA] d. Mattla Campus [ITA] 7-5 6-4 Lorenzo Papasidero [ITA/13] vs. Bye
Davide Melchiorre [ITA/8] vs. Bye
Francesco Mendo [ITA] d. Lorenzo Di Maro [ITA] 6-1 6-1
Ettore Capello [ITA] d. Andrea Borroni [ITA] 6-1 6-1 Lorenzo Apostolico [ITA/9] vs. Bye
2nd Round
Franck Pepe [FRA/1] d. Edoardo Pompei [ITA] 6-0 6-1
Daniele Chiurulli [ITA] d. Federico Aimar [ITA] 6-4 6-1
Filippo Leonardi [ITA/2] d. Stefano Bettinelli [ITA] 6-2 6-1
Nicola Barraco [ITA] d. Edoardo Pieroni [ITA] 6-0 6-0
Emanuele Molina [ITA/3] d. Alessio Giannuzzi [ITA] 6-1 6-3
Giovanni Rizzuti [ITA] d. Daniele Tozzi [ITA] 6-0 6-1
Marco Bortolotti [ITA/4/w.c] d. Jacob Kahoun [SUI] 6-2 3-6 6-2 Federico Ottolini [ITA/w.c] d. Tommaso Lago [ITA/11] 6-3 6-2
Alessandro Colella [ITA/5] d. Augusto Virgili [ITA/w.c] 7-5 6-0 Fabio Tonello [ITA/10] d. Jacopo Rossi [ITA] 6-4 1-6 6-3
Fabrizio Ornago [ITA] d. Giacomo Miccini [ITA/6/w.c] 6-1 6-1 Matteo Fago [ITA/12] d. Simone Roncalli [ITA] 6-2 6-1
Davide Della Tommasina [ITA/7] d. Denis Cristello [ITA] 6-3 1-6 6-3 Lorenzo Papasidero [ITA/13] d. Matteo Rigamonti [ITA] 6-2 1-6 6-1
Davide Melchiorre [ITA/8] d. Francesco Mendo [ITA] 6-3 7-5
Ettore Capello [ITA] d. Lorenzo Apostolico [ITA/9] 6-2 6-2
Final Round
Franck Pepe [FRA/1] d. Daniele Chiurulli [ITA] 6-2 6-2 Filippo Leonardi [ITA/2] d. Nicola Barraco [ITA] 6-1 6-1 Emanuele Molina [ITA/3] d. Giovanni Rizzuti [ITA] 6-0 6-2 Federico Ottolini [ITA/w.c] d. Marco Bortolotti [ITA/4/w.c] 6-3 6-4 Alessandro Colella [ITA/5] d. Fabio Tonello [ITA/10] 6-2 6-0 Matteo Fago [ITA/12] d. Fabrizio Ornago [ITA] 7-5 6-4 Lorenzo Papasidero [ITA/13] d. Davide Della Tommasina [ITA/7] 2-6 6-2 6-3 Davide Melchiorre [ITA/8] d. Ettore Capello [ITA] 6-3 7-5
Bastian Knittel [GER/1] d. Fabio Tonello [ITA/L.L] 6-1 6-1
Moritz Baumann [GER] d. Franck Pepe [FRA/Q] 6-2 6-1
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Matteo Fago [ITA/Q] 6-4 6-0 Jose Statham [NZL/8] d. Morgan Phillips [GBR] 7-5 4-6 6-4
Mirza Basic [BIH/4] d. Antonio Comporto [ITA] 6-4 6-2
Alessandro Colella [ITA/Q] d. Marco Bortolotti [ITA/L.L] 6-4 6-4
Nikolaus Moser [AUT] d. Davide Della Tommasina [ITA/L.L] 6-4 6-3 Giacomo Oradini [ITA/w.c] d. Denis Zivkovic [USA/6] 6-4 6-4
Boris Pashanski [SRB/7] d. Jozef Kovalik [SVK] 6-4 6-4
Walter Trusendi [ITA] d. Federico Ottolini [ITA/Q] 6-0 6-0 Ettore Zito [ITA/w.c] d. Emanuele Molina [ITA/Q] 4-6 6-1 7-6(1)
Riccardo Sinicropi [ITA] d. Giovanni Rizzuti [ITA/L.L] 6-1 6-2
Davide Melchiorre [ITA/Q] d. Lorenzo Papasidero [ITA/Q] 6-1 6-4
Filippo Leonardi [ITA/Q] d. Alessandro Bega [ITA] 6-3 6-2
Erik Crepaldi [ITA] d. Carlos Poch-Gradin [ESP] 6-1 7-5 Roberto Marcora [ITA/w.c] d. Enrico Burzi [ITA/2] 6-0 6-3
Giovanni Rizzuti [ITA/L.L] replaces Matteo Marrai [ITA/3]
Fabio Tonello [ITA/L.L] replaces Luca Vanni [ITA/5]
Marco Bortolotti [ITA/L.L] replaces Matteo Trevisan [ITA/w.c]
Davide Della Tommasina [ITA/L.L] replaces Alberto Brizzi [ITA]
2nd Round
Moritz Baumann [GER] d. Bastian Knittel [GER/1] 7-6(3) 6-4
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Jose Statham [NZL/8] 6-3 7-6(3) Mirza Basic [BIH/4] d. Alessandro Colella [ITA/Q] 6-0 6-1
Nikolaus Moser [AUT] d. Giacomo Oradini [ITA/w.c] 6-1 6-4
Boris Pashanski [SRB/7] d. Walter Trusendi [ITA] 7-5 6-3
Riccardo Sinicropi [ITA] d. Ettore Zito [ITA/w.c] 6-7(3) 6-3 6-4
Filippo Leonardi [ITA/Q] d. Davide Melchiorre [ITA/Q] 5-7 6-2 6-2 Roberto Marcora [ITA/w.c] d. Erik Crepaldi [ITA] 6-4 3-6 6-3
Quarterfinal
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Moritz Baumann [GER] 7-6(1) 6-3 Mirza Basic [BIH/4] d. Nikolaus Moser [AUT] 6-4 6-3 Boris Pashanski [SRB/7] d. Riccardo Sinicropi [ITA] 4-6 6-0 6-4 Roberto Marcora [ITA/w.c] d. Filippo Leonardi [ITA/Q] 6-1 6-2
Semifinal
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Mirza Basic [BIH/4] 4-6 7-6(4) 6-3 Boris Pashanski [SRB/7] d. Roberto Marcora [ITA/w.c] 5-7 6-1 6-2
FINAL
Petru-Alexandru Luncanu [ROU] d. Boris Pashanski [SRB/7] 6-4 7-6(6)
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Related Threads
?
?
?
?
?
Mens Tennis Forums
18.5M posts
87.7K members
Since 2002
A forum community dedicated to male tennis players and enthusiasts. Talk about everything from the ATP, NSMTA, to college Tennis and even everything about equipment. It's all here!