- Reply to Topic
Thread: Nigeria F6b Reply to Thread
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:

Register Now

In order to be able to post messages on the forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:


Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
11-01-2004 11:58 PM
Re: Nigeria F6b

(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) 6-1 6-1
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) 6-2 6-2

(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. (1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) 6-7(5) 6-3 6-3
11-01-2004 11:58 PM
Re: Nigeria F6b

(1)Sebastian Fitz (GER) d. (8)Roger Anderson (RSA) 6-3 4-6 6-3
Jonathan Igbinovia (NGR) d. (q)Mohammed Salifu (GHA) 6-1 6-2
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Oleg Ogorodov (UZB) w/o
(7)Jasper Smit (NED) d. Luka Gregorc (SLO) 6-4 6-4

Jonathan Igbinovia (NGR) d. (1)Sebastian Fitz (GER) 6-3 2-6 7-6(3)
(7)Jasper Smit (NED) d. (4)Komlavi Loglo (TOG) 6-7(8) 6-3 6-4

(7)Jasper Smit (NED) d. Jonathan Igbinovia (NGR) 7-5 6-2
10-30-2004 07:15 AM
Re: Nigeria F6b

10-28-2004 10:54 PM
Re: Nigeria F6b

1. Mustafa Ghouse/Raven Klaasen
2. Juan Ignacio Cerda/Jasper Smit
3. Josef Nesticky/Filip Urban
4. Fabian Roetschi/Benjamin Rufer

First Round
(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. Oleg Ogorodov/Andrei Somov (UZB/RUS) 4-6 6-3 6-4
(q)Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Ikponwmosa Amadin/Nikolay Nesterov (NGR/RUS) w/o
Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) d. (3)Josef Nesticky/Filip Urban (CZE/POL) 6-7(3) 6-1 7-6(11)
Adenumi Adeniji/Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Pekun Akiangbade/Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-1 6-3
Ishay Hadash/Moti Maaravi (ISR) d. Toyin Dairo/Ibukun Ilesanmi (NGR) 6-4 2-6 6-2
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Sunday Igbinovia/Mohammed Salifu (NGR/GHA) 6-2 6-2
Theron Cole/Bjorn Munroe (USA/BAH) d. (LL)Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) 6-3 7-5
Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) d. (2)Juan Ignacio Cerda/Jasper Smit (CHI/NED) 6-4 7-6(5)

(1)Mustafa Ghouse/Raven Klaasen (IND/RSA) d. (q)Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) 6-1 6-2
Henry Adjei-Darko/Jonathan Igbinovia (GHA/NGR) d. Adenumi Adeniji/Abdul-Mumin Babalola (NGR) 7-6(4) 6-3
(4)Fabian Roetschi/Benjamin Rufer (SUI) d. Ishay Hadash/Moti Maaravi (ISR) 6-3 7-6(5)
Roger Anderson/Luka Gregorc (RSA/SLO) d. Theron Cole/Bjorn Munroe (USA/BAH) 6-4 6-2
10-28-2004 10:54 PM
Re: Nigeria F6b

Nigeria F6b
Lagos, Nigeria
October 25-31, 2004
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32

1. Sebastian Fitz
2. Norikazu Sugiyama
3. Raven Klaasen
4. Komlavi Loglo
5. Valentin Sanon
6. Filip Urban
7. Jasper Smit
8. Roger Anderson

First Round
(1)Sebastian Fitz (GER) d. Filip Aniola (POL) 7-6(1) 6-2
(q)Moti Maaravi (ISR) d. Abdul-Mumin Babalola (NGR) 6-4 6-4
(q)Ishay Hadash (ISR) d. (q)Bjorn Munroe (BAH) 6-3 6-4
(8)Roger Anderson (RSA) d. Toyin Dairo (NGR) 6-0 6-3
(3)Raven Klaasen (RSA) d. Henry Adjei-Darko (GHA) 6-1 6-2
(q)Mohammed Salifu (GHA) d. Lawal Shehu (NGR) 7-5 6-1
Jonathan Igbinovia (NGR) d. Mustafa Ghouse (IND) 6-4 6-4
Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) d. (5)Valentin Sanon (CIV) 3-0 ret.
(6)Filip Urban (POL) d. Adenumi Adeniji (NGR) 6-3 7-5
(q)Oleg Ogorodov (UZB) d. Juan Ignacio Cerda (CHI) 7-6(3) 6-4
Fabian Roetschi (SUI) d. Ibukun Ilesanmi (NGR) 7-5 6-3
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. Benjamin Rufer (SUI) 6-4 6-4
(7)Jasper Smit (NED) d. (q)Andrei Somov (RUS) 6-3 6-2
(q)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Josef Nesticky (CZE) 2-0 ret.
(q)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Motaz Abou El Khair (EGY) 6-3 6-0
Luka Gregorc (SLO) d. (2)Norikazu Sugiyama (JPN) 6-4 6-3

Second Round
(1)Sebastian Fitz (GER) d. (q)Moti Maaravi (ISR) 6-3 6-4
(8)Roger Anderson (RSA) d. (q)Ishay Hadash (ISR) 6-4 6-2
(q)Mohammed Salifu (GHA) d. (3)Raven Klaasen (RSA) 6-4 1-6 6-3
Jonathan Igbinovia (NGR) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 6-1 6-0
(q)Oleg Ogorodov (UZB) d. (6)Filip Urban (POL) 7-6(2) 0-6 6-2
(4)Komlavi Loglo (TOG) d. Fabian Roetschi (SUI) 3-6 6-2 6-3
(7)Jasper Smit (NED) d. (q)Alexandre Koudriavtsev (RUS) 3-6 7-6(5) 6-3
Luka Gregorc (SLO) d. (q)Johar Mubarak Saeed (QAT) 6-7(5) 6-2 6-4
10-28-2004 10:37 PM
Nigeria F6b

Nigeria F6b qualifying
October 25-31, 2004

1. Ishay Hadash
2. Johar Mubarak Saeed
3. Alexandre Koudriavtsev
4. Andrei Somov
5. Mohammed Salifu
6. Moti Maaravi
7. Oleg Ogorodov
8. Bjorn Munroe
9. Tobias Raab
10. Lior Barbash

First Round
(1)Ishay Hadash (ISR) d. Mensford Owusu (GHA) 6-1 6-2
Nikolay Nesterov (RUS) d. Saheed Omidiji (NGR) 6-1 6-0
(2)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Etido Udofa (NGR) 6-1 6-2
Charles-Robert Viale (FRA) d. Kola Aboderin (NGR) 6-2 6-2
(3)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Dada Adewale (NGR) 6-0 6-1
Michael Nortey (GHA) d. Nurudeen Adebisi (NGR) 6-3 6-2
(4)Andrei Somov (RUS) d. Rohan Weideman (RSA) 6-0 6-2
Justin Visser (RSA) d. Walter Grunfeld (ARG) 6-4 4-6 6-1
(5)Mohammed Salifu (GHA) d. Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-7(2) 6-3 6-4
Theron Cole (USA) d. Antoine Breikek (LIB) 6-3 6-1
(6)Moti Maaravi (ISR) d. Collins Abamu (NGR) 6-1 6-4
Elmehdi Zidine (MAR) d. Tunde Asaba (NGR) 6-0 6-2
(7)Oleg Ogorodov (UZB) d. Monday Igbinovia (NGR) 7-5 7-5
Sunday Igbinovia (NGR) d. (9)Tobias Raab (GER) 6-2 6-0
(8)Bjorn Munroe (BAH) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-3 6-0
(10)Lior Barbash (ISR) d. Shigeru Yamaguchi (JPN) 6-0 6-1

Qualifying Round
(1)Ishay Hadash (ISR) d. Nikolay Nesterov (RUS) 6-3 6-2
(2)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Charles-Robert Viale (FRA) 6-1 6-0
(3)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Michael Nortey (GHA) 6-2 6-0
(4)Andrei Somov (RUS) d. Justin Visser (RSA) 6-3 5-7 6-3
(5)Mohammed Salifu (GHA) d. Theron Cole (USA) 6-3 6-4
(6)Moti Maaravi (ISR) d. Elmehdi Zidine (MAR) 6-3 6-4
(7)Oleg Ogorodov (UZB) d. Sunday Igbinovia (NGR) 7-6(3) 7-5
(8)Bjorn Munroe (BAH) d. (10)Lior Barbash (ISR) 1-6 6-3 6-0


First Round
Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Kola Aboderin/Dada Adewale (NGR) 6-4 6-1
Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) d. Nurudeen Adebisi/Saheed Omidiji (NGR) 6-1 3-6 6-2

Qualifying Round
Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) d. Michael Nortey/Mensford Owusu (GHA) 6-3 6-4

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome