- Reply to Topic
Thread: Italy #3 Week 3 Satellite Reply to Thread
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:

Register Now

In order to be able to post messages on the forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:


Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
10-21-2004 08:47 PM
Re: Italy #3 Week 3 Satellite

(1)Daniele Giorgini (ITA) d. (2)Melvyn Op Der Heijde (NED) 1-6 6-4 6-1
10-16-2004 02:06 AM
Re: Italy #3 Week 3 Satellite

Seeds: (cut: none)
1. Fabio Colangelo/Daniele Giorgini
2. Robert Godlewski/Wojciech Owsiak
3. Enrico Burzi/Walter Trusendi
4. Adriano Albanesi/Marco Gualdi

First Round
(1)Fabio Colangelo/Daniele Giorgini (ITA) bye
Melvyn Op Der Heijde/Nick van der Meer (NED) d. (WC)Tommaso Cafferata/Enrico Wellenfeld (ITA) 6-3 6-2
(4)Adriano Albanesi/Marco Gualdi (ITA) bye
Andrea Falgheri/Ludwig Pellerin (ITA/FRA) d. Gianluigi Angelini/Gianluca Bolognino (ITA) 6-4 6-4
Tobias Koeck/Bart van Delft (AUT/NED) d. (WC)Savino la Palombella/Carlo Pinti (ITA) 6-0 6-3
(3)Enrico Burzi/Walter Trusendi (ITA) bye
(WC)Giovanni Mariantoni/Stefano Rodighiero (ITA) bye
(2)Robert Godlewski/Wojciech Owsiak (POL) bye

Melvyn Op Der Heijde/Nick van der Meer (NED) d. (1)Fabio Colangelo/Daniele Giorgini (ITA) 6-3 6-2
(4)Adriano Albanesi/Marco Gualdi (ITA) d. Andrea Falgheri/Ludwig Pellerin (ITA/FRA) 6-4 6-2
(3)Enrico Burzi/Walter Trusendi (ITA) d. Tobias Koeck/Bart van Delft (AUT/NED) 6-3 6-2
(2)Robert Godlewski/Wojciech Owsiak (POL) d. (WC)Giovanni Mariantoni/Stefano Rodighiero (ITA) w/o

Melvyn Op Der Heijde/Nick van der Meer (NED) d. (4)Adriano Albanesi/Marco Gualdi (ITA) w/o
(3)Enrico Burzi/Walter Trusendi (ITA) d. (2)Robert Godlewski/Wojciech Owsiak (POL) 6-3 6-2

Melvyn Op Der Heijde/Nick van der Meer (NED) d. (3)Enrico Burzi/Walter Trusendi (ITA) 6-3 6-2
10-16-2004 02:05 AM
Re: Italy #3 Week 3 Satellite

Italy #3-Leg 3
San Servo, Italy
October 11-17, 2004
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32

Seeds: (cut: Ludwig Pellerin - 4cp)
1. Daniele Giorgini
2. Melvyn Op Der Heijde
3. Jordi Marse
4. Nick van der Meer
5. Stefano Cobolli
6. Bart van Delft
7. Marco Gualdi
8. Michele Scardigno

First Round
(1)Daniele Giorgini (ITA) d. (q)Johann Georg Fankhauser (AUT) 6-1 6-2
Wojciech Owsiak (POL) d. Gianluca Naso (ITA) 6-3 6-4
(q)Tommaso Cafferata (ITA) d. (WC)Alessandro Palli (ITA) 7-6(6) 6-3
(6)Bart van Delft (NED) d. (q)Andrea Falgheri (ITA) 6-3 6-4
Ludwig Pellerin (FRA) d. (4)Nick van der Meer (NED) 7-6(5) 6-3
Fabio Colangelo (ITA) d. (WC)Gianluigi Angelini (ITA) 6-1 6-4
Alessandro Rondinelli (ITA) d. (q)Gianpaolo Mauti (ITA) 6-4 6-1
Jan Weinzierl (GER) d. (7)Marco Gualdi (ITA) 3-6 7-6(3) 6-3
(5)Stefano Cobolli (ITA) d. Victor Anagnastopol (ROM) 6-0 6-2
(q)Alessandro Piccari (ITA) d. Alberto Cornelio (ESP) 7-6(6) 6-0
(q)Fabio Fognini (ITA) d. (WC)Gianluca Bolognino (ITA) 6-4 6-4
Tobias Koeck (AUT) d. (3)Jordi Marse (ESP) 6-4 3-6 6-1
Augustin Gensse (FRA) d. (8)Michele Scardigno (ITA) 6-0 6-1
(WC)Walter Trusendi (ITA) d. Enrico Burzi (ITA) 6-2 6-1
Filippo Figliomeni (ITA) d. (q)Enrico Wellenfeld (ITA) 6-3 4-6 6-0
(2)Melvyn Op Der Heijde (NED) d. (q)Robert Godlewski (POL) 6-0 6-4

Second Round
(1)Daniele Giorgini (ITA) d. Wojciech Owsiak (POL) 6-4 6-3
(6)Bart van Delft (NED) d. (q)Tommaso Cafferata (ITA) 6-2 6-0
Ludwig Pellerin (FRA) d. Fabio Colangelo (ITA) 6-2 6-3
Jan Weinzierl (GER) d. Alessandro Rondinelli (ITA) 6-3 6-3
(q)Alessandro Piccari (ITA) d. (5)Stefano Cobolli (ITA) 6-4 4-6 6-4
(q)Fabio Fognini (ITA) d. Tobias Koeck (AUT) 6-4 6-4
Augustin Gensse (FRA) d. (WC)Walter Trusendi (ITA) 6-1 6-2
(2)Melvyn Op Der Heijde (NED) d. Filippo Figliomeni (ITA) 6-2 5-7 6-2

(1)Daniele Giorgini (ITA) d. (6)Bart van Delft (NED) 6-2 6-2
Ludwig Pellerin (FRA) d. Jan Weinzierl (GER) 6-3 6-2
(q)Fabio Fognini (ITA) d. (q)Alessandro Piccari (ITA) 6-7(2) 6-1 6-2
(2)Melvyn Op Der Heijde (NED) d. Augustin Gensse (FRA) 7-5 6-0

(1)Daniele Giorgini (ITA) d. Ludwig Pellerin (FRA) 6-4 3-6 7-6(5)
(2)Melvyn Op Der Heijde (NED) d. (q)Fabio Fognini (ITA) 6-3 6-4
10-16-2004 02:05 AM
Italy #3 Week 3 Satellite

Italy #3-Leg 3 qualifying
October 11-17, 2004

Seeds: (cut: none)
1. Andrea Falgheri
2. Adriano Albanesi
3. Robert Godlewski
4. Fabio Fognini
5. Enrico Wellenfeld
6. Alessandro Piccari
7. Tommaso Cafferata
8. Gianpaolo Mauti
9. Johann Georg Fankhauser
10. Roberto D'Adamo
11. Alberto Cristofaro
12. Daniele Micolani
13. Riccardo Rondinelli
14. Ricky Keppeler
15. Stefano Rodighiero

First Round
(1)Andrea Falgheri (ITA) bye
(WC)Mario Carnevale (ITA) d. Vittorio Rubino (ITA) 6-2 6-3
(2)Adriano Albanesi (ITA) bye
(9)Johann Georg Fankhauser (AUT) d. Javier Gimenez-Garcia (ESP) 3-6 6-2 6-1
(3)Robert Godlewski (POL) bye
(12)(WC)Daniele Micolani (ITA) d. (WC)Carlo Pinti (ITA) 6-0 7-6(2)
(4)Fabio Fognini (ITA) bye
Marco Simoni (ITA) d. (13)Riccardo Rondinelli (ITA) 6-3 7-6(2)
(5)Enrico Wellenfeld (ITA) bye
(11)(WC)Alberto Cristofaro (ITA) d. Pierfrancesco Prudentin (ITA) 6-4 6-4
(6)Alessandro Piccari (ITA) bye
(14)Ricky Keppeler (GER) d. Philip Horyna (SUI) 6-3 6-1
(7)Tommaso Cafferata (ITA) d. Massimo Capone (ITA) 6-1 6-1
Andreas Hartmann (GER) d. (10)Roberto D'Adamo (ITA) 7-5 6-4
(8)Gianpaolo Mauti (ITA) d. David Robles (ESP) 6-2 6-2
(15)(WC)Stefano Rodighiero (ITA) d. (WC)Giovanni Marianton (ITA) 6-0 6-0

Qualifying Round
(1)Andrea Falgheri (ITA) d. (WC)Mario Carnevale (ITA) 6-1 6-3
(9)Johann Georg Fankhauser (AUT) d. (2)Adriano Albanesi (ITA) 6-2 6-2
(3)Robert Godlewski (POL) d. (12)(WC)Daniele Micolani (ITA) 6-4 6-3
(4)Fabio Fognini (ITA) d. Marco Simoni (ITA) 6-2 6-2
(5)Enrico Wellenfeld (ITA) d. (11)(WC)Alberto Cristofaro (ITA) 6-4 7-5
(6)Alessandro Piccari (ITA) d. (14)Ricky Keppeler (GER) 6-2 6-1
(7)Tommaso Cafferata (ITA) d. Andreas Hartmann (GER) 6-0 6-2
(8)Gianpaolo Mauti (ITA) d. (15)(WC)Stefano Rodighiero (ITA) 6-1 6-2

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome