- Reply to Topic
Thread: South/Central Africa #1 Week 3 Satellite Reply to Thread
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:

Register Now

In order to be able to post messages on the forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:


Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.

  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
12-02-2003 02:53 AM
usawildcat929 Finals
(6)Raven Klaasen (RSA) d. Willem-Petrus Meyer (RSA) 6-2 6-4

(3)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) 6-3 6-2
11-30-2003 05:07 AM
usawildcat929 Semifinals
(3)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (1)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) 6-7(4) 7-6(2) 7-6(5)
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. (4)James Auckland/Chris Lewis (GBR) 6-4 6-4
11-30-2003 05:06 AM
usawildcat929 Semifinals
(6)Raven Klaasen (RSA) d. (3)James Auckland (GBR) 6-2 3-6 6-3
Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Martijn van Haasteren (NED) 6-4 6-7(4) 6-2
11-28-2003 01:25 AM
usawildcat929 First Round
(1)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Punch Maleka/Gwinyai Tongoona (RSA/ZIM) 6-3 3-6 6-1
Vincent Owens/Rodrigo Teixeira (USA/BRA) d. (WC)Mokoali Leche/Latona Mokhitli (LES) 6-1 6-2
(3)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (WC)Titi Bohloko/Reitumetse Setilo (LES) 6-0 6-0
(q)Matthew Brown/Tim Patient (GBR) d. Lado Chikhladze/Vladimir Nifontov (GEO/RUS) 1-6 6-1 6-4
Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) d. Phodos Kallias/Roger Lacaci (CYP/ESP) 7-5 6-3
(4)James Auckland/Chris Lewis (GBR) d. Adam Thompson/Wesley Whitehouse (NZL/RSA) 6-2 6-2
Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) d. (WC)Ratsiu Lebesa/Kuleile Mokhitli (LES) 6-0 6-1
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Oualid Jallali/Martijn van Haasteren (TUN/NED) 7-5 6-4

(1)Kevin Anderson/Shaun Rudman (RSA) d. Vincent Owens/Rodrigo Teixeira (USA/BRA) 6-2 6-1
(3)Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (q)Matthew Brown/Tim Patient (GBR) 6-3 6-4
(4)James Auckland/Chris Lewis (GBR) d. Alexei Filenkov/Dusan Mihailovic (RUS/SER) 6-4 6-4
(2)Genius Chidzikwe/Oliver Freelove (ZIM/GBR) d. Javier Ferrin-Kranewitter/Malte Masuth (ARG/GER) 3-6 6-3 7-5
11-28-2003 01:24 AM
usawildcat929 First Round
(1)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Tim Patient (GBR) 6-0 6-0
(q)Alexei Filenkov (RUS) d. (q)Rodrigo Teixeira (BRA) 4-6 6-2 7-5
Shaun Rudman (RSA) d. Javier Ferrin-Kranewitter (ARG) 6-0 6-4
(6)Raven Klaasen (RSA) d. (q)Roberto Centamo (ITA) 6-3 6-1
(3)James Auckland (GBR) d. (q)Malte Masuth (GER) 7-6(0) 6-4
(LL)Roger Lacaci (ESP) d. (WC)Letona Mokhitli (LES) 6-1 7-5 [Lacaci replaces Punch Maleka]
Phodos Kallias (CYP) d. (q)Sebastian Pena (CHI) 6-1 6-3
Oliver Freelove (GBR) d. (8)Gwinyai Tongoona (ZIM) 6-2 4-6 6-4
(7)Oualid Jallali (TUN) d. Dusan Mihailovic (SER) 7-6(4) 6-2
(q)Julien Onclin (BEL) d. Adam Thompson (NZL) 6-3 2-6 6-3
Richard Crabtree (GBR) d. Dennis Biggemann (GER) 7-6(5) 6-3
Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (4)Chris Lewis (GBR) 6-3 6-4
Martijn van Haasteren (NED) d. (5)Matthew Brown (GBR) 4-6 6-4 6-0
(q)Kevin Anderson (RSA) d. (WC)Keneilwe Phuthego (BOT) 6-2 6-3
(q)Lado Chikhladze (GEO) d. (WC)Kuleile Mokhitli (LES) 6-3 6-2
(2)Wesley Whitehouse (RSA) d. (WC)Mokoali Leche (LES) 6-1 6-2

Second Round
(1)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (q)Alexei Filenkov (RUS) 6-1 6-4
(6)Raven Klaasen (RSA) d. Shaun Rudman (RSA) 6-1 7-6(8)
(3)James Auckland (GBR) d. (LL)Roger Lacaci (ESP) 6-0 2-1 ret.
Oliver Freelove (GBR) d. Phodos Kallias (CYP) 7-6(4) 6-4
(7)Oualid Jallali (TUN) d. (q)Julien Onclin (BEL) 6-3 2-6 6-3
Willem-Petrus Meyer (RSA) d. Richard Crabtree (GBR) 6-0 6-1
Martijn van Haasteren (NED) d. (q)Kevin Anderson (RSA) 7-6(3) 6-4
(2)Wesley Whitehouse (RSA) d. (q)Lado Chikhladze (GEO) 6-3 3-6 6-3

(6)Raven Klaasen (RSA) d. (1)Genius Chidzikwe (ZIM) 6-2 4-6 6-3
(3)James Auckland (GBR) d. Oliver Freelove (GBR) 7-6(4) 6-1
Willem-Petrus Meyer (RSA) d. (7)Oualid Jallali (TUN) 7-6(2) 6-1
Martijn van Haasteren (NED) d. (2)Wesley Whitehouse (RSA) 6-3 7-6(4
11-27-2003 03:42 AM
usawildcat929 Doubles
Seeds: (cut: Owens/Teixeira)
1. Kevin Anderson/Shaun Rudman
2. Genius Chidzikwe/Oliver Freelove
3. Raven Klaasen/Willem-Petrus Meyer
4. James Auckland/Chris Lewis
11-27-2003 03:42 AM
South/Central Africa #1 Week 3 Satellite

South/Central Africa-Leg 3
Maseru, Lesotho
November 24-30, 2003
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32

Seeds: (cut: Richard Crabtree - 4cp)
1. Genius Chidzikwe
2. Wesley Whitehouse
3. James Auckland
4. Chris Lewis
5. Matthew Brown
6. Raven Klaasen
7. Oualid Jallali
8. Gwinyai Tongoona

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome