MensTennisForums.com - Reply to Topic
Thread: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard] Winner: Thiago Monteiro Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
04-15-2013 09:26 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard] Winner: Thiago Monteiro

MAIN DRAW

Finals
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. Jan Minar (CZE) 7-6(2) 6-4

huge result for thiago
04-14-2013 09:06 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

DOUBLES

First Round
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Luca Margaroli (SUI) d. Adrien Bossel (SUI)/Dimitri Bretting (SUI) 6-4 2-6 (15-13)
George Tsivadze (GEO)/Yahor Yatsyk (BLR) d. Zeke Hindle (USA)/Mika Julin (FIN) 6-3 5-7 (10-4)
(4)Grzegorz Panfil (POL)/Yannik Reuter (BEL) d. Jack Carpenter (GBR)/Tom Farquharson (GBR) 6-1 6-1
Jakub Hadrava (CZE)/Adam Pavlasek (CZE) d. Vadim Alekseenko (UKR)/Tomislav Jotovski (MKD) 6-4 7-5
Juan Cruz Estevarena (ARG)/Yanais Laurent (FRA) d. James Allemby (GBR)/Neil Pauffley (GBR) 6-3 6-4
(3)Maximiliano Estevez (ARG)/Jose Hernandez (DOM) d. Pavel Musaiev (UKR)/Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-2 6-4
Efekan Senolsun (TUR)/Sefa Suluoglu (TUR) d. Anssi Raasio (FIN)/Henrik Sillanpaa (FIN) 6-3 6-1
Jan Satral (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. (2)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-4 1-6 (10-3)

Quarterfinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Luca Margaroli (SUI) d. George Tsivadze (GEO)/Yahor Yatsyk (BLR) 7-6(3) 7-6(6)
(4)Grzegorz Panfil (POL)/Yannik Reuter (BEL) d. Jakub Hadrava (CZE)/Adam Pavlasek (CZE) 7-6(5) 7-6(4)
(3)Maximiliano Estevez (ARG)/Jose Hernandez (DOM) d. Juan Cruz Estevarena (ARG)/Yanais Laurent (FRA) 7-6(4) 6-3
Jan Satral (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) d. Efekan Senolsun (TUR)/Sefa Suluoglu (TUR) 6-2 6-3

Semifinals
(1)Andrei Ciumac (MDA)/Luca Margaroli (SUI) d. (4)Grzegorz Panfil (POL)/Yannik Reuter (BEL) 2-6 6-3 (11-9)
(3)Maximiliano Estevez (ARG)/Jose Hernandez (DOM) d. Jan Satral (CZE)/Ondrej Vaculik (CZE) 6-3 6-4

Finals
(3)Maximiliano Estevez (ARG)/Jose Hernandez (DOM) d. (1)Andrei Ciumac (MDA)/Luca Margaroli (SUI) 6-2 6-1
04-14-2013 12:38 AM
VamosHoracio
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

Bad day from Maxi in single. But, he won doubles title second week consecutive with Bebo Hernandez.
04-13-2013 10:29 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

MAIN DRAW

Semifinals
Jan Minar (CZE) d. (6)Adrien Bossel (SUI) 6-3 7-5
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (2)Maximiliano Estevez (ARG) 6-2 6-1

Finals
Jan Minar (CZE) vs (q)Thiago Monteiro (BRA)

knew it
04-12-2013 11:14 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

MAIN DRAW

Quarterfinals
(6)Adrien Bossel (SUI) d. (WC)Maximilian Marterer (GER) 7-6(3) 4-6 6-4
Jan Minar (CZE) d. Vadim Alekseenko (UKR) 6-0 6-4
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (5)Stephane Bohli (SUI) 1-2 ret.
(2)Maximiliano Estevez (ARG) d. (q)Tom Farquharson (GBR) 7-5 6-2

Semifinals
(6)Adrien Bossel (SUI) vs Jan Minar (CZE)
(q)Thiago Monteiro (BRA) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)

bossel =D
04-12-2013 06:21 PM
VamosHoracio
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

Other great week from Maxi, another good win today against Farquarson. But what happened in second round match with Jan Satral? The guy threw his racket or something??
04-12-2013 08:56 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

MAIN DRAW

Second Round
(WC)Maximilian Marterer (GER) d. (q)Kirill Dmitriev (RUS) 6-0 6-0
(6)Adrien Bossel (SUI) d. Denis Bejtulahi (SRB) 6-2 6-1
Jan Minar (CZE) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-1 7-6(5)
Vadim Alekseenko (UKR) d. (7)Stefan Seifert (GER) w/o
(5)Stephane Bohli (SUI) d. Neil Pauffley (GBR) 6-2 6-2
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. Grzegorz Panfil (POL) 6-7(5) 6-3 7-5
(q)Tom Farquharson (GBR) d. Jan Satral (CZE) 2-6 3-1 def.
(2)Maximiliano Estevez (ARG) d. Juan Ignacio Londero (ARG) 1-6 7-6(4) 6-2

Quarterfinals
(WC)Maximilian Marterer (GER) vs (6)Adrien Bossel (SUI)
Jan Minar (CZE) vs Vadim Alekseenko (UKR)
(5)Stephane Bohli (SUI) vs (q)Thiago Monteiro (BRA)
(q)Tom Farquharson (GBR) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)

bossel, well done
04-11-2013 11:21 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

MAIN DRAW

First Round
(WC)Maximilian Marterer (GER) d. (1)Fabrice Martin (FRA) 6-1 7-5
(q)Kirill Dmitriev (RUS) d. (q)Ondrej Vaculik (CZE) 6-4 6-0
Denis Bejtulahi (SRB) d. Jack Carpenter (GBR) 6-3 6-1
(6)Adrien Bossel (SUI) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 7-5 6-3
Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (4)Robin Kern (GER) 6-4 6-4
Jan Minar (CZE) d. (q)Gilad Ben Zvi (ISR) 7-5 6-3
Vadim Alekseenko (UKR) d. (WC)Efekan Senolsun (TUR) 6-0 6-0
(7)Stefan Seifert (GER) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 6-4
(5)Stephane Bohli (SUI) d. Jose Hernandez (DOM) 6-4 7-6(6)
Neil Pauffley (GBR) d. (WC)Sefa Suluoglu (TUR) 6-3 6-1
Grzegorz Panfil (POL) d. (q)Marko Tepavac (SRB) 4-6 6-4 7-5
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (3)Yannik Reuter (BEL) 6-3 3-6 6-4
(q)Tom Farquharson (GBR) d. (8)Adam Pavlasek (CZE) 6-4 6-2
Jan Satral (CZE) d. (q)Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 6-3
Juan Ignacio Londero (ARG) d. Yannick Vandenbulcke (BEL) 6-1 6-1
(2)Maximiliano Estevez (ARG) d. (WC)Andrei Ciumac (MDA) 6-0 6-4

Second Round
(WC)Maximilian Marterer (GER) vs (q)Kirill Dmitriev (RUS)
Denis Bejtulahi (SRB) vs (6)Adrien Bossel (SUI)
Mateo Nicolas Martinez (ARG) vs Jan Minar (CZE)
Vadim Alekseenko (UKR) d. (7)Stefan Seifert (GER) w/o
(5)Stephane Bohli (SUI) vs Neil Pauffley (GBR)
Grzegorz Panfil (POL) vs (q)Thiago Monteiro (BRA)
(q)Tom Farquharson (GBR) vs Jan Satral (CZE)
Juan Ignacio Londero (ARG) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)

4 seeds out in R1, another seed retires in R2...great opportunity for the remaining ones...
04-11-2013 10:46 AM
Adri89
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

Nice win for Marterer. He's only 17 years old, and had interesting results this year.
Can someone describe me his game ?
04-10-2013 09:51 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

pavlasek keeps slumping
04-10-2013 09:14 PM
VamosHoracio
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

Quote:
Originally Posted by juddy96 View Post
(WC)Maximilian Marterer (GER) d. (1)Fabrice Martin (FRA) 6-1 7-5
(q)Kirill Dmitriev (RUS) d. (q)Ondrej Vaculik (CZE) 6-4 6-0
Denis Bejtulahi (SRB) d. Jack Carpenter (GBR) 6-3 6-1
(6)Adrien Bossel (SUI) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 7-5 6-3
Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (4)Robin Kern (GER) 6-4 6-4
Jan Minar (CZE) d. (q)Gilad Ben Zvi (ISR) 7-5 6-3
Vadim Alekseenko (UKR) d. (WC)Efekan Senolsun (TUR) 6-0 6-0
(7)Stefan Seifert (GER) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 6-4
(5)Stephane Bohli (SUI) d. Jose Hernandez (DOM) 6-4 7-6(6)
Neil Pauffley (GBR) d. (WC)Sefa Suluoglu (TUR) 6-3 6-1
Grzegorz Panfil (POL) d. (q)Marko Tepavac (SRB) 4-6 6-4 7-5
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (3)Yannik Reuter (BEL) 6-3 3-6 6-4
(q)Tom Farquharson (GBR) d. (8)Adam Pavlasek (CZE) 6-4 6-2
Jan Satral (CZE) d. (q)Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 6-3
Juan Ignacio Londero (ARG) d. Yannick Vandenbulcke (BEL) 6-1 6-1
(2)Maximiliano Estevez (ARG) d. (WC)Andrei Ciumac (MDA) 6-0 6-4

Pavlasek, Kern, Reuter, and Martin all outta here wow!
This is Maxi's to lose! Shame he has to face Londero next. But a huge win from Mateo Martinez, taking out very dangerous player. And very happy for Juani Estevarena to qualify, they all can keep going next week!
04-10-2013 07:51 PM
juddy96
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

(WC)Maximilian Marterer (GER) d. (1)Fabrice Martin (FRA) 6-1 7-5
(q)Kirill Dmitriev (RUS) d. (q)Ondrej Vaculik (CZE) 6-4 6-0
Denis Bejtulahi (SRB) d. Jack Carpenter (GBR) 6-3 6-1
(6)Adrien Bossel (SUI) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 7-5 6-3
Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (4)Robin Kern (GER) 6-4 6-4
Jan Minar (CZE) d. (q)Gilad Ben Zvi (ISR) 7-5 6-3
Vadim Alekseenko (UKR) d. (WC)Efekan Senolsun (TUR) 6-0 6-0
(7)Stefan Seifert (GER) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 6-4
(5)Stephane Bohli (SUI) d. Jose Hernandez (DOM) 6-4 7-6(6)
Neil Pauffley (GBR) d. (WC)Sefa Suluoglu (TUR) 6-3 6-1
Grzegorz Panfil (POL) d. (q)Marko Tepavac (SRB) 4-6 6-4 7-5
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (3)Yannik Reuter (BEL) 6-3 3-6 6-4
(q)Tom Farquharson (GBR) d. (8)Adam Pavlasek (CZE) 6-4 6-2
Jan Satral (CZE) d. (q)Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 6-3
Juan Ignacio Londero (ARG) d. Yannick Vandenbulcke (BEL) 6-1 6-1
(2)Maximiliano Estevez (ARG) d. (WC)Andrei Ciumac (MDA) 6-0 6-4

Pavlasek, Kern, Reuter, and Martin all outta here wow!
04-10-2013 09:41 AM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

MAIN DRAW

First Round
(1)Fabrice Martin (FRA) vs (WC)Maximilian Marterer (GER)
(q)Kirill Dmitriev (RUS) vs (q)Ondrej Vaculik (CZE)
Denis Bejtulahi (SRB) d. Jack Carpenter (GBR) 6-3 6-1
(6)Adrien Bossel (SUI) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 7-5 6-3
Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (4)Robin Kern (GER) 6-4 6-4
(q)Gilad Ben Zvi (ISR) vs Jan Minar (CZE)
Vadim Alekseenko (UKR) d. (WC)Efekan Senolsun (TUR) 6-0 6-0
(7)Stefan Seifert (GER) d. (q)Tomislav Jotovski (MKD) 6-3 6-4
(5)Stephane Bohli (SUI) vs Jose Hernandez (DOM)
Neil Pauffley (GBR) d. (WC)Sefa Suluoglu (TUR) 6-3 6-1
Grzegorz Panfil (POL) d. (q)Marko Tepavac (SRB) 4-6 6-4 7-5
(q)Thiago Monteiro (BRA) d. (3)Yannik Reuter (BEL) 6-3 3-6 6-4
(8)Adam Pavlasek (CZE) vs (q)Tom Farquharson (GBR)
(q)Juan Cruz Estevarena (ARG) vs Jan Satral (CZE)
Yannick Vandenbulcke (BEL) vs Juan Ignacio Londero (ARG)
(WC)Andrei Ciumac (MDA) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)

robin slumping....
04-08-2013 11:40 PM
Moder
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

QD
http://www.stevegtennis.com/2013-fut...ng-turkey-f14/

Qualifying Round
(1)(WC)Thiago Monteiro (BRA) d. (10)(WC)Yahor Yatsyk (BLR) 6-2 6-2
(2)Tom Farquharson (GBR) d. (9)Henrik Sillanpaa (FIN) 6-1 6-0
(11)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Herkko Pollanen (FIN) 6-0 6-2
(15)Ondrej Vaculik (CZE) d. (4)Jan Kuncik (CZE) 6-4 6-4
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (14)George Tsivadze (GEO) 4-6 6-3 6-2
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. Nerman Fatic (BIH) 6-4 7-6(5)
(7)Kirill Dmitriev (RUS) d. (12)Yanais Laurent (FRA) 6-2 6-1
(16)Marko Tepavac (SRB) d. (8)Igor Smilansky (ISR) 7-6(4) 6-2



Main Draw
http://www.stevegtennis.com/2013-futures-turkey-f14/

First Round
(1)Fabrice Martin (FRA) vs (WC)Maximilian Marterer (GER)
(q)Kirill Dmitriev (RUS) vs (q)Ondrej Vaculik (CZE)
Denis Bejtulahi (SRB) vs Jack Carpenter (GBR)
Nicolas Gustavo Kauer (CHI) vs (6)Adrien Bossel (SUI)
(4)Robin Kern (GER) vs Mateo Nicolas Martinez (ARG)
(q)Gilad Ben Zvi (ISR) vs Jan Minar (CZE)
(WC)Efekan Senolsun (TUR) vs Vadim Alekseenko (UKR)
(q)Tomislav Jotovski (MKD) vs (7)Stefan Seifert (GER)
(5)Stephane Bohli (SUI) vs Jose Hernandez (DOM)
Neil Pauffley (GBR) vs (WC)Sefa Suluoglu (TUR)
Grzegorz Panfil (POL) vs (q)Marko Tepavac (SRB)
(q)Thiago Monteiro (BRA) vs (3)Yannik Reuter (BEL)
(8)Adam Pavlasek (CZE) vs (q)Tom Farquharson (GBR)
(q)Juan Cruz Estevarena (ARG) vs Jan Satral (CZE)
Yannick Vandenbulcke (BEL) vs Juan Ignacio Londero (ARG)
(WC)Andrei Ciumac (MDA) vs (2)Maximiliano Estevez (ARG)
04-07-2013 10:13 PM
Sombrerero loco
Re: Turkey F14 [8 April/Antalya-Belconti/Hard]

QUALY

Q-First Round
(1)(WC)Thiago Monteiro (BRA) d. Maxime Hinnisdaels (BEL) 6-3 6-1
Serdar Bojadjieva (SWE) d. Filip Mansson (SWE) 6-1 6-4
Ambros Morbitzer (AUT) d. Raman Humianiuk (BLR) 6-1 6-1
(10)(WC)Yahor Yatsyk (BLR) d. (WC)Fariduni Bakhodur (TJK) 6-4 6-3
(2)Tom Farquharson (GBR) d. Tomas Charlos (GER) 6-0 6-0
Anze Loviscek (SLO) d. Vladyslav Ladygin (UKR) 6-4 6-2
Kalle Averfalk (SWE) d. Anssi Raasio (FIN) 6-1 7-5
(9)Henrik Sillanpaa (FIN) d. Matias Kallio (FIN) 6-4 4-6 7-6(4)
Herkko Pollanen (FIN) d. (3)(WC)Simon Ede (AUS) 6-3 3-6 6-2
(WC)Oktay Mert Uyaroglu (TUR) d. (WC)Dayne Kelly (AUS) 2-4 ret.
Jakub Hadrava (CZE) d. Mikhail Belov (RUS) 6-0 6-2
(11)Gilad Ben Zvi (ISR) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-0 6-2
(4)Jan Kuncik (CZE) d. Joao Barra (POR) 4-6 6-1 6-3
Zeke Hindle (USA) d. (WC)Jan Simon (SVK) 7-5 1-6 6-4
Joachim Bjerke (NOR) d. Mert Dinc (TUR) 6-2 6-0
(15)Ondrej Vaculik (CZE) d. Alexander Merino (PER) 6-4 6-3
(5)Luca Margaroli (SUI) d. Pavel Musaiev (UKR) 6-0 6-1
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Pelle Boerma (GER) 6-0 6-0
Artem Oganesyan (RUS) d. Kong Pop Lertchai (THA) 6-2 7-5
(14)George Tsivadze (GEO) d. Mika Julin (FIN) 6-3 6-3
(6)Tom Schonenberg (GER) d. Jean Pascal Vernet (FRA) 6-1 6-4
Nerman Fatic (BIH) d. Gustavo Gomez Buyatti (ARG) 6-0 6-2
Florian Barth (GER) d. Domingos Sousa Coutinho (POR) 6-1 6-0
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. Erik Johnsson (SWE) 6-2 6-0
(7)Kirill Dmitriev (RUS) d. James Allemby (GBR) 7-5 6-2
Aliaksandr Prudnikau (BLR) d. (WC)Pavle Daljev (SRB) 3-6 6-3 6-4
Joshua Schramm (GER) d. Vladislav Khatskevich (BLR) 6-1 6-0
(12)Yanais Laurent (FRA) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-1 6-1
(8)Igor Smilansky (ISR) d. Ivan Tsiganov (RUS) 6-4 7-5
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL) d. Anthony Braem (BEL) 6-2 6-1
Dimitri Bretting (SUI) d. Frederik Oervad (DEN) 6-0 6-7(0) 6-2
(16)Marko Tepavac (SRB) d. Quentin Robert (REU) 6-1 6-4

Q-Second Round
(1)(WC)Thiago Monteiro (BRA) d. Serdar Bojadjieva (SWE) 6-2 3-6 6-0
(10)(WC)Yahor Yatsyk (BLR) d. Ambros Morbitzer (AUT) 6-3 6-7(4) 7-6(9)
(2)Tom Farquharson (GBR) d. Anze Loviscek (SLO) 6-0 ret.
(9)Henrik Sillanpaa (FIN) d. Kalle Averfalk (SWE) 6-4 6-0
Herkko Pollanen (FIN) d. (WC)Oktay Mert Uyaroglu (TUR) 6-1 6-1
Jakub Hadrava (CZE) vs (11)Gilad Ben Zvi (ISR)
(4)Jan Kuncik (CZE) d. Zeke Hindle (USA) 6-3 6-1
(15)Ondrej Vaculik (CZE) d. Joachim Bjerke (NOR) 1-6 6-2 6-1
(5)Luca Margaroli (SUI) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 7-6(4) 6-1
(14)George Tsivadze (GEO) d. Artem Oganesyan (RUS) 6-3 6-2
Nerman Fatic (BIH) d. (6)Tom Schonenberg (GER) 6-3 3-6 7-6(5)
(13)Tomislav Jotovski (MKD) d. Florian Barth (GER) 6-4 6-0
(7)Kirill Dmitriev (RUS) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR) 6-2 6-1
(12)Yanais Laurent (FRA) d. Joshua Schramm (GER) 6-1 6-0
(8)Igor Smilansky (ISR) vs Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)
(16)Marko Tepavac (SRB) d. Dimitri Bretting (SUI) 6-2 6-0
This thread has more than 15 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome