MensTennisForums.com - Reply to Topic

Thread: 25th Czech Int'l | Czech Republic | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS) Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
01-20-2013 02:05 PM
SapELee
Finals

Singles

Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Pavel STAUBERT (CZE) [3] 7-6(3) 6-1


Doubles

Code:
1st Round

    Michael GEERTS (BEL) /  Alexander VASILENKO (RUS) [1]       BYE   
    Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)                  6-1 6-4     Viktor DURASOVIC (NOR) /  Dominik STARY (CZE)
    Aman AGARWAL (IND) /  Callum POLAND-SMITH (GBR)             6-3 6-1     Alessandro RICCI (CZE) /  Stepan SIMEK (CZE)
    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]              BYE   
    Filipp KEKERCHENI (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [3]           BYE   
    Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU)     6-4 6-4     ONDREJ KRSTEV (CZE) /  Pavel STAUBERT (CZE)
    Andreas MOLTKE-LETH (DEN) /  Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) 6-2 6-2     Alexandr CHEPELEV (RUS) /  Oleg KURBATOV (RUS)
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]          BYE   
    Vadym KALYUZHNYY (UKR) /  Piotr LOMACKI (POL) [6]           BYE   
    Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)               6-3 6-4     Roman SAFIULLIN (RUS) /  Vadym URSU (UKR)
    Mantas BUGAILISKIS (LTU) /  Kasparas ZEMAITELIS (LTU)       4-6 7-6(0) [10-8]  Filip KRALJEVIC (CRO) /  Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]            BYE   
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]         BYE   
    Billy HARRIS (GBR) /  Christopher PEARCE (GBR)              7-6(4) 6-4   Boris POKOTILOV (RUS) /  Joel POPOV (FIN)
    Miroslav HERZAN (CZE) /  Yvo PANAK (CZE)                    6-0 6-1      Mikhail GALYAMOV (RUS) /  Timur SALBIEV (RUS)
    Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]            BYE   


2nd Round

    Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)              6-4 6-4          Michael GEERTS (BEL) /  Alexander VASILENKO (RUS) [1]
    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]          4-6 6-3 [10-6]    Aman AGARWAL (IND) /  Callum POLAND-SMITH (GBR)
    Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU) 6-2 3-6 [16-14]   Filipp KEKERCHENI (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [3]
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]      6-4 6-4           Andreas MOLTKE-LETH (DEN) /  Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
    Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)           6-2 6-4           Vadym KALYUZHNYY (UKR) /  Piotr LOMACKI (POL) [6]
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]        6-2 6-3           Mantas BUGAILISKIS (LTU) /  Kasparas ZEMAITELIS (LTU)
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]     6-3 6-2           Billy HARRIS (GBR) /  Christopher PEARCE (GBR)
    Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]        7-6(4) 7-6(4)     Miroslav HERZAN (CZE) /  Yvo PANAK (CZE)


Quarterfinal

    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]         6-2 6-2          Phillip GRESK (POL) /  Szymon WALKOW (POL)
    Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]     6-0 6-3          Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) /  Luca George TATOMIR (ROU)
    Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]       Walkover         Dominik KELLOVSKY (CZE) /  David POLJAK (CZE)
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]    1-6 6-1 [11-9]   Benjamin BONZI (FRA) /  Maxime JANVIER (FRA) [2]


Semifinal

    Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]       3-6 6-4 [10-3]     Domagoj BILJESKO (CRO) /  Goran MARKOVIC (SRB) [7]
    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]   6-2 7-6(6)        Kamil MAJCHRZAK (POL) /  Jan ZIELINSKI (POL) [4]


Final

    Daniel BAUMANN (GER) /  Johannes HAERTEIS (GER) [5]     7-5 7-6(1)     Adrian BODMER (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [8]
01-19-2013 03:14 PM
SapELee
Semifinals

Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] 5-7 6-0 6-3
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 6-3 6-4
01-18-2013 08:44 PM
SapELee
Quarterfinals

Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Alexander VASILENKO (RUS) [1] 6-2 6-2
Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Maxime JANVIER (FRA) [6] 6-4 6-7(8) 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Johannes HAERTEIS (GER) [8] 7-6(3) 7-6(5)
Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Yuriy KRYVOY (UKR) [2] 6-2 5-7 6-2
01-17-2013 08:59 PM
SapELee
Round 3

Alexander VASILENKO (RUS) [1] d. Billy HARRIS (GBR) [13] 6-3 6-2
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Luca George TATOMIR (ROU) (Q) 6-3 3-6 7-6(5)

Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Petar CONKIC (SRB) (Q) 2-6 6-4 6-3
Maxime JANVIER (FRA) [6] d. ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) 3-6 6-1 6-2

Johannes HAERTEIS (GER) [8] d. Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) 6-3 1-6 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Goran MARKOVIC (SRB) [14] 6-0 6-4

Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d.David POLJAK (CZE) (WC) 7-6(1) Retired
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] d. Adrian BODMER (SUI) [15] 6-4 6-7(5) 6-3
01-17-2013 04:38 PM
ciprianned
Re: 25th Czech International | Czech Republic | G1 | 14 January - 20 January 2013

Tatomir - SOENDERGAARD ?
01-16-2013 08:57 PM
SapELee
Round 2

Alexander VASILENKO (RUS) [1] d. Daniel BAUMANN (GER) 7-6(1) 6-4
Billy HARRIS (GBR) [13] d. Aman AGARWAL (IND) 6-2 6-4
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] d. Joel POPOV (FIN) 6-4 6-3
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) d. Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] 6-4 6-4

Pavel STAUBERT (CZE) [3] d. Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-2 6-4
Petar CONKIC (SRB) (Q) d. Daniel VALENT (SUI) [16] 6-2 6-2
ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) d. Jan ZIELINSKI (POL) [12] 7-5 6-3
Maxime JANVIER (FRA) [6] d. Boris POKOTILOV (RUS) (Q) 7-5 6-0

Johannes HAERTEIS (GER) [8] d. Vadym URSU (UKR) (SE) 6-1 7-5
Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) d. Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] 3-6 6-2 6-3
Goran MARKOVIC (SRB) [14] d. Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q) 6-1 3-6 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-1 6-3

Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] 3-6 7-6(7) 6-4
David POLJAK (CZE) (WC) d. Benjamin BONZI (FRA) [10] 7-5 6-4
Adrian BODMER (SUI) [15] d. Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 6-4 7-5
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] d. Christopher PEARCE (GBR) 2-6 6-2 6-2
01-15-2013 09:08 PM
SapELee
Round 1

Alexander VASILENKO (RUS) [1] BYE
Daniel BAUMANN (GER) d. Dominik STARY (CZE) (WC) 6-4 6-4
Aman AGARWAL (IND) d. Filip KRALJEVIC (CRO) (LL) 7-6(3) 7-6(4)
Billy HARRIS (GBR) [13] BYE

Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] BYE
Joel POPOV (FIN) d. Phillip GRESK (POL) 7-5 6-3
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) d. Adam MARTIN (CZE) 6-1 6-2
Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] BYE

Pavel STAUBERT (CZE) [3] BYE
Filipp KEKERCHENI (UKR) d. Alexandr CHEPELEV (RUS) 6-0 6-1
Petar CONKIC (SRB) (Q) d. Yvo PANAK (CZE) (Q) 6-4 6-7(5) 6-3
Daniel VALENT (SUI) [16] BYE

Jan ZIELINSKI (POL) [12] BYE
ONDREJ KRSTEV (CZE) (WC) d. Mantas BUGAILISKIS (LTU) 5-7 6-2 6-2
Boris POKOTILOV (RUS) (Q) d. Michael GEERTS (BEL) 7-6(6) 4-6 6-2
Maxime JANVIER (FRA) [6] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [8] BYE
Vadym URSU (UKR) (SE) d. Oleg KURBATOV (RUS) 6-4 7-6(5)
Jakub FILIPSKY (CZE) (Q) d. Piotr LOMACKI (POL) 6-3 6-7(4) 7-6(2)
Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] BYE

Goran MARKOVIC (SRB) [14] BYE
Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q) d. Szymon WALKOW (POL) 6-4 6-4
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) d. Vit KOPRIVA (CZE) (WC) 7-5 6-4
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] BYE

Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] BYE
Andreas MOLTKE-LETH (DEN) d. Viktor DURASOVIC (NOR) 6-4 6-3
David POLJAK (CZE) (WC) d. Mikhail GALYAMOV (RUS) 6-4 6-3
Benjamin BONZI (FRA) [10] BYE

Adrian BODMER (SUI) [15] BYE
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) d. Domagoj BILJESKO (CRO) 4-6 6-3 6-4
Christopher PEARCE (GBR) d. Dominik KELLOVSKY (CZE) (WC) 6-4 1-6 6-3
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] BYE
01-13-2013 10:53 PM
SapELee
Maindraw

Alexander VASILENKO (RUS) [1] BYE
Dominik STARY (CZE) (WC) vs Daniel BAUMANN (GER)
Aman AGARWAL (IND) vs Filip KRALJEVIC (CRO) (LL)
Billy HARRIS (GBR) [13] BYE

Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [11] BYE
Phillip GRESK (POL) vs Joel POPOV (FIN)
Luca George TATOMIR (ROU) (Q) vs ????
Vadym KALYUZHNYY (UKR) [5] BYE

Pavel STAUBERT (CZE) [3] BYE
Alexandr CHEPELEV (RUS) vs Filipp KEKERCHENI (UKR)
Yvo PANAK (CZE) (Q) vs Petar CONKIC (SRB) (Q)
Daniel VALENT (SUI) [16] BYE

Jan ZIELINSKI (POL) [12] BYE
Mantas BUGAILISKIS (LTU) vs ????
Michael GEERTS (BEL) vs Boris POKOTILOV (RUS) (Q)
Maxime JANVIER (FRA) [6] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [8] BYE
Vadym URSU (UKR) (SE) vs Oleg KURBATOV (RUS)
Piotr LOMACKI (POL) vs Jakub FILIPSKY (CZE) (Q)
Callum POLAND-SMITH (GBR) [9] BYE

Goran MARKOVIC (SRB) [14] BYE
???? vs Kasparas ZEMAITELIS (LTU) (Q)
Vit KOPRIVA (CZE) (WC) vs Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Roman SAFIULLIN (RUS) [4] BYE

Kamil MAJCHRZAK (POL) [7] BYE
Viktor DURASOVIC (NOR) vs Andreas MOLTKE-LETH (DEN)
David POLJAK (CZE) (WC) vs Mikhail GALYAMOV (RUS)
Benjamin BONZI (FRA) [10] BYE

Adrian BODMER (SUI) [15] BYE
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) vs Domagoj BILJESKO (CRO)
Christopher PEARCE (GBR) vs Dominik KELLOVSKY (CZE) (WC)
Yuriy KRYVOY (UKR) [2] BYE
01-13-2013 01:49 AM
SapELee
Qualifying

Code:
    Round 1

        Boris POKOTILOV (RUS) [1]            6-3 6-4        Jorge MARTINEZ MARTINEZ (ESP)
        Alessandro RICCI (CZE)              6-7(3) 6-1 6-4  Martin BLASKO (SVK) [11]
        Filip KRALJEVIC (CRO) [2]           2-6 6-2 6-3     Zdenek KOLAR (CZE)
        Yvo PANAK (CZE) [8]                 7-6(3) 7-5      Ronan JONCOUR (FRA)
        Oliver NAGY (SVK)                   7-5 6-1         Jan CHOINSKI (GER) [3]
        Kasparas ZEMAITELIS (LTU) [12]      6-4 6-1         Filip MATEJKA (CZE)
        Luca George TATOMIR (ROU) [4]       6-4 6-2         Patrik CVIK (SVK)
        Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [7] 6-4 6-1         IVAN KOCOUREK (CZE)
        Zdenek DERKAS (CZE)                 6-3 0-6 6-2     Jonathan MRIDHA (SWE) [5]
        Petar CONKIC (SRB)                  6-4 6-1         Alexandre MULLER (FRA) [9]
        Jakub FILIPSKY (CZE)                6-2 6-3         Miroslav HERZAN (CZE) [6]
        Timur SALBIEV (RUS)                 6-3 6-2         Javier JOVER MAESTRE (ESP) [10]
Code:
    Round 2 (Final)

        Boris POKOTILOV (RUS) [1]         6-4 6-4            Alessandro RICCI (CZE)
        Yvo PANAK (CZE) [8]               6-0 6-2            Filip KRALJEVIC (CRO) [2]
        Kasparas ZEMAITELIS (LTU) [12]    2-6 6-2 6-4        Oliver NAGY (SVK)
        Luca George TATOMIR (ROU) [4]     6-3 6-2            Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [7]
        Petar CONKIC (SRB)                6-4 6-1            Zdenek DERKAS (CZE)
        Jakub FILIPSKY (CZE)              6-3 4-6 7-6(3)     Timur SALBIEV (RUS)
01-13-2013 01:46 AM
SapELee
25th Czech Int'l | Czech Republic | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS)

Tournament:25th Czech International Junior Indoor Championships
Host Country: Czech Republic
Grade: Grade 1
Surface: Hard - Indoor
Date: 14 January - 20 January 2013
ITF Tournament Page: http://beta.itftennis.com/juniors/to...tid=1100028174
Official Tournament Website: http://www.cztenis.cz/mezinarodni-turnaje

Entry List (Modified 09 Jan 2013)

1 Alexander VASILENKO (RUS) 54 1
2 Yuriy KRYVOY (UKR) 84 4 1
3 Marek ROUTA (CZE) 117 6 2
4 Pavel STAUBERT (CZE) 125 2 1
5 Roman SAFIULLIN (RUS) 140 1
6 Vadym KALYUZHNYY (UKR) 164 7 1
7 Maxime JANVIER (FRA) 165 2
8 Kamil MAJCHRZAK (POL) 177 2
9 Johannes HAERTEIS (GER) 187 1
10 Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) 188 4 1
11 Callum POLAND-SMITH (GBR) 191 1
12 Benjamin BONZI (FRA) 192 2
13 Jan ZIELINSKI (POL) 194 2
14 Billy HARRIS (GBR) 202 1
15 Goran MARKOVIC (SRB) 203 36 1
16 Adrian BODMER (SUI) 212 1
17 Daniel VALENT (SUI) 217 1
18 Daniel BAUMANN (GER) 225 1
19 Domagoj BILJESKO (CRO) 227 15 1
20 Mikhail GALYAMOV (RUS) 232 1
21 Michael GEERTS (BEL) 236 3 1
22 Mantas BUGAILISKIS (LTU) 237 1
23 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 238 3 1
24 Piotr LOMACKI (POL) 255 2
25 Viktor DURASOVIC (NOR) 263 16 1
26 Christopher PEARCE (GBR) 265 1
27 Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 274 7 1
28 Filipp KEKERCHENI (UKR) 275 19 1
29 Aman AGARWAL (IND) 283 13 1
30 LASSE MUSCHEITES (GER) 289 2
31 Alexandr CHEPELEV (RUS) 291 1
32 Joel POPOV (FIN) 295 1
33 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 305 4 1
34 Oleg KURBATOV (RUS) 308 1

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome