MensTennisForums.com - Reply to Topic
Thread: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay] Winner : Florian Reynet [FRA] Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
11-17-2012 01:25 PM
SapELee
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Little Zverev
11-15-2012 05:15 PM
boggdan23
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Quote:
Originally Posted by *Jean* View Post
Fratangelo d Gonzalez 60 61
Folie d Wiegand 61 61
Do you know the results at M. Abid - V. Obradovic and F. Reynet - M. Krueger?
11-15-2012 04:30 PM
Walsall
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Fratangelo d Gonzalez 60 61
Folie d Wiegand 61 61
11-11-2012 07:45 PM
Sombrerero loco
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

GL folie! allez!!
11-10-2012 06:09 PM
The Prince
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

I'm just surprised he's not in Europe getting wild cards into challengers, given his last name.
11-10-2012 01:10 AM
SapELee
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Forgot to say good luck to Sasha Gozun in Q
11-10-2012 01:05 AM
SapELee
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Quote:
Originally Posted by The Bulldog View Post
Djordje Djokovic
He trains at IMG and this event is held there so not surprising to see him along with other IMG students.
11-10-2012 12:53 AM
The Prince
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Djordje Djokovic
11-09-2012 07:58 AM
MissChaChaCha
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Florian Reynet [FRA/1] d. Pirmin Haenle [GER/Q] 6-1 6-3
Mitchell Krueger [USA] d. Terence Celestine [USA/w.c] 6-0 6-1
Jhonatan Gonzalez [VEN/w.c] d. Matt Simpson [NZL] 6-4 6-3
Bjorn Fratangelo [USA/5] d. Naoki Nakagawa [JPN/Q] 6-2 6-1

Alexandre Folie [BEL/3] d. Borut Puc [CRO/Q] 6-1 6-2
Jon Wiegand [USA/Q] d. Artem Baradach [BLR/Q] 6-3 3-6 6-4
Mohamed Abid [TUN] d. Martins Podzus [LAT] 3-6 6-4 6-1
Vladimir Obradovic [SRB/6] d. Kirill Kasyanov [USA] 6-1 6-1

Sekou Bangoura [USA/8] d. Patrick Daciek [USA] 6-1 6-2
Jean-Yves Aubone [USA/Q] d. Collin Altamirano [USA/Q] 6-4 3-6 6-1
Alexander Zverev [GER] d. Morgan Mays [USA/w.c] 6-3 7-5
Benjamin Balleret [MON/4] d. Jonathan Pearlman [USA/Q] 6-0 6-1

Luke Bambridge [GBR] d. Andrei Vasilevski [BLR/7] 6-4 7-6(4)
Ryan Thacher [USA] d. Michael Mmoh [USA/w.c] 6-4 6-0
Juan-Sebastian Vivanco [ECU] d. Peter Nagy [HUN] 6-0 6-3
Daniel Garza [MEX/2] d. Romain Arneodo [FRA] 1-6 6-3 6-2


2nd Round

Florian Reynet [FRA/1] d. Mitchell Krueger [USA] 6-3 6-0
Bjorn Fratangelo [USA/5] d. Jhonatan Gonzalez [VEN/w.c] 6-0 6-1
Alexandre Folie [BEL/3] d. Jon Wiegand [USA/Q] 6-1 6-1
Mohamed Abid [TUN] d. Vladimir Obradovic [SRB/6] 6-3 6-2

Sekou Bangoura [USA/8] d. Jean-Yves Aubone [USA/Q] 6-1 7-6(5)
Alexander Zverev [GER] d. Benjamin Balleret [MON/4] 6-3 2-6 4-1 ret.
Luke Bambridge [GBR] d. Ryan Thacher [USA] 6-2 6-0
Daniel Garza [MEX/2] d. Juan-Sebastian Vivanco [ECU] 6-4 6-2


Quarterfinal

Florian Reynet [FRA/1] d. Bjorn Fratangelo [USA/5] 6-7(2) 7-6(3) 6-4
Alexandre Folie [BEL/3] d. Mohamed Abid [TUN] 2-6 6-4 6-1
Alexander Zverev [GER] d. Sekou Bangoura [USA/8] 7-6(6) 0-6 7-6(5)
Luke Bambridge [GBR] d. Daniel Garza [MEX/2] 1-6 6-2 6-4


Semifinal

Florian Reynet [FRA/1] d. Alexandre Folie [BEL/3] 6-2 6-2
Alexander Zverev [GER] d. Luke Bambridge [GBR] 6-4 6-3


FINAL

Florian Reynet [FRA/1] d. Alexander Zverev [GER] 6-0 6-1
11-09-2012 07:58 AM
MissChaChaCha
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

DOUBLES

1st Round

A.Sitak / A.Vasilevski [NZL/BLR/1] d. C.Almeida / J.Wiegand [BRA/USA] 6-3 6-4
M.Abid / R.Thacher [TUN/USA] d. D.Garza / C.Rhoden [MEX/USA] 6-2 6-2
B.Fratangelo / M.Krueger [USA] d. C.Altamirano / N.Nakagawa [USA/JPN/w.c] 6-2 6-0
P.Haenle / M.Simpson [GER/NZL/4] d. W.Nakagawa / D.Suzuki [JPN/Alt] 6-1 6-2

A.Folie / J-S.Vivanco [BEL/ECU/3] d. K.Isobe / M.Suda [JPN] 6-1 6-2
S.Bangoura / P.Daciek [USA] d. P.Czajka / K.Gardner [USA/ANT/w.c] 6-1 6-0
E.Keyser / Z.Wang [AUS/CHN] d. K.Kasyanov / A.Zverev [USA/GER] w.o
R.Arneodo / B.Balleret [FRA/MON/2] d. M.Mmoh / A.Sendegeya [USA/GBR/w.c] 6-4 6-2

W.Nakagawa / D.Suzuki [JPN/Alt] replace J.Podzus / M.Podzus [LAT]


Quarterfinal

M.Abid / R.Thacher [TUN/USA] d. A.Sitak / A.Vasilevski [NZL/BLR/1] 7-5 6-3
B.Fratangelo / M.Krueger [USA] d. P.Haenle / M.Simpson [GER/NZL/4] 6-0 7-5
A.Folie / J-S.Vivanco [BEL/ECU/3] d. S.Bangoura / P.Daciek [USA] 7-6(4) 3-6 10-7
R.Arneodo / B.Balleret [FRA/MON/2] d. E.Keyser / Z.Wang [AUS/CHN] 6-4 6-3


Semifinal

M.Abid / R.Thacher [TUN/USA] d. B.Fratangelo / M.Krueger [USA] 1-6 6-3 11-9
R.Arneodo / B.Balleret [FRA/MON/2] d. A.Folie / J-S.Vivanco [BEL/ECU/3] 6-3 6-2


FINAL

M.Abid / R.Thacher [TUN/USA] d. R.Arneodo / B.Balleret [FRA/MON/2] 6-3 3-6 10-4
11-09-2012 07:58 AM
MissChaChaCha
Re: USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Andrei Stefan Apostol [ROU/1] d. Maurice Russo [USA] 6-0 6-0
Carter Lin [USA] d. Keith Gonzalez [USA] 6-0 6-1
Collin Altamirano [USA] d. Kevin Kylar [CAN] 6-0 6-1
Francis Williams [USA] d. Kilian Geiss [GER] 2-6 6-4 7-6(2)
Maximilian Kolleritsch [GER/w.c] d. Aron Ganju [USA] 6-1 6-0
Max Frey [USA] d. Dallana Wijesundera [USA] 6-1 6-1
Saxon Buehning [USA] d. Zhao Yang Wang [CHN] 6-3 6-4
Grayson M. Goldin [USA] d. Federico Sabogal [COL] 6-4 4-6 6-1

Sahr Timothy Kpulun [SLE/2] d. Khalil Naji [MAR] 7-5 6-4
Christopher Grant [USA] d. Joshua Marvin Rosner [USA] 6-0 7-5
Kotaro Isobe [JPN] d. Stephen Kyle Craig [USA] 6-0 6-2
Artemie Amari [USA] d. Luke Hoover [CAN] 6-1 6-0
Rolando Torrellas [VEN] d. Harris Trismen [USA] 6-1 6-4
Trey Yates [USA] d. Blake Anthony [USA] 6-1 6-1
Artem Baradach [BLR] d. Adrien Malosse [FRA] 6-0 6-0
Stephen Madonia [USA] d. Andres Eloy Machado Garcia [VEN] 6-0 6-1

Djordje Djokovic [SRB/3] d. Dragos Iarmil Torge [ROU] 6-1 6-0
Naoki Nakagawa [JPN] d. Rohan Jain [IND] 6-0 6-2
Janis Podzus [LAT] d. David Cysneiros [CAN] 6-4 6-2
Mikolaj Borkowski [POL] d. Basil Khuma [IND/w.c] 6-3 3-6 7-6(2)
Alexander Sendegeya [GBR] d. T.C.Shives [USA] 6-0 6-1
Jose Andres Morales Hernandez [VEN] d. Mohd Assri Merzuki [MAS] 6-4 7-5
Pedro Gonzalez [VEN] d. Richard Granger [USA] 6-3 6-2
Daniel Sun [USA] d. Andrey Tereshchenko [RUS/w.c] 6-3 6-3

Clayton Almeida [BRA/4] d. Vladislav Kirillov [RUS] 6-1 6-2
Nikola Samardzic [USA] d. William Albanese [USA] 6-3 4-6 7-6(4)
Viju George Jr [USA] d. Sebastian Beltrame [USA] 6-2 6-4
Oliver Benneweis Pramming [DEN] d. Drew Halbauer [USA] 6-1 3-0 ret.
Daniil Ginzburg [RUS] d. Hunter Anderer [USA] 6-0 6-2
Jakob Kolb [GBR] d. Sander Brendmoe [NOR] 6-4 3-6 6-4
Daniel Gallivoda [CZE] d. Kevin Gardner [ANT] 6-0 6-3
Jean-Yves Aubone [USA] d. Juan Rocha [ARG] 6-0 6-4

Jon Wiegand [USA/5] d. Kenan Hadzic [USA] 6-0 6-0
Sam Edwards [USA] d. Nikolay Nikiforov [RUS] 6-4 6-3
Bernardo Repsold De Sanson [BRA] d. Justin Wilson [USA] 6-3 6-1
Nicholas Alexander Reyes [USA/w.c] d. Guanlong Chen [CHN] 6-3 6-4
Tom Hill [GBR] d. Samuel Beddow [GBR] 6-2 6-0
Andrea Bergomi [ITA] d. Drew Van Orderlain [USA] 6-4 7-5
Benn Marler [USA] d. Benjamin Adrian [USA] 6-2 6-4
Wataru Nakagawa [JPN] d. Alexandru Sturzu [AUS] 6-3 6-3

Jonathan Pearlman [USA/6] d. Oleg Dmitriev [RUS] 6-2 6-3
Ricky Hendler [USA] d. Ryan Cromwell [USA] 6-2 6-4
Dillon Pottish [USA] d. Tommy Mylnikov [CAN] 4-6 6-2 6-4
Mark Oljaca [USA] d. Daisuke Suzuki [JPN] 6-2 6-3
Oscar Janglin [SWE] d. Sebastian Falla Ramirez [COL] 6-4 7-5
Michael J. Mattelson [USA] d. Ryan Michael Hamning [USA/w.c] 7-5 ret.
Joshua Wardell [USA] d. Peter Kevin Colliard [MEX] 6-1 6-0
Mario Becerra [USA] d. Michael Raymond [USA] 6-0 6-2

Pirmin Haenle [GER/7] d. Elliot Carnello [SWE] 6-1 6-0
Ravi Patel [GBR] d. Brandon Donaldson [USA] 7-6(5) 6-2
Alp Horoz [TUR] d. Michael Joseph Basile [USA] 6-0 6-1
Konstantin Lazarov [USA] d. Ninan Kumar [USA] 6-2 6-2
Ryan Miller [USA] d. Luis Osio [USA] 6-2 6-1
Ognjen Samardzic [USA/w.c] d. Hayes Brewer [USA] 7-6(7) 6-1
Zachary Bessette [USA] d. Raphael Werner [SUI] 6-0 6-1
Zach Lidster [CAN] d. Masataka Suda [JPN] 2-6 6-4 6-4

Borut Puc [CRO/8] d. Joshua Chetty [RSA] 6-0 6-0
Alexandru Gozun [USA] d. Junior Alexander Ore [USA] 7-5 6-7(9) 7-6(2)
Ignacio Huertas Barrantes [ESP] d. Alejandro Perez [USA] 2-6 6-4 6-0
Thomas Pura [USA] d. Dominic Demeterfi [USA] 6-0 6-0
Elliot Keyser [AUS] d. Peter Czajka [USA/w.c] 6-2 6-3
Yifan Dang [CHN] d. Massimiliano Fornaciari [ITA] 6-0 6-4
Edualdo Bonet-De Gispert [ESP/w.c] d. Matthew Tansil [USA] 6-0 6-0
Sebastian Acuna [USA] d. Lamar Remy [USA/w.c] 7-6(3) 6-1


2nd Round

Andrei Stefan Apostol [ROU/1] d. Carter Lin [USA] 6-3 6-2
Collin Altamirano [USA] d. Francis Williams [USA] 6-0 6-0
Maximilian Kolleritsch [GER/w.c] d. Max Frey [USA] 6-4 7-5
Grayson M. Goldin [USA] d. Saxon Buehning [USA] 6-3 6-2

Sahr Timothy Kpulun [SLE/2] d. Christopher Grant [USA] 6-2 6-4
Artemie Amari [USA] d. Kotaro Isobe [JPN] 6-4 6-7(4) 6-3
Trey Yates [USA] d. Rolando Torrellas [VEN] 6-4 6-2
Artem Baradach [BLR] d. Stephen Madonia [USA] 3-6 6-0 6-4

Naoki Nakagawa [JPN] d. Djordje Djokovic [SRB/3] 6-2 7-6(4)
Mikolaj Borkowski [POL] d. Janis Podzus [LAT] 3-6 6-4 6-0
Alexander Sendegeya [GBR] d. Jose Andres Morales Hernandez [VEN] 6-1 6-4
Pedro Gonzalez [VEN] d. Daniel Sun [USA] 6-3 6-2

Clayton Almeida [BRA/4] d. Nikola Samardzic [USA] 6-3 6-1
Oliver Benneweis Pramming [DEN] d. Viju George Jr [USA] 6-3 6-4
Daniil Ginzburg [RUS] d. Jakob Kolb [GBR] 6-2 6-3
Jean-Yves Aubone [USA] d. Daniel Gallivoda [CZE] 6-0 6-3

Jon Wiegand [USA/5] d. Sam Edwards [USA] 6-2 6-3
Bernardo Repsold De Sanson [BRA] d. Nicholas A. Reyes [USA/w.c] 5-7 7-6(2) 6-2
Tom Hill [GBR] d. Andrea Bergomi [ITA] 6-2 6-4
Benn Marler [USA] d. Wataru Nakagawa [JPN] 6-4 3-6 6-0

Jonathan Pearlman [USA/6] d. Ricky Hendler [USA] 6-0 6-1
Mark Oljaca [USA] d. Dillon Pottish [USA] 6-3 1-6 6-3
Michael J. Mattelson [USA] d. Oscar Janglin [SWE] 3-6 6-1 6-1
Mario Becerra [USA] d. Joshua Wardell [USA] 7-6(5) 1-6 6-2

Pirmin Haenle [GER/7] d. Ravi Patel [GBR] 6-0 6-3
Alp Horoz [TUR] d. Konstantin Lazarov [USA] 6-2 7-5
Ognjen Samardzic [USA/w.c] d. Ryan Miller [USA] 7-5 4-6 6-1
Zachary Bessette [USA] d. Zach Lidster [CAN] 6-4 6-1

Borut Puc [CRO/8] d. Alexandru Gozun [USA] 6-2 6-2
Thomas Pura [USA] d. Ignacio Huertas Barrantes [ESP] 6-2 6-1
Yifan Dang [CHN] d. Elliot Keyser [AUS] 6-2 6-4
Edualdo Bonet-De Gispert [ESP/w.c] d. Sebastian Acuna [USA] 6-2 6-3


3rd Round

Collin Altamirano [USA] d. Andrei Stefan Apostol [ROU/1] 6-3 6-3
Grayson M. Goldin [USA] d. Maximilian Kolleritsch [GER/w.c] 6-3 6-2

Sahr Timothy Kpulun [SLE/2] d. Artemie Amari [USA] 6-2 6-3
Artem Baradach [BLR] d. Trey Yates [USA] 3-6 6-3 6-4

Naoki Nakagawa [JPN] d. Mikolaj Borkowski [POL] 3-6 6-2 6-4
Alexander Sendegeya [GBR] d. Pedro Gonzalez [VEN] 6-1 1-0 ret.

Oliver Benneweis Pramming [DEN] d. Clayton Almeida [BRA/4] 7-6(3) 6-2
Jean-Yves Aubone [USA] d. Daniil Ginzburg [RUS] 3-6 6-2 6-2

Jon Wiegand [USA/5] d. Bernardo Repsold De Sanson [BRA] 3-6 6-1 7-5
Tom Hill [GBR] d. Benn Marler [USA] 6-2 7-5

Jonathan Pearlman [USA/6] d. Mark Oljaca [USA] 6-3 6-3
Mario Becerra [USA] d. Michael J. Mattelson [USA] 6-4 6-0

Pirmin Haenle [GER/7] d. Alp Horoz [TUR] 6-2 2-6 6-3
Ognjen Samardzic [USA/w.c] d. Zachary Bessette [USA] 6-2 6-4

Borut Puc [CRO/8] d. Thomas Pura [USA] 7-6(1) 7-6(4)
Yifan Dang [CHN] d. Edualdo Bonet-De Gispert [ESP/w.c] w.o


Final Round

Collin Altamirano [USA] d. Grayson M. Goldin [USA] 6-4 6-0
Artem Baradach [BLR] d. Sahr Timothy Kpulun [SLE/2] 2-6 6-3 7-5
Naoki Nakagawa [JPN] d. Alexander Sendegeya [GBR] 7-5 6-0
Jean-Yves Aubone [USA] d. Oliver Benneweis Pramming [DEN] 6-3 6-4
Jon Wiegand [USA/5] d. Tom Hill [GBR] 6-3 6-0
Jonathan Pearlman [USA/6] d. Mario Becerra [USA] 6-2 6-2
Pirmin Haenle [GER/7] d. Ognjen Samardzic [USA/w.c] 6-1 6-0
Borut Puc [CRO/8] d. Yifan Dang [CHN] 6-2 6-2
11-09-2012 07:57 AM
MissChaChaCha
USA F33 [November 12 | Bradenton | Clay] Winner : Florian Reynet [FRA]

USA F32

Location : Bradenton, FL, USA
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -


Entry List

1 Florian REYNET (FRA) 342
2 Daniel GARZA (MEX) 401
3 Alexandre FOLIE (BEL) 452
4 Benjamin BALLERET (MON) 509
5 Bjorn FRATANGELO (USA) 637
6 Vladimir OBRADOVIC (SRB) 643
7 Andrei VASILEVSKI (BLR) 661
8 Sekou BANGOURA (USA) 679
9 Romain ARNEODO (FRA) 755
10 Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 797
11 Mitchell KRUEGER (USA) 895
12 Luke BAMBRIDGE (GBR) 972
13 Mohamed ABID (TUN) 1045
14 Martins PODZUS (LAT) 1163
15 Ryan THACHER (USA) 1204
16 Patrick DACIEK (USA) 1220
17 Alexander ZVEREV (GER) 1307
18 Kirill KASYANOV (USA) 1408
19 Peter NAGY (HUN) 1441
20 Matt SIMPSON (NZL) 1477

21 (Q) Jon WIEGAND (USA) 1826
22 (Q) Jonathan PEARLMAN (USA) 1876
23 (Q) Pirmin HAENLE (GER) 1905
24 (Q) Borut PUC (CRO) 1905
25 (Q) Collin ALTAMIRANO (USA)
26 (Q) Jean-Yves AUBONE (USA)
27 (Q) Naoki NAKAGAWA (JPN)
28 (Q) Artem BARADACH (BLR)

29 (wc) Morgan MAYS (USA) 1761
30 (wc) Michael MMOH (USA)
31 (wc) Jhonatan GONZALEZ (VEN)
32 (wc) Terence CELESTINE (USA)

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome