Re: Tennis Tipping - Stockholm
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
OOP for Sunday
Tomas BERDYCH (CZE) v Jo-Wilfried TSONGA (FRA) SR1 PTS
Matches count the second of a two-day final in both singles and doubles
Matches start at
3.00pm local time (2.00pm UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday
Nicolas ALMAGRO (ESP) v Tomas BERDYCH (CZE) SR2
Jo-Wilfried TSONGA (FRA) v Marcos BAGHDATIS (CYP) SR3
Matches count the first of a two-day final in both singles and doubles
Matches start at
1.00pm local time (12.00pm UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Friday
Ricardas BERANKIS (LTU) v Marcos BAGHDATIS (CYP) SR1 PTS
Lleyton HEWITT (AUS) v Nicolas ALMAGRO (ESP) SR2
Jo-Wilfried TSONGA (FRA) v Sergiy STAKHOVSKY (UKR) SR3
Mikhail YOUZHNY (RUS) v Tomas BERDYCH (CZE) SR4
Matches count for a one day semi-final in both singles and doubles
Matches start at
1.00pm local time (12.00pm UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Thursday
Sergiy STAKHOVSKY (UKR) v Feliciano LOPEZ (ESP) SR1 PTS
Alejandro FALLA (COL) v Marcos BAGHDATIS (CYP) SR2
Jurgen ZOPP (EST) v Tomas BERDYCH (CZE) SR3
Jo-Wilfried TSONGA (FRA) v Go SOEDA (JPN) SR4
Matches count for the second of a two-day quarter-final in both singles and doubles
Thursday’s matches take priority in cases of shootout.
Matches start at
1.00pm local time (12.00pm UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Wednesday
Jarkko NIEMINEN (FIN) v Lleyton HEWITT (AUS) SR5
Florian MAYER (GER) v Ricardas BERANKIS (LTU) SR6
Marius COPIL (ROU) v Nicolas ALMAGRO (ESP) SR7
Mikhail YOUZHNY (RUS) v Patrik ROSENHOLM (SWE) SR8
Matches count for the first of a two-day quarter-final in both singles and doubles
Thursday’s matches take priority in cases of shootout in doubles
Matches start at
12.00pm local time (11.00am UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Tuesday
Jurgen ZOPP (EST) v Pablo ANDUJAR (ESP) SR1 PTS
Paul-Henri MATHIEU (FRA) v Feliciano LOPEZ (ESP) SR2 (PTS FOR DOUBLES)
Albert RAMOS (ESP) v Ricardas BERANKIS (LTU) SR3 (PTS FOR DOUBLES)
Federico DELBONIS (ARG) v Marius COPIL (ROU) SR4 (PTS FOR DOUBLES)
David GOFFIN (BEL) v Marcos BAGHDATIS (CYP) SR5 (PTS FOR DOUBLES)
Kevin ANDERSON (RSA) v Lleyton HEWITT (AUS) SR6 (PTS FOR DOUBLES)
Jan HAJEK (CZE) v Alejandro FALLA (COL) SR7 (PTS FOR DOUBLES)
Yannick MERTENS (BEL) v Sergiy STAKHOVSKY (UKR) SR8 (PTS FOR DOUBLES)
Maxime TEIXEIRA (FRA) v Go SOEDA (JPN) SR9 (PTS FOR DOUBLES)
Patrik ROSENHOLM (SWE) v Gael MONFILS (FRA) SR10 (PTS FOR DOUBLES)
Matches count for the second round in singles and the second of a two-day first round in doubles
Tuesdays matches take priority in cases of shootout in doubles
Matches start at
12.00pm local time (11.00am UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Monday
Marius Copil (ROU) v Erik Chvojka (CAN) SR1 PTS
Mikhail Youzhny (RUS) v Brian Baker (USA) SR2 PTS
Jarkko Nieminen (FIN) v Tobias Kamke (GER) SR3 PTS
Yannick Mertens (BEL) v Thomas Fabbiano (ITA) SR4 PTS
Federico Delbonis (ARG) v Peter Torebko (GER) SR5 PTS
Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA) v Maxime Teixeira (FRA) SR6 PTS
Matches count for the first round in singles and the first of a two-day first round in doubles
Matches start at
11.00am local time (10.00am UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Sunday
Nils LANGER (GER) v Peter TOREBKO (GER) SR1 PTS
Federico DELBONIS (ARG) v James MCGEE (IRL) SR2
Marius COPIL (ROU) v Roberto MARCORA (ITA) SR3
Lucas RENARD (SWE) v Thomas FABBIANO (ITA) SR4
Isak ARVIDSSON (SWE) v Erik CHVOJKA (CAN) SR5
Yannick MERTENS (BEL) v Robin OLIN (SWE) SR6
Jonathan MRIDHA (SWE) v Maxime TEIXEIRA (FRA) SR7
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) v Milos SEKULIC (SWE) SR8
Matches count for the final qualifying round in singles and doubles
Matches start at
11.00am local time (10.00am UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday
Isak ARVIDSSON (SWE) v Markus SCHULTZ (SWE) SR1 PTS
Fred SIMONSSON (SWE) v Robin OLIN (SWE) SR2 PTS
Elliot CARNELLO (SWE) v Jonathan MRIDHA (SWE) SR3 PTS
Milos SEKULIC (SWE) v Anton WAERN (SWE) SR4 PTS
Nils LANGER (GER) v Ante TEPIC (SWE) SR5 PTS
James MCGEE (IRL) v Igor TUBIC (SWE) SR6 PTS
Roberto MARCORA (ITA) v Julien MAES (FRA) SR7 PTS
Henri LAAKSONEN (SUI) v Maxime TEIXEIRA (FRA) SR8 PTS
Lucas RENARD (SWE) v Fabrice MARTIN (FRA) SR9 PTS
Christoffer SOLBERG (SWE) v Thomas FABBIANO (ITA) SR10 PTS
Claudio GRASSI (ITA) v Erik CHVOJKA (CAN) SR11 PTS
Yannick MERTENS (BEL) v Elias YMER (SWE) SR12 PTS
William BOE-WIEGAARD (USA) v Peter TOREBKO (GER) SR13 PTS
Marius COPIL (ROU) v Jacob ADAKTUSSON (SWE) SR14 PTS
Matches count for the first qualifying round in singles and doubles
Matches start at
10.00am local time (9.00am UK Time)
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]