MensTennisForums.com - Reply to Topic
Thread: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJANS Reply to Thread
Title:
Message:
Trackback:
Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces) :
Post Icons
You may choose an icon for your message from the following list:
 

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



  Additional Options
Miscellaneous Options

  Topic Review (Newest First)
07-31-2012 09:22 PM
Smoke944
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Snowwy View Post
Where does Luke Saville play for it to be fair?
Asia/Oceania closed, which he won last year
07-31-2012 09:17 PM
Snowwy
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by SapELee View Post
European Jr Championship is equivalent to the Pan-American Championship for the North & Central Americans.
Where does Luke Saville play for it to be fair?
07-31-2012 12:26 AM
SapELee
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Snowwy View Post
These events shouldn't give ranking points then, neither should the American Kalamazoo one, which is also closed I believe and any other junior event that is closed to only certain countries.
European Jr Championship is equivalent to the Pan-American Championship for the North & Central Americans.
07-31-2012 12:03 AM
Smoke944
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Snowwy View Post
These events shouldn't give ranking points then, neither should the American Kalamazoo one, which is also closed I believe and any other junior event that is closed to only certain countries.
Kalamazoo doesn't give ITF points, only USTA. Kzoo did in the past but it became a USTA tourny about a decade ago. And while I tend to agree with you on this there are closed events everywhere so it kind of balances out.
07-30-2012 11:53 PM
Snowwy
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Smoke944 View Post
yeah
These events shouldn't give ranking points then, neither should the American Kalamazoo one, which is also closed I believe and any other junior event that is closed to only certain countries.
07-30-2012 03:56 AM
Smoke944
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Snowwy View Post
Do you have to be European to play in this event?
yeah
07-30-2012 03:53 AM
Snowwy
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Do you have to be European to play in this event?
07-30-2012 02:35 AM
mcarvalho
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Quote:
Originally Posted by Ramsay View Post
Coppejans new world number one?
Yes.
07-30-2012 02:02 AM
Ramsay
Re: 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJ

Coppejans new world number one?
07-29-2012 09:52 PM
SapELee
Final

Code:
    Final

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]     6-2 6-3     Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]


Doubles

Code:
        1st Round

        Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]            BYE   
        Markos KALOVELONIS (GRE) /  Ioannis STERGIOU (GRE)             6-4 6-3           Andrei Stefan APOSTOL (ROU) /  Tudor Cristian SULEA (ROU)
        Adrian BODMER (SUI) /  Simeon ROSSIER (SUI)                    BYE   
        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]     BYE   
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              BYE   
        Igor SAVELJIC (MNE) /  Ivan SAVELJIC (MNE)                     BYE   
        Anton DUBROV (BLR) /  Ilya IVASHKA (BLR)                       BYE   
        Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]                 BYE   
        Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) /  Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [3]  BYE   
        Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)                    6-2 6-4           Nichita CEPAK (MDA) /  Alexander COZBINOV (MDA)
        Daniel EGER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)                   BYE   
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]               BYE   
        Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]               BYE   
        Gergely MADARASZ (HUN) /  Csongor TOTH (HUN)                   BYE   
        Marko GOLES BABIC (CRO) /  Tin OSTOJIC (CRO)                   6-1 6-2            Stefan SERAFIMOVSKI (MKD) /  Dino VUCIDOLOV (MKD)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]         BYE   
        Laslo DJERE (SRB) /  Pedja KRSTIN (SRB) [5]                    BYE   
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)     6-0 6-3            Petar ATANASOV (BUL) /  Plamen MILUSHEV (BUL)
        Aleksei BOHAN (EST) /  Anton PAVLOV (EST)                      BYE   
        Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]                     BYE   
        Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]                BYE   
        Blaz BIZJAK (SLO) /  Matic SPEC (SLO)                          BYE   
        Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) /  Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)      7-5 6-3            Durukan DURMUS (TUR) /  Cem ILKEL (TUR)
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  BYE   
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          BYE   
        Pawel CIAS (POL) /  Piotr LOMACKI (POL)                        BYE   
        Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN)                   BYE   
        Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Julius TVERIJONAS (LTU) [12]         BYE   
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          BYE   
        Nerman FATIC (BIH) /  Denis PORCIC (BIH)                       BYE   
        Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)              2-6 6-2 [10-3]     Joseph VAN DOOREN (BEL) /  Thomas WEIRATHER (LIE)
        Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]            BYE   

        2nd Round

        Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]            6-2 2-6 [10-8]         Markos KALOVELONIS (GRE) /  Ioannis STERGIOU (GRE)
        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]     6-4 6-4                Adrian BODMER (SUI) /  Simeon ROSSIER (SUI)
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-2 4-6 [10-7]         Igor SAVELJIC (MNE) /  Ivan SAVELJIC (MNE)
        Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]                 6-1 6-3                Anton DUBROV (BLR) /  Ilya IVASHKA (BLR)
        Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)                    Walkover               Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) /  Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [3]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]               3-6 7-5 [10-7]         Daniel EGER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)
        Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]               6-2 6-2                Gergely MADARASZ (HUN) /  Csongor TOTH (HUN)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]         6-4 2-6 [10-8]         Marko GOLES BABIC (CRO) /  Tin OSTOJIC (CRO)
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)     6-3 6-3                Laslo DJERE (SRB) /  Pedja KRSTIN (SRB) [5]
        Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]                     6-1 6-1                Aleksei BOHAN (EST) /  Anton PAVLOV (EST)
        Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]                5-7 6-0 [10-7]         Blaz BIZJAK (SLO) /  Matic SPEC (SLO)
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  6-2 7-6(3)             Giorgi JAVAKHISHVILI (GEO) /  Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          6-4 6-4                Pawel CIAS (POL) /  Piotr LOMACKI (POL)
        Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN)                   7-6(6) 4-6 [11-9]      Lukas MUGEVICIUS (LTU) /  Julius TVERIJONAS (LTU) [12]
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          6-1 6-4                Nerman FATIC (BIH) /  Denis PORCIC (BIH)
        Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)              6-4 6-7(1) [13-11]     Maximilian MARTERER (GER) /  Daniel MASUR (GER) [2]

        3rd Round

        Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]     2-6 7-6(4) [10-5]  Kimmer COPPEJANS (BEL) /  Jeroen VANNESTE (BEL) [1]
        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-3 6-4            Marek ROUTA (CZE) /  Vaclav SAFRANEK (CZE) [6]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]               6-2 7-5            Joachim BJERKE (NOR) /  Johan SKATTUM (NOR)
        Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]         6-3 7-5            Filip BERGEVI (SWE) /  Fred SIMONSSON (SWE) [10]
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)     Walkover           Evan HOYT (GBR) /  Jonny O'MARA (GBR) [11]
        Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]                  7-6(3) 6-3         Or RAM-HAREL (ISR) /  Igor SMILANSKY (ISR) [14]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          6-3 7-6(4)         Herkko POLLANEN (FIN) /  Verneri TUOMI (FIN)  
        Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]          4-6 6-3 [10-8]     Jelle SELS (NED) /  Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)
    
        Quarterfinal

        Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]              6-4 6-1               Christos HADJIGEORGIOU (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP) [15]
        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]               7-6(4) 7-6(5)         Anton DESYATNIK (RUS) /  Alexander VASILENKO (RUS) [7]
        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)     6-3 6-7(6) [11-9]     Enzo COUACAUD (FRA) /  Maxime HAMOU (FRA) [4]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]          7-6(4) 2-6 [12-10]    Alexander RITSCHARD (SUI) /  Daniel VALENT (SUI) [13]
    
        Semifinal

        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]          6-4 6-7(6) [10-8]     Marat DEVIATIAROV (UKR) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [9]
        Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]     2-6 7-5 [11-9]        Andre GASPAR MURTA (POR) /  Frederico Ferreira SILVA (POR)
    
        Final

        Patrik FABIAN (SVK) /  Matej MARUSCAK (SVK) [16]     6-4 6-7(5) [10-7]     Federico MACCARI (ITA) /  Christian PERINTI (ITA) [8]
07-29-2012 05:27 PM
Felixavier10
Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2

Kimmer Coppejans 30.7.2012 ITF1.
07-29-2012 02:01 PM
Ramsay
Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2

Fred lost 3-6 3-6 for Coppejans.
07-28-2012 10:42 PM
The Prince
Re: 2012 European Junior Championships | Switzerland | Grade B1 | 23 July - 29 July 2

Jonny lost 6&6. He served for both sets though.

Good luck Kimmer, for tomorrow.
07-28-2012 06:00 PM
mcarvalho
Re: Quarterfinal

Code:
    Quarterfinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            4-6 7-6(7) 6-3  Csongor TOTH (HUN)                
    Jonny O'MARA (GBR)                    6-0 7-5         Maxime HAMOU (FRA) [16]
    Daniel MASUR (GER) [3]                7-5 6-2         Jeroen VANNESTE (BEL) [6]
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    6-3 6-4         Gergely MADARASZ (HUN)


Semifinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]             vs             Jonny O'MARA (GBR)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]     6-4 3-6 6-4    Daniel MASUR (GER) [3]

Fred
07-28-2012 12:05 AM
SapELee
Quarterfinal

Code:
    Quarterfinal

    Kimmer COPPEJANS (BEL) [1]            vs          Csongor TOTH (HUN)                
    Maxime HAMOU (FRA) [16]               vs          Jonny O'MARA (GBR)     
    Daniel MASUR (GER) [3]                7-5 6-2     Jeroen VANNESTE (BEL) [6]
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]    6-3 6-4     Gergely MADARASZ (HUN)
This thread has more than 15 replies. Click here to review the whole thread.

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome